Reuzen worden geveld Soest toen - Soest nu Februari Filmavond van Natuur wacht Het oog gericht op de uitverkoop De Duitsers en hun grenzen Dinsdag 1 februari 1966 45e jaargang no. 9 Uitgave s IJrakkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Albert Roetman uitsenodigd voor Nat. Jeugdtraining Tal van ruiten ingegooid Inenten van kinderen Ontspanningsmiddag Uitslag verloting Ds J. J. Fokkema overleden Ernstige botsing Doorgereden Opbrengst collecte 7e en laatste rit Interclub eross-competitie „Crescendo" geeft twee uitvoeringen Causerie voor de S.E.C.-honkbal jeugd Tweemaal geen heer SOESTER OURANT Abonn. p. kwart f 2.75 - per post f 3.25 Verschijnt Iedere dinsdag en vrljdaf Het grote gebeuren is voorbij. De ba lansopruimingen zijn geëindigd. Weken voordat de uitverkoop officieel wordt aangekondigd, houdt mijn vrouw daar al rekening mee met het doen van haar inkopen. ..Ik moet nodig nieuw hand toeken hebben, maar ik 'vacht er maar mee. tot de uitverkoop er is" Of: „mijn lakens worden ook slecht, maar ik vind het zonde om ze nu te kopen, als ik even wacht tot de uitverkoop, zijn ze veel goedkoper". U begrijpt dus wel, dat ik ook zo langzamerhand wel weet wanneer het de tijd van de uitverkoop, van de koopjes is. Al dagen voor deze. voor de nuisvrouw zo fascinerende verkoop begint wor den in de kranten de aanbiedingen van de diverse zaken bekeken en de prijzen vergeleken. Niet zodra is de heugelijke dag aange broken of vrouwlief stapt er, gewapend met een grote tas en wat extra geld op uit om koopjes te halen. Nu hoef ik er niet bang voor te zijn dat mijn vrouw, zoals dat met som mige andere vrouwen wel het geval is, met dingen thuis komt waar zij niets aan heeft of met textiel dat zo fout geweven is. dat die in het gebruik veel eerder zijn versleten dan eerste keus goederen, waardoor men uitein delijk toch nog veel duurder uit is. Nee, warenkennis heeft zij genoeg. Ze komt ik moet het eerlijk bekennen) daardoor ook altijd met echte koopjes thuis. Ik moest ook nodig een nieuwe jas hebben, die ik eigenlijk al voor de feestdagen had willen kopen, doch ik was niet erg lekker en dat stond het kopen in de weg. Omdat ik pas begin januari weer voor het eerst naar bui ten mocht, besloten wij te wachten tot de uitverkoop. Tijdens een wandeling ontdekte ik in de etalage een jas naar mijn zin. Aangetrokken door de mededeling dat dit exemplaar me slechts 150.kost te, was ik al gauw de trotse eigenaar. Zo, nu had ik zelf toch ook eens een koopje en nog wel zonder dat mijn vrouw er aan te pas was gekomen. Vol trots kwam ik met mijn nieuwe aanwinst thuis, maar de voldoening over mijn koopje was ik al heel gauw kwijt. ..Hoe heb je dat ding kunnen kopen, hij zit je veel te krap", vond mijn vrouw. „Je loopt er mee voor schan daal en dat voor zoveel geld". Als een kleine jongen ben ik met mijn vrouw nog dezelfde dag de jas wezen ruilen (wat een moeite moet je daar voor doen: „het is een uitverkoopjas en die mag niet geruild worden") tegen een grotere, die wel goed paste, maar die veel duurder is en wat kleur betreft niet naar mijn zin. Door de kleur loop ik nu naar mijn gevoel, voor schandaal enmet een stille hoop, dat er vandaag of morgen iets met de jas gaat gebeuren, dat ik hem niet dragen kan. Nee, ik laat het kopen in de uitver koop in het vervolg maar weer aan mijn vrouw over. KANTMAN. C c Onze