keRStmiS 196 5 Nieuwjaarswensen De lange weg Spel van licht en donker Kerstfeest vieringen uw komst, heen Het oog gericht op een herverkiezing Vrijdag 24 december 1965 44e j&argang no. 98 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Nationale Kerstcross van Tempo Ned. Motet- en Madrigaalkoor Volkskerstzangavond Noodkreet van S.E.C.-bestuur had weinig resultaat Gevonden voorwerpen SOESTER(Ï)OURANT Abonn. p. kwart, f 2.50 - per post f 3. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Het was voor weinigen een verrassing, dat generaal De Gaulle als overwin naar uit de Franse verkiezingsstrijd trad. Was de „nederlaag" in de eer ste ronde dat nog wel. meer kans gaf men de tegenstander van de generaal, de communistisch gezinde Fran^ois Mitterrand, toch niet. Al is hij er wel in geslaagd om De Gaulle heel dicht te benaderen Een verschil in stem- menaantal van ruim 10 procent is niet zo groot. Voor De Gaulle een aanwijzing, dat de Fransen niet meer als één man ach ter hem staan. Dat had hij trouwens in de eerste ronde al gemerkt. De tweede ronde heeft het nog eens on derstreept. Frangois Mitterrand heeft verklaard, zijn rol in de Franse presidentsverkie zingen succesvol te vinden, ondanks de nederlaag. Hij heeft terecht reden om van een succes te spreken, want ten slotte is hij de eerste geweest, die De Gaulle ooit van zijn stuk heeft weten te brengen. Hij is er in geslaagd De Gaulle te laten vechten voor zijn politiek voortbestaan. Roosevelt. Chur- chill en Stalin hebben dat nooit kun nen bereiken. De Franse president heeft dat toege geven. al gebeurde dat dan niet open lijk. Tijdens de verkiezingscampagnes heeft hij herhaaldelijk laten door schemeren. dat hij wel een wat mil dere houding jegens het buitenland wilde aannemen, vooral met betrek king tot de EE G. Politieke kringen hebben (terecht) voor de woorden van de generaal gewaarschuwd. Men zei. vooral niet optimistischer te moe ten worden door de woorden van De Gaulle. anders zou men de kous wel eens op de kop kunnen krijgen Ze hebben gelijk gehad, want nadat De Gaulle zondag werd herkozen, heeft hij met geen woord meer ge rept over een politieke koerswijziging ten aanzien van de houding tegenover het buitenland. Dat was te verwach ten, want had De Gaulle voor de ver kiezingen ook niet gezegd, dat hij zich zou terugtrekken, indien hij de eerste ronde niet door zou komen? Ook in dit geval heeft hij geen woord gehouden. Hoe dan ook. de verkiezingen hebben aangetoond, dat 't Gaullisme en De Gaulle kunnen worden verslagen. En die strijd hoeft echf scêjo j.aren meer te duren. Al zal het uiteraard niet gemakkelijk zijn. nu De Gaulle op nieuw voor zeven jaar aan het roer van het Franse schip van staat staat. Mitterand en zijn aanhangers (44,8 procent van het Franse volk) zullen de strijd onverminderd voortzetten, hebben ze al laten weten. De Gaulle zal deze mededeling met leedwezen hebben ontvangen, want nauwelijks een paar jaar geleden was dit niet voor mogelijk geacht. Generaal De Gaulle zal desondanks eerder de stijl van zijn politiek, dan de inhoud ervan veranderen, hebben een Franse minister en enige Gaullis ten gezegd. Hij zal de nadruk leggen op sociale en economische verbeterin gen. Volgens hen zal zijn buitenlandse politiek niet veranderen. Dat betekent dan na de zeven ma gere jaren voor Europa opnieuw een periode van „droogte" in de Europese verhoudingen. En helaas ook weer een periode van „magere jaren" voor de Europese éénwording. Dat heeft niet alleen De Gaulle, maar ook het Franse volk op z'n geweten. KANTMAN. In ons nummer van vrijdag 31 december a.s. zullen, zoals gebruikelijk, de nieuwjaarswen sen worden opgenomen. Inzending kan geschieden tot en met woensdag a.s. stuur heeft een beroep gedaan op de leden om akties op touw te zetten of om suggesties te doen om dit bedrag zo spoedig mogelijk bij elkaar te bren gen. Het geld is nodig voor de aanschaffing van o.a. lampen en armaturen voor de kantine, raamventilatoren, inrichting kelders (schappen e.d.) kapstokhaken, vloerbedekking voor kantine en be stuurskamer, vitrage, gordijnen en overgordijnen voor de bestuurskamer, een koffiezetapparaat voor de keuken. 