Cor Rutgers wint kerstcross van Tempo Uitbreiding van lichtinstallatie op het S.E.C.-terrein Hoe lang nog dit schuldeloos moorden Het oog gericht op vrijspraak r VIETNAMEES VECHTTERREIN BREIDT ZICH UIT Dinsdag 28 december 1965 44e jaargang no. 99 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Darpan voor redactie en administratie s Van Weedestraat 29a. Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Auto's tegen boom Na aanrijding doorgereden Ook lagere elftallen van S.E.C. in uniform tenue S.E.C. neemt deel aan tournooi Amersf. Boys Boom omver gereden Little things mean a lot Openbare dronkenschap Met brommer tegen twee- wielise wagen Geen voorrang verleend SOESTER OURANT AboDn. 0. fcwart. f2.50 - per post f3.— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. „Verdachte kan op de punten, waar voor hij wel schuldig wordt verklaard, niet gestraft worden, omdat hij onder dwang heeft gehandeld". Zo ongeveer luidde de motivering van de jury, die de voormalige Vlaamse S.S -er Robert Jan Verhelen in We nen vrijsprak van de beschuldiging van medeplichtigheid van moord op zeven Belgen tijdens de Tweede We reldoorlog. De Belgische minister van Justitie, P. Wigny, heeft verklaard „verontwaar digd en verrast" te zijn over de vrij spraak Hij vertolkte daarmee de al gemene mening in België. Onze zui derburen hebben het proces tegen de voormalige officier van de Vlaamse S.S. met grote aandacht gevolgd. Temeer, omdat Verbelen na de oorlog in België bij verstek ter dood werd veroordeeld. Hij wist echter naar Oostenrijk te ontkomen en slaagde er in de Oostenrijkse nationaliteit te verwerven. Hij handelde onder druk, aldus de jury. Dit stereotiepe argument, waar mee elke Duitse misdadiger zich aan zijn menselijke verantwoordelijkheid tracht te onttrekken, is door de on afhankelijke Oostenrijkse jury als juist erkend, hoewel andere rechtban ken het beroep op dwang ongegrond verklaarden En terecht, want nie mand heeft de betrokkene gedwongen om lid van de S.S. of een dergelijke organisatie te worden De konsekwentie van dit jury-oordeel is in feite, dat elke moordenaar vrij uit gaat. waar het gaat om het redden van zijn eigen hachje En het gevolg daarvan is weer. dat in Duitsland niemand anders dan Adolf Hitier ver antwoordelijk is voor de gruwelen, die in de Tweede Wereldoorlog zijn gepleegd. Hitier is dood, dus is er niemand meer en gaat iedereen vrijuit. Bij de mening van de Oostenrijkse jury zul len zich zonder twijfel de velen, op wie momenteel nog jacht gemaakt wordt, gaarne aansluiten. Het is op z'n minst triest, dat jury leden. die de oorlog blijkbaar zelf niet aan den lijve hebben ondervonden (hoewel dit uiteraard geen reden mag zijn om iemand schuldig te verklaren) tot deze uitspraak zijn gekomen, die beslist niet is -gebaseerd op. ethische maatstaven, maar op overwegingen van het grofste egoïsme Ik moord, omdat ikzelf wel eens vermoord zou kunnen worden, wanneer ik niet moord. In Oostenrijk heeft men geen reden om trots te zijn op deze uitspraak. Het is te hopen, dat men dit ook niet is. Het is zelfs wenselijk dat de Oostenrijkers dat op de één of an dere manier laten blijken. Als dat niet gebeurt, zou men in het buitenland wel eens kunnen gaan denken, dat de mentaliteit van de uit het volk gekozen jury inderdaad de mentaliteit van ..de" Oostenrijker Is. En dat zou voor Oostenrijk wel eens kwalijke gevolgen kunnen bebben. KANTMAN In ons nummer van vrijdag 31 december a.s. zullen, zoals gebruikelijk, de nieuwjaarswen sen worden opgenomen. Inzending