4=6 MARKT De Gouden Snaar 4=6 MARKT 4=6 MARKT 4=6 MARKT NUTSSPAARBANK Weer een Franse affaire WESTERVELD Bronchi letten Prijs 925- Exploitatietekort van Juliana- kerk is verdwenen WESTPVELD Voor uw !e!dkrediet VERS VLEES GARAGE STAM VOOR ALLES GROENTE - FRUIT Meningen van lezers LUBRO BROOD Stichting „De Witte Pompen'' D00RSMEREN GARAGE BOSBOOM SOESTERBERC sScUoemaker Steenhoffstraat 15 Telefoon 2132-4413 Toneelvoorstelling voor de bejaarden Renault dealer S.E.C.-nieuws Verstrekking kraamzorg 100 jaar volksonderwijs Amersfoortse Kredietbank TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 Officiële mededelingen Auto- en Scooterrij school Klaar terwij! u wacht BEYEROE SMEERSTATIOX Medische dienst De heer G. Rooda overleden Verhuur H00GTEZ0N f 15,per maand Afscheid van ds Van Breugei K.V.P. Soesterberg Él De Franse ambasadeur heeft Marokko verlaten, de Marokkaanse Frankrijk Het ls nog geen volslagen breuk, maar het scheelt niet veel. En dat gebeurt nadat de zaak Ben Barka nog niet eens tot de bodem is onderzocht waarmee vier rechters van instructie druk doende zijn Frankrijk heeft zijn affaires bij de vleet gehad - Dreyfus Panama, Stavisky - naar de stank te oordelen die nu reeds opstijgt, over treft deze affaire tot dusver alle voor gaande. In het kort de feiten: koning Hassan van Marokko laat contact opnemen met de in ballingschap levende leider van de (linkse) oppositie opd het tot een verzoening kan komen In Pa rijs wordt Ben Barka gearresteerd door twee mannen die zich voor re chercheur uitgeven en dat ook inder daad blijken te zijn Nadien is Ben Barka niet meer gezien. Wel vertelt een onderwereldfiguur twee dagen later dat de Marokkaan eerst is gefolterd en vervolgens vermood en wel onder leiding van de Marok kaanse minister generaal Oufkir. Deze onderwereldfiguur daagt de Franse politie uit hem te arresteren, maar kan niet worden gevonden, al laat hij zich voor de krant fotograferen op de stoep van.... het politiebureau. Vermoord? Als de politie hem dan eindelijk arres teert, zou hij opeens zelfmoord heb ben gepleegd onder een reeks omstan digheden die het op zijn minst waar schijnlijk maken dat de politie een lastige getuige uit de weg wilde rui men. Al gauw blijkt dat verscheidende leidende figuren van de vier Franse geheime diensten en andere hoge ambienaren van de ontvoering en de moord wisten, maar en wat dat ls nog niet overzichtelijk. Vast staat wel dat de Franse overheidsfunctionaris sen, onderwereldfiguren en de Marok kaanse minister keurig samenwerkten voor deze politieke moord. Zeker is wel dat generaal De Gaulle zelf van niets wist. Vermoedelijk heb ben mensen van zijn geheime dienst hem „een goede politieke dienst" wil len bewijzen, maar in feite hebben ze hem wel de slechtste dienst bewezen die mogelijk was. Het had alleen nog maar erger kunnen zijn wanneer de zaak openbaar was geworden ten tijde van de verkiezingen. Dan had het De Gaulle zijn presidentschap kunnen kosten. De boosheid van de generaal is er in de eerste plaats een van gekrenkte trots: onder zijn bewind blijkt het toch mogelijk dat buiten hem om obscure praktijken bedreven worden. Iets als de moord op Stavisky, dat was onder de vroegere Franse repu blieken denkbaar, maar in zijn vijfde moest zoiets niet voor kunnen komen. Met gangsters Maar het ls dus wél voorgekomen. En wat ook aan het lixsr de nogal louche manier waarop Frank- njks geheime diensten werken, hand in hand met gehuurde