Hond ontdekt uitslaande brand en slaat alarm 300 jaar Mariniers Het oog gericht op Vrijdag 10 december 1905 Uitgave Drukkerij Smit - Soest aber 1905 44i 44e jaargang no. 94 Bnrean voor redactie en adminisl ral ie Van Weedestraat 29a. Soest Telefoon 2500 - Postgiro 120156 Beiers bierfeest van instuif r.k. Jong Soest Tienduizenden guldens schade bij fabrieksbrand aan Dorresteinweg TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 4444 Jongerenweek van Instuif Junior V olkske rstzan «avond Laffe daad opgehelderd Pogin« tot aanranding Denk om uw lieht Gevonden voorwerpen zwijgen Begrafenis mevr. R. van Knaape-Bleeker Kerstavond Abonn. p. kwart, f2.50 - per post f3. SOESTER (ÜOURANT per post f3.Verschijnt i Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag- half zes als laatste in de fabriek was en de zaak nog heeft gecontroleerd, kon echter niet met zekerheid zeggen of de kachel was blijven doorbranden, 's Avonds is er nog een schoonmaker in de fabriek geweest, maar ook hij heeft geen sporen van brand gevon den. Zondag a.s organiseert de instuif r.k. ..Jong Soest" een groots en origineel Beiers Bierfeest. Het bestuur prijst zich gelukkig met de medewerking, die het van de Amstel Brouwerij heeft ondervonden. Mede door toedoen van deze brouwerij is men erin geslaagd de zaal van het St. Josephgebouw om te toveren in een echter Bierstube Zo zal er, in plaats van het gebruikelijke „flesjes bier deze keer getapt bier geschon ken worden. Om het bierfeest compleet te maken, zal de muziek ok in de sfeer van deze avond blijven De muzikale medewer king is namelijk van „De Alpenjagers" uit Haarlem. Dit dertien man sterke orkest zal in origineel Beiers kos- tuur optreden. Het instuifbestuur is reeds nu aan het werk voor het komende carnaval 1966. Zo heeft het de leden weer aan gespoord tot deelname aan de tradi tionele carnavalsoptocht, die ieder jaar in omvang toeneemt en aan be langstelling wint. Ditmaal zal aan de optocht nog een bepaalde stunt worden toegevoegd, maar hierover kan het bestuur mo menteel nog geen nadere mededelin- Zaterdag 18 december wordt in Amid- tia te Amersfoort een jeugdvoorstel ling gegeven door Pantomime Theater Carrousel. Daar ons dikwijls gevraagd wordt naar vakantie-attrakties voor de jeugd, menen wij er goed aan te doen u op deze voorstelling, die zo dicht bij huis gegeven wordt, attent te maken. De titel „De beer en de mensen" klinkt spannend, zodat wij ons kunnen in denken, dat zowel kinderen als ouders zich goed zullen amuseren. De aan vang is 14.15 uur. U kunt kaarten krijgen bij de Amers- foorts Gemeenschap. Zonnehof 8 en op zaterdag 18 december aan de kassa van Amicitia vanaf 13.45 uur Er is nog meer voor de kinderen te genieten in Amersfoort. Op de woens dagmiddagen 22 en 29 december wor den in gebouw Appelmarkt 14, om 14 en 16 uur kinder-middagvoorstellin- gen gegeven door Theater Miniatuur. Het programa vermeldt: „Maanland" van Henriètte van Eyck en vertellin gen door Ben Hagemans. De kaartverkoop hiervoor is op de speeldagen, vanaf 13.30 u.ur, aan de Appelmarkt 14 of per telefoon 03490- 21763. Wilt u de kinderen in de kerstvakan tie eens iets extra's geven, dan heeft u verschilende mogelijkheden en u hoeft er niet ver voor te reizen. HJVI. de Koningin heeft donderdagochtend voor Huis Ten Bosch een inspec tie gehouden en een parade afgenomen ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van het korps Mariniers. Tijdens het spelen van het Wilhelmus zien m rn t we naast Hare Majesteit de korpscommandant gen.-maj. J. G. M. Nass cnpOLlllE IEL. rechts lt.