s Erïc de Noorman - De strijd om Heidrun H Welvaart bruist door inflatiebedding Stormcentrum boven Vietnam Voor uw V.V.V.-nieuws MET RAAD EN DAAD lezers Meningen van Krabbels van Knelis Ongeschiktheids- verzekering Uw RECORDER staat klaar hij „DE GOUDEN SNAAR" Azië het hele jaar in 't nieuws A U S T 1 N U *1 S SPEEK T §*iehfing Amersfoorfse Kredietbank Een bril die goed zit koopt u bij de vakman Rnimf keuze MOXTIREX Lenssen+de Wolff Examens judosport Publieke aanbesteding In velerlei opzicht mogen wij in dankbaarheid op dit jaar terugzien Een jaar dat weer een sterke econo mische groei heeft gekend. Tal van factoren kunnen als bewijs voor deze stelling dienen. Wij kunnen daartoe het oog op onze uitvoer richten, die in 1965 veel sterker is gestegen dan wij hadden mogen verwachten. De vermoedelijke uitkomst zal ongeveer 10 procent stijging in omvang te zien geven. Met het oog op de prijsstijging zal de waardevermeerdering daar nog boven uit steken. Er is geen reden om op die uitvoer - lauweren te gaan rusten. Zij is nood zakelijk, willen wij een industriële na tie worden en blijven. Als zodanig moeten wij onze naam in de wereld nog vestigen en daar is een aantal jaren voor nodig. Het proces op weg naar een industrieland wordt gerugge- steund door de toenemende bestedin gen van ons eigen volk. Ook daarbij kan gerekend worden op een toene ming, ditmaal 6 tot 7 procent in vo lume. Het zou ons niet verbazen wanneer wij nog boven dit cijfer uitgroeien wan neer straks de consumptiecijfers over de laatste maanden van 1965 bekend worden. In geld gemeten overschrij den wij ver een vermeerdering van 10 procent. Dat is nu al zeker. Ook ziende naar de Investeringen vonden wij een gunstig beeld SCHOENHANDEL LXJXE LEDERWAREN REPARATIE-INRICHTING wenst al zijn cliënten een voorspoedig 1966 Koninginnelaan 76 - Tel. 4145 Wij verstrekken Contant zegels, ook voor reparatie. Nieuw legioen Het is duidelijk dat de opgesomde snelle expansie alleen mogelijk was door 'n verdere toevloed van arbei ders naar de arbeidsmarkt. Uit aanwas van nieuwe krachten kwam dit jaar een legioen van wel 50.000 personen. Verwacht mag worden dat ook dit jaar de emigratie door de immigratie zal worden overtroffen. Van de in het buitenland werkende Nederlanders keerden er een aantal naar het va derland terug. De uittocht uit de groep zelfstandigen naar die van de werknemers houdt aan en neemt ook een deel van de toevoer voor haar re kening. Ook uit deze beweging wordt duide lijk dat wij steeds meer industrialise ren en naar grote bedrijfseenheden gaan. Ook in de dienstverlening kun nen steeds meer arbeidskrachten een plaats vinden. Een treffend voorbeeld hiervoor is de groei van het aantal vakantiebedrijven. Wij mogen ons gelukkig prijzen dat wij in staat zijn aan een snel groeiend aantal handen werk te bieden, maar vinden in een tekort daaraan tevens een der knelpunten van onze econo mie. Schaarste maakt immers de ar beidskracht duur De Inflatie De prijs er van is zelfs niet meer centraal te regelen en vormt daardoor een der gangmakers van de steeds toe nemende Inflatie. Deze inflatie is ook in 1965 het grote zorgenkind van ons economisch leven gebleven. Zij versnelt het consumptie tempo. remt de besparingen af en doet de omloopsnelheid van ons geld toe nemen. Van maand tot maand wordt met deze beweging ook een groot aan tal prijzen van zijn voetstuk verheven en naar een hoger niveau gebracht. Een legioen van vaste rentetrekkers werd hierdoor in 1965 in zijn koop kracht getroffen en vooral de parti culiere besparingen zullen in de toe komst afnemen naarmate de schade aan het spaarsaldo in koopkracht toegebracht, groter wordt Dit wil niet zeggen dat er geen andere krachten zijn die de spaarzin