Verlichte richtingwijzers op kruispunten Soest toen - Soest nu Bedrogen wijsheid Dominee M. Wildschut wordt opvolger van dominee H. J. Lambers Heerspink Sluitende bedrijven Het oog gericht op dwarsbomen rijdag 21 januari 1966 45e jaargang no. 6 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie s Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Ned. Vrouwen Electr. Ver. Gevonden voorwerpen Soester veldlooers in cross-competitie Evangelisatie overwinningen Daverende van „The Red Stars" Ongeval op de ijsbaan Oververhitting kachel oorzaak van flinke binnenbrand Opening clubgebouw van „De Zwaluw" Rectificatie K.V.P. voert aktie voor ir. Sikkes i SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post f 3.25 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag We hebben 'n vijftien twintig jaar geleden de boot opzettelijk gemist. Natuurlijk meende men toen goed te doen door de huurprijs aan banden te leggen en de woningbouw te gaan subsidiëren, omdat er anders niet zou worden gebouwd. Maar als ooit een besluit een land en zijn volk ellende heeft bezorgd, dan is het wel dit ge weest. Dat zullen autoriteiten niet ge makkelijk erkennen, omdat het een politieke kwestie is. maar hoe meer jaren er verstreken hoe duidelijker het werd, dat we met dat eertijds geval len besluit ontzettend duur zijn uit geweest, de woningnood er door tot op de huidige dag hebben laten voort duren en sindsdien akelig slecht ge bouwd hebben. En vooral dit laatste zal ons nog talloze jaren misère be zorgen. Er is sindsdien in ons land niet, al thans te weinig, gebouwd naar de behoefte der gezinnen doch uitslui tend volgens het principe van woon eenheden. die een gezin, hoe dan ook, een onderdak bezorgden Dat onderdak moest zo beknopt mogelijk zijn. op dat van de beschikbare rijksgelden zoveel mogelijk eenheden konden wor den gebouwd. Voor de woningwetwo ningen stelde het rijk de bouwsom per eenheid vast en de gemeentebe sturen moesten maar zien. dat ze een aannemer vonden die het daarvoor wilde doen. Dat was en is steeds minder gemak kelijk. want die curveprijs is laag. Te laag eigenlijk voor een fatsoenlijke, degelijke bouw. In vele plaatsen ver rezen derhalve woningwetcomplexen, die al spoedig allerlei gebreken gingen vertonen. Het herstel daarvan vergde wederom grote kapitalen. Een zuinig heid die de wijsheid bedriegt. De curveprijs volgde de stijging der bouwkosten maar uitermate langzaam. Mede hierdoor werd de bouw van wo ningwetwoningen ali°en nog rendabel voor de aannemer, wanneer dit kan gebeuren in een grote, voortgaande bouwstroom. Minstens honderd of meer huizen, van gelijke samenstel ling. die tegelijk kunnen worden ge bouwd. Alleen dan is het nog moge lijk om de bouw voldoende efficiënt te laten verlopen om met de curve prijs min of meer uit te komen. Een contingent van enige tientallen wo ningen tegelijk krijgt een gemeente of woningbouwvereniging niet meer ge bouwd tegen de voorgeschreven curve prijs. In vele gemeenten zoekt men tevergeefs naar een aannemer die het er voor wil doen. Gevolg dat bouw volume kan door zijn te geringe om vang niet worden gerealiseerd. We hebben na de oorlog in de ge subsidieerde bouw meest drie-, vier en hoogstens vijfkamerwoningen ge bouwd. Dat geldt niet alleen voor de goedkoopste klasse van woningwet woningen, maar ook voor de wat duurdere z.g. premiewoningen. Al naar de samenstelling van het gezin kreeg men een woning met drie, vier of vijf kamers toegewezen. De berg ruimte is miniem zolders zijn er niet meer bij, garages ook niet, hoogstens een bergplaatsje in het sousterraln van een flatgebouw. De woningtoewijzing ls zodanig, dat geen enkel gezin