gangsters. Bo vendien blijkt de een of ander zomaar tot een moord te kunnen besluiten en hem ook uit te voeren zonder dat daarop kennelijk voldoende controle bestaat. Al zal het minder vaak voor komen dan de verhalen van James Bond willen doen geloven, er kan voor een regering wel eens een reden zijn om in het landsbelang een tegenstan der te laten verdwijnen. Maar dat is dan een beslissing die zeker niet aan een van de lagere goden wordt over gelaten om naar bevind van zaken te handelen. Ho®stdrank in tabletvorm. 95ct Nog gekker wordt het echter in dit geval doordat het hier niet ging om een Frans belang, maar om een poli tieke affaire van Marokkanen onder elkaar waarmee geen Fransman iets heeft te maken. Dat de Franse ge heime diensten met behulp van gang sters andermans vuile zaakjes op knappen, maakt de affaire nog onfris ser En verontrustender bijvoorbeeld voor de politici die anders denken dan de commandanten var de ge heime diensten.... Koloniale mentaliteit Het tweede onaangename punt voor De Gaulle is dat de moord op Ben Barka - en dat is een figuur die bij voorbeeld in Algerije, Tunis, Egypte en andere linkse Islamietische landen bepaald meer gezien is dan koning Hassan - bij andere Afrikaanse lan den de induruk moest vestigen dat Parijs het toch niet kan laten zich op alle mogelijke nette of onnette manie ren in te laten met de politiek in zijn voormalige koloniën Speciaal koning Hassan zal Parijs niet dankbaar zijn. 'Hij wijst het Franse ar restatieverzoek van zijn minister Ouf kir af. Nit dat hij niet overtuigd zal zijn van diens schuld, maar wat kan hij anders? Bij de oppositie heeft hij het nu wel zo verkorven, dat deze vorst weinig hoop meer hoeft te koes teren daarmee nog op zo'n voet te o O O O oÓ CO Een „all transistor" compacte 2 x 15 Watt combinatie van een 'hi-fi stereo versterker en een hoog selectieve FM radio. B O BEOMASTER 1000 B «Sc O Beomaster 1000 is 'n sterk geavan ceerd en hoog efficiënt hi-fi stereo-instru ment, met een massa toepassingsmogelijk heden Hoogselectieve stereo FM radio m. automatische afstemming, 2 x 15 Watt versterker, aansluitingen voor platenspe ler (kristal of magnetisch), bandrecorder etc., separate bas- en hoge tonen regelaars. Het ongebruikelijke lage, elegante cabinet heeft ideale afmetingen voor plaatsing in boekenrek of op wandplank enz. komen dat Marokko weer eens een re gering krijgt van links en rechts. Dus zal zijne majesteit voort moeten met zijn rechtse ministers en kan hij zich niet permitteren deze weg te jagen, ook al heeft een van hen met de moord op Ben Barka 's konlngs plannen voor gezondmaking van de politieke sfeer uoorkruist Op woensdag 2 februari des mlddiags 2 uur, zal voor de bejaarden van Soest een toneelvoorstelling gegeven worden in het Verenigingsgebouw, Steenhoff straat. Hoewel alle bejaarden een uit nodiging ontvangen hebben, laat het comité ons mededelen, dat mocht deze niet te bestemder plaatse terecht zijn gekomen, alle bejaarden gratis toe gang hebben. Renault R 4 Luxe v.a. f 4.495. Dauphine Gordini v.a. f 5.385. Renault R 8 v.a. f 5.960. Renault R 10 Major v.a. f 6.495. Renault R 16 v.a. f 8.650. Caravelle Coupé v.a. f 10.530. Renault Rambler v.a. f 14.450. Nieuwenigoekplein 1 - Soestdijk telefoon 2850 SEC.