TeSefoonmiRwsr ziekenauto 5900 SPORT Opening binnenmanege „De Vrijheid" Soest toen - Soest nu Het oog gericht op ambassadeurs TOEKOMST-BUK Piet van Soest en Max Jansen Na succesvol Hamar in Deventer Dinsdag 25 januari 1906 45e jaargang no. 7 Uitgave s Drukkerij Smit - Soest Rnrean voor redaefie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Telefoon 2560 - Postgiro 126156 S.E.C.-clubhuis Eiermarkt Toto-nieuws voor de Soester clubs Belangrijke aanwinst voor Soest Aanrijding Feestelijke prijsuitreiking bij Soester Vogelvrienden Soester jeugd maakt reddingboeien voor het noodlijdende dier SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post f 3.25 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Twee jonge Nederlanders hebben ons land zaterdag en zondag een goede dierst bewezen door tijdens de Euro pese schaatskampioenschappen de eerste twee plaatr .n in de eindklasse ring voor zich op te eisen Ard Schenk en Kees Verkerk hebben Nederland weer een beetje meei aan zien gegeven op sportgebied. We heb ben dat ook wel nodig, want de tijden van grootse sportsuccessen van onze sportlieden schijnen wel voorgoed ver dwenen te zijn Het was groots dit weekeinde. Wie het heeft gevolgd, heeft het zelf kunnen constateren Wie niet heeft gekeken, heeft beslist iets gemist. Zelfs zij, die niets om schaatsen geven, waren on der deze omstandigheden meegesleept door het enthousiasme van het pu bliek. de rijders, de officials, kortom van iedereen. Wat dit weekeinde in Deventer is ge- oresteerd. verdient met gouden letters in het sportboek geschreven te wor den. Dit was weer eens een duidelijk bewijs van waar een klein land groot in kan zijn. Ja. dat publiek. Er is al veel over gezegd Door persmensen en door de rijders zelf. ..Het was grandiooos", kreeg men telkens te horen. En het v/as ook zo. want wie waande zich eigenlijk tussen het zo nuchtere Ne derlandse volk. dat zo koel reageert? Er waren ..maar" 18 000 mensen in het stad'on in Deventer Het leken er wel 180 000. Die 18 000 hebben zich de kelen schor geschreeuwd, de handen kaoot geklapt. Ze hebben de schaat sers aangemoedigd alsof het bestaan van de wereld ervan af hing. Was het een wonder, dat er op deze baan in deze sfeer, grote dingen ge beurden? Nee, want de duizenden de langs de kant zweepten de schaatsers op om toch vooral het uiterste te geven. Ze hebben de moeite van het publiek ruimschoots beloond Vooral de Nederlanders. En was het niet hartverwarmend om te zien hoe de jongens elkaar aanmoedigden, en hoe zelfs de Noren stonden te juichen, toen Kees Verkerk zulke fantastische ronden reed? Dit was sportiviteit van de bovenste plank. Het publiek heeft z'n zin gekregen. Twee Nederlanders op het erepodium. Maar dat wil geenszins zeggen, dat de overige rijders vergeten zijn. Zeiden de buitenlanders niet na afloop, dat ze overal wel zulk een publiek wilden hebben? Dat is te begrijpen, want de toe schouwers mochten dan geladen met chauvinisme naar Deventer zijn ge komen. het liet dat niet merken. Het moedigde de Russen, de Noren en de Zweden en alle anderen net zo aan als was het een landgenoot En wie zou niet voor zulk een publiek ^'illen rijden. Deventer is voorbij. De Euronose strijd is gestreden. Gothenburg wacht. Maar die stad zal het nog moeten waarma ken. het succes van Deventer te halen. De Nederlandse ri ders zullen trouwens daar hun vorm kunnen bewijzen. In ieder geval hebben ze de kans. die Deventer hun hiertoe bood. met beide banden aangegrepen. Ze toonden zich daardoor goede ambassadeurs van ons land En dat kan van lang niet alle ambassadeurs gezegd worde" KANTMAN. verzilverde, artikelen zijn bovendien niet in de