FUGERS FIETS Voorstellen voor de gemeente raadsvergadering van 19 jan. Repareert u zelf? E.H.B.O. raakt in financiële moeilijkheden i Goud, koning der metalen CHRISTELIJKE ENCYCLOPEDIE Boekh, A. J. v. d. Ree GRAMMOFOONPLATEN „DE GOUDEN SNAAR" Rhodesië voelt embargo en sneller dan verw aeht GARAGE STAM SOESTERBERG Van Öam's Söhoesien DOORSMEREN GARAGE BOSBOOM MINIMUMLOON INGEGAAN Bouw van oon zweininstructiebad Tijdelijk 125.00 Besluit afsluiting Kormlorfferlaan ingetrokken Verkoop van gron<l Inbreng grond in grondbedrijf VOOR HALVE PRIJZEN Mono - Stereo - Klassiek - Populair Jazz Verkoop kinderzegels hoger dan vorig jaar Openbare Bibliotheek Soestdijk Hoogspanningskabel in le Heezerlaantje VOOR UW Wedstrijden in schoonrijden op Peters Baan om provinciaal kamoioenschap van Gelderland RenanSt dealer Filmavond van Ned. Reisver. Kerkeliike stand Julianakerk Medische dienst Pupillen weerden zich verdienstelijk Een bril die woed zit koopt u bij de vakman Ruime keuze MOXTIREX Zeepost Jan Verhoef kampioen Klaar terwijl u wacht REYEROL SMEERSTATfOA" Geslaagd In 1961 is door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een onderzoek ingesteld naar de behoefte aan acco- modatie ten behoeve van de lichame lijke opvoeding en de sport. Ten aan zien van het punt „zwemgelegenheid" merkte genoemde vereniging in haar rapport het volgende op: in 6 fraai gebonden delen. in plaats van 190.50 Laanstraat 41c-d - Baarn Telefoon 2685 ..In de behoefte aan zwemgelegenheid in de openlucht wordt voldaan door het bestaand natuurbad Soestduinen. Het moet echter als noodzakelijk wor den beschouwd dat in een gemeente als Soest met pl.m. 4000 (thans pl.m. 5000) schoolgaande kinderen de leer lingen van de scholen te leren zwem men Wil deze onderwijstaak afdoen de worden vervuld, dan zal naast de openluchtzweminrichting, waarin af hankelijk van de weersomstandighe den slechts een gering aantal weke lijkse klassikale lessen zullen worden gegeven, 'n schoolinstructiebad (over dekt. met verwarmd water) gebouwd moeten worden. Gelet op het aantal inwoners van Soest en de snelle groei van dit aantal is het verantwoord dit instructiebad ook geschikt te maken voor recreatief zwemmen tijdens de avonduren. B en W. zijn de mening toegedaan, dat in Soest spoedig de beschikking wordt verkregen over een overdekt schoolinstructiebad. Pe N V Lucas Pesie te Amersfoort is in staat een hygiënisch en technisch verantwoorde accomodatie voor zwem- instructie te scheppen, welke in ma teriaalkeuze en bouwwijze in bijzon dere mate arbeidsbesparend is. Genoemde n.v. is bereid het bad voor eigen rekening te stichten en aan de pemeente te verhuren tegen een jaar lijkse huurprijs van 46.800,maar bij nacalculatie is gebleken, dat on dermeer het rentepercentage voor het door genoemde n.v. aan te trekken kapitaal en de post voor ondernemers risico de huurprijs in voor de gemeen te ongunstige zin beïnvloeden. Een verantwoorde exploitatie van het bad is hierdoor niet mogelijk. De N.V. Installatiemaatschappij Lucas Pesie is echter ook bereid gevonden het bad voor rekening van de gemeen te te bouwen. De bouwkosten inclusief bijkomende terrein voorzieningen, aansluitingskos- ten e.d bedragen 250.000. B. en W. stellen thans voor tot het bouwen van bedoeld bad te besluiten en een crediet van 250.000.be schikbaar te stellen. In de gemeenteraadsvergadering van 17 november 1965 werd besloten een gedeelte van de Korndorfferlaan aan het openbaar verkeer te onttrekken. Het besluit daartoe werd ter goed keuring toegezonden aan Gedeputeerde Staten. Ter provinciale griffie is gebleken, dat de Korndorfferlaan ter plaats in be heer en onderhoud bij het rijk (depar tement van defensie) is. zodat inge volge de bepalingen van de Wegenwet voor