bevorderen. Het is deze inflatie ook, die honderden 1 calculaties in de war schopt en daar door een toenemend aantal slachtof fers maakt in de kringen der kleine zelfstandigen. Duur De likwiditeitspositie van een groot aantal bedrijven is ongunstig gewor den. Dit wordt ons duidelijk gemaakt door de gestegen kapitaalrente, die voorshands vooral de minder kapitaal krachtigen met grote huiver tot nieu we Investeringen brengt Wanneer wij dit verschijnsel koppe len aan de pogingen in verschillende westerse landen om de kapitaalexport af te remmen teneinde de betalings- belans in evenwicht te houden of te brengen dan is het duidelijk dat ook in 1966 het geld duur zal blijven. Brengen wij dit verschijnsel in ver band met de geweldig gestegen invoer van de laatste maanden (auto's) dan moeten de betalingsbalanscijfers over 1965 met spanning worden tegemoet gezien. Voorzeker kunnen wij terugzien op een jaar dat getekend was door bruisende voorspoed en opmerkelijke structuur verandering. Overmoed In zekere zin was dit het jaar van de economische overmoed. Met volle vaart hebben wij onze economische activiteit uitgebreid en er is gelukkig in menige sector succes geboekt. Dit brengt op timisten tot de stelling dat de beza- digden in hun economisch oordeel kniesoren zijn geweest en het aan horen niet meer waard zijn Het zou roekeloos zijn om een dergelijk oordeel te onderschrijven. Ziende naar textiel, scheepsbouw en enkele andere sectoren van ons econo misch leven past ons bescheidenheid, omdat wij in menig sector van het bedrijfsleven tekort schieten aan vaart, aanpassingsvermogen en impulsen Een dalend beurskoersniveau kan daarnaast onze welvaartsroes tempe ren. Het wordt steds moeilijker de welvaartskoers te houden. Daarvoor zullen wij de hand blijvend aan de ploeg moeten houden in een land waar de landbouw steeds meer terrein ver liest. Terwijl wij een tevreden oudejaars hymne mogen neuriën over de ge schonken voorspoed fronsen wij de voorhoofden voör de problemen van de tallozen, die aan dit fascinerend en in veel opzichten labiele economisch proces ten offer vallen of daaraan zware tol moeten betalen. De woningslag Het woningbestand zal in 1965 met ongeveer 10 procent gestegen zijn. Minister Bogaers is op de goede weg. Hij heeft een goede kans dat hij de achterstand in de woningbouw om streeks 1970 heeft ingehaald. Zijn race tegen het tekort wordt nog begun stigd door de uitkomsten van het wo ningbehoefte-onderzoek dat het C B S. in het vorig jaar heeft ingesteld. Zelfs de investeringen in het bedrijfs leven vertonen in het algemeen opti mistische uitkomsten, al moet een uitzondering gemaakt worden voor de industriële bouw. die in tegenstelling met de particuliere bouw slechts een groei van 2 tot 3 procent zal vertonen Het verschil is opmerkelijk en zal niet nalaten ongunstig uit te werken op de verdere industriële groei. De totale investeringen worden ook nog begun stigd door de overheidssector, die met de ambitieuze regeringsplannen sterk de wind in de zeilen heeft gekregen. Inderdaad bestond op dit terrein al een achterstand van jaren. Er bestaat geen verschil van mening over de noodzaak van een inhaalprogramma ten deze. Wel het tempo is een onder werp van discussie en scherpe tegen stelling. Een nieuw jaar! Een schone bladzijde en vele goede voornemens! Wij wensen u toe. dat straks het vol geschreven schrift vele vreugde-mo menten zal bevatten, zodat u bij het terugbladeren aan het eind van het jaar dikwijls zult kunnen glimlachen bij de herinnering Er staan in een nieuw jaar altijd ver anderingen op het programma, zo ook bij ons en vaak zijn deze bijzonder verrassend. Wij hopen u hierover spoe dig meer te vertellen. Onze eerste plicht is u te herinneren aan het