De Geallieerden en de veroveren Een harde strijd Nieuwe signalering J I EILAND SICILIË -1943 V r Wilt r om hen te begeleiden bij hun opmars naar Santo Stefano De zevende dag keerde Don Caló in Villalba terug In die 6 tussenliggende dagen speelde de Mafia haar rol voortreffelijk. De Duits-Italiaanse verdediging onder commando van kolonel Salemi had zich genesteld ln het woeste Camma- ratagebergte rond Villalba, Lecara Friddi. de geboorteplaats van Luckv Luclano en Mussomeli. Het gebied leende zich daar op natuurlijke wijze voor. Doch er werd in dit gebied niet gevochten; er werd zelfs geen schot gelost. Toen Don Caló, ln een Amerikaanse tank gezeten, met de hoofdmacht de 21e juli op weg ging naar het noor den. waren in de nacht daarvoor Ma- fiosl onder leiding van Russo gaan praten met officieren en manschappen van de Italiaanse Cammaratastelling. Die 21e juli was meer dan tweederde van hun strijdmacht gedeserteerd en vig vestigen van de macht der Mafia op Sicilië De Amerikanen speelden hem daarbij in de kaart en tijdens het feest werd Don Caló tot burgemeester van Vil lalba benoemd en tot ere-kolonel van het Amerikaanse leger, terwijl de sol daten hem al lang generaal Mafia" noemden. De volgende avond gaf Don Carló een party voor officieren van het Gealli eerde leger en verscheidene Mafia- leiders. In de stemming van de overwinning en de drank wist Don Caló te bepra ten, dat hij de beschikking over wa pens kreeg om het Siciliaanse volk te kunnen beschermen tegen z.g. ach tergebleven fascistische rebellen. In werkelijkheid beschikt hij vanaf die dag sinds 19 jaren weer over een sterke goed bewapende lijfwacht. De politie-officier, Pietro Purpi, die 't Amerikaanse ontvangstbewijs voor de gemeesterschap ln de overige plaat sen op west Sicilië. Don Caló toonde aan. dat velen van hen tijdens de Duits-Italiaanse fascistische overheer sing in politieke gevangenschap had den gezeten. Dat was ongetwijfeld waar, maar hij vertelde er niet bij, dat zij allen trouwe leden van het „Eerwaarde Genootschap", de Mafia, waren. De Amerikanen gingen accoord met de lijst en met deze ongelooflijk handi ge zet had de Mafia weer letterlijk de leiding en de macht over Sicilië Deze macht was al weer zo groot, dat enkele dagen nadat Don Caló Vizzini burgemeester van Villalba was gewor den, zijn dossier vol belastend bewijs materiaal spoorloos en op geheim zinnige wijze uit het politiearchief te Palermo verdween Binnen enkele dagen had het Mafla- genootschap zich totaal hersteld van PALERMO •*0 CiNiSl ÏLLAB4TA ^SANTo $t MistretM© aOLOCNfcTTfc *- C£RDA® NlCöilA® 0 CAMPORE.ALE C0RLCO4E CATANIA (M.aOECE S PATTOM VILLALBA LLgCAg* Mussomeli© (©HARSALA ©Caijanissetta CA6TEL VETRANO armepina SVRAKUSE ®MA2-ZAI?lf4 '©FAVARA MOTO© ACUSA CREWS VANNLT INVLOEDSfiEUED lfIVAS|E?MwV SeSRiTsÊlxaH CREWS VAN HET IWVLOEOSSEBIED VAw 0£ MAFIA. Route, asa legers. Het fascistisch dictatoriale bewind van Mussolini had binnen enkele laren de activiteiten van de gevreesde Mafia op het eiland Sicilië in bloed en deportaties gesmoord Na eeuwen van strijd cn uitbuiting was er een perio de van rust aangebroken, wel niet helemaal zoals men het wenste, maar 't was in ieder geval een verbetering, althans voor de kleine pachter, boer of dorpsbewoner. De groten en rijken van voorheen moesten zich door over macht gedwongen, noodzakelijkerwijs aanpassen en hielden zich kalm. Het wachten van de Mafia was op het keren van het tij Op de Obersalzsberg hadden Adolf Hitier en Benito Mussolini tot 10 april 1943, vier dagen lang geconfereerd over de oorlogssituatie in Noord-Afrika, die niet helemaal zorgeloos verliep. Op 12 mei waren die zorgen achter de rug. want toen werd de strijd in Afrika opgegeven. De Duitse generaal Von Arnim had gecapituleerd, een reden voor de opperbevelhebber der Duitse legers. Adolf Hitier, om opnieuw zijn collega Mussolini te bezoeken en de nieuwe situatie te bespreken. Aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan had bijna tezelfdertijd Sal- vatore Charles „Lucky" Luciano vanuit de Great Meadow-gevangenis aan de oostkust der V.S.. waarheen hij kort tevoren was overgebracht van de fede rale gevangenis te Dannemara, zijn broeders van het „Eerwaarde Genoot schap". zoals zij zelf de Mafia betitelen, op Sicilië ingelicht over de aan staande Geallieerde invasie en nauwkeurig instructies gegeven, zoals zou blijken. De invasie op dit eerste stuk Euro pese grondgebied - de landingen op D-day in Normandië zouden bijna een jaar 'later plaats vinden - was uitste kend voorbereid. Aan materiaal en manschappen was geen gebrek. Voor Sicilië lagen 3000 schepen gereed met aan boord een legermacht van 160.000 goed uitgeruste manschappen zes divisies van het Amerikaanse 7e leger onder commando van de legen darische, ruwe, doch bijzonder popu laire pantsercommandant, luit-gene- raal George Smith Patton en nog ze ven divisies van het roemruchte Brit se 8e leger onder bevel van de strijd lustige en befaamde luit.-generaal Bernard Law Montgomery. De legers hadden de beschikking over 14.000 voertuigen, 600 tanks en 1800 stukken geschut van zwaar kaliber. Het opperbevel van de Geallieerde in vasielegers berustte bij generaal Sir Harold R. L. G. Alexander Aan de eigenlijke invasie gingen bom- zoals de operatie Husky op Grieken land, de operatie Brimstone op Sardi nië met als schijndoel Sicilië Op 19 april 1943 vertrok H.M.S on derzeeboot „Seraph" onder commando van de 29-jarige luitenant Jewell met aan boord majoor Martin. Op 30 april 1943 lag de „Seraph" dicht onder de Spaanse kust vlak bij Huelva en om 4.30 uur werd majoor Martin in een rubberboot overboord gezet. De volgende dag werd majoor W. Mar tin - geb. 39-3-1907 en overleden 24- 4-1943, begraven op het kerkhof te Huelva Op zijn steen Dulce et de corum est pro patria - R.I.P. <Zoet en eervol is het voor het vaderland te sterven. Rust in vrede). De tas met documenten was in han den gevallen van Spaanse ambtena ren, die de waarde direct hoog aan sloegen en de inhoud ervan onmidde- lijk aan de Duitse Militaire Inlich tingendienst doorgaven. Op 9 mei circuleerden vertalingen bij het Duit en de nachtelijke hemel was zwaar bewolkt Het water van de Middel landse Zee werd met kracht in golven op de Siciliaanse kusten geworpen. De As-legers waren zich, ondanks de voortekenen, van geen aanval bewust. Rond Messina in het noorden, daar was men paraat. Op vrijdagavond 9 juli, om 23.20 uur, landden grote groepen Amerikaanse parachutisten achter de kustlinies. De volgende morgen, om 7.30 uur, werden door middel van landingsvaar tuigen en „ducks" (amfibiegevechts wagens) de eerste infanteristen aan land gezet Onder bescherming van beschieting door het scheepsgeschut werden de eerste vorderingen gemaakt en vormden de Amerikaanse eenheden een bruggehoofd bij Gela en bij Li- cata. de Britten bij Syrakuse met be hulp van de aan land gebrachte ar tillerie. Het Britse leger zou langs de oost kust optrekken naar Messina. alvorens men het front zou uitbreiden naar het binnenland in de richting van de Amerikanen, die over twee aanvals- wegen in noordelijke richting en met bestemming de grote havenstad Pa lermo als knooppunt, door het berg achtige en moeilijkste gedeelte van het eiland zouden oprukken. Ondanks, dat bij de Italiaanse strijd krachten grote mankementen, zoals verbroken radioverbindingen en te korten aan munitie in de verdediging voorkwamen, weerden de As-troepen zich geducht en lieten zij zich aller minst zonder tegenstand van het ei land afdrukken. De As-troepen bestonden uit eenhe den van de sterke Hermann Göring- divisie en een Italiaanse strijdmacht onder het opperbevel van de Italiaanse generaal Guzzini. Waar de geallieer den verschenen werden zij door INVASIE yAfl HET 7e U.S.A-LEGER Portret van generaal Patton en kaart van het eiland Sicilië waarop staan aangegeven de landingsplaatsen en aanvalswegen der Geallieerde legers, de plaatsen en