in de nieuwbouw een kamer overhoudt voor logeer gasten. huiswerk maken, studeren, mu siceren of knutselen. Toch bestaat in de meeste gezinnen de behoefte aan zo'n ruimte er wel degelijk. Dit te meer nu de mensen over steeds meer vrije tijd zijn gaan beschikken, de studietijd langer en zwaarder ls ge worden. het zelf knutselen niet alleen een liefhebberij maar veeal ook een noodzaak is geworden wegens de duur te van te kopen goederen De enige beschikbare zitkamer in de nieuwbouw moet dienen voor alle ge zinsleden met hun studie en liefheb berijen. Daar staan ook de radio en de televisie waarvan ouderen of jon geren willen genieten. Natuurlijk is dat alles onmogelijk met elkaar te rijmen, te verenigen De schoolresul taten zijn vaak ook naar Van het thuis ..zelf doen" wordt men noodge dwongen verdreven naar hobbies bui tenshuis. Wanneer d^ ouders 's avonds naar de televisie willen kijken, is er voor de opgroeiende jeugd in de huis kamer geen gezelligheid meer. ze gaat naar buiten, de straa^ op, waar de baldadigheid de gemeenschap op nieu we kosten komen te staan. We hebben door onze gesubsidieerde woningbouw het paard zo achter de wagen gespannen, dat ve ondanks de er aan bestede miljarden, allemaar nieuwe nooddruft hebben opgeroepen, die we nog nauwelijks herkennen. De 29ste jaarvergadering van de N.V.E.V., afd. ..Eemland". werd geopend door de presidente mevrouw Van Vee- ren-Lohuizen. Spreekster verwelkom de het grote aantal leden, dat naar het Anna Paulownahuis was gekomen en dankte in haar toespraak alle le den die zo trouw de bijeenkomsten bezochten, hetgeen de onderlinge band sterk maakt. Zij ees er op. dat door de N.V.E.V steeds voorlich ting wordt gegeven op elk gebied, vooral op het gebied van het huis houden. Ook waarschuwde zij de le den voor het kopen aan de deur en op afbetaling. Er worden regelmatig le zingen en demonstraties gegeven, die zoveel mogelijk aan deze tijd zijn aangepast. Er werd één minuut stilte in acht genomen in verband met het overlij den van de vroegere penningmees- teresse mevr. R Knaape-Bleeker. De secretaresse en de peningmeesteresse brachten hierna hun verslagen uit. Het programma voor de volgende maanden bevat voor elk wat wils. De kas sloot met een batig saldo De vereniging mocht in het jaar 1965 weer zeer vele nieuwe leden begroeten. Na de pauze bracht de heer Mulder van de champignonkwekerij te Mal den bij Nijmegen een interessante causerie met mooie dia's over de kweek wij ze van de champignons, welk product de laatste jaren een gewel dige vlucht neemt en waarvan er miljoenen kilogrammen worden geëx porteerd. Het kweken van champig nons is een merkwaardig iets, daar ze gekweekt worden op paardemest, stro en scheikundige stoffen, met een ver hitting tot zestig graden voor het do den der bacterieë Oorspronkelijk wer den de champignons in de Maastricht se gTOtten gekweekt, doch nu beschikt men over kweekcellen met een hoog vochtgehalte. In enkele uren tijds worden de vruchten geoogst, geveild en verzonden. Met behulp van enkele dames werden borrelhapjes van champignons ge reed gemaakt, wer da dames zich goed lieten smaken. Met een hartelijk dankwoord aan de heer Mulder besloot de presidente deze geslaagde middag. Op 15 februari a.s. brengt de N.V.E.V. voor haar leden een lezing over alu miniumfolie, welke lezing in gebouw Chr. Belangen te Baarn wordt ge houden. Omtrent de navolgende gevonden voorwerpen kan men aan het politie bureau inlichtingen verkrijgen Bruine lederen slippers, beige lede ren portemonnaie. 