aanstaande busconcert van het U.S.O in Tivoli. Donderdag 6 januari, 20.15 uur, kunnen onze abon- né's weer met de concertbus. die 19 15 uur van de beginpunten afrijdt, mee. U weet het nog wel van vorige keer. Het programma vermeldde Hans Hen- kemans als solist. Door ziekte is deze pianist verhinderd; hij wordt vervan gen door Daniël Waaienberg. een kun stenaar, die voor de meeste concert bezoekers geen onbekende zal zijn en die een waardige plaatsvervanger zal wezen. Wij wensen u een genoeglijke avond toe CARNAVALSPRINSEN Dezer dagen hadden wij een gesprek over carna valsprinsen. Er werd toen beweerd dat de prinsen van Oud-Gastel en Stom- persgat beiden op 11 november jarig zijn. Is dat zo? Antwoord: Wij hebben het bij de bur gerlijke stand voor u geïnformeerd, maar de carnavalsprins van Oud-Gas tel is inderdaad op de 11 de van de 11de jarig. De carnavalsprins van Stompersgat Is op 10 november jarig. De tragedie in Vietnam heeft het af gelopen jaar alle andere Internationale gebeurtenissen overschaduwd. Op dit moment dat Zuid-Vietnam verloren leek en geheel in handen der commu nistische guerilla's dreigde te vallen, heeft president Johnson het Ameri kaanse troepencontingent zo drastisch versterkt, diat een totale communis tische overheersing kon worden afge wend. Maar ook al heeft het westen aldus de oorlog in Vietnam niet ver loren, van een overwinning kan even min worden gesprokenDe Viet- kong, krachtig door rood-China ge steund. pareert de Amerikaanse aan vallen met onverhoedse infiltraties, zodat de voortdurende onrust in dit gebied verzekerd blijft. Het Amerikaanse optreden in Vietnam is dit jaar ook in het westen tot een punt van voortdurende discussie uit gegroeid. Johnson's starre anti-com munistische politiek lokt steeds meer kritiek uit (ook in zijn eigen land), waardoor zijn positie niet gemakke lijker wordt. Tegen het einde van dit jaar is de situatie in de voormalige Franse kolonie nog even uitzichtloos als in het begin van 1965 De kans om een oplossing te vinden, wordt steeds geringer om dat de com munisten geen genoegen zullen ne men met een door de Ver Staten be voogd Zuid-Vietnam. en anderzijds president Johnson zijn volk zo heeft weten te doordringen met de gedachte dat een neutraal Zuid-Vietnam toch naar het communisme zal afglijden, dat men niet Inziet hoe dit conflict ooit haar draai zou kunnen nemen. Kasjmir Dit aspect van de kwestie Vietnam: dat in een internationaal conflict er een tijd is waarin de regering nog de vrijheid heeft om tot een redelijke op lossing te geraken, en dat propaganda en tijdsverloop een oplossing schier onmogelijk kunen maken, is even zeer eigen aan het geschil om Kasj mir. De kwestie Kasjmir heeft dit jaar wekenlang op de agenda van de Veiligheidsraad geprijkt Fataal, gelijk een Griekse tragedie. lijkt dit uitzichtloze conflict tussen twee broedervolkeren. Het heeft er de schijn van dat deze kwestie is uit gedijd tot een prestigeconflict tussen India en Pakistan. Twee landen, die tot de minst ontwikkelde gebieden van de wereld behoren, maar die hun energie verspilden aan een gewapend conflict. Dit klassieke voorbeeld van een regionaal conflict met op de spits gedreven belangstellingen heeft ook de internationale verhoudingen be ïnvloed Rood-China koos de zijde van Pakistan, dat tot dusverre zë£r vriendschappelijke betrekkingen met de westelijke wereld onderhield. Een andere slag voor het westen was de uittreding van Singapore uit de federatie van Maleisië. Indonesië Eeuwenlang kon men de Aziatische geschiedenis vergelijken met een bre de. rustig stromende tropische rivier. Maar ook zulke majestueuze water stromen kennen hun stroomversnellin gen en plotselinge stijgingen van de waterstand. Azië bevindt