Wat ze in Soest vertelden Grenspasjes worden uitgereikt bfi xyxy 1 KERSTBOMEN H. v. cl. FLIER Olympia dames bovenaan S0ESTERBERG OPTIEK Bridge WAftufzelaaï 3MtJï@saa®isiïTf3iS8 In onze collectie rrii mowtrfn Fa. W. F. VOIGT wamm mm mSÊBR WÊÊ Terrein verlicht BATIM»R(,S Erkende Anto- en Scooterrijjsehool Bejaardensociëteit In de goede oude tijd toen er nog geen radio, televisie, geen brommers en auto's waren; haast en spoed on bekende begrippen, sport en spel nog geen gemen goed voor iedereen was, toen zag het er anders uit dan op het ogenblik in onze technologische wereld. Begrijpelijk overigens, want men leefde en werkte anders, primi tiever, men hield zich bij het oude vertrouwde handwerk. Wel was men tevredener dan in onze eeuw; het da gelijks gebeuren drong niet zo Intens door tot de mensheid, dan op het ogenblik nu kranten, radio en televisie het nieuws in de kortst mogelijke tijd over de gehele .wereld verspreiden Veel weten maakt echter niet altijd gelukkig, hoorden wij wel eens zeggen en dat zou verklaren waarom men nu minder tevreden is dan vroeger. LEESGLAZEN LOÜPEN MICROSCOPEN VERREKIJKERS TONEELKIJKERS BAROMETERS THERMOMETERS FIJNE STAALWAREN Ziekenfondsleverancier Burgem. Grothestraat 8 - Soestdijk Telefoon 3859 De hedendaagse mens wil alles ver klaren wat hij ziet en hoort, wat hij ondergaat en stelt zich niet meer te vreden met de oude verklaring: zo hoort het, zo deden wij het, het was traditie of gewoonte. Hij tast en speurt naar een verklaring een nadere uitleg en aanvaardt niet meer voetstoots alles zoals zijn voor ouders in een grijs verleden wel de den De moderne 20ste eeuwse mens- laat zich er niet in geringe mate op voorstaan dat hij de natuur groten deels aan zich heeft onderworpen door zijn technisch kunnen, totdat een natuurramp, hoe klein ook. hem voor onopgeloste problemen en feiten stelt, die hij niet direct vermag op te lossen en waar de techniek te kort schiet. Verschrikt, maar nog meer verbijstert, moet hij zijn machteloosheid tegen over een dergelijk natuurgebeuren er kennen, overtuigt van zijn eigen klein heid. Maar al beheerst de mens tot op zekere hoogte de techniek en heeft hij daardoor de grillige natuurkrach ten soms ten dele in bedwang, toch zal ook de technisch denkende en levende mens bij brood alleen niet leven. Zo is het altijd geweest en zo zal het wel blijven, een volk zonder fantasie is maar een arm volk. Uit het oude Soest zijn nog volksver halen in omloop, die bij de oudere generatie nog bekend zijn. In hun jeugd, toen men nog niet wist wat radio en televisie was. een auto en brommer nog nimmer was gezien, leefde het volksverhaal, werden de sagen verteld bij het haardvuur, tij dens de „klitstied" of bij het „vet- priezen". Soms waren deze verhalen niet meer dan kinderlijke verzinselen, waarbij het bovennatuurlijke mogelijk werd. In Soest w^ en is nog een overvloed van overleveringen, sagen en volks- De bridgeclub O N.I., die momenteel haar tehuis heeft gevonden in „La Bordelaise", heeft de eerste helft van competitie voor viertallen van het district Gooi en Ommeland van de K.N.B.B., niet slecht beëindigd. Van de 10 viertallen zijn er 5 die op de eerste plaats staan, de anderen zweven zo'n beetje in de 2e helft. O.N I. 1. voor de eerste maal uitko mende in de eerste klasse, heeft na een moeilijke inwerkperiode. haar draai gevonden, en bewees dat door een 4-2 overwinning op de koploper1 't Gooi. Ie klasse C: 1. 't Gooi 3, 22 punten. 2 Hilversum 2 (21). 3. Groen Wit 5 (17). 