VI OOSTERSE TAPIJTEN Lokkende diamanten maken kijkers tot kopers BALANSOPRUIMING J. I Pauëlsen I GAZELLE: FUGERS RIJWIELEN D. ENGEL rao£/7> Uw staat klaar hij „DE Ü01MN SNAAR" xmttm Woekeraar aan banden Schrijf-, Tel- en Rekenmachines A. E. RADEMAKER Kinder-. Sport- en Toerrijwielen, vanaf 127. Kerkstraat 3 - Soest - Telefoon 2030 Een bril die goed zit koopt u bij de vakman IImme keuze MONTUREN Lenssen+de Wolff &- K.V.P. stelt candidaten voor de gemeenteraad VOOR BABY'S HUIDJE Hees-nieuws Loge „Eemland" Krabbels van Knelis A U S T 1 N U S SPEEK f||§ T 1 N de fijne dropbonbonlekker en... goed voor u! Houden zo POLITIETEL. 4444 TEL BRANDWEER 3 3 3 3 UW SUCCES IS ONZE RECLAME Auto- en Scooterriisehool Bouwvolume voor Soest voor 1966 De drieëntwintig jarige juweliers zoon Hessel Schipper uit Amsterdam vond de toverformule om een gedeelte van het slenterende leger in Am sterdams bekendste winkelstraat de zaak van zijn vader binnen te krij gen. Niet langer maken de vele win kelenden nu een grote boog om het exclusieve en kostbare Juwellersbe drijf van de familie Schipper in de Kalverstraat, maar met drommen tege lijk komt men een kijkje nemen in de met brillanten afgezette „pijpenla" van Schipper. Geen wonder! 7&BBSN Wil OOK VOOR Ut Zonder verplichtingen kan men hier een echte onvervalste diamantslijperij in ogenschouw nemen en genieten van het oude ambacht terwijl de uit vele facetten glinsterende resultaten tot kopen lokken. Jaook In deze branche worden kijkers vaak kopers en heus niet al leen buitenlandse toeristen, die op dit gebied Nederland als „goedkoopte-ei- land" zulen waarmerken, maar ook vele vaderlanders nemen voor de vari atie eens een ..steentje" inplaats van ean „stukje". Zonder „Fingerspitzengefühl" kan de leerling diamantslijper beter een an der vak kiezen Voor dit beroep moet men en aanleg en liefde hebben an ders is het nutteloos eraan te begin nen De jonge Hessel Schipper uit de Kal verstraat te Amsterdam beschikte ln ruime mate over deze kwaliteiten en alleen daarom is hij een uitnemend diamantslijper geworden. Een man. die de techniek van het slijpen, kloven en zagen volledig onder de knie heeft, zo goed zelfs, dat hij tijdens een verblijf in Ierland werd aangezocht ln het genoeg van het diamantvak afwist, stuurde mijn vader mij de wereld in. Overal streek ik neer. in Antwerpen, Tel Avlv, Frankfurt. Athene. Zürich. Dublin. Londen en New York. In elke plaats leerde ik nieuwe kneepjes en al gauw kwam Lk tot de ontdekking, dat in ons land. ondanks de na-oorlogse moordende concurrentie op dit ge bied, de diamantindustrie nog steeds alle kansen voor een „kop"-plaats in zich had. Onze oude vakmensen zijn onbetwist de beste en al heeft Israël met^ zijn voornamelijk „kleine steen- tjes"-industrie een voorname plaats op de wereldranglijst, toch durf ik te voorspellen, dat het geen jaren meer zal duren of Nederland ligt weer voor aan. Neem nu eens de prijzen' Een Amerikaan koopt hier voor zestig pro cent minder dan in zijn eigen land. diamanten en het is dan ook begrij pelijk dat er een levendige handel tussen Amerika en Nederland bestaat. Daar komt nog bij, dat onze kwali teit beter is en dan schep ik heus niet op!" Trots voert Hessel Schipper mij rond in de afdeling diamantslijperij van het Juweliersbedrijf van zijn vader, die zijn ondernemende zoon graag met de leiding van dit uiterst exclusieve en delicate nevenbedrijfje heeft belast. Naast vakman op de draaischijf is Hessel Schipper ook een handig er uitermate bekwaam zakenman, die de markt aanvoelt en die over genoeg i mensenkennis beschikt om reclame tc maken voor zijn