winkel te koop Tot heden kwam al ruim 2000.net to binnen via deze aktie, die men de passende naam Reddingboei gaf. Eveneens dank zij een tegemoetkoming van fabrikanten ontvangen de jongen lui een bijzonder welkome beloning. Het verkopen gaat als vanzelf, daar vrijwel iedereen deze praktische en luxe artikelen wil hebben. Zijn er in Soest nog méér jongens en meisjes (vanaf 12 jaar), die de alom gewilde voorwerpen aan hun familie en relaties willen tonen? Zij zullen er geen spijt van hebben! De kapiteine van de Reddingboei, me vrouw P Pel-Van Haften, P. C Hooft- laan 14. telefoon 4683, Soest-Zuid. zal deze jonge dierenvrienden graag wel kom heten of nader inlichten. De officiële opening van het S.E.C. clubhuis zal plaats vinden nadat de zaak rondom het gebouw geheel klaar is. Gedacht wordt de officiële opening te houden in maart of april a.s. Voorlopig is het gebouw door de S.E.C.-leden in gebruik genomen en zijn voor de maand februari diverse programma's in de kantine gepland. Woensdag 16 februari a.s. zal in de kantine een klaverjasavond. uitsluitend voor leden, donateurs en poolers, wor den gehouden onder leiding van de heren W. de Bruin en Dekker, terwijl op vrijdag 19 februari a.s. een grote bingo-avond zal worden georganiseerd voor leden i donateurs. De vergaderingen van de diverse com missies zullen voortaan in het clubhuis worden gehouden op dinsdagavonden. Ook het bestuur zal op deze avond vergaderen in het clubhuis, zodat de diverse commissies met de problemen direct bij het hoofdbestuur terecht kunnen. Voor de S.E.C.-familie een groots moment nu het eindelijk zover is dat het clubgebouw in gebruik kan worden genomen. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 39.000 stuks in prijzen van 12,50 tot 13.50. Middenprijs 13, Prijs per kg 3,06. Het zal zeker 9 of 10 weken geleden zijn, dat de meeste amateurclubs op voetbal-, korfbal- of hockeygebied voor de competitie in het veld zijn geweest. Dat veroorzaakt vanzelfsprekend een grote stagnatie in de diverse compe tities, maar daarvoor behoeven wij ons nu direkt niet de grootste zorgen te maken. Al zouden de competitiewedstrijden en, laten we 't heel zwaar opnemen, pas in maart weer kunnen beginnen, dan nog kunnen er in maart, april en mei 12 tot 13 wedstrijden gespeeld worden en dat aantal zullen de mees te clubs niet meer voor de boeg heb ben. Wat erger is. wij zijn zo bang dat de lichamelijke conditie van deze ama teurs een grote klap «rijgt, want het is helaas een feit. dat als er geen wed strijden zijn, ook de animo tot trainen bij zeer vele spelers verdwijnt Nodig is dat niet, want ook zonder wedstrijden kan een sportman in con ditie blijven en dan wel speciaal met een omgeving als Soest. Ten eerste is daar het middel „indoortraining", wat voor de lichaamsconditie van zeer groot belang is en naast de normale binnentraining al aan te bevelen is, ra aar in de tweede plaats behoeft men om fit te blijven niet op een l ortveld te oefenen „dat kan ook in de bosrijke omgeving van Soest met veldlopen en alle mogelijke andere oe feningen. Wat echter ook steedg nadelige ge volgen zijn van deze competitiestil stand is het ontbrekende verband tus sen leden en bestuur en aan de ande re kant met de vaste supportersschare. Daar zijn natuurlijk ook oplossingen voor door het organiseren van club avonden enz maar geheel te over bruggen is dit toch niet. Laten we echter hopen, dat het com petitierad weer spoedig volop gaat draaien en mischien a.s. zondag al! Ondanks het feit. dat het afgelopen weekend de zoveelste zaterdag en zondag was. dat alles werd afgelast, zal toch de grootste liefhebber van welke sport ook, daar ditmaal