3 paar dameshand schoenen, gele lederen schaatshoes, volkswagensleutel, drie damespara plu's, groene kniekous, autosleutel met leertje, jockeypet en bruine lederen hondschoen. In Bussum werd een cross-competitie georganiseerd voor veldlopers. De KN.A.U. Midden-Nederland had de supervisie. Aan de competitie namen ook enkele atleten uit Soest deel. Ze behaalden enkele fraaie successen. Bij de senioren was Klaas van 't Klooster in de tijd van 18 minuten en 58 se conden de achttiende, die de eind streep passeerde Jan de Haard deed er langer over 19 minuten en 27 seconden. Hij maak te hierdoor een finke duikeling in het algemeen klassement, namelijk van de vierde naar de negende plaats. Klaas van 't Klooster kwam zelfs boven hem te staan in de persoonlijke rang schikking. Hij staat momenteel acht ste. Beter staat de Soester P Majoor ervoor, die in het klassement na de derde cross op de vierde plaats staat. Woensdag 26 januari spreekt in ge bouw Prins Bernhardlaan 2 ds D W. Veldkamp te Hilversum over „Zal er op aarde nog eens een duurzame vrede komen 8 wm Splitsing Blrkstraat-Soesterbergsestraat Op twee punten In de gemeente heeft personeel van de A N.W B Algemene Nederlandse Wielrijders Bond, de be kende richtingaanwijzers vervangen door de nieuwe, verlichte exemplaren. Op 'de krülsing hij' Nïeuwerhoek' is een dergelijke richtingaanwijzer aan gebracht, evenals op de kruising Soesterbergsestraat-Birkstraat, Er zal nog een derde richtingaanwijzer wor den geplaatst, namelijk op het kruis punt Van Weerden Poelmanweg en Amersfoortsestraat te Soesterberg. Het zijn de eerste exemplaren van deze richtingaanwijzers in Soest. De vervanging van de oude richtlngwij- Dominee H. J Lambers Heerspink (57) die op 16 juli 1950 werd beves- tigd als predikant van de Gerefor meerde Julianakerk in Soestdijk. gaat deze gemeente in februari verlaten. Hij heeft het beroep naar de gemeen te Joure in Friesland aangenomen. Dominee Lambers Heerspink viert op 9 februari zijn zilveren ambtsjubileum. Men heeft hem gevraagd, dit in ieder geval in Soestdijk te herdenken. Daar in heeft de a.s. jubilaris toegestemd Ds. Lambers Heerspink, die opvolger was van ds. A Brouwer, wordt op gevolgd door dominee M Wilschut (53), thans nog predikant te Amster dam-West. De scheidende predikant begon zijn loopbaan als hulpprediker Op 9 februari 1941 werd hij predikant van de kleine gemeente Heteren-Randwijk in de Betuwe Op 20 januari 1946 verwiselde hij deze plaats voor De tweede helft van de competitie is zeer goed begonnen voor het junio ren- en herenteam van de Soester basketbalvereniging. Red Stars A trad in het veld tegen BC.H. A uit Hilversum. Vanaf het begin hadden de junioren het spel in handen en werd er vrij regelmatig gescoord. De stand was dan ook in de eerste helft 30-8. In de tweede helft werd het tempo nog meer opgevoerd en konden zij nog 40 punten binnen halen, waartegen B.C.H. A slechts 6 tegenpunten plaatste, zodat de junio ren deze wedstrijd met een verdiende 70-14 overwinning in de wacht sleep ten. De punten werden gemaakt door Hans Bosboom (30), Bert Majoor (26), Jan van Fulpen (6) Frits Buffert (4), Nico v. d. Berg en Rob Balvers ieder twee punten. De heren hebben niet ondergedaan voor de junioren en behaalden even eens een grote overwinning op U.S.S. 3 te Utrecht De heren mogen geen wedstrijd meer verliezen om nog een kans te hebben op het kampioen schap. Helaas is er in deze wedstrijd enige narigheid ontstaan tussen een speler en de scheidsrechter, wat tot een diskwalificerende fout heeft ge leid. Tevens moest deze speler het veld verlaten. Dit heeft Red Stars 1 niet ontmoedigd, maar het heeft onze heren geprikkeld tot nog meer strijd lust. De ruststand was 36-10 in hun voordeel. De eindstand werd 74-25. Hoewel deze wedstrijd nogal rommelig