deze onttrekking een Koninklijk Besluit vereist wordt. B en W stellen nu voor eerder ge noemd besluit in te trekken, waarna zij deze onttrekking bij het rijk aan hangig zullen maken. De heer J. Goedbloed te Middelburg verzoekt van de gemeente te mogen kopen een stuk grond ter grootte van 19 m2, gelegen nabij de Prins Hen driklaan. voor de prijs van f 700, Bij verkoop zal koper bovendien moe ten betalen een bedrag van 200. als vergoeding voor de door de ge meente te maken kosten voor het aanpassen en het aanbrengen van een plantsoen ter plaatse en het aan brengen vai. een bestrating. B en W stellen voor tot verkoop te besluiten. De beer A P van Breukelen. Prof Lorentzlaan 76 te Soesterberg verzoekt te mogen kopen een stuk grond ter grootte van 294 m2, gelegen aan de Prof Lorentzlaan te Soesterberg voor de prijs van f 7000. B. en W. stellen voor tot verkoop te besluiten. Aan de heer J Borst werd door de JANUARI- OPRUIMING AJIe opruimingsplaten nieuw en onbeschadigd. Enorme keuze als U OP TIJD KOMT STEENHOFFSTRAAT 15 TELEFFOON 2132 De successieve verlagingen van de benzinerantsoenen in Rhodesië logen straffen de fiere woorden van premier Smith dat hij het zonder meer een half jaar zou kunnen uitzingen en dat er zeker nog wel wat zou bin nenkomen ondanks de embargo's. Maar zelfs van kleine maatschappijen die door het onderkruipen van het, olie-embargo in Rhodesië iedere prijs kunnen vragen die ze willen, schijnt niet of nagenoeg niet sprake te zijn. Zelfs met het eenvoudigste punt, het transport via de pijpleiding door het (Portugese) Mozambique, is Smith niet erg geslaagd door verzet van de ei genaars. Zijn positie wordt bovendien moeilij ker door de droogte, die hem verplicht tot grote uitgaven door de import van voedsel. En aangezien het grootste deel van de deviezenvoorraad geblok keerd is, zou hij dat uit de lopende inkomsten moeten financieren. Maar hij heeft nagenoeg geen lopende in komsten. Op dit stuk komt er voor hem dan wellicht enige verlichting nu het ge menebest de getroffen gebieden - be halve Rhodesië ook Beetsjoeanaland en Zambia te hulp komt. Maar dat geldt alleen voor leveringen in natura. De geworden en daardoor geldelijke hulp geworde en daardoor geldelijke hulp behoeven, blijven voor zijn rekening. Dat zal op den duur bovendien niet alleen nodig zijn voor de inheemse arbeidskracht, maar evenzeer voor ge dupeerde blanke eigenaars van land bouwgrond. Geweldloos. Kortom de misère van bestuur is al veel sneller dan men had verwacht gekomen en in dit opzicht heeft het er veel van dat Wilsons inzicht goed was. namelijk dat door geweldloze maatregelen de rebellie ten einde ge bracht kan worden. Wat niet wegneemt dat menig lid van het gemenebest nog steeds meent dat niet genoeg is gedaan. Dat heeft pre mier Wilson dan ook te horen gekre gen in Lagos op de bijeenkomst van de gemenebestlanden. Maar deze kri tiek is voorlopig aanzienlijk de wind uit de zeilen genomen. Een andere zaak is dat Zambia en Malawi intussen vrijwel net zo hard lijden als hun buurland Rhodesië. ook al krijgen ze dan bijstand. Het gaat er de schijn van krijgen dat de Rho- desische rebellie niet eerder bedwon gen zal zijn voor drie landen aan de rand van een bankroet, of mischlen al failliet zijn Het kinderpostzegelcomité, bestaande uit de dames Van Bolhuis, Kruik en Wessels Boer. maakt bekend, dat de kinderpostzegelactie 1965 bijzonder is geslaagd en een groot succes is gewor den. Er werden 20514 postzegels verkocht tegen 17495 in 1964. De toeslag boven de frankeerwaarde bedroeg 1794.84 tegen 1338.80 in 1964. De kaartenverkoop bracht 1545.95 op. 1395.85 in 1964. Voor het Kind kon hierdoor een bedrag van 3340.79 worden afgedragen, tegen 2734.65 in 1964. Er werden tevens 520 Pro