-gen. H. Schaper, chef Militaire Huis. I Om kwart over 3 in de nacht van dinsdag op woens dag werd Soest opgeschrikt door 't loeien van de si rene. het sein „groot alarm" voor een uitslaande brand in de slo perij- braamaf- brandenj van de Soester Metaal- en Ijzergieterij aan de Dorresteinweg 62 Dit gedeelte van de fabriek brandde praktisch geheel uit, maar de brandweer is er in geslaagd de ei genlijke gieterij en kantoorruimten te sparen, zelfs zonder dat deze water schade opliepen- De eigenaar van de fabriek, de 49- jarige J. J. Abbel, vroeger bekend als eerste elftalspeler van S.E.C., is tegen brand verzekerd. Men schat de schade op ongeveer 50.000 gulden. De Schotse collie „Razzia" van de fa milie J. Th. Peters, die op nummer 69 aan de Dorresteinweg woont, schuin tegenover de fabriek, ontdekte de brand het eerst en wekte door aan houdend blaffen haar bazin Deze trof de hond in de voorkamer aan, met de poten op de vensterbank kij- .Razzia" de brandmelder doorgezaagd, kon men het vuur dicht naderen. De brandweer maakte bij de blussing gebruik van vier hogedruk- en zes lagedrukstralen. Eerste vereiste was om de gieterij en de kantoorruiment, beide gedekt met een brandbaar mastiek-dak. te bespa ren. In die opzet is men volkomen ge slaagd. Alleen de gieterij kreeg onbe tekenende waterschade, terwijl er aan deze beide delen van de in 1958 ge bouwde fabriek geen brandschade ont stond. De schade aan de slijperij zal niet ver van de 50.000 gulden afliggen Het gebouw zelf kreeg fikse brandschade, terwijl waarschijnüjk ook alle kost bare gietvormen verloren zijn gegaan Honderden van deze vormen stonden in de slijperij opgesteld; er waren geen reserve-exemplaren. De schade aan de twee grote slijpma chines en enkele slijptollen staat nog niet vast De grootste tegenvaller is evenwel het verloren gaan van de vormen. Het gebouw, waarvan het dak spoedig nadat de brandweer met het blussings- werk was begonnen met een flinke dreun naar beneden stortte, brandde fel Daaraan zal het feit niet vreemd geweest zijn, dat er enkele brandbare vloeistoffen instonden, o.a petroleum en spiritus. Tegen de hierdoor aan gewakkerde vlammenzee stond de brandweer machteloos. Twee brandwachts. voorzien van pers- luchtapparatuur. drongen het bran dende gebouw binnen en wisten vlak kend naar de vlammenzee. De vlam men sloegen op dat moment al uit het mastiek-dak van de aan de gieterij en kantoren aangebouwde slijperij. Me vrouw Peters wekte haar man. die onmiddellijk de brandweer alarmeer de. De eerste nevelspuit was. ondanks het zeer gladde wegdek, reeds enkele mi nuten na het alarm bij het brandende gebouw, spoedig gevolgd door de auto spuit. de motorspuit en de manschap pen- materieelwagen. Het grote toe gangshek naar het erf van de bran dende slijperij was op slot. maar na dat een brandwacht het slot had Het bestuur van de R.K. Instuif Ju nior heeft voor meisjes en jongens in de leeftijd van 15-16 jaar een jonge renweek georganiseerd, die van 13 tot en met 18 december a.s. zal worden gehouden. Ook aan de ouders is een uitnodiging verzonden, omdat deze vaak niet we ten voor welke problemen zij bij de opvoeding van hun kinderen komen te staan. Pater Brom O.F.M. uit Woerden, die deze jongerenweek leidt, zou over dit onderwerp ook gaarne met de ouders een praatje maken. De jongerenweek wordt in het vereni gingsgebouw, ingang Noord, aan de Steenhoffstraat gehouden. Het programma is als volgt samen gesteld Maandag 13 december, 20 uur, ouder avond. Dinsdag 14 december. 19.30 uur, ge- spreksavond voor meisjes en jongens. Onderwerp: „Wie ben, ik" Woensdag 15 december, 19.30 uur, ge- spreksavond voor meisjes. Onderwerp: „Wachten met de liefde". Donderdag 16 december, 19.30 uur, ge- spreksavond voor jongens. Onderwerp: „Zo heb ik het nog nooit gehoord" Vrijdag 17 december, 19.30 uur. ge- spreksavond voor meisjes en jongens. Onderwerp: „Moet ik echt blij zijn met de kerk?" H Eucharistieviering met ritmische begeleiding van het trio Louis van Dijk, in de kerk van H.H Petrus en Paulus te Soest. Daarna feestavond in de grote zaal van het verenigingsge bouw, met muziek van „The Sioux". Een overzicht van het totaal ver woestte interieur. bij de vuurhaard te komen. Binnen een half uur had men het vuur onder de knie en