nieuwjaeRswensch De problemen van 1966 Manege op ,,De Vrijheid terrein van bijna voltooid Het oog gericht op een jaar Vrijdag 31 december 1965 44e jaargang no. 100 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126136 Wees voorzichtig met vuurwerk •It 1ê Dansavond van de r.k. instuif „Jong Soest" Gevonden voorwerpen Dave Berry en The Fortunes in Soesterberg Ruitersportvereniging geeft clubblad uit Brandstichter veroordeeld Zeepost Officiële mededelingen soestermTourant Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post f 3.25 Verschijnt Iedere dinsdag en vriJdM- Wij kunnen bij de intrede van 1966 niet zeggen, dat de situatie in ons land noch die in de wereld er optimis tischer uitziet dan een jaax geleden Toch zijn er ln vergelijking met het afgelopen jaar lichtpuntjes aan te ge ven. anderzijds echter ook donkere wolken vooral aan de internationale hemel. Wat ons land betreft kunnen we 1966 misschien economisch nog optimistisch tegemoet zien Dat wil zeggen, dat er nog ruim voldoende werkgelegenheid zal zijn, nog goede verkoopmogelijk heden ook, dat de invoer de export niet zo heel ver zal overtreffen. De arbeidsmarkt zal dus nog wel krap blijven, de loonstijgingen zullen door allerlei bijkomende maatregelen waar schijnlijk spoedig de geplande zeven procent gaan overtreffen De inflatie zal derhalve langzaam maar zeker voortsluipen, een dreigend gevaar in houdend voor onze economische toe komst en directer voor de velen wier levensonderhoud op spaargelden en/of verzekeringen is gebaseerd. Politiek gezien zal er het komend jaar in ons land wel weinig veranderen, al kan wel worden aangenomen dat de regering voor grote, ook interne, moei lijkheden zal komen te staan. In het zicht van de kamerverkiezingen van 1967 is het echter voor geen enkele partij lucratief voordien nog op een politieke crisis aan te sturen. De internationale situatie ziet er voor 1966 niet zo erg rooskleurig uit. De oorlog in Vietnam legt een zware schaduw op de internationale betrek kingen. Die oorlog dreigt uit te lopen op een regelrechte krachtmeting tus- o De politie waarschuwt ten strengste tegen het afsteken van vuurwerk door jeugdige personen. Talrijk is het aan tal ongelukken, dat door het afsteken van vuurwerk wordt veroorzaakt Werp geen vuurwerk in de richting van personen of naar woningen, die met riet zijn bedekt. Ook gebeurt het dikwijls, dat vuurwerk te lang wordt vastgehouden, waardoor vaak zwaar lichamelijk letsel wordt veroorzaakt. De politie zal streng optreden. sen Amerika en China Aangezien beiden het zich. voor hun politiek aanzien in de wereld, niet kunnen ver oorloven hier een nederlaag te lijden, kan dit nog wel een langdurige strijd worden, die steeds het gevaar met zich draagt van verdere uitbreiding. Die uitbreiding zal zich zeker voor doen. wanneer Amerika er niet in mocht slagen Zuid-Vietnam voor de westelijke invloed te behouden, zich een onvoordelige vrede moet laten welgevallen. Gezien ook de lange ver bindingslijnen is het zeer de vraag of Amerika daar in zuidoost-Azië (want het zal op den duur niet alleen om Zuid-Vietnam gaan) voldoende kracht kan ontplooien om China's agressieve bedoelingen binnen de perken te hou den. China, dat over een onnoeme lijke mankracht beschikt, zal er alles op zetten om zijn reeds ietwat ge schonden prestige in Azië weer te ver beteren. Dat China's prestige zo daalde, is me de te danken aan de Indonesische le gerleiding, die onverwacht fel van leer getrokken is tegen de onder Chi nese invloed staande Indonesische communistische partij en Soekarno heeft gedwongen zich daarvan te dis- tanciëren. Deze verandering in het Indonesische politieke leven betekent een grote ver mindering van China's invloed in de gehele Indische archipel, tevens een versterking van de positie van Singa pore en van Maleisië Het zal China echter minder bereid maken om in Vietnam spoedig tot e°n vergelijk te komen, tenzij de Vietkong eens en kele zware nederlagen zou