Juventute- kalenders verkocht. Het damescomité, dat werd bijgestaan door veel dames van de U.V.V.. dankt de Soester ingezetenen voor de bereid heid deze actie te doen slagen. Romans. Aabye, Vrouw ga de zon te gemoet. Van Aerde. Iets beter dan de dood. De Balzac, Vader Goriot. Berghuis, Niet naar de maan gaan. Davidson. De roos van Tibet. De- gaulle. Carnaval der desperado's, 2 de len. Graham, Huwelijk met hin dernissen. Gregor, De brug. Van Gulik, Nagels in Ning-tsjo. Halde- raan, De zonnewachter. Den Hol lander-Bronder, En de boer hij ploeg de voort. Van Kampen. De wrede madonna Keuls en Pleiter. Planta ge Tamarinde. Kirst, De nacht der generaals. Laplde, Sjaloom, sja- loom. Lawrence. De vos. Van Leeuwen, De rots der struikeling. Mccullers. Die wonderlijke zomer. Martin. Vrijgevochten. Monnier. De dode God. Parks, De boom der kennis. Queen, Moord achterstevo ren. Reinecker. Onze dokter. Roth, De geschiedenis van de 1002e nacht. Simenon, Maigret en de Lange Lijs. Simenon, Stoplicht. Speelman, Kil is de nevel. Visser- Roosendaal. Terwijl de schepen wacht ten. Wertheim. Banvloek. Boeken over verschillende onderwerpen. Böll, Weg van de troep. Brecht, De trofeeën van Lucullus. Canby, Geschiedenis der elektriciteit. Don- selaar-Dijksterhuis, Het huis. ons thuis. Huisken-Boissevain, Sand wiches. Kafka. De Chi nese muur en andere verhalen. Krol, Kwartslag. Poesjkin De ver hal ven van wijlen Iwan Petrowitsj. Swinkels. De laatste dichter. Tak cn Scherer. Hier is New York. Van der Veen. De man met de zilveren hoed. Vittorini, Vrouwen langs de weg. De Waard. Electronica. Win dig, Gooi- en Vechstreek. gemeente verkocht een stuk grond ter grootte van 2050 m2, gelegen aan de Prins Bernhardlaan hoek Alb. Cuyp- laan. Van deze grond was 1150 m2 niet in het grondbedrijf opgenomen. B. en W. stellen voor dit alsnog te doen en tot wijziging der begrotingen van de algemene dienst en het grond bedrijf te besluiten. In de gemeenteraadsvergadering van 17 november 1965 werd aan de Prov. Utrechtse Elektriciteits Maatschappij een zakelijk recht verleend voor het leggen van een hoogspanningskabel ln het le Heezerlaantje van het trans formatorstation tot de Den Blieklaan Daar de daarbij behorende tekening en concept-overeenkomst niet juist KERKSTRAAT 3 SOEST TELEFOON 2030 zijn. dient het besluit van 17 novem ber j.l. te worden ingetrokken en stellen B en W. voor het door de P.U.E.M. gedane verzoek opnieuw te verlenen, zulks tegen betaling van een eenmalige vergoeding van 127,50. Op de medische filmavond, welke de afdeling Soest van de Kon. Ned. Ver. Eerste Hulp Bij Ongelukken" dinsdag avond voor haar leden en belangstel lenden organiseerde, heeft de voor- ziter van de afdeling Soest, dr W. J Schutte, de noodklok geluid en de leden opgewekt hun schouders te zet ten onder een werfactie voor dona teurs. Op de afdeling drukken jaarlijks grote uitgaven. De afdeling groeit, waar door er meer lesmateriaal beschik baar moet zijn voor de onontbeerlijke cursussen. Het lesmateriaal, dat al zo'n kleine veertig jaar gebruikt wordt. Is aan een noodzakelijke vernieuwing toe. Een zeer kostbare aangelegenheid. De methodes van hulpverlening wijzigen zich aan de hand van de nieuwste onderzoekingen op dit gebied, denkt u in dit verband maar ee"s aan de nieuwe methode van kunstmatige beademing. Voor het zich vertrouwd maken met deze ver nieuwing hebben de enthousiaste in- structrices en instructeurs nieuw oe fenmateriaal nodig. Nieuwe lesplaten op elk functie-gebied van het mense lijk lichaam moeten ter beschikking staan van de Soester artsen, die ge heel gratis elk jaar een groot aantal nieuwe leden onderwijzen en opleiden voor het zo bege°rde diDloma. Enio-e jaren geleden werd het bestuur gedwoneen de lessen van