kerstcreaties! SWAGER Konrad Adenauer 90 jaar Wat „verenigings-liefde" vermag SOESTERBERG In onze collectie BRILMONTUREN Fa. 1». F. VOEM/T Auto slipte tejren geparkeerde auto Kerstavond van bejaarden Koppige strijder voor een Verenigd Europa 4 FOTO BURG. GROTHESTR.tt TEL: 3917 SOESTDJK Witle creatie van Flakiel. De lange strakke mouwen worden met een klein ritsje gesloten en de naden zyn bgna onzicht baar gestikt. De stof waaruit deze hooggesloten japon is ver vaardigd is tergaL Het kunstlicht in de winkel is soms bedrieglijk en dan komt U thuis met een heel andere kleur dan U dacht. Als U een geklede japon op het oog hebt, trekt U dan bij het winkelen schoenen met hoge hakken aan, want bij laarsjes of degelijke wandelschoe nen staat een geklede japon ab soluut niet. Koopt U niet te gauw jurken waar U zelf nog wat aan veran deren moet. Als U dan thuisge komen direct geweldig met een naald en een draad aan het werk gaat en het lukt niet, of de jurk wordt toch niet zoals U graag wil de dan is ook hij gedoemd zijn verdere leven in de kast te slijten. Als U een strakke jurk of rok wilt kopen, gaat U dan, als U hem aanpast, er even mee zitten, want te vaak blijkt thuis pas dat hij te nauw is FLAKIEL Uit de Franse modehuizen komen de prachtigste japonnen, zoals U weet en hoewel Frankrijk op het gebied van de mode in ons land de toon aangeeft, moeten we toch de Duitse en Italiaanse mode-in dustrie niet over het hoofd zien. Ook uit die landen komen echte creaties. Iets heel moois zagen we van Fla kiel. Een lange witte japon ver vaardigd van die nieuwe Franse kunststof tergaL De japon sloot geheel, ook de mouwen, strak af en de ruimte werd naar de hals toe gerimpeld tot onder een lage coL Middenvoor was slechts een enkele corsage aangebracht, waar door de geraffineerdheid van de japon nog werd verhoogd. Als e- nig sieraad werden lange oorhan gers gedragen met grote ovale parels, die soms heel ordinair kunnen staan, maar dit keer een verfijnde indruk maakten. U moet trouwens toch goed oplet ten, welke sieraden U bij welke kleding draagt. Een veelkleurige ketting op een jurk met een druk dessin staat niet een gladde, ef fen jurk met een sober kettinkje maakt het geheel wat saai. Een jurkje dat bedekt is met ruches of andere tierelantijntjes die we dit jaar erg vaak zien, moet U niet dragen in combinatie met een drukke broche of een ketting met uitsteeksels. Trouwens, als U enigszins gezet bent kunt U een jurk met ruches beter hele maal niet dragen. BIJKOMSTIGHEDEN Een japon vervaardigd van een stof met een druk dessin moet al tijd een uiterst eenvoudig model hebben. Een ketting staat er vaak helemaal met op, alleen een paar simpele oorknopen of hangecs zullen het er bij doen. Past U Uw haardracht ook aan bij Uw kleding Vele Nederland se vrouwen zullen daar met op letten, of zelfs nog nooit aan ge dacht hebben. Bij een japon met een kraagje of een hoog boord zal opgestoken haar veel meer passen dan bij een jurk met een open hals. Bij een trui of een jmk met een (niet te hoge) col staat loshangend haar veel beter. U merkt het wei U moet overal goed op letten voordat U kunt verschijnen in Uw nieuwe japon, maar als U er eens aan gedacht hebt, zal het plezier dat een nieu we jurk U geeft alleen maar wor den verhoogd MARIAN. (Nadruk verboden). Daarom was het voor de hoogbejaarde Adenauer zo moeilijk plaats te maken voor Erhard Geen enkel groot man vindt het aangenaam een ander be kwaam man als opvolger te krijgen Bovendien