v.v.v. Verdwijnt de oude Petrus en Pauluskerk? Kledinoactie Nieuw Guinea Ut Soest toen - Soest nu imm si aa m - üMht Spanning nieuws Het oog gericht op forceren Meisje bijna dood door eigen sjaal Vrijdag 14 januari 1966 45e jaargang no. 4 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Parochieraad overweegt Huidige kerk restaureren of nieuwe bouwen Gevonden voorwerpen B.D.C.-handbal Oude man brak heup Lectuur voor het Roode Kruis Voor reisplannen naar V.V.V. Aanrijding door beslagen ruit Cefafilm in Credo SOESTER(Ï)OURANT Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post f 3.25 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Er dreigen binnenkort ernstige moei lijkheden te ontstaan tussen werkge vers en werknemers. Bij de nieuwe loononderhandelingen brengen de vak bonden namelijk ook de els naar vo ren tot uitkering van gelden aan vak bondsleden als vergoeding voor de of fers die dezen brengen voor hun ge organiseerd zijn en daardoor mede dragen van de sociale verantwoorde lijkheid. Waren er vorig jaar enkele onderne mingen. die bereid bleken de vakbon den gelden beschikbaar te stellen voor speciale doeleinden en de werknemers bij hun pensionering een extra uitke ring te verlenen, om daardoor moei lijkheden in het bedrijf te voorkomen en het werk niet te storen, thans moet er op dit punt van werkgeverszijde sterke tegenstand worden verwacht. De vier centrale werkgeversorganisaties hebben inmiddels namelijk opgericht ten stichting Onderlinge Werkgevers Garantieregeling, een fonds waaruit uitkeringen worden verstrekt aan de werkgevers, wier bedrijven door een staking worden getroffen als gevolg van het niet inwilligen der bovenge noemde vakbondseisen. Bij zo'n staking verkrijgt de onder- ming uit dit fonds een uitkering ge lijk aan het totale loon der stakende werknemers (en zij die er noodge dwongen ook niet kunnen werken) tot een maximum van 45,per werk nemer per werkdag. De regeling geldt uiteraard alleen voor de werkgevers die in de garantie regeling bijdragen, maar dat blijken er al heel wat te zijn, waaronder ook verschillende grote bedrijven. Een anti-stakingskas dus, die al over vele miljoenen beschikt, als tegenhan- r r van de stakingskas der vakbon- r n. Dit duidt op een keihard „neen" van werkgeverszijde op de eisen der vakbonden tot enige vergoeding voor het georganiseerd zijn van werkne mers. De eis heeft op zichzelf wel een be grijpelijke ondergrond. Het is heel menselijk, dat het de georganiseerden, die hun niet geringe contributie aan de vakbonden betalen, zwaar op de maag ligt dan ook de niet-georgani- seerden in de zelfde mate profiteren van hetgeen de vakbonden ten aan zien van lonen en sociale voorwaarden weten te bereiken bij de onderhande lingen met de werkgeversorganisaties. Daar lijkt inderdaad iets onredelijks in te liggen, temeer daar de georgani seerden niet die meerderheid van alle werknemers vormen. Maar het „recht van vereniging" is een van onze bij de grondwet gega randeerde democratische voorrechten, echter geen plicht. Ook dit laatste is een markant punt van de democratie. Gaat men nu een premie stellen op het wei-georganiseerd zijn, dan bete kent dit in wezen een ondergraving van het democratische principe der menselijke vrijheid. Men gaat discri mineren. Men gaat twee soorten bur gers instellen de georganiseerde, die gedwongengesubsidieerd wordt omdat hij het voor zich beter achtte lid van een vakbond te zijn, en de niet-georganiseerde. die deze behoefte niet gevoelde en even vrij is om zich niet