B! JREN -K Lric de Noorman - De strijd om Heidrun Prins Bernhard onthulde standbeeld voor pottekeuning VAN WIEREN J. R. van Poppelen hield causerie voor A.B.T.B. DAMES KraEEels van Knelis D00RSMEREN GARAGE BOSBOOM L00NBERAAB EN COMPROMIS Bioscoopprogramma Veiling vastgoed MA\TEL COSTUOl COCKTAIL- ©f AVOXDJAPOV Klaar terwijl u wacht BEVEBtOL SMEER ST ATION Op de televisie was enige dagen geleden te zien, dat een standbeeld is opge richt voor een pottenbakker. U zult daarvan wellicht hebben opgekeken, maar als u daarbij nog verneemt, dat prins Bernhard in eigen persoon de onthul ling wenste te verrichten, dan gaan uw ogen misschien nog wijder open. Maar het handelt in dit geval niet om zomaar „een" pottenbakker, maar om Neerlands ..Pottekeuning" Petrus Laurentius Regout. Reeds koning Willem I moet de woor den hebben gesproken ..Als ik 12 man had met de capaciteiten van Petrus Regout, zou ik de gehele verloren ge- gane industrie van België voor ons land kunnen opbouwen!" Dat toont wel aan. dat Regout een groot vakman moet zijn geweest, maar wij proeven uit die zelfde zin ook in welke benarde omstandigheden het noordelijk deel van de Nederlanden zich destijds bevond Het garnizoen van Maastricht bleef trouw aan zijn koning, in tegenstelling tot vele be langrijke Zuidnederlandse steden die in 1830 het noordelijk „juk" afwier pen In het zuiden bevond zich de groot-industrie, als het ware gebouwd op de delfstoffen, en dank zij Maas trichts sleutelpositie bleef Zuid-Lim burg met de mijnen en alle nijverheid daar omheen voor ons land behouden. Tegen verdrukking in Van 1830 tot 1834 heeft Maastricht moeilijke jaren gekend door een Bel gisch exportverbod Petrus Regout, die in 1814 zijn juist overleden vader op vijftienjarige leeftijd moest opvol gen in een glas- en aardewerkhandel en er in 1820 een kristalslijperij aan toevoegde, kreeg weinig of geen grond stoffen meer aangevoerd. Tegen alle verdrukking en boycot in. bleef hij volharden, ook al moest hij tijdelijk leunen op de liefdadigheid. Met meester-slotenmaker J G. Lam- briex zette hij een nieuwe industrie op poten door de oprichting van de nu nog bestaande Maastrichtse soij- ker- en draadnagelfabriek v h Tho mas Regout Co n.v., de kristal- en glasblazerij, een opstoomkracht wer kende kristal- en glasslijperii en een aardewerkfabriek, met in 1848 al zo'n 600 arbeiders. De importmoeilijkheden onderving hij door de vestiging van een smetlkroe- zenfabriek. van kalkovens van een sodaraffinaderij. van een meniefa- briek, van een potsasfabriek en van een complete gasfabriek die geheel Maastricht van lichtgas voorzag Rijksgewerenf abrikant Het minst bekend is de in 1841 opge zette wapenfabriek. Het is aardig te vermelden, dat deze dateert van 1841 op grond van Regouts benoeming tot rijksfabrikant van geweren" Enkele duizenden mensen vonden werk in zijn concern. Vier zoons hebben zijn arbeid in landsbelang voortgezet toen de 69-ja- riege groot-Industrieel zich in septem ber 1870 uit de zaken terugtrok Op 18 februari 1878 overleed deze Lim burger van formaat en u zult nu niet meer verwonderd zijn als u in Maas tricht. een standbeeld ziet voor deze ..Pottekeuning" (met een hoofdletter) Geen gewone pottenbakkei dus. maar de vestiger van één van Neerlands grootste industrieën in een van Neer lands moeilijkste tijden. Petrus Laurenties Regout, de „Pottekeuning" Als u soms niet wist, hoe wastafels worden gemaakt: ze worden gegoten Gebaseerd op Ernest Hemmingway's roman ,,The Killers" is de film, die tot en met morgen in het City Theater draait: Hogeschool der