het gebied waar de Mafia de baas is. Majoor William Martin begint zijn zeereis in de rubberboot naar Huelva om de Duitsers met opzet valse documenten in handen te spelen. bardementen op doelen op Sardinië en Sicilië vooraf en werden door schepen schijnmanoeuvres gemaakt in de rich ting van Griekenland Alles werd ge daan om de vijand in het onzekere te laten over de bestaande plannen. Men had deze invasie beslist niet te licht opgenomen en de Geallieerde le gerleiding zat tijdens de voorbereidin gen van „Operation Musky" (de co denaam voor de invasie van Sicilië) met het probleem dat de As-mogend- heden konden raden, dat na Afrika ftalië zou volgen en dan wel in de eerste plaats de eilanden Sicilië en Sardinië Deze manoeuvre was zo vanzelfspre kend en logisch, dat men alles in het werk stelde om de vijand te misleiden. Hadden de Amerikanen zich van hulp der Mafia verzekerd, de Britse Gehei me Dienst had een stoutmoedige stunt uitgehaald. „Operation Mincemeat". In de herfst van 1942 was men in 'n speciale commissie van de Britse Ge heime Dienst o.l.v. de officier van de Marine Inlichtingen Dienst. Ewen Montagu te Londen, druk bezig met de voorbereidingen van Operation Mincemeat. Het enige doel van deze zeer geheim gehouden operatie was de Duits/Ita- laanse vijand te suggereren, dat na Afrika het volgende doel van de Ge allieerde aanval op Europa. Grieken land was en beslist niet Sicilië In het hele. met de grootste nauw keurigheid uitgedachte plan had ma joor William Martin van het Britse Korps Mariniers de hoofdrol Majoor Martin had zijn standplaats op het Hoofdkwartier van Gecombi neerde Operaties te Londen Hij was op 29 maart 1907 te Cardiff geboren en kreeg een soeciale missie uit te voeren in april 1943. Zijn verloofde Pam maakte zich hier zorgen over, zoals zij in een brief schreef. Majoor Martin kreeg een officiële tas met documenten mee. Daarin bevond zich een persoonlijke brief van de on derchef van de Britse Generale Staf, generaal Sir Archibald Nye, gericht aan generaal Sir Harold Alexander in Tunesië. In deze brief, gedateerd 23 april 1943 werden de komende aan vallen op Europa zijdelings aangestipt, se oppercommando en op 18 mei kreeg de opperbevelhebber van de Duitse Marine Etaf, groot-admiraal Karl Dö- nitz, na zijn besprekingen met Hitier en Mussolini. de brief van Sir Nye onder ogen. Hij bracht rapport uit aan Hitier. die overtuigd was dat Grieken land het volgende doel van de Geal lieerden zou zijn met Sicilië als schijn doel. Mussolini was er echter van overtuigd dat Sicilië het eerst zou vallen. Er kwam direct grote beweging in Eu ropa. Grote Duitse legereenheden wer den van Sicilië gehaald en naar Sar dinië en Griekenland overgebracht. De le Duitse Pantserdivisie reisde vanuit Frankrijk dwars door Europa naar 't Griekse schiereiland Pelopon- nesos. Duitse motortorpedoboten die in de zuidelijke havens van Sicilië waren gestationeerd kregen patrouillediensten in de Egeïsche Zee Het was alles het gevolg van het vinden van Majoor Martin en zijn tas met officiële docu menten. In de Times van vrijdag 4 juni 1943 kwam op de lijst van gesneuvelden ook Martin's naam voor. Maar wat de Duitsers niet wisten en ook nooit ontdekten was. dat de ge hele Operation Mincemeat het voor opgezette doel had de aandacht van de Duitsers af te leiden van Sicilië als aanvalsdoel Dat Majoor Martin, even als zijn verloofde, niet bestonden. Dat de Engelsen al die tijd hadden ge speeld met een redelijk goed gecon serveerd lijk van een jongeman van in de dertig, dat op die 30e april dicht onder de kust van het Spaanse Huel va overboord werd gezet. Zij wisten niet, dat alles, de geboortedatum, de naam. de gehele inhoud van de tas van die z.g majoor Martin door de Britse Geheime Dienst was verzonnen. Nog steeds rust onder die grafsteen op naam van majoor Martin op het kerkhof te Huelva de grote onbekende van de geslaagde Operation Mince meat. En met deze misleidende actie van ..de