4. Abconl 1 (13). 5. O.N.I. 1 (11). 6. D.C.O.B. 1 (6). In de tweede klasse staan 2 van de 3 viertallen onbedreigd boven aan de ranglijst Slechts O.N.I. 4 neemt niet zo'n fraaie positie in, maar ongetwij feld zal zij zich in deze klasse kunnen handhaven. Klasse B: 1. O.N.I. 2 26 punten. 2. Hogerheide 7 (16). 3. Novum 1 (16). 4. Hilversum 7 (12). 5. Amersfoort 5 (10). 6. B.C.D.B. 3 (10). 2e klasse E: 1. Hogerheide 4 25 pun ten. 2. G.B.C. 4 (19). 3. Hilversum 8 (15). 4. Weesp 2 (12). 5. B.C.D.B. 4 (10). 6. O.N.I. 4 (9). 2e klasse F. 1. O.N.I. 3 27 punten. 2. Groen Wit 7 (23). 3. 't Gooi 6 (16). 4. Vriendenkring 1 (9). 5. De Kei 2 (5). 6. Hogerheide 5 (4). In de derde klasse zullen 3 viertallen trachten, via een eerste plaats in hun afdeling, de tweede klasse te bereiken. Hier zijn de standen: 3e klasse A: 1. O.N.I 6 28 punten 2. Baarn 3 (18). 3 Vriendenkring 2 (18). 4. Abconi 4 (13). 5. Novum 2 (8). 6. De Kei 4 (5) 3e klasse B: 1 O.N.I. 7 23 punten. 2. Amersfoort 6 (19). 3. Abconi 3 (15). 4. De Kei 3 (15). 5 G.B.C. 9 (10). 6. B.C.O.B. 5 (8). 3e klasse C: 1. Abconi 5 28 punten. 2 Santbergen 1 (21). 3. Groen Wit 11 (17). 4. O.N.I. 10 (14). 5. G.B.C. 6 (7). 6. I.F.F. 2 (3). 3e klasse D: 1. Groen Wit 12 20 pun ten. 2. Weesp 4 (20). 3. Naarden 3 (19). 4. O.N.I. 5 (19). 5 B.B.C. 6 (12). 6. G.B.C. 7 (0). 3e klasse E: 1 O.N.I. 8 25 punten. 2. B.B.C. 5 (22). 3. Fazantenclub 2 (14). 4. I.F.F. 1 (14). 5. I Gooi 7 (10). 6. G.B.C. 8 (5). 3e klasse G: 1. Fazantenclub 1 (19). 2. B.B.C 4 (15). 3. O.N.I. 9 (10). 4. Br. Gooiers 6 (9). 5. Naarden 4 (7). verhalen, die nu, in onze moderne tijd, nog worden verteld. Zij zijn altijd aan plaats, persoon en gebeurtenissen gebonden en lokaal sterk gekleurd. Om de oude verhalen te waarderen, moet men leren ze te verstaan, zoals men gedichten moet leren lezen en schilderijen moet leren zien om er van te genieten. Vaak zijn het beangstigde verhalen, die nog voortleven In eigen kring, zij het niet meer in zo ruime mate als een eeuw of langer geleden. Soms zijn het nog maar flarden, ver halen in een notedop: heksenverha- len, duivelverhalen, verhalen over wit te wijven, lijkstaties. spookhonden, dwaallichten en „veurschimsels". Uiteraard worden deze sagen verteld in de volkstaal, het dialect van de streek of het dorp, in ons geval In Soest. Immers het dialect spreken bevordert een grote mate van inti miteit. aanmerkelijk groter dan wan neer men verzorgd Nederlands spreekt, het z.g. A.B.N. (Algemeen Beschaafd Nederlands), want bij de sagen en volksverhalen gaat het in de eerste plaats om het taaleigen en daar naast de sfeer Het gaat met de oude vertelsels als met antiek, nu ze nagenoeg verdwe nen zijn wordt er ijverig naar ge speurd en opgetekend wat er nog van is overgebleven. Het oude Soester dialect (overigens niet helemaal juist, want de ver spreiding hiervan is veel groter in onze provincie) wordt vaak gezien als platboers, ordinair, grof en weinig ge moduleerd Vooral op het laatste wordt nog wel eens een aanmerking gemaakt en vergelijkt men het met het ietwat zangerige Limburgse dialect, dat zo veel mooier, melodieuzer klinkt, dan het Soesterse of wat, daarvoor door gaat. Ieder vogeltje zingt zo als het gebekt is. zegt een oud spreekwoord, waar aan weinig is toe te voegen Toch wil len wij hier nog iets aan toevoegen en enkele regels citeren uit de inlei ding van de Nederlandse Spraakkunst van T. Terweij. ten behoeve van in richtingen van Middelbaar Onderwijs tot opleiding van onderwijzers. 