Onderwe reld. Twee mannen hebben opdracht om een onderwijzer te doden. Het plan verloopt echter zo goed. dat beide mannen argwaan koesteren. Het blijkt, dat de vermoorde een geslaagde post autoberoving heeft gepleegd en con cluderen, dat hun opdrachtgever daar ook wel wat van zal weten. Er komen vrouwen aan te pas en het eind van het liedje is, dat iedereen iedereen doodschiet Dwars door de vuurlinies" heet de f'lm, die zondagmiddag is te zien. Een oorlogsfilm over een geallieerde doorbraak in Normandië. Ruim drie weken later staan de Amerikaanse tanks 430 km op door de vijand be zet gebied. Omdat het gevaar be staan dat de tanks zonder benzine komen te zitten doordat de bevoor radingstroepen het tempo niet kunnen bijhouden, worden 6000 vrachtwagens gerecruteerd. die een voortdurende verbinding tussen de kust en het front moeten onderhouden Dit korps, onder de naam ,,Red Ball Express" heeft op glorieuze wijze bijgedragen tot de eindzege, door generaal Patton's man nen in staat te stellen de opmars voort te zetten. Het monster van Frankenstein is van zondag tot en met dinsdag te zien in de film ,De terugkeer van Fran kenstein' Een nieuw verhaal in deze serie over een beroemde griezelfiguur met Pchamen van pas overledenen. Daaruit schiep hij e°n monster, dat evenwel door de koude omkomt. Met zijn ionge assistent Hans gelukt het hem het monster opnieuw tot leven te brengen, maar een kermis-hypnoti- seur heeft daar ook een belangrijk aandeel in Het monster voert onder diens hypnose allerlei bevelen uit. maar kcmt terug bij Frankenstein, juist op het moment dat diens ka steel in brand staat. Frankenstein en het monster kunnen zich niet meer redden en komen in de vlammen om Sean Connery. beter bekend als James Bond, speelt de hoofdrol in de film „Marnie_ "an niemand minder dan Alfred Fitchcock Het is een verhaal volgens het bekende recept, maar er is we r voloo snanning. sex en sen satie I.Iarv Ruthland «Sean Connery) raakt verliefd op Marnie, maar dit meisje blnkt meer van geld dan van hem te houden. Zij steelt wat ze kan Toch zet Mark door en het lukt haar te trouwen Van liefde is echter geen sprake en al spoedij bemerkt hij, dat Marnie telkens bevliegingen heeft. Na veel spanning blijkt ten slotte, dat zij als klein meisje een man heeft gedood en dat haar dit zo aangegrepen heeft, dat zij af en toe niet weet wat ze doet. Als zij alles uit de doeken gedaan heeft, begint er echter voor beiden een nieuw leven, zonder moei lijkheden en afwijkingen, die bijna tot hun ondergang geleid hadden. ALUMINIUM VOORZETRAMEN met dubbele afdichting Telefoon 02955-4960 of 05908-9399 Van Weedestraat 40 Telefoon 4361 PHILIPS SPECIAALZAAK :<L Dinsdagavond werd door Notaris M van Veeren in hotel ,,De Gouden Ploeg" publiek verkocht: Perceel 1. Vrijstaande villa staande aan de Duinweg 41 alhier. Dit perceel, dat leeg te aanvaarden is. werd inge zet op 57.000,door makelaar Rasch alhier, en niet afgemijnd. Perceel 2 Vrijstaande villa staande aan de Middelwijkstraat 25 alhier, eveneens leeg te aanvaarden. Ingezet op 71.000,door de heer H A. But- zelaar. alhier. Niet afgemijnd Perceel 3 Bedrijfsruimte gelegen ach ter perceel 2. Ingezet op 36.500. door de heer D. v d Wetering te Hil versum. Niet afgemijnd. Percelen 2 en 3 in combinatie, staande op 107.500.Niet afgemijnd. Perceel 4. Perceel grond gelegen aan het Kerkpad alhier, achter perceel 3. Ingezet op 23.500,door de heer E Greven te Putten. Niet afgemijnd. De percelen 2. 3 en 4, in combinatie, staande op 131.000.