geen spijt van gehad hebben en dan doelen wij op de Europesp Schaatskampioen- schappen in Deventer. Het is niet onze bedoeling dit grote sportgebeuren weer de revue te laten passeren, want dat zullen de meesten van u wel gezien en beluisterd heb ben, maar waar wij wel op willen attenderen, dat is de geweldige li chaamsconditie. die deze rijders moe ten bereiken om tot deze grootse pres taties te komen. Welk een training en opoffering moet hieraan vooraf gegaan zijn! Men be reikt alleen d top met de allergroot ste inspanning en overgave, maar de vreugde en voldoening k er des te groter om. dat zullen Ard en Cees u kunnen vertellen. Ze hebben zich de kelen hor ge schreeuwd. de twee Soesters, die za terdag en zondag tot het grote leger van naamlozen hebben behoord, dat de Europese topschaatsers op de De venter kunstijsbaan tot verrassende prestaties heeft opgezweept. Voor de 19-jarige lektriciën Piet van Soest en de 25-jarige bosarbeider M:" Jansen was er dan ook wel een speciale reden om de Hollan Iers aan te moedigen. Een paar dagen tevoren hadden ze immers nog met de leden van de kernploeg van de op zo dramatische wijze verdwenen coach Anton Huiskes gereden. Met Schenk. Verkerk. Lie- brechts. Bartling. Nottet en Jorrits- ma hebben ze heel wat baantjes gere den op de baan in het Noorse Hamar. De twee Soesters hebben in het zeer koude (en nog steeds hoge) noorden ruim vier weken doorgebracht Ze *ieb- b?n er geen spijt van gehad, dat ze hun vakantiedagen opgespaaru heb ben tot half december van het vorig jaar Want toen kregen ze eindelijk de kans, waarop ze al zo lang gewacht hadden: te kunnen -ïjden op natuur ijs. zoveel als ze wilden In ons land is daar lang niet altijd de gelegenheid voor, al zijn öe schaatsliefhebbers dit jaar wel aan hun trekken gekomen. Maar toch niet zo als Piet van Soest en Max Jansen Ze zijn trouwe leden van de afdeling Hilversum van de Nederlandse Ver eniging tot Bevordering van het Hard rijden op de Schaats. Ze doen zelfs meer dan alleen maar de oefenbijeen komsten volgen. Ze trainen de hele week door. Dc maandag wordt benut voor een conditietraining in 't Baarn- se Bos, de dinsdag eveneens, 's Woens dags trainen ze in verenigingsverband in Hilversum. Donderdags zijn ze een uur op het ijs van de Amsterdamse kunstijsbaan, vrijdags maken ze thuis de spieren wat los, zaterdags rijden ze weer in Amsterdam en zondags zijn ze weer in Hilversum, onder de hoede van trainer Joop Bakker. Maar daar was tot afgelopen donder dag geen sprake van. Toen hebben ze min of meer hun „eigen leventje" geleid, al zorgde het door trainer Bakker meegegeven trainingsschema ervoor, dat ze wel de nodige training deden. Trouwens, wie beide Soester jongelui kent. zal kunnen beamen, dat het schema eigenlijk overbodig was Ze zijn namelijk serieus genoeg om geen gekke dingen uit te halen. Om negen uur onder de wol, niet ro ken. niet drinken, het zijn allemaal dingen, die bewijzen, dat het hun ernst is. Piet van Soest en Max Jansen zijn gezonde Hollandse kerels. Nuchter ge noeg om te beseffen, dat het niet mee zal vallen om hoge ogen te gooien in de steeds populairder wordende schaatssport. Immers, de kunstijsba nen betekenen een ommekeer. Steeds meer jongelui voelen zich tot deze sport aangetrokken, hebben er alles voor over en rijden goede tijden. Zo doende wordt het steeds moeilijker om tussen deze veelheid aan talent op te vallen. Toch zijn de twee Soesttr jon gens dit vast van plan Ze zijn er in ieder geval serieus ge noeg voor. Zo serieus zelfs, dat de jeugd in Hamar de twee schaatsers kwam bpstormen om handtekeningen! Maar dat is daar helemaal niets op zienbarends, evenmin