lijden, het geen voorlopig nog niet te verwach ten is. De verhouding Amerika-Rusland zal hierdoor ogenschijnlijk nog wat in het ongewisse blijven, maar achter de schermen speelt zich hier toch een zeker samenspel af Rusland zou een overwinning van China in zuidoost- Azië niet graag zien. want dan zou tevens Russische invloedssferen gaan bedreigen. Hoe vreemd het ook lijkt, hoe agressiever China zich zal ge dragen. hoe meer Amerika en Rusland genoodzaakt zulen zijn elkaar te ont zien en zelfs tot een zekere toenade ring te komen. Dat is één lichtpuntje in de problemen van 1966, waardoor «i De kustvaarder ..Willemijn" is woensdagmiddag in de haven van Rotterdam gekapseisd, terwijl men bezig was met het laden van zakken tarwevlokken. Het schip zakte weg tegen de havenkant, vermoedelijk omdat de ballasttanks niet helemaal in orde waren. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Gerigt tot d'Overheeden en de goede Burgerye, door de Uytgeever en Opsteller van de Soester Coerant, by de Uytganck van het Jaer onses Heeren MCMLXV en d'Intree van het Nieuwe Jaer. Traeg glyden langs de Plaet de wijzers naer 't Moment. waar op de Toorenclock. syn Af schei jdtsgroet ons zendt van 't weer verganghen Jaer, haest aan de Tydt ontsteeghen. voor d' een een Jaer van Rou, voor d' ander vol van Zeegen of allebey misschien, Gij hebt in ons Coerant 't Nieuws kunnen volleghen uyt binne- en buytenlandt. Oock in uw eighen Kringh, oock in ons eighen Stee daar was, by al 'et Nieuws, cock steeds uw Coerantier. Bij 't jong Gehuwde Paer, de Gryse Ouderdom. het schallent feest ghedruys. het klaeglvck Clockgebrom, soo in ons Vroede Raedt als by der kindren Feest, ons Nieuwsbladt is er steeds van de Party gheweest. Wat in ons dierbaar Landt de geesten heeft beroert. het is U swart op wit int Nieuwsbladt aangevoert. soo wel de Rem als Tros wierd daavrend los ghesmeeten, een nieuw oopen Bestel wierd welleckom gheheeten, het heeft gedaavert van krychslustig hoorngeschal (al weeten wy noch niet wat er verandren sal) Maer kraakend is het Kabinet ineen ghesoncken. meenich minister kan nu met gheen steeck meer pronken. De politycke Vriendt wierd Vyant in één Dagh, Terwyl een nieuwe Ploeg het thans probeeren mach. Noch was het krychsrumoir hieroover niet verkloncken of houwlycksclock-gheluy heeft nieuw Alarm gheschoncken 't Was onse Kroonprinces, by 't wandelen verrast soo arm in arm met Claus, door man met kiekekast. Het heek was van de Dam Aenstonds klonck voor en teegen, maer wie verstandigh was heeft d' eerste Tyd ghesweegen tot hy wat meer en wist. Der kwam veel naerigheijt doordat een Kaamerlid gaf oopenlyck bescheydt van wat hy er van dagt, en sag toen wat syn Hand privacielyck gheschreeven had strakx in de Krant. 't Gaf alles veel lawijt, maar 't bleef aan d' Omtreck zweeven van wat een elck ervaert als daegelyckxe leeven, dat als maer dierder wordt: hoewel de Welvaert stygt, lyckt het of men gheduurigh minder duijten krycht. En wie syn Geldt totnochtoe suynich had bewaert die kogt toen haestichlyck een Waagen sonder Paert om hooger Prys t' ontgaen. Men komt se weldra teegen, noch meerder drockte op onse ooverdrocke weeghen, waer sich een Slagveldt vormt in volle Vreedestydt, duijsende dooden doordat men maer rost en rijdt, een Tyger in de Tenck, een Eesel agter 't Stuur maeckt saamen ligt een Ramp, soo seyde Suurhoff suer. Maer geeft de Moed niet op Het ligtend Tijdspunt naeckt, waerop de Wooningnoot (segt men» ten eynde raeckt. Het is soo vaeck voorspelt. Men weet het, weynich geven en veel belooven doet een Dwaes in Vreugde leeven. Strackx wordt uw Huur verhoogt, en dan geschiedt 't Mirakel de Wooningnoot vormt dan niet langher een Obstaakel om 't houwlyck in te gaen. Weest dus van Vreugt vervult maer oefent evenseer maer ijverich ghedult. Het was een Wonder Jaer, des Zoomers was het Winter en niet alleen by Ons, maer naerigheyt was 't ginder, waer meenich een syn vrije weecken gong ghenieten en daer niet anders vondt dan waayen en dan gieten. De herfst scheen Zoomer, maer een Maend vóór Winter Tydt sloech hy in winter om. Men glibbert en men glydt en hoort een wilde storm de blonde duynen beucken, de Haard wordt opgheport, de winterteenen jeucken. 