plaatsgenoot Albert Roetman, lid van de volleybalvereniging „Olym- pia", heeft de vere.ende uitnodiging gekregen deel te nemen aan de Na tionale jeugdtraining. Deze training dient ter voorbereiding van de Euro pese Jeugdkampioenschappen, welke van 21 juli tot 1 augustus a s. te Boe dapest zullen worden gehouden. Naast Leny de Bruin, die enige jaren geleden heeft deelgenomen aan de Nationale damestraining, is Albert Roetman de tweede Olympiaan. die is doorgedrongen tot de hoogste vol leybalkringen. hetgeen naast en per soonlijk succes ook een succes betekent voor de trainers van Olympia. Wij wensen Albert Roetman alle suk- ses toe in zijn verdere volleybalcar rière. r r Bij diverse inwoners zijn in het afge lopen weekeinde ruiten ingegooid. On der meer sneuvelde een ruit in de woning van een politieman. De politie zoekt uit, wie de dader is. Alle kinderen, geboren in 1962, zullen in de loop van maart een oproep ont vangen voor een herhalingsinjectie te gen difterie/tetanus /kinderverlamming (dit betreft de 5e inenting). Kinderen, geboren in de jaren 1952 t.m. 1961, die om de een of andere re den deze herhalingsinjektie niet gekre gen hebben, kunnen deze alsnog ont vangen. De ouders van deze kinderen dienen zich hiervoor te melden bij het gemeentehuis, afd. Entadministra tie vóór 21 februari. Op vrijdag 4 februari, des middags 2 uur. zal in de zaal van gebouw „Credo'' aan de Julianalaan, voor alle bejaarden een toneelstuk worden op gevoerd door de toneelgroep van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Soest- Baarn. De toegang is gratis. Daar meerdere gemeentenaren loten hebben gekocht in bovengenoemde verloting berichten wij, dat prijzen gevallen zijn op de nummers: 56 1004 1099 1116 1183 2414 2891 3300 3309 3410 3579 en 4996. Prijzen moeten worden afgehaald, Eemnesserweg 84, Baarn. Polen en west-Duit-sland grenzen niet aan elkaar - daar ligt Ulbnchts D DR. tussen. Bonn beschouwt zich echter als de enige opvolger van het voor mali ge Duitse Rijk waaraan dan een oostelijk stuk wegens Russische be zetting voorlopig nog ontbreekt. De D.D.R. bestaat voor Bonn eigenlijk niet. Dus meent Bonn dat als er ooit nog eens een vredesverdrag moet ko men, de bondsrepubliek over de grens tot overeenstemming moet komen met Polen. De Polen hebben weliswaar een reeks akkoorden en verdragen gesloten met Oost-Duisland. warain de Oder-Neis- segrens als definitief werd erkend, maar hebben toch evenmin het ge voel dat daarmee de kous echt hele maal af is Tenslotte is de bondsrepu bliek bepaald geen dwergstaatje en het is een onaangenaam idee dat er enige kilometers verder naar het wes ten nog steeds aanspraken worden ge maakt op gebieden die nu officieel Pools zijn. Die grenskwestie is een zeer belang rijke hinderpaal in de relaties tus sen de bondsrepublieken en Polen, en meer in het algemeen tussen het wes- t n en het oosten. Voor Bonn is het vachten op het vredesverdrag, waar in de definitieve grenzen worden vast gelegd. Dat standpunt is formeel juist, maar in gemoede zien Londen en Was hington nooit meer iets komen van r?n dergelijk verdrag waarin dan de Poolse westgrens weer naar het oos ten verlegd zou kunnen worden. Gevoeligheden Intussen staan op alle officiële Duitse 1'aarten de grenzen van 1937 aangege ven met flinke gearceerde gebieden die rangeduid worden als ,.von den Sow- ets bestatzt" en „unter Polnischer Verwaltung". Een deel staat nog aan gegeven als „door Russen bestuurd". De moeilijke situatie die hierdoor is ontstaan, blijkt in west-Duitsland her haaldelijk. Veten nemen grote aanstoot aan het gebruik van de term D.D.R. die bestaat immers niet) of wanneer over het Poolse Wrocslaw gesproken wordt (dat is toch Breslau in het door van oost-duits als het over de D.D.R „die Ostgebieten"). Zelfs te spreken gaat, levert al aanmerkingen op: dat Polen bestuurde stuk van Duitsland, moet zijn mitteldeutsch. In Polen liggen de gevoeligheden al niet anders. Partijleider Wladislaw Go- moelka heeft grote ergernis getoond over een brief van de Poolse bisschop pen aan hun Duitse collega's ter ge legenheid van het tiende eeuwfeest van de christianisering van Poten. Het kwam er van dat Stefan kardinaal Wyszynski geen visum kreeg en nog wat scherpslijperij Mede door toedoen van het Vaticaan zijn plotseling die verslechterende relaties tussen kerk en staat weer verbeterd, waarbij Gomoel- ka zei dat hij wel begreep dat de bis schoppen er niet over dachten de vroe gere Duitse gebieden weer terug te ge ven aan de Duitsers, maar dat hun brief wel duidelijk, maar helaas niet overduidelijk was geweest. Eerste stappen Belangrijker is dat in Duitsland de minister die de zaken behartigt van de uit hun vroegere woonplaatsen ver dreven Duitsers, Johann Baptist Gradl, in een officiële toespraak heeft gezegd dat de Duitzers zich bewust moesten zijn dat na de oorlog niet alles weer teruggebracht kon worden in de staat van het laatste vredesjaar en dat ook inzake de oostgrenzen offers zouden moeten worden gebracht Voor niet-Duitsers klinkt dit als een nuchtere constatering van een feit. In tetterde het toen ze dit vernamen: geen minister had ooit zodanig erkend de oren van tal van bondsrepublikeinen dat op het stuk van de grenzen wel eens wat toegegeven zou mogen wor den. Gradl heeft ook snel moeten ver duidelijken dat hij niet had gezegd dat Bonn de Oder-Neissegrens maar moest erkennen - dat had hij ook niet - maar intussen heeft hij het taboe doorbroken dat inhield dat zelfs niet gedacht mocht worden over het opgeven van ook maar iets van Duits gebied. De kwestie van de Duitse oostgrens is discutabel georden. En dat is een eer ste stap op weg dat men zich in Duits land er mee gaat verzoenen dat na twintig jaar Breslau inderdaad Wrocs law is geworden en za1 blijven Waar mee dan ook de voornaamste barrière voor een betere relatie tussen Duits land en oost-Europa gesloopt en een stuk funeste spanning verwijderd zal zijn uit het hart van Europa. Februari is de korste maand van 't jaar. Want ze telt dit jaar maar acht-en-twintig dagen, En al zijn er dan nog storm- en regenvlagen. Ergens nemen wij al iets van 't voorjaar waar. Februari toont nog schijnbaar kale takken, En ze geeft nog vaak een ijslaag in de sloot, Maar ze doet je altijd naar de lente snakken, Wijl het zonlicht elke dag wat meer vergroot. Februari is de beste maand van 't jaar. Om een plan voor de vakantie te gaan maken. Zelfs de vogels zingen anders op de daken, En je ziet al nieuwe loten hier en daar. Februari kan ook wel iets anders geven. De belasting is in deze maand actief. Ook het Rijk en de Gemeenten moeten leven, Daarom sturen ze ons deze maand een brief. Februari kan ook wel iets anders geven. Van de lente en het weer