1885. waarin deze zegt: ..De taal. welke door beschaafde Nederlanders wordt gesoro- ken en geschreven, draagt de naam van Nederlandsche taal De taal. welke door onbeschaafde Nederlan ders worden gesproken - zelden ge schreven - draagt de naam Van tong val (dialect)". Vanuit onze tijd bekeken zouden wij ons willen schamen voor onze voor ouders uit de jaren 80, die zo over hun medemensen dachten en oordeel den. al waren de maatschapoelijke omstandigheden heel anders. Het is misschien niet eens zo erg bedoeld, maar door deze opvatting is veel kwaad gedaan En al wordt er nog wel eens laatdunkend neergezien op de dialectspreker omdat hij zijn streektaal spreekt, in onze tijd is hier in gelukkig een verbetering gekomen en mag men gerust stellen, dat de meeste mensen niet meer op hun medemensen neerzien om hun eigen aardige tongvallen. Daarom durven wij het aan enkele volksverhalen die in Soest werden verteld, hier. voor zover mogelijk in het dialect van de streek te laten volgen, wat voor een aandachtig lezer es wel geen onover- komenlijke moeilijkheden kan ople veren. DE DUVEL GING ROND OP DE ENG Langs 't Nengerbargje liep 't Geuzen- paodje: op de Eigendom kwaam 't uut. Daor spoekte het saovends in donker Er kwam een zwarte duvel over de weg lopen, daor Die kwam daor altied heen. Ze hebbe hem us 'n keer ezien; 't was een gewoon mins, maor hie had één peerdepoot Hie kwam van de Eng of. en een ouwe Soesder. die daor ok heenkwam. zag hem kommen. Hie vort netuurluk: hie runde op huus an, zo hard as hie kon Ik gong us over 't Meulespoor. Ik wil de Kneliao uut haor dienstje haolen saovends en toen liep er 'n groote zwarte hongd naost ming te hijgen. Z'n tong hing uut z'n bek en hie had van die grote rooije oge in z'n kop. Koest maor beesie", zei ik in ming eigen, want ik bin niks bang veur hongden. Hie liep strak langs ming heen en toen zee ik: ..Heilige Maria bid veur ongs" en met vloog hie zo de heg om en vort was hie. 't Was h'm, de duvel Zo heb ik wel us deur ming moeder horen vertellen, dat de duvel ble haor thuus kwam op 'n aovend. Ze zaten kaort te speulen en er wier nogal us evleukt. Op 't lest alharder en harder. Bar zo arreg. Op eens keek een van de manne ongder de taofel en toen zag hie dat d'r 'n peerdepoot lag. Dat was 'n teken, dat de duvel er ble was Hie kaorte stiekem mee. 't Wier muus- stil. Een van die manne maokte ge lukkig gauw een kruus en zei: „God zij geloofd" en de peerdepoot was ongder de taofel vedaon. Ming moeder had ze al ewaarschouwd: ..Ho Jonges. rustig wat. niet zo te keer gaon en niet vleuken. Maor die mannen luusterden niet en toen ge beurde dat met die peerdepoot. Die kaortspeulers waore glad beduusd, ongderstebove waren ze. dat kajje begriepe. Het grote aantal variaties in de ver halen over de duivel wijst er op. dat de duivel nog lang voortleefde in het volksgeloof. Het was een geliefkoosd onderwerp. Naast satan en duivel werden nog wel andere namen gege ven. die meestal in een bepaald ge bied bestonden. In Soest noemde men hem ook „Grles- gat", een soort pseudoniem, dat het huiveringwekkende van het woord duivel wegnam Spoeke jong waore d'r vroeger maor zat. Op de Bunt, ln 't Veen. op den Neng en op de Laozerusbarg. overal liepe spoeke In 't Veen liep de ouwe Beer, een dwaallicht Wullie jonges waore d'r as de dood zo bang veur. Op 't Kort End daor liep „Griesgat". een beest met lange oren op z'n kop. As je in z'n wiek kwam. dan liep hie Je zo achternao. Begon je hard te runne. dan Griesgat ok. Jonge, jonge wat waore wullie bang veur dat spoek- beest Teus éénaarm. 