Afwerking bouw S.E.C.-cantine Midwinterblazen in Twente Brandweer en water waren nu eens water en vuur Ruim 55 procent voor de Generaal Het oog gericht op sluitingen S. Schipper bij afscheid van politie koninklijk onderscheiden Dinsdag 21 december 1965 44e jaargang no. 97 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rnreati voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Gireren van abonnementsgeld Volkskerstzang Soester won cross in Amersfoort Officiële mededelingen Commissaris C. Sesink «aal met pensioen Winkels langer open 3e rit interelub crosscompetitie Auto werd wrak zonder Bij achteruit rijden tegen auto gebotst Verandering spreekuur burgemeester aanrijding SOESTER(Ï)OÜRANT Abonn p. kwart, f2.50 - per post f3. Verschijnt tedere dinsdag en vrijdag. l f 2.75 voor Soest. Soestduinen en Soesterberg en f 3.25 voor andere gemeenten. Zij. die voor het nieuwe kwar taal het abonnementsgeld voor de Soester Courant willen gi- reren. verzoeken wij dit zó vroegtijdig te doen. dat de overschrijving voor de eerste dag van het nieuwe kwartaal in ons bezit is. Bij latere over schrijving kunnen wij niet voorkomen dat toch nog een kwitantie wordt aangeboden, daar de kwitanties dan in het bezit zijn van de incasseerders Een brokje Nederland verdwijnt de mijnen in Limburg gaan sluiten. Wie aan Limburg denkt, denkt aan de mij nen. Ze horen bij elkaar, zonder mij nen is Limburg Limburg niet meer. En toch, over een poosje bestaan de mijnen niet meer. Voor ons. mensen boven de rivieren, betekent die beslis sing van regering verbazing, voor de Limburgers zélf ontzetting. Er is geen reden om aan de beslissing \an de regering te twijfelen. Het wordt steeds moeilijker voor de mijnen De concurrentie van olie. aardgas en goedkope kolen van elders en boven dien het steeds meer stijgen van de eigen kosten, heeft de regering tot de slotsom gebracht, dat de produktie in Nederland moet worden ingekrompen. Een aantal mijnen zal moeten sluiten, waaronder vóór 1970 de staatsmijn Maurits. die ongeveer 7.800 man in dienst heeft. In totaal treft de mij- nensluiting 10 000 man. De regeringsmaatregel kwam niet on verwachts. Het is bekend, dat de mij nen met steeds geroter moeilijkheden te kampen hebben en dat er mijnen zouden gaan sluiten, was geen geheim meer. Maar hoop doet leven en zolang men niets hoorde, dacht men er niet aan, totdat eind vorige week de me dedeling kwam: de mijnen gaan dicht. Voor de duizenden mijn werkersgezin- ïen betekende dat een klap. Limburg en de mijnen. Het is, zoals die mijn werker zaterdagavond voor de televi sie zei ..Het is een brokje van je le ven geworden, de mijn was een soort vader voor je" Het typeert de sfeer bij de Limburgers, die zich hun streek moeilijk kunnen voorstellen zonder de hoge torens, zonder de hopen kolen. Eén ding is voor de Limburgers ge lukkig ze komen niet op straat te staan. Niettemin zullen ze er moeite mee hebben zich in hun nieuwe werk aan te passen. Nog meer moeite zal het hun waarschijnlijk kosten om aan het nieuwe salaris te wennen. In de mijnen wordt een goede boterham ver diend, daar kan het bedrijfsleven niet tegenop. De Limburgers staan er in ieder ge val beter voor dan de Deventernaren, die bij Ankersmit werken. Ook deze industrie sluit z'n poorten en er komt niets voor in de plaats. De arbeids krachten op deze fabriek zullen moei lijk aan ander werk kunnen komen. Zij zijn met Ankersmit vergroeid. Zij z::1" '-zak zon der diploma's. En zonder die papieren komt men niet gemakkelijk