VAKKENNIS VEREIST Zonnegloren ontwikkelt zich steeds meer tot ziekenhuis Pluk «een dennegroen In houten nieuwbouw is plaats voor nog eens 64 bedden Verhoging abonnementsgeld Soester Courant Brandweer opnieuw in touw bij zandafgraving aan de Molenstraat Jongeren week R.K. Instiuf Junior Het oog gericht op een handdruk Gireren van abonnementsgeld Onderscheiding De Snoekbaars heeft weer vis uitgezet Oude dame rijdt tegen auto Vrijdag 17 december 1965 44e jaargang no. 96 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Steeds meer bedrijven, op allerlei ge bied. zien zich gedwongen nauw te gaan samenwerken met of op te gaan in andere bedrijven, om de concurren tiepositie te kunnen handhaven. Concentraties en opgaan in grotere li chamen zijn aan de orde van de dag. Het voortschrijden van de E.E.G. en de concurrentie van het buitenland nopen daartoe niet alleen, het zijn speciaal de steeds stijgende loonkos ten. die het noodzakelijk maken ge concentreerd en op zo groot mogelijke schaal te fabriceren, waar bovendien automatisering zo efficiënt mogelijk kan worden doorgevoerd. Bijna iedere concentratie heeft tot ge volg dat een kleiner of groter aantal personeelsleden moet afvloeien. Zo werd dezer dagen vernomen, dat An- kersmit's textielfabrieken te Deventer en Didam zullen worden opgeheven, omdat de produktie naar een der andere fabrieken van het concern Texoprint zal overgaan: dat betekent ontslag voor ongeveer 1200 werkne mers. die moeten zorgen ergens anders hun brood te kunnen gaan verdienen. Een ander opvallend feit van de laat ste dagen is het besluit van de N D.S.M. om een viertal werven op te heffen, want men kan in de scheepsbouw hier te lande de concur rentie van Japan niet meer voldoende het hoofd bieden. 7^ gaan opheffingen en concentraties d or. om te trachten de loonsom te verminderen en zodoende concurre rend te kunnen blijven leveren. Maar de eisen tot loonsverhogingen gaan door en steeds meer bedrijven zullen 7;ch dus genoodzaakt zien te gaan samenwerken en verdere automatise ring van de produktiemethoden te gaan doorvoeren Nog is er voldoende werkgelegenheid, maar we staan ook nog pas aan het begin van de automatisering, die in de komende jaren snel vorderingen zal maken. De gevolgen daarvan op de werkgelegenheid kunnen op den duur niet uitblijven. De geschetste ontwikkeling leidt er echter toe. dat er op en duur alleen voldoende arbeid zal zijn voor vak lieden. Reeds jaren lang hameren directeuren van de lagere technische scholen er op. dat hun leerlingen zich niet tevreden stellen met het op die school te behalen diploma, doch dat zij daarna verder gaan studeren, zich verder gaan specialiseren in hun vak, omdat zij weten dat in de toe komst die hogere bekwaamheid nood zakelijk is om voldoende te kunnen verdienen, ja. om altijd werk te kun nen behouden. Maar lang niet op alle leerlingen en ook niet op alle ouders maken deze waarschuwingen voldoende effect. De gemakkelijke wijze waarop men heden ten dage nog aan het werk kan ko men en tegen een behoorlijke ver dienste. maakt dat velen hier al erg tevreden mee zijn en verwachten, dat de praktijk hen wel voldoende verder zal scholen De tendens tot verdere ontwikkeling, zowel wat handen- als hoofdarbeid betreft, is nog lang niet tot alle jongeren en tot vele ouders doorge drongen. Daardoor worden deze men sen niet alleen zelf in de toekomst kwetsbaarder, maar het kan ook onze economische ontwikkeling gaan be lemmeren. Voor een los, ongeschoold arbeider zal er steeds minder werk komen. Dat geldt op ieder terrein van de arbeid, zowel in het