trouwens als het lopen van trainingsrondjes door het dorp. Dat is daar heel gewoon. „Moet je hier eens om komen", zegt Piet van Soest. Het tweetal bewaart de beste herinneringen aan Noorwegen. Vooral ook, omdat ze met de leden van de kernploeg hebben getraind. Wie zal hen dat na kunnen zeggen? Natuurlijk, ze konden niet tippen aan de tijden van de Hollandse toprijders, maar ze hebben zich er wel aan op getrokken. Ze wilden een zo goed mo gelijk figuur slaan en al eindigden ze dan bij wijze van spreken steeds op de laatste plaats, hun tijden zijn sterk vooruit gegaan. Ze zijn nog wel niet te vergelijken met de tijden van de beste rijders, maar zover ho pen ze toch nog eens te komen. Nu moet wel gezegd worden, dat de weers omstandigheden er ook niet ideaal waren, daar in Hamar. Het vroor er dat het kraakte, en al is dat dan ook heel gewoon in het noorden, een zó strenge vorst was zelfs daar iets on gewoons In jaren heeft het er niet zo hard gevroren: er werden zelfs temeperaturen van 30 graden onder nul gemeten. Piet van Soest en Max Jansen hebben allebei meegedaan aan de door de K.N.S.B. in Hamar georganiseerde wedstrijden. Piet eindigde in het klas sement op de zesde plaats, Max werd twaalfde. In een veld van veertig deel nemers geen slecht resultaat. Over de 500 meter deed Piet 47.5 seconden, Max 49.4. De 1500 meter ging in 2.28.8 voor Piet en 2 34.00 voor Max. De 3000 meter ten slotte leverde voor Piet een eindtijd van 5.05.6 minuten en voor Max 5.36.00 minuten op. Piet van Soest en Max Jansen waren zo ongeveer de eerste buitenlanders die in de jeugdherberg in Hamar, ontmoetingscentrum van in deze plaats oefenende schaatstalenten, aankwa men Een groepje Rotterdammers volg de korte tijd later en toer zij op kerstavond aan een uitgebreid (Noors) kerstdiner aanzaten, kwam een ver slaggever van een jlaatselijke krant een verhaaltje maken. ferwijl een foto graaf hen od de plaat zette Zoiets kun je in Hamar verwachten als je tot de eerste groep buitenlanders be hoort! Dat wil natuurlijk ook zeggen, dat Hamar in de winter een soort Volen- dam bij ons in de zomer is Alleen, het zijn niet louter vakantiegasten, die in deze Noorse plaats komen. Ze komen er om hu, conditie bij te schaven, om te proberen toch neg betere resultaten te behalen In Hamar is dat niets vreemds meer. maar Ne derlanders zijn altijd toch een uitzon dering. Noren, en m^t name de jeugd, heb ben voor de Nederlandse schaatsers altijd een zwak nlekje over gehad. De Nederlanders werden het meest be stormd om handtekeningen, de Zwe den en nota bene eigen landgenoten kwamen pas op de tweede plaats! De Noorse jeugd toonde zich een goede ..waarzegster"; ze had de Hollanders de beste kansen in de Europese titel strijd gegeven Ze hebben riet ongelijk gekregen Er is natuurlijk nog een hele boel te vertellen uit Hamar Dat ze rbij wa ren. toen de inmiddels van het toneel verdwenen coach Huiskas het tele foontje uit Holland kreeg, dat Ver- heijen in plaats van Nottet was ge kozen. dat Per Ivar Moe lusteloos z'n baantje reed, omdat hij oververmoeid was en dat deze zelfde knaap zich donderdags voor hun vertrek verloofde. Het waren allemaal hoogtepunten voor de twee Soesters. die alles hebben ge daan om hun tijden scherper te stel len. Welnu, daar zijn ze volledig in geslaagd. ..Het heeft ons zeker twee jaar trainen op de kunstijsbaan in Amsterdam gescheeld", zeggen ze er nu van. En: ..Volgend jaar gaan we weer". Als hun resultaten dan weer vooruit gaan. kunnen we van Piet van Soest en Max Jansen, ondanks alle concurrentie, nog een heleboel ver wachten. Door het afgelasten van het program ma betaald voetbal op zondag j.1. is het mogelijk dat de poolformulieren no. 21. beginnende met de wedstrijd D.O S.