Soest toen - Soest nu w% Onze jarige kroonprinses B.D.C. viert in mei haar 40-jarig jubileum Geheim gevaar V.V.V.'-nieuws Het oog gericht op ean „ijselijk" conflict Vrijdag 28 jannari 1966 45e jaargang no. 8 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Weer beatavond van de instuif R.K. „Jong Soest" mSi&s m Gevonden voorwerpen Shot 1 won met 6-4 van B.T.T.C. 1 SOESTER(()OURANT Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post f 3.25 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Men wordt een beetje huiverig over het Frankrijk van vandaag wanneer men leest hoe daar een Marokkaanse oppositieleider, met medeweten en zelfs medewerking van hoge Franse autori teiten, kon worden ontvoerd en ver moord. Men wordt nog huiveriger als men uit de berichten daarover ervaart, dat in Frankrijk wel een viertal ge heime politiële diensten werkzaam zijn en dat minstens een van deze geheime diensten over deze ontvoering haar handen niet in onschuld wast. Er komen nu meer verhalen los over de werking van deze diensten, waaruit de indruk ontstaat, dat de geheime politie in Frankrijk bijzonder werk zaam is, een strenge controle uitoefent en kennelijk praktijken kan toepas sen. die tot in de hoogste regionen worden gedekt. Zij het nog versluierd, kan men er gaan spreken van een soort „gestapo", die er niet voor terug schrikt zich te bedienen van allerlei ongure elementen om ongewenste fi guren eventueel te elimineren of in handen te krijgen Er zijn door deze geheime politiediensten al eerder staaltjes van onwettige ontvoeringen vertoond. Het zijn symptomen aan een dictato riale staatsvorm, waar het gaullistisch bewind steeds meer op gaat lijken, nu de macht van het parlement er sterk beknot is. Nog is Frankrijk in feite een democratie, er is nog oppositie mogelijk, al wordt het die reeds niet eemakkelijk gemaakt, maar die ge heime politie en anti-spionagediensten kunnen er kennelijk reeds te werk raan alsof er geen parlementaire ver antwoordelijkheid meer aanwezig is, ■-•'larmee althans geen rekening be hoeft te worden gehouden Tit alles is voor het overige Europa e^n bijzonder onprettige gedachte, waarin men versterkt wordt door de houding van president De Gaulle en de Franse regering aanneamt tegen over de Europese Gemeenschap en het Verdrag van Rome. waarin het Franse parlement kennelijk ook weinig of niets heeft te zeggen. Generaal De Gaulle wenst voor een verdergaande Europese samenwerking niets van de Franse zelfstandigheid prijs te geven. Hij voelt niets voor een gezamenlijke Europese politiek der zes landen, tenzij alleen Frank rijk die poplitiek zou kunnen bepalen en een veto zou behouden tegenover alle wensen van de andere leden van de EEG. wanneer deze niet naar Franse zin zouden zijn De generaal blijft vasthouden aan een volledig' nationale zelfstandigheid en heeft geen vertrouwen in politieke samen werking in groter verband. Toch is dit laatste een historische ontwikkeling, die op den duur niet valt tegen te houden en waartoe ook de technische ontwikkeling meewerkt. Zo goed als de steden, de graafschappen en dergelijke kleine eenheden eens tot grotere gehelen zijn samengesmol ten en met elkaar een staat zijn gaan vormen, zo goed als kleine staten (o.a. in Duitsland, Italië, Frankrijk) zich weer vereend hebben tot grotere lan den. zo ligt het in de lijn der ont wikkeling. dat ook die landen weer in grotere verbanden gaan samenwerken, zich tenslotte daarin misschien op lossen Maar zo ver zijn we nog niet. Die bre dere samenwerking, waarbij ieder iets van zijn eigen zelfstandigheid prijs geeft, wordt zeker voor de vele kleine landen van Europa een economische en daarmede ook een politieke nood zaak. Er is echter zeker niet de nood zaak om zich voor die samenwerking onder de Franse bescherming te stel len en uitsluitend naar de Franse pij pen te dansen. Gelukkig houden de andere vijf het been stijf en versterken zich de stem