eigen afdeling. Hessel sloeg aan het piekeren over de vraar Hoe trek ik meer kijkers naar binnen? Hoe help ik velen van mijn landge noten over de drempelvrees als het i een exclusieve zaak betreft, heen?" De ondernemende diamantslijper vonr.' de toverformule Met medewerking van zijn vader richtte hij achter in de zaak een complete diamantslijperij ln Twee oudgedienden in het vak kregen een eigen draaibank en ook Hessel's werkbank kreeg een plaatsje in de helverlichte en kraakheldere ruimte, waar spoedig het zachte zoeven van het edele handwerk weerklonk. De „Diamond Cutting Co.", zoals de slijperij in de Kalverstraat werd ge noemd was een feit. Via een tegelpla teau in het trottoir werden de win kelende passanten uitgenodigd een kijkje te komen nemen in de slijperij en wat Hessel steeds had verwacht, gebeurdekwamen de kijkers eerst druppelsgewijs binnenal spoedig op stelten, toen mijn vader deze dure stenen kocht", zegt Hessel lachend. „Hier heb ik een aantal Kongo-dia manten. Ongeslepen zien ze er uit als waardeloze keitjes, rqaar als de vakman ze in handen heeft gehad worden het juweeltjes van diamanten. Iedereen, groot of klein wordt door mij of door mijn assistenten rondgeleid en ik ge loof dat juist het aanschouwelijke on derwijs, als ik het zo mag noemen, de meeste vruchten afwerpt. Wie „kitsch" brengt of verkoopt, zal „kitsch" oog sten. Bij ons is geen grammetje na maak en het publiek heeft dat meteen door." KUSSENS v.a. f 20.- HAMADAN-, KARADJA-, BELOUDJMATTEN v.a. f 29.- SHIRAZ TAFELKLEDEN, pijn. 80 X 80 cm v.a. f 59- SHIRAZ en AFSHAR TAFELKLEDEN, pl.m. 160 x 110 cm. v.a. ..v.a. v.a. f 129- 1150. f 399.- SALON- en HALTAPIJTEN, pijn. 200 x 140 cm 9HIRAZ TAPIJTEN, pl.m. 300 x 200 cm HERIZ TAPIJTEN, pl.m. 300 x 200 cm v.a. f699, En vele andere sensationele aanbiedingen. BUSSÜM RAADHUISSTRAAT 38 ALKMAAR HEKELSTRAAT 11 TELEFOON 02959-12160 TELEFOON 02200-14153 Hessel Schipper, de ondernemende diamantair uit Amsterdam. Hessel Schipper ziet een groepje men sen wat onwennig de zaak binnenko men. Ogenblikkelijk gaat hij naar de „kijkers" toe en stelt hen met enkele woorden op hun gemak. Even later staan de belangstellenden rond de oudgedienaen achtei de draaischijf Hun ogen volgen de beweging der mannen en het is de kijkers aan te zien. dat zij genieten van het oude ambacht, dat zich met rasse schreden in ere heeft hersteld. Was het dia mantslijpen tot vlak voor de oorlog een aangelegenheid van Joodse Neder landers. nu hebben vele niet-joden zich het edele ambacht eigen gemaakt en de tijd ligt niet ver. dat Amsterdaifi opnieuw de eerste diamantstad ter we reld is En wanneer de top opnieuw is bereikt, is dat in niet geringe mate te danken aan het energieke streven van de familie Schipper, die de dia mantslijperij ln het hart van Amster dam oprichtte en de mensen er bij wijze van spreken met de neus op drukte. Bravo Hessel Schipperje tover formule komt niet alleen je eigen zaak. maar de hele Nederlandse „win kel" ten goede! Kijkers worden kopers Belangstellenden bekijken vol interesse het werken van de slijpers. plaatsje Ennis een school voor dia mantslijpers op te richten .."Ruim een half jaar heb ik aan circa 50 jongens les gegeven toen ik voorgoed vertrok was de grondslag gelegd voor een degelijke opleiding, ik ben dankbaar, dat ik dit heb mo gen doen, want het diamantvak is zo iets fascinerends en voldoeninggevend, dat lk er niet buiten zou kunnen le ven". dat vertelde Hessel Schipper, ter wijl hij bezig was een nieuw facet te slijpen aan een ruwe diamant uit zuid- Afrika. Razend snel (3000 toeren per minuut) draaide de met olijfolie