Gemeentebegroting goedgekeurd met een tekort f 147.000.- Gemeenteraadsvergadering Lof voor College van B. en W. en Gemeenteambtenaren Gisteren is de gemeenteraad de gehele dag doende geweest met de behande ling van de begroting. In de ochtend vergadering, waarbij aanvankelijk al leen de heer Grift ontbrak, kregen na de gebruikelijke opening door de voorzitter, allereerst de fractieleiders- (sters) de gelegenheid tot het houden van hun algemene beschouwingen, waarna de leden van het college van Burgemeester en Wethouders elk af zonderlijk hun antwoord gaven naar aanleiding van de wensen en opmer kingen welke in deze beschouwingen vervat waren. De heer J H. HOM (fractie-leider K.V.P.) sprak als volgt: Mijnheer de voorzitter. Vele jaren achtereen heeft op deze plaats bij de behandeling van de be groting een ander voor de K.V.P.- fractie het woord gevoerd. In de loop van dit jaar is hier ver andering in gekomen en heeft deze persoon zitting genomen aan de an dere zijde van de tafel. Wij hopen, dat de K.V.P.-fractie een goede ver vanger heeft mogen afvaardigen. In uw aanbiedingsbrief voor deze be groting hebben we een tekort van 147.000 gulden kunnen constateren. De voorzichtige ramingen van vorige begrotingen hebben u in staat kunnen stellen dit tekort te kunnen dekken. Het bedrag der reserve wordt hierdoor flink aangesproken. In een gemeente als de onze is het niet spoedig te ver wachten, dat er met een sluitende be groting zal kunnen worden gekomen. Vooral met onze snel groeiende ge meente met een na-oorlogse erfenis van een rioleringsplan zal een niet te gemakkelijke tijd aanbreken. We zou den het college willen vragen in de kwestie Rijk en Gemeente paraat te willen blijven. /Is gevolg van dit tekort, hetwelk in beginne nog groter bleek te zijn. moeten we tot de konklusie komen dat er nogal wat besnoeid is. Deze besnoeiing komt. in de meeste gevallen oo gemeentewerken terecht. We mo gen verwachten dat het algemene verzorgingspeil hiermede niet te veel schade zal ondervinden. Alhoewel uw college niet alles in eigen hand heeft gehad, moeten we toch tot de konklusie komen dat er in het voorgaande jaar weinig bouw tot stand is gekomen. Voor de Bejaardenflat Molenschot is er nog steeds geen spade in de grond gezet. Dit geldt tevens voor de bouw in het Soesterveen. Uit de cijfers in uw aanbiedingsbrief van deze begroting blijkt dat de wo ningbouw een aflopend karakter heeft, hetgeen mede zijn oorzaak vindt in het feit, dat in het afgelopen jaar in het geheel geen woningwetwoningen zijn gegund, hoewel een contingent daartoe was aangewezen. Het zal een ieder duidelijk zijn. dat het niet tijdig realiseren van een der gelijke omvang kan leiden tot een achterstand van enige jaren in de oroduktie, tenzij onmiddellijk door het bouwrijp maken van de daartoe be stemde terreinen de mogelijkheid ge schapen wordt tot het voeren van een ook voor deze gemeente expansief bouwbeleid. Derhalve zal moeten worden over gegaan tot het opstellen van een bouwprogramma, uit te voeren in meerdere naast elkaar lopende bouw- shomen. Deze bouwstromen dienen in de in onze gemeente heersende be hoefte te voorzien, waarbij zij om de eentonigheid in de woningbouw te voorkomen, over verschillende uitbrei dingsplannen binnen het gemeente lijk grondgebied, waaronder ook te rekenen Soesterberg, dienen te wor den geleid. Naast de voordelen van een gelijkma tige produktie, een sneller gereedko men enz. zijn ook de voor deze bouw geldende contingentstoeslagen van be lang, waarbij een aanvankelijke toe slag van 25 procent op grond van de tijdens de bouw geconstateerde ar beidsbesparing aanmerkelijk kan wor den verhoogd. Een voorlopige schatting geeft aan dat voor circa 2500 woningen ruimte beschikbaar kan komen, hetgeen, ge rekend over een periode van 4 jaar tot een produktie van ruim 600 wo ningen per jaar dient te leiden. Aangezien vanzelfsprekend een derge lijk aantal gereed te komen woningen in 1966 niet is te verwachten zal de productie in de komende jaren zodanig moeten worden opgevoerd, dat tegen het einde van de periode het totale aantal van 2500 gereed te komen wo ningen is veilig gesteld. Verheugend kunnen wij het noemen dat binnenkort ook het RK. volksdeel in deze gemeente gaat meedelen in de bouw van