fabricagepro ces als ten aanzien van land- en tuin bouw en zelfs van dienstverlenende bedrijven. Alleen mensen met voldoende scho ling en ontwikkeling zullen op den duur voor de bedrijven rendabel kun nen werken. Dat is iets wat aan de technische ontwikkeling vast zit. Ook degeen die alleen noe maar een scha kelbord behoeft te bedienen, moet toch iets van de werking der automatische behandelingen weten, anders kan hij niet op de juiste wijze ingrijpen als er iets mis blijkt te gaan. De moderne maatschappij zal van steeds meer mensen steeds meer vak manschap verger. De machines gaan van het eenvoudigste steeds meer ook het ingewikkelder werk doen Daar heeft men dan geen mensen meer voor nodig. Alleen voor de mens met vol doende kennis en vakmanschap zal er in de toekomst werk blijven Zierikzee. II.M. dp Koningin passeert de afsluitboom op weg naar het brugwachtershuisje voor de officiële opening van de Oosterscheldebrug. Hare Majesteit wordt vergezeld door haar Commissaris in Zeeland, Mr J. van Aartsen. O e De Natuurbeschermingswacht „Eem- land" doet een dringend beroep op iedere inwoner van Soest en omgeving geen sparren of dennengroen uit onze toch al zo schaarse bossen te willen halen. Bij de handelaren en op de markten is dit groen niet te duur te koop. De Natuurwacht vertrouwt op u. Door het Ministerie van Eco nomische Zaken is toestem ming verleend tot verhoging van het abonnementsgeld van de dag- en nieuwsbladen met ingang van 1 januari a.s. Voor de Soester Courant komt deze verhoging neer op 26 ct. per kwartaal. Mede door de abonnementsprijs zo laag mogelijk te houden, hebben wij er steeds naar ge streefd de Soester Courant in elk Soester gezin te brengen en wij zijn daarin praktisch geslaagd Dit zal ook in de toekomst ons streven zijn, doch, ziende naar ,de-uitkomsten van ons blad op het ogenblik en de op 1 janua ri a.s ingaande verhoging der lonen en alle grondstoffen en benodigdheden voor het ver vaardigen van ons blad, zien wij ons verplicht, met ingang van 1 januari a.s., het abonne mentsgeld voor Soest. Soest- duinen en Soesterberg te bren gen op f 2.75 per kwartaal en voor de buitengemeenten, franko per post, op f3.25 PER KWARTAAL. Abonné's, die het abonnements geld per giro of bank overma ken, verzoeken wij hiermede rekening te houden. Zij, die per automatische over schrijving betalen, behoeven geen berichten te zenden aan de Postcheque- en Girodienst, daar wij deze dienst hierover zullen berichten. De brandweer is dinsdagavond, tijdens de wekelijkse oefenavond, weer eens uren in de weer geweest om te trach ten het smeulen van de inhoud van het zgn zandgat achter de VIKA- kaasfabriek te beperken. Een overigens onmogelijke opgave, omdat de berg afval van binnen smeult. Slechts het volkomen afdekken met zand of het leeghalen van de vuilnishoop zou re sultaat opleveren. Met het afdekken is een begin gemaakt. Het is niet de eerste keer, dat de brandweer duizenden liters water op de afvalhoop deponeert. Hel is haast een traditie geworden, dat de brand weerlieden minstens een paar maal per jaar aan de Molenstraat aan het spuiten zijn. Een weinig aantrekke lijk karwei temidden van de dichte rook en de stank. Tot in de verre omtrek, al naarge lang de wind waait, hebben omwo nenden last van de smeulende vuilnis hoop. Het branden gaat met een ver schrikkelijke rook gepaard en boven dien met een dichte, vettige rook Vooral op wasdag is dit natuurlijk bijzonder hinderlijk. De rook bete kent ook een gevaar voor het verkeer, al zijn er geiukkig nog nooit onge lukken gebeurd. Als men de bocht vlak bij het wijkgebouw