zag Erhard de zaken an ders. meer vanuit economisch ge zichtspunt Zo ontstonden er reeds voor de opvolging wrijvingen, die dit jaar vlak voor Erhards herverkiezing nog eens de gemoederen in beweging is er zeker een naar uw keus Burgem Grothestraat 30 Erkend zlekenfondsieverance» brachten. „Der Alte" lijkt nu op een geïrriteerde grootvader, die vanuit zijn leunstoel de hele familie nog graag naar zijn hand zou willen zeten Zijn gemis aan innerlijke ruimheid krijgt zodoende nog meer reliëf dan in vroegere jaren het geval was. Maar dat mag ons niet beletten om deze koppige maar interege Duitser te prijzen om zijn grot' verdiensten voor zijn land. zijn volk en geheel west- Europa Doordat R J. Z. alhier plotseling zijn auto afremde, kon B G A v. d. V., eveneens uit Soest, niet vlug ge noeg stoppen. Door het plotselinge remmen begon de auto te slippen en reed pardoes tegen een geparkeerde auto De achterzijde van deze auto werd zwaar beschadigd. In het geheel bezette lokaal van de Gereformeerde kerk aan de Radema- kerstraat werd vrijdagavond door de algemene bejaardensociëteit het kerst* feest gevierd Mevrouw Janssen opende de avond met het lezen van het Kerstevangelie. Hierna volgde bij een sfeervolle ver siering en het rustige kaarslicht een uitgebreide broodmaaltijd. Mevrouw Willemsen las op gevoelvolle wijze een tweetal kerstvertellingen. Bij afwisseling werd er de gehele avond geluisterd naar de muziek van de vertrouwde kerstliederen Aan 't slot van de avond bracht de heer Baars namens de bejaarden dank aan de dames van het comité voor de keurige verzorging van deze avond. Donderdag 30 december a.s is er weer een bijeenkomst, des middags 3 uur, in het zelfde lokaal. Immanuel Kant, de wijsgeer uit Ko ningsbergen, heeft eens gezegd dat alle politiek de knie voor het recht moet buigen. Konrad Adenauer, die de 5de januari zijn 90ste verjaardag hoopt te vieren, stelde zijn staasmans- kunst welbewust onder de Invloed van wegens „corruptie", maar tot een von nis kwam het niet. Gedurende de 2e wereldoorlog leefde Duitsland's toe komstige leider als een gedesillusio neerd man. Na de capitulatie richtte hij terstond de Christlich-Demokratische Union Nieuwe verhouding tot west-Europa De band tussen het westen en Duits land, die in de 19de eeuw reeds zulk een schade had geleden, werd door de nazi's doorgesneden. Die band te her stellen werd door Konrad Adenauer als zijn voornaamste taak gezien. Hij droeg het idee in zich omdat het nieuwe Duitsland slechts dan in vruchtbare gemeenschap met het hui dige Europa kan leven als het, afge zien van de economie, nog een nieu we verhouding tot de morele en gees telijke tradities van het westen aan- 1 ging. Daarom vreesde hij de sowjet-unie, de magneet van Duitsland aan de oostkant. De Russen waren er immers op uit de Duitsers te verhinderen een westelijke staat in de eigenlijke zin des woords te worden. Zij zagen liever een neutraal Duitsland dan een Duits land dat de oude westelijke cultuur ver naar het oosten brengt. Vandaar ook de gedachte van Adenauer dat vóór alles west-Duitsland zich met de westelijke landen moest integreren Alleen zo'n integratie zou de herle ving voorkomen van wat men het Duitse gevaar noemde. Tevens zou zulk een verenigd Europa een tegen wicht vormen tegen de Russische he gemonie in het oostelijk deel van het Europese continent Door nazi's afgezet Deze in Keulen geboren staatsman begon na zijn studie in München en Freiburg (Recht en Economie) zijn loopbaan