-D.W S nog deze week bij de pooladressen kunnen worden ingele verd. Bovendien wordt deze week een pro gramma via de dagbladen bekendge maakt voor de 2e reserve prijsvraag. De formulieren voor deze 2e reserve prijsvraag zijn in het bezit van de pooladressen en dienen deze week te worden afgehaald en evenals de for mulieren voor toto nr. 21, vóór vrijdag avond a.s. 6 uur te worden ingeleverd. Het i was zaterdag j.1 feest aan de Koninginnelaan in het bedrijf van de heer J Lasseur Zoals bekend was genoemde heer se dert 3 jaar in het bezit van een bui- te"EBanege, maar onze onwillige weers omstandigheden waren dikwijls een groot struikelblok voor het regelmatig gebruik maken van het terrein De heer Lasseur had daarom al lang plan nen een binnenmanege te bouwen Een grote erlichting tn ondersteuning van deze plannen was ongetwijfeld het feit, dat in zijn man ge de Ruiter sportvereniging „Soestdijk" is gehuis vest. Deze sedert 15 oktober 1964 snel groeiende vereniging telt thans 80 leden en het bestuurslid de heer J. K de Bruin vertelde ons vol trots, dat de leden thans een „eigen home" heb ben in de aan de binnenmanege aan gebouwde volière Wij kunnen niet anders zeggen dan dat de manege, die een lengte heeft van 40 meter en een breedte van 15 meter, met genoemde volière een prachtig geheel vormt, terwijl in de manege zelf eèn behoor lijke ruimte beschikbaar is voor het publiek. De heer Lasseur beschikt over 29 manegepaarden. die niet alleen aan de leden van genoemde vereniging verhuurd worden, voor zover men niet in het bezit van een eigen paard is. maar ook aan vele particulieren, die van de manege gebruik maken en door de eigenaar zelf opgeleid worden Toen tegen half drie de burgemeester arriveerde, terwijl wij wethouder J v. d. Arend reeds eerder opmerkten en zich hierbij later ook wethouder A P. Hilhorst voegde, opende het be stuurslid J. J. Meerts de middag met een kort woord en verzocht hij de Het afgelopen weekend had een aan rijding plaats, die wonder boven won der zonder persoonlijk letsel is afge lopen. In de Den Blieklaan in de richting Bosstraat reed de heer J. M R. alhier met een bestelauto. Van links, uit de Bosstraat kwam een vrachtauto be stuurd door E. v. 't V. uit Amersfoort De bestuurder van de vrachtauto reed niet alleen met te hoge snelheid, maar verleende ook geen voorrang, zodat een botsing onvermijdelijk was en de be stelauto totaal vernield werd. burgemeester de manege officieel te openen. De burgemeester noemde de manege een grote aanwinst voor Soest Als de opleiding buiten niet mogelijk is. dan beschikt men thans over deze prach tige binnenmanege en kan dit een grote rijkdom genoemd worden. Hier kan men de berijder opleiden tot eQo goed buitenrijder, want een paardrijder die naar „buiten" gaat is de gast van een ander en moet zich ook een goed ruiter tonen en blijk- geven dit waardig te zijn. De burgemester, die kennelijk meeT van paardrijden weet, haalde nog een geval aan van een paardrijder, die zich op een fietspad in het bos bevond en daarop attent werd gemaakt, ant woorder het paard wil op het fietspad, wat de onrijvaardigheid van de berij der verried? De paardensport is een der oudste en edelste sporten. Neemt daarom les on der deskundige leiding, waardoor u grote vaardigheid, grote gevoeligheid en zelfbeheersing zult verkrijgen. Ik hoop. dat. mede door he* tot stand komen van deze manege, velen in contact zullen komen met het edele dier. Na de woorden van de burgemeester namen de uitgebreide opening-demon straties van zeer jonge er oudere le den een aanvang onder leiding van de