men, die zeggen: dan maar samen werken zonder Frankrijk dat, mede door de macht die de geheime politie er kan uitoefenen, zichzelf trouwens comprommiteert en waar de klok enigszins achterloopt. Er is, zeker in ons land, bezwaar om Spanje met het bewind van Franco In de E E G. op te nemen, maar het begint er op te lij ken, dat men dergelijke bezwaren ook op Frankrijk kan gaan betrekken. Men is in de wereld helaas nog altijd meer uit op het verwerven van macht óver anderen, dan op nechte samen werking mét anderen. Toch za: steeds meer blijken, dat dit een ouderwets standpunt is en dat de voortschrijden de technische ontwikkeling er toe bij draagt dit te overwinnen. Opnieuw heeft het aktieve bestuur van de instiuif R Jong Soest een beatavond georganiseerd. Deze wordt gehouden op zondag 30 januari a s. in de grote zaal van het Verenigingsge bouw, Steenhoffstraat Het bestuur is er in geslaagd om het bekende orkest „The Valiants" te contracteren. Het orkest heeft o.a. Dave Berry begeleid op diens toernee door Nederland. Deze laatste avond vóór het Carna valsfeest zal tevens worden benut voor een laatste kennismaking met Prins Leut VI en zijn Raad van Elf. Omdat bij Iedere feestavond blijkt, dat leden moeten worden teleurgesteld in ver band met plaatsgebrek, hpeft men, zij het met veel moeite, een paar plaatsen meer kunnen inruimen in de zaal. Het bestuur hoopt, dat nu nie mand meer naar huis hoeft te worden gestuurd Men is inmiddels druk bezig aan de voorbereidingen voor de organisatie van het traditionele carnaval. Dit feest is in Soest altijd een groot suc ces en de Soester instuif heeft dan ook heel wat complimenten gehad van carnavalsverenigingen uit het zuiden, die het klappen van de zweep wel kernen. Vorig jaar bestond de optocht in Soest o.a. uit een afvaardiging van het circus Toni Boltini. Ondanks enkele gerezen moeilijkheden heeft men besloten de carnavalsop tocht ook dit jaar in ieder geval doorgang te laten vinden. Zij, die hieraan willen deelnemen, kunnen zich op 30 januari a.s. opgeven aan de zaal of bij voorzitter J. v. d. Berg, Kerkpad Z.Z. 4. Het bestuur is bezig om plannen voor een nog grootsere intocht dan vorig jaar uit te werken. Men wil prins Leut met een helicopter# laten landen op een terrein op de* Eng. Het staat echter nog niet vast, of dit plan uit gevoerd zal kunnen worden In ieder geval gaan de instuivers eerst zondagavond nog genieten van de beatavond, die om acht uur begint. De zaal is vanaf kwart over zeven geopend. Onbewaakte overweg in de Talmalaan, compleet met „Bello" het lokaaltje in 1921. Ook toen kon men een knappe fotomontage maken getuige het Soesterbergse tweedekkertje, dat beslist niet toevallig op zon geringe hoogte boven het sloomtreintje vloog. De verhouding en de stilstaande propeller bewijzen het. Het autonummer van de links van de weg wachtende „hoede- doos" L 777, toebehorend aan een Baarnse autohandelaar. De met automatische halve afsluitbomen beveiligde overweg in de Talma laan anno 1966. Wie drie en dertig jaar oud is, kan werkelijk al zeggen liet een en ander meegemaakt te hebben. De veel oude ren zullen waarschijnlijk denken: drie en dertig? Die komt pas kijken! Maar voor de jongeren is deze leeftijd als een eerbiedwaardig mijlpaaltje. Over zo'n eerbiedwaardig mijlpaaltje zullen wij u eens wat vertellen. Het grappige is, dat dez° drie en dertig jarige kans ziet steeds fleuriger te worden in ieder verjaarsfeest, dat enige dagen duurt, weer het zelfde enthousiasme opbrengt zonder een zweempje vermoeidheid. Wie mag het zijn? Wij spreken met u over de Westfriese Flora in Bovenkarspel. Voor de drie en dertigste maal zal de Flora u tonen, wat bloembollenkwekers presteren met hun bolgewassen. In de veilinghallen zult u een onge kend fraaie bloementuin vinden, waar in, door samenwerking van architect en kweker de schoonste effecten tot stand zijn gekomen Westfriesland is vooral bekend om