'n koejeheujer. plaogde ongs jonges er mee en hie beloofde ongs een dubbeltje, wanneer wullie om 't huus durfden te lopen en dan op alle vier de hoeke even bleeve staon en dan roepe: Hier bin ik en d'r achter steet er nog één! Ajie 't dee. kreeg je subiet Griesgat achter je an Maor wullie jonges had- de het hart nle zo bang waore wullie veur dat spoek Maor Teus éénaarm was er zo een. hie poogde ongs graag Meintie Dorresteiin gong vroeger uut „baokere" hie de aarme minse Je begrient dat ze bie naacht en ontie d'r op uut most Od een keer was ze ok weer weg eweest en der man Hannes haolde heur op Ze gongen over de kleine paodies over d^ N^g Opeens be^on Meintje te struukele en te strompele en ze kon haost nie meer varder Het trok maor en het trok maor. an heur rokke Ze had een grote doorn an d'r rokke haange en nog meer van die moek. Maor 't waore gin doorns, 't was de duvel, die an d'r rokke hing. „Smeer um Satan", riep Meintje in grote angst en Hannes die vlak achter heur ankwam maokte gauw een kruuske Weg was de duvel en op heur rokke zat niks meer Niks an te zien. 't Was hem wel eweest, de smeerlap. WAT GEBEURDE ER OP HET MOLLEKERKHOF Er had zich vroeger is een vrouw ver- dronke in de Eem. Ze hadde haor d'r uut ehaold en toen ls ze op 't mollekerkhof begraovp. Op een aovend gong ik er langs met Toon de Bree en opeens zee hie: ..Kiek. daor staot er nog één Dat wijf staot nog over -V jffl STEENHOFFSTB.53 - TEL Z84Z SOEST Héél hun leven gezonde voeten, door e'dGÏB S Torenstraat 5 - Telefoon 3473 Wij zijn 's woensdagsmiddags geopend. de muur te kieke; kiek. kiek. daor bie de muur om 't mollekarkhof Bar. zo schrok ik. Trok deur ming bene. Maor Toon gong gewoon verder en zee: „Ze kan d'r toch nie overheen komme Ze blieft daor wel", 't Was de schim van die vrouw die zich van kaant had emaokt en daor pas was begraove Op een keer zag ik twee lampies braande op de hoeke van de muur van 't mollekarkhof. Op elke hoek één Toen waore er nog niet zoveul lichte as noeng Ze stlnge er maor op en neer te wippere. Wat 't noeng precies was wet ik van ze leeve nog nie. maor 't was nle veul goeds Veurtekes waore het nie, maor 't had wat te beduude Het eens zo bekende mollekerkhof lag op de hoek Ossendamweg-Plasweg. dicht naast de spoorlijn Utrecht- Baarn Waarschijnlijk dankte het zijn naam aan de betekenis van ..mollen" (doden) en heeft het niets uit te staan met het dier van die naam. In de vorige eeuw was het kerkhof nog in gebruik en werden er zelfmoorde naars. joden en zwervers, die in Soest waren overleden begraven. Het lag ver van de eigenlijke begraafplaats om de Ned. Herv Kerk aan de Torenstraat (vroeger Doodweg), zoals oude Ordon nanties dit voorschreven Door het doortrekken van de Plasweg naar de Ossendam zijn de laatste resten struikgewas verdwenen Kori na de oorlog in ^940 werd het muurtje ge sloopt Niets herinnert meer aan het oude mollekerkhof. alleen de verhalen doen in Soest nog de ronde Is er zeker een naar uw keus Burgem Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier OVER VEURSCHIMSELS EN HET TWEEDE GEZICHT Eens op een keer kwaome ming moe der en ik deur de Birk. Wullie waore met het tentwaogentje naor Aomers- foort eweest en kwamme nogal laot- achtug terug uut de stad. De Birk was toen nog een smalle weg. vol met kuule en gaote. Opeens stlng 't peerd stil. wilde nie varder 't Sting vlak veur 't huus van Jan van de Bremer stil. Hoe en wat Ik ok dee, 't peerd stlng waor 't sting. Moeder zei: „Dat is een veurschimsel, een veurteken. binnekort starft hier iemaand In dit huus. Wullie heurden op 't zelfde moment 'n geluud of er een boere- waoge langs kwam rieje Toen 't ge luud weg was zette 't peerd gewoon an en 't gong bedaard varder of er niks ebeurd was. Maor binne veertien daoge stierf Jan van de Bremer in zien huus. waor 't peerd op die aovend stil bleef staon. 