kan geschieden tot en met woensdag a.s. de strijd maar opgeeft. Al is er in de VS. wel een sterkere tegenkanting merkbaar tegen de oorlog in Viet nam, die is bij lange na niet groot genoeg om Ho Tsji Minh veel succes met zijn tactiek te voorspellen. Verzwakken! Nu de pressie op Noord-Vietnam wei nig blijkt uit te halen, is de logische opdracht voor de Amerikanen om Fn's pressiemiddel te verzwakken. Dat zou moeten gebeuren door ook in Laos op te treden. Vanuit de lucht gebeur de dat al in beperkte mate en met nog beperkter succes: vele der jun glepaden schijnen intussen door nij ver werken te zijn vergroot tot echte wegen. De volgende stap is dus ook grond troepen over de grens met Laos te sturen. Daar zijn echter twee beden kingen tegen. In de eerste plaats zou den nog eens vele tienduizenden sol daten nodig zijn en Amerika's bond genoten hebben al laten weten dat zij die niet zullen leveren. En in de tweede plaats is Laos nog altijd het voorwerp van een Geneefs akkoord over neutralisering. Noord-Vietnam heeft de neutralisering aan zijn laars gelapt, maar als de VS. dat nu ook gaan doen, dan wordt dat wel pijnlijk, temeer omdat de sowjet-unie een van de voornaam ste partijen in het neutraliseringsak koord is. Verdubbeling De beslissing eventueel de Cambod jaanse grens over te gaan is echter een eerste stap naar een poging om de aanvoer naar de Vietkong te be lemmeren en deze troepen bovendien het gebruik van deze uitwijkplaats onmogelijk te maken. Deze tactiek echter heeft alleen zin als de V.S. ook in Laos hetzelfde gaan doen Dat zou dan betekenen dat het strijdtoneel ongeveer in omvang is verdubbelt. Het is een verzwaring van de al grote last waartegen president Johnson on getwijfeld opziet. Maar zoals het er nu voorstaat wordt hij haast gedwon gen door de omstandigheden van het beperkte oorlogje er een al veel om vangrijker, zij het nog kleine echta oorlog van te maken. Ie Kerstdag reed de wijkverpleeg ster M. J. H. W v. L. alhier met haar auto over de Soesterbergsestraat. In de flauwe bocht bij de Van Beunin- genlaan, vloog de wagen uit de bocht, raakte in een slip en botste aan de linkerzijde van de weg tegen een boom. De wagen werd hierdoor flink beschadigd. De wijkverpleegster kwam er zonder verwondingen af. Eveneens op de Soesterbergsestraat. in de bocht bij Zonnegloren, reed de heer Ch B K alhier met de door hem bestuurde auto. gaande in de richting Soesterberg. Vermoedelijk door te grote snelheid verloor hij de macht over het stuur. De wagen slipte, raakte een aan de linkerzijde van de straat staande boom en kwam tot stilstand in de voortuin van de woning van de heer v. d. B. aldaar. De wagen die moest worden wegge sleept. was zo zwaar beschadigd, dat hij wel naar de sloper zal verhuizen. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De geparkeerde auto van de heer H J. v. A., staande op de Bilderdijklaan, werd in de le Kerstnacht, te ongeveer 12 uur. door een passerende auto aangereden. De bestuurder daarvan reed door, maar een buurman had letters en nummer opgenomen, waar door de politie spoedig wist wie de da der was. Het bleek, A v. d. J. uit Zeist te zijn. Deze kon in zijn woon plaats worden aangehouden. Hij kreeg een procesverbaal voor doorrijden na een ongeluk. Nadat de zaterdagvoetbalafdeling van de sportvereniging S.E.C. ertoe over was gegaan om de spelers in het zelfde tenue te laten spelen als het eerste elftal van de zondagafdeling, is het thans de wens van het S.E.C.