bestond er geen gevaar meer voor uitbreiding. Toen kon men aan het nablussingswerk beginnen, dat nog geruime tijd vergde. Uit het brandende gebouw had men tevoren een koolzuurfles verwijderd. Het ge vaar bestond namelijk, dat deze bij oververhitting uit elkaar zou springen. De brandweer had de avond tevoren de wekelijkse oefenavond gehouden Nog geen anderhalf uur voor het brandalarm had de laatste brandwacht de deur van de centrale aan de Lange Brinkweg achter zich dichtgetrokken. Hij kon toen niet vermoeden, dat enige tijd later de brandweerlieden weer aan het werk zouden zijn aan de Dorresteinwege. 's Avonds had men namelijk geoefend in de fabriek van Ceramiek, twee gebouwen naast de metaalgieterij De oorzaak van de brand, die voorlo pig 12 mensen werkeloos heeft ge maakt, is nog niet bekend. Vermoede lijk is deze ontstaan door een defect aan de in de slijperij staande olieka chel. De broer van de heer Abbel, die om Op donderdag 23 december a.s. zal in de Julianakerk aan de Julianalaan 19a de volkskerstzangavond worden gehouden. Aanvang 8 uur. De burgemeester werd bereid gevon den deze avond te openen en verder zullen als sprekers optreden: Drs S de Jong, Geref. predikant te Soestdijk, thema: Hoe zal ik u ont vangen; Pater P van Enckevoort uit Amers foort, thema: Hoe wilt Gij zijn ont moet. Verder zullen meewerken: Het Paleis koor. koor „Sursum Corda", Ned. Mo tet en Madrigaalkoor. Julianakerkkoor onder leiding van de heer L. J. Meijer R.K. Kerkkoor „St. Caecilea" te Soest, o.l.v. de heer G. v. d. Schepop; Man nenkoor „Apollo", o.l.v. de heer G. v. d. Schepop; Kinderkoor, o.l.v. me vrouw Paula van Alphen Muziekkorps van het Leger des Heils te Amersfoort, directeur Kapitein Spek. Orgel: de heer G. den Broeder. Wij nodigen iedereen, die hiervoor be langstelling heeft uit deze avond met ons samen te zijn. Wanneer zulks gewenst zou zijn, wil len wij gaarne zorgen voor het rijden van auto's t.b.v. bejaarden en/of in validen. Wilt u zich daarvoor tijdig melden? Voor Soest-Zuid bij de heer E. Bei- graver. Bilderdijklaan 6. tel. 5203; voor Soestdijk bij de he,rr H. J. Brink, Ju lianalaan 8, tel. 2981. In de nacht van zondag op maandag reed een dame uit Leusden op de Van Weedestraat met haar auto tegen een stoel, die daar op de rijweg was ge plaatst, waardoor een passerende auto schade opliep. Het is de politie gelukt de stoelplaat- ser op te sporen. Het is de 19-jarige H. R v T. alhier, die de schade aan twee auto's zal moeten betalen. CC c1 Terwijl mevrouw De J. per rijwiel op de Molenstraat reed, werd zij vastge grepen door een pl.m. 20-jarige wiel rijder, die haar oneerbare voorstellen deed. Toen de vrouw luid begon te gillen nam de onverlaat de vlucht. Vooral de schooljeugd draagt bij re gen veelal een cape, hetgeen een goe de beschermster is. Op de fiets wordt deze echter vaak zo gebruikt, dat zowel het voor- als achterlicht is af gedekt, het geen groot gevaar oplevert voor het verkeer. De politie gaat hier op nauwlettend toezien. Paar bruine wollen handschoenen, schooltas met inhoud, damesrijwiel, nylontas met inhoud, bril in koker, bankbiljet van 10,zilverbon van 2,50. motorhandschoen, damespols horloge. portemonnee met kleingeld, ring met 7 sleutels, kinderwantje, rood-zwart kinderwantje, parelketting, paar rolschaatsen, dames-sportrijwiel, herenrijwiel, ring met auto- en huis sleutel Aan komen lopen wit poesje. Inlichtingen te verkrijgen aan het po litiebureau. Een fout van een N.S.-man, die de wissels rond Arnhem bedient, had wellicht ernstige gevolgen kunnen hebben als niet de machinist van de sneltrein Amsterdam-Keulen zo op lettend zou zijn geweest. Hij constateerde even buiten Arnhem, dat hij op het spoor richting Deven- ter-Zwolle was terechtgekomen. Hij bracht de trein tot stilstand en na overleg met de voor de wiseelbedie- ning verantwoordelijke man, reed hij de trein terug in 't goede baanvak naar Emmerik. De fout leverde in dit geval slechts drie minuten vertraging op. maar had die niet ernstiger ge volgen kunnen hebben? Als we de voorlichtingsdienst van de Nederlandse Spoorwegen moeten ge loven niet. Deze dienst verklaarde, dat er in dit geval geen sprake is geweest van een onveilige situatie in het be veiligingssysteem. Er is, volgens de NS.