opnieuw beginnen. En er smeult al weer een lentevuur van binnen, Niet bij mij alleen maar bij ons allemaal. Op 72-jarige leeftijd is plotseling over leden ds J. J. Fokkema, oud-predikant van de hervormde gemeente alhier. Het echtpaar Fokkema woonde sinds kort te Amersfoort, in rusthuis De Lichtenberg. Hij was oud-lid van de Tweede Kamer, de Delftse gemeente raad en oud-wethouder van Ede. De heer Fokkema werd op 1 februari 1893 te Arum (Fr t geboren. Hij be zocht eerst de HBS te Harlingen, later de vijfjarige H.B.S. te Sneek. In 1913 ging hij voor 5 jaar in mili taire dienst. Na deze periode vervulde hij enige functies in het bedrijsleven, waarna hij het plan opvatte om predi kant te worden. Pogingen om te wor den toegelaten tot de predikantsop- leiding van de Gereformeerde Kerken in Nederland, mislukten. De wijze, waarop de A .ser synode de kwestie Geelkerken behandelde, gaf bij de heer Fokkema de aoorslag en hij sloot zich aan bij de gereformeer de bond. Daarna studeerde hij theo logie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In 1929 werd hij kandidaat na het kerkelijk voorbereidend examen te hebben afgelegd. Op 11 mei 1930 is hij bevestigt als predikant te Sprang. Na 2% jaar vertrok hij naar Amstel veen en vandaar naar Delft. Daar ver vulde hij tal van functies, werd lid van de raad en later van de Tweede Kamer voor de Anti-Revolutionaire Partij. Na een negenjarige periode in C C Bij een verkeersongeval is mevr D v. L. ernstig gewond. Zij reed op de fiets op het fietspad van de Soesterbergse- straat in de richting Soestduinen. Plotseling stak zij, zonder uit te kij ken de weg over. Een bestelauto, be stuurd door de hee- H. W. kon haar niet ontwijken en .verd zij door de auto geschept. Met een hersenschud ding en beschadigde ledematen werd zij naar ..Zonnegloren" overgebracht. Onnodig te zeggen, dat haar rijwiel totaal vernield werd. Delft kreeg hij eervolle onheffing van zijn ambt met het recht van emeri taat. Na in enkele gemeenten te zijn opge treden als hulpprediker, kwam hij in 1961 naar Soest als voorganger van de noodgemeente ter plaatse. Onder zijn leiding kwam op de Eng de Ich- tuskerk tot stand, waarvoor hij op 25 maart 1964 de eerste steen legde. Vorig jaar verhuisde de predikant naar Amersfoort waar hij met zijn echt genote zijn intrek nam in rusthuis De Lichtenberg. Hedenmiddag, te 12.30 uur, heeft in de Ichtuskerk de rouwdienst plaats ge had. waarna te 2 uur de begrafenis volgde op de begraafplaats „Rusthof" te Amersfoort in d° ti."'" van Paleis Soestdijk wordt een opruiming gehu te» der het zware' geboomte. Eeuwenoude reu zen gaan hun ondergang tegemoet daar I zij op den duur een gevaar vormen door de toestand waarin zij verkeren. Ongetwijfeld zal deze opruiming, die zich, ge tuige bovenstaande foto, ook uitstrekt tot de voortuin van het paleis, ons paleis nog meer in het gezicht brengen, hetgeen een voordeel is voor de toeschouwers, die zich op de feestdagen van ons Koninklijk gezin altijd buiten het paleishek bevinden. Vorig jaar begon men reeds met dit karwei. Toen betrof het de reuzen buiten de paleistuin, bij de „Soester ingang". De propaganda-filmavond, georgani seerd door de Natuurbeschermings- wacht, afdeling Eemland, aangesloten bij het Instituut voor Natuurbescher- mings-educatie Amsterdam, in samen werking met de vereniging voor Die renbescherming, Bijenteelt, Soester