—. werd afge mijnd door de heer M. Pruimboom te Utrecht, met 4000.zodat hij ko per werd voor 135.000, De afdeling Soest van de Aartsdiose- sane Boeren- en Tuinders Bond heeft woensdagavond, in een van de zalen van het St. Josephgebouw, een ver gadering gehouden, waarop het raads lid J. R van Poppelen sprak over het onderwerp: ,,De toekomstige ontwik- prettige samenwerking, die hen steeds De voorzitter van de A.B.T.B., de heer A. P Hilhorst, verwelkomde de aan wezigen en in het bijzonder mgr. Vis ser, die nog tijd had weten te vinden om deze bijeenkomst te bezoeken. De heer Hilhorst concludeerde ook uit dit vergaderbezoek (er waren ongeveer 60 leden anawezig), dat de boerenorga- nisatle de kroon spant wat het ver gaderbezoek betreft. Hij richtte zich vervolgens met een woord van dank tot de heer P G Wantenaar, bestuurslid, die deze avond voor het laatst aanwezig was. omdat hij gaat emigreren naar Au stralië. Spreker bedankte hem voor al het werk. dat hij voor de vereniging heeft gedaan en wenste hem in den vreemde een succesvolle tijd toe. De heer Wantenaar bedankte vervol gens het bestuur en de leden voor de prettige samenwerking, die hij steeds heeft ondervonden. Ook de directeur van de Coöperatieve Landbouwvereni- ging ..Soest' betrok hij in zijn dank woord. De heer Van Poppelen zei in zijn in leidend woord, dat het onderwerp waar hij over zou spreken, geen spe cifiek Soester onderwerp is. maar dat het toch ook voor de Soester boer van groot belang is Hij constateerde, dat er in geen andere branche zo'n ontwikkeling gaande is als in de land bouw Hij vertelde, dat in de landbouw momenteel nog maar tien procent van de Nederlandse bevolking werkzaam is en dat dit percentage steeds verder daalt Dit wordt o a veroorzaakt door de steeds stijgende produktiekosten, waarmee de opbrengst van de land- bouwprodukten in verhouding geen gelijke tred houdt. Daardoor komen velen in moeilijkhe den. waardoor ze het bedrijf moeten verlaten De technische ontwikkeling heeft in de landbouw veel veranderd, evenals trouwens in andere takken van het boerenbedrijf Tien jaar geleden bij voorbeeld was één man een uur druk om zes koeien te melken Nu is het zo, dat er twintig. zelfs veertig koelen gemolken worden, vooral op de grote bedrijven, die gebruik maken van doorloopm elkstellen De heer Van Poppelen zei. dat de vee bezetting per hectare is opgevoerd. De technische ontwikkeling heeft de ar beid op het boerenbedrijf een stuk verlicht De ..mestboer" behoort daar door tot het verleden. Met talrijke cijfers toonde spreker de prijsont wikkeling in de landbouw aan Tien jaar geleden bedroeg het arbeidsin komen per koe 500 gulden, nu amper dit bedrag. De heer Van Poppelen zei. dat in de toekomst de prijzen nog meer zullen stijgen In 1970' zijn de kosten van grond en gebouwen twee keer zo hoog als in 1958-'59. De kosten van veevoederprodukten zullen dan met 30 procent omhoog zijn gegaan, die van werktuigen met 20 procent. De arbeidskosten per uur zullen dan bo vendien verdubbeld zijn De boer wordt zich, volgens spreker, gelukkig steeds meer bewust van het feit, dat hij niet alleen boer moet zijn Hij is ook ondernemer Kenmerkend daarvoor is. dat deze risico moet dra gen. Er zijn. aldus spreker, mensen, die boer zijn, maar die technische en economische risico's trachten af te wenden door bijvoorbeeld een loon- mestcontract voor het mesten van varkens aan te guan. Maar een boer, die geen risico's durft te nemen is geen ondernemer - en dan is hij ook geen boer. aldus de heer Van Poppelen. In de zandgebieden zijn in 15 jaar tijd 22.000 bedrijven opgeheven, dat is 20 procent. Wil men