bejaardenwoningen. We mogen de verwachting uitspreken, dat de plannen voor de Soester Eng spoe dig hun goedkeuring mogen ontvan gen, opdat dan van verschillende kan ten uit zal worden getracht de wo ningnood te bestrijden. Wat de uitmonding van de Dalweg betreft, menen wij te weten, dat er een akkoord is bereikt tussen gemeente en kerkbestuur, waardoor de verdere afwerking hiervan zou kunnen gebeu ren, maar er zullen nog vele werk zaamheden moeten plaats hebben, om dat we het onderdak voor de biblio theek nog moeten gereed maken Voor de verdere verbetering van we gen moeten we tot onze spijt zeggen dat we het jammer vinden een door- gaansweg als de Bartolottilaan slechts ten dele kan worden uitgevoerd. Het mag dan wel niet zo urgent zijn de riolering aldaar aan te bren gen. jammer is het toch dat over enkele jaren deze weg weer zal moeten worden opengebroken om dan pas de riolering in te brengen. Bij het onderwijs moeten we consta teren dat ook in Soest het aantal noodlokalen gaat stijgen. 30 in een gemeente als de onze is toch wel te veel te noemen. Over het Gasbedrijf hebben we ver Btimen, dat er weer flinke investerin voor een jaar vastgesteld, laten we echter hopen dat het mogelijk is over dat jaar de gasprijs iets te drukken. De vergaderruimte in onze gemeente Is niet te groot. Er zijn instanties die flinke investeringen daarvoor hebben gedaan. De huur die laag is gehouden ls voor verschillende instanties nog wel iets te zwaar. Laat het college waar nodig niet terug schrikken om enige subsidie te verlenen. Onze fractie dankt u hartelijk voor de wijze waarop u als burgemeester de gemeente weet te besturen en onze vergaderingen weet te leiden. We zijn er van overtuigt dat onder uw leiding nog veel tot stand kan komen Wij wensen u en uw college toe. dat in het komende jaar alles naar wens mag verlopen. U kunt er van verze kerd zijn dat de K.V.P -fractie alles zal doen dit mede te bevorderen. Als tweede verkreeg Mevr S. M. PO- LET-MUSLER (fractie-leidster van de P .v.d.A.) het woord. Mijnheer de voorzitter. Wederom zijn wij bijeen om een be groting te behandelen. In het verleden was, en we willen zeer nadrukkelijk stellen, terecht, de begroting een op somming van hetgeen de gemeente raad zag als wenselijk voor de ge meente. Op het eventueel tekort werd minder gelet. Nu we echter met deze regeling precies weten waar we aan toe zijn, hebben we ook de plicht hier rekening mee te houden en we zullen ons dan moeten gaan beperken bij de hoeveel heid werk die we uit gaan voeren. Dan komt onmiddellijk de vraag naar voren wat zoal de taken van de ge meente zijn. In de eerste plaats die welke ons opgelegd zijn. zoals de zorg voor het onderwijs, de politie en de verschillende vormen van sociale dienst. Het aantal gymnastieklokalen wordt bepaald door het beleid van de rijks overheid. Wij zijn hier ernstig ver ontrust over. evenals over het grote aantal noodlokalen. dat er noodge dwongen in gebruik moest worden ge nomen. ZoJangzamerhand komt er toch wel behoefte aan een plaatselijke middel bare school. We kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat er minder kinderen van het middelbaar onder wijs profiteren dan wel mogelijk zou zijn. Dit is te betreuren. Nederland moet. wil het zijn economische positie handhaven, hoog gekwalificeerde ar beid leveren. Daarom is in de eerste plaats nodig dat ieder kind in staat gesteld werdt die opleiding te volgen, die bi] zijn aard en aanleg past. Wat de sociale dienst betreft het vol gende. Enige tijd geleden werd er door de vakbonden ernstige kritiek ge uit op de houding van verschillende gemeentebesturen ten opzichte van de hantering van de normen van de Alg. Bijstandswet. Hoewel we aannemen dat Soest hier niet bij betrokken was, zouden wij uw college willen vragen een en ander wat betreft de plaatselijke situatie toe te lichten. In verband hiermede zou den wij graag geïnformeerd worden hoeveel procent der aanvragen om bijstand moest worden afgewezen. Bo vendien vragen wij ons af of het niet wenselijk zou zijn, de normen te pu bliceren. Een van de in het oog springende zorgen is die voor het verkeer. Door de toenemende welvaart stijgt het aantal auto's. Helaas houdt het aantal gara ges daarmee geen gelijke tred. Het zou misschien zin hebben te