't Veurteke kwam uut en ik zie de liekstoet nog gaon over de weg. Op een boerewaoge met twee peerde er veur en op de hoeke van de kist zatte vier vrouwe in 't zwart. Op elke hoek één Zo heurde 't toeng. zo was 't ge- bruuk hier in Soest bie de boere. Ach ter de waoge liepe eerst de manne. dan de vrouwe, 't Was een rieke be- graofenis. maor ok een rieke boer. Maor ming moeder had 't goed ezien en eheurd. Toen 't peerd niet varder wilde, wat dat al een veurteke. Er most iemand dood en dat was Jan van de Bremer. Vrouw De B.hier op de Bunt hield een harbaarg Op een keer heurde ze dat er peerde om 't huus liepe Ze heurde ze stappe. duudelijk 't Was een veurteke van heur eige dood. Een week laoter was ze dood en begrave Maor ze was betoverd, door een wijf, dat ble heur ln de harbaarg was ewest. Uut 't kussen, dat ze toeng leeg schudde wiere alle veren verbrand en toeng kwam er 'n doodskisje uut. kopjes en schutteltjes. 't Was wel waor dat ze betoverd was, zeeje ze ln de buurt. Heul vroeger woonde ln Soest een man en die had het tweede gezicht Z'n naom weet ik nle meer. maor 't was een Soesder. Ik was nog maor zo'n jongetje toeng het verteld wier. Die man kon 's nachts nle slaope, nle altied, maor soms. Wanneer hie vl- sioene kreeg most hie er uut en midde in de nacht runde hie naor 't kark- hof toe en most het hek opedoen. De andere dag sting het hek ope en dan wisten de pastoor en de minse in de buurt, dat er heul binnekort weer 'n begraofenls zou komme. Die man was d'r al eweest. 't Kwam altled uut. want de kérel had het tweedegezicht, zeeje ze. As t'r 'n uul schreeuwde 's nachts of een hongd lag te janke. dan gebeurde d'r ok wat Er stierf gauw een mins in de buurt. Zo'n uul zat altied dicht in de buurt waor zo'n mins lag te starreve en de hongd lag met de kop naor 't huus toe. Iezeluk zo as die heeste te keer gonge Ik heb ut vaok zat eheurd en in die tied geleufde iedereen er an. 't Waore veurtekes of veurschimsels Geurt had het veurgezicht. Iedereen op Soest wist dat. Geurt was met de helm op geboren en daorom had hie 't veurgezicht ekrege. 's Nachts kon hie bie tieden 't in bed niet houwe. Hie moster uut. Gin mins, die hum teuge- hleld. Midde in de nacht sprong hie 't bed uut en runde naor 't karkhof. Daor maokte hie 't hek ope, zo maor. en geleuf maor, dat het 's aovends goed wier ofesloten met grendels en een slot. Geurt ging 't karkhof op en dan liep hie tusse de grave. Soms stlng hie stil en de minse zeeje, dat, waor Gart stil had estaon, hier een nieuw graf kwam. Geurt wist wie er binnekort zou starreve. Maor eerluk waor, hie had 't er nooit mit iemand over. Op Soest kon je in ming tied altied heure, dat Geurt met de helm op ebore was en meer wist dan an dere. Zelfs kon hie er niks an doen. Hie most t'r uut of hie wilde of nle en altled naor 't karkhof toe. Bar zo aokelug toch. Hie woonde vroeger op 't Hart, maor hie ls al lang dood Hie woonde an de Veenhuuzerstraat thans Koninginne- laan - Red.) en hie kost zien wie er dood gingen, 's Nachts stong hie van bed op en ging naor 't karkhof om de hekken ope te zette Hie most er uut of hie