't Is alles in de War, men heeft gheen houvast meer, kan nergends meer op aen, en seecker niet op 't Weer Toch hebben wy dit Jaer tesaemen weer gekreegen, en dat is op sichself ghenoomen reedts een Zeegen. Ick wensche U, Burgery, Ghy allen Mans en Vrouwen, dat Ghy oock 't koment Jaer de Moedt er In moogt houen. Het leeven is een Bloem, so schoon maer oock soo teer, de Wind des Doods blaest kil, en siet. sy is niet meer. Danckt dus voort Leeven dat door Godt U is gheschoncken, De laatste slagh van twalef uuren heeft ghekloncken Geef hem de Handt, haer 'n Kus, wenst hartelyck elckaer Godts Zeegen in het thans Dieuw aanghevangen Jaer. enkele spanningen kunnen verminde ren. De samenwerking in Europa zien we in 1966 niet veel veranderen. Mede door de oorlog in Vietnam kreeg De Gaulle kans in wat troebel water te vissen. Het stelt hem in staat om. zonder zich te bezeren, een beetje op eigen houtje internationale politiek te voeren, ter meerdere glorie van Frank rijk. Zijn doelstellingen bergen echter het gevaar in zich van meer verbrok keling van het westen, waaruit nieuwe spanningen kunnen ontstaan. Wat de E.E.G. betreft valt er in 1966 nog niet veel verbetering te verwach ten, tenzij de landbouwsituatie in Frankrijk zodanig zou verslechteren dat dit Parijs zou noodzaken tot een wat soepeler houding Voorlopig valt dat echter niet te verwachten. Het moet niet uitgesloten worden ge acht, dat de labour-regering in Enge land het einde van 1966 niet zal ha len. al hebben de conservatieven meer het oog gericht op 1967 om weer een meerderheid te kunnen verwerven. De labourmeerderheid is echter zo gering, dat er weinig behoeft te gebeuren om reeds in het komend jaar verkiezingen nodig te maken. Hoewel de onafhankelijkheidsverkla ring van de blanke minderheid in Rhodesië ook gevaren in zich houdt, blijft de grootste dreiging voor de wereld toch uitgaan van de strijd in zuidoost-Azië, speciaal in Vietnam en Laos. De r.k. instuif „Jong Soest", die in het bijna afgelopen jaar haar bestaans recht duidelijk heeft bewezen en meer dere malen tijdens door haar georga niseerde avonden belangstellenden hech, moeren teleurstellen, omdat alle beschikbare toegangsbewijzen al vroeg tijdig waren uitverkocht, zet het nieu we jaar op 2 januari a s. in. Dat ge beurt met een dansavond in de grote zaal van het St. Josephgebouw. Het dans- en showorkest De Ad-Ri-Jo's verzorgt de muzikale omlijsting. De bijeenkomst begint om acht uur. 99 De manege van de ruitersportvereni ging ..Soestdijk" is bijna klaar Het houten gebouw moet nog „afgewerkt" worden: het schilderwerk moet nog gebeuren, elektriciteit moet worden aangelegd en er moet nog een onder grond in de kantine kernen. Als dat gebeurd is, kunnen cje ruiters en ama zones van „Soestdijk" voortaan ook binnen rijden. Heel lang hebben ze het met een grote circustent van cir cus Boltini moeten doen (waar men overigens heel blij mee was) maar de grote wens: een eigen manege te be zitten. gaat begin volgend jaar in ver vulling. De totale oppervlakte van het gebouw, dat op het terrein van manege „De Vrijheid" van de heer J. Laseur aan de Koninginnelaan staat, bedraagt 675 vierkante meter. Het rij gedeelte is 40 meter lang en 15 meter breed. Voor dit gedeelte komen een portaal van 5 bij 3 meter en een foyer van 12 bij 5 meter. Er kan al in het daar voor bestemde gedeelte gereden wor den, ook al is het gebouw dan nog niet helemaal klaar. Op 22 november begon het werk aan de „binnenbak" van de nog jonge ruitersportvereniging. De gemeentelijke landmeter sloeg de paaltjes in de grond, die de bouwplaats aangaven. De volgende dag begon de heer Laseur, geholpen door jeugdruiters, de greppels uit te graven. Op 25 novem ber werden de heipalen