-VRIENDENSCHAAR Het ziet er naar uit, dat S E C. zondag nog niet zal kunnen spelen tegen Vriendenschaar. De toestand van het veld is zeer slecht en het zal zeker de hele week droog moeten zijn en flink dooien om nog een kans te maken om te kunnen spelen. SEC. 2-VRIENDENSCHAAR 2 Voor het tweede ziet het er nog slech ter uit, daar het tweede veld verge leken bij het eerste nog aanzienlijk slechter is. AMERSFOORXSE BOYS 3-S.E.C. 3 Het Amersfoortse Boys terrein is al niet veel beter en heeft veel to kam pen met wateroverlast. We verwachten dan ook zeer stellig dat dit afgelast zal worden. OPSTELLINGEN S.E.C. S E C 1 Doel Van Hattum: achter De Rooy en Hooijer: midden Van Remmerden, Ruttenberg en Van Breu- kelen; voor Hanasbei. v. d. Broek, Verhoeven, Duyst en Van Berkel. Re serve Rodermond. S.E.C 2. Doel Van Essen; achter Krijt en Hcoijer; midden W. Brouwer, J. A Brouwer en Pothoven: voor Dor- restein. Evers. De Bruin, Lüschen en Limburg. Reserve Heymen. S.E.C, 3. Doel Bakker, achter De Jong en Hoek: midden De Vries. Va lero en Pureveen; voor Lenarduzzi, Strompel, Wildenburg, Veldhuizen en Rifcders. Reserve Lagemaat. Het exploitatietekort wer 1965 van de Gereformeerde Julianakerk is ver dwenen Dit dan* zij een financiële meevaller in de zalenverhuur, maar ook door de offervaarligheid van de gemeente, die de extra-collectes goed heeft gesteund Zodoende kon de 7000—, die als tekort waren geno teerd, weggewerkt worden. Een verheugende ontwikkeling is ook het streven naar samengaan van de kerkbladen van de gereformeerde Wil- helminakerk in Soest en de Juliana kerk ln Soestdijk. Het vorostel hiertoe is uitgegaan van de kerk van Soest. In principe heeft de kerkeraad van de Julianakerk zich vóór dit voorstel uitgesproken, maar eerst zal het mo- deramen hierover met de kerk van Soest spreken. Een andere ontwikke ling ln de gereformeerde kerk van Soestdijk is het verkrijgen van een pastorie, nu er veranderingen op til zijn in verband met het vertrek van Met ingang van 1 januari 1966 zal de uitkering van kraamgeld door de al gemene ziekenfondsen worden vervan gen door kraamzorg. Deze zal kunnen bestaan uit a). de kraamverzorging ten huize van de verzekerde. b). de kraamverzorging in een erkend ziekenhuis of in een erkende kraam-inrichting. In beide gevallen zal door het zieken fonds een bedrag per dag beschik baar worden gesteld en wel voor in terne kraamzorg per verzorgingsdag f 27,en bij wijk-kraamzorg per ver zorgingsdag 11,25. Bij kraamverzorging in een zieken huis of een kraaminrichting zal 75 van de verpleegprijs worden vergoed, echter met een maximum van 27, per dag. In alle gevallen zal voor ten hoogste tien dagen verzorging uitke ring worden gedaan. De betaling zal door het ziekenfonds rechtstreeks ge schieden aan het kraamcentrum of aan het ziekenhuis. Voorwaarde om voor de verstrekking van kraamzorg in aanmerking te ko men is dat de verzekerde zich uiter lijk vijf maanden vóór het vermoe delijke tijdstip van de bevalling tot een erkend kraamcentrum wendt om de gewenste hulp aan te vragen. Indien het kraamcentrum de gevraag de hulp niet kan toezeggen zal het hiervan een schriftelijke verklaring af geven aan de verzekerde waaruit blijkt dat de tijdig gevraagde hulp niet kan worden toegezegd. Een overeenkomstige regeling geldt in dien door de verzekerde de kraam verzorging in een erkend ziekenhuis of een erkende kraamkliniek gewenst wordt. Indien door een ziekenhuis of een kraamkliniek de gevraagde hulp niet kan worden toegezegd, dient de verzekerde zich alsnog direct tot een erkend kraamcentrum te wenden. Indien een kraamcentrum niet kan voldoen aan tijdig gevraagde