zich in een tijdperk van dijkbreuken, die het po- naar de litieke landschap voortdurend van aanzien veranderen. Natuurlijk kreeg de staatsgreep in In donesië veel belangstelling in ons land. Een mislukte coup overigens, doordat generaal Nasoetlon ontsnapte en op het kritieke moment het leger achter zich vond. Toch ziet het er naar uit. dat het Indonesische leger het communisme niet blijvend zal kunnen onderdrukken Door de com munistische organisaties te verbieden, kan men ongewild illegale activitei ten in de hand werken. Niettemin zullen de gebeurtenissen in de voormalige Nederlandse kolonie in de westelijke wereld niet zonder leed vermaak zijn gadegeslagen. Soekarno - om opportunistische redenen met Peking koketterende - zag zijn be wind niet onverhoeds bedreigd door de rode broeders van Aldit, die.... zulke goede contacten met rood-China onderhielden. De rol van Indonesië's leider is trouwens erg onduidelijk ge worden en vormt onderwerp van tal rijke speculaties. Nabije Oosten, Afrika Het politieke landschap van het mid den-oosten werd ook dit jaar niet door een koesterende zon beschenen. In de eerste helft van 1965 dreigde het stormcentrum zich weer eens naar Is raël te verplaatsen, maar Nasser had N.V. f Am«nfoortï«troo» 22—24 SOESTERBERG Telefoon (03463) 13 27 Showroom ook zaterdags geopend van 9.00-17.00 uur. '*Uho us Steenhoffstraat 6 (nabij gemeentehuls) Telefoon 02955-2933 Maandag van 2-4 uur n m Woensdag van 9-12 uur v m Vrijdag van 5-8 uur n m Soest zijn troepen zozeer in Jemen nodig en de Arabische eenheid bleek ander maal zo wankel te zijn, dat het niet tot een gewapend conflict kwam tussen Israël en de Arabische nabuurlanden. Algerije's Ben Bella, die steeds zijn steun gaf aan deze anti-Israël poli tiek, werd zelf door kolonel Boumé- dienne afgezet. De Afro-Aziatische conferentie kwam hierdoor op losse schroeven te staan. In Afrika vertoont de na-koloniale periode een nasleep van crisisver schijnselen. De meeste sinds kort zelfstandige Afrikaanse staten hebben uit hun jeugdige nationalisme niet de kracht kunnen putten tot beteu geling van dreigende anarchie. In Kongo bijvoorbeeld blijkt het nationa lisme nog steeds in weke bodem te wortelen en kon het bewind er zel den weerstand bieden tegen parasitaire woekeringen, waarvan de corruptie de meest schadelijke is. Kasavoeboe werd afgezet en Moboetoe kwam op de troon, maar deze regeringswisseling zal Kongo niet uit de chaos bevrij den. De kwestie Rhodesië werd in de twee de helft van dit jaar voorpaginanieuws voor alle kranten. President Smith kondigde eenzijdig de onafhankelijk heid van dit land af. waar een blanke minderheid een zwarte meerderheid zijn wil oplegt. Het blanke bewind kreeg slechts de steun van Zuid-Afri- ka en Portugal. Middels economische sancties trachte men Smith tot rede te brengen. Maar deze Verwoerd II toonde zich immuun voor alle redelijke argumenten. Het ziet er naar uit. dat de kwestie Rhodesië het komende jaar de politieke gemoederen in toenemen de mate zal verhitten. Johnson's beleid Het ideologische conflict tussen Peking en Moskou is dit jaar meer verscherpt. Dat kwam zeer te pas in de met het Vietnamese zorgenkind zwaar beladen kraam van president Johnson, die er zich wel voor hoedde de Russen voor het hoofd te stoten door bijvoorbeeld I de kwestie Berlijn weer op te rake len Door de Russen te irriteren zou Johnson immers de kans lopen, dat de sowjets zich actief zouden mengen in het Vietnamese geschil. Opvallend was trouwens de bemiddelde rol van I de USSR tussen India en Pakistan. Het buitenlandse beleid van Johnson werd dit jaar niet alleen vanwege de kwestie Vietnam een betwiste zaak De Amerikaanse interventie in de Dominicaanse republiek werd in de gehele