de tulpenproduktie. U zult deze bloemen in een veelvoud van variatie kunnen bewonderen. Maar ook de hyacinten, narcissen en allerlei bijprodukten wor den, op de aantrekkelijkste wijze, ten toongesteld. Speciaal aan de dames is gedacht met de huishoudbeurs, die, naast diverse demonstraties op huishoudelijk gebied, ooi. twee- of driemaal daags een mo deshow organiseert. Een foldertje met bijzonderheden over dit evenement is bij ons verkrijgbaar. De Flora opent op dinsdag 15 februari, om 3 uur 's middags en sluit zondag 20 februari 's middags om 6 uur. Bovenkarspel is ook met de trein ge makkelijk te bereiken, er is een halte bij het tentoonstellings-terrein (Flora halte). Nog even over ons reisbureau: voor lopig is de firma Ruys Co alleen in de morgenuren geopend van 9-12 uur. Wellicht zal, met de vlucht van het bureau, verlenging in de toekomst mo gelijk zijn. Houdt u zich echter deze eerste tijd nog aan de bovengenoemde uren. Dit geldt ook voor de zaterdag morgen. Op het politiebureau zijn de volgende gevonden voorwerpen gedeponeerd: 3 shawls, rubber schaatsbeschermer. ring met 2 sleutels. Parker vulpen, 1 beige damestas met inhoud, twee wanten, zwarte herenhandschoen, zwarte eend, oud damesrijwiel, bruine glace-hand- schoen, jongenspet, grijze fietstas met inhoud en een autowiel. Foto Max Koot H.K.H. Prinses Beatrix- die a.s. maandag haar 28ste verjaardag viert. Geen meisje van 27 is in ons land zó in de publiciteit geweest als tot op heden onze kroonprinses. Hoge bomen vangen veel wind en prinses Beatrix bevindt zich door haar hoge geboorte en eerste-geboorterecht in een extra moeilijke positie. Maandag. 31 januari a.s.. zal zij 28 worden. De Staten-Generaal heb- oen haar het recht verleend de heer Claus von Amsberg te huwen, hetgeen inhoudt dat zij t.z.t. de Nederlandse troon mag bestijgen met een door een deel der bevolking omstreden echtgenoot aan haar zijde. Welke meisje zou er graag in haar schoenen staan Wij moeten nog bewondering hebben voor de wijze waarop prinses Beatrix zich tot op heden door alle moeilijkheden heeft heen geslagen Reeds tijdens het eerste contact met de pers heeft zij haar standpunt niet onder stoelen of banken gestoken en haar waardigheid behouden. De fotograaf die haar in het park van kasteel Groot-Drakestein met een onbekende verraste, werd als zijn andere collega's uitgenodigd bij de verloving op Soestdijk. Zij stelde duidelijk, dat het verleden van de heer Von Amsberg een moeilijk punt van overweging was geweest bij haar besluit om ja of neen te zeggen. Zij heeft ook te kennen gegeven, dat zij haar plicht had laten voorgaan, indien daartoe wer kelijk gegronde redenen waren aan te voeren. Het huwelijk van onze toekomstige koningin staat nu al voor de deur en worden de toebereidselen in Amsterdams stadhuis en Westerkerk ge troffen. Niemand kan het tegenspreken Beatrix bezit de moed voort te gaan op de eenmaal ingeslagen weg. Juist in Amsterdam, een haard van provocaties tegen het koninklijk huis en haar keuze voor het leven, zal zij zich in de echt doen verbinden met een man die een klein deel van van de bevolking niet zint. Het zou voor haar mischien gemakkelijker zijn geweest de weg van de minste weerstand te kiezen. Maar prinses Beatrix staat pal en als het ware boven alle gevoelens verheven. Waardig als een prinses. Rijp voor koningin. Hk.h. heeft ook door haar nuttig, maatschappelijk werk, de zelfkant van het leven leren kennen. Voor zo'n vrouw gaan maandag de vlaggen uit Het duurt nog een hele poos voordat het mei is, maar bij de voetbalvereni ging B.D.C. is men 1 druk in de weer wat betreft de organisatie van het 40-jarige jubileum, dat deze r.k. ver eniging dan viert Er is een feestcomité- gevormd, dat bestaat uit zoorzitters. die B.D.C. in de afgelopen veertig jaar hebben ge leid: de heren J. H. Hom, voorzitter; J. H. de Jong, secretaris-penningmees ter; H. W. van Asc'i, H A. Butzelaar en