-be stuur om ook de lagere zondagelftallen in de toekomst in uniform tunue te laten spelen: wite broek, geheel groe nt kousen en een groen shirt met een witte V. De heer H. L. Voskuilen is aangewezen als de man. die tot taak heeft na te gaan, of de spelers van de lagere zondagelftallen (S.E.C. 2, 3, 4 en 5) tot de aanschaffing van een dergelijk tenue willen overgaan. Het bestuur heeft een beroep gedaan op de aanvoerders van de betreffende elf tallen om hun team op korte termijn in de nieuwe kleding te laten spelen. Op 26 juli 1966 zal de voetbalvereni ging Amersfoortse Boys het feit her denken. dat ze 50 jaar geleden werd opgericht. Ter gelegenheid van dit gouden jubileum zal deze vereniging een tournooi organiseren voor clubs uit Amersfoort en direkte omgeving. Ook SEC. ontving een invitatie tot deelname. De Soesters hebben aan de uitnodiging gevolg gegeven, gezien de prettige contacten, die zij altijd met Amersfoortse Boys heeft gehad. Het tournooi wordt gespeeld op Hemel vaartsdag (19 mei 1966) en Tweede Pinksterdag (30 mei 1966). Op de hoek Julianalaan-Wilhelmina- laan werd maandagmorgen een daar staande boom omver gereden. De be stuurder van een auto keerde op ge noemd kruispunt zijn auto, waarbij de boom sneuvelde. De bestuurder van de auto. die mede deelde niets van een botsing te heb ben bemerkt, kon later worden aan gehouden. Het bleek L C. v. B. uit Utrecht te zijn. Hij was bereid de schade te vergoeden. Traditiegetrouw heeft het S E.C-be stuur ook dit jaar weer met Kerstmis aan de S E C pooladressen een aar digheidje gezonden in de vorm van een bloemstukje. In een begeleidend schrijven wordt aan de inners van de S.E C poolformulieren in 1965 dank gebracht voor het verrichte werk. Uit de ontvangen reactie's blijkt deze ges te van het S.E.C.-bestuur bij de pool adressen in zeer goede aarde te vallen. Cor Rutgers, voor de vijfde maal achtereen In de 3e ronde weer dezelfde volgorde en met Ruttenberg op een afstand, maar in de 4e ronde was Gerrit er bij. Toen kwamen als eerste door Rutgers. C. v d. Tol. J van Geest. Manus Brinkman en Ruttenberg. In de vol gende ronde viel Van Geest terug en Ruttenberg nam zijn plaats in. In tussen waren reeds enige renners uit de strijd genomen, doordat zij een ronde achterstand hadden opgelopen. In de 7e en 8e ronde weer dezelfde renners en in dezelfde volgorde. Rut gers werd onbedreigd winnaar, zodat hij nu voor de vijfde maal de Kerst- (Foto Astra) cross van Tempo won. Uitslaf1 Cor Rutgers. Naarden. tijd 1.13.54; 2 C. v d Tol. Alphen aan de Rijn. 3. M. Brinkman, Rotterdam 4. Gerrit Ruttenberg. Baarn. 5. J. Hees been, Loon op Zand. 6. J. van Dijk, Lisse. 7 J. van Geest, Maasland. 8. D. van Wilgenburg. Austerlitz. 9. T. v. d. Valk. Voorschoten. 10. L. Koe horst, Tilburg. De v voorzitter van Tempo, de heer f Gerritse. schonk bloemen. S.E.C streeft ernaar om ook in de avonduren wedstrijden te kunnen spe len. Nadat V.V.Z. '49 de nieuwe instal latie in gebruik genomen heeft, zou dit betekenen, dat er dan twee ver enigingen in onze gemeente zijn, die ook 's avonds kunnen voetballen. S.E.C heeft namelijk het plan om de huidige verlichting op het tweede ter rein aan de Bosstraat zodanig uit te breiden, dat er zonder bezwaar bij duisternis gevoetbald kan worden Het S E.C -bestuur hoopt, dat het in de ko mende maanden kan overgaan tot uitbreiding van de thans bestaande verlichting. Hiervoor is de toestemming nodig van het bestuur van de Stichting voor Li chamelijke Opvoeding en Sport „Soest" aan wie het bestuur te zijner ijd een verzoek zal richten of met de werk zaamheden een begin kan worden ge maakt. zodra alles in kannen en krui ken is. Een lid van S.E.C. heeft aangeboden de benodigde ijzeren palen gratis ter beschikking te stellen. Voor S.E.C. blijft dan nog over het plaatsen van de betonnen voetstukken, die op de vier hoeken van het terrein zullen worden geplaatst. De thans in gebruik zijnde houten palen zullen dan wor den verwijderd Het S.E.C.