overwegen of er dicht bij geconcentreerde bebou wing niet alleen garages, maar ook parkeergelegenheid geboden zou kun nen worden. Niet alleen het plaatselijk verkeer le vert moeilijkheden op. maar ook het doorgaand verkeer. We kunnen er begrip voor opbrengen dat de rijks- wegendienst voor 1970 geen defini tieve plannen voor het nieuwe traject van de rijksweg kan produceren. Maar wij zouden uw college willen verzoe ken, naar wij hopen namens de raad, er bij het ministerie op aan te drin gen dat er een principe-besluit geno men wordt Er kan dan op gemeen telijk niveau verder gewerkt worden. Wij vragen ons af. of het mogelijk zou zijn enige voorzieningen ten be hoeve van de watersport te treffen. Een van de minder prettige gevoelens van de welvaart is de steeds groter wordende hoevelheid afval welke er per gezin verwerkt moet worden. Ook de vervuiling van de straten neemt hierdoor toe. Wij juichen het toe dat het college zich rechtstreeks met een schrijven tot de inwoners gaat wen den. Om het medeleven van de inwoners te versterken zou het wellicht wenselijk zijn, om eens per jaar een overzichts tentoonstelling in te richten van uit gevoerde werken en op stapel staande plannen. We willen hierbij aansluitend onze grote waardering uitspreken voor het werk verricht door de beide korpsen der vrijwillige brandweer hier ter plaatse Mede door een beter inzicht te kunnen geven aan de inwoners hadden we graag gezien dat er in de nota van aanbieding iets meer over de sport was meegedeeld hoe de kosten over de verschillende takken van sport ver deeld waren. De voorzienningen voor de sport zijn redelijk te noemen al zijn er nog steeds sportvelden te weinig. Een ac- comodatie voor de zaalsport ontbreekt helaas nog steeds en tot op dit ogen blik is nog geen definitieve oplossing in zicht. Wat betreft de uitbreidingsplannen verbazen we er ons over dat er al eind 1963 een beroep bij de Kroon is ingesteld tegen het besluit van ge deputeerde staten om ons plan Eng 2 niet goed te keuren. Het ontbreekt ons aan het inzicht waarom dat nu zo lang moet duren Nu men nog niet begonnen is met de bestaat er misschien nog een moge lijkheid om een aantal geprojecteerde premiewoningen uit de premie sector over te brengen naar die van woning wet B. Hiervan wordt voor de door stroming veel verwacht. De wo ningvoorziening van bejaarden is dit Jaar een stuk verbeterd en we zijn zeer verheugd dat het project Molen schot" zeer binnenkort aan verwezen lijking toe is. Een ander probleem wat een groep bejaarden bezig houdt en wat binnen afzienbare tijd nog dringender zal worden, is de busverbinding over de Engh. Heeft men b v. al eens gedacht aan een gedeeltelijke omlegging van de lijndienst, bijv. om het uur. Het valt te betreuren, dat de voorbe reiding van de begroting enige hiaten vertoonde. Het lijkt ons gewenst om voor die diensten en bedrijven waar het gewoonte is de desbetreffende be groting in de commissie te behande len, dit in een vroeger stadium te doen. De commissies zijn ingesteld om B. en W. van advies te dienen. Zij zouden ook op het terrein van dit stuk gemeentelijk werk graag hun taak willen vervullen. U mijnheer de voorzitter wil ik dan ken voor c.e gelegenheid om namens de P v d. A-fractie deze opmerkin gen te hebben mogen maken. De heer J. W D BERCKELBACH VAN DE SPRENKEL sprak als leider van de AR.-fractie hierna als volgt: Men zou - mijnheer de voorzitter - bij de behandeling van deze begroting in grote trekken hetzelfde kunnen zeggen als een jaar geleden werd ge daan bij de behandeling van de be groting voor 1965. Er is toen gesproken over de uitke ring van het Rijk aan de gemeenten ingevolge de financiële verhoudings wet. Ook dit jaar zijn er bij de behan deling van de begroting in de afde lingen wee- opmerkingen over ge maakt. De ondertoon hiervan is steeds weer, dat men een extra-uitkering zou wensen voor gemeenten, die een be- oaalde - versnelde - groei vertonen. Verladen jaar bert u in uw antwoord op de gemaakte opmerkingen inzover- re ingegaan, dat ook u de situatie on bevredigend vond. doch dat het in eerste aanleg zaak is van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten, om te trachten hier iets aan te doen Dit jaar is uw college korter in zijn antwoord op een opmerking over