westelijke wereld als een ms- greep veroordeeld. In het beleid van Johnson ontwaart men steeds dui delijker Foster Dulles-elementen. Zo is L.B.J. dikke maatjes met allerlei dubieuze regeringsleiders in Zuld-Ame- rika. Iedere dictator die maar anti communistisch is, kan op het Witte Huis rekenen Hiermee wordt de koers van Kennedy omgebogen en dat stuitte natuurlijk in de eerste plaats een Kennedy tegen de borst, te weten Robert, broer van de vermoorde president John Kennedy Robert huldigt, ook ter zake van Viet nam. geheel andere politieke ideeën als Johnson en het is evident dat hij bij de eerstkomende presidentsverkie zingen voor de democraten, die John son's beleid afwijzen, een alternatief vormt. Europa Binnen de EE G. kwam het dit jaar tot groeiende spanningen tussen Frankrijk en de overige handelspart ners De Gaulle wenst geen supra nationale Instellingen, waardoor de landen zelfs een deel van hun beslis singsbevoegdheid, hun souvereiniteit, overdragen aan een gemeenschappelijk orgaan. In december heeft een groot deel der Franse bevolking echter een hard oordeel over deze gaullistische politiek geveld. Het feit. dat de eigen zinnige generaal bij de eerste stem ming de vereiste meerderheid niet haalde, wees er op. dat het gezag van ..le grand Charles" niet onaantast baar is. Hij zal nu tegen zijn natuur in meer rekening moeten gaan hou den met de wensen van anderen. In west-Duitsland behaalde Erhard's C.D.U. de (verkiezings) overwinning. Toch boekten de socialisten een niet onaanzienlijke winst, die echter niet ten koste van de C D U. maar van de liberalen ging. Tot de meeste tumultueuze toestan den kwam het in de afgelopen zomer in Griekenland, waar de jonge koning Constantijn als een absoluut heerser de regering van Papandreou de laan uitstuurde. Zijn opvolger. Novas. zag echter geen kans de aanhang van de oude regeringsleider te laten afbrok kelen. Onverkwikkelijke taferelen in het parlement en roerige straatbeto gingen bepaalden het beeld en de stemming in Griekenland. Leverancier van alle ziekenfondsen Go noorSPUKER i LEGEMAAT, AUTOVERHUUR^ W^fnnn f N.V. Eemneeserweg 22, Baarn, tel.: 0 2954-3100 (b.g.g.4344J BIJ DE JAARWISSELING Tij oen komen en tijden gaan. Veel is er veranderd. maar ook veel bleef nog bestaan. Ook onze tijd zal eens komen, of u nu arm bent of rijk; men zal ook van ons zeggen: ook die en die is uit de tijd. Velen maken zich geen zorgen, maar houden zich groot, en denken dan of zeggen: dood is tochdood? Maar Jezus zegt: „Ik ben de opstanding en het Leven. Wie in mij geloofd zal leven ook al is hij gestorven". Joh. 11 25. Voor een gesprek: via postbus 53. Baarn. 's-Gravenhage, 27 december 1965. Aan de Redactie van de Soester Courant. Geachte Heer. In de Soester Courant heb ik van de watersnood gelezen en foto's gezien, waardoor Nederland weer eens getrof fen is. Weet u. dat dit niet nodig is? Als bijvoorbeeld de Eem over de gehele lengte en breedte, door middel van een automatische baggermachine één meter wordt uitgediept en dit wordt aan weerszijden op de oevers gedepo neerd. waardoor deze worden opge hoogd. dan zal er een diepte verschil zijn van twee meter en kan er weer heel wat water in de Eem en zal deze niet meer buiten de oevers te treden. Wanneer dit met alle waterwegen, die nu overstromingen veroorzaken wordt gedaan, dan zal Nederland van de wateroverlast bevrijd zijn. Ik ben geen Soester. maar vind het een algemeen belang en daarom schrijf ik u dit. Met vriendelijke groet, een goed jaar 1966 en hoogachting. Mej A. J. E de Graaff Acaciastraat 21 's-Gravenhage. Ajje 't mlng vraogt mok zeige dak weer mit aangst en beve 't ouwe jaor uutgao, zoas da hlet. Nle omdak van mlng el- ge baang bin of om- dak gewoonluk ok al beef. maor