L_J 1 Wat ze in Soest vertelden KERSTKAARTEN en KALENDERS SMITS KERSTBOMEN H. v. d. ELIER DOORSMEREN GARAGE BOSBOOM Telefoonnummer ziekenauto 5989 Remia! DE VtlIT Ochtendblad ..De Telegraaf" BEZORGERS(STERS) Ernesto „Che" Cuevara werd uit geruimd weg FEESTELIJK FIJNE KAAS VAN DIJK'S KAASHUIS Ook voor naar Pockethall - Boekhandel Terrein verlicht Klaar terwijl u wacht BEVEROL SMEERSTATIBN B.D.C.-Handbal Schutjas- concours comfortabele steun Soester Courant Reklame-krant AL UW WENSEN ZIJN V ERVULD IN DE SIMCA1300 Automobielbedrijf Alex van Keulen N.V. wacht op U in CAMEMBERT, grote doos2.15 200 gram losse FRANSE BRIE1.65 4 pakjes NANETTE99 Woensdag- en donderdagavond geopend (Vervolg) Er ls zeer veel wat in de volksmond nog voortleeft afkomstig uit oude tij den, hoe ongeloofelijk het ook klinkt en toch bezitten de volksverhalen soms een kern van waarheid. De tegenwoordige studie van de para psychologie heeft aan het licht ge bracht, dat er mensen zijn - niet veel - die bijzondere eigenschappen be zitten, die in doorsnee gewone men sen niet of in geringe mate hebben. Deze mensen worden tegenwoordig media of medium, psychometristen, somnabules, slaapwandelaars of parag nosten helderzienden) genoemd In het verleden zei men, dat zulke mensen met de helm op geboren wa ren of dat het een zevende zoon was, die voorspellingen kon doen, zoge naamd „profeteren" In de sagen is veel overeenkomst met die eigenschappen, die heksen, tove naars en helderzienden hadden en die wij nu psychometristen noemen. Vele van die oude wonderverhalen schijnen op werkelijk voorgekomen gebeurtenissen te berusten, die vroe ger niet verklaarbaar waren, doch door huidige serieuse geleerden zijn onderzocht en voor zover mogelijk verklaard. Bijgeloof duidt vooral waar- detoekenning aan, aan bepaalde tra ditionele opvattingen, die noch door de wetenschap noch door een geloofs systeem worden aanvaard. Scherp en nauwkeurig is de grens tussen geloof en bijgeloof en tussen wetenschap en bijgeloof niet aan te wijzen.. STEENHOFFSTRAAT HOEK RAADHUISSTRAAT waor een klein kingd op legt. Wist zo'n toverpot in de buurt een klein kingd. dat nog in de wieg lag, dan stak ze alsmaor naolde in der kusse, alsmaor weer opnieuw, net zo lang tot 't kingd ziek wier Ze bleef maor steke en steke en dat kingd wier op 't lest betoverd daor deur. 't Kingd maor krijte en ze wiste niet waor van 't kwam 't Gong dood, 't most staarve, er was niks an te doen Spel de gebruukte zo'n heks nooit, want die bleve haoke, 't moste naolde wese Jans hiette ze. 't Was een oud mins, maor ze kon tovere a's de beste Ze woende op de Bunt, ik weet het nog goed. A's ze een boom anraokte. dan gong die boom dood. O'k had ze is een kingd betoverd in de buurt. Ge lukkig hadde ze het gauw ezien, dat dat mins het edaon had. Nog net op tied waore ze er bie. 't Kussentje wier uut de mandewaoge gehaold, waorop dat kingd al die tied had eslaope. 't Wier leeg ehaold en der kwaome bar mooie vere uut. Zo'n toverheks kon je in huus niet gebruuke Die most je buute de deur houwe. Een vlierhout veur de deur legge; daor kon zo'n ouwe tover heks niet over heen komme A's zo'n vrouw je had aneraokt, dan was het beste direct een kruus te maoke. Je most oppasse veur der kwaoje hand, vant die brocht de ziekte over. Maor maok gerust een kruus of je protes tant bent of rooms, het helpt secuur Daor bie de Bosstroat sting vreuger zo'n ouwe boerderie Klein Engendaol. Er liep een sloot veur langs en daor- over lee een vlonder, zo'n plank. Hie is er geleuf ik nong nog. Daor liep vreuger soms een wit wijf te kuieren. Ze kuierde zo over de plank heen. Op die boerderie zagge de minse dat wit te wijf over die vlonder heen komme; maor 't dee niks. Der gebeurde ok niks. Maor ze waore wat bang, bar zo bang a's ze daor op de boerderie waore. 