hobby BONT en MODE Tapijtknopen is een moderne SUS 13 vSpcciacil voor de rouw U kunt niet alles weten /Ml Wintergroenten LOTEN OVERAL VERKRIJGBAAR Prijs per lot f. 1.25 GIRO 1100 SUS ROTTERDAM Met dit keer o.a. speciale „winterkost"-recep- ten, tips op het gebied van de wintermode, en het knopen van hal- en kamertapijten voor de ,,doe 't zeiver". Een ruime sportmantel van marmottenbont. Ook de hoed is van hetzelfde materiaal vervaardigd. Het geheel doet wat Russisch aan. Het rr^T.10"" ,w.andk!fdie in lang vervlogen tijden In de kamers y\" de ,"1225,?JZ<L*? der Farao's en de kasteclzalen der Middeleeuwse ridders de gerieflijkheid binnenbrachten Vooral in het noorden van Europa toen het glas nog door de kruisvaarders moest worden geïmporteerd, sloten dikke wandtapijten de luchtgaten in de muren at en kon het vertrek door een machtig houtvuur heerlijk warm worden gestookt. Aan deze handgeknoopte tapijten was de uiterste zorg besteed. De hand- werkster fantaseerde het patroon tijdens het knopen van het tapijt waarbij slechts een ruwe schets het uitgangspunt was Dikwijls ging er met het maken van één enkel tapijt jaren heen. Het is be grijpelijk, dat uit die praktische noodzaak ter verdrijving van de kilte het verlangen naar wand- en vloerbedekking bleef, ook nadat de techniek het leven comfortabeler had gemaakt. In de luchtopeningen en kijkgaten waren ramen aangebracht en tegen de muren werden schilderijen gehangen. Het wandtapijt werd meer en meer als vloerkleed gebruikt. Het is tot op de dag van vandaag een sieraad gebleven In deze moderne tijd, waar de beel dende kunst steeds meer de aandacht krijgt die hij verdient wordt ook het handgeknoopte tapijt in ere hersteld. Het wordt een begeerlijk bezit om een vloerkleed van deze tijd te bezitten En terecht. Van alle dingen in het huis is de vloerbedekking de blikvan ger Er wordt het eerst bij binnen komen naar gekeken. Er wordt de ge hele dag op gelopen, met schoenen en pantoffels. Er wordt het meest van gevergd, meer dan van enig ander stuk huisraad. Het kan bij de inrichting één van de duurste onderdelen zijn. maar zonder kan het beslist niet De levensduur van een machinaal ge- knopers uit mannen bestaat en toch is het geen uitgesproken mannenwerk, maar ook geen exclusief werkje voor vrouwen. Men krijgt voortdurend meer oog voor de ontspanning en de rust die van dit soort handenarbeid uitgaat; voor de kostenbesparing. Want een hand geknoopt tapijt gaat zeker vier maal langer mee dan een machinaal ge maakt en is daarom alleen al 't liefst maar ca. 70 goedkoper Bovendien is het kleed geheel eigen keus; de ma ker heeft zelf grotendeels de kleuren bepaald Bij navraag bij de Leidsche Wolspin nerij Neveda zagen we dat zi] het de klant nog gemakkelijker heeft ge- Samen een sterk tapijt zeil-knopen ,,In dlerenvellen gehulde barbaren", zo werden de Germaanse stammen in de lage landen aan de zee genoemd door de Romeinse geschiedschrijvers. Maar door alle eeuwen heen werd de huid van het dier als bescherming tegen de koude gedragen en ook in deze eeuw dragen bepaalde primitieve volken zoals do Eskimo's, Lappen en enkele Siberische stammen het bont nog om deze reden. Ook behoort nog steeds de schapenpels tot de vaste wintcrvitrusting van de Russische sol de. Ti"n Tn°rhanrl werd bont ech ter ook 'n luxe-artikel dat alleen door werkt, is dit alleen al een belangrijke kostenbesparende factor, die niet is te verwaarlozen. Er wordt niet van de streng met een draad gewerkt, waarvan later de lus sen moeten worden doorgeknipt, maar geknoopt met 'n speciaal geconstrueer de haakpen en draden van 5.5 cm lengte. Dit houdt in dat de draden, nadat zij door middel van een maat- houtje en een snijapparaatje meteen op de juiste maat zijn gebracht, niets meer van lengte verliezen De pool van het tapijt is direct be paald. Bij sommige oude procedé's ont staat verlies door scheren. Door de nieuwe werkwijze, waar geen kracht bij te pas komt, worden de kosten ca. 10 teruggebracht. Een ander voor deel Is, dat het gaas ook wel stramien genoemd bij sommige patronen in kleur ls voorgeschilderd. Dit smyrna stramien wordt ook blank in allerlei grootten geleverd, maar de voorbeschil dering werkt makkelijker. In de wol zijn prachtige kleuren, 60 verschillende, waarvan de ontwerpers in het voorbeschilderen van het stra mien op moderne en klassieke wijze gebruik hebben gemaakt. Juist in deze gejaagde tijd brengt het zelf-tapijt- knopen velen de ontspanning die zij nodig hebben en het resultaat is een