200 koppen en schotels plus lepeltjes, 300 bier- en 300 limonadeglazen. De heer H. L. Voskuilen is contact man voor wat betreft de cantine-in- richting. Voor de Nationale Kerstcross vaj» Tempo bestaat weer grote belangstel ling Tweede Kerstdag zal er in de Soester duinen te Soestduinen weer van een sportieve strijd kunnen wor den genoten. Om 14 uur gaan rium 55 profs, onaf- hankelljken en amateurs van start, w.o B. Boom uit Markelo; H. Brink man. Rotterdam; J. van Dijk. Lisse; J. van Geest. Maasland: C. v. d. Hulst, Zoeterwoude; Cor Rutgers, Naarden; Gerrit Ruttenberg, Baarn C v. d. Tol. Alphen a. d. Rijn: T. v. d. Valk, Voorschoten en vele andere bekende crossers. Om 12 uur gaan de aspiranten van start, waarbij de Soester Arie Bakker, Jan Willem de Lange, Cor Leijenhorst, Jaap v. d. Broek en R. Hees. De nieuwelingen gaan om 13 uur van start. Wederom staan wij aan de vooravond van een Kerstmis. Een herdenkings feest dat wij. gedachtig aan het ge zang der engelen, zo gaarne willen vereenzelvigen met het streven naar vrede op aarde. Dan krijgt men de neiging om wat schamper te lachen om dit feest, want er is immers geen vrede op aarde? Na twintig eeuwen christendom, dat uitgaat van de liefde voor de naaste en voor God. lijkt de mensheid eerder uit op een elkaar vernietigen. Dat kan dan echter niet aan dat christendom liggen, noch aan een andere gods dienst. maar uitsluitend aan die mens heid. De voorschriften en geboden voor een goed, een liefdevol en vreedzaam le ven zijn wel gegeven, door Christus, door Mohammed, door Boeddha, over de gehele wereld en aan ieder mens. Dat nochtans moord en doodslag, be dreiging, oorlog en oneerlijkheid heer sen. komt dan alleen doordat de mens zich niet houdt aan de wijze voor schriften en geboden. Dat kan ook niet volledig, want wij zijn geen levende goden. Het streven naar het goede, het juiste handelen. Dinsdagavond 28 december, te 8 uur, wordt in het programma van de KRO. de dubbelkorige Mis Hodie Christus natus est van Palestina uit gezonden. Deze mis, die door Palestrina speciaal voor het Kerstfeest werd gecompo neerd, wordt uitgevoerd door het Ned. Motet- en Madrigaalkoor. In de kersttijd levende en omdat er velen zijn die de verrichtingen van het koor met belangstelling volgen, menen wij op deze uitzending te moeten at tenderen. vereist een ontwikkelingsgang die bijkans geen mens in zijn ene leven tot het einde toe bereikt. De een komt wat verder dan de ander, maar ergens blijft de mens toch in die ontwikke ling naar een hoger leven steken. Maar wie ver gekomen is, heeft dit niet voor niets bereikt Van zijn of haar levensinstelling, lessen en voor beelden, blijft ook ergens iets hangen. Het zaad is uitgestrooid en er zullen nieuwe loten uit ontstaan Sommigen daarvan zullen toch weer verstikt worden door het welig tierend onkruid, maar enkelen zullen zich toch tot nieuwe bomen, tot nieuwe voorbeelden ontwikkelen. En op hun beurt zullen zij weer vrucht dragen en uitstrooien. Zo gaat het proces door Uiterst lang zaam en soms nauwelijks merkbaar en toch baant het goede zich een weg Wij leven dan weliswaar nog in een wereld die vol is van dreiging en van gevechten, maar anderzijds heeft de mensheid reeds een enorme vooruit gang geboekt vergeleken bij tien of meer eeuwen geleden We behoeven dat hier niet allemaal te omschrijven, wie iets van de geschiedenis der mens heid kent, ziet, ondanks een mis schien grotere onkerkelijkheid, toch het principe van de liefde tot de naaste groeien. Het zaad is niet overal vergeefs ge strooid Ieder mens draagt het middel om tot een hoger en beter leven te komen in zicht En dat geeft juist de glans aan het kerstfeest. Voor de christenheid de herdenking van de geboorte van Christus, dat