als advokaat. In 1906 werd hij juridisch adviseur van het Keulse stadsbestuur. In 1917 werd hij burge meester van zijn geboortestad Hij ontpopte zich na de eerste wereld oorlog als een voorstander van een on afhankelijke rijnstaat, omdat hij vreesde dat Duitsland onder commu nistische heerschappij zou komen. Reeds toen sprak hij zich uit over een nauwe belangengemeenschap tus sen Duitsland, België en Frankrijk. In 1923 werd hij gekozen tot voorzitter van de Pruisische Staatsraad, hetgeen hij tot 1933 zou blijven. Maar in dat jaar grepen de nazi's in Op bevel van Göring werd Adenauer uit al zijn ambten ontslagen. Er werd zelfs een strafvervolging tegen hem Ingesteld Engels als pro-Frans). Hij wijdde zich daarna geheel aan de opbouw van zijn partij. Toen in de herfst van 1948 de Parle mentaire Raad in Bonn bijeenkwam om een grondwet voor west-Duitsland op te stellen, kon Adenauer zijn in zichten tot gelding brengen. Alleen in Frankfort was men niet erg content met hem, want koppige Konrad dreef door dat niet deze stad, maar Bonn tot federale hoofdstad werd uitgeroe pen. Bondskanselier Bij de verkiezingen in augustus 1949 behaalde de C D U de overwinning. Op 15 september d.a.v. werd Adenauer tot bondskanselier benoemd. In zijn streven Duitsland weer tot een geres pecteerde mogendheid te maken, werd de bondskanselier begunstigd door twee factoren, een interne en een ex terne. De eerste was het snelle econo mische herstel van de bondsrepubliek De tweede de toenemende spanning tussen oost en west, die de geallieerde landen deden beseffen, dat een Duitse bijdrage tot de westelijke defensie niet kon worden gemist. Adenauer gaf zijn stem aan het plan-Shuman voor een Europese Kolen en Staalgemeenschap en aan het plan-Pleven voor een Eu- rop. Defensie Gemeenschap. Daarom was de 30ste augustus 1954 een der donkerste dagen in het leven van deze politicus. Toen torpedeerde de Franse Nationale Vergadering deze defensiegemeenschap De natie Duits land overwon deze terugslag prach tig. Od 5 mei 1955 werd het bezet tingsstatuur opgeheven en de status der buitenlandse troeoe" in Duitsland geregeld Duitsland trad nu. evenals Italië, als gelijkberechtigd lid toe tot de Westeuropese Unie Klein-Europa De realist Adenauer heeft soms toch in wonderen geloofd. In 1955 scheen de eenwording van Duitsland een seri eus punt van overleg te worden tussen de Russen en hem „Duitsland zal weer één kunnen worden door een rechtstreekse entente tussen de Rus sen en mij." zo poneerde de bondskan selier. Moskou nodigde hem uit voor een ge sprek. Maar zijn missie werd een échec. Chroestsjow deed ..Der Alte" geen enkele concessie. Een bittere te leurstelling voor de 80-jarige kanselier, die ondertussen zijn betrekkingen met De Gaulle zozeer wist te verbeteren dat zijn ideaal van een verenigd west-Europa een hecht fundament scheen te krijgen. Dat was tenslotte het hoofdoel van zijn politiek. Europa, uitgaanade van de nauwe samenwerking tussen de twee erfvijanden van weleer, Duits land en Frankrijk In De Gaulle vond hij een man. die gö<l?chte deelde Louis Ferraud een jurkje vervaardigd van lamé op een grijze achtergrond. De andere kleuren zün geel, groen en rood. U ziet een zeer hoge taille en oorhangers die vervaardigd zijn door Woloch- Konrad Adenauer Krijgt U met de kerstdagen ook altijd zo'n onbedwingbare zin om een nieuw jurkje te kopen Vooral in deze donkere dagen met de vele feestjes, dinertjes en recepties staan de etalages van de modehuizen