't Spoekte daor altied in de buurt, dat weet ik nog goed. Er zijn opvattingen, die door de we tenschap bijgelovig worden geacht, maar later als juist aanvaard werden. Er zijn gebruiken (en hierbij betrek ken wij de oude volksverhalen), die schijnbaar op empirische basis berus ten maar inderdaad voortkomen uit onaanvaardbare primitieve voorstellin gen. Het is bekend dat gelovige mensen bijgelovige voorstellingen kunnen heb ben. menende zich binnen de grenzen van het bijgeloof te bevinden Hallucinatie, hysterie, psychische ge stoordheid zijn vaak de voornaamste factoren, die hier een rol spelen, doch die vroeger bij de gewone man nau welijks of helemaal niet bekend wa ren. Het geloof bijvoorbeeld, dat een hond, die met een reumapatiënt naar bed wordt genomen, de reumatiek weg neemt, berust op de „zondebok" ge dachte en is op geen wetenschappe lijke ervaring berustende therapie. OVER SPOKEN. NACHTMERRIES EN WITTE VROUWEN 't Was vreuger aanders dan nong. De minse geleuf den overal an. Spoe- ke, boze geeste, de nachtmerrie en meuzelmannekes. Meuzelmannekes zao- te in de turfhope in 't veen. Wan neer de turf an hope wiere gezet, dan krope de meuzelmannekes uut de grongd en gonge in de turfhope woe- nen. Daor bleven ze tot de turve weer wiere ofenomen en dan krope ze weer terug in de grongd. Ze zate o'k wel in 't kore op Laozerusbaarg. Wanneer het kore hoger en hoger wier dan kwaome de meuzelmannekes uut de Laozerusbaarg en verborge zich in het opschietende kore. Wier de rogge ofe- maeijd en an hokke ezet, dan gonge de meuzelmannekes terug, de baarg weer in, waor ze de hele winter bleve leve. Gin mins die ooit de meuzel mannekes ezien het. Ze binne veur minse niet te zien, maor ze binne d'r altied eweest. Der was hier o'k een heks, die der kon veraandere in een zwarte kat of een aander ondier, 't Is ebeurd, dat in 't veen een grote kat bie de buure kwam loope en bie 't haordvuur gong zitten. D'r steekt wat achter, zeejen ze daor en de vrouw besloot een pan met hete olie of vet over de kat z'n donder te gooie. Waoter helpt niet, veural bie 'n kat niet Nouw en toen beurde het. Toen die kat weer bie 't vuur gong zitte 's aovonds nam de vrouw een pan met heet vet, die ze al klaor had staon en toen smeet ze hum die pan met kokend vet over z'n smerige kop. De kat vort natuurlijk, die runde weg 's Aanderdaags liep de buurvrouw van dat mins met een doek om d'r kop. Ze had d'r kop verbraand, zee ze. Dat was natuurlijk die kat. want dat wijf dat was een toverheks. Je kon nong waerkelijk zien, dat ze 't eweest was. Waerkelijk, d'r hele kop was verbraand deur dat vet. Net goed veur zo'n loe der van een toverpot. Mot ze 't maor laote. Koopt KERSVERSE bij Beetzlaan 143, Soest Reservering mogelijk Verkoop van 9-21.30 uur. Der waore vreuger heul veul kwaoje geeste op Soest. Die met de kwaoje geest zat. die wier heel vreuger ver braand, maor dat weet ik niet meer. Ik heb het wel is hore zeigge. Tover heksen brochtten de kwaoje geest in boome en struuke Dan gonge die na