om- datter weer barrege vuurwarrek offe- stooke worde. En daor hep ikToch zo'n meraokelse he kel an. Ieder jaor komme d'r ongeluk - ke van maor de minse denke bliekbaor allemaol: da kan mlng nle overkom- me ik bin veurzlchtug. Amme klompe, de daachte al die minse ok. die noeng een oog misse of een vinger allenig deurdat zullie mit vuurwarrek ofsteke toch nie uuttekeke hebbe Al een week of twee btnne een stuk of wat rotjonges bezug om vuurwarrek of te steke. Netuurluk rotjes, aanders zouwe ut moeiluk rotjonges kunne weeze. Zullie hebbe ming de stuupe op ut lief ejaogd. Zo'n ding kwaam vlaak veur ming terecht. Gelukkig kon ik da gevaorlukke spul nog juust op tied mit ming stok an de kangt duwe, maor de klap waster nie mingder om. Die kereltjes hadde wel veur een tientje spulle In d'rluu zaake. Ik hep- put zellef ezien. Ik geleuf nle, da d'rluu ouwers d'r wa van eweete hebbe. Allenug begriep ik nie da de pelisle nie innegrepe het. 't Is toch levesge- vaorluk da spul en die jonges waore d'r gewoon op de straot mee an 't speule. D'r is wel us een bietje van da spul in een fietstaas van een pelisiemaan gegaon, maor laang nie alles, want die jochies binne ok nie op d'rluu hoofd evalle. Zodra was die pelisieman weg, of daor begonne zullie weer van veuren of an; laoter kwaome zullie zellufs mit een blikkie mit karrebiet op de proppe Da was toen de rotjes opwaore Maor de rottugheid waster nie mingder om Ik hoop noeng maor. dattut venaoved 'n bietje rustig blief: ten eerste zit ik d'r van te rille, van al die klaape, de hongd lelt te jaanke en Kneliao kan d'r ok nie van slaope Netuurluk zal d'r vuurwarrek ofte- stoke worde, maor minse, kiek toch uut. Ok mit die keukemeide. Die hoeve heul nie zo te gille, aster maor nie meteen een gierende huusknecht aach- ter offestooke wordt, dan val ut best mee Ik bedoel netuurluk een huus knecht, die giert van ut laache. nie da aandere giere De rottehaandelaore zalle wel weer goed verdiene en de dokters zalle ut wel weer druk kriege vannaacht. Ik hep de minse in ieder evaal ewaor- schouwd Aster wat beurt, zalle zullie zich wei gin rotje meer laache. Steenhoffstraat 67 Soest Tel. 21 onroerende goederen taxaties hypotheken assurantiën Heidrun is zich ervan bewust, dat zij deze strijd verliezen moet, tenzij zij buiten de burcht weet te komen. Nu! Onmiddellijk! Koortsachtig spant ze haar gedachten in. Zij moet er iets op vinden. Maar wat? Er is maar één poort in deze burcht en hoe komt zij langs de wachters? Eerst wanneer zij in de benedengang is gekomen en aan het einde van de schemerige ruimte de lichte vlek van de poort ziet opdoemen, ziet zij eens klaps de oplossing van haar vraag stuk in verwonderlijke duidelijkheid voor zich. Noch sneller loopt ze, tot ze de gestalte van de bewapende wach ter bij de poort kan onderscheiden. „Te hulp!" roept ze luid, te hulp!" De bijna ondraaglijke spanning, die haar verteert maakt het haar gemak kelijk aan deze hulproep een klank van uiterste angst te geven. De wach ter kijkt vreemd op als het meisje daar eensklaps op hem komt toelo pen. Ademloos houdt ze de pas in „Men wil heer Wendir van het leven beroven!" stoot ze gejaagd uit. „Snel. snel, haast u toch! „Als radeloos loopt ze langs de wachter heen. op de drie krijgers toe. die bij de buitenste borst wering post hebben gevat en die haar hulproepen ook gehoord hebben. „Heer Wendir!" roept ze nog eens, „redt hem. o redt hem! De rechter. bescherm hem dan toch, het kan al te laat zijn!" Met een snelle blik op elkaar draaien de krijgsknechten zich om en stor men de burcht binnen. Nu! denkt Heidrun en sneller dan ze ooit gelo pen heeft, gaat ze langs de houten omheining, de laatste hindernis die haar scheidt van de vrijheid. Een ogenblik slechts