sieraad voor het huis Bovendien een staaltje van eigen kunnen. zeer hoog geplaatste personen gedra gen werd. Denkt u maar eens aan de hermelijnen mantel. Parijse invloed De laatste paar jaar is bont weer helemaal in de mode geraakt en voor al deze winter wordt het veel ge dragen. Verschillende grote mode huizen hebben nu ook pakjes vervaar digd van bont in de stijl van Dior en Chanel. Ook bontjassen in Courèges-stijl heb ben wij al gezien. Dit toont 'n grote vakkennis aan van de bontwerkers, want in de verwerking bestaat thans Dit is weer iets heel nieuws voor de avond. Een heel mooi gehaakt truitje waar repen mink zijn opgezet. Dit kan worden gedragen op een lange rok zowel als op een rok tot op de knie. nauwelijks nog verschil tussen bont en stof. Zelfs smokstiksels en posamenten zijn aan de kledingstukken van bont te vinden. Een bontjas is nu niet langer een sta tussymbool. In Duitsland bezit nu reeds één op de vier vrouwen een echte persianer of een nerts. Ook ocelot, luipaard, otter, zeehond en sinds kort ook Lakodaseal zijn favo riete bontsoorten. Konijnenvellen Het grootste deel van de produktle dustrie gekweekt en soms levert dit be slist geen slechtere huiden op. Bewerking en imitatie De bewerking om de huid van het dier geschikt te maken voor kleding stukken is nog niet zo eenvoudig. De ruwe huiden moeten eerst een paar dagen geweekt worden in water en van alle vlees- en vetresten worden ontdaan. Daarna worden de vellen ge reinigd en sommige soorten worden geverfd om de pels wat donkerder en fraaier te doen uitkomen. Een voorbeeld van een modern smyrna vloerkleed (onder) en een met de klassieke tekening. fabriceerd vloerkleed van bijvoorbeeld 2x3 meter is redelijk beperkt, maar altijd nog kort genoeg om na een jaar of zeven voor de aankoop van een nieuw vloerkleed te staan en de be slissing wat het moet worden. Tenzij u durf heeft In deze nieuwe tijd van snelheid en duizenden beeldindrukken, die de mens dagelijks krijgt te verwerken, verlangt hij op gezette tijden maar rust. Ook de televisie is vaak té inspannend en geeft niet de gevraagde ontspanning toch willen de handen bezig zijn; men kan niet stil zitten. En het is opmer kelijk dat de nieuwste en ontspan- nendste hobby van het zelf-knopen van kleden er steeds meer inkomt. Wist u dat bijna 50 van de zelf- Een likeurvlek kunt u verwijderen door huishoudzeep of synthetisch wasmid del te gebruiken. Is de stof moeilijk wasbaar, dan betten met alcohol of eau de cologne van de buitenrand van de vlek naar de binnenkant. Knip met uw schaar in schuurpapier en hij is weer heel wat scherper Een betegelde vloer wordt zeer mooi. indien u een beetje zoutzuur toevoegt aan het dweilwater. Oppassen met kin deren en meubelen. Een smeedijzeren lamp kunt u schoon maken met een lapje gedrenkt in spi ritus; zonodig neemt u een borsteltje. Als op uw clivia donkerbruine roest vlekken komen heeft deze in de zomer teveel in de felle zon gestaan, 's Win ters moet zij echter wel in het volle licht staan. Een inktvlek op het vloerkleed kunt u verwijderen door te betten met azijn of citroensap, tot de vlek geen kleur meer afgeeft. Dan de vlek zo goed mogelijk laten weken en opnieuw bet ten. Daarna de vlek behandelen met water tot de zure lucht verdwenen is. Plakstijfsel kunt u zelf maken door 40 gram vaste tarwestijfsel op te los sen in een liter water en dit lang zaam. onder voortdurend roeren, in kokend water te gieten. Daarna zolang verwarmen tot er een doorschijnende massa ontstaat. Uitgedroogde schoencréme maakt u weer bruikbaar door er een beetje va- of verwarmde terpetijn door heen te m.: gen. maakt en gezocht naar een eenvoudi ger en goedkopere handelwijze. De draad van de d'Orient Smyrna ta pijtwol, die is samengesteld uit 100 zuivere scheerwol, wordt gesponnen volgens het ,,High schoolsystem", waardoor de draad niet meer uit el kaar kan draaien en dus ook niet meer is te splitsen. Het tapijt wordt, als het eenmaal klaar is, niet open gelopen Er is een aanmerkelijk grotere slijt vastheid bereikt. Dit vergroot de le vensduur van de vloerbedekking aan zienlijk en nog afgezien van het be tere materiaal waarmee wordt ge- Heel nieuw, zacht en behaaglijk, dit Chinees konijnenbont, be drukt met een „Prins van Wales"-ruit. Voor u, mevrouw, een lange avondrok in rood en zwart en voor uw man een heerlijk huisjasje. aan bont bestaat tegenwoordig ech ter uit konijnenvellen. Vooral Australië levert veel, daarna komen Frankrijk, België en Neder land. De bontsoorten Astrakan