tuurlijk dood. maor ze konne o'k de minse behekse. Zeuven jaor lang deje ze het, dan was de tied daor boom, struuk of de mins gong dood. Ming moeder is er an estorve. Ze kreeg de kwaoje geest. Dat dee een toverpot, zo'n bar lillijke vrouw. Der binne gin kruuje voor gewasse. De witte paoters in Utrecht die alleen konne je er van ofhelpe. O'k de pas toor wel, maor daor ging je niet naor toe. Kwam je te veul in opspraok bie de minse in de buurt. Ming moeder sloeg het deur heul der bloed en toen teerde ze schoon uut. Toen ze dood was vongden wullie twee brede bangde van vere in en deur mekaor gevlochte in d'r bed. In 't kussen zat Ben verekrans zo groot a's een schut tel. D'r kwaome o'k draodnagels en kippevere uut. Onbegriepelijk; maor ming moeder gong d'r an dood, ze was met kwaoje geesten bezete eweest. Zo'n heks, zo'n wijf had ook vaok een kussentje, precies zo groot a's Ming vaoder vertelde vreuger eens 'n verhaol, dat ik ming nog heel goed herinner, al ben ik oud 't Is of ik het hem nog hoor vertellen. Er woen de hier een boer en die had op een keer toch zo'n barre last van een nachtmerrie, 't Was een wijf, maor dat komt nog. De paerde op stal werden er toch zo door ekweld, bar, en ie dere margen zaten de maonen en de staert in de war. Ze konden ze niet uut mekaor krijgen en ze dampten, die paerde. meraokels. de damp sloeg er of Zuk zweten a's ze dejen. Ze wieren de wei ingejaogd, maor daor was 't net zo Toen beslote 2 knechts er toch maor is een nacht an te wao- gen en ze gingen in 't gras langs de sloot legge. Ze laoge daar een tijd en ineens hoorden ze een gesuis deur de lucht en toen viel vlak bij hun wat neer De paerde begonne te hollen van geweld Die knechten gongen toen eens veurzichtig kijken wat daar neer- evallen was en na lang zeuke vong den ze een zeeft (=zeef). En dicht bij bleven de paerde maar hollen, maar ze zaoge niks. Ze namen de zeeft mee naor huus, naor de boer en die dee het ding in 't kabinet, 's Margens, de aandere daag, in alle vreugte. stong der een oude vrouw veur de deur. „Baos", zee ze teuge de boer, „Ik ben m'n zeeft kwiet. Ik kwam van over zee en die zeeft mot ik terug hebbe". „Neen", zee de boer in 't eerst, maor die vrouw bleef an- houwen en maor zeuren over der zeeft en op 't lest zee de boer „Goed. hier, pak an joe zeef, maor je mot me be- love, dat je hier nooit meer terug komt en ming met rust laot. De boer gaf haor toen de zeeft en dat wijf laot zich er bovenop vallen en daor gong ze met de zeeft de lucht in 't Was een nachtmerrie eweest, maor die boer het nooit geen last meer ehad. Te bewijzen is het niet, maar dat de macht van deze vrouwen als tove naressen en heksen voortleven in on ze hedendaagse tijd in de oude ver halen is een feit. OVER DWAALLICHTJES EN DE VURIGE BEER Ze maokten ongs vreuger bang veur 't lichie van de Ouwe Beer, die rongd ging in 't Paerdegat, waor nong het tennispark is an de Schrikslaon. A's wullie wat hadde uutevoerd. dan zei ongs vaoder„Jonges pas op. aanders zak jullie naor 't lichie van de Ouwe Beer brenge in 't Paerdegat". Nou, daar hadde wullie het niet op be- grepe. De Ouwe Beer was een boer, die het met de duvel op een akkoordje had egooid, toeng hie nog leefde. Veur straf kwam hie nao zien dood in Soest terug, waor hie altied had ewoond Ongs Lieve Heer veraanderde hem m een dwaollichie Op den Eng hebbe ze vreuger stenen neergelegen rongd de bouwakkers. Zo konne ze zien wie de grongd in ge bruuk hadde 't Gebeurde wel is dat een boer de stene stiekim verlee, verplaotste. om zo meer bouwland te kriege. Bie 't maeije zaage ze dat dan pas. Zo mot er ls een boer in Soest zijn eweest, die hier bar slag van had. Toen ie estorve was, had hie er spiet van en gong toen over den Eng a's een dwaollichie. Bie de Laozerusbaarg zage ze dat lichtie alsmaor rondzweve. want daor had die boer veul land ehad en daor had hie de keistene ook verlegd, om maor meer land te kriege. 