maar wel sportief verliep, is het he renteam zeer blij i **t deze 2 winst punten. Vroomshoop Daar bleef hij. totdat hij in 1950 naar Soest vertrok Ds. Lambers Heerspink, wiens liefde uitgaat naar het bezoeken van zie ken en ouden van dagen, heeft de volledige ontwikkeling van de Juliana kerk meegemaakt, niet alleen geeste lijk, maar ook materieel. In 1953 be gon de verbouwing van de toen nog onooglijke kerk tot het prachtige ge bouw, zoals dat thans aan de Juliana- laan staat. Woensdag had op de ..Peter's Baan" een ongeval plaats. J. E. v. d. H. is tijdens het schaatsen komen te val len en heeft behalve een gebroken lin ker pols een hersenschudding opge lopen. Hij werd in „Zonnegloren" op genomen. c Doordat een electrische kachel over verhit raakte, ontstond dinsdagmor gen brand in de voorkamer van het perceel Prins Hendriklaan 46, bewoond door de familie D. Dank zij snel in grijpen van de bewoners en van de brandweer kon uitbreiding van de brand worden voorkomen. Niettemin wordt de schade op 2500 gulden ge schat. De bewoners zijn tegen brand verzekerd. De brand ontstond, doordat het over verhit raken van de kachel een gor dijn in brand raakte. Het vuur sloeg spoedig over naar het karpet en de houten vloer. Onmiddellijk nadat het vuur was ontdekt, werd de brand weer gewaarschuwd. Inmiddels be gonnen de bewoners met eigen mid delen het vuur te bestrijden. Ze hadden succes, want toen de brand weer arriveerde, waren de vlammen nagenoeg geblust. Met behulp van emmers water heeft men het vuur helemaal gedoofd, ter wijl men met behulp van één straal van de nevelspuit nabluste. De kachel was voor een groot deel door de vloer heen gebrand. Brandweerlieden hebben de gloeiend hete chamottestenen uit de kachel verwijderd. De brand ver oorzaakte aanzienlijke schade aan een gordijn, het karpet, de vloer en de kachel. Naar de oorzaak van het oververhit raken van de kachel wordt een nader onderzoek ingesteld. Een dag tevoren had personeel van de P U.E.M. deze nog nagezien. zers betekent vanzelfsprekend een grote verbetering. Het kwam namelijk nogal eens voor, dat de verlichting boven de oude A.N.WB.-borden niet brandde, waardoor de richtingwijzer In feite z'n nuttige funktiè verloor. Het steeds drukker wordende ver keer op de beide hoofdwegen door Soest vraagt om een snelle doorstro ming. Vooral op de punten, waar thans de nieuwe richtingwijzers zijn aangebracht, ontstonden wel eens op stoppingen, doordat weggebruikers langzaam gingen rijden omdat ze de opschriften niet goed konden lezen. Dat euvel is met het aanbrengen van de nieuwe borden verholpen. De richtingwijzer in Soesterberg zal zo spoedig mogelijk worden aange bracht Dat dit nog niet is gebeurd is te wijten aan de vorst van de laat ste tijd, waardoor de masten niet geplaatst kunnen worden. De masten op de punten, waar de nieuwe borden zijn aangebracht, stonden er reeds. De nieuwe richtingborden zijn boven dien met een aantal plaatsen uitge breid. De mast heeft vier wijzers, terwijl de vorige er drie had. Daar door is een veel overzichtelijker ge heel verkregen. Het nieuwe clubgebouw van de post duivenvereniging ..De Zwaluw", dat door eigen krachten aan de Schriks- laan is gebouwd, is nu geheel vol tooid Zaterdagmiddag, te 3.30 uur, zal dit gebouw officieel in gebruik worden genomen. Bij gelegenheid van deze opening zul len verschillende goede duiven, waar onder kampioenen van de leden wor den geëxposeerd. De laatste weken heeft men kunnen lezen dat enkele vri; grote bedrijven hun poorten hebben gesloten. Dat heeft natuurlijk in den lande heel wat reacties teweeg gebracht, die niet zelden zeer emotioneel getint waren. Natuurlijk