aan te sluiten. Nu kan men deze laatsten als pro fiteurs betitelen, maar hun houding is een logisch gevolg van de demo cratie. Die heeft uiteraard als ieder stelsel haar voor- en nadelen, welke men nu eenmaal moet nemen als men het principe geen geweld wil aandoen en niet overboord wil gooien. Er valt hierover verschillend te oor delen, zoals uit de eis der vakbonden blijkt, maar het is even zeer begrij pelijk en te tolereren, dat de werk gevers zich tegen die opvatting ver zetten en een zelfde middel te hulp roepen als waartoe de vakbonden al van de aanvang af besloten, een sta kingskas. Ook daar zal wel niet iedere werkgever aan meebetalen, maar de deelnemers zullen toch niet bij de vakbonden willen en behoeven aan te kloppen om subsidie voor hun lid maatschap. Nu het nieuwe strijdmiddel van de vakbonden kennelijk op sterke tegen stand zal gaan stuiten bij de werge- versorganisaties, is de kans groot dat er een zeer gespannen toestand tussen beide partijen gaat ontstaan. Sinds geruime tijd is de parochieraad van de r.k. Petrus en Paulus kerk aan de Steenhoffstraat bezig met het be studeren van plannen betreffende de toekomst van dit reeds zeer bejaarde kerkgebouw. Het huidige kerkgebouw, dat een do minerende plaats inneemt in onze dorpsgemeenschap, is enige honderden jaren door vele generaties van het katholieke volksdeel van Soest benut voor de eredienst. Vele pastoors heb- :>V M: Dinsdagmiddag j.1. was het bij ..De Drie Ringen" een en al bedrijvigheid. Veel goederen voor de Missie waren reeds afgevoerd, nu ging de rest: 207 grote balen kleren, lakens, dekens, schoenen. De heren Van As en Rossenberg laad den deze op hun grote auto's en re den de goederen naar Maatschappij Nederland. Javakade te Amsterdam, waarvan ze nog deze week de reis over de verre zeeën gaan aanvaarden op Herinnert u zich, dat wij in een voor gaand V.V.V.-nieuws over verrassin gen hebben gesproken? Het is een goed ding het nieuwe jaar meteen al met zo'n verrassing te beginnen. U zult met ingang van 17 januari een verandering bij ons aantreffen. De grote uitbreiding van Soest met de hieruit volgende aanwas van de bevol king. deedw er ons toe besluiten uit te zien naar wijder vertakte reismogelijkheden, zodat Soest niet alleen aangewezen is op de binnen landse recreatie. Wij namen contact op met een der grootste en bekendste passagebureaux in ons land. met het gevolg dat deze firma uw en haar belangen zal gaan behartigen in een gedeelte van ons kantoor. De firma Ruys en Co., opent bij V V.V. Soest haar poorten en tevens de toe gang tot de gehele wereld. Wilt u rei zen per schip, per trein, per vliegtuig of per touringcar, ook zelfs wanneer u denkt over emigreren, komt u dan naar ons V.V.V.-kantoor, waar de fir ma Ruys via onze deur, haar deur voor u opent om alle gewenste inlichtingen en tevens reispassages in elke ge wenste vorm. te verstrekken. Daar wij als V.V.V. zoveel mogelijk service willen verlenen, menen wij door het openstellen van onze kan toorruimte ten behoeve van een, voor onze gemeente, waardevolle instelling met reismogelijkheden in de ruimste zin van het woord, een goede en nut tige daad te hebben verricht. U kunt dus voor iedere gewenste in lichting terecht: Steenhoffstraat 9a. Wij wensen onze nieuwe medebewoner ▼eel succes en hartelijk welkoml weg naar een gebied, waar het zo hoog nodig is. Er is hard gewerkt: niet alleen het ophalen op 18 december, maar daarna elke dag: sorteren, inpakken in plas tic, stouwen in balen, adressen verzor gen. nummeren en wegen en