hulp en ten bewijze daarvan een verklaring heeft afgegeven heeft de verzekerde recht op een vervangende geldelijke uitkering ten bedrage van 100,Dit bedrag zal worden uitgekeerd nadat de bevalling heeft plaats gevonden. In de gevallen waarin de bevalling vermoedelijk vóór 1 juni 1966 zal plaats vinden heeft de verzekerde niet kunnen voldoen aan de eis dat de kraamhulp tijdig wordt aangevraagd, Indien in die gevallen geen of gedeel telijke hulp wordt verleend door een erkend kraamcentrum, zal bij wijze van overgangsregeling evenseens een bedrag van 100,— worden uitgekeerd na de bevalling, indien gedeeltelijke kraamzorg is verleend een evenredig deel hiervan. ds Lamuers Heerspink. Dominee De Jong vervult de tweede oredlkants- plaats. Men heeft voor hem een tijde lijk onderdak kunnen vinden, dat evenwel niet voldoet als pastorie Op de laatstgehouden kerkeraadsver- gadering van Soestdijk heef de heer Samsom, namens de commissie van beheer, medegedeeld, dat het in het niewe bouwplan achter de Julianakerk mogelijk is gebleken, dat één der hoekhuizen wordt omgebouwd tot pas torie. Architect P J. Beekman jr. heeft op deze vergadering de plannen nader toegelicht. Het huis zal bevatten: woonkamer, keuken, toilet, hal, vijf slaapkamers, badcel, zolder-bergruimte, studeerka mer en stookruimte voor centrale ver warming Na een langdurige bespre king heeft de kerkeraad de commis sie van beheer verzocht met dit pand door te gaan en indien het mogelijk blijkt, dat het ten gunste van de woon- en studeerkamer breder ge bouwd kan worden, deze mogelijkheid te benutten Het betreffende pand zal eind 1966 klaar zijn. Voor de overgangsperiode zal gebruik worden gemaakt van de oude pastorie aan de Wilhelm»nalaan, en drie slaapkamers, die gedurende deze tijd door een gemeentelid zijn aangeboden. In overleg met de com missie van beheer heeft de kerke raad afgezien van de koop van een door een gemeentelid aangeboden pand Reaactie Soester Courant Mijnheer. In uw rubriek „Meningen van Lezers" ln de Soester Courant van 21 januari schrijft de heer P. J. Becker. dat hij de houding van ds H. Bartlema, die zijn werk als geestelijk verzorger zon der onderscheidingstekenen op z'n uniform wilde verrichten, van harte toejuicht. Naar zijn mening te oordelen schijnt het mij echter toe dat de heer Becker weinig afweet van het werk van een geestelijk verzorger in de militaire dienst. Het is mij. als militair, gebleken dat een geestelijk verzorger, dominee, aal moezenier of humanistisch geestelijk raadsman, meer kan bereiken voor zijn jongens als hij in uniform met sterren of balken loopt dan wanneer hij ge woon in burger de kazerne betreedt. Ik weet ook uit ervaring, dat geen enkele soldaat een geestelijk verzorger als militair ziet, maar dat hij als het ware gewoon door dat uniform heen kijkt Er zal dan ook geen enkele geestelijk verzorger zijn die persé wil dat men hem groet. Dat ds Bartlema het niet eens is met die onderc heidingstekenen is zijn goed recht, maar laat hij dit dan uit vechten met de hoofdlegerpredikant en dit niet over de rug doen van Jan Soldaat. Na verschillende gesprekken met de geestelijk verzorgers van mijn eigen onderdeel weet ik, dat ook zij die mening zijn toegedaan. Wanneer een geestelijk verzorger de soldaat wil helden bij zijn moeilijk heden en bij het vormen van een eigen levensovertuiging, maakt het voor de soldaat niets uit of hij dat doet in uniform met onderscheidings tekenen. Er zijn