is de sluiting van een be drijf altijd een tragische zaak, zowel voor de werkgever als de werknemers. Maar over deze incidentele gevallen wordt nu zoveel geschreven, dat men onwillekeurig gaat denken, dat het Nederlandse bedrijfsleven het water naar de lippen stijgt. Deze indruk zou wel eens bedriegelijk kunnen zijn. al willen de problemen waarmee som mige bedrijfstakken te worstelen heb ben. niet onderschatten. Waar echter veel minder of hele maal niet over geschreven wordt is. dat het een oneindig groter aantal bedrijven wel goed gaat. Dat geldt bepaald niet alleen voor grote con cerns, want er zijn in de laatste jaren in Nederland ook talrijke klei ne bedrijven opgericht. A's er voor deze middenstandszaken werkelijk geen boterham te halen was. zou dit aantal bedrijfjes zich niet zo uitbreiden. Te recht heeft staatssecretaris Bakker hierop dezer dagen nog eens gewezen. Wordt er over de recente sluiting van enkele Nederlandse bedrijven gespro ken, dan krijgt men uit deze discussie soms de indruk, dat dit alles de schuld van de overheid zou zijn, die door hoge belastingen e d. het de bedrijven onmogelijk zou maken nog rendabel te werken. En natuurlijk van de vakbonden, die zulke hoge looneisen stellen. Eenmaal hobbelende op deze politieke stokpaardjes, ontgaat het deze kriti casters maar al te vaak, dat er aan het zakelijk inzicht van de leiding van sommige noodlijdende bedrijven ook het nodige mankeert. Men kan de zaak Ankersmit hier als voorbeeld stellen. Het moge waar zijn dat de textielbranche een der „moei lijke" bedrijfstakken is, maar om een dergelijk bedrijf met rl zijn econo mische aspecten nu juist toe te ver trouwen aan de leiding van een jurist, was toch wel een grote blunder. Even goed kan men dan de leiding van een advocatenkantoor toevertrouwen aan een scheikundige, en een bioloog di recteur van een scheepswerf maken. In het verslag van de 50 km lange af standsrit, welke zaterdag j.1. op de Peter's Baan werd verreden, stond ver meld dat de grote wiselbeker beschik baar was gesteld door het bestuur van de ijsvereniging Peter's Baan. Dit is niet juist. Bedoelde beker werd geschonken door Sporthuis Eb Ka relsen, Koninginnelaan 32. Middelwijkstraat met links Molenstraat 1921 Beesterzwaag, een dorpje op het snij punt van Assen, Groningen en Leeu warden en hoofdplaats der Friese ge meente Opsterland, is in het nieuws gekomen. De gemeente zelf heeft er part noch deel aan. De schuld - want van „schuld" kan men toch wel spre ken als het dorp „voor schut" wordt gezet, ook al is het de bedoeling alleen maar een paar inwoners be lachelijk te maken - ligt bij een en keling. Een groepje fanatiekelingen, dat zich met hand en tand verzet tegen de bouw van een inrichting voor zwakzinnige kinderen. De tegenstanders zijn bungalowbewo ners. die in het bos wonen, waar de inrichting zal worden gebouwd. Want dat deze er komt staat als een paal boven water. Het is trouwens een zaak van het allergrootste belang. Het ge luk van vele gezinnen is ermee ge moeid. Maar de betrokken bungalow bewoners kijken niet verder dan hun neus lang is. De aanvankelijke be zwaren, die er in Beesterzwaag óók leefden bij het bekend worden van de plannen, zijn al lang weggenomen. In Beesterzwaag is men reëel. De bungalowbewoners daarentegen gaan hardnekkig door met het op allerlei manieren dwarsbomen van de plannen. Ze hebben (helaas!) be reikt wat ze tot nu toe konden be reiken jarenlang uitstel van de bouw van de inrichting. Gedeputeerde Sta ten hadden de gemeenteraad al in juni 1964 het fiat op de plannen ge geven. maar de bezwaarden zochten het hogerop en gingen in beroep bij de Kroon. Die moet nu