be sprenkelende schijf ln de rondte. Pas toen het „steentje" een geheel nieuw facet had gekregen, zette Hessel de machinerie stop en begon aan zijn levensverhaal, dat pas drieëntwintig jaar oud is. „Toen ik na vier jaar hard werken De geldwoekeraar is zo oud als de mensheid zelf en ook in onze tijd is hij nog niet dood. Want ook al heb ben we de mond vol welvaart, nog steeds zijn er tienduizenden mensen, die tegen hoge rente geld lenen dat zi) voor een acute angelegenheid nodig hebben. En inplaats van naar een bankinstelling te gaan. laten zij zich dan paaien door een kredietbemidde laar, die in dikwijls misleidende ad vertenties hoog pleegt op te geven van zijn „voordelige condities" In dit verband rijst de vraag, of de Nederlandse pers dergelijke adverten ties niet botweg zou moeten weigeren. Men kan natuurlijk stellen dat de mensen zelf zo wijs zouden moeten zijn om niet naar een woekeraar te gaan. Maar helaas leert de ervaring, dat vel menser. niet kunnen rekenen of niet kunnen denken en het echt wel een beetje nodig hebben dat zij tegen zichzelf worden beschermd. Dat heeft de wetgever gelukkig wel begrepen Een Koninklijk Besluit, dat met ingang van 1 maart van kracht wordt, bepaalt een lager maximum rentepercentage voor dit soort lenin gen. Deze voorlopige regeling is ge troffen ln afwachting van een nieuwe geldschieterswet, welke hopelijk ook nog dit jaar in het staatsblad zal kun nen worden gepubliceerd. Met deze maatregelen hoopt men het euvel van de woeker de kop in te kunnen drukken Maar de woekeraar zal pas voorgoed uit onze samenleving verdwijnen, wanner de mensen zelf vijzer worden Helaas worden zij dit vaak na schade en schande werden hele excursies naar de slijperij georganiseerd. Bussen met ouden van dagen wisselden af met kinderen op schoolreisje en vanzelfsprekend kwamen in de vakan tie ook vele vreemdelingen „binnen vallen". Nu is iedereen in huize Schipper even welkom De kijker en de koper. Im mers, men gaat uit van de juiste stel ling. dat kijkers vroeg of laat de ko pers van morgen worden en wie zijn ogen heeft mogen verlustigen aan de briljante werkstukken uit de slijperij, zal de glans der facetten nooit verge ten, Achter een vitrine van dik glas liggen de pronkstukken van Hessel Schipper Diamanten als erwten zo groot, die een waarde vertegenwoordi gen van meer dan honderd duizend gulden elk. „Amsterdam stond er van EDE C H E M l SC HE- EN WIT WASSERIJEN HAALT GRAAG UW WAS OPMAANDAGEN BRENGT DIE VRIJDAG SCHOON THUIS TELEFOON 08380-8050 /oh' - oij - REMINGTON - ADLER - EVEREST ELECTRISCHE TELMACHINES vanaf f297.50 KANTOORBOEKHANDEL Laanstraat 44 - Telef. 2957 Leverancier van alle ziekenfondsen m onroerende goederen taxaties Mvwjwr hypotheken ■f Hr assurantiën Steenhoffstraat 67 Soest Tel. 2169 Dinsdag j.1. hield de Katholieke Volks partij, afd. Soest, een algemene leden vergadering in verband met de ko mende gemeenteraadsverkiezing heb ben wij de bespreklnger dienaangaan de gevolgd. De voorzitter, de heer dr J. Walter verheugde zich over de grote opkomst, in tegenstelling met de meeste ver gaderingen en dat gaf het bestuur werklust voor de toekomst. De hoofd schotel voor deze avond vormde de candidaatstelling voor de gemeente raadsverkiezing, die op 1 juni a.s. wordt gehouden. Bovendien moesten de candidaten voor het college van het pjlitiekadvies gekozen worden. Om het onze lezers even duidelijk te maken het volgende. Er worden door de vergadering een aantal candidaten voor de verkiezin gen opgesteld en dat college van Po- litiekadvies gaat binnenkort, samen met leden van het bestuur een volg orde van de