in de toekomst het resterende aantal bedrijven be houden, dan zal er zeker iets moeten gebeuren. Aanpassing aan bedrijfs organisatie en van bedrijfsvoering Ook de Soester boer zal zich moeten aanpassen. Het samenvoegen tot gro tere eenheden is noodzakelijk. Een voorbeeld van goede bedrijfsvoe- is het gebruik van meer stikstof. Meer stikstof betekent meer gras, meer gras wil zeggen meer koeien en meer koeien meer melk, aldus spr Het creë ren van 'n efficiënte produktie-eenheld is noodzakelijk, volgens spreker. Een efficiënte eenheid moet gemiddeld be staan uit een veestapel van 20 melk koeien. Dit aantal bedraagt thans ge middeld 16 Ook 40 fokzeugen (thans gemiddeld 5), 200 mestvarkens (mo menteel 19) of 2000 leghennen (mo menteel 426) betekenen een goede pro- duktie-eenheid. Het is gebleken, dat de produktie van kleinere eenheiden niet voldoende is om aan de vraag te voldoen De be drijven kopen liever van één bedrijf 100 varkens dan dat ze naar tien be drijven moeten om het honderdtal vol te maken. Een grotere eenheid betekent dus zeker een hoger In komen De vraag is nu. aldus spreker, verstaat de boer z'n tijd? Iedere boer wil naar verkorting van de arbeids tijd toe. Hoe meer produktie-vertakkingen men nu heeft, hoe harder moet hij wer ken en omgekeerd. Van het aantal veehouderijbedrijven zijn er van 1951 tot 1964 45 000 verdwenen. Er waren er in totaal 116.700. Als de afvloeiing van deze bedrijven in dezelfde mate zou voortgaan, zou het theoretisch in 1990 bekeken zijn. De heer Van Poppelen besprak ook uitvoering de financiële problemen, die zich vaak voordoen. Hij wees er daar bij op. dat de boer veel te weinig gebruik maakt van het Eorgstellings- fonds en dat ook de Boerenleenbank te weinig wordt ingeschakeld, meestal omdat men denkt: Niemand heeft er iets mee te maken, dat ik geld wil hebben en hoeveel' Hij wees erop, dat het kiezen van een goede financie ringsbron zeer belangrijk is. De heer Van Poppelen besloot met de opmerking, dat hij hoopte, dat de Soester boeren hun ogen niet gesloten zullen houden voor de ontwikkelingen, die gaande zijn en die nog zullen ko men. Als men als goed ondernemer durft te investeren, dan zit er in de agrarische sector een goede boterham. Men moet met de tijd meegaan. De boer, die niet tevens ondernemer is, dus geen capaciteiten heeft, zal het steeds slechter gaan. Daarna volgde de pauze en vervolgens kregen de aanwezigen gelegenheid vragen te stellen. Er ontspon zich een levendige discussie na deze inte ressante causerie, die met aandacht werd gevolgd. Aan het slot van de bijeenkomst be dankte voorzitter Hilhorst de heer Van Poppelen voor het gesprokene. In dien U voor de komende feestdagen uw garderobe nog met een exclusieve wilt verrijken, dan kunt U in onze verrassende collectie het juiste vinden. Parkstraat/Leestraat - Baarn Groest 138 t.o. Hotel Gooiland - Hilversum Telefoon 5629 Tel. 46241 Een opgc-ju*rum-rum kijkt zijn bevrijders dankbaar aan, wanneer Halfa en Awain de deur van zijn cel hebben geopend, de eerste cel uit de rij. die zij proberen! Heer Wendir schijnt op zijn burcht veel behoefte aan ruimte voor gevangenen te heb ben Snel wordt de bewegingloze Likar in de plaats van de dwerg de kerker in gesleept „Slaap zacht!" mompelt Halfa, met een laatste blik op de bewusteloze handlanger van Wendir en hij maakt aanstalten om de zware grendel voor de deur te schuiven. Pum-Pum kijkt vrolijk om zich heen. „Eerst Draga mij opsluiten," zegt hij monter, „dan broeder Wendir mij in kerker zettenFamilie houdt zeker niet van Pum-Pum! Maar heer Halfa goede