dat alles zonder verwarming. Maandag 3 jan., 's middags om 5 uur, was dan ook al het werk verricht. Een woord van dank aan de meewer kende dames, aan de hoofden van scholen, aan de meisjes van de Meis jesschool voor Maatschappelijk Onder wijs, de jongens en meisjes van de R.K. ulo school, aan de Coöp. Land- bouwverenigingen Soest en Hoogland en aan alle medewerkers (sters), die niet genoemd mochten zijn. Wij vroegen de heer Lieshout of ook de geldactie voor de verzending ge slaagd was. „Op geen stukken na", zei hij. Alleen al deze balen, ruim 8000 kg, vraag maar eens na wat het kost per schip van Nederland naar Irian Barat. Maar de verzending gaat voor, het goed moet weg en geldzorgen zijn goed voor wie geld heeft. Wie het niet heeft maakt er zich niet zo druk om. Mochten er nog goede gevers zijn, die bij willen dragen in de kosten van verzending: het gironummer van de heer G. J. Lieshout, Talmalaan 8 te Soest, is nog steeds 36775. Paar grijze glaché dameshandschoe nen, zwart damesrijwiel, aktetas, bood- schappennet, oud-damesrijwiel, rode das, zilverbon van 2,50, Duits leer boek. zwarte dameshandschoen, porte monnee met autobuskaart, gele sjaal, bruine wollen sjaal, rode dames hand schoen. ring met drie sleutels, siervelg van auto, achterlicht van Puch, Aankomen lopen een herdershond. Programma voor zondag 16 januari In de Bernhardhal te Utrecht: 14.50 uur: heren sen.. Arma-B.D.C. 2 In de Expohal te Hilversum: 12.35 u.: dames asp.. Laren 2-B.D.C. 2. 16.25 uur: dames sen.. A.S.V.-BD.C. 2, 16.30 u.: dames asp,, E.M.M. 2-B.D.C. 2. De 85-jarige J. T. alhier kwam op de Heuvelweg te vallen en liep een heup fractuur op Per E.H.B.O ziekenauto werd hij naar Zonnegloren vervoerd ben in opvolging met gebruikmaking van deze kerk hun zielzorg verricht en hebben gewoond in de pastorie welke tegen de kerk is aangebouwd. Zoals vroeger algemeen gebruikelijk werd alles wat in een bepaalde relatie stond met kerk, eredienst en opvoe ding in de naaste omgeving van de kerk gebouwd. Dit is in de loop der afgelopen honderd jaar ook geschied in de parochie Soest. De kosterswoning staat aangebouwd aan de kerk. Op korte afstand van de kerk bevinden zich het kerkhof, de school, het verenigingsgebouw en tot voor kort het bejaardentehuis „St. Jozef". Al deze gebouwen, waarvan er som migen de 100-jarige leeftijd gepas seerd zijn. zijn in de loop der tijden aan veranderingen toegekomen. Het verenigingsgebouw werd enige tijd geleden ingrijpend verbouwd en het zalencomplex dat hierna beschik baar kwam was een voorziening in een noodzakelijke dorpsbehoefte. De r.k. Ulo-school werd enige jaren geleden niet alleen vergroot door de aanbouw van leslokalen, maar kreeg een hypermoderne sporthal, die aan de meest verwende eisen tegemoet komt. De lagere school, die wel heel lang het aanzien heeft gehad van een schoolgebouw dat niet meer paste in deze tijd, wordt momenteel drastisch verbouwd en ongetwijfeld zal ook hier straks niet alleen het geven van onderwijs, doch ook het volgen van onderwijs een prettige bezigheid zijn. Het bejaardentehuis St. Joseph be antwoordde allang niet meer aan de eisen welke gesteld moesten worden aan een verantwoorde huisvesting van de Soester r.k. bejaarden. Hierin werd een tiental jaren geleden, reke ning houdend met de beperkte moge lijkheden van het zeer oude gebouw, een behoorlijke verbetering gebracht. Helaas is deze instelling om redenen van interne aard gesloten en werd dit gebouw verkocht aan de gemeen te Soest. Het plan bestaat om op deze plaats in