gestelde candidaten ad vieseren. Dit advies wordt aan de le den voorgelegd, die dan uiteindelijk aan de zogenaamde groslijststemming kunnen deelnemen. Als candidaten werden genoemd alle 'ttende raadsleden, t.w. A P. Hil- ^orst, mevr. M. C. P Walter-v. d. Tocht, J. H. Hom. J. R. van Poppe- len, A J. v. Vloten. G. C v. d. Berg, T. C. Korte en B H A. E. Elbertse. ?rwijl hieraan de volgende nieuwe andldaten werden toegevoegd: J. Hll- lorst, A. Roest. P. A Verstijne. P J A Parie, A v. d Dijsel, H Smit en mevr. Spoelstra-Schröder. Het college van het Politiek advies, werd samengesteld uit personen van 6 bevolkingsgroepenM.K.V.-Midden stand. vrije beroepen, vrouwenbond werknemende middenstand en ABTB Er moest een keus gedaan worden uit 24 candidaten en het resultaat was als volugt: G. W Visser en Th. Die- mers (beiden M.K.V.), W H v. Heest eii J R Rademaker (beiden midden stand), W G. Zadelhof f en H. W van Asch (beiden vrije beroepen), mevr. Logtestijn-Van Roomen en mevr. Cee- len-Spruit (beiden vrouwenbond), N. H Bredeveld en A J Wubbe (werk nemende middenstand) en P R. v. Roomen en A G van 't Klooster (beiden A.B T B. Op donderdag 3 februari zullen deze candidaten zitting hebben, terwijl op 13 februari de groslijststemming zal plaats vinden Voor het invallen van de winter nam het bestuur van de v.v. Hees, in over leg met de trainer, de heer G. Huurde- man, maatregelen, welke nodig geacht werden voor het behoud van het eerste elftal ln de 2e klase zaterdag middagcompetitie en voor de verde diging van de fraaie eerste plaats van het tweede elftal in de reserve 3e klasse. Besloten werd een selectiegroep van 18 spelers samen te stellen, waaruit na de winter het eerste elftal gekozen zal worden. Deze groep bestaat uit de eerder op gestelde spelers van het eerste elftal, met toevoeging van een aantal veel belovende spelers uit het tweede elftal. Ieder spelend lid kreeg gelegenheid om 3 maal per week te trainen, n.1. op dinsdag-, woensdag- en donderdag avond. Aan de leden van de selectie- ploeg werd verzocht minimaal twee trainingsavonden per week bij te wo nen. Enkele spelers hebben de trainingen met volle inzet gevolgd, maar een groot aantal heeft slechts een enkele maal of in het geheel geen training meegemaakt, terwijl onder alle om standigheden getraind werd. Wat zijn de gevolgen voor de leden en voor de V.V. Hees door het slecht bezoeken van de trainingsavonden? Met de opstelling van de elftallen zal hiermede zeker rekening worden ge houden. Dit kan tot gevolg hebben, dat straks, als er weer een competitie wedstrijd gespeeld moet worden, juist diegenen, welke geen of nauwelijks trainingen hebben meegemaakt, zich vreselijk verongelijkt vrelen, indien zij niet worden opgesteld. Het bestuur is echter van mening, dat aan bovengenoemde regel strak de hand zal worden gehouden om de teamgeest op een zo hoog mogelijk peil te houden, daar dit peil alleen opgevoerd kan worden indien de spe lers regelmatig met elkaar oefenen en derhalve in een betere conditie komen dan de ongetrainde of weinig ge trainde spelers. Het bestuur gelooft nog steeds «n het behoud van Hees in de tweede klasse, hetgeen met moeite is veroverd en het kampioenschap van het tweede elftal, echter alleen als de spelers er iets voor over hebben en ook de spelers van de lagere elftallen energiek en zo mogelijk 3 maal per week trainen De vergaderruimte in het Oranje Hotel was bijna te klein om maandag j.1. de belangstellenden te bergen voor de lezing, die door de heer ir. C M. R. Davidsin over het onderwerp „Vrij metselarij" zou worden gehouden. De voorzitter, de heer mr. F J. W. Hartelust