cursiste1"» en gediplomeerd0", in ver1^and met de enorme groei van de afdeling Soest, te scheiden. Het gevolg hiervan was De wedstrijden in het schoonrijden. georganiseerd door het Gewest Gelder land van de Nederlandse Schaatsrij- ders Bond, werden gisteren op Peters gehouden. De wedstrijden zouden om 11 uur aanvangen, doch kort daarvoor viel er een hevige sneeuwbui. Dank zij de motorsneeuwruimer was de baan ech ter om 11.15 uur weer gereed, zodat toch praktisch op tijd kon worden begonnen In totaal namen 50 dames en heren, afkomstig uit het gehele land, deel en er werd gereden in twee klassen, af zonderlijk voor dames en heren. Als scheidsrechter fungeerde mevrouw Westenberg-De Zwaan uit Almelo. Er werd zeer fraai gereden en de jury had een moeilijke taak. De uitslagen zijn: Klasse A: Dames. 1 Mevr. Rommelaar. Enschede, kampioen van Gelderland. 2 Mevr. Bakker. Alkmaar. 3. Mej. Kuit, Scha- gerbrug. Heren: 1. Waal. Beemster. kampioen. 2. Steenlagen. Almelo. 3 Braaf, Wijde Wormer. Paren: 1. Mevr. Bakker uit Alkmaar en de heer Nicolai uit Berkhout, kam pioen. 2. Mevr. Rommelaar. Enschede en de heer Steenhage. Almelo. 3. Mevr. Braaf en de heer Braaf uit Wijde Wormer Klasse B: Dames: 1 Mevr. Aartsen de Vries, Schoorl. 2. Mevr. Knoop. Dodewaard. 3. Mevr. Binke v. d. Hoek. Purmerend. Heren: 1 Dekker. Purmerend. 2 Bud- dingh, Herveld. 3. Van Manen, Dode waard. Paren: 1 Mevr Binke v. d. Hoek en de heer Dekker uit Purmerend. 2. Mevr. Knoop-Vink uit Dodewaard en de heer Buddingh uit Herveld. 3. De heer en mevrouw Soede uit Vree land. De jury voor klasse A bestond uit: Mevrouw De Jong-Fijnke uit Tiel en de heren Valk uit Rotterdam en Van Harten uit Borne. Voor klasse B: de heren J. Sinke uit Nagele. Schinkel uit Purmerend en Bugter uit Elden. Beide jury's waren bijzonder tevreden over de accomodatie van Peters Baan De wedstrijden werden door een tal rijk publiek bijgewoond. Na afloop van de wedstrijd had de prijsuitreiking plaats in De Gouden Ploeg, waar aan het bestuur van Peters Baan grote dank werd gebracht door het bestuur van het district Gelderland van de K.N.S.B. voor de goede organisatie der wedstrijden. niet alleer. een dubbele zaalhuur. doch in verband met het gelijktijdig lopen van deze lessen op dezelfde avond, uitbreiding van het toch al schaarse lesmateriaal voor twee groepen De afdeling Soest beschikt niet over vol doende zuurstofapparaten welke be nodigd zijn voor gevallen van adem nood Een verouderd exemplaat dat beschikbaar Is op de cursusavond om de E H B.O.-ers vertrouwd te maken met de werking van deze apparatuur, moet noodzakelijk vernieuwd worden. In 1965 werd de zaalhuur van het oefenlokaal tot een wel verantwoord niveau opgetrokken, doch de porte- monnaie van de penningmeester is niet bij machte deze stijging zonder moeilijkheden bij te houden Een voortdurende zorg is het in stand houden van een behoorlijke buffer voorraad steriel verbandmateriaal Renault R4 Luxe van f4.150.- af Dauohine Gordini van f 4 945.— af Renault R8 van f 5.495.- af Renault R 10 van f 5.995.- af Renault R 16 van f 7.950,- af Caravelle Coupe van f 9.750 af Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Hierop moet in tijd van nood of bij een nimmer denkbeeldige ramp (denk hierbij aan de treinramp in Harmeien) een beroep kunnen worden gedaan. Daarnaast worden regelmatig de pl.m. 25 verbandkoffers. die in de gemeen te Soest een vaste standplaats hebben om te worden gebruikt bij straaton gevallen, worden aangevuld, hetgeen jaarlijks eveneens een belangrijk be drag uit de kas betekent. Jammer is het. dat een vereniging die zich zo zeer beweegt op het terrein van de naastenliefde, zo moet tobben om de eindjes aan elkaar te knopen. Dagelijks zien wij de resultaten van deze enthousiaste E H.B O.