man die niet bestond" als inleiding en de steun van de Mafia, die Lucky Luciano had beloofd, be gon in dè nacht van 9 op 10 juli '43 „Operation Husky", de invasie van Si cilië. De invasie. Er stond een harde noordwestenwind de bevolking enthousiast ontvangen. Zij hadden genoeg van de Duitsers en Italianen. Op 15 juli hadden de Geal lieerden nog slechts een matige ter reinwinst en het ergste scheen voor de Amerikanen nog te komen, want de belangrijkste stellingen van de ver dediging bevonden zich in het mid den van Sicilië rond Villalba en Mus someli in het Cammaratagebergte. Op deze dag vloog een Amerikaans jachtvliegtuig laag over het stadje Vil lalba en wierp bij een groot huis 'n pakje af. Een inwoner was op de hoogte van de bestemming en bracht het direct naar een gezaghebbend man, één van de machtigste burgers van Villalba en Sicilië, Don Calogero Vizzini, gewoonlijk kortaf Don Caló genoemd. Voor hem was het pakje bestemd. Zwijgend maakte hij het open en tevoorschijn kwam een gele zijden zakdoek met daarop een grote zwarte L. Die „L" was de initiaal van Luciano Dat was hét sein voor de leider der Siciliaanse Mafia, de 66-jarige Don Caló. die 19 jaren fascistische terreur had weten te ontduiken, die al die jaren op deze gelegenheid had ge wacht en die zich die niet liet ont nemen. Snel gaf de autoritaire Don Caló zijn bevelen en werd per ordonnans een brief verzonden naar de andere Ma- fia-leider en Caló toekomstige opvol ger te Mussomeli, Guiseppe Genco Russo. (Zie aan het eind van dit ar tikel.) In de brief werd Russo verzocht alles te doen om 't de Amerikanen zo ge makkelijk mogelijk te maken en Ma fiabroeder Turi opdracht te geven de Amerikaanse eenheden te begeleiden naar Cerda. Vanaf die dag wapperden er van tal rijke huizen op Sicilië een geel vlag getje met een zwarte L. Voor som migen betekende dit de bevrijding, voor velen het teken van een nieuwe tijd van angst en haat. Want dit soort gele vlaggetjes had al eens eerder ge wapperd, al was het met een ander zwart initiaal, n.1 een C van Calo gero. Op 17 juli veroverden de Amerikanen Agrigento. Drie dagen later, neg steeds opgehouden in het zuiden, haalden 3 i pantserwagens Don Calo uit Villalba werd kolonel Salemi door Mafiosi in het stadhuis van Mussomeli opge sloten. Zo werd het moeilijkste deel van het eiland zonder slag of stoot en zonder verlies door de Ame rikanen veroverd. Zij marcheerden met Don Caló in hun gezelschap op in twee kolonnes; via Mazarino, Piazza Amerina, Nicosia, Santo Stefano naar Cerda. waar zij zich aansloten bij de tweede kolonne, die bij Licata aan land was gegaan en via Favara. Agrigento, Lercara Friddi in Cerda was aangekomen. Daar nam de Mafia-leider Turi af scheid van de Amerikanen en van Don Caló en keerde hij naar zijn dorp terug. Op 19 juli. de dag voordat Don Caló door de Amerikanen van huis werd gehaald, confereerden Hitier en Mus solini in de villa Feltre bij Rimini en was Hitier er nog steeds van _over- tuigd, dat de invasie van Sicilië een schijnbeweging van de Geallieerden was en dat de echte strijd nog moest beginnenin Griekenland Daarom stuurde hij zijn beste gene raal, Erwin Rommel erheen, de be kwame commandant van het Afrika- korps. Op 22 juli viel Palero in Amerikaanse handen en richte generaal G S. Pat ton daar zijn hoofdkwartier in Tijdens de invasie van Sicilië werd vanuit Afrika door Geallieerde vlieg tuigen het Italiaanse volk bestookt met pamfletten, die tot verzet tegen het fascistische regime van Mussolini opriepen en met bommen. Toen Mussolini na de conferentie op 19 juli, diezelfde dag nog in Rome terugkeerde, was de stad zojuist zwaar getroffen door een bombardement. Doch er bestond reeds lang een sa menzwering tegen Mussolini. Op 24 juli kwam voor het eerst sinds 1939 de grote Italiaanse fascistische raad bijeen. Mussolini hield een rede, waar in hij zich trachtte vrij te pleiten van schuld aan de gang van zaken op dat moment De volgende dag werd