't Mot een bar knieperige boer zijn eweest toen hie leefde. Toen we trouwde was ik pas negen tien jaor en wullie woenden toen in 't huus van ming Grootje, die woende an de kaant van 't Veen en daor waore wullie thuus de eerste jaore. Ik heb zelf vaak de Ouwe Beer ge zien. 't Was een dwaollichie. Ming man zei is teuge ming „Zie de Ouwe Beer komt o'k terug", 't Dwaollichie liep deur 't Veen toen. je zag het du- delijk. Ouwe minse woare er slim bang veur. „O, de Ouwe Beer is weer om, nong komt er wat en ze maok- te gauw 'n kruuske. Ongze lieve Heer had die Ouwe Beer gestraaft. Hie was een boer en hie most terugkomme op de wereld, in Soest, waor hie een heul slecht leven had eleid Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. Birkstraat 105 - Soest - Telef 3256 TOVERVERHALEN Toon die kon het. tooveren Hie kwam deur 't sluttelgat naor binne in de kaomer en dan waore het niks a's vere. die binne kwaome en die in een groote kring deur 't huus gongen Uitslagen van zondag gespeelde wed strijden. Dames sen, B.D.C. 1-Fidelltas 2-1. Heren sen., B.D.C. 2-Arma 10-9. Heren sen., B.D.C. 1-Splrit 2 11-7. Dames aspB.D.C. 3-Laren 2. (Laren niet opgekomen). Dames sen Limvio-B D.C 2 22-0. Heren jun., Laren-B D C. 11-7. fn de rongte alsmaor om de taofel heen. Dat was Toon, al die veren Toen Toon zo bezig was kwaam daor Klaosje Meerveld binne en toeng sting Toon weer midde in de kaomer Klaosje kwam Toon vraoge of zie niet bij hem kon inwoene. ze most 't huus uut. „Jie komt", zei Toon, „en ik gao d'r uut". Drie weke laoter was Toon dood en wier hie uut 't huus edraoge Maor Klaosje Meerveld bleef altied in z'n huusje woene. Gart woende an de Wieksloot Hie had een pook in huus en die liet hie zo maor in de rongte danse, a's Gart dat wou. Die pook gong o'k een halve litter jannever haole. Ik kon het niet geleuve en vreug is op een keer an Gart of hie 't is bie ming in huus wilde doen. „Neen", zee hie. „bie Joe doe Ik het niet, want jie hebt te veul kleine kingders. Die Gart kon toovere en o'k beleze Soms zijn de volksvertellingen natio naal en bekend door heel ons land, een enkele maal zelfs internationaal en vertonen zij bekende motieven waarop de volksfantasie zich richtte en het gebeurde liet spelen tegen de achtergrond van de eigen streek. De sagen en volksverhalen geven ons een inzicht over oospronkelijke voor spellingen en opvatingen van 't volk in religieuse. esthetische zin, rechts opvattingen en vele andere dingen. Daarom kunnen wij ze eenvoudig niet meer afdoen als poëtische fantasie van een oudere generatie, al is de vorm. die er aan gegeven is. zeer naief zij zijn de draden die ons met het verleden binden. In de literatuur is hierover zelfs zeer veel te vinden en wanneer eenmaal de belangstelling zal zijn gewekt voor deze voor de volkscultuur zo belang rijke materie, dan zal men in het al gemeen een beter begrip voor het een voudige volksverhaal