-terrein wordt momenteel nog verlicht door 18 lampen, voldoende voor de training. In de toekomst zal. als de plannen ten minste doorgang vinden, het veld door zeker 36 lampen worden verlicht, ter wijl men zelfs denkt aan een uitbrei ding tot 50 lampen. Er kan eenvoudig Degonnen worden, want op de vier lichtmasten zullen afneembare uitsteeksels worden ge plaatst. zodat steeds, indien er weer voldoende financiën zijn. nieuwe lam pen kunnen worden bijgeplaatst. Zondagavond werd de Soester P. D. v. 't K in dronken toestand op de openbare weg aangetroffen. Hij werd ter ontnuchtering ingesloten. c c Zondagavond, om half negen, reed de Soester bromfietser J. G. M. v. B op de Veenzoom. Op de berm stond een tweewielig wagentje, op een afstand van 10 meter van een brandende lan taarn. Van B. zag dit wagentje niet en is er in volle vaart tegen aan ge reden. Met enige zware verwondingen is de man per E.HB.O.-ziekenauto naar Zonnegloren vervoerd. Op het kruispunt Nasaulaan-Juliana- laan ontstond een aanrijding tussen twee personenauto's Mej. J. V alhier, die uit de Nassaulaan kwam. verleen de geen voorrang aan de auto van de heer Ch. K. uit Hilversum, die op de Julianalaan reed. Er volgde een hevige botsing, waarbij beide wagens ernstig werden beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken bij voor De Amerikanen hebben besloten voor taan Vietkong- (en Noordvietnamese) eenheden desnoods te achtervolgen over de grens van Cambodja. Die me dedeling is verpakt in plechtige betui gingen van respect voor de territoriale soevereiniteit van Sihanouks land, maar het komt er intussen toch maar op neer dat de V.S. het strijdtoneel Vietnam uitbreiden tot het buurland van Zuid-Vietnam. Dat is een noodlottige konsekwentie van de impasse waarin generaal West- morelano zich bevindt Hij heeft nu tegen de tweehonderduizend man troe pen om de Zuidvietnamese strijdkrach ten bij te staan. Maar dat heeft niet de doorslag in de strijd gegeven Weliswaar blijkt het moreel van pre sident Ky's legers aanzienlijk verbe terd en weliswaar heeft de Vietkong aanzienlijk minder kunnen bereiken dan ze gehoopt moet hebben, maar het is geenszins zo dat de communistische strijdmacht beslissend verslagen is. De recente ontruiming door Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen van de hoofdplaats Hiep Doec is er een voor beeld van. Het enige wat beide partijen nu weten is. dat ze de ander militair niet beslis send kunnen verslaan. En intussen zijn begonnen te werken met pressie. De Amerikanen begonnen bombar dementen op Noord-Vietnam teneinde Ho Tsji Minh er toe te bewegen onder handelingen te beginnen om in Viet nam een bestand te krijgen met als scheiding de 17de breedtegraad, on geveer zoals dat indertijd in Korea is gelukt na veel vechten. Nog geen gesprek Het effect van de bombardementen is niet groot geweest. Wellicht is Hanoi iets meer geneigd geraakt te onderhandelen, zoals Ho Tsji Minh aan de Italiaanse professor La Pira zou hebben laten doorschemeren. Maar zodra werd deze uitspraak niet bekend of ijlings verklaarde Hanoi dat La Pi- ra kennelijk de Noordvietnamese pre sident verkeerd moet hebben begre pen. Kijk