Wegverzakkingen door wateroverlast Dam naar Ameland De hiiurverlioginoen van 1966 en 1967 Soest toen - Soest 1111 Het oog gericht op vooruit7'Vhten Dinsdag 1 januari 1966 Krukliorij Siwif - Soost Dnroan voor rodactie pn administratie Van Wppdestraat 29a. Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Met bromfiets sevallen Coöperatieve Raiffeisenbank te Soest bestaat 60 jaar „Sterrenregen" zette kerstboom in brand Gerrit Ruttenbers zesde in Amsterdam Verbinding met de wal zal waddeneiland tot uniek recreatiegebied maken Iedere dinsdag en vrijdag. Het is altijd moeilijk om aan het be gin van een nieuw jaar uitspraken te doen met betrekking tot de vooruit zichten voor dat jaar Niettemin blij ven de oudejaarsboodschappen het be studeren waard want ze worden bij na uitsluitend opgesteld door mensen met gezag. De secretaris-generaal van de Vere nigde Naties. Oe Thant. is één van hen Zijn oudeiaarsboodschap die men beter een nieuwjaarsboodschap kan noemen, is niet bepaald optimistisch gesteld Maar dat kan ook niet an ders. want zo'n boodschap is immers gebaseerd op de gebeurtenissen in het oude jaar - en die zijn in 1965 verre van rooskleurig geweest. Natuurlijk herinnerde Thant aan de oorlog in Vietnam. Hij spreekt in zijn vrij sombere boodschap de waarschu wing uit. dat de oorlog in Vietnam gevaarlijker voor de wereld is dan op welk ander tijdstip ook van de gene ratie van conflicten die dit land heeft gekend Hij dringt er bij de Verenigde Sta ten en Noord-Vietnam op aan, acht te slaan op het recente beroep van Paus Paulus om te komen tot een ..onmiddellijk bestand, te volgen door bespiegeling, onderhandeling en ten slotte vrede". Het zijn geen lege woorden. Ik ben ervan overtuigd, dat zij spreken tot de harten van miljoenen mannen en vrouwen van alle godsdienstige over tuigingen. Volgens Thant behoort de Vietnamese oorlog tot een ..duistere, afschuwelijke en dreigende kant van onze wereld" Oe Thant gaf zijn boodschap uit en kele uren nadat de twintigste alge mene vergadering der Verenigde Na ties werd verdaagd. Hij heeft weinig verheugends kunnen vinden in de re sultaten van deze bijeenkomst. Even als trouwens in het afgelopen jaar. Behalve de tegenslag van nieuwe in ternationale spanningen, de financiële crisis van de Volkerenorganisatie en het feit. dat de armere tweederde meerderheid van de wereld nóg armer wordt, ziet Thant de groeiende ge varen van een nucleaire bewapenings wedloop en van een oorlog op nog grotere schaal Het zijn weinig optimistische vooruit zichten. Thant heeft verklaard, dat zijn inziens de kans op vermindering van de internationale spanningen, waar het vorig jaar toch wel iets van weg had. geleidelijk aan is verdwenen. Het afgelopen jaar is een roerig jaar geweest. Niet alleen Thant heeft er aan herinnerd, ook paus Paulus heeft meerdere malen de vinger op rotte plekken gelegd. Hij heeft in 1965 en kele vredesboodschappen uitgegeven, maar helaas hebben ze niet veel re sultaat gehad Het jaar 1965 is geëindigd in een sfeer van teleurstelling en pessimisme Zoals de zaken er momenteel voor staan, zal dat ook van 1966 gezegd kunnen worden Of wordt de hoop op een rustiger jaar zonder nodeloos bloed vergieten nu eindelijk eens bewaar heid KANTMAN lijk. waardoor ongewenste opwaaiing en dijkverhoging langs de kust wordt voorkomen. De hoogte kan dan zoda nig worden gekozen, dat onder nor male omstandigheden het verkeer zich ongestoord kan afwikkelen. Een an dere oplossing is ook denkbaar, na melijk dat de dam geplaatst wordt in het kader van verdergaande plannen ten aanzien van de Waddenzee." En Ameland zélf? De heer Marseille meent dat met het aanleggen van de dam ook de verdere ruimte ordening op Ameland ter hand moet worden genomen. ..Door een deel van de bewoners van Ameland