de toekomst een hyper mo dern politiebureau te bouwen. Of de kerk een pronkjuweel van bouwtechniek is, daarover mogen we van mening verschillen, hetgeen niet altijd hoeft te betekenen dat het gebouw daardoor ook niet bruikbaar is voor het geSteföe doel. Helaas is dit wel het geval met de Petrus en Paulus kerk, hoewel dit mede veroor zaakt wordt door de moderne ideëen van ruimtelijke vormgeving enerzijds en de vele veranderingen in de liturgie anderzijds. Wanneer men van het interieur van een kerk in het algemeen mag ver wachten dat er vanaf de plaats waar ook in de kerk contact moet kunnen zijn met hen die in de samenkomst bedienen, of het nu een r.k. priester is of een dominee, dan komen we, en met ons de parochieraad van deze kerk, tot de conclusie, dat de alge mene bezwaren die er onder de paro chianen leven ten opzichte van de enorme pilaren in deze kerk, beslist niet .engegrond zijn. Deze enorme steunpunten en dakdragers op hun kolossale voeten en met hun ge weldige omvang beletten practisch een derde deel van de aanwezigen direct een visueel kontakt te hebben met altaar of preekstoel. De aard van het bouwwerk brengt op gezette tijden grote onderhoudskosten mede, ter wijl het meubilair aan een zeer nood zakelijke vernieuwing toe is. Dat de parochieraad, met al deze problemen geconfronteerd, thans wil trachten te zoeken naar een accepta bele oplossing van dit interieur-pro bleem is niet zo verwonderlijk. Dat zij daarbij niet van lapmiddelen houdt getuigt van een nuchtere kijk op de zaak en dat zij daarnaast een open oog heeft voor de opdoemende finan ciële problemen en daarbij voorlich ting, opening van zaken, rekening en Gereferomeerde kerk aan de Julianalaan 1921 Gereformeerde kerk aan de Julianalaan 1966 verantwoording geeft aan de parochi anen is een zaak van moderne men sen met moderne ideeën. Zij weten, dat men in zulke zaken niet klein moet denken en zich moet verzekeren van de medewerking van experts. Wat gaan we met de kerk doen? En welke zijn de mogelijkheden om onze plannen te verwezenlijken. Zo on geveer was de inleiding van de heer W. A. Butzelaar, die zondag j.1. tij dens de missen fungeerde als spreek buis van de parochieraad. Spr. memoreerde, dat bij een eventueel blijvend gebruik van de huidige kerk de veranderingen die er in moeten worden aangebracht het respectabele bedrag van 400.000.gaat kosten, waarbij mij blijft zitten met een „opgelapte" kerk die veel onderhoud blijft vragen. Een ander plan, dat ongetwijfeld de wens is van alle parochianen, is het bouwen van een nieuwe kerk, die naar gelang de uitvoering 5 tot 6 ton kost. De parochieraad gaat er van uit dat, met het oog op de toekomst, een nieuwe kerk te prefereren is boven een zeer oude verbouwde, terwijl ook het bisdom, met zijn grote ervaring op het gebied van de kerkbouw, een nieu we kerk prefereert en ook aldus advi seert. Dat daarbij allerlei problemen opdoe men is voor de parochieraad geen be letsel de koe bij de horens te vatten. De vraag „Waar komt de nieuwe kerk" is nog een open vraag. Men kan grond kopen voor een nieuwe kerk. Wat gebeurt er dan met de oude? Hoe financieren we het tekort? De heer Butzelaar zei: we zijn niet arm. maar voldoende kapitaal voor nieuwbouw is er niet. Bouwen we een nieuwe kerk, dan zijn we zo arm als job. Het bedrag dat dan jaarlijks no dig is voor de exploitatie van kerk en pastorie moet dan geheel door de parochianen worden opgebracht. Deze post omvat salarissen voor pas toor, kapelaan, huishoudster, koster en organist, kerk- en