geslagen en werd de funderingsbalk gestort. Een dag later werd de eerste steen gemet seld. De metselaars togen aan het werk en nadat ze de 30ste november waren „gevlucht" voor een regenstorm, stond op 1 december de muur er toch. Maar die bleef er niet staan, althans een gedeelte ervan niet, want door wa teroverlast stortte de muur over een lengte van 5 meter in. Dat gebeurde op 2 december, maar twee dagen later stond de muur weer overeind, gevoegd en verstevigd. Op 14 december kwam een grote vrachtwagen de geprefabri ceerde binnenmanege bij „De Vrijheid" afleveren. De volgende dag al stond Rode portemonnee met geld, damesrij wiel, lederen pet, oud damesrijwiel, lange borstel, blauwe want, gouden oorbelletje, zilverbon van 2,50. mo- torwant. heren polshorloge, damespor temonnee met kleingeld, zwarte gym- blauw-groene handschoen, paar le broek, zwarte wollen handschoen, deren dameshandschoenen, verzeke ringsagenda. herenrijwiel, regenkapje, damesrijwiel, sierkan. 3,50, zwarte handschoen, bril-etui, handschoen met wol gevoerd, oud-herenrijwiel. Aankomen lopen: herdershond en een varken. Inlichtingen aan het politiebureau. tien meter wand overeind Sindsdien is het hard gegaan en het ziet er naar uit, dat het niet lang meer zal duren of de manege kan in gebruik geno men worden. Het bestuur wil 1966 direkt goed in zetten door op 2 januari een groeps- tocht te houden. De start heeft plaats bij de manege om 13 uur. De duur van deze tocht zal ongeveer 4 uur be dragen. Men wordt verzocht te 12.30 uur aanwezig te zijn voor de verzor ging van de paarden. De bekende Engelse zanger Dave Ber ry. vooral populair door zijn „Strange effect" en de Engelse zanggroep „The Fortunes", zijn door circusdirecteur Toni Boltini gecontracteerd voor een optreden in het winterverblijf van het circus in Soesterberg. Dave Berry treedt er half februari op, een week nadat The Fortunes er te zien en te horen zijn geweest. Johnny Lion en The Jumping Jewels was de vaste groep, die voor de muzi kale omlijsting zorgde De recente moeilijkheden in de teenermuziek wereld, waarbij Johnny en The Jewels nauw betrokken waren, heeft er even wel voor gezorgd, dat zij niet meer samen kunnen optreden Toni Boltini heeft naar andere artiesten gezocht en is er dus in geslaag deze voor begin volgend jaar te contracteren. De ruitersportvereniging ..Soestdijk" heeft voor het eerst in haar bijna tweejarig bestaan een clubblad uit gegeven. dat de naam „Impuls" draagt Het blad heeft tot taak de band tus sen de leden onderling te versterken. Het blad is bovendien een vraagbaak en een ideeënbus. De eerste uitgave is een keurig gesten cild blad geworden met wetenswaar digheden voor de leden. De redaktie van „Impuls" bestaat uit J. K de Bruin, Donnie Ruizenaar, Henny Schoor, Jeanette Knoppers en J. J. Mëerts. In het eerste nummer worden nog bijna uitsluitend mede delingen van huishoudelijke aard ge daan, maar het ligt in de bedoeling, dat er een speciale „ledenpagina" komt. Het voormalige Engelse passagiersschip „Caledonia", dat door de Stichting Studenhuisvesting te Amsterdam is aangekocht, Is in de haven van de hoofstad aangekomen. Het zal worden omgebouwd tot studentenhotel. Onder Een van de hutten van het passagiersschip, die zullen worden in gericht tot studentenkamers. Hiermee zal de huisvesting van de studerende aan de Amsterdamse universiteiten voor een groot gedeelte zijn opgelost. Nog eventjes, dan tikt de "klok de laatste minuten v/eg van het bijna achter ons liggende jaar. Het kende hoogte- en dieptepunten, zoals met ieder jaar het geval is. Toch onderscheidt elk jaar zich van het andere Er is altijd wel een ge beurtenis, die aan een bepaald jaax herinneringen overlaat. Hetzij door dat men er persoonlijk bij betrokken is. hetzij doordat men er in het alge meen, maar toch zeer nauw, bij be trokken is. Een jaar als 1965 heeft zonder twijfel veel hoogtepunten gehad. Maar d^e zijn ons ontschoten bij de gedachte aan wat er dit jaar in Vietnam