uiteindelijk meer voordelen dan nadelen. Hij kijkt ge woon door dat uniform heen en ziet dan een mens die hem tot steun wil zijn. Dpi. sld 1 H. L. VAN DALEN Gelegerd in Ede Braamweg 47, Soest. De financiële actie ten bate van het derde buitencentrum op Schouwen heeft het prachtige resultaat opgele verd van 3740,07 Als we in aanmerking nemen, dat het oorspronkelijk streefbedrag drie dui zend gulden was. dan zult u begrijpen dat de afdeling Soest met het ge noemde resultaat zeer ingenomen is en laat alle particulieren en bedrijven hartelijk dank zeggen voor de buiten gewone medewerking. naar de Steenhoffstraat 6 - Soest inabi] gemeentehuis) Telefoon 02955-2933 Maandag van 2-4 uur n.m Woensdag van 9-12 uur v.m. Vrijdag van 5-8 uur n.m WEDEROPBOUW WET Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan Caltex Petroleum Maatschap pij (Nederland) N.V.. Conradkade 178 te 's Gravenhage, op haar daartoe ge daan verzoek op grond van het be paalde in artikel 20 van de Wederop- bouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van een benzinestation met quick-serviceruimte, op het per- veel. gelegen aan de Birkstraat hoek Ferd Huycklaan, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie C. nummer 3232, zulks in afwijking van het be stemmingsplan Soest-Zuid, vastgesteld op 9 februari 1955, afd. I, nr. 2617. Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een ter mijn van één week na de dagteke ning van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaan- vrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter Inzage. Soest. 28 januari 1966. All-risk verzekerd. Gratis theorieles. Volledige rij uren. Door het behalen van het Vamor-diploma gerechtigd uw examen bij te wonen. Steenhoffstraat 25 - Tel. 2185 - Soest Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. Bixkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 HERHALINGSINENTING DIFTERIE. TETANUS EN KINDERVERLAMMING Alle kinderen, geboren ln 1962, zullen ln de loop van de maand maart een oproep ontvangen voor een herhalings injectie tegen difterie, tetanus en kinderverlamming (dit betreft de 5e inenting). Kinderen, geboren in de jaren 1952 t.m 1961, die om de een of andere reden deze herhali" gsinjectie niet ge kregen hebben, kunnen deze alsnog ontvangen. De ouders van deze kin deren dienen zich hiervoor te melden op het gemeentehuis, afd. Entadmi- nistratie (tel. 2643, toestel 3) en wel vóór 21 februari 1966. Dokter W. F. van den Helm, Prins Alexanderweg 82. Huls ter Heide. tel. 03404-31574. neemt op zaterdag 1 en zondag 2 januari de dienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter en J. C. Lucas te Soesterberg en D. J. R. Jel- lema te Den Dolder. Dokter L H Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder. tel. 03402-2696, neemt de dienst waar voor dokter A J. W. Ha- gedoorn te Soesterberg. in op de betekenis van de zegen van God voor de gemeente Na de kerkdienst sprak de praeses van de kerkeraad, de heer ,1. Lock, die ds Van Breugei dank bracht voor de uitnemende wijze waarop hij zich van de moeilijke taak heeft gekweten om een zo jonge gemeente te lelden. Ook was hij een stuwende kracht voor het gemeentewerk. Voor de mens in ds Van Breugei heeft men een grote be wondering. aldus de heer Lock. omdat achter zijn toga 't waarachtige geloof leeft. Als blijk van waardering van de gemeente bood spreker een prachtige antieke klok aan In zijn dankwoord zei de predikant getroffen te zijn door de rijke woorden van de heer Lock en dankte de gemeente heel hartelijk voor het prachtige geschenk. HIJ sprak zijn dan!