door is. wordt men opeens geconfronteerd met een Tot sluiting van de deze week ge houden gespreksavonden voor jongens en meisjes wordt morgen, zaterdag 18 december, een H. Eucharistieviering gehouden met ritmische begeleiding van Louis van Dijk en zijn trio. Deze H. Mis begint om half acht in de parochiekerk van de H.H Petrus en Paulus te Soest. Iedereen, die deze H. Mis mee wil vieren, is van harte welkom. dichte rook en menigeen remt dan ook af. Deze en vorige week is de zandafgra- ving weer „aktief". Het regende klach ten van omwonenden en verzoekjes om brandweerassistentie Dat men er steeds minder enthousiast voor wordt, is te begrijpen Niet alleen, dat het spuitten toch tevergeefse moeite is, bovendien behoort het voorkomen van smeulen niet tot de taak van de brandweer. Gelukkig voor de omwonenden heeft men de hand maar weer eens over het hart gestreken en dinsdagavond was men druk bezig met een drietal lagedrukstralen de zandafgraving vol wot,ór t,e snuiten. Op 1 oktober van het vorig jaar schet ste de geneesheer-directeur van het sanatorium-ziekenhuis Zonnegloren de ontwikkeling van zowel sanatorium als ziekenhuis. Toen in 1962 de toekomst van het sanatorium, dat in verband met het afnemen van de tuberculose steeds minder patiënten kreeg, ter sprake kwam. besloot men tot de stichting van een ziekenhuisafdeling. In oktober 1963 startte men met deze afdeling, nadat een in samenwerking met de gemeente gehouden behoefte peiling in Soest duidelijk had aan getoond, dat een ziekenhuis in onze gemeente beslist geen overbodige luxe zou zijn, dat bleek ook wel uit de ingebruilmame van de operatie- en gynaecologische-verloskundige afdeling in oktober 1964. Sinds die tijd heeft men het beoogde doel. namelijk het ziekenhuis zoveel mogelijk te ontwik kelen. stap voor stap nagestreefd. De ontwikkeling van het zich steeds meer uitbreidende ziekenhuis Zonne gloren betekent niet alleen een ver groting van de capaciteit, maar ook een steeds grotere specialisatie. Zon negloren heeft zich intussen een be langrijke plaats verworven onder de ziekenhuizen. Het is duidelijk geworden, dat een ziekenhuis in een gemeente als Soest beslist noodzakelijk is. De heer Berg- hauser-Pont, de geneesheer-directeur, toonde zich tijdens de persconferen tie in 1964 verbaasd over het grote aantal verkeersongelukken, dat er in Soest gebeurt. ..Dat wisten we echt niet, totdat we er zelf mee werden geconfronteerd," zei hij. De operatie-afdeling bestaat onder andere uit twee operatiezalen, waarvan men er één heeft bestemd voor zoge noemde infectieuze operaties en de andere voor „schone" operaties. Er is een grote ruimte voor steriliseren van de instrumenten gereserveerd Deze kamer is vanuit beide operatiekamers te bereiken. De gynaecologische-verloskundige af deling bestaat onder andere uit twee verloskamers, gescheiden door de ste rilisatie-afdeling. Verder zijn er een couveusekamer, een kamer voor de hoofdzuster en dienst- en patiënten- vertrekken. De kinderafdeling, die vroeger bestemd was voor sanatoriumpatiënten, is ver- Schiphol. De fotograaf Paul Huf vertrok gistermorgen met twee mannequins van de luchthaven via Brussel naar Moskou. Zij zullen foto's maken van Nederlandse couture- en confectiemode van het voorjaar zomer 1966 tegen een Moskouse achtergrond. V.l.n.r. Femke van den Bosch, Paul Huf en Sonja Bakker. bouwd en ingericht tot ziekenafde ling. Ook de röntgen-afdeling is ver bouwd en aan alle eisen van deze tijd, maar ook van de toekomst aan gepast. De instrumenten, die in deze afdeling gebruikt worden, zijn wel de meest moderne, die