wilde of niet. Dan had hie zo'n veurteke ezien en met alle geweld most hie 't bed uut. Gin mins die hem teugehield As hie terugkwam, dan liep hie mit z'n kop veurover en dan wist 't heule Hart. dat er één dood gong binnekort. Er most er één dood. Peter, zo heette hie, is er al naor toe eweest, zelen ze, of 't liek kwam er al an. hie zal 't hek al wel ope edaon hebbe vanmarrege. Hie zag dat allemaol veuruut, hie was met de helm op gebore MILITAIRE DIENST. Mijn zoon is goed gekeurd voor mi litaire dienst. Ik heb gehoord dat als hij 5 jaar in 't bouwbedrijf werkzaam zal blijven hij dan niet in dienst zal moeten. Is dat zo Zo ja, waar kan ik dan een bewijs halen Antwoord Ter zake van de militaire dienstplicht is er inderdaad een spe ciale regeling voor bouwvakarbeiders. Zij kunnen vrijstelling krijgen, mits aan bepaalde voorwaarden wordt vol daan. Zij moeten in de nieuwbouw (werkzaam) zijn. zij moeten de eerste zes jaar als zodanig werkzaam blijven en voorts dienen zij over een goed ge tuigschrift en een vakdiploma te be schikken Kan aan deze voorwaarden worden voldaan, dan kan een verzoek om vrijstelling worden ingediend bij de gemeente <afd. Miltaire Zaken), Koopt KERSVERSE bij Beetzlaan 143, Soest Reservering mogelijk Verkoop van 9-21.30 uur BIJSTAND. Wat zijn de normen van de Algemene Bijstands Wet. Wij zijn over de uit voering van deze wet niet gelukkig. Antwoord: Wij moeten u toegeven, dat het met de uitvoering van de Alge mene Bijstands Wet niet zo vlot loopt als menigeen zich had voorgesteld. In vele gemeenten leeft men nog ge heel in de geest van de oude Armen wet. De normen lopen in de verschil lende gemeenten erg uiteen. Dat is ook al een groot probleem. De Tweede Kamer had de regering gevraagd er zorg voor te dragen, dat de normen van de verschillende ge meenten openbaar worden gemaakt. Maar hiertegen rees van de zijde der gemeenten 'n sterke weerstand. Slechst een klein aantal gemeenten heeft tot dusver de Kamer haar normen be treffende de bijstanduitkeringen toe gezonden. en dan nog vertrouwelijk Terecht heeft de minister van maat schappelijk werk nu gesteld, dat alle gemeenten haar normen bekend moe ten maken, zodat een betere controle van de rechtsongelijkheid mogelijk zal worden We moeten nog afwachten, of dit effect sorteert In elk geval krijgt de uitvoering van de bijstandswet steeds meer publiciteit en dat zal op den duur toch wel tot meer aanvaardbare toestanden leiden. Overigens zij er op gewezen, dat wan neer men niet content is met de wij ze, waarop de gemeente een verzoek om bijstand heeft behandeld, men in beroep kan gaan bij Gedeputeerde Staten. Dat wil nog wel eens succes hebben. Alle verzoeken om bijstand dienen in dividueel te worden bekeken Daar voor bestaan geen vaste normen, de wet rept diar ook niet over. In de wet staat alleen dat recht op bijstand hebben zij, die niet in de noodzake lijke kosten van hun bestaan kunnen voorzien. Dat is dus een kwestie van interpretatie. 3000 Oost-Berlijnse ambtenaren bevolkten de kantoren waar duizenden Westberlijners geduldig wachten op het uitgeven van de grenspasjes, waarmee zij een bezoek kunnen brengen aan Ooslberlijn. Het was gisteren de eerste dag dat de pasjes werden uitgegeven. Het was een succesvolle dag voor Olympia afgelopen donderdag Zes teams moesten aantreden en vijf gin gen met winst naar Soest en of dat nog niet genoeg was. Twee dames teams staan in hun klasse bovenaan Dames overgangsklasse. Olympia-S.V.V. De plaatselijke ontmoeting (gespeeld ln