cipier, hij steeds mij deur open doen!" .wrt.n knikt de kleine man goedmoe dig toe „Nu snel'" zegt hij. De gren del schuift knarsend dicht en op hun tenen begeven zij zich naar de trap. Maar nu schijnt het geluk hen in de steek te laten. Weer komen voetstap pen naar beneden. Een zwaar bewa pende wachter verschijnt. Argwanend kijkt hij de belde edelen aan, dan dwalen zijn blikken naar de dwerg. „Waarom hebt ge dit mannetje uit de kerker gehaald? vraagt hij wantrou wend. „Wie heeft u daartoe het recht gegeven?" „De dwerg?" vraagt Awain langzaam, om tijd te winnen. Koortsachtig werken zijn hersenen. Hoe redden zij zich hieruit? Hij moet een list bedenken, want het is veel te gevaarlijk een poging te doen de wachter te overmeesteren. Dat kan de hele burcht in beweging brengen en bovendien als Likar bijkomt en gaat schreeuwenneen, het moet vlug gebeuren „Bevel van heer Wendir!" zegt Awain, terwijl hij dichter op de man toe treedt en zich wat vertrouwelijk naar hem overbuigt. „Er is een verrader binnen deze muren." voegt hij er ge dempt aan toe. „hij kent onze plan nen en heeft blijkbaar de Noorman gewaarschuwd. Het schijnt dat Eric hierheen wil komen en wanneer hij Pum-Pum, zijn spion en het meisje Heidrun hier vindt, zijn we allen ver loren!" Sprakeloos kijkt de wachter hem aan. Hij kan het blijkbaar niet zo snel ver werken. Maar Awain spreekt haastig voort: „Wendir's bevel luidt, deze spion en het meisje weg te brengen naar een stille plaats, hun eh.... laatste plaats1" De wachter knikt. Dat kan hij be grijpen. Pum-Pum trekt kwasi ang stig het hoofd tussen de schouders. „Het moet snel gebeuren!" zegt Awain nog, „en in alle stilte! Nog kennen wij de verrader niet, die zich in ons mid den bevindt, maar wie het ook is, hij mag dit niet te weten komen. Anders zou het nog kunnen mislukken!" Nog altijd blijft de krijgsknecht zwij gen. Begrijpt hij eigenlijk wat Awain bedoelt? Gespannen zien Awain en Halfa naar 's mans wat domme ge zicht. Als hij hen nu maar gelooft! Halfa's ongeduld stijgt ten top. Waar om zegt die kerel niets? Al dit tijd verlies.... iedere minuut is kostbaar, ieder ogenblik verwacht hij het ge schreeuw. dat Likar zal laten horen als hij tot zichzelf komt. AJje 't ming vraogt mok zeige dak blie bin da Soest ze alle vief bie mekaor het as de plaane temln- ste deurgaon Vief staosjons bedoel lk, waant d'r binne me- raokels belaangrieke minse die vingde, da Soest d'r nog een staosjon veur het spoor bie mot hebbe Zullie vingde vier zeker veuls te weinig Soest- duune. Soest-Zuud. Soest en Soestdlek is wel wa weinig veur zo'n stad. Dus as 't an hullie leit, kompter nog één bie. Zullie hebbe ok ezeid waor da staos- sjon mot komme an de spoorllen Aomersfoort-Baore. Precies hebbe zul lie 't nie ezeid. maor Knelis is us weze kieke. Ik bin 't heule Jaogpad affelope en ik heb een paor plekkies evongde waor da staosjon best zou kenne komme Zullie kenne 't bie 't Spiekerpad anlegge, da's vlaak bie de Hooiweg. Daor is ruumte zaat. allenig zaake daor wel us braandweerotome- biele en zwaore legertruuks weg. dus da zal wel nie beure. Effe vaarderop zou 't beter uutkomme Da's zo'n bietje bie de Eemweg. ter hoogte van de Kleine Mellum. Haalte Zwaarte Willum zou da gaon hete. As da waarkeluk beurt, dan breekter veur Zwaarte Willum een gouwe tied an D'r binne dan ook minse, die al een neije naom veur um verzonne hebbe: Gouwe Willum As da staosjon daor komp, ister geilek een recht streekse verbinding mit de pont. Dan kajje zo over naor Hooglaand. 