- uit voor de be langstelling en de samenwerking met ds De Bruin en ds en - tevrouw Vroeg- OD Hierna maakten zeer velen gebruik van de gelegenh" d om persoonlijk afscheid te nemen van ds Van Breu gei. Deze week zal ds 'an Breugei bij de zieken op bezoek gaan om afscheid te nemen. Van Weedestr. 72 - Soest - Tel. 2792 Alhier is plotseling overleden de be kende muziekleraar en musicus G H. J Rooda Hij bereikte de leeftijd van 74 laar. Veel ouderen zullen zich met grote dankbaarheid d- eer Rooda herinne ren toen zij nog lid waren van zijn ^ne^„^angaf voor jeugdorkest in de dertiger jaren en J' later van zijn groot orkest Men trad met een prachtige uitvoering op voor de katholieke kring en zelfs ook voor de K R O.-microfoon. Gedurende vele jaren was de heer Rooda muziekleraar aan het Pensio naat „St. Louis" te Amersfoort en te Zeist. Van zijn hand verschenen „Handleiding voor de blokfluit in C" en „Oefeningen voor de blokfluit in F". Vrijdagmorgen heeft de begrafenis plaats gehad op het r.k. kerkhof te Soesterberg. In de kerk van de Johannesstichting te Huis ter Helde heeft ds P. van Breugei afscheid genomen als predi kant van de Gereformeerde kerk te Soesterberg. In verband met zijn ver trek naar Leeuwarden. De kerk was geheel bezet en ook pastoor dr De Bruin en ds A Vroegop van de Herv gemeente in Soesterberg waren aan wezig. Ds van Breugei sprak naar aanleiding van 2 Cor. 13 13 en ging De Soesterbergse afdeling van de K V.P hield een niet best bezochte vergadering waarover voorzitter C. Merks zijn teleurstelling uitsprak. Belangrijk ln deze vergadering was oa. de kandidaatstelling voor de as gemeenteraadsverkiezing. Het politiek advies voor de te houden groslijststem ming werd als volgt samengesteld: 1 B H A. Elbertse, thans reeds 8 jaar gemeenteraadslid, 2 P Ctorimans, 3 j Lisman, 4. A. J. van Balkom. Voorts werd het woord gevoerd door de heer Elbertse, K.VP gemeente raadslid. die een uitgebreid overzicht gaf van het gemeenteprogramma voor de a s periode. Spreker schonk vooral aandacht aan de volkshuisvesting en naar verruiming zou moeten worden gestreefd. De bouw van bejaarden woningen verdient de volle aandacht Tevens attendeerde hij de oprichting van een plaatselijke of regionale onge vallen dienst, dit in overleg met de plaatselijke E H.B.0 en de kruisver enigingen Ook het dorpshuis blijft op het K V P-programma staan, ter wijl de heer Elbertse nog diverse richt- aanleg en uit breiding van sport- en speelruimte voor de komende zittingsperiode op spaarbankboekjes met een opzegtermijn van 12 maanden4 op spaarbankboekjes met een opzegtermijn van 6 maanden' op spaarbankboekjes met een opzegtermijn van 3 maanden. Hiervan kunt U óók Uw belastingen laten betalen' De eerste inleg op deze termijnspaarbankboekjes dient tenminste f500, te zijn. De verdere stortingen kunnen slechts geschieden in ronde bedragen van f. 100,of veelvouden daarvan. De op deze rekeningen gekweekte rente is echter direkt opvraagbaar. Ook kunt U van deze rekeningen zonder opzegtermijn betalingen door de Nutsspaarbank laten doen voor: aankoop van een huis, aflossing van een door de spaarbank verstrekte hypotheek, effecten gekocht via bemiddeling van de Nutsspaarbank. Kantoren te Amersfoort, Baarn, Nijkerk, Scherpenzeel, Soest, Rijdend Bijkantoor Cv-,

Soester Courant | 1966 | | pagina 3