ls gebeurd. De strijd duurt er al tien tallen maanden - en nog steeds is het einde niet in zicht. Een ..eeuwige strijd" zal het niet zijn, maar voor de strijders daar is elke dag van vechten, vuren en moorden een eeuw. Er zijn veel slachtoffers gevallen in Vietnam. We hebben er talrijke re portages over gezien en berichten over gelezen en ondanks dat we er niet direct bij betrokken waren, heb ben we allemaal wel eens even ge dacht aan de duidzenden, die in het verre Vietnam hun leven gaven. Of dat nu Amerikanen waren of Viet- cong-soldaten. Zij hadden allen maar een doel voor ogen: strijd voor het vaderland. Ze hebben het gedaan, maar niet overleefd We hebben Kerstmis achter de rug. Het „Vrede op aarde" gold lang niet overal. Wel in Vietnam, waar een kort bestand een voorlopig einde aan de strijd maakte. Men heeft zich in die rustperiode kunnen bezinnen op de strijd - en op de vraag: waarom? Maar Kerstmis is weer voorbij. Het ..Vrede op aarde" geldt niet meer. Vechtend gaan de soldaten in Viet nam het nieuwe jaar in. Wat zal het hun brengen? Een weerzien met fa milie en kennissen thuis of een schot, dat een einde aan hun leven maakt? Vanavond vieren wij het oude jaar. Het „vieren" klinkt hier een beetje wrang. Als we terugdenken aan wat 1965 ons heeft gebracht, laten we dan ook onze gedachten eens gaan over hen, die in Vietnam sneuvelden en vechten? Het zou goed zijn. alleen maar om ons nogmaals te laten be seffen dat de oorlog zinloos is. Wij hebben het aan den lijve onder vonden. Wij hebben toen gebeden voor ons behoud. Laten we "daarom, nu we vrij -zijn, ook bidden, bidden voor hen, die nu in oorlog zijn, óók voor ónze vrijheid' KANTMAN. Het debuut van ..Impuls" is zonder meer geslaagd. Het is een fris blad met een goed verzorgd en fleurig ui terlijk. dat een lang leven verdient! De 25-jarige Achterveldse landbou» werszoon K van B die op de avond van 9 juli. toen hij op de kinderen van het gezin J. v. d. B aan de Birk- straat paste en toen een hooiberg in brand stak. is dinsdagmorgen door de Utrechtse rechtbank gestraft met een verblijf van een jaar in een krank zinnigeninrichting De rechtbank ont sloeg de jongeman, wiens geestelijke vermogens zijn gelijk te stellen met die van een zevenjarige, van rechts vervolging. De jongeman had tijdens het proces verklaard, dat hij de brand, die een schade van 3500.aanricht te. had gesticht, omdat de kinderen zoveel lawaai maakten. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms ,.Cap San Augustto" 5 januari. Australië: ms „Trafalgar" 2 jan. en ms „Arcadia" 5 jan. Brazilië: ms „Laennec" 4 jan en m» „Cap San Augustin" 5 jan Canada: ms „Soestdijk" 5 jan. Chili: ms „Wien" 2 jan. Indonesië: ms „Dortmund" 2 jan. Kenya. Oeganda en Tanganjika: m« „Africa" 8 jan. Ned. Antillen: ms „Chiron" 5 Jan. Suriname: ms „Oranjestad" 4 jan Ver Staten van Amerika: ms „Soest dijk" 5 jan. Z.-Afrika iRepi. en Z-W-Afrika: ms „Pendennis Castle" 2 jan. en 66 „Overijsel" 5 jan. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. WEDEROPBOUWWET Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan H. W. van Beek. Eigen domweg 2a te Soest, op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het be paalde in artikel 20 van de Wederop- bouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van een woonhuis met garage op het perceel, gelegen aan de Klaarwaterweg. kadastraal bekend ge meente Soest, sectie G, nummer 3778. zulks in afwijking van het bestem mingsplan voor het gedeelte der ge meente gelegen ten noorden van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort, vastge steld bij besluit van de raad dd. S december 1948. nr. 698. Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden ln de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te die nen. De op de bouwaanvrage betrek king hebbende stukken liggen gedu rende diezelfde termijn ter gemeente secretarie ter inzage. Soest, 31 december 1965.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1