wordt gevreesd, dat de aan sluiting aan de wal een zekere ont wrichting met zich zal brengen. Men neemt aan, dat het aantal dagjes mensen enorm zal toenemen. Men vreest dat dit schade zal toebrengen aan de natuurgebieden en dat de rust van het eiland ernstig zal worden verstoord Bovendien zal het Ame landse leefpatroon, dat nu een strikt eigen karakter bezit, door het contact met de vaste wal, danig veranderen. Deze bezwaren begrijpen wij. Maar daarom hebben wij ook steeds aange drongen op een decentralisatie van het toerisme op Ameland. Wij nemen aan dat een aantal toeristen juist ver tier zoekt en drukte om zich heen wil hebben Een groot aantal toeris ten zoekt op Ameland echter rust en stilte. Daarom moeten voor beide groe pen toeristen mogelijkheden worden gecreërd en dat kan volgens ons zeer zeker gerealiseerd worden. Onze conclusie is dat toeneming van het toerisme niet tot aantasting van de natuurgebieden behoeft te leiden. Daarbij moet u niet vergeten, dat toe risme tegenwoordig voor de Amelandse bevolking al de belangrijkste bron van inkomen is. Bij aansluiting aan de vaste wal zal de Amelandse midden stand hier alleen maar wel bij varen." c Doordat de Soester bromfietser E J v. D komende vanaf de Koninginne- laan en gaande naar de Nieuwstraat, de verkeerszuil op de hoek van ge noemde straten links passeerde, kwam de pedaal van de brommer in aanraking met het wegdek. Van D viel hierdoor en kwam met zijn hoofd op straat te recht. In bewusteloze toestand is hij per E H B O. ziekenauto naar het zie kenhuis „Zonnegloren" gebracht. De 1 januari ingegane huurverhoging onderscheidt zich in tweeërlei opzicht van vroegere huurverhogingen. In de eerste plaats beperkt de wijziging zich niet - zoals vroeger - tot één enkel huurverhoging; zij omvat namelijk twee algemene huurverhogingen, de eerste per 1 januari 1966 en de tweede per 1 januari 1967. Bovendien stelt de nieuwe regeling nog extra huurverhogingen voor de nieuwbouw voor de jaren 1968 en volgende in het vooruitzicht. In de tweede plaats geeft de wijziging van de Huurwet een gedifferentieerde huurverhoging, doordat het huurverhogingspercentage afhankelijk is gesteld van het bouwjaar van de woning en het bedrag van de huurprijs op 31 de cember 1965. Woningen gebouwd voor 1921 De huren van woningen, welke vóór januari 1921 tot stand zijn gekomen, zijn per 1 jan. 1966 en worden per 1 januari 1967 telkens met 10 ver hoogd. De beide huurverhogingen gelden ech ter niet voor woningen, waarvan de huren op 31 december 1965 minder bedroegen dan 75.70.of 60. per maand, al naar gelang van de klasse waarin de gemeente is gelegen Daar Soest in 3e klas is ingedeeld, geldt voor onze gemeente het bedrag van ƒ60. Woningen gebouwd tussen 1 januari 1921 en 5 mei 1945 Voor woningen, welke in de periode van 1 januari 1921 tot 5 mei 1945 tot stand zijn gekomen, zullen de huren telkens met 10 worden verhoogd Als de huurprijs op 31 december 1965 minder bedroeg dan 75,ƒ70,of f60.-- per maand dan worden de hu- i?n telkens met 7,5% verhoogd. TVanneer de huren op 31 december 1955 hoger lagen dan 135,125, ot «voor Soest) ƒ110.per maand, dut geldt telkens een verhoging van 15 Na-oorlogse woningen Behoudens enkele uitzonderingen wor den de huren van woningen, welke tot stand zijn gekomen in de periode van 5 mei 1945 tot 1 januari 1957, telkens met 10 verhoogd. Voor woningen gebouwd tussen 1 ja nuari 1957 en 1 januari 1961 geldt op 'n enkele uitzondering na een huurverhoging van 10 ingaande 1 januari 1967. Voor woningen, welke na 5 mei 1945 tot stand zijn gekomen met steun uit 's rijks kas. stelt de minister voor elk ,iaar te beginnen voor het jaar 1968 de huurprijs vast en wel zo danig, dat die huurprijs ieder jaar 4 hoger wordt. De Jaarlijkse huur verhogingen van 4 zullen