op een ronde-tafelgesprek is er voorlopig bepaald niet Ondanks de bombardementen is de stroom van mensen en materiaal uit Noord-Vietnam naar de Vietkong in het zuiden toegenomen. Dat gaat langs oerwoudpaden door het langs Zuid-Vietnam gelegen deel van Laos dat door de eveneens communistische Pathet Lao wordt beheerst en via Cambodja, waar president Sihanouk - aangenomen dat hij dat zou willen, wat niet zeker is - niet in staat is om dit gebruik van zijn land als Viet- kongbasis te beletten. De bedoeling is niet zozeer de troepen der V.S. te verslaan, maar wel om de verliezen zo groot mogelijk te laten zijn en de strijd zo uitzichtloos mo gelijk te laten verlopen. De stemming in de V.S. zou zo moeten worden be- invloed, dat Washington uiteindelijk O O West-Berlijners demonstreren bij de sector-grens Hein- rich-Heine-Strasse op de plek waar eergisteren de 27- jarige Westduitse Heinz Schoeneberger in elkaar zakte, nadat hij door een kogelregen van de Oostduitse grens wacht getroffen was. Voor de tiende Kerstcross van Tempo, welke zondag (2e Kerstdag) te Soest- duinen werd verreden, bestond grote belangstelling, zowel wat het publiek als renners betreft. Het fraaie winterweer lokte duizenden naar de Soester duinen, waar een mooi, maar zwaar parkoers was uit gezet. Start en finish waren ditmaal op de Beaufortlaan, voor de fabriek Dalco. De 31 aspiranten vertrokken om 12 uur voor een rit over drie ronden. De Soester deelnemers behoorden in het begin tot de favorieten, maar lang zamerhand zakten zij af en waren tenslotte nergens meer. De jeugd le verde prima strijd en zoals gewoon lijk waren er uitlopers. De resultaten waren: 1. H. van Zand beek, Vught, tijd 29.4 minuten. 2. A. van Dun. Schiedam. 3. L. van Wely. Vught. 4. H. Homan, Enter. 5. W van Heeswijk. Oss. De deelname bij de nieuwelingen was wel het grootst. Niet minder dan 67 renners gingen om kwart over één van start. J Zoetemelk uit Rijpewetering (win naar van vorig jaar) schaarde zich terstond bij de kopgroep en liet zich niet verdringen. Deze renners moesten vijfmaal het zware parkoers rijden en men kon hen aanzien, dat het ver moeiend was Na twee ronden vielen de eerste slachtoffers. Het veld lag geducht uiteen, maar de uitlopers zet ten flink door. Jaap v. d. Broek uit Soest behoorde ook tot de kopgroep, maar hij moest toch veld prijsgeven, alhoewel hij goed partij gaf. Uitslag. 1 J Zoetemelk, Rijpwetering, tijd 48.10 minuten. 2. Th. Meyer, De nekamp. op 23 seconden. 3. H. Zuider duin. Lisse. 4. R. Petiet. Apeldoorn. 5 P. Mulder. Oss. De grootste belangstelling betrof wel de strijd tussen de profs, onafhanke- lijken en amateurs. Vooral Gerrit Rut tenberg werd luid aangemoedigd. In het begin van de acht zware ron den behoorde Ruttenberg niet bij de eersten C v. d. Hulst uit Zoeterwoude, kwam in de eerste ronde als eerste door, gevolgd door J. van Dijk uit Lisse, Manus Brinkman uit Rotter dam en Cor Rutgers uit Naarden, die reeds vier Kerstcrossen van Tempo op zijn naam had staan. In de 2e ronde weer C. v. d. Hulst. J van Dijk, Manus Brinkman en Rutgers. Toen lag het gehele peloton reeds uit el kaar. Op de lange verharde Beaufortlaan kwamen de renners iets op verhaal en kon het tempo worden opgevoerd. In de duinen met de vele zandvlakten en heuvels, moest dikwijls een eind wor den gelopen Ruttenberg met zijn sterke boddy toonde zich een meester in het beklimmen van de heuvels en hij won zienderogen terrein. Gerrit Ruttenberg, ditmaal een eervolle vierde plaats

Soester Courant | 1965 | | pagina 1