wil zeggen van het wéten dat er het licht van de liefde is, ook in ons. in ieder mens In ieder mens, hoe hij ook handelt en doet, ligt dat vonkje verscholen Soms j laat men het verstikken, omdat men geen vertrouwen heeft in de kracht van dat licht of zelf te zwak is om het aan te blazen. Bij anderen echter gaat het vonkje wel gloeien en spreidt het licht zich uit naar anderen Worden wij er door beroerd? Daar ligt het maar aan hoe de wereld zich toont. Er is in ieder geval in ieder mens het besef dat het kan. Ieder wil ook wel goed zijn, als de anderen hem, in zijn zwakheid, er maar de gelegenheid toe geven en hij zich niet behoeft te verdedigen tegen wat hij meent dat anderen hem willen aandoen. Laten de kaarsen en andere lichten die wij nu met Kerstmis weer ontste ken. het symbool zijn van ons ge loof in het bestaan van de liefde. Wanneer wij daarvan overtuigd zijn, dan bloeit de liefde tot de naaste reeds Dan doen wij waartoe Jezus tot ons kwam. En in wezen is dat iets heel menselijks, want wij zijn allen geschapen met die goddelijke vonk van liefde in ons. Hoe de wereld zich dan 'nu ook mag voordoen, er blijft alle reden om het kerstfeest te vieren Want het blijft het getuigenis van de wil der mensen om tot het goede, het liefdevolle te komen En waar een wil is, is een weg. Zij het een zeer lange, omdat de mens zich slechte aarzelend en schui- velend over deze weg voortbeweegt. Ongeveer 100 bejaarden waren in Cre do bijeen voor de viering van het Kerstfeest, dat werd aangeboden door de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. De presidente, mevrouw J M van Ginkel-Mohrmann. hield eerst een korte toespraak, waarna ..Komt allen tesamen" werd gezongen. Mevrouw Oranje-Entink las 't gedicht Vriezen deed het dat het kraakte" van Martinus Nijhoff en daarna het Kerstevangelie uit Lucas 2. Door allen werd hierna aan prachtig versierde kersttafels verlicht met kaar sen, een kerstlunch genuttigd. Een Soester zangkoor o.l.v. mevrouw Van Doorn uit Baarn zong vervolgens de Kerstcantate van Cath. van Renes. Mevrouw Oranje vertelde nog het kerstverhaal „De eekhoorntjes" van Clate Lennart en tussen de pauzes werden Kerstliederen gezongen. Ge sloten werd met „Stille nacht. Heilige nacht". C1 theus 11 25-30. en hield daarna een toespraak. Enige zusters voerden een Kerstspel op. waarna de viering werd besloten met gezang 15 1, 2 en 3. Het R.K Charitatief Centrum, afd. bejaardenzorg, heeft woensdag een sfeervol kersfeest gevierd met pl.m 120 bejaarden. De aanwezigen hebben zeer genoten van het kerstspel, dat gegeven werd door mevrouw Vogt en haar kabouter- groep, die zorgden voor een zeer ver zorgde uitvoering, met voorlezing door de heer Koppel. Het spel en de bege leiding brachten de juiste sfeer en intimiteit, waaraan de bejaarden op zulke middagen zo'n grote behoefte hebben. Na een kort maar kernachtig woord van kapelaan Weersink werd deze echte feestmiddag besloten, In de Julianakerk werd gisteravond de traditionele Volkskerstzangavond ge houden. waarvoor grote belangstelling bestond. De burgemeester opende de bijeen komst met een toespraak, gebed en voorlezing van het Kerstevangelie. Ds. S de Jong, ger. predikant te Soest- dijk hield een toespraag over, „Hoe zal ik u ontvangen" en Pater P. van Enckevoort sprak over „Hoe wilt gij zijn ontmoet" Beide toespraken wer den met grote aandacht gevolgd. Medewerking aan deze Volkskerstzang werd verleend door het Paleiskoor, koor „Sursum-Corda". Ned. Motet- en Madrigaalkoor, Juliana Kerkkoor, R.K Kerkkoor „St Caecilia", Mannen koor Apollo, het kinderkoor van mej. Paula van Alphen, het muziekkorps van het Leger des Heils te Amers foort en aan het orgel de heer G. den Broeder alhier De avond werd besloten met het zin gen van „Ere zij God" door alle aan wezigen. O Slechts een gering aantal leden van de sportvereniging SE C. had gevolg ge geven aan de noodkreet van het be stuur om woensdagavond te assisteren bij het afwerken van het nieuwe club- kleedgebouw. Het ziet er naar uit, dat na het aanvankelijke enthousiasme in het begin thans weinig animo meer over is om het werk te voltooien. De opzet om het gebouw nog dit jaar of ficieel in gebruik te nemen, kan niet worden gerealiseerd. Het kan zelfs wel enkele maanden duren, voordat de vlag in top kan. Dit is een grote teleurstelling voor het S E C.