echter slechts worden vastgesteld, zolang en voor zover in de exploitatie van de betreffende woning een bijdrage uit s rijks kas wordt verleend. Donderdag 30 december j.1., was het 60 jaar geleden, dat de Coöperatieve Raiffeisenbank te Soest werd opge richt. Het bestuur en de raad van toe zicht van genoemde bank, houden in verband hiermede op maandag 17 januari, te 2.30 uur. een receptie in het verenigingsgebouw (noord). Steen- hoffstraat 30 te Soest. Nog voordat de gebruikelijke nieuw jaarsbijeenkomst van leden van de vrijwillige brandweer - vanavond in de brandweercentrale - heeft plaats gehad. hebben de brandwachts al de gelegenheid gehad elkaar de beste wensen te doen toekomen. Dat was zondagmiddag om vijf minuten over vier. toen ze werden gealarmeerd voor een binnenbrandje bij de heer R. aan de Heideweg. De brandweer behoefde overigens niet op te treden, want dank zij kordaat optreden van de bewoonster kon het vuur worden gedoofd nog voordat de brandweer arriveerde. Niettemin ont stond er een schade van 200,—. De brand ontstond, toen mevr R wat „onschudig" vuurwerk bij de kerstboom in de huiskamer had aan gestoken Zij wilde er een foto van maken, terwijl de twee kleine kinde ren in hun stoeltjes ervoor zaten. Plotseling echter zette de sterrenre gen de droge kerstboom in lichter laaie. Mevrouw R. pakte de boom onmid dellijk op en wierp deze naar buiten Alle versiering en dt elektrische ver lichting sneuvelde daardoor Het plafond kreeg brandschade, even als twee vloerkleden. De brandweer kon zich beperken tot het vaststellen van de schade. C Gerrit Ruttenberg, veteraan in de we reld van de cycle-cross. heeft opnieuw een verdienstelijke prestatie geleverd. In de Nationale Cross, op Nieuwjaars dag in Amsterdam gehouden, eindigde hij op de zesde plaats Op 38 secon den achter winaar Cor Rutgers Het was een niet zo moeilijk parcours over vijf ronden (25 kilometer). Rutgers finishte in 54 minuten en 51 sec De hevige regenval heeft niet alleen veel wateroverlast bezorgd, maar ook stratemakers handenvol werk bezorgd In verscheidene straten deden zich verzakkingen voor. Personeel van ge meentewerken is zondagavond druk geweest met het afbakenen van de kuilen, die o.a ontstonden in de Lan ge Brinkweg en in de Bartolottilaan. ter hoogte van de Birkstraat Het ergst was de Lange Brinkweg er aan toe, waar op het ged-elte tussen de Kruisweg en de Korte Middelwijk straat niet minder dan vijf gaten werden geslagen De meest precaire situatie deed zich voor ter hoogte van de timmerfabriek van de fa Rade- maker, waar door de verzakking van een deel van het wegdek de waterlei dingbuis bet tegaf. waardoor het water over de weg stroomde. Nadat de tuis was hersteld werd da^elük be gonnen aan het dichten van het over bijna de gehele breedte van de weg geslagen gat en het herstellen van hot wegdek Er kwam zelfs een graafmachine aan te pas om het diepe gat te dichten door er grote hoeveelheden zand in te late*-» zakken of te schuiven (zie foto). Tijdens de herstelwerkzaamhe den was dit gedeelte van de Lange Brinkweg voor het verkeer gesloten. Personeel van gemeentewerken Is ook zondag in de weer geweest, oa oo de Soesteï-b*rgsestraat om er de water overlast te bestreden en enk. rp de Nleuweweg. waar men met behulp "n twae g-rsouiten het water over de spoorlijn heen transporteerde Foto Astra Vele lezers zullen zich ongetwijfeld nog de vele artikeltjes herinneren waarin de belangrijkste berichten van toen, zo'n dertig jaar geleden, nog weer eens uit ons archief wer den opgediept. Voor velen die zich tot de oude Soester bevolking kunnen re kenen werden bepaalde gebeurtenissen daardoor weer eens in herinnering ge bracht Hun reacties op deze artikelen waren voor ons aanleiding ook 't foto-archief eens door te snuffelen, hetgeen