-woordvoerder, slechts een bedie- ningsfout gemaakt. De signalen langs de spoorbaan bleven evenwel normaal functioneren, en er kon dus niets ge beuren. Niettemin zullen er mensen zijn. wier vertrouwen in de Nederlandse Spoor wegen opnieuw een gevoelige tik heeft gekregen Het vlug en voordelig mag dan waar zijn, allen geven toch maar liever de voorkeur aan het „veilig". En of die veiligheid er nog wel voor de volle 100 procent is? De N S. be weert van wel, maar hoevelen zullen er zijn, die de verklaring van de woordvoerder toch niet voetstoots aan nemen? Dit ongeluk is zaterdag gebeurd en pas dinsdag lekte het op de een of andere manier uit De Nederlandse Spoorwegen hebben er zelf niets van bekend gemaakt. Wellicht in de (ijde le) hoop. dat niemand het te weten zou komen. Maar de treinreizigers hebben het naturlijk gemerkt. En die zwijgen niet; de N.S. had er daarom beter aan gedaan om direkt zater dag of zondag de fout bekend te ma ken. Als dat gebeurd zou zijn, zou waar schijnlijk ook niet het gerucht in de (Duitse) wereld gekomen zijn. dat door de oplettendheid van de (Duitse) machinist een ramp is voorkomen en dat de N.S.-beambten in Zevenaar het Duitse treinpersoneel zouden hebben gevraagd om het voorval stil te hou den. Ook dit zou best kolder kunnen zijn. maar hoe gauw is men niet ge neigd om te zeggen: Er is altijd iets van waar? De N.S ontkent deze suggesties, ge daan in een Duits blad. „Volkomen onjuist", was het commentaar. „De trein is zelfs niet in Zevenaar ge weest. De vertraging van drie minuten is in Zevenaar niet eens direkt op gevallen". Nu zijn er inderdaad kran ten. die iets opblazen om een toch maar zo levenswaardig mogelijk ver haal te brengen. Misschien heeft de schrijver van het bewuste artikel het verhaal van het verzoek om te zwijgen wel uit zijn duim gezogen. Hetgeen niet wegneemt, dat de N.S. toch maar beter direkt via de voor lichtingsdienst het bericht van het voorval had verspreid. De Spoorwegen- voorlichtingsdienst heeft al te vele malen blijk gegeven het idee te heb ben: „Ze komen er toch niet achter, dus wij vertellen maar niets". Dat is een kwalijke zaak Vooral nu de Spoorwegen ook in Duitsland een gevoelig prestigeverlies hebben gele den. Het is duidelijk, dat ze daaraan geen behoefte hebben. Het had ge makkelijk voorkomen kunnen worden. Misschien dempt men de put, nu het kalf er alleen maar ingelegen heeft en (gelukkig) nog niet verdronken is. KANTMAN. Op verschillende plaatsen in Friesland heeft men te kampen met hoog water. Vele landerijen en wegen zijn onbegaanbaar, zoals hier in midden-Friesland bij Ter gen doen. Te zijner tijd zal men er meer van horen. Er zijn bovendien plannen besproken tot het houden van een boottocht. Deze zou in mei 1966 gehouden moe ten worden. Gistermiddag had de teraardebestel ling plaats van mevr. R. van Knaape- Bleeker, in leven medeoprichtster van de afd. „Eemland" der Nederlandse Vrouwen Elektriciteits Vereniging Zij was van 1938 tot en met 1951 penningmeesteresse van deze vereni ging en nam vele jaren actief deel aan het wijk werk van de Nederlandse Pro testantenbond. Met haar is één van de oude actieve figuren uit het huisvrouwertvëreni- gingsleven ten grave gedragen Zij ruste in vrede. Woensdag 15 december, 's avonds 8 uur. houdt het Ned. Kath. Vrouwen gilde. in het St. Josephgebouw, een kerstavond. De heer Koppel met zijn kinderkoor en gidsen van Soest-Zuid zullen gezamen lijk een kerstprogramma verzorgen. kaple, waar een boer en zijn gezin slechts per roeiboot de boerderij kunnen bereiken. I

Soester Courant | 1965 | | pagina 1