er momenteel te vinden zijn Een nieuwe mijlpaal ln de geschie denis van Zonnegloren betekent de bouw van een houten ziekenhuis, waarin plaats is voor 64 bedden, ver deeld over twee vleugels. De zieken huiscapaciteit bedroeg 56 bedden, ook ondergebracht in houten gebouwen, zodat de totale capaciteit binnenkort 120 bedden zal bedragen. De verwach ting is, dat de houten nieuwbouw in januari a.s. in gebruik kan worden ge nomen Zonnegloren is het eerste zie kenhuis in Nederland dat gebruik maakt van houten gebouwen. In de toekomst zal de ontwikkeling doorgaan. Zonnegloren wordt name lijk nog groter. De 120 bedden zijn be stemd voor verschillende afdelingen: 30 voor chirurgie, 18 voor de kinder afdeling, 3 voor de gynaecologische- verloskundige afdeling, 40 voor de interne afdeling en 24 voor andere specialismen. De kamers zijn niet gro ter dan met een capaciteit van vier bedden. Verder zijn er een- en twee persoonskamers. De nieuwe aanbouw is in hout opge trokken, omdat vergunningen voor een stenen aanbouw nogal lang op zich laten wachten. Zonnegloren kan daar niet op wachten. Bovendien betekent het gebruik maken van hout, dat er sneller gewerkt kan worden. De en tree van het ziekenhuis wordt onder gebracht in de nieuwbouw. Zowel het interieur als het exterieur van het lange houten gebouw zijn fraai afgewerkt. Van binnen kan men bijna niet zien. dat er slechts hout gebruikt is. terwijl men aan de buitenzijde niets ontsierends voor de omgeving kan ontdekken. Integendeel zelfs, het past bijzonder goed in de bosrijke omgeving, temidden van het vele groen. In het stenen gebouw is een nieuwe röntgenkamer ingericht. Dat deze in tensief gebruikt wordt, bewijzen wel de zeven kleedkamers, die er bij horen. De röntgenkamers bevatten een licht- sluis. een nieuwigheid op dit gebied in ons land. Het openen en sluiten van deuren is daardoor overbodig gewor den. Het lamp- of daglicht, vijand van de negatieven tijdens het ontwikkelen ervan, verdwijnt in de lichtsluiswan den. die verdeeld zijn in zwarte gleuf jes. Ook de verlichting is gemoderni seerd en een aanwinst betekent ook het aanbrengen van geluiddempende plafonds. In de grote wasserij van Zonnegloren wordt tegenwoordig ook de was van het Baarnse ziekenhuis gedaan. Voor het schoonmaken van groenten en aardappelen is een nieuwe ruimte ont wikkelt, terwijl een diëetkeuken in aanbouw is. De aan de grote keuken grenzende wasserij is verplaatst: de keuken zelf wordt nog verder uitge breid. Een nieuwe onderdeel van het ziekenhuis is de kinderafdeling met de moderne papkeuken. Al met al belangrijke wijzigingen, ver beteringen en uitbreidingen van Zon negloren. welks ontwikkeling sneller gaat dan men aanvankelijk verwacht had. Het is dan toch gelukt. Amerika heeft z'n ruimte-uitstapje gehad. Na de aan vankelijke moeilijkheden bij de lan cering van de Gemini-6, zondag j .1 ging het woensdag stukken beter. Amerikaanse technici spraken zelfs van de meest perfecte lancering tot nu toe. Dat zou best kunnen kloppen, gezien het resultaat: de astronauten in de Gemini-7, die nu al bijna twee weken om de aarde cirkelt, ontmoet ten hun collega's van de 6. Een his torische ontmoeting in de ruimte! De lancering van beide kunstmanen toont nog eens duidelijk de ontwik keling aan van de ruimtevaart De Russen hebben al een paar maal ge tracht om een kunstmaan op de maan te laten landen, maar zij grepen tot nu toe steeds te hoog: de pogingen mislukten doordat de sateliet op het maanoppervlak stuk sloeg. Tot één seconde voor de landing op de maan toe verliep, althans volgens de Russen, alles