-bestuur, dat na de grote inspanning van 'n flink aantal S.E.C.- leden het aantal werkers steeds meer zag teruglopen. Zozeer zelfs, dat het uiteindelijk besloot om een noodkreet te laten horen. Maar ook die ver mocht de leden niet tot nieuwe akti- viteiten te brengen. Een trieste erva ring, niet alleen voor het bestuur, maar ook voor bouw-coördinator D. H. Tuenter, die bij de bouw regelend optreedt. Het bestuur rekent erop, dat alsnog een groot aantal leden zich zal inspannen om het werk af te krij gen. Momenteel kunnen alleen de kleedka mers nog maar worden gebruikt. De verwarming is reeds geplaatst en met de fabricage van de door een brou werij uit Amsterdam beschikbaar ge stelde bar is al een begin gemaakt, maar de overige vertrekken zijn nog kil en kaal. De verzorging van ver warming van kantine en bestuurska mer en van de kantine komt geheel voor rekening van S.E.C. Dit zal bij elkaar 3000,gaan kosten. Het be- De heer Renes dankte de U.V.V. voor deze gezellige Kerstmiddag. Het Kerstfeest nadert. Dat is niet al leen te merken aan de vroeg-donkere dagen, maar ook aan de feestelijke etalages van de winkels en de vele kerstbomen, die op alle punten in de gemeente hun licht uitstralen. De meest imponerende kerstboom is ieder jaar weer de boom naast het politiebureau, waar vele tientallen lampen in bevestigd zijn. Vroeger kon men die met behulp van eigen middelen aanbrengen, maar sinds de boom de „kinderjaren" is ontgroeid, gaat dat niet meer. Van daar, dat de politie een beroep heeft gedaan op de brandweer, die de lad derwagen er op uitstuurde. Personeel van gemeentewerken heeft voor het aanbrengen van de verlichtingen ge zorgd. Zo toont de politie ook dit jaar weer, dat het voor iedereen Vrede op Aarde dient te zijn Bankbiljet van 10,paraplu, kin- derbril. portemonnee met geld, tasje met paar wantjes, blauwe poncho, bruine nylon want, zwarte regenbroek, etui met potloden, vulpen en stiften, portefeuille met groot geldbedrag, tas met langspeelplaten, gasaansteker, zwarte glacé dameshandschoen, sleu tel. pet, zwarte damesfiets. Aan komen lopen: wit poesje en her dershond. Aan komen vliegen: een kanarie. Inlichtingen aan het politiebureau. Uw komst. Heer, zou de wonden kunnen helen, die wij elkaar toebrengen, dag aan dag: wanneer wij luisterden naar Uw bevelen, gegeven met Uw goddelijk gezag. Wij zingen wel van nu syt wellecome, doch wachten U niet bij een herdersvuur; er is geen tijd, wij splitsen de atomen, er valt een schot aan de Berlijnse muur Uw komst. Heer, kan ons weer tot broeders maken, Uw liefde is 't, die leed en pijn verzacht: in Kongo zou het bloedvergieten staken, waar blank en zwart nog worden omgebracht. Wij voelen ons niet machteloos gebonden, Uw kribbe brengt geen inkeer met gebed; wat klimt omhoog, dat is de ruimtesonde, ons loflied is de brullende raket. Vergeef ons, als miljoenen orgelpijpen met Kerst getuigen van Uw lof en eer, en wij Uw blijde boodschap niet begrijpen. Maak ons bereid en kom dan toch maar. Heer. „Zonnegloren" vierde Kerstfeest met patiënten, verpleegster en personeel, waarmee de recreatiezaal tot in de hoeken was bezet Veel patiënten wer den op bedden binnengereden. Ds D. M Jalink ging in gebed voor. waama enige psalmen en gezangen werden gezongen. Ds Jalink las ver volgens uit Jesaja 11 1-9 en Mat- H.K.H. Prinses Beatrix presenteert haar verloofde een kop chocolademelk tijdens de viering van het Kerstfeest door de leden van het Koninklijk Gezin met de leden van de hofhouding, op het paleis 't Loo.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1