A. G. Hilhorst, leden. - In de jaren twintig was er in Soest een groeiende belangstelling ontstaan voor de voetbalsport. Men kende reeds de vereniging „Soest" en later ..Esvac" (samen het huidige S.E.C.). In andere plaatsen waren al verenigingen voor uitsluitend katholieken. Ook in Soest was hitraan behoefte ontstaan. De heren P Wagner en C Volman kunnen gezien worden als de grond leggers van de huidige vereniging. Zij namen in 1926 de toenmalige kapelaan A. Schaepman van de parochie Petrus en Paulus in de arm, met het doel om het voetbal in r.k. clubverband te gaan spelen. De pastoor was al even enthousiast en het drietal organiseer den een vergadering. De oprichting bracht weinig moeilijk heden met zich mee, want er bleek grote animo te zijn. Veel katholieke jongemannen speelde bij Soest en Es vac. maar dit bracht nugal eens moei lijkheden met zich, want men hield kerktijden. Ze moesten kiezen tussen kerk en voetbal en meestal werd het het laatste. Kapelaan Schaepm n was een groot stimulator. Hij slaagde er weliswaar niet helemaal in om de nogal vele meningen tot een geheel te maken, maar hij had de weg geëffend voor zijn opvolger, kapelaan Van Wijk. Hij droeg het voetballen zo'n warm hart toe, dat hij onmiddellijk het adviseurs- schap aannam en een tweede oprich tingsvergadering organiseerde. Hij had daarvoor al mensen gevonden, die be reid waren een bestuursfunktie aan te nemen. En zo werd het bestuur op die verga dering gevormd door de heren J. v. d. Werf. A. W van Hofslot, J. H Hom, C. Volman en W Onwezen. Er vielen diverse besluiten. Het eerste terrein langs de Dalweg werd spoedig ver vangen door een echt grasveld (aan de Lange Brinkweg, bij de Korte 'iddel- wijkstraat) met iets minder hobbels. De kleuren van de shirts werden zwart met een gele kraag. Dat was het minst besmettelijk, vond men. De club had inmiddels nog steeds geen naam Deze kwam ook uit het brein van kapelaan Van Wijk, Nadat men diverse malen hierover verschil van mening had gehad, werd het ten slotte „De Ploeg". Na de trainings avonden ging men immers meestal gezamenlijk naar hotel De Gouden Ploeg, van daar die naam. Er was in de beginperiode natuurlijk veel werk aan de winkel en men moest eerst meer aan trainen denken dan aan voetballen in de competitie. Trou wens, er was geen geld voor het aller noodzakelijkste. een kleedlokaal. Het eenvoudigste houten gebouwtje kostte in die dagen toch altijd nog 200 gul den en dat was een respectabel bedrag waarvoor men eerst flink wat dona teurs moest hebben. De toenmalige R.K. Werkliedenvereni ging bracht de eerste donateurs aan en hier kwamen bovendien enkele leden vandaan. Zo startte de vereni ging, die thans een vooraanstaande plaats in het Soester sportleven in neemt. B.D.C. beschikt over een fraai sportcomplex, waar velen, ook niet katholieken, zondags een kijkje gaan nemen. De r.k. vereniging speelt momenteel met tien seniorenelftallen in de com- Eigenlijk even plotseling als het con flict tussen schaatscoach Anton Huls- kes en de Koninklijke Nederlandse Schaats Bond tot een uitbarsting is gekomen, is de zaak „opgelost". Nog wel niet voor honderd procent, maar beide partijen zijn met een schone lei begonnen en over de oorzaak van het conflict, betreffende de vraag in hoeverre de schaatscoach-trainer be slist over wie wel en wie niet in de ploeg rijdt, wordt pas later gesproken, als het schaatsseizoen achter de rug is. In Amersfoort werd woensdag de laat ste fase van het opzienbarende con flict bereikt. De Bond en Huiskes heb ben de zaken eens rustig uitgepraat en ze hadden daar niet eens veel tijd voor nodig. De meeste tijd ging nota bene zitten in het opstellen van een communiqué, dat beide partijen be vredigde. Toen het zover was, was alles pais en vree en pakte Anton Huiskes alsnog zijn koffers om vanuit zijn woonplaats Maarn naar Schiphol te vertrekken, vanwaar hij de Nederland se schaatsploeg naar Davos zou