deze aangelegenheid en zegt. dat de be vordering hiervan bij de Kroon ligt. Dit is stellig het geval Toch is onze fractie niet gelukkig met dit antwoord. De factoren waar de uitkering op ge baseerd is. zijn alle factoren, die ei genlijk achter de feiten aanlopen en geen rekening houden met de kosten, die gemaakt moeten worden bij de voorbereidingen nodig om de toename van het inwoneraantal verantwoord te kunnen verwerken. Wat betreft de mogelijkheid om geld middelen te verkrijgen, had het vorig jaar het leningplafond de aandacht. Dit jaar is er de rem. dat slechts ge leend mag worden bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten. Gaarne ver nam onze fractie nader welke gedach ten er in uw college naar aanleiding hiervan leven. Het is niet gelukt een sluitende be groting te verkrijgen, ondanks het feit. dat hier en daar het mes gehanteerd zal zijn. Teneinde daarover mede met het oog op de toekomst een indruk te kunnen krijgen, zal onze fractie het op prijs stellen weer eens een over zicht te mogen ontvangen van te ver wachten investeringen. Een jaar geleden waren de verwach tingen betreffende de gevolgen van de invoering van de Algemene Bijstands wet optimistisch. Wij hebben de in druk, dat de reëele feiten echter zijn tegengevallen. Voor de bijstand ver lening in onze gemeente hebben wij groot respect en alle waardering. Verleden jaar is dezerzijds gezegd, dat de raad zich langzaamhand wat inten siever moet gaan bezighouden met de noodzakelijk wordende sanitaire voor zieningen. Van de kant van uw college is hierop geantwoord, dat het college Onze dank gaat voorts uit naar de ambtenaren voor hun behulpzaamheid en geduld bij de voorlichting Dr. D. J P ORANJE, fractie-leider van de V V D vond het een voordeel om met zijn beschouwing te kunnen aansluiten aan de woorden van de voorgaande sprekers Hij sprak ook woorden van waardering aan het adres van het college van B. en W. en dank te de ambtenaren, zonder wie het niet mogelijk is om een dergelijk project als een gemeentebegroting te behandelen. Spr vond weinig woorden die goed gemeend zijn zinvoller dan veel woor den welke slechts tendele goed be doeld zijn. Spr. had veel waardering voor de onderlinge verhoudingen in de Soester raad Spr stelde Soest wat dit betreft als voorbeeld voor andere gemeenten in den lande Spr. zegt dat dit ook een uitvloeisel ls van de wei nige politieke belangen die men hier nastreeft. Dr. Oranje vindt dat het college in haar begroting spreekt van een ..ver schil" van 147.000.juist, want hij meent, dat men, met 't oog op de saldi- reserves van ruim 3.5 ton. moeilijk kan spreken van een tekort Hij vindt dit een gelukkige omstandigheid en meent, dat het uiterst zuinige oe- heer van onze voorvaderen-raadsle den zeker tot dit geringe „verschil" hebben bijgedragen. Spr wenst het Rijk geluk met een gemeente als Soest. In de wetenschap dat de aanvanke lijke begroting sloot met een tekort van 400.000,welk tekort thans is teruggebracht tot f 147,000.vraagt de V.V.D.-fractie zich toch af wat er gehandhaafd is en wat niet. Zijn er noodzakelijke dingen geschrapt? Sprekend over de urgentie-lijst, die B. en W in het vooruitzicht stellen en die de fractie van de V V D. zeer toejuicht, verwacht spreker dat dat gene wat thans geschrapt is in deze lijst is opgenomen. Deze urgentielijst wordt dit jaar zoveel belangrijker, al dus spr., omdat het aangaan van le ningen thans alleen nog maar moge lijk is via de Bank van Nederlandse Gemeenten Tn dit verband wilde spre ker optimistisch blijven- ..We worden er in ons verzorgingspeil niet zoveel slechter van". ANTWOORD VAN DE BURGEMEESTER Burgemeester S P baron Bentick zegt in zijn antwoord als VOORZITTER van de gemeenteraad dank voor de optimistische geluiden en aarvaard de algemeene dank der fracties voor het werk van zijn college en de ambtena ren. Het contact tusen college en raad tij dens de begrotingbehandeling behoedt het gemeentebdrijf voor bedrijfsblind heid De gemeente is immers te vergelijken met een onderneming, aldus spr De voorzitter is met de raad van mening dat de financiële positie van de gemeente Soest gezond is. In de afgelopen jaren werd een sober beleid vervoerd. Na de oorlog had men te kampen met een grote achterstand We hebben getracht deze