aan de slag, vooral niet als men al ..op leef tijd" is. Zowel in Limburg als in Deventer heerst verslagenheid. Als in 1970 het „Wie schön us Lim burg is" klinkt, zal dat Limburg in derdaad „schön" zijn, „beroofd" van het zwarte goud. Maar of de Limbur- ger's het dan nog wel zo „schön" zul len vinden? KANTMAN De volkskerstzangavond, welke donder dagavond a.s., te 8 uur. in de Juliana- kerk zal worden .ehouden. belooft weer een groot succes te worden. De burgemeester zal deze avond ope nen, terwijl als sprekers zullen op treden cis S de Jong en pater P van Enckevoort. Verder zullen meewerken: Het Paleis koor, koor „Sursum Corda", Ned. Mo- ter en Madrigaalkoor. Julianakerkkoor, R.K. Kerkkoor „St. Caecilia", Mannen koor „Apollo". Kinderkoor van Paula van Alphen alsmede het Muziekkorps van het Leger des Heils. De heer G. den Broeder zal het orgel bespelen. GENERALE REPETITIE De generale repetitie voor de Vólks- kerstavond wordt morgenavond (woensdag) gehouden: voor Apollo te 7.30 uur en voor de overige koren te 8.15 uur. Jan de Haard uit Soest, lid van de Amersfoortse atletiekvereniging „Al- tis", heeft de eerste van de drie wed strijden gewonnen, die deze vereniging organiseert in het kader van de win- tercross-competitie. De inzet van de wedstrijden vormt het officiële veldloopkampioenschap van de vereniging De eerste bosloop werd zondagmiddag j.1. gehouden rond de Bosvijver in Amersfoort. Bij de senioren toonde Jan de Haard zich de sterkste. Hij liep de 3000 m (vier ronden) in 12 minuten en 11 seconden. Nummer twee deed er zeven seconden langer over. Door het slechte weer lieten veel lo pers verstek gaan. onder wie de Soes ter Klaas van 't Klooster. PARTIEEL UITBREIDINGSPLAN De burgemeester van Soest brengt, ter voldoening aan het bepaalde in ar tikel 37 van de Woningwet 1901, ter algemene kennis, dat het raadsbesluit d.d. 24 maat 1965, afd. I. nr. 3643, tot vaststelling van het partieel uitbrei dingsplan regelende de bestemming van gronden, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie E, nr. 3038 c.a„ gelegen aan de Amersfoortsestraat te Soesterberg. door gedeputeerde staten te Utrecht bij besluit van 17 november 1965. 5e afdeling nr. 931/2728 is goed gekeurd. Het goedgekeurde besluit ligt ter ge meente-secretarie, afdeling algemene zaken, geopend op werkdagen van 9-12 uur. voor een ieder ter inzage. Soest. 21 december 1965. In Twente wordt nog altijd het Midwinterblazen in ere gehouden in de Adventstijd. Het eeuwenoude gebruik is in zoverre „gemoderniseerd", dat het in wedstrijdvorm wordt gehouden. Zo was er zondag in de gemeente Losser een wedstrijd voor senioren, welke gewonnen werd door de blazers uit Saasveld, die wij hier in actie te zien boven de put. van prinses Beatrix in funktie te blij ven. In 1935 werd de heer Sesink voor de eerste keer belast met de veiligheid van prinses Juliana. In 1936 werd de status van de heer Sesink aan het Hof officieel geregeld. Hij bracht met het koninklijk gezin eerst in Engeland en later in Canada de oorlogsjaren door. Het is algemeen bekend, dat de heer Sesink door zijn staat van dienst door de koninklijke familie als een goede vriend wordt beschouwd. De naam van overste P. S Silver. commandant van de Rijkspolitie te water in het district Vlaardingen, wordt geroemd als opvolger van de heer Sesink. Namens de S.P.S.V. sprak de voorzit ter, brigadier P J. Bergman, die de heer Schipper een beste schutter noemde en een trouw lid van S P.S V Spreker bod sigaren en een platenbon aan. SchippeT dankte voor de hem aange dane eer In de eerste plaats voor de Koninklijke onderscheiding, voer de goede woorden, de vele geschenken, maar ook voor de grote belangstelling Hij dankte speciaal de oud-collega's van de marine en, aldus spreker, u moet mij maar niet kwalijk nemen dat ik deze apart noem, want mijn hart is nog steeds verpand aan de Marine. Het SE C.