-vereniging wanneer er ongevallen zijn op straat. Altijd zijn er mensen aanwezig om de deskundige eerste hulp te bieden in afwachting van een dokter en de ziekenauto. Duizenden mensen zijn jaarlijkse getuige van dit sociale werk van de bovenste plank, zeer weinigen staan er bij stil en bedenken dat het opleiden van deze E.H B O.-ers zoveel geld en zoveel kopzorg vraagt. Gaarne wensen wij onze Soester E.H.B.O. veel succes bij haar actie voor nieuwe donateurs, zij hebben in de loop der vele jaren bewezen dat ze het eerlijk verdienen. Onze Soester ingezetenen. die de E H.B.O. eer. goed hart toedragen en zich willen verbinden om éénmaal per jaar een bedragje van drie, vijf of tien gulden bij te dragen aan de leniging van de nood van ongevalsslachtoffers, wilen wij bij deze het stempel op drukken: ..Wie leed en pijn de mens heid spaart, die leeft gelukkig op dee'z aard". Opgaven worden gaarne ingewacht door de secretaresse mevr Van Koo- ten. Kerkpad Z.Z. 69. Soest. Op woensdag 19 januari a.s., des avonds te 20 uur. wordt het winter- programma van de Nederlandse Reis- vereniging. afdeling Soest, voortgezet met een kleurenfilm, die als titel draagt ,,Een vakantie aan de Italiaan se meren", met commentaar van de heer K de Groot uit Hilversum. We gens opheffing van het City-Theater, waarin voorheen de filmavonden wer den gehouden, wordt deze filmavond gehouden in hotel „De Gouden Ploeg" te Soest. Het belooft een Interessante en tevens aantrekkelijke avond te worden, waar bij veel te zien en te horen zal zijn. Uit het overzicht van de kerkelijke stand van ds gereformeerde Juliana kerk in Soestdijk blijkt, dat deze ker kelijke gemeente in zes jaar tijd is gegroeid met in totaaal 227 leden, te onderscheiden in 125 belijdende en 102 dooDleden Op 1 januari was de stand 790 belijdende en 580 doopleden totaal dus 1370 leden Per 1 januari 1960 was dezg stand nog 665 belijdende en 480 doopleden, totaal 1143 leden In het afgelopen jaar zijn in de gere formeerde kerk 33 kinderen gedoopt, vijf huwelijken bevestigd en elf over- lijdens vonden olaats. In 1965 steeg het aantal belijdende ?n doopleden met 95. van 1275 tot 1370. De vermeerdering van resp het aantal belijdende p" doopleden door attestatie was in 1965 als volgt: mannen 34. vrouwen 59: totaa' 93. Doopleden: mannen 20. vrouwen 31: totaal 51. Door overkomen: belijdende leden 1 man en 1 vrouw doopleden: twee mannen en 1 vrouw. Door doop: 33 doopleden Door belijdenis: 20 belij dende leden. Door terugkeer: geen. Door vertrek verminderde het aantal belijdende led°n met 47 en het aantal doopleden met 29 leden Door belij Dokter J. C. Lucas, Simon Stevlnlaan 1. Soesterberg, tel 03463-1200, neemt ln het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter te Soesterberg. W. F. van den Helm te Huis ter Helde en D J. R. Jellema te Den Dolder Dokter L H. Brandt. Dolderseweg 59, Den Dolder, tel. 03402-2696, neemt de dienst waar voor dokter A. J. W. Ha- gedoorn te Soesterberg De Soesterbergse pupillen hebben tij dens het pupillentournooi van de voet balvereniging Cobu Boys geen slecht figuur geslagen In de strijd om de ..Henk de Vries"-beker streed Soester berg en verloor slechts van Zeist, dat overigens toch weer de wisselbeker veroverde. Verder speelde de Soesterbergers gelijk tegen Quick en H V C. en won de ove rige wedstrijden met 1-0 van G.V.V.V., Valleivogels en Spakenburg. Soester berg en Zeist eindigden in poule B met 8 punten uit zes wedstrijden en strafschoppen velden toen het lot over de eervolle poule-winnaars. Zeist won de strafschoppenserie en mocht in de finale uitkomen. Soesterberg heeft op zeer verdienstelijke wijze aan dit jaarlijkse zaalvoetbaltournooi te Amers foort deelgenomen. Leverancier van alle ziekenfondsen denis verminderde het aantal doople den met 20. door overlijden nam het aantal belijdende leden met elf af. Door onttrekking of afvoering ver dween geen enkel gemeentelid. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld Argentinië: ms „Cap San Antonio" 18 jan. Australië: ms ..Themis" 16 jan. en ms „Iberia" 19 jan. Brazilië: ms ..Cap San Antonio" 18 jan. en ms Paraguay Star" 22 jan ms „Grindefjell" 18 jan Canada: ss „Statendam" 16 jan. en Chili: ts ..Leverkussen" 16 jan Kenya. Oeganda, Tanganjika: ms ,.Si- Kiang" 16 jan Ned. Antillen: ms „Marathon" 18 jan Suriname: ms „Archimedes" 19 jan Ver. Staten van Amerika: ss „Sta tendam" 16 jan. en ms „Sloterdijk" 19 jan. Z.-Afrika (Rep.) en Z-W.-Afrika' ms „Pretoria Castle" 16 jan. en ss „Gaas- terkerk" 19 jan Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Héél hun leven gezonde voeten, door Torenstraat 5 - Telefoon 3473 Wij zijn 's woensdagsmiddags geopend. Bij de zaterdag in de Hommel gehou den judowedstrijden is onze plaatsge noot Jan Verhoef er in geslaagd de titel asp. middengewicht te veroveren. Hij won al zijn wedstrijden door tech nisch voordeel. De finale duurde de volle tien minuten waarbij Jan onbe dreigd winnaar werd. Sportschool Boersma, waar Jan lid van is, kwam goed voor de dag. Liefst vier jongens werden kampioen. Dus een mooi succes, ook voor de afd. Soest in de Rank, waar Jan zijn les sen volgt. Jan mag nu meedoen aan de lande lijke kampioenschappen welke 29 jan. in de Markthal te Amersfoort worden gehouden. Rinus Wortel, die vorig jaar in de fi nale kwam. verloor nu in de voor ronden van G. Geesink, een jongere broer van de wereldkampioen Anton Geesink. Er bestaat vermoedelijk geen stof. die zo tot de menselijke verbeelding spreekt als goud. Dat is al zo'n zes duizend jaren het geval. Opgravingen hebben aangetoond, dat gedurende de achter ons liggende eeuwen talloze volkeren met dit edele metaal wisten om te gaan, getuige de vaak weer galoos fraaie voorwerpen, zoals drink bekers, halsketingen en tal van an dere sieraden en gebruiksvoorwerpen, zoals drinkbekers, halskettingen en tal van andere sieraden en gebruiks voorwerpen, welke men op diverse plaatsen in de wereld heeft aange troffen. De prijs van het goud bedraagt vijf endertig dollar per ..troy-ounce" (31.1035 gram) of ƒ4.073.50 per kilo gram. Deze theoretische goudprijs werd in 1934 door de Verenigde Sta ten vastgesteld en wordt overal ter wereld erkend. Goud speelt bij de han delstransacties tussen landen onder ling een bijzonder belangrijke rol: de grote internationale banken bewaren hun goudstavén in kluizen ter dek king van het papiergeld. Goud is een metaal met vele merk waardige eigenschappen. Het is be stand tegen de verwoestende werking van de tijd en de inwerking van de lucht, water en de meest bijtende en invretende stoffen. Daarnaast is het zeer gemakkelijk te verwerken. Zo heeft men uiterst dunne bladen van goud met een ..dikte" van 1/10.000ste millimeter geklopt. Een troy-ounce goud kan tot een lange draad van zes envijftig kilometer worden getrokken zonder te breken, aldus het maand blad „Het Beste", dat in het januari nummer een reportage aan dit be langwekkende metaal heeft gewijd. In gouden sieraden staat vermeld hoe veel goud er in is verwerkt. Hiervoor wordt de term karaat gebezigd. Vieren twintig karaat is zuiver goud. Een achttien karaats ring bestaat dus uit achttien delen goud en zes delen an der metaal. Wonderlijke toepassingen Men heeft het goud voor de meest uiteenlopende doeleinden gebruikt. Zo liet een van de Russische tsaren een gouden vlo construeren, die bovendien nog kon springen: een nogal wonder lijke toepassing. De stad Athene bekroonde haar Akro- polis met een groot gouden en ivoren beeld van