achterstand in te lopen met vermeiding van elke luxe. We zijn daar gelukkig in ge slaagd en we gaan op dezelfde weg verder, voorlopig met de ter beschik king staande reserves. Wellicht kernen er .in de loop van het jaar weer ho gere uitkeringen en dit kan dan een voordeeltje zijn. De tekorte tijd van voorbereiding voor deze begrotingsvergadering voelde het college zelf reeds aan. Voor de toe komst zal er met grote kracht naar gestreefd worden, aldus spr., dat er meer tijd komt. waardoor de raad een en ander rustiger kan bestuderen. Wat de woningbouw betreft zegt spre ker dat we ons In de overgangsjaren 1965 en 1966 bevinden, waarin we overgaan van de kleinere naar de grotere complexen. Omvangrijke bouw stromen staan te wachten. Sprekend over het verkeersprobleem zegt de voorzitter dat de rijksweg door de kom van onze gemeente reeds tien tallen jaren een onding is. vooral om dat de bebouwde kom een lengte heeft van zes kilometer. Naast rijkswegheeft deze weg ook een locale functie. Bij uw bemerkingen moet u bedenken dat het een weg van Waterstaat is Wa terstaat is verantwoordelijk, ook voor de gebreken. Het aanleggen van rij wiel- en voetpaden moet u zien als een urgent plaatselijk belang, doch is eigenlijk hulp aan het rijk De Dalweg zal ln 1966 doorgetrokken worden naar de Lange Brinkweg. doch de huisvesting van de bibliotheek op de hoek van de Dalweg en de Steen- hoffstraat staat deze doortrekking nog in de weg. Zolang de nieuwe behuizing zich binnenkort zou beraden over de van ae gezamenlijke bibliotheken niet gen op komst zijn. De gasprijs is uitvoering van het plan Soesterveen instelling van een commissie, die zich op het terrein van de gezondheidszorg moet bewegen. Aangezien hierover in het afgelopen jaar niets naders bekend geworden is, zal onze fractie gaarne horen, of er inderdaad een beraad is geweest en waartoe dit heeft geleid of zal leiden. In dit verband zouden wij bovendien gaarne weten hoe het staat met de plannen om te komen tot een gebouw voor de Kruisverenigingen in Soesterberg. Er is in het verleden bij een gele genheid als deze meer dan eens en van verschillende zijden gesproken over de communicatie tussen uw colle ge en de raad. Over de voorbereiding van deze begrotingsbehandeling ls in de laatste raadsvergadering al een en ander gezegd. Naar onze mening draagt ook het ant woord van burgemeester en wethou ders duidelijk de sporen van tijdnood. Een wat uitvoeriger, gemotiveerder en genuanceerder antwoord zal in de toekomst op prijs worden gesteld. Een ander facet van de communicatie tussen uw college en de raad vormen de besturen van door de gemeente beheerde stichtingen. Met de Stichting Verzorgingshuis Malvahoeve als voor beeld, zouden wij u willen vragen er voor te waken, dat het gemeentelijk- ambtelijke bij de dagelijkse gang van zaken niet een te zwaar accent krijgt. Tenslotte - mijnheer de voorzitter - er is dit jaar toch wel het een en ander veranderd. Aan het begin van dit jaar nam ons medelid de heer Hil- horst zitting in uw college als opvolger van de heer Van Zadelhoff. Ik stel er prijs op de waardering te mogen uiten, die onze fractie heeft, voor de wijze waarop de heer Hilhorst zijn pla" in uw college vervult. Van m overgaande op zijn departe- mer.moge ik ook getuigen van de waardering van onze fractie voor het geen door Gemeentewerken tot stand gebracht wordt ondanks alle belemme rende factoren. Om - zoals andere jaren - onze erken telijkheid voor uw leiding - mijnheer de voorzitter - te mogen uitspreken, is ons een vreugde. gereed is zal voor de r.k. bibliotheek naar een ander onderdak gezocht moe ten worden. De Bartolottilaan wordt verbeterd het riool zal er echter later gelegd worden Bij de ophanden zijn de verbetering van de Bartolottilaan worden de voorzieningen thans zo gemaakt dat het po een later tijdstip leggen van de riolering naast de thans te verbeteren weg geen extra kosten met zich mee zal brengen. Op een vraagt wat de gemeente denkt te kunnen doen aan de totstandkoming van het nieuwe gebouw van de kruis verenigingen te Soesterberg. merkt de voorzitter op dat dit in de eerste plaats een zorg is voor de kruisvereni ging zelf. In de uitbreidingsplannen werd er reeds rekening mee gehouden Indien bij de verwerkelijking hiervan nog