ons deed besluiten u ook iets van oud Soest te laten zien. Aan het begin van dit nieuwe jaar en in de Soester Courant van heden gaan wij daarom van start met alles wat oud is. De vorm waarin dit thans geschiedt lijkt ons niet alleen aantrekkelijk voor de autochtone bevolking van Soest, maar ook van belang voor de zeer vele nieuwe inwoners, daar zij hierdoor in staat zijn te beseffen welke veran deringen en verbeteringen er in Soest gedurende de laatste 40 tot 45 jaar hebben plaatsgevonden en de groei welke Soest in die periode heeft door gemaakt. De foto's van oud Soest, waarvan wij er elke week een in ons dinsdagnum mer zullen opnemen, zullen voor de ouderen onder ons. soms met moeite, te herkennen zijn, terwijl ze voor de nieuwe inwoners van onze gemeente absoluut onbekende delen van de ge meente zullen weergeven. In ons vrij dagnummer vindt u dezelfde foto nogmaals, maar dan echter er onder een zeer recente foto van het zelfde dorpsgcdeelte. geknipt vanaf zoveel mogelijk dezelfde plaats als waar dertig jaar geleden de fotograaf met zijn toestel en zwarte lap stond Het is misschien nodig om voor som mige oude foto's uw clementie in te roepen voorwat de scherpte betreft De apparatuur welke toen gebruikt werd is hieraan misschien een beetje schuld, terwijl de kwaliteit van som mige foto's ook iets kan hebben inge boet. De eerste foto welke u hierbij aantreft, is een duidelijk voorbeeld van de enorme groei welke Soest in de laatste decennia doormaakte. Toen nog duw de de „petroleumman" zijn handkar de vlakte op en had de wandelaar met zijn hiepermoderne bolhoed en zwarte jas een wijds uitzicht en waande hij zich aan de rand van de gemeente Soest. Niets was echter minder waar. Bekijkt u de foto eers goed en bedenk daarbij dat er langs deze weg thans trottoirs liggen en om u een klein stapje in de goede richting te bren gen vertellen wij u er nog bij dat er op het huis boven de serre thans ge schilderd staat ..God zorgt". U kunt twee dingen doen. Het raad seltje trachten op te lossen door dit huis te zoeken in een wandeling door Soest of u kunt de krant van a.s. vrijdag afwachten, want daarin vindt u dan een foto van de huidige toe stand van deze kruising. De veerdienst tussen Ameland en het vasteland heeft dit jaar naar schatting ruim een kwart miljoen passagiers vervoerd. Maar in Friesland vuirdt al ge ruime tijd gesproken over de ontsluiting van het jaarlijks door duizenden toe risten bezochte waddeneiland. De voordelen van een vaste verbinding zijn duidelijk; snel en flexibel contact met de vaste wal wordt mogelijk en de tegenwoordige veerdienst, hoewel die aan redelijke eisen voldoet, leent zich niet voor hel verwerken van een zeer geconcentreerde vervoersspits, zoals die juist voor de waddeneilanden in bijzondere mate nodig is. De betekenis van een vaste verbinding met Ameland dient tevens gezien te worden tegen de achtergrond van een groeiende recreatiebehoefte, die er in de noordelijke provincies bestaat. Daarom ijvert een commissie, geformeerd uit figuren van het Friese bedrijfsleven en de wetenschappelijke wereld, voor de aanleg van een ca. 8 km lange verbindingsdaru. ATTRACTIEF VOOR DE WEEK ENDS „Voor de week-endtoerist van de toe komst is Ameland niet bereikbaar in dien er slechts een veerdierst bestaat," zegt ir. J B Ritzema van Ikema. voorzitter van de commissie die sinds 1961 ijver voor een verbinding tussen Ameland en de vaste wal „Voor de recreatie van de toekomst geldt: men reist per auto, mer. komt met dui zenden. men kan zich niet scheiden van zijn auto Tegen recreatie in aeze vorm is geen veerboot opgewassen, voor haar is slechts een vaste ver binding aanvaardbaar Deze ingenieur meent dat de ontslui ting van Ameland een mogelijkheid biedt ot dagrecreatie in een vorm, die