1965 onze keRstpuzzel s IVOROL Op weg naar de Zaligheid Herinneringen aan Rome VFRHÏHIR 25 KORTING J. C. Brouwer en Zn. R. Ü0BBEN Eerste Gooise Kleding Verhuur Pelgrimage naar Mekka Geblakerde bodem als bidkleed Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta I s •T-f""rwi Ui .a.Ilt O f Fonteinen, kerken, jaartallen OcKoemcmer Is voor Christenen een bezoek aan het Heilige Land een diepe belevenis, voor de Mohammedanen is een pelgrimstocht naar Mekka een goddelijke opdracht, die zij in elk geval één keer in hun leven willen volbrengen. Jaarlijks stro men bijna 2 miljoen Moslems naar Mekka, de heilige stad van Saoedie- Arabië om in Masdjid al Harem, de heilige moskee, hun gebeden op te zeg gen. gelovende dat zij hiermee Allah's gebed volbrengen. waren zij weggetrokken, hadden zij de kostbare, vermoeiende, ja slopen de tocht naar het oude Arablë onder nomen en het ls ontroerend deze ver moeide gezichten gade te slaan, waar op naast sporen van uitputting trek ken van een hoopvolle verwachting valt af te lezen. ALLAH'S GOEDHEID VRAAGT OFFERS Arabiê is een land van geloof en voor zover dat op goddelijke openbaringen berustte, is het van wereldomvattende betekenis geweest. Ook nu zoeken de Arabieren de weg tot grootheid niet bij het eigen kunnen. Men ls het contact met de éne, almachtige God niet kwijtgeraakt. De Saoediërs gelo ven heilig, dat de mens zijn moeilijke weg op aarde niet alleen kan gaan. Allah moet hem helpen, wil er Iets blijvends van terecht komen. Vijf maal per dag gaat men samen die bekende weg. de enige uitweg. De Islam bepaalt het levenspatroon In dit uitgestrekte, naar onze begrippen onderontwikkelde land. Onafzienbaar rijzen door het gehele land de mlna- rets In haar rankheid omhoog en klinkt dag in. dag uit de roepstem der muezzins. Ondanks onze eeuwenoude betrekkingen met het Muzelmanse Morgenland, kunnen wij ons moeilijk verplaatsen In deze gelovige mensen, die bovendien met ons „klflrs" (onge lovigen voor hen) niet van gedachten ■willen wisselen over het geloof, dat zij zo intens beleven. -* - "TV - fc. i V Ka'aba Mekka, het oude Macoraba, dat circa 250 000 inwoners telt, heeft een bewo gen geschiedenis gekend De stad dankt zijn bestaan aan de bloelende karavaanhandel tussen Zuid-Arablë en Syrië. Verder ontleende de stad in voörmohammedaanse tijden haar be lang aan het heiligdom de Ka'aba, waarheen een groot deel van de hei dense Arabieren ter bedevaart ging. Mohammed, die ln 621 de wijk had v.w fpj Onafzienbare pleisterplaatsen Bidkleed Het is een indrukwekkend gezicht om de nooit-eindigende pelgrimsstoeten, die naar Mekka trekken, gade te slaan. In Muna, een pleisterplaats op deze tocht, op enkele honderden kilo meters van Mekka gelegen, hebben wij zo'n groep kunnen zien. In het holst van de nacht, bij het licht van flam bouwen, vertrokken de pelgrims Twee dagen eerder hadden zij hier hun ten ten opgeslagen en hun matten opge rold en hadden de dag. liggend in stof en zand, doorgebracht. Iets verder dan Muna ligt de berg Aragat, het volgende doel van de pelgrims Geen boom en zelfs geen grassprietje groeit er op deze heilige hoogvlakte, maar voor de gelovigen is deze vlakte zoiets als een bidkleed. In de door de zon geblakerde bodem schuilen heilige krachten en wie met eerbied vervult deze vlakte betreedt, die zal gegeven worden waarom hij heeft gebeden. In een smalle glooiing van de heuvels ligt het dorpje dat wordt overschaduwd door de berg van de Genade, waar een granietzuil staat op de plaats, waar eens Mohammed zijn Bergrede