altaalbenodigd- heden, onderhoud kerk, pastorie en kerkhof, rente enz. De heer Butzelaar deelde mede. dat er. om te komen tot de verwezenlij king van de plannen voor de toe komst. ingaande de maand februari a.s.. verandering gebracht zal worden in de manier van inzameling van de gelden tijdens de zondagse eredienst. Ook zal er wijziging komen in de aard van de doelen waarvoor deze gelden besteed zullen worden. Er zal een nieuwe regeling komen in de finan ciële voorwaarden van kerkelijke dienstverlening (huwelijks- en uit vaartplechtigheden. Het wekelijks offeren van een hoger bedrag door elke parochiaan acht het parochie comité een noodzakelijke voorwaarde om een financiële basis te hebben waarop men de verde plannnen in de toekomst gestalte moet kunnen geven. De parochieraad heeft thans een aan tal enthousiaste medeparochianen rond zich verzameld die thans aan het werk gaan om via huisbezoeken enz. een zo groot mogelijke belangstelling te wekken voor haar plannen. Zij zullen ongetwijfeld trachten het r.k. volksdeel, dat hun kerk gebruikt, te bewegen via de toezegging van een extra vrijwillige bijdrage, mede te werken aan de technische kerkver nieuwing die in de parochie Soest be slist geen overbodige luxe is. In het lectuurhuisje naast het ge meentehuis werd in 1965 voor het Ned. Roode Kruis gedeponeerd 5577 kg tijd schriften en 563 boeken, waarmee Soest op de 16e plaats kwam van de 141 in Nederland geplaatste lestuur- huisjes. In 1964 was die 5273 kg tijd schriften en 1174 boeken en in 1963 4396 kg tijdschriften en 781 boeken, waarmee toen respectievelijk de 15e en 21e plaats werd behaald. De verzorging van een en ander ge schiedt door de gemeenteboden van het gemeentehuis. Het was tot dusver voor de inwoners van Soest en omgeving, die plannen hebben om op reis te gaan. een pro bleem waar zij de nodige inlichtingen ter voorbereiding en verdere verwezen lijking van hun plannen zouden kun nen verkrijgen. Hiervoor is thans een oplossing ge vonden Vanaf 17 januari a.s. zal Ie dere morgen van 9-12 uur iemand van Reisbureau Ruys en Co aanwezig zijn in het kantoor naast dat van de V.V.V.. Steenhoffstraat 9a en u bent daar van harte welkom voor het be spreken van uw reisplannen. Het Initiatief van de legerpredikant ln Middelburg, dominee H Bartlema, die eerst de onderscheidingstekenen van zijn militaire unoform tornde en zonder sterren en balken de kazerne niet binnenmocht, en later in burger zijn werk poogde te doen, heeft op nieuw de aandacht gevestigd op de po sitie van de geestelijke verzorger bij de krijgsmacht Het is geen geheim, dat er onder hen velen zijn, die liever geen onderscheidingstekenen dragen en die sterren en balken alleen maar zien als een noodzakelijk kwaad. Tot daden als die van ds Bartlema komen ze echter niet. ook al zouden ze dat misschien wel graag willen. Er zijn mensen, die de daad van de Middelburgse legerpredikant ronduit demonstratief vinden. Zij spreken van een „wilde, ondoordachte" daad Zij immers zeggen, dat de legerpredikant een officier is en als zodanig ook her kend dient te worden. Die categorie „anti-Bartlema" heeft daar volkomen gelijk in. Jammer genoeg, misschien, want het is vaak zo. dat de dominee en aalmoezenier in militaire dienst de enigen zijn. aan wie je als soldaat je problemen en moeilijkheden toever trouwt. Een van de eerste „officieren" met wie de soldaat te maken krijgt, is de geestelijke verzorger. Al na die eerste kennismaking is hij een populaire fi guur. zonder dat hij dat overigens wil zijn. Hij wil