tot dusver in dit gebied nagenoeg volledig ontbrak. „De overmatig grote belangstelling voor bijvoorbeeld Ter- horne en Lemmer met hun minuscule strandjes vormt wel een bewijs voor de grote behoefte, die bestaat. Voor ge heel Nederland opent deze dan extra mogelijkheden voor een vakantiever blijf. Op Ameland liggen immers nog kilometers onontsloten strand" De aanleg van een dam zal het bezoek van Ameland stellig vergroten, daar van zijn ir. Ritzema van Ikema en zijn commissieleden overtuigd „De reis wordt gerieflijker, men kan bij slecht weer profiteren van de toe- autominuten van Amsterdam Achterstand De heer T Marseille, stafmedewerker van het Economisch Technollgisch Instituut voor Friesland, zet de be zwaren die aan de huidige veerdienst op Ameland kleven, uiteen: „Het mo derne verkeer vormt een continue stroom, een veer vaart met interval len. Deze intervallen zijn vrij groot, en dat leidt tot een weinig soepe1 ver keer met Ameland. Ei zijn nog an dere bezwaren. Hoewel de lange veer- dammen op zichzelf de snelheid en de frekwentie van de veerdienst belang rijk verbeterd hebben, bezitten zij het nadeel, dat zij vrijwel geen beschut ting bieden. Vooral bij ruwe weersge steldheid in het winter-halfjaar en bij onverwachte weeromslag in de zomer wordt dit voelbaar. Mist, extreme wa terstanden en ijsgang zijn vijanden van de veerdienst. Zij leiden tot ver- Ongerept natuurschoon, ontsloten voor week-ends en dagjes mensen Nu reeds vreest de bevolking de komende schade Leeuwarden, steden met resp. 150.000 en 85.000 inwoners, maar ook uit de rest van het land zullen heel wat week-endtoeristen er niet meer tegen opzien een reisje naar dit waddenei- Maar dc tienduizenden toeristen die er in de zomer op de schaarse veerpont wachten, zouden wel willen dat er vandaag aan die dam werd begonnen. ristische waarden van de vaste wal en zonder extra kosten kan de auto worden meegenomen. Vooral het korte bezoek, bijvoorbeeld tijdens de week ends, wordt op die wijze mogelijk. Het meeste bezoek kan men dan na tuurlijk verwachten uit Groningen en land te maken." Wat zeggen afstanden tegenwoordig nog? Ir. H. Vis, voorzitter van de Ne derlandse Maatschappij voor Handel en Nijverheid, zegt: „Veertig jaar ge leden lag Friesland nog aan het einde van de wereld. Nu ligt Harlingen 75 traging van het passagiersvervoer." Ir. Vis zegt strijdvaardig: „Ons ver- keersapparaat heeft een achterstand van tientallen jaren. Het wordt hoog tijd 'dat die achterstand wordt weg gewerkt. Wij missen nog steeds een voldoende inzicht, een wetenschappe lijk gefundeerde overtuiging omtient de betekenis van het verkeer Zeker in het noorden van het land moet er iets gedaan worden om dit gebied, dat ver keert in een fase van industrialisatie en herstructuering, weer leefbaar te maken. Natuurlijk kost de aanleg van een dam naar Ameland geld Ik schat een bedrag van 15 tot 20 miljoen. Maar daar mag dit voorstel niet op af springen. Wij mogen toch ook stellen dat het wegverkeer zorgt voor grote inkomstenmotorrijtuigenbelasting, heffing op benzine e.d., het mag dus wel iets vragen." Technische kant Wat de technische aspecten betreft - onze zegslieden hebben de voorkeur gegeven aan een dam boven een brug. omdat de kosten van een brug veel hoger zouden uitvallen „Hoewel de aanleg van een dam een vrij complexe handeling is met tal van facetten, is zij technisch zeker uitvoerbaar. Voor de uiteindelijke vorm van de dam zal een detailstudie noodzakelijk zijn. Wij denken aan een dam. die zo laag is dat bij stormvloed het water er over heen kan lopen. Hierbij zijn ui teraard voorzieningen nodig om ont- grindingen ter weerszijden van de dam te voorkomen. Op deze wijze is watertransport van west naar oost en omgekeerd moge-

Soester Courant | 1966 | | pagina 1