Vo gelvrienden en Tuinbouw en Plant kunde, is een groot succes geworden. Een onverwacht groot aantal natuur vrienden, w.o. de burgemeester met zijn echtgenote, toonden belangstel ling voor deze avond. De heer J. van Dijk van voornoemd instituut sprak een verhelderend woord over de situatie in Nederland van samenwerkende instanties, t.w. de ver eniging tot behoud van Natuurmonu- menent, „Landschapszorg", en het I.V.N. (de naam van voornoemd in stituut afgekort), die zorgen, dat Ne derland niet geheel dichtslipt met wo ningen, autowegen enz. Zij vechten voor het behoud van de natuur door aankoop van grote arealen natuur schoon en het behoud daarvan De Natuurbeschermingsverertigingen, zoals de Soester afdeling Eemland, zorgen, dat de mensen leren genieten en verantwoordelijkheidsgevoel krijgen voor de prachtige natuurgebieden in ons land. Na deze uiteenzetting werden een drie- De heer F V bemerkte in de Stad houderslaan, dat hij zonder benzine was en parkeerde zijn auto noodge dwongen. Bij zijn terugkomst, met benzine, ont dekte hij tot zijn schrik, dat zijn auto aan de achterzijde zwaar beschadigd was, terwijl een sierstrip van ee:: Opel, die de aanrijding had veroorzaakt in de nabijheid op de grond lag. De be stuurder was echter dooorgereden. Het gelukte de politie de Opel in d° Prins Hendriklaan te achterhalen. Tegen de eigenaar. T. K. werd procesverbaal opgemaakt. De Unie-collecte ten behoeve van het christelijk onderwijs heeft 2375,84 opgebracht. Vorig jaar bedroeg de col lecte 2735,80. tal zeer boeiende geluidsfilms vertoond, 0.a. „Om het laatste groen in Neder land", „De geheimen van de zee" en ..Een reisje door het voorjaar" Dit gedeelt werd verzorgd door de heer Peeten uit Soest, die zijn apparatuur gratis ter beschikking had gesteld. Onufer de aanwezigen klonk cte ver zuchting: „Zoiets moesten we hier in Soest meer hebben', waaruit overdui delijk blijkt, dat de Natuurwacht Eem land kan terugzien op een zeer ge slaagde en leerzame avond. Deze laatste rit werd verreden op een parkoers van de Adelaar nabij Anna's Hoeve. De amateurs en nieuwelingen reden 12 ronden, ongeveer 22 km en gingen gezamenlijk van start. Rutgers. Post en Rik Hees namen meteen de leiding. Wel moest Hees na enige ronden zijn maats laten gaan, maa. hij bleef goed volgen Eer» paar ronden voor het ein de moest Pos er ook aan geloven en ging Rutgers er alleen van door en won nog vrij gemakkelijk. K. Keur nestelde zich op de vierde plaats. Hardeman begon goed, zakte in de 3e ronde af. maar kwam in de 7e ronde goed terug. Jaap v. d Broek en Arie Bakker vochten onderling een hevig duel uit, dat pas op de streep werd be slist in het voordeel van Jaap. Toch wist Mooi zich nog voor dit tweetal te plaatsen. De amateurs Faas, Huender en Lange- laar moesten deze nieuwelingen voor laten gan. Gerrit Ruttenberg was af wezig, wegens deelname aan een na tionale cross in Siebengewald. De uitslagen waren amateurs: 1. Cor Rutgers. 54,16 min., 10 p. 2. Cor Hardeman (9). 3. A. Faas (8). 4. H. Langelaar (7). 5. V. Huenders (6). Nieuwelingen: 1. D. Pos. 55,35, 10 punten. 2. R Hees (9). 3. K. Keur. (8). 4. T. Mooi (7). 5. Jaap v. d Broek (6). 6. Arie Bakker (5). 7. E. de Graaf (4). 8 R. ten Hove (3). Bij de aspiranten, die 6 ronden, 11 km reden, waren het weer Van Leij- enhorst en Jamin. die om de eer stre den, terwijl