Athena, de beschermgodin van de stad. wier gouden kleed meer dan een ton woog. Helaas zijn de meeste kunstuitingen in goud verdwenen, maar de heden daagse bezoeker van het Egyptische Museum te Cairo kijkt met stijgende verbazing naar de massief gouden doodskist van Koning Toetanchamon. die een lengte van 188 centimeter heeft en 1111 kilogram weegt. Een van de nieuwste toepassingen van goud is zonder twijfel de vergulde „na velstreng". die de Amerikaanse astro nauten tijdens hun uitstapje met de capsule verbindt, wanneer zij geduren de vlucht de cabine verlaten. Deze gouden draad blijft hen dan van zuurstof voorzien. Men heeft het goud al vroeg aange wend voor het slaan van munten als betaalmiddel. Het was Koning Gy- ges van Lydië, die in 650 voor Chris tus de allereerste gouden munten liet slaan. Deze hadden de vorm van li mabonen en toonden aan een zijde de afbeelding van een leeuw het wapen van de koning. Er bestaan nog en kele van deze oude betaalmiddelen, die thans echter een waarde van ruim vijfduizend gulden per stuk hebben. Goldrush De beroemde Amerikaanse goldrush begon op een dag in januari van het jaar 1848 toen James W. Marshall een hoed vol glinsterende korrels uit de ri vier de American bij Coloma haalde. Tachtigduizend mensen trokken in het jaar daarna in de richting van het Westen, waarvan er sommigen vijftig dollar per dag verdienden met het wassen van goud. Toch is de grootste goudklomp niet in Amerika maar in Australië gevonden. Het is de „Welcome". die tien jaar na de Ame rikaanse goldrush, in 1858. in Ballarat in Victoria werd ontdekt. Deze goud klomp woog meer dan tweeënzeventig kilogram. Alhoewel men thans door middel van kernsplitsing op kunstmatige wijze goud kan maken, is dit systeem zo kostbaar, dat het op die manier ver kregen edele metaal duurder is dan het gedolven erts. Vandaar dat de mens voorlopig tevreden zal moeten zijn met de bescheiden voorraden goud, die de natuur de mensheid heeft ge schonken. Geen langdurige wachttijd daar er smeerbruggen ten dienste staan Vakkundig personeel Eerste klas smeermiddelen Birkstraat 105 - Soest - Telef 3256 De werkgevers en werknemers hebben elkaar de afgelopen week weer in de haren gezeten. Twistappel: het mini mumloon.... De werkgevers hadden het nieuwe loon willen laten ingaan bij de data die de collectieve ar beidsovereenkomsten als datum van ingang stellen. In die gevallen, waarin een c.a.o. zou ontbreken, wilden ze ui terlijk 1 mei als datum van ingang. Uiteraard waren de werknemers het hiermee niet eens. Het zou trouwens, gezien het feit dat in januari de kos ten van levensonderhoud reeds aan zienlijk zijn gestegen, ook geenszins redelijk zijn geweest indien men tot mei zou hebben gewacht. Het college van rijksbemiddelaars heeft de knoop tenslotte doorgehakt en bepaald dat het nieuwe minimumloon 120.per week) reeds in januari zal ingaan. Deze 120.per week is een wette lijk minimumloon. Dat wil zeggen: iedere meerderjarige werknemer maakt tenminste op dit bedrag aanspraak. Dat geldt niet alleen voor degenen, die onder 'n c.a.o. vallen maar eveneens voor werknemers waarvoor geen c.a.o. geldt. Zou een werknemer minder dan dit bedrag uitbetaald krijgen, dan kan hij dit loon via de rechter opeisen Het is goed dit nog eens nadrukkelijk te stellen omdat in bepaalde branches men dergelijke beschikkingen soms hooghartig naast zich neerlegt en zich niet pleegt te storen aan de wettelijke voorschriften ten aan zien van het minimumloon Voor het rijbewijs BE. zijn geslaagd de dames en heren A. A Quick, C. Eijkelboom. A. van Vliet, M. S. Flan- tua-Hessel. H van de Kuit en A. J. Ollebek Zij werden opgeleid door rijschool „De Witte Pompen", Steenhoffstraat 2a, Soest.

Soester Courant | 1966 | | pagina 7