vol prachtige japonnen die voor de kerstversieringen niet hoeven onder te doen en vaak ook een sieraad voor de vrouw genoemd kunnen worden. En als je zo'n japon goed bekijkt, dan kun je echt wel be grijpen dat zoiets een creatie genoemd wordt Zoals een schilder na elke streek van de penseel kijkt wat voor ef fect dat te weeg brengt, zo ziet de mode-ontwerper dat elke naad en elk stiksel onmisbaar is geworden voor het geheel van het door hem ontworpen werkstuk, zijn schep ping. GOEDE RAAD VOOR DE DAAD Als U toch hebt besloten, ondanks de hoge decemberuit- gaven, dezer dagen een nieuwe japon aan te schaffen, houdt U dan niét vast aan het idee dat U er bij U zelf reeds van hebt gevormd. Meestal is zo'n japon nergens te vinden, hoeveel zaken U ook afgaat, en als U hem ooit vindt, blijkt dat hij U nog tegenvalt ook, omdat hij met zo leuk staat als U eigenlijk wel gedacht had. Als U een japon gaat kopen, bekijkt U dan alle jurken die er zijn in Uw maat nauwkeurig en probeer U zelf et- in voor te stellen. Als U de jurk aanpast, gaat U er dan even mee in het daglicht staan. Een jurkje vervaardigd uit nylfrance van Lar* Couture. De ruches zhn op een heel speciale manier gemaakt van satij nen linten. Let n ook eens op de uiterst smalle se hou derbandje®. iet recht. Jarenlang heeft hij het Duitsland van na de 2de wereldoorlog geleid met de halsstarrigheid van een man die zijn leven op een vast baken heeft gezet. Zijn eigen leven, zijn land en Europa. Zo voor Churchill het idee van het Britse gemenebest tn het centrum van zijn gedachten stond, zo is het begrip dat ..Der Alte" vervulde: Europa. Natuurlijk wekte een politicus met zulke idealen en met zoveel hardnek- kigge eigenzinnigheidheid weerstanden op. maar dat zal niemand beletten toch ook de grootheid en onkreuk baar heid van deze staatsman te zien. die aan de fundering der Europese eenwording zijn beste krachten heeft gewijd. Zes weken geleden kreeg het bestuur van de postduivenvereniging De Zwa luw een perceel grond aan de Schriks- laan in erfpacht van de gemeente, waarop een verenigingsgebouw zou worden gebouwd. Nu, zes weken later, is het gebouw bijna gereed. Vanaf de eerste dag werd er hard ge werkt. hoofdzakelijk door leden en geheel belangeloos. Eerst waren het de grondwerkers, die zorgden dat met selaars de fundamenten konden leg gen.Toen het eenmaal zo ver was ver rees het gebouw uit de grond Timmerlieden, elektriciens. lassers, schilders en loodgeiters luisterden allen naar de uitvoerder, de heer W van 't Klooster sr. In vol tempo werd gewerkt en het was jammer dat twee weken vorst roet in het eten gooide. Het nieuwe gebouw, dat half januari a s. zal worden geopend met de jaar lijkse tentoonstelling, wordt een fraai geheel. De hoofdfingang geeft toegang tot het grote lnkorflokaal (14 bij 7 meter), verder is er een bestuurskamer, gar derobe en toiletten. Vaklieden zijn thans bezig met de daklaag van rood panslag en de vloer wordt met tegels belegd, waarvoor de voorzitter van De Zwaluw, de heer J. v. d. Brakel zorg zal dragen. In totaal hebben steeds 20 tot 25 le den hard gewerkt om het gebouw op tijd klaar te krijgen. Zij hebben alle werk kosteloos verricht. De Zwaluw heeft alle bnodigde mate riaal kunnen aanschaffen door bemid deling van hun lid. de heer O L. Zimmerman. (CD U.) op Hij werd opnieuw burge meester van Keulen, maar kreeg aller lei conflicten met de Engelse bezet ters. (Adenauer was steeds even anti- s

Soester Courant | 1965 | | pagina 7