en Persianer komen van de Karakul- schapen. Ook de wilde dieren leveren een aan zienlijk deel aan de bontwerkers. B.v. de zeehondenhuid, die in ..betere Nederlandse modehuizen" seal ge noemd wordt, het nerts van een soort bunzing uit Oost-Europa, mink van een marterachtig roofdier uit Noord- Amerika en chinchilla van enkele Zuidamerikaanse knaagdiersoorten, de zg. haasmuizen. Deze dieren worden nu ook veel speciaal voor de bontin- WINTERPEEN 1 kg winterpeen, zout, peterselie, boter of margarine. De winterpeen schoon borstelen, schrappen of dun schillen en was sen. De wortelen in reepjes of plakjes snijden en opzetten met iets kokend water, een klontje boter of margarine, zout (en suiker). De groente vlug aan de kook brengen. Dan het vuur temperen en de peen gaarkoken in een goed gesloten pan. Als ze even gekookt heeft de groente omschudden. Kooktijd pl.m. ^2 uur. Het vocht zo nodig binden met aardappelmeel. De groente afmaken met fijn gehakte peterselie. BIETEN (kroten) 1 kg rauwe bieten, zout, 1 a 2 zure appelen of wat azijn (naar smaak peper, kruidnagel, laurierblad, ui en suiker), aardappelmeel of bloem (boter of margarine). De bieten wassen en opzetten met zoveel water, dat zij juist onder staan, en in ongeveer een uur gaarkoken De bieten stropen, dun schaven of raspen en opzetten met 3 dl water, wat zout, de kleingesneden zure appelen of azijn, één of meer van de opgegeven kruiden en desgewenst gesnipperde ui en suiker. De bieten onder af en toe omroeren ongeveer 15 minuten zachtjes verhitten. Laurierbal en hele kruidnagel verwijderen. Een weinig aardappelmeel of bloem aanmengen met koud water en hiermede het vocht binden. Desgewenst een stukje boter of margarine erdoor mengen. PREI 1 Vz kg prei, zout, IVz dl (pl.m. V/2 kopje) melk, 25 g. (4 eetlepels) bloem, boter of margarine (peper, azijn). De prei schoonmaken door de worteltjes, het buitenste taaie blad en de zeer harde groene bladeren weg te snijden. Alle zachtere groene delen gebruiken. Dikke preien in de lengten doorsnijden. De prei in pl.m. 3 cm lange stukken snijden. De prei zeer goed was sen, opzetten met een flinke bodem kokend water en wat zout en vlug aan de kook brengen. Dan het vuur temperen en de groente met het deksel op de pan in plm. 15 minuten gaarkoken, onder af en toe omscheppen. Het vocht afgieten en voor soep gebruiken. Met een klein deel van de melk de bloem aanmengen, de rest aan de kook brengen en binden met de aangemengde bloem. Deze saus even laten doorkoken, wat boter of margarine en zout (azijn en peper) naar smaak toe voegen. De prei door de saus roeren en daarin nog slechts even verwarmen. Variaties Door de saus fijngemaakt hardgekookt ei roeren. De prei opdienen in een sausje van het kooknat met azijn of citroensap. GROENE OF GELE SAVOOIE KOOL 1 kg groene of gele savooie kool, zout, boter of margarine, 1 dl ruim Vz kopje) melk, bloem. De kool schoonmaken door de buitenste bladeren en een deel van de stronk weg te snijden. De kool doormidden snijden en snipperen of schaven, opzetten met weinig kokend water en zout en vlug aan de kook brengen. De groente gaarkoken in een goed gesloten pan; kooktijd pl.m. 20 minuten. Als de kool even gekookt heeft, de groente omleggen. Naar verkie zing een klontje boter of margarine (en wat melk) toevoegen en deze binden met een dun papje van bloem en de rest van de melk. Ook scheert men bepaalde pelzen nog. Het bont is dan gereed voor confectie. Berlijn en Wenen waren vroeger grote centra voor bontwerkerij. Tegenwoor dig is het vooral New York waar dit bedrijf een perode van bloei mee maakt. Doordat de vraag op een bepaald mo ment het aanbod van bont overtrof, is men er toe overgegaan imitaties in de handel te brengen, die meestal ver vaardigd zijn van heel goedkope bont soorten zoals bijvoorbeeld van een ko nijn of van een kat. Door verschil lende bewerkingen gingen de soorten zó op bepaalde dure soorten lijken, dat men wel een kenner moest zijn om verschil te zien. Namaakbont Ook ging men namaakbont vervaar digen. Een soort pluche-achtige weef sels met een speciale poolketting ge ven het zelfde effect als een echte pels. Het grondweefsel bestaat uit ka toen, terwijl voor de poolketting ge woonlijk mohair of wollen garen ge bruikt wordt. Onder de namen astrakan, karakul, krimmer en persianer wordt dit imi tatiebont op de markt gebracht. Het is maar dat u het weet. Goedgekeurd door de Minister v. Justitie onder nr. LO 650(057/102 d.d. 5 nov. 196*.

Soester Courant | 1966 | | pagina 9