wel een steun voor de soldaat zijn. Hij weet. dat dat soms moeilijk te geloven is voor de „ge wone" soldaat. Immers, hij is offi cier. En hij kan nu wel zeggen. Jon gens. ik ben een gewone dominee, denk die sterren en die balken maar gerust weg. er blijft toch altijd enige afstand - juist dooi die onderschei dingstekenen. De dominee en de „aal" zijn in mili taire dienst gewone mensen, dominees met een uniform aan. Ze zijn altijd te herkennen door hun uitmonstering, die verschilt van die van de werkelijke officier. „Daaraan zijn we al vol doende te herkennen", aldus veel le- gerpredikanten, „die sterren en bal ken scheppen maar afstand en dat is nu juist iets, wat wij proberen te voorkomen. De soldaten moeten ons beschouwen als één van hen". De positie van de geestelijke verzorger bij de krijgsmacht is al menigmaal punt van discussie geweest. Niet alleen in dienst zelf. maar ook in kerkelijke commissies. Vooral het ..probleem" van de rangonderscheidingstekens kwam hierbij ter sprake. Het is duide lijk. dat er naar een oplossing wordt gezocht, die iedereen bevredigt. De mi litaire instanties, de kerkelijke instan ties en de geestelijke verzorgers zelf. Er zijn mensen, die dominee Bartle ma van forceren van een oplossing beschuldigen. Dat is een beetje on rechtvaardig. Waar zoveel commissies aan te pas komen en waar zoveel over gesproken (moet?) worden, kan het geen kwaad, dat eer dominee het ini tiatief heeft genomen, dat velen van zijn collega's ook wel hadden willen nemen. Alleen: zij deden het niet. In reikt, dat er haast gezet is achter de ieder geval heeft dominee Bartlema be- oplossing van dit probleem. Dat was ook zijn opzet. Degenen, die iets pro- vocerends in zijn daad zien. tillen er te zwaar aan. KANTMAN. Toen mej. A. G. alhier op de Steen hoffstraat met de door haar bestuurde auto voorsorteerde, om de Talmalaan in te rijden, werd haar auto aan de achterzijde aangereden door een vrachtauto, bestuurd door J. G. H Z. alhier. Deze verklaarde dat de voorruit van zijn auto was beslagen en ter wijl hij die schoonmaakte, zag hij de voorsorterende auto niet. De auto van mej. G werd aan de achterzijde inge drukt. Morgenavond, kwart voor acht, wordt in gebouw Credo, uitgaande van de Christelijke Filmaktie. de spannende en humoristische film „Ultimatum" vertoond. De atoomgeleerde professor Willington krijgt spijt van zijn ont dekkingen en eist. dat de proeven zullen worden gestaakt onder bedrei ging. dat anders de Parlementsgebou wen zullen worden verwoest De dra matische spanning stijgt naarmate de tijd van het ultimatum nadert. Gisteravond, te ongeveer 7.30 uur. wa ren het zoontje van V. en zijn zusje cp éen flets op weg naar de ijsbaan om te gaan schaatsen Van het 11-jarig meisje woei een der einden van haar sjaal tussen het kam wieltje van het achterwiel, waar door deze met het wiel meedraaide. Het meisje werd hierdoor van de fiets en strak tegen het achterwiel getrok ken, waardoor zij praktisch werd ge wurgd. E. H. alhier, die achter de jongen reed. wist in een woning een mes machtig te worden, waarmee hij de sjaal doorsneed. A. J. M. v. E„ eveneens alhier, paste op het. naar men aannam, levenloze meisje mond-op-mond-beademing toe, waardoor zij weer licht begon te ade men en levenstekenen gaf. Per E.H.B.O. ziekenauto werd zij naar Zonnegloren overgebracht Zij verkeer de echter in zo'n zorgwekkende toe stand, dat zij in allerijl naar het Stads- en Academisch Ziekenhui» te Utrecht werd vervoerd.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1