uiteindelijk beslissen, na de Raad van State ge hoord te hebben. Het hoeft geen betoog, dat hier jaren mee gemoeid zijn. Dat is niet nodig, maar in Den Haag is men over het algemeen niet zo vlot. Zelfs niet in zaak van een prioriteit als deze Het kan nog wel maanden duren, voordat eindelijk het verlossende woord komt. Dat moet in ieder geval vóór maart van het volgend jaar het geval zijn, anders moet het gemeentebestuur van Opsterland van voren af aan begin nen en dat duurt weer jaren. Overigens kwamen niet alleen bun galowbewoners met bezwaren aandra gen, ook de Contact-commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming voelde zich geroepen een duit in het zakje te doen. Een instelling, waar van weinigen tot nu toe het bestaan vermoedden, maar die met zichzelf zéér ingenomen is. Zozeer zelfs, dat ze het verschil uit het oog verliest, dat bestaat tussen landschappelijke wenselijkheden en sociale vereisten. De commissie spreekt van „roofbouw op natuurschoon" Wie het stukje bos kent, waarop de inrichting is gepland, kan hierover slechts verbaasd zijn. Het is dan ook duidelijk, dat er iets anders achter steekt. Willen de bungalowbewonen de zwakzinnige kinderen toch niet zien. hoewel ze voor de televisie on middellijk verklaarden, dat dit het echt niet is Anderen weten wel be ter De bungalowbewoners zijn gelukkige mensen. Zij hebben geen zwakzinnig kind in huis, zij kennen niet de pro blemen en zorgen, die zo'n kind voor een gezin betekent. Zij stellen het on gerept blijven van een onbetekenend brokje natuur"schoon" boven het ge luk van vele gezinnen. Ze praten over „bos dat behouden moet blijven", hoewel ze er zelf waarschijnlijk nooit in wandelen, omdat de gewoonte van het dagelijks erin vertoeven, de schoonheid van het bos voor hen niet meer opvalt. Het is te hopen, dat Den Haag door de bomen het bos nog wél ziet. En als het kan graag snel. Het verdere levensgeluk van meer dan veertig ge zinnen hangt ervan af KANTMAN Middelwijkstraat met links Molenstraat 1966 Wethouder A. P. Hilhorst, oud-wethou der en thans tijdelijk lid van Gede puteerde Staten, drs. W. G. van Za- delhoff uit Soest en mr. F. J. J. Andriessen uit Bilthoven hebben een oproep ondertekend namens een kies- comité van 44 verspreid in de provin cie Utrecht wonende K.V.P.-leden. De oproep is gedaan in het kader van een aktie. die ten doel heeft voor ir. F. N. Sikkes een betere plaats te krijgen op de kandidatenlijst voor Provinciale Staten. De kandidatenlijst wordt op 23 januari bij de groslijst stemming vastgesteld. Ir. Sikkes, die onder andere is belast met het recreatie- en sportbeleid in de provincie Utrecht, is sinds 1958 lid van Gedeputeerde Staten. Hij staat momenteel als zesde genoteerd op de door de Commissie van Advies vast gestelde kandidatenlijst. In 1962 stond hij op de eerste plaats en daar willen de leden van het kiescomité hem weer geplaatst zien. Het kiescomité schrijft in een brief aan de leden van de Kring Utrecht van de K.V.P dat het bijzonder on bevredigend is, dat ir. Sikkes thans op de zesde plaats staat. Volgens het schrijven is de hem door het College van Advies gegeven zesde plaats vol ledig in strijd met de verdiensten van de heer Sikkes. Deze plaats doet in het geheel geen recht aan de positie, waarop hij onder de kandidaten van de K.V.P. aanspraak kan maken, al dus staat er onder meer in de brief van het aktie-comité. De brief is niet alleen verzonden aan de leden van de Kring Utrecht van de K.V.P., maar ook aan de besturen van de K.V.P.-afdelingen. Het advies is om ir. Sikkes toch als eerste op de kandidatenlijst te plaatsen.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1