gemeentelijke hulp nodig is, is het gemeentebestuur bereid te overwegen of hulp geboden kan worden. De sportvelden te Soesterberg vormen een groot probleem. Van het departe ment van Defensie is geen grond te verkrijgen voor dit doel. terwijl de mogelijkheid om op Zeister grondge bied deze velden aan te leggen wel aanwezig is maar op deze bosgrond mag geen verdere accomodatie ge bouwd worden. Het stichten van een middelbare school te Scest. heeft de volle aandacht zegt de voorzitter, de moeilijkheid is echter welke vorm ,Lekozen moet wor den in verband met te plaatselijke be hoefte en de bestaande overbevolking op de scholen in de omringende ge meenten. De wenselijkheden en moge lijkheden hiervan zullen worden on derzocht Over het parkeerprobleem zegt de voorzitter dat er in de nieuwe wijken met de vele auto's rekening gehouden wordt door voor de nodige ruimte te zorgen Anders wordt dit in de be staande oude wijken met zijn meestal smalle straten. Men kan daar het ver keer in één richting verbieden of parkeerhavens maken voor de buiten- stallers, doch een parkeerterrein is hier bijna altijd een niet te verwe zijlijken zaak. De mogelijkheid van een buslijn over de Eng besprekend zei de voorzitter dat ook dit een moei lijke zaak ls met vele facetten. Het ls nu niet mogelijk de verbinding anders te leggen De rijtijden worden te lang en aansluitingen worden gemist Dit zal verder worden bezien met de on dernemer zodra de verdere bebouwing van de Eng een feit is. De diverse sprekers beantwoordend naar aanleiding van hun beschouwin gen over de financiële kant van de begroting verwacht de voorzitter dat we een moeilijk jaar tegemoet zullen gaan Het zal niet eenvoudig zijn om leningskapitaal te verkrijgen We mo gen vanaf heden alleen nog slechts kapitaalsleningen aangaan met de Bank van Nederlandse Gemeenten. We hebben geen richtlijnen ontvangen betreffende de dingen waarmee we re kening moeten houden bij de lening van kapitaal. Het colege vindt dit een uitholling van de gemeentelijke auto nomie. De gemeente bepaalt de prio riteit van de kapitaalsbehoefte voor bepaalde objecten, maar Binnenlandse Zaken kan omtrent deze prioriteit een ander inzicht hebben en een o.i. lagere prioriteit kan men van meer belang achten. Spr hoont dat men in Den Haag met objectieve maatstaven de gelden aan de gemeenten zullen toe wijzen. Spreker meende over de urgentie van riolering van de Larix- en Gentiaan laan ten opzichte van de Bartolotti laan kort te kunnen zijn De Larix- en Gentiaanlaan liggen in het waterwin gebied en Gedeputeerde Staten ver bieden het bouwen en aanleggen van straten in deze gebieden Óp voor waarde dat de riolering in deze lanen met de meeste spoed zou worden aan gelegd verleende G S ontheffing van dit bouwverbod Deze toezegging wordt thans gestand gedaan De kosten van een efficiëntie-onder- zoek voor de diverse diensten staan in geen enkele verhouding tot de po sitieve waarden welke hier voor de ge meente uitkomen. Dit onderzoek is erg ingrijpend en de opmerkingen die er het resultaat van zijn zijn van dien aard dat B. en W een dergelijke uit gave niet verantwoord achten. Dat het definitieve tracé van de nieu we rijksweg door Soest nog niet in onderdelen bekend is. behoeft voor de planning geen bezwaar te zijn De aan- sluitpunten zijn bekend. Op het verzoek om tegemoet te ko men aan het creëren van een moge lijkheid tot watersport, zegt de voor zitter nog niet te zien wat de gemeen te hieraan kan doen. We moeten af wachten wat het particulier initiatief gaat doen. aldus spr. De vervuiling van de gemeente vindt ook het college een nare zaak. Het be treft hier niet alleen de afvoer van het huisvuil Het straat vuil ziet de voorzitter als een echt Nederlandse te kortkoming. n 1. gebrek aan zelfdici pline. Getracht zal worden maatrege len te treffen om het de inwoners nog gemakkelijker te maken het huisvuil mede te geven. Ook B en W. hebben hulde voor het werk van de beide brandweervereni gingen. De vraag besprekend of we in Soest nog niet toe zijn aan 'n kleine kern beroepsbrandweerpersoneel. zegt de voorzitter dat deze zaak nog niet aan de orde is en dat de overweging van een en ander beter kan wachten tot de nieuwe brandweercentrale ge reed is. Naar aanleiding^ vart de goedkeuring