opende de vergadering met de aanwezigen een hartelijk welkom toe te werpen. Die bijeenkomst was mede belegd om vreemde gedachten over de vrijmetselarij de kop in te drukken en verder de mogelijkheid voor buitenstaanders te scheppen de weg te effenen het „kleinood" te ver werven t.w. toe te kunnen treden tot de loge. Met opzet had de heer Hartelust in zijn openingswoord alleen de heren welkom geheten, ofschoon talrijke da mes aanwezig waren. Dit vond zijn oorzaak in het feit. dat alleen „man nen" tot de loge kunnen toetreden. De heer Davldson, die hierna een aanvang nam met zijn lezing, diepte ver in de historie, waar en wanneer de Vrijmetselarij was begonnen en dat bleek 21 juni (St. Jan) 1717 in Londen te zijn Het zou ons te ver voeren, die gehete historie vanaf 1717 te beschrijven, maar wel bleek, naar de spreker vertelde, dat de vrijmetse larij een grote vlucht had genomen, Zo zijn er in Engeland op het ogenblik 7000 loges, in Schotland 1500 en in Ierland 600. Een loge wil zoveel zeg gen als een afdeling van de grote loge hoofdbestuur). In Amerika heeft de vrijmetselarij de allergrootste vlucht genomen. In de 49 staten zijn er 16.000 loges met 4.500.000 vrijmetselaars. Eén op de 10 Amerikanen is lid. Diverse presidenten zoals Washington, Wilson, Truman, Johnson waren of zijn lid van dit verbond. De vrijmetselaar loges zijn trouwens thans over de gehele we reld verspreid. In de oorlog werd deze organisatie in Nederland door Hitler verboden en grootmeester (zoals de leider genoemd wordt) Van Tongeren vond de dood in een "oncentratle- kamp. Thans is dr. prof. Kok uit Amsterdam Grootmeester. De Vrijmetselarij schenkt belangrijke giften aan rampen en dergelijke. Om toe te treden tot de organisatie moet men geloof in God hebben, door de Vrijmetselaar ook wel genoemd Ajje 't ming vraogt mok zeige dak bil» zal weeze as einde- luk die naore griep- nerlcxle affer de rug is Jonges. Jonges wat een ellende en een naorigheld Ik heb d'r nooit laast van, waant lk bin 'ezerstarreke ke- rel. maor Gart en Piet en al ming aandere kennisse ligge mit die naore griepbassllle in d'r luu bed. En da zou heulegaor nie arreg weeze. as ik d'r ok maor in kon kruupe, maor dat is ut um juust, lk wor nle ziek. Hoe ut komp. lk weet ut nle. Ik doe d'r echt wel ming best veur. waant ik gao zoveul mogeluk bie die zieke luu op bezoek. Nie omdak zo belaangstel- lend bin en ok nle omdak dan steeds thee of kc.'fle mit een karsebonbon krieg. maor om ok de iep op te lope, dan kan lk ok ongder de wol Wasnt nong kan da ueul nie. Knellao zeit: Jie bin nle ziek. jie komp je bed nie in Zo'n flinke kerel hoef nle op zien bed te gaon ligge! Daor kan ik ut mee doen Iedere mar- rege om vief uur, as de haon van de buure begint te kaokele en te kraoje. trekt Kneliao mit een ruk de dekes van ming lief en dan roept z Knelis. d'r uut, 't is de hoogste tied. Ik hep al vaok ezeid dattut elgeluk nog wel vreug Is. maor ze zelt. datte kippe en de varrekes d'r zo annewend binne. da zullie om hallef zes d'r luu ete kriege, dak echt nie laanger kan blie- ve leige. Ieder jaor teuge de tied, dat de griep uutbreekt, hep ik hoop. da die vlrusse ming ok zalle grlepe. maor nee heur, lk wordt hoogstes een bietje verkou- we. En da's veur Kneliao nie enog, waant die zeit, dan trek Je maor een ekstrao wolletje an en dan gao je maor 'n uurtje eerder naor bed Daor hep lk netuurluk niks an, ik wil juust 's morgens us blieve leige Nong mok eerluk zeige, da Kneliao d'r ok aaltied op tied uut is. Die stapt iedere marrge stipt om nege uur uut bed, daor kajje de klok op geilek zette En ze ls ok nooit