hij, zoals geregeld voorkwam, in au diëntie bij koning Victor Emanuel III ontvangen. Het was het einde van Be nito Mussolini en zijn regime. Hij werd ontslagen en gevangen ge zet. Zijn plaats werd ingenomen door maarschalk Pietro Badoglio, die in '40 (omdat hij zich niet met Mussolini's regering kon verenigen) zijn funktie had neergelegd. Die 25e juli. na de val van Mussolini, zag Hitier in. dat de berichten in ma joor Martin's tas wel eens vals kon den zijn geweest en hij riep generaal Rommel terug uit Griekenland. Vanuit Palermo werd met hulp van de Mafia het gehele westelijke deel van Sicilië veroverd en op 27 juli was het Mafiagebied. waarbij nauwelijks Amerikaans bloed was gevloeid, weer onder controle. Het Britse 8e leger onder bevel van generaal Montgomery aan de oostzijde kreeg na de val van Syrakuse pas op 31 juli contact met de Amerikanen. De Engelsen ondervonden veel tegen stand van het goedgeoefende Duitse leger en na een felle strijd in de vlak te tussen de vulkaan Etna en de kust van de Ionische Zee veroverden zij Catania op 5 augustus. De Duitsers begonnen toen vanuit Messina hun troepen te evacueren en zo goed als de gehele Hermann Gö- ringdivisie ontkwam naar Italië. Op 17 augustus was de strijd ten ein de en Sicilië in Geallieerde handen. „Operation Husky" had 39 dagen ge duurd: daarbij verloren 37.000 Duitse en Italiaanse soldaten het leven en werden meer dan 135.000 soldaten ge vangen genomen Bij de Geallieerden, voornamelijk Engelsen en Canadezen, sneuvelden 31.000 soldaten. De Mafia herovert Sicilië. Toen Don Carló in Villalba was te ruggekeerd werd er door de Amerika nen te zijner ere een groot feest ge- organiseeerd Don Caló liet zich dit alles, zonder erg veel enthousiasme welgevallen. Zijn plannen reikten ver der en omvatten het opnieuw en ste- wapens had getekend en ervoor ver antwoordelijk was gesteld, werd daar mee, meteen na de transactie, het eer ste na-oorlogse Mafia slachtoffer. Hij moest zijn verantwoordelijkheid met de dood bekopen. Tevens stelde Don Caló voor de Ame rikaanse bezettingsautoriteiten 'n lijst samen met namen van mannen, die in aanmerking kwamen voor het bur- de klap, die Mussolini het bijna twin tig jaar geleden had toegebracht. Eind juli 1965 echter arresteerde de Italiaanse politie tien Mafia-leiders, waaronder de 72-jarige Guiseppe Gen- co Russo Tot 1963 was hij de hoog ste Mafiaman op Sicilië, waarvan hij naar noord-Italië werd verbannen De politie vond Russo in een ooglijders- kliniek in Bologna. Door de wijzigingen in het Wegenver keersreglement heeft de zogenaamde „rijstrooksignalering" een wettelijke status gekregen. Dit houdt in dat alle bestuurders van motorrijtuigen van deze nieuwe methode van signalering - zoals deze reeds op rijksweg 13 bij Delft werd toegepast - op de hoogte dienen te zijn. Te meer, daar dit sy steem o.a. bij de Velser- en Coentun- nel zal worden toegepast. Boven de rijstroken zijn lichtbakken aangebracht, welke door de politie vanuit een centrale post worden be diend. Wanneer boven de rijstroken een groene, naar beneden wijzende pijl te zien is. betekent dit dat nor maal verkeer op deze rijstroken is toe gestaan. d.w.z. dat normale doorgang van het verkeer plaats kan vinden. Wanneer echter boven een der rij stroken een rood diagonaal kruis zichtbaar is. dient men onverwijld in te voegen onder de groene pijl, omdat op deze rijstrook het verkeer in de onmiddellijke nabijheid ge stremd is. Soepelheid bij het invoegen is uiter aard gewenst. Men mag - althans in Delft - weer de gestremde rijstrook berijden, wanneer dit door een bord „einde rijstrooksignalering" wordt aangeduid. Bestuurders dienen erop attent te zijn dat deze signalering, althans op rijks weg 13. gepaard gaat met een auto matisch in te stellen maximum snel heid van 50 km per uur. Via een televisiecircuit is het de po litie mogelijk een gestremde rijstrook zo snel mogelijk weer vrij te geven.-

Soester Courant | 1965 | | pagina 7