van 'het bebouwingsplan ..Eng 2* zegt' de voorzitter dat B en ~W het betreu ren dat het meer dan twee jaar moet duren eer er een uitsprak komt voor dit essentiële plan. Spr. vindt het een niet te verteren zaak dat de behande ling hiervan voor een snelgroeiende gemeente als de onze op dood spoor wordt gezet. Het is een bijzonder on aangename zaak voor het gemeente bestuur. ANTWOORD WETHOUDER K DE HAAN Wethouder De Haan brengt dank voor de lof welke wordt toegezwaaid aan het college. „Voor zover we hier nog zitten hopen we het komende jaar aan uw verwachtingen te kun nen voldoen". Spr. brengt dank aan de burgemeester voor zijn leiding in de college-vergaderingen. Het college kan door haar homogeniteit als een heid naar buiten optreden. Sprekend over het veelbesproken toe komstige bejaardencentrum „Molen schot" zegt de wethouder: „Vandaag wordt het aannemingscontract gete- kent. De bouw zal nu spoedig aanvan gen". In de bestaande nood der gymnastiek zalen verwacht spr voor de toekomst enige opluchting Volgend jaar komt er een zaal in Soest-Zuid en wellicht komt er te Soesterberg een tweede zaal. daar de urgentie hiervan wel dui delijk zal worden uit het streekplan gymnastiekzalen van de Bank van Nederlandse Gemeenten De besproken subsidie voor de zalen- exploitatie is in studie. B en W zul len met redelijke spoed hun standpunt bepalen. Sprekend over de uitvoering van de Bijstandswet er. de kritiek die hierop bestaat, zei de wethouder dat elke aanvraag om bijstand afzonderlijk wordt bekeken aan de hand van de achtergronden en de mogelijkheden. Het geven van vaste regels hiervoor is niet mogelijk. Spr. zei: „Het is niet verboden te informeren naar de moge lijkheden van de bijstandswet. Men moet hiervan gebruik maken De mate van bijstand in Soest wordt verleend op de meest ruime wijze en steekt zeer gunstig af in de provincie". Op de volgende raadsvergadering kunt u een voorstel verwachten om de ac comodatie van het natuurbad uit te breiden met een (eventueel overdekt) instructiebad voor schoolzwemmen. ANTWOORD WETHOUDER A. P. HILHORST Wethouder A. P HILHORST merkt op. dat hij vorig jaar aan de andere kant van de tafel zat en gedurende dit jaar de plaats is gaan innemen van de heer Van Zadelhoff. Hij zegt onder de indruk te zijn van de lof die ook hem op deze plaats wordt toe gezwaaid. Spr vindt het een normale zaak. dat als men op een bepaalde plaats gesteld wordt, dat men de daaraan verbonden werkzaamheden ook ten volle volbrengt. Dat dit mogelijk was in de beginperiode dankt spr. aan de medewerking van het college. Spr zegt, dat het niet alleen een te leurstelling voor de raad is dat er geen woningwetwoningen in aanbouw zijn, doch ook voor het college. Zoals het er nu voorstaat is het niet roos kleurig. Aan het plan Soester Veen is voortvarend gewerkt. Vele grond aankopen zijn reeds tot stand ge bracht. Binnen afzienbare tijd zal er in diverse bouwstromen aan de uitvoe ring van dit plan begonnen worden. ANTWOORD WETHOUDER J. VAN DE AREND Wethouder J. VAN DE AREND zegt In zijn antwoord, dat het aanvankelijk geraamde tekort van 4 ton werd terug gebracht omdat men wist dat een be groting met een dergelijk tekort niet door de raad goedgekeurd zou worden Spr deelde mede, dat thans niet ln de begroting zijn opgenomen o.a een post voor Gemeentewerken, groot 33 mille, de post losse arbeider 55 mille en een bedrag van 55 mille van de sociale dienst B. en W. hebben deze weg gekozen daar er anders een ver hoging moest komen van de straatbe lasting e.d. Spreker hoopt, dat de begroting in deze vorm door Gedeputeerde Staten zal worden goedgekeurd. Tijdens de behandeling der begro ting voerden nog meerde leden het woord. SLACHTHUIS De heer J R v. POPPELEN (KV.P.) vroeg hoe het staat met de controle yan de vleesleveranties aan de diverse slagers Dit wordt door slechts één persoon gedaan. Wethouder VAN DE AREND (AR.) zegt. dat een tweede keurmeester-op zichter wordt aangesteld. WONINGBOUW Volgens de heer P C PIEREN (P v. d A.) ondervinden de bewoners van hoekhuizen met z.g. slerschoorstenen. ook wel genoemd „nep-schoorstenen", veel last van water ln hun woningen De laatste tijd valt er zeer veel water en de overlast is dan ook heel erg Spreker woont zelf in een hoekwoning en hij heeft heel veel