krijgen De onvolkomen geschreven weergave van het Soester dialect zal men mis schien er beter door leren waarderen en verstaan. Laten wij ons er echter wel van bewust zijn te leven In een periode waarin de oude verhalen ge doemd zijn te verdwijnen, evenals lang gevestigde tradities en gebruiken, die in onze tijd hebben afgedaan en hoe langer hoe minder in aanzien staan en nieuwe gewoonten bijna geen tijd meer krijgen zich rustig te vormen. Bedenken wij evenwel, dat geen be schaving kan bestaan zonder die tra dities en gebruiken. Wij Ln onze mo derne samenleving geloven al lang niet meer aan voortekens, aardmannetjes en dwaallichtjes. Radio en t.v. heb ben de rol van verteller en versprei der van het nieuws overgenomen, maar het volksgeloof - of liever wangeloof - zijn in onze tijd van technische vooruitgang enatoom bommen nog niet verdwenen, hoewel de tijd niet ver meer verwijderd is dat ze voor goed zijn verstomd. E HEUPERS Heden nam de Here tot Zich, voor ons ge heel onverwacht, onze lieve vrouw, moeder, behuwd- en grootmoe der, DURKJE ZELDENRUST, geboren Ten Dam. In de ouderdom van 77 jaar. Uit aller naam, J. ZELDENRUST Soestdijk, 16 dec. 1965 Koninginnelaan 87 De teraardebestelling zal plaats hebben dins dag 21 december, om 13.00 uur. op de Ned Herv. begraafplaats aan de Veldweg te Soest KLEINE ADVERTENTIES uitsluitend bij vooruit betaling Geen zakenadvertenties Tot 10 woorden 1,75 Elk woord meer f 0,10 Br onder nr 15 ct extra TE KOOP l.z.g.s zijnde Triumph Vitesse (6 cy- linders), 2 jaar oud 53.000 km gelopen. Prijs 4750,Laanstraat 55 Baarn. tel. 02954-2783. Tyresoles Ned. N.V. vraagt voor haar modern bedrijf te Naarden flinke mnl WERKKRACHTEN voor uiteenlopende werkzaam heden. Goede sociale voorzieningen. Aanmelden dagelijks van 8-5 uur aan de fabriek. Amsterdam sestraatweg 7, Naarden. Een nieuwjaar, een nieu we baan, in een gezellig rokkenatelier Bent U een goede NAAISTER? Meldt U dan nu reeds aan Er is ook plaats voor een perser of strijkster. Coge- ma. Witte Paardstraatje, t.o Molenstraat, tel 4456 vraagt voor spoedi- I ge indienstreding 20 jaar, liefst wonende in I Leeft Den Dolder of om- geving. Ijj Interessant werk. I| Palletsvervoer door geheel Nederland I Inlichtingen en aan- g melding persoonlijk of schriftelijk Ij MAflaARINEnBRIEKEHK.V.-DEI lOUIfflS As, echtp. zoekt WOON RUIMTE in Soest of om geving Tel. 01710-33217. Te koop NOREN, maat 43, l.z.g.st 20,Van de Veldeplantsoen 57 Flinke WERKSTER gevr. voor dinsdagmiddag, van 13.30-17.30 uur. 10,—. Foekenlaan 10. Te koop inruil zig-zag NAAIMACHINE, slechts 14 dagen gebruikt 265. Pfaff Naaimachinehuis, Brinkstraat 42, Baarn, te lefoon 02954-3610. TE KOOP grootbeeld T.V., ln uitmuntende staat. Prijs zeer billijk Beatrix- laan 42, tel. 3541 KERSTKALKOEN, 6.— per kg geslacht Beuken laan 64 TE KOOP T.V 100.- Nieuweweg 60a. KENNISGEVING Gedeputeerde staten van Utrecht maken bekend dat van 20 december 1965 tot 19 januari 1966 ten provinciehuize, kamer 302, ter inzage ligt een aan vrage van de eerstaanwe zend ingenieur der genie te Amersfoort, ter ver krijging van een onthef fing ingevolge de Veror dening waterverontreini ging Utrecht voor aan sluiting van de Mare chausseekazerne te Soest dijk op de gemeentelijke riolering van Baarn Eventuele bezwaren tegen het verlenen van .onthef fing ten behoeve van voornoemd werk kunnen vóór 20 januari 1966 schriftelijk worden gericht aan