-bestuur heeft deze week in de vorm van een brief een noodkreet doen uitgaan aan haar leden, dona teurs en supporters met verzoek om steun bij de afbouw van het club huis. De zaken bij de afbouw staan er namelijk op het moment zo bij. dat de aannemer met zijn aandeel klaar is en de afbouw van het reste rende gedeelte geheel door eigen men sen dient te geschieden. Natuurlijk wordt er nog steeds ge werkt door een kleine groep mensen, die avond aan avond en de zaterda gen in touw is. Om het gebouw ech ter in de lente geheel voor gebruik gereed te hebben deed het S E C.-be stuur een noodkreet uitgaan met het verzoek aan de leden en supporters om steun. S E.C. verwacht dat deze oproep suc ces zal hebben en verwacht op de le werkavond in groot verband, dit is op woensdag 22 december a.s., een flink aantal timmerlieden, schilders en met selaars. De metselaars dienen de laat ste gaten dicht te metselen, waarna de vloer in de grote kantine kan wor den afgewerkt. Op afwerken van de cantinevloer wacht weer het plaatsen van de grote Dar. die rfiomenteel door de aannemer volgens het ontwerp van de beide S E.C.-architecten Dick Renooy en Henk Lotze wordt gemaakt. De zolde ring van de cantine moet betimmerd worden en daarom hoopt men in S E C.-kringen, dat woensdagavond 'n dusdanig aantal timmerlieden aanwe zig zal zijn, na de oproep van het S.E C.-bestuur, dat op deze avond dit werk tenminste voltooid kan worden. De kleedkamers werden afgelopen week door een tiental S.E.C.-leden klaar gemaakt. Ondanks het feit dat S.E.C - leden reeds voor ƒ20.000,- gulden aan deel leverden in de bouw van het prachtige clubhuis is dit nog niet vol- doendé. Ook bij S.E.C. geldt het ge zegde dat de laatste loodjes het zwaartst wegen, maar het moet in de komende maand toch mogelijk zijn dat het gebouw wordt afgeleverd De verwarming in cantine en bestuurs kamer zijn reeds geplaatsf, zodat de werknemers Van S.E.C op vrijwillige basis geen kou behoeven te lijden tij dens het avondwerk. Het S.E.C.-bestuur heeft een kern van S.E.C-leden en donateurs en suppor ters en zelfs een erelid aangeschreven om woensdagavond aanwezig te zijn Het spreekt vanzelf dat er nog talrijke niet-aangeschrevenen bij de bouw willen assisteren en vooral timmerlie den en schilders zijn bij de bouw wel kom. Personen, die woensdagavond en daar na volgende avonden, wensen te assis teren kunnen zich opgeven bij het S.E.C.-sekretariaat. Nachtegaalweg 10, tel. 3615 of bij de S.E.C -bouwcoor- dinator de heer D H. Tuëter, Den Blieklaan 45, tel. 3131. Nog even dient de S.E.C.-familie de tanden op elkaar te zetten om daar na het openingsfeest te gaan vieren De heer C. Sesink te Soestdijk, hoofd commissaris van politie, zal na het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg zijn funktie als hoofd veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis neerleggen en met pensioen gaan. De hoofdcommissaris is sinds 1036 in dienst van het Hof. Hij bereikte al vorig pjaar de pen sioengerechtigde lee.'tijd. maar op ver zoek van het Hof heeft hij zich be reid verklaard tot na het huwelijk Slüle getuige van de strijd tegpn het