ziek. da zeit ze teminste. Soms denk ik wel us: ik geleuf d'r niks van. waant ze ziet d'r ok wel us beroerd uut, maor dan zeit ze weer ik gao een endje fletse en as ze dan terugkomp is ze weer heul op- peknapt Ik weet nie of da van ut fietse komp, of da ze arreges een opkikkertje gaot haole. Ik zal toch us kieke, ze gaot aaltied richting van Weelestraot Maor aal mit aal vim', ik ut merao- kels vervelend da ik zo'n bietje de enugge bin die nog op de been is, teminste dat zeit kneliao. waant ik mag bie wieze van spreke de deur nie meer uut. De beeste voere. aorepels en kole haole veur Knellao. da's zo'n bietje alles wa ik nog mag do Aan- ders hep ik grote kaans dak ok ziek wor. zeit Kneliao. Ze weet netuurluk ok best, dak dan ut dorrup ln gai en daor loope nong eenmaol aaltied hongderde minse. Dan is een griepje zo overenome, zelt ze. Affing. ik hep nong evraogd of Gart en Piet d'r luu zieke lichaam effe naor ming toe sleupe, dan kan ik die griep meschien van hullie overneme As da lukt, kruup ik gauw me bed in. Dan vraog lk of Kneliao me kusse effe op schudt en of ze d'r verpleegsterskappie op wil zette. Da mag wel veur een keer. Amersfoortscstroot 22—24 SOESTERBERG Telefoon (03463) 13 27 Showroom ook zaterdags geopend van 9.00-17.00 uur. gfabriM» Opperbouwmeester van het heelal. Het doet niets terzake welk geloof men aanhangt. Verder mag men geen sa menzwering verrichten tegen de staat en is men vanzelfsprekend onderwor pen aan het reglement. Men moet een rijpe en oprechte man *ijn van goede naam. Men is broeders onder elkaar, terwijl de politieke richting geen rol speelt. Op de bijeenkomsten worden onder werpen van allerlei aard besproken en een ieder kan vrijuit zijn mening uiten. De Vrijmetselarij wint geen zieltjes, maar wacht alleen op eerlijke man nen, die uit innerlijke drang naar de organisatie komen Ieder zal ervaren, welk een uitzonder lijke sfeer op deze besprekingen heerst, aldus de spreker. Na de pauze was er gelegenheid tot het mondeling stellen van vragen, ter wijl deze ook schriftelijk ingediend kunnen worden bij het secretariaat, in Soest bij de heer A. M. van Hengel, St. Willibrordusstraat 9, Het is opmerkelijk, dat er de laatste tijd zo weinig ernstige ongelukken in Soest gebeuren. Zeker er gebeurt iedere dag wel wat. maar die zijn van zo weinig betekenis, dat het niet vermel- dingswaardig is. De weggebruikers gedragen zich dus als „Heren in het verkeer" of zou de onvoldoende doorgaansweg de autobe- zlters tot voorzichtigheid aanmanen. Hoe het ook zij, houden zo! BOSSTRAAT 5 - TELEFOON 2543 Zoals gebruikelijk nebben gedepu teerde staten van Utrecht ook dit jaar besloten tot verdeling van het aan deze provincie ter beschikHng gestelde bouwvolume over do gemeenten Bij deze verdeling vou. het jaar 1966 is van andere criteria uitgegaan dan in vorige jaren: de programmering op basis van het direct realiseerbare ls in de plaats getreden van de min of meer op de grootte van de ge meente afgestemde toewijzingen. Voorts ligt het in het voornemen, de toewij zingen in volgende jaren af te stem men op het bouwprogramma op lan gere termijn (vijfjarenplant dat in hoofdzaak bepaald wordt door de planologische mogelijkheden van elke gemeente. Het programma voor het jaar 1966 behoort dan ook mede te worden be oordeeld tegen de achtergrond van deze plannen op langere termijn. Voor 1966 zijn aan Soest toegewezen 212 woningcontingenten, n.1. 140 voor woningwetbouw, 1 voor premiebouw, en 71 voor de vrije sector In genoemd vij jarenplan 11966 tot en met 19701 zijn voor Soest 20 i - ,- ningen uitgetrokken.

Soester Courant | 1966 | | pagina 5