gedeputeerde staten van Utrecht, Achter Sint Pieter 20 te Utrecht. Zij, die schriftelijk be zwaren indienen, kunnen verzoeken in de gelegen heid te worden gesteld hun bezwaren mondeling toe te lichten GROOT GAASBEKERGILDE donderdag 23 dec., aanvang 8 uur, Hotel „De Gouden Ploeg" Spoed. Wegens verhuizing te koop z.g.a.n. COMMO DE. Koninginnelaan 22. Jongeman, 22 jaar, l.b.v, rijbew. B-E, zoekt WERK voor de zaterdag. Br. on der no. 984 bureau S.Crt, Welk vlot MEISJE wil ons komen helpen in de win kel en in de huishouding? Geboden wordt een goed loon en 'n prettige werk kring. Kom eens langs bij L. Regnery, Nieuwerhoek- plein 6, tel. 2774. Te koop oude eiken BAL KEN Smitsweg 33. SLACHTKONIJNEN koop Birkstraat 39. te Voor ONDERHOUDSWERK, o.a. timmer- en metsel werk, reparaties en nieuw bouw. Telefoon 5073 Liberty bra. Ademt mee, be weegt mee - bij sport, spel en werk. Dankzij luchtige, elastische etrlps rond de cups. A en B oups 7.95 Gaine met dubbel elastieken voorpand. Rekt soepel in de taille en op de bovenbenen. Steunt niettemin etevlg, 13.50 vetteggpeur bij. I STEENHOFFSTRAAT 61 vraagt voor Soest-Zuid. Hoge beloning. Aanmelden Vermeerlaan 55, telefoon 4364 A's de paerde 's nachts op stal stong- de te trappe, dan is de nachtmerrie bezig. Ze zit op de paerde. 't Zweet loopt d'r of. maor er is niks an te beginne. Toch hebbe ze op een keer de nachtmerrie ezien. Nou mot je wete de zeuvende zeun zal wonderen doen, maor een zeuvende dochter is een nachtmerrie. Bie W V gonge ze toen waoke. Daor kwam de nachtmerrie iedere keer in de stal bie de paerde Drie manne gonge daor zitte in 't donker Een goed ofge- schermde stallantaorn bie zich, maor zo goed ofeschermt dat het toch stik- kedonker was in de stal. En toen maor wachte. Opeens daor begint me 't paerd te trappele van geweld di rect het licht d'r op en toen zagen die manne P Veen jong wief hier uut de buurt op 't paerd zitte. Ze hield zich an de maone vast. Effe hadde ze haor ezien, toen schrokke die manne zo dat ze 't licht liete vaalle en toen ze weer licht hadde en de lantaorn nog weer op 't paerd hiel den zaogen ze niks meer, was de nachtmerrie al lang weg. Ze was in 't donker ontkomme, maor het was PVdat hadde ze goed ezien. Er schijnt een tijd geweest te zijn, dat in sommige streken vrouwen niet slechts de leiding hadden in het da gelijkse leven en bestuur, maar dat deze vrouwen als burgvrouw of pries teres geen man naast zich hadden. In pre-historische tijden zou dit ma triarchaat bestaan hebben en nog voortleven in de oude volkssagen Vertrouwelijke informaties van goed- ingelichte zijde bevestigen wat voor dien als een gerucht de ronde deed, doch thans als een feit kan worden beschouwd, de ziel van de Cubaanse revolutie in de persoon van „Che" Guevara, is niet meer. Cuba. het sui- kerland, het land van Castro's revo lutie, van de mislukt Russische raket- tenbasis. heeft weer twee nieuwe vraagtekens aan zijn bestaan toege voegd en wel: 1) wat was er nu feitelijk aan de hand met Ernesto Guevara, de persoonlijke vriend van Fidel Castro, die eerst spoorloos was en thans overleden blijkt te zijn, en: 2) wat is de achtergrond van de toch wel zeer sensationele verklaring door Castro afgelegd, dat „iedere Cubaan, geheel compleet met familie, wordt toegestaan - indien deze de wens daartoe te kennen geeft - om naar de U S A en/of naar een ander land te vertrekken? Merkwaardige samenloop Het staat