Amersfoort) tusen S.V.V. en Olym pia heeft enigszins teleurgesteld. Meer hadden we verwacht van de dames van de Soester Volleybal Vereniging. Vooral gezien hun resultaten in de afgelopen wedstrijden. De wedstrijd begon zeer nerveus en aanvankelijk nam S.V.V een kleine voorsprong, maar tot werkelijk gevaarlijk aan- valsspel kwamen zij niet. Olympia evenmin. Toch wisten de Olympianen de eerste set vrij gemakkelijk te win nen met 15-11 Hoewel er in de tweede set beter gespeeld werd door S.V.V. was het weer Olympia dat deze set met dezelfde cijfers won. 15-11. In de derde set heeft het er naar uitge zien dat S V V. tot beter aanvalsspel en zelfs tot setwinst zou komen. Zij namen een voorsprong van 14-9 Maar Olympia speelde prachtig verder en wist met uitstekend verdedigen en fraaie aanvallen ook deze set op hun naam te brengen. Uitslag 3-0. Olympia 2-V.V.A. 2 dames. Zonder veel moeite heeft het tweede damesteam gewonnen van het Amers- foortse V.V A 2. Het is een team zon der uitgesproken aanvallers, maar door hun groot enthousiasme en persoon lijke inzet zijn zij erin geslaagd van meet afaan de ranglijst aan te voeren Met 15-6. 15-9 en 15-8 werd ditmaal V.V.A het ..slachtoffer". Olympia 3-S.S.S. 2 dames. Het derde dames team van Olympia. dat bestaat uit jeugdige meisjes die dit jaar voor het eerst aan de compe titie deelnemen, moest het opnemen tegen het hoger geklasseerde S SS. 2 uit Nijkerk Door uitstekend serveren en goed opvangen van de eerste bal wisten ook zij de volle winst mee naar Soest te nemen 3-0. Heren overgangsklasse. Olympia 1-D.P.C. 2. In een uitstekend gespeelde wedstrijd heeft Olympia het Utrechtse D P C met lege handen naar huis gestuurd. Al na de eerste set was het duidelijk dat Olympia in een uitstekende vorm stak. Liep de aanval nog niet geheel naar wens de verdediging was goed georganiseerd en speelde een gave partij, D.PC wist bijna geen enkel punt door een directe smash te sco ren. Altijd zat er wel een Olympiaan tussen. Olympia won dan ook de eer ste set met 15-9 In de tweede set overblufte de Utrechtenaren hun te genstanders volkomen en binnen de kortst mogelijke tijd wonnen zij deze. set met 15-5 Olympia begon zeer fel in de derde set en dat resulteerde in een 9-0 voorsprong. D.P.C. trachtte te rug te komen maar moest met 15-5 de eer aan Olympia laten. Ook de vierde en laatste set werd een duidelijke overwinning voor Olympia 15-10. Eind stand 3-1. f*1 OO Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (02955) b.gg 03498-1951 VERWARMDE LESAUTO U wordt gehaald en gebracht. Olympia A-Hoogland jeugd. Het jeugdteam wist ook de wedstrijd tegen Hoogland tot een goed einde te brengen. Er werd zeer enthousiast gespeeld en met 2-0 gewonnen. Olympia B-L.EA. Het B-team was. iets minder gelukkig. Zij wisten wel na een 1-0 achterstand gelijk te komen maar de derde en beslissende set was weer voor het Amersfoortse L.E.A. Wedstrijden in deze week: Zaterdag Dames. Shot-Olympia 1 te Culemborg. Donderdag. Heren. Olym pia 2-Olympia 3. Zaterdag Heren, Olympia 1-Hercules te Woerden. Men deelt ons mede. dat de eerst volgende algemene bejaardensociëteit weer wordt gehouden op donderdag 16 december e.k. in het gebouw van de Gereformeerde kerk aan de Rade- makerstraat. Belanghebbenden gelie ven er goede nota van te nemen dat ditmaal de ontmoeting niet begint om drie uur maar om vijf uur des middags. Op die middag zal het Kerst feest worden gevierd, dat besloten wordt met een broodmaaltijd.

Soester Courant | 1965 | | pagina 7