nog volgens plan. maar die laatste seconde maakte steeds hun pogingen vruchteloos. De Amerikanen voeren hun „verove ring van de maan" meer trapsgewijze uit. Als men zeker is van een succes je. gaat men het volgende project ondernemen enz. De ruimte-ontmoeting was al lang geleden vastgesteld, maar er kwam voorlopig niets van. er zaten nog te- veeel risico's aan vast. En wat men de Amerikanen ook ..verwijten" mag: het nemen van risico's zeker niet. Er zullen ongetwijfeld mensen zijn, die het ruimte-uitstapje van de Ame rikaanse astronauten zien als een stunt. Zij verdenken de mannen op Cape Kennedy mee te werken aan de propaganda voor Amerika Maar wie gelooft, dat de verantwoordelijke he ren ook maar in de verste verte aan propaganda denken bij het ontwikke len van de plannen ter verovering van de ruimte, heeft het mis Het gaat ten slotte om mensenlevens en het gaat om miljarden. En die zijn de propa ganda toch echt niet waard Het succes van de Amerikanen is daarom zo opvallend, omdat de Rus sen er blijkbaar nog niet in geslaagd zijn om een raket ir de ruimte volle dig onder controle te hebben. De mislukte maanlandingen zijn er het bewijs van. De Amerikanen zijn er wel in geslaagd en een van hun volgende stappen zal dan ook ongetwijfeld zijn het laten landen van een raket op de maan Nu men met zulke grote precisie twee lange cijd van elkaar gelanceerde kunstmanen zo dicht in de ruimte bij elkaar weet te brengen, zal men ook gaan trachten de raket zolang onder controle te houden, dat hij op de maan landt. En dan onbeschadigd, als het kan. De astronauten Borman en Lovell hoeven zich niet meer alleen te voe len. Zij zijn niet meer de enige passa giers in de ruimte. Ze hebben Schir- ra en Stafford van dicht bij gezien, gefotografeerd en als het ware de hand geschud. Het is de hand van de vrijheid, die Amerika niet alleen in de lucht, maar ook op het land toesteekt. Blijkbaar is het in de ruimte gemakkelijker om die hand te pakken dan op aarde. KANTMAN. f 2.75 voor Soest, Soestduinen en Soesterberg en f 3.25 voor andere gemeenten. Zij, die voor het nieuwe kwar taal het abonnementsgeld voor de Soester Courant willen gi reren, verzoeken wij dit zó vroegtijdig te doen, dat de overschrijving voor de eerste dag van het nieuwe kwartaal in ons bezit is. Bij latere over schrijving kunnen wij niet voorkomen dat toch nog een kwitantie wordt aangeboden, daar de kwitanties dan in het bezit zijn van de incasseerders. O Hedenmorgen is door de burgemeester in de raadszaal, aan de hoofdagent van politie S. Schipper de Koninklijke onderscheiding uitgereikt verbonden aan de ere-medaille in brons in de Orde van Oranje-Nassau De heer Schipper, die 42 dienstjaren heeft (militaire dienst inbegrepen) nam gelijktijdig afscheid van het korps daar hij de dienst gaat verlaten. De Hengelsportvereniging „De Snoek baars" heeft weer vis uitgezet en wel 1000 kg voorn en brasem in de waaien Nellie en Hoolwerf, 200 kg karper ln het Drakenburger Gat en 500 kg voorn en brasem in de Grote Zandput. Dit alles ten gerieve van ruim 800 leden. Mevr. Ch. M.-L uit Soest, 71 jaar, die per rijwiel de Soesterber gsestr aat overstak ter hoogte van de Eiken laan, reed daar tegen de zijkant van een personenauto, bestuurd door de heer C. K. uit Soest. De oude dame kwam te vallen en werd met een ge broken linkerbeen en enige gekneus de ribben opgenomen. Per E.H.B.O. ziekenauto werd zij naar het zieken huis Zonnegloren vervoerd. SOESTER Abonn. p. kwart, f 2.50 - per post f 3. Verschijnt tedere dinsdag en vrijdag.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1