nu vast dat Guevara's „af scheidsbrief", welke door zijn vriend Fidel Castro voor de Cubaanse televisie werd voorgelezen, een ver valsing moet zijn geweest. De voorle zing van de „afscheidsbrief" door het Cubaanse staatshoofd werd namelijk tijdens de televisieuitzending plotse ling en onverwacht gestoord door het voor de camera's en op de beeldbuis verschijnen van de vrouw van Gue vara. in rouwkleding gestoken, die poogde de vertelseltjes van Castro on gedaan te maken, doch door emoties overmand in zwijm viel. De uitzending werd daarop afgebro ken en vervangen door marsmuziek. De kijkers hadden echter in die beel tenis de vrouw ontdekt van de sinds maart van dit jaar reeds spoorloos zijnde minister voor de industrie Er nesto Guevara. Na voorlezing van het „schrijven", besloot Castro met het uitspreken van de volgende woorden: „De Cubaanse revolutie is afgesloten, voorbij, en an dere landen in de wereld verlangen thans de medewerking van Ernesto Guevara, de grote Cubaanse revolutio nair. Bittere aprilmop De vervalste brief droeg als datum 1 april, doch Guevara was reeds in maart '65 spoorloos verdwenen. Hij blijkt gestorven te zijn. Het plotseling verschijnen van de weduwe van Gue vara op het beeldscherm, haar in zwijm vallen en het daarop onder breken van de uitzending, gevolgd door radio-muziek, spreekt overigens boekdelen. Kort daarop volgde de mededeling van de Cubaanse regering dat zij een uittocht, een exodus uit Cuba, door de eigen landslieden - al of niet ver gezeld door de familie - toe zou staan Deze mededeling verhoogde de reeds aanwezige onzekerheid in het land en moet worden beschouwd als een „ge miste kans" van het regiem Waarom deze kortsluiting? Zij moet een gevolg zijn van de verderfelijke binnen- en buitenlandse politiek door Castro's regiem gevoerd De thans volop in gamg zijnde emigratie van Cubanen naar de V S. en elders staat in direct verband met de dood van Ernesto Guevara en het waren in de eerste plaats diens aanhangers en vrienden (en dat waren er zeer veel op Cuba) die hun land, thans de rug toekeren. Castro wil. ja moet deze mensen kwijt; daarom besloot hij tot emigratie, welke overigens onder de bevolking als een soort van een explo sie insloeg en het gesprek van de da? uitmaakt, doch daarnaast tevens moest dienen als afleidingsmanoeuvre. Cuba en de Cubanen moeten de be langrijke persoon van de geliefde Che Guavara snel vergeten en mede daar om kwam die uitzonderlijke beslissing van het regiem Afgewacht moet nu worden, hoe de omliggende landen op deze vorm van massa-emigratie - wel ke gevaren en spanningen aldaar in houden - in de toekomst zullen rea geren. U wilde graag een grote wagen in de „verkeerslenige" middenklasse? De Siraca 1300 biedt veel ruimte aan 5 volwassen personen met een heleboel bagage! U wilde een wagen met een krachtige, soepele motor met bescheiden behoeften? De Simca 1300 vraagt eens in de 10.000 km om olieverversen en loopt ge middeld 1 op 11U wilde graag een auto met veel comfort voor een lage prijs? Kom morgen dan eens 1000 naar de Simca 1300 kijken.... en maak eens een proefrit in de wagenvanuwwensen Amsterdamseweg 29 - AMERSFOORT - Tel. 03498-14243 IEDERE ZATERDAG SIMCA-SHOW KERNHEMSE. EMMENTHALER. DANISH BLUE. LE ROI, PORT SALUT, CHèVRE. MONCHOU, BOURSIN, TOMME AU RA1SIN, PONT LéVèQUE, KWARK. VRUCHTEN-YOGHURT, ZURE ROOM. KERKSTRAAT 40 - SOEST

Soester Courant | 1965 | | pagina 6