't Is trouwes toch beter om ut stao sjon in Hooglaand te maoke, waant astie minse an de Eemweg uutstappe, waor motte zullie dan blieve? Stejje veur, ik staap uut an de Eem weg. Dan kan ik zeker heulegaor naor 't darrep loope? Jao, amme klompe. Dan blief ik nog net zo lief tot Baore zitte en gao ik vandaor mit de bus van Tense. Da bejje d'r haost nog eer der. Maor Knelis is ok nie mis, die het gauw een beste bieverdienste ver zonne: ik schaaf ming een mooie huufkaar an en ik onghderhouw een verbinding van 't staosjon tot an 't staadscentrum. Ik mottut nog wel mit meheer Tense bepraote, maar da zal wel goed komme Waant die wil die minse toch ok nie tusse de koeie en de kieviete laote staon. Maor ik mot eerluk zeige: ik vind ut zo'n gek idee nog niet om d'r een staosjon in 't darrep bie te maoke. Waant ik kiek veuruut (en ok een bietje afferuut op zien tied): in Ao- merikao waore eerst ok allenig maor haaltes midde in de prèrie En kiek noeng us: op die plaotse binne mo- meteel allemaol grote steeje. Dus veur Soest binne d'r ok goeje kaanse. Ik hep eheurd, datter aal minse binne, die bezug binne mit de oprichting van een bongd van staosjonseffe. Ik hep ming ok laote vertelle. datte N.S. 't hoofdketoor naor Soest wil ver- plaotse omdattut hier de belangriek- ste plaots zou worde mit vief stao sjons. maor da weet ik nie allemaol zeker. 't Is wel te hoope. datter ok een biet je een ruume laod- en losplaots bie emaokt wordt Aster dan us weinig minse komme kan d'r altied nog elaoje en elost worde. In de harrefst kenne de koeje d'r op in de zoemer 't hooi. Dan binne die knotse van hooivaoges tenminste ok us van de weg aaf. Ik bin benieuwd of ze van de pont van Zwaarte Willum een boottrein maoke. net as in Hoel: van Hollaand. Een rechtstreekse aansluuting op Hooglaand zou nie gek weeze. En ajje dan op die boot aales belaastingvrie kan kriege. geleuf maor da ik altied op die boot te vingde bin! Ik zou ok nog wel us wille wete hoe 't staosjon zou kenne gaon hete. Soest-buute of Soesf- polder meschien? Maor meschien binne d'r veul betere naome Schrief ze maor us naor Kne lis, dan zal ik d'r wel een paor mooje uutzeuke Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel Eerste klas smeermiddelen. Birkstraat 105 - Soest - Telef. 3258 Het beraad over de loonpolitiek is met grote behendigheid door minister Veld kamp tot een goed einde gebracht. Alle partijen die bij dit steekspel be trokken waren, hebben water in de wijn moeten doen De bewindsman is als het ware midden tussen de par tijen in gaan zitten. Noch de werkge vers. noch de werknemers hebben vol ledig hun zin gekregen, al hebben de vakbonden ons inziens het minste re den tot klagen. Want tenslotte zal het toch niet de Stichting van de Arbeid zijn, die op centraal niveau ,,nee" kan zeggen tegen een ontwerp waarop de betrokken werkgevers „ja" hebben gezegd, maar de minister zelf via het college van rijksbemiddelaars Met deze oplossing kan men vrede hebben, te meer omdat zij bedoeld ls als een overgangsfase naar een ander vrijer i loonsysteem. Hoewel bij een vrijer loonsysteem geen percentages meer zullen worden genoemd, is het percentage van de maximum-loon stijging voor 1966 nu wel uitgesproken. Wanneer de 7 procent wordt over schreden, treden we de gevarenzone binnen Nu dit percentage 7 op tafel ligt kunnen we gevoeglijk aannemen, dat alle lonen 7 procent zullen stijgen De regering heeft zich echter niet be reid getoond het minimumloon, dat momenteel 110,— per week bedraagt te verhogen tot f 125.— zoals de wens van de vakverenigingen was. Daar zou geen ruimte voor zijn.

Soester Courant | 1965 | | pagina 5