vol gen. Een gelukkig slot .van een ongeluk kige „ruzie" op een zo mogelijk nog ongelukkiger tijdstip. Immers, Neder land had op de Europese schaatskam pioenschappen in Deventer voor inter nationaal nieuws gezorgd. De schaat sers richtten door hun goede presta ties van Deventer de schijnwerpers van de wereldpers op een klein landje. Maar nog geen 12 uur later was de pas „echt" nieuws in Holland te halen Dat was, toen coach Anton Huiskes er de brui aan gaf. Over het hoe en waarom is al vol doende geschreven. Eigenlijk mengde iedereen zich in „de strijd" en de meesten namen het op voor Huiskes. Zij hebben „gewonnen", want Huis kes is in ere hersteld. Als trainer- coach reisde hij naar Davos. Als een held werd hij uitgeleide gedaan Het was zelden zo druk wat persmensen betrof als het ooit op Schiphol is ge weest. Maar leefde niet iedereen mee met deze zaak, die weer eens onder streepte, dat Holland toch ook nog heel erg smal kan zijn? Het is allemaal voorbij. Beide partijen hebben elkaar de hand toegestoken. Ze hebben beiden water bij de wijn gedaan. Anton Huiskes „Ik stap er uit en kom nooit meer terug") en de Bond („Hij is als coach voor ons niet meer aanvaardbaar"). De drang, die door velen op hen werd uitgeoefend, zal daar niet vreemd aan zijn geweest Zelfs minister Vrolijk heeft zich er mee bemoeid. Wat hij precies gezegd heeft, zal wel altijd een raadsel blijven, maar dat het een positieve bijdrage tot oplossing van het geschil Is geweest, staat wel vast. Het is niet nodig, zelfs niet wenselijk, nu nog oude koeien uit de sloot te halen. De schuldvraag kan blijven rusten. Het is immers voorbij en een „onderzoek" zou alleen maar nadelig kunnen werken Beide partijen zijn aan een nieuwe fase begonnen. Hoe het in de toekomst verder zal gaan, wordt in maart wel beslist. Dan heb ben de schaatsers in ieder geval de belangrijke wedstrijden achter de rug. Iedereen is blij met ieze oplossing. Iedereen in heel Nederland, want men heeft intensief meegeleefd met de ontwikkelingen van de laatste dagen. Daarom zal de beslissing van zowel Bond als Huiskes bij velen met in stemming zijn begroet. Niet in het minst bij de leden van dr schaats ploeg. Zij waren er toch de dupe van, zonder dat ze er verde7- iets aan kon den doen. Nu Huiskes terug is bij „zijn" jongens, zullen ze hem ongetwijfeld niet „in zijn hemd" laten staan. Daarom is deze oplossing zove°l te mooier. Hoe mooi, zullen we in de internationale wedstrijden en vooral in Gothenburg wel zien! KANTMAN. petitie, terwijl er ook een bloeiende jeugdafdeling is. waar de heer P. G. Jansen de leider van is, bijgestaan door een „staf" van helpers. Het club orgaan „De B.D.C.-er" verschijnt maandelijks en blijkt een onmisbare schakel te zijn tusen de leden onder ling en het bestuur. Voor de jeugd is er zelfs een weekblad, de Tam-Tam. Van het B.D.C. van vroeger is weinig meer over. De werkers van het eerste uur hebben in ieder geval succes ge had. want dat de vereniging een zo bloeiend bestaan zou gaan leiden, had niemand durven en kunnen voorzien. B.D.C. is de onvermijdelijke kinder ziektes echter allemaal te boven ge komen en mag zich thans in een grote belangstelling verheugen. In mei vieren de blauw-witten feest. Het duurt nog wel even, maar de voor bereidingen zijn al in volle gang. Het belooft dus een groot feest te wor den. En niet zonder reden, want be gint ..het leven" immers niet bij veer tig? Wat dat betreft heeft B.D.C. nog een hele toekomst voor zich. Het éérste Shot-team heeft haar over winningenreeks voortgezet ditmaal was B.T.T.C. uit Bussum het slacht offer. J. Scheffer behaalde 3 overwinningen, K. Wiss 2 en H. Schrijvers, die Van Doorn verving bracht aok 1 overwin ning op zijn naam. Het dubbelspel werd door Shot verloren. De uitslagen van andere wedstrijden waren Shot 2-Hogerheide I 7-3. Shot 4- Rapid 3 8-2. Shot 5-Victoria 1-9.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1