aarzelt ze. Zal zij trachten een paard te krijgen? Maar onmiddellijk verwerpt zij de gedachte. Daarvoor heeft ze geen tijd meer. Wendir kan ieder ogenblik bijkomen en als hij al niet tot bewustzijn komt, zal Likar hem toch vinden Lopen moet ze. iedere meter is kostbaar, ieder ogenblik vertraging kan de dood be tekenen. Vaster klemt zij de brief in de hand. Een wilde vreugde maakt zich van haar meester, dat het haar gelukt is. Buiten de burcht! Maar nog kunnen zij haar zien, op dit geheel open ter rein. daar moet zij overheen, vlug! Een stekende pijn in haar zij kwelt haar bij iedere stap, neen, niet wach ten, sneller' Maar dan is het of er een loden last op haar valt. Achter zich hoort zij woedende kreten en on middellijk weet zij, dat haar vrees be waarheid is. Haar list is ontdekt. De achtervolgers komen haar na met hui lend geschreeuw, mannen, krijgs knechten Inhalen zullen ze haar. Wanhopig klemt zij de tanden op el kaar en wanhopig kwelt zij de hand tegen haar zij om de pijn niet te voe len. Lopen moet ze. doorlopen! De bos rand! Als ze die bereiken kan voor de kerels haar ingehaald hebben, dan is er een kans, een heel kleine kans Bij de door de Sportschool Van Helle mond te Baarn gehouden examens zijn de navolgende beoefenaars van de judosport geslaagd. 6 Kyu: G. Enserink, J. W. Hemmes, W. Jansen, A. Kersten, B. Kleiker, P Korndewal. F. Moors, M. Neuray. J. v. d. Pol, L. v. d. Ros. H. Schouten. G. W. Teunissen. D J. Vermaas, B Vink. W. Wijbrands. N. Zwiers. 1 gele slip: M. Bakker en W Sta lenburg. Half gele band: H v. d. Berg, H. Graafland en H. Veld. 5 Kyu (gele band): B de Bruin. H. Castelijns, E. Cossaert, H. Diekman. K. van Geebereen. H. Harmsen. A Kos ter, W de Ridder. G. Plooy, J. Smits, G. Vos. E Zaradnik en R. Zaradnik, Half oranje band: F Giele. 4 Kyu (oranje band): P. Bos. rV Geval, R Harris, G v d. Hoef. K. Hoogenboom. G. en P. Kuyper. H. Toonen en D. Verhoef. Half groene band: A. Smit, J. van Slooten en W. Vonk 3 Kyu (groene band): R. Balk Half blauwe band: G. Berns, H Hil- stra en P. Koeman. 2 Kyu (blauwe band)A. D. Harris. Gistermorgen werd door de directeur van Gemeentewerken alhier, publiek aanbesteed de aanleg van riolering en verbetering van een gedeelte van de Koninginnelaan en de Eikenhorst weg. Tien inschrijf bil jetten werden ingele verd met de navolgende bedragen Fa. Van Asch. Soest, 247.000.H. P. C. Peek. Utrecht, 246.200.— Gooi- se Wegenbouw N.V., Nw. Loosdrecht. 244 000,K van Barneveld. Huis ter Heide, 243.100,Fa. Hendrikse, Soest, 242.000.Fa. Biezenbos, Amersfoort, 239.000,J. G. Nelis en zonen. IJmuiden, 237.800,Fa. Hogenbirk. Laren, 232.500,Fa. Schuier. Soestdijk, 230.000,Sticht- se Wegenbouwbedrijf, Hilversum, f 229.645,—. De begroting bedroeg 250.000,De gunning volgt later. De sociaal-economische raad heeft zich voorstander getoond van het in het leven roepen van een verplichte verzekering tegen arbeidsongeschikt heid voor zelfstandigen. De S.EJt. wil een uitkering tot stand brengen, die niet gerelateerd wordt aan het inko men, maar een vast bedrag als basis heeft. De raad wil dus de ongeschiktheids- verzekering voor deze categorie be perkt zien tot een bodemvoorziening met betrekkelijk lage premielast. Dat lijkt ons een juist standpunt. De pre mie zou aanmerkelijk hoger worden als men de uitkering zou afstemmen op het inkomen. Nu zal de uitkering weliswaar niet voldoende zijn om er van te kunnen leven, maar dat impli ceert dat de zelfstandigen toch voor een deel hun eigen risico's zullen moe ten blijven dragen. En anders dan de doorsnee-werkgever hebben de zelf standigheden steeds betoogd, dat zij hierop prijsstelten. Het advies van de S E R komt hun in dit verlangen te gemoet.

Soester Courant | 1965 | | pagina 2