instructeur-pikeur de heer H. Ko- deritz, welke zeer in de smaak van de talrijke aanwezigen vielen tenslotte vernamen wij, dat het in het voornemen ligt van de heer Las seur, in de toekomst ook wedstrijden te organiseren. De leden van de Soester Vogelvrien den waren vergezeld van hun dames, bijeen in het verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat, waar een feeste lijke bijeenkomst was belegd waarop de vele prijzen va~ de onlangs gehou den tentoonstelling zouden worden uit gereikt. Tevens werden de onderlinge prijzen uitgeloot. Door familieomstandigheden kon de voorzitter, de heer D. J. Kuiper, de avond niet openen, hoewel hij later toch nog aanwezig was. De heer H. Duit sprak het welkomst woord en reikte de prijzen uit aan de gelukkige winnaars, die wij destijds reeds vermelden, in het verslag van de tentoonstelling. Hierna volgde het feestelijke gedeelte van de avond. Het gezelschap „De Melodisten" uit Amersfoort, verstond de kunst, om naast passende muziek, ook kleine schetsjes te brengen, zoals „De wonderfles" en „De kolder con versatie, welke door de aanwezigen met applaus beloond werden. Nadat een geslaagde tombola gehou den was gingen, op de muziek van „De Melodisten". de benen van de vloer Soester Vogelvrienden, heeft op waardige wijze feest gevierd. Een famlie gaat met vakantie. Onder weg wordt hun hond of poes uit de auto gezet. Zo. daar zijn we van af. Na de vakantie nemen we wel weer een nieuwe. Ergens zwerft een dier zonder tehuis. Honger, ziekte en ellende belagen hem De winter slaat toe. Dieren in nood. Dit zijn maar enkele voorbedden uit de praktijk. Tientallen _jn nog eens tientallen andere feiten doen zich da gelijks voor. waarbij onze medeschep selen. de dieren, zware slagen wor den toegebracht. Daarom is er in Soest een Dierenbe scherming. Die doet wat ze kan. Die dieren opvangt in het asyl, ze voedt, er bovenop helpt, ze plaatst bij die renvrienden. Vraagt niet wat dat allemaal kost. Contributies van leden en de jaarlijkse kollekte dekken die kosten niet. „Daar gaan wij iets aan doen!" zeiden een aantal jongelui in Soest. En zij verkochten aan hun familie en ken nissen een zeer fraaie collectie propa- ganda-artikelen. Dank zij de spontane medewerking van fabrieken liggen de verkoopprijzen laag. terwijl de Die ren bescherming er toch een flinke winst op maakt. Deze prachtige, meest Is U al een beetje aan het nieuwe jaar gewend Denkt U, dat U w&t er komt, ook al van buiten kent Het jaar is nog geen maandje oud. wat weten we ervan Omdat het óf een heel lief kind óf 'n boeman worden kan Als wij het wérlk'lijk kennen gaan - is 't al voorbij, nieuwaar Beginnen we van voren af aan weer aan een ander jaar Ik kan niet in de toekomst zien - ik heb geen toekomstblik, Geen zwarte kater en ik roer ook niet in koffiedik. Wat weten wij van mórgen af, eer d'avond is gedaald Al hopen we dat 't welstandspeil het eind van 't jaar nog haalt. 't Wordt zéker voorjaar - dat staat vast - nee, let U maar eens op, Ondanks de gure winterwind komt alles al in de knop, De pasgeboren lammetjes staan straks weer in de wei. En van de zomer zijn we weer een aantal weken vrij. Wanneer dit jaar ten einde is, zullen wij, groot en klein, Bij leven en bij welzijn, ook een jaartje ouder zijn. Wat heeft die toekomstblik voor zin - het gaat tóch zo het gaat, En iedere dag heeft overvloed aan goedheid en aan kwaad, Geniet maar liever van vandaag, benut maar ieder uur, Dat geeft in 't leven veel meer vreugd - verlengt het op den duur. Pluk elke dag een verse bloem en steek haar op uw hoed, Dan treedt U lachend, onbezorgd, de toekomst tegemoet 1

Soester Courant | 1966 | | pagina 1