water van de vliering moeten ruimen. Kan hier door gemeentewerken iets aan worden ge daan. vraagt spreker. Wethouder HILHORST 'K.V.P.) zal een en ander met de directeur van gemeentewerken bespreken. De heer J H HOM (K.V.P zegt, dat in verschillende flats grote ruiten zijn stuk gegooid. Voor wiens rekening komen deze kosten vraagt hij. Wethouder HILHORST zegt, dat wan neer de dader kan worden achter haald. de ouders de kosten moeten betalen. De gemeente is echter ver zekerd tegen glasschade, zodat de kosten nihil zijn GEMEENTEWERKEN De heer A. S WESTRA (V.V.D.) merkt hierbij op. dat de gemeente veel kos ten maakt voor de pont over de Eem bij de Grote Melm Waarom moet de gemeente deze kosten betalen, terwijl een aantal boeren er belang bij heb ben. Volgens wethouder A. P HILHORST dateert de pontkwestie al van het jaar 1200 Nog steeds is niet uitgemaakt wie de kosten moet betalen en daarom betaalt de gemeente maar. Het colle ge wil thans Gedeputeerde Staten inschakelen en dat lichaam moet maar bepalen wie de kosten zal moeten be talen. GASBEDRIJF De heer A S WESTRA (V.V.D.) vraagt waarom bij het gasbedrijf op 20 gasverlies wordt gerekend. Is dat noodzakelijk Wethouder VAN DE AREND (A.R.) zegt. dat dit verlies is opgetreden na de aansluiting op aardgas. Ieder gas bedrijf heeft dit verlies. In de toe komst zal dat minder worden BIJSTANDSWET Over deze wet vraagt de heer P C. PIEREN (P v.d.A.) meer publiciteit voor verschillende gevallen. Sommige mensen weten niet waaraan zij toe zijn. Wethouder K DE HAAN (P.v.d.A zegt. dat na het in werking treden van de Bijstandswet 780 gevallen zijn behandeld. Deze wet is geen stap, maar een straatlengte voor op de Ar menwet. Er wordt nu een landelijk minium bepaald. Dan ontstaat een meer gelijke toepassing van de wet. NATUURBAD De heer J H HOM (K.VP zegt. dat zijn fractie niet accoord kan gaan met de verhoogde entreeprijzen. De prijzen van de abonnementen moeten even eens niet verhoogd worden Het natuurbad is er voor de Soester inwoners en dat de dagjesmensen iets neer betalen, is niet meer dan billijk. Wethouder DE HAAN (P.v.d.A.) zegt, dat het bad voorzien is van een ver warmingsinstallatie en dat kost veel geld. De abonnementsprijzen worden bepaald naar ongeveer 10 a 12 baden. De dagprijs wordt verhoogd van ƒ1. tot 1,25 per persoon. Onze prijzen zijn niet te hoog en liggen bepaald onder die van omliggende natuurba den. GEMEENTEBEGROTING De heer P. GRIFT (P.v.d.A.vraagt wanneer het gedeelte Dorresteinweg op het waterleidingnet zal worden aange sloten. Het water brengen met tanks naar dat gebied kost handen vol geld. Volgens de VOORZITTER verkeert de ze aangelegenheid in een vergevorderd stadium. De heer A S. WESTRA (V.V.D.) maakt bezwaar tegen een subsidie van 30.000,voor privélessen aan de Amersfoortse Muziekschool aan de Steenhof f straat alhier. Hij vraagt, wie ontvangen die lessen 0 Wethouder DE HAAN zegt, dat kinde ren van ouders die de lessen niet kun nen betalen, hiervan profiteren Zij moeten echter wel muzikaal ontwik keld zijn. anders verdwijnen ze van de school In totaal ontvangen 300 kinderen muziekles. De kosten zijn zo hoog, omdat verschillende vakken moeten worden onderwezen, zoals pia no, guitaar. viool enz. Voor ieder vak moet een leraar aanwezig zijn Verder vraagt de heer WESTRA wan neer er een Dorpshuis in Soesterberg komt. De VOORZITTER zegt, dat door de gemeente reeds f 100.000.toegezegd is. Het Dorpshuis zal nu niet lang meer op zich laten wachten Volgens de heer PIEREN is er al een Stichtingscommissie gevormd, bestaan- ie uit de vier Soesterbergse raadsle den en één particulier. De Stichtings- acte wordt binnenkort bij een notaris gepasseerd. Tenslotte werd nog als hoofdleidster aan de o.l. kleuterschool in Soest- Centrum benoemd mej. A. G de Vries, thans waarnemend hoofdleidster aan die school. De VOORZITTER sloot deze laatste vergadering van 1965 met de leden gezellige kerstdagen en een gelukkig en voorspoedig 1966 toe te wensen. Mevr. S. M. POLET-MUSLER (P.v.d A.) bracht, als oudste van de raad, na mens alle raadsleden, de voorzitter dank voor de prettige leiding in deze begrotingsvergadering. Zij wenste hem en zijn gezin ook ge zellige Kerstdagen en een gelukkig Oud en Nieuw toe.

Soester Courant | 1965 | | pagina 5