water. Zondagmiddag was de brand weer present om op de plaatsen waar de wateroverlast het ergst was, hulp tp bieden De autospuit was op de Nieuweweg gestationeerd, terwijl de pomp duizenden liters water uit de lager gelegen tuinen zoog. Foto Astra Het is niet alleen op de Veluwe, in de Gelderse Vallei en in vele delen van het land. dat men met waterover last te kampen heeft. Ook in Soest heeft het water hinder bezorgd. Veel kelders liepen onder water, vooral op en in de omgeving van de Nieuweweg Een aantal leden van de vrijwillige brandweer is er zondagmorgen met autospuit en motorspuit op uitgetrok ken om hulp te bieden, waar dat het meeste nodig was. Tot elf uur zondagavond zijn ze in touw geweest. Ook personeel van de dienst gemeentewerken moest in aktie komen. o.a. om gaten in de wegen, veroorzaakt door het krachtig stro mende water, te dichten. De meeste wateroverlast deed zich voor op de hoek Nieuweweg-Bosstraat en op de hoek Eigendomweg-Den Blieklaan. Op de Klein Engendaalweg en de hoek Bosstraat-Nieuweweg had den zich grote meren gevormd. Tuinen stonden blank, terwijl ook opslagplaat sen en schuren van het water te lij den hadden Bij de Klein Engendaalweg stond de Nieuweweg voor een deel blank en het verkeer had weinig gelegenheid om de waterhindernis te nemen. Mo torspuit en autospuit zogen daar zoveel mogelijk water af. Het water bij de Bosstraat werd afge zogen naar het riool in de Ossen- damweg. Nadat de meeste overlast was verholpen, hielp mer een kippenhou der op de hoek Eigendomweg-Den Blieklaan In een laaggelegen schuur op het erf stond 40 centimeter water. Ook het omliggende terrein stond gro tendeels onder water Om elf uur zondagavond was het in rukken geblazen na een dag van hard werken. Vrijdagmorgen nam hoofdagent vpp politie, de heer S Schipper afscheid van het Soester Politiekorps na 42 jaar in overheidsdienst te zijn ge weest. De plechtigheid vond plaats in de raadszaal, waar zich het voltal lig politiekorps had opgesteld, bene vens veel oudcollega's van politie, marine en Koninklijke Marechaussee. Bij het betreden van de raadszaal kreg mevrouw Schipper bloemen aan geboden door mej. Alkemade, het enige vrouwelijke lid van het Soester poli tiekorps. De hoofdinspecteur, de heer H G Scholtmeijer, heette allen welkom en gaf het woord aan de burgemeester. Schipper, aldus spru is er zelf de corzaak van. dat wij hier bijeen zijn. want u heeft pensioen aangevraagd, na 42 jaar in overheidsdienst te zijn geweest. Ik weet, dat u zegt, maar om deze bijeenkomst heb ik niet ge vraagd, daar is u te bescheiden voor. Uw besluit om thans afscheid te ne men moet'-n wij respecteren. U hebt een eervolle loopbaan achter de rug. De eerste diensttijd hebt u doorge bracht bij het Korps Mariniers en ik geloof wel, dat uw gedachten nog wel eens in die richting gaan. temeer daar dit jaar het 300-jarig bestaan van het korps Mariniers wordt herdacht In 1941 kwam u bij de politie in Soest, na eerst in Ned. Indië te hebben gediend. U hebt in 1940 aan de gevechten in Rotterdam deelgenomen en daarvoor het oorlogskruls ontvangen. Schipper u is een man van karakter en u hebt uw plaats in ons korps ver diend U was altiid kalm en trouw en wij wisten wat wij aan u hadden. Uw ,verV. door 11 w su perieuren, mar u hebt ook teleurstel lingen beleefd, hoofdzakelijk bij de promoties. De overheid heeft uw werk ook ge waardeerd en daarom kan ik u me dedelen, dat het H M. de Koningin behaagd heeft u de ere-medaille in brons in de Orde van Oranje Nassau uit te reiken. Deze onderscheiding speldde de burgemeester, Schipper op de borst. Hoofdinspecteur Scholtmeijer wenste de heer Schipper geluk met deze Koninklijke onderscheiding Hij vond het een voorrecht, dat nu een politie man uit Soest deze onderscheiding te beurt is gevallen. Ik weet, dat je niet van openlijk vertoon houdt maar hieraan kon je je niet onttrekken. Ons korps heeft ge meend je e""' ciraagmedaille van de Kon onderscheiding te moeten aan bieden. Verder mag ik je namens het gemeentebestuur de gebruikelijke gra tificatie uitreiken, namens het politie korps het Korps-brevet en namens het .iubileumfonds een platenbon. Adjudant H Fennema sorak daarna namens de Christelijke Bond van Poli- litieambtenaren. waarvan Schipper steeds een trouw lid is geweest. Spreker bood een platenbon aan. Tot en met donderdag a.s. mogen de winkels te Soest en Soesterberg tot 9 uur geopend blijven. Ook op 31 december mogen de win kels tot 9 uur geopend zijn. De derde rit in de interelub cross competitie werd door de vereniging Ulyssus in het Amsterdamse bos bij de roeibaan gehouden. Het weer was wederom slecht en de deelname na venant. Slechts 17 amateurs en nieuwe lingen en 3 aspiranten gingen geza menlijk van start. De aspiranten re den 10 ronden en de overige 16 ron den van pl.m. 1 km. Gerrit Ruttenberg ram meteen de lei ding en stond deze niet meer af. Eerst bleef de nieuweling Pos hem goed vol gen en het verschil van de finish be droeg slechts 1. min 9 sec. De andere renners verwisselden nogal eens van plaats. Alleen D. en E Pos hadden geen ronde achterstand, maar de anderen werden door Gerrit op een of twee ronden gedraaid De aspirant Mees staakte al spoedig de strijd, doch de andere twee bleven goed tussen het peloton meedraaien en finishten met een klein verschil. De Tempo-nieuweling Rik Hees kreeg in de eerste ronde een lekke band en moest de strijd staken. De uitslagen luiden: Amateurs. 1. G. Ruttenberg, 16 km in 47,20 min. 2. Cor Hardeman. 3. A. Faas. 4. Johnny Vonk. 5 P. Huenders. Nieuwelingen. 1. D. Pos, 16 km in 48,29 min 2. E Pos. 3 Jaap v. d. Broek. 4. T. Mooij. 5. H. Zeeman. 6. R. ten Have. 7. E. de Graaf. 8. T. Brou wer 9. Arie Bakker. Aspiranten. 1. M. Jamin, 10 km in 25 min. 2. Cor v. Leijenhorst. De Soester B. J. v. B., die met zijn auto achteruit van een erf de Eigen domweg opreed, zag niet, dat daar juist een auto passeerde, bestuurd door H. J B. alhier. Van B. reed de auto in de flank, waardoor grote schade onstond. De burgemeester zal morgen zijn we kelijks spreekuur niet houde:. van 11 tot 12, doch 's middags van 4 tot 9 «V. G. L. uit Amersfoort reed gisteravond met een personenauto op de Birkstraat in de richting Soest. In een flauwe bocht van de Birkstraat blokkeerde een der wielen, waardoor de auto on bestuurbaar werd. Door krachtig rem men door L. sloeg de auto over de kop en kwam op zijn zij midden op de rijweg te liggen, waardoor het verkeer werd gestremd. Militairen van een colonne, die achter de auto van L. reed, schoten te hulp en konden L. uit het wrak bevrijden. Onbegrij pelijk had hij slechts enige schram men opgelopen. De auto werd totaal vernield en moest worden weggesleept. Daar de benzine over de straat vloeide moest de politie het publiek op een afstand houden. De werkers van de Parijse Hallen namen maandag- kiezingen in de vroege edities van de kranten te be- ochtend even tijd om de uitslag van de presidentsver- kijken en onderling te bespreken.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1