uitsprak, zittend op een kameel. Alle pelgrims zijn schamel gekleed, nl. in ceremoniële dracht, bestaande uit twee stukken witte stof. Het ene wordt los om de schouders geslagen, het andere om de lendenen gebonden en vastgemaakt met een gordel. De mannen hebben sandalen aan hun blote voeten en beschutten zich tegen de zon met een witte of zwarte para sol. De vrouwen zijn ook in het wit gekleed, maar zij mogen een individu eel tintje geven aan hun hadj-gewaad. Innerlijke vrede Zo zagen wij een stuk mensheid pas seren zoals die is, onverfraaid, zijn naaktheid tonende naar lichaam en ook ten dele naar geest, een mensheid op weg om zaligheid te zoeken. Zij allen waren er van overtuigd, dat er een weg bestaat naar innerlijke vrede. Ofschoon wij niet geloven in de weg die zij volgen, begrijpen wij hun hun kering en hoop en kan men zijn res pect niet onthouden aan hun bereid heid te betalen met de offers die de moslimse hadj vraagt. Uit alle windstreken waren zij naar dit ook voor hun vreemde land geko men Uit Syrië en Pakistan, uit Indo nesië en de vele delen van Afrika genomen naar Medina, veroverde Mek ka in 629. Hoewel hij in Medina bleef resideren, gaf hij toch door zijn voor beeld te kennen, dat hij de met de Ka'aba verbonden bedevaartceremonie- ën gecontinueerd wenste te zien. Hij verkondigde, dat deze vroeger reeds door de profeet Ibrahim (Abraham) waren ingesteld en gaf voorschriften omtrent haar juiste toepassing. Daarmee was de hadj naar „Allah's huis" ln de Islam gecanoniseerd. van SERVIES - GLAS - BESTEK, STOELEN, TAFELS enz. enz. Met bijlevering van DRANKEN op SERVIES, GLAS EN BESTEK Vraagt onze prijscourant WIJNHANDEL - SLIJTERIJ Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Industrie Daardoor zou Mekka door de eeuwen heen het religieuze centrum van de Islam blijven en dat ls voor deze oude, vervallen stad maar goed ge weest ook. want het ls de pelgrims- Industrie, die het merendeel van de bewoners hier een Inkomen verschaft. Door de bedevaartgangers wordt ook de handel belangrijk De stad heeft zich ook in deze eeuw slechts weinig uitgebreid, alleen ln het zuidoosten van de stad ls er een. nieuwe wijk bij gebouwd. Centrum van de stad is - uit de aard der zaak - de Ka'aba. De Ka'aba om sluit de zwarte steen, waarschijnlijk een meteoor, geplaatst in de noord oostelijke hoek van het gebouwtje, dat ln het midden staat van de Moskee De gelovigen wenden bij het gebed hun gezichten ln de richting van deze heilige schrijn. Jaarlijks komen duizenden Islamieten naar deze plaats om hun gebeden uit te spreken en aldus Alah's gunst te verwerven. Alle offers, die hiervoor gebracht moeten worden zijn hem dat dubbel en dwars waard. Want wat ls meer waard dan een zuivere ge moedsrust? Op het graveren kunt U wachten. keRstmis Ditmaal een kruiswoordpuzzel met enkele moeilijke en soms erg lange woorden. Niet die veel voorkomende, afgesleten puzzelwoord jes, maar volkomen nieuwe vondsten tussen andere die weer toe passelijk zijn met Kerstmis. Van links naar rechts r I spar 8 andere kant 9 Internat trein 10. deel v d. mast II fatsoen 12. echt 14. reeds 15. voorwaarts (It.) 17. getier 18 onder andere 19. tuingereedschap 20 plaats ln W -DuitSl. 22. onwrikbaar 23. van binnen 26. pro 28. reuk van zwemvogels 30. maat v. e. lampftttlng 32 college ln provincie 33. onderwijs 34. gebed 37. juist 38 stekelvarkentje 40. enkele 42. kerstgerecht 43. schier 45. afgelopen 47. klap 48 dag prov. bestuur 50. sjaal 51. oliehoudend gewas 53. groet (afk.) 54 diploma's kunstnijverheid 58. van dierenhuid 60. tweeklank 61toon 62. insgelijks 64. stukje delfstof 66. omstr. deel v. Europa 68. Nederlands 69. koningin 70. trots 71. oude aanspreektitel 72. water (Fr.) 74. voorn, schaatskampioene 77. electrotechn school 78. rekenk. reeks 79. meterton 80. lichtpunt 81. omhulsel 83. een der 3 kerstgaven 86. bergplaats 88 eiken 89. gedr. pluimveeprodukt 93. kransvorm 94 uitstapje 96. dierkundige 99 de gehele hoeveelheid 100. Frans lidwoord 101. deelbaar door 2 105. groet 107. honingdrank 110. meisjesnaam 111. meisjesnaam 113. vrouw 114. deeltjes v. d. maretak 115. pers. voorn w. Van boven naar beneden 1. verslagen 2 kaak v. e zoogdier 3. verkeersaders 4 plaatsbepaling 5 berging 6. muzik drama 7 meisjesnaam 13. meisjesnaam 14 verbeelding 16 zeevarende 17. in de war 19. uitroep 21 plaats in Gld 22 kloosteroverste 24 nederduits afk.) 25 familielid 26. streek 27. omstreken (afk.) 29 en omstreken 31. teken v. verveling 34. plaats in Jordanië 35. enigszins 36 omvangrijk 39 oogv. openingen 41. bewijs van achting 44. omzet v. d. ijscoman 46, dierenroep 49 inkepinkje 50 landweg 52. grensrivier 64 ham 55. denaturatie entrepot (afk.) 56. pluimveeprodukt 57. kerstboomverllchting 59. achtervoegsel 63. sluiting 65. sierboom 67. hijskranen 73. pers. vnw. 74. dolk 75. onderl. rijtuig mij. 76 godshuis 80 Rusland 82. zooltje voor tapdance 84. zangnoot 85 hoofdstad v. Jordanië 87. jaaraanduiding 90. ionium 91 tweeklank 92. zeldzaam 95. tint 97. Sp. uitroep 98. deel v. d. schoen 102. smak 103. vochtig 104. plaats in Gelderland 105. spoedig 106. binnenvaartuig 107. deel van bestek 108. eerstvolgende 109. deel van het jaar 110. hulpwerkw (verv.) 112. deel v. d. bijbel Oplossing in ons nummer van 31 december a.s. /In ons koude, klamme klimaat valt zonder herinneringen niet te leven. Als de slaap niet komen wil. moet je kunnen terugreizen naar hoogtepunten uit het leven. Dan weet je Immers Ineens weer dat het water van de Middellandse Zee werkelijk zo blauw is als de lelijke briefkaarten het to nen, omdat je dat zelf hebt mogen zien. Streling Ach, die fonteinen. Die moet u vooral 's avonds gaan bekijken Ja. bekijken, want Rome kan niet worden verteld, Rome moet gezien en gevoeld worden De sierlijkheid en de gratie van beel den en vallend tinkelend water, de verlichting die het geheel onwerkelijk maakt, zijn een streling voor oog en hart. We hadden de Via Appia bezocht, een van de vele werken van censor Appius Claudius Caesus, die omstreek 312 leefde. We hadden ons door een wel bespraakte Romein opnieuw laten ver tellen dat Rome oorspronkelijk op ze ven heuvels was gebouwd, en volgens de sage 753 voor Christus door Romu- lus en Remus gesticht, de twee knapen die door de beroemde wolf waren ge zoogd dat Rome 400 kerken bezit, waaronder de Sint Pieter, die op last van paus Paulus de Derde door Michel zo genoemd omdat Sint Gregoriua Magnus daar de aartsengel Mlehapi zag, die zijn zwaard terugstak in de schede ten teken dat de pestepidemie ten einde liep. PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 Beroemd en berucht Bij de zuil van Trajanus gaan de ge dachten terug naar de dagen van zijn leven, van 78 tot 117. Toen strekte het Romeinse Rijk zich uit van Meso- potamië tot Schotland en omvatte het tegenwoordige Frankrijk, Duitsland, Egypte, de Britse Eilanden enz. Nog staan er de indrukwekkende resten van het eens zo sterke machtige rijk, dat beroemd was om zijn grote fi guren: filosofen, rechtsgeleerden, schrijvers, beeldhouwers, schilders en andere geleerden en kunstenaars Om wijsheid en schoonheid beroemd. Beroemd ook om grote veldheren, zoals De restanten van het beroemde forum te Rome. Angelo Buonarotti werd gebouwd en als de grootste kerk ter wereld werd bestempeld, en verder dat er 59 grote en 100 kleine fonteinen zijn. We raakten diep onder de indruk van de vermaarde catacomben, die de eer ste Christenen tot schuil- en begraaf plaats hebben gediend Deze catacom ben hebben al heel wat vervolgingen gezien en zijn ook in de laatste oor log getuige geweest van de moorden door de Duitsers op weerloze burgers bedreven; de catacomben hebben in die zelfde oorlog ook vele Italiaanse verzetslieden tot schuilplaats gediend Vaticaanstad Ook de Sint Pieter en de Sixtijnse kapel staan op 't lijstje van iedere toe rist. De beroemde Sint Pieter. die mij van buiten indrukwekkend voorkwam, maar van binnen vooral fascineerde, mede door het kleurige bewegen van nonnen en priesters, in hun vooral daar zeer harmoniërende kleren Het zien van de Sixtijnse kapel on derging ik op heel andere wijze; de muurschilderingen van Michel Angelo. Het Laatste Oordeel, en dan omhoog aan het plafond. De Schepping, De Val der eerste mensen en De Zond vloed. maakten mij heel stil en klein. En toen we 's avonds na deze over weldigende overvloed aan indrukken, schoonheid en nog meer langs de fonteinen wandelen heb lk in de Trevi fontein een munt gegooid om er zeker van te zijn dat ik Rome nog eens opnieuw zou kunnen bezoeken. Herinneringen Het forum, een uitstrekt terrein met de resten van wat eens de gebouwen van openbare diensten van Rome wa ren: het Colosseum. het geweldige Amfitheater, tussen de jaren 72 en 80 gebouwd door twee keizers. Vespasia- nus en Titus In dit Colosseum was plaats voor 50.000 personen, die daar konden aan schouwen hoe hun uitverkoren gladia toren de wilde beesten te lijf gingen, of omgekeerd. Dit deed mij met res pect naar de stallen van de leeuwen zien. want hier liet Nero, na de brand van Rome. de christenen voor de leeu wen werpen. De Palatijn zagen we. met de ruines van de keizerlijke paleizen. Het Capi- tool, de oudste burcht van Rome, we wandelden door Rome's meest schil derachtige wijk, Trastevere, langs de Tiber; we zagen zelfs de prachtige moderne wijken van Rome. Maar lie ver wendden wij ons van die nieuwe schoonheid af naar de Engelenburcht. Coriolanus. dictators als Caesar en Nero; oorlogen, al bijna van de eerste dag tot het ogenblik waarop de ge allieerde generaal Clark ln 1944 in Rome zijn intocht hield. Ach. zoveel strijd, als om een mooie, nooit ouder wordende vrouw Want Rome is groots en van een geweldige allure; deels speels, onschuldig en on bevangen, deels eerbiedwekend, impo nerend en haast verbijsterend. Het is bijna te begrijpen dat er zoveel om Rome is gevochten, als men be denkt dat de mens zo dwaas is alles te willen bezitten wat hij mooi vindt Begrijpelijk is het ook. dat het is of men daar in die oude stad nog de nabijheid voelt van hen die eens gro te namen bezaten, de scepter zwaai den en met een klein handgebaar over leven en dood beschikten. Er warrelen allerlei namen door mijn hoofd; namen, van wier dragers niets meer over is dat nog een naam mag hebben. Jaartallen van nederlagen en overwinningen.... een keten van ge boorte, leven, dood; onderbroken. KAMERBEEK ASSURANTIËN de pijler voor uw verzekeringsplan OLDENBARNETELTLAAN 30 TELEFOON 12141 AMERSFOORT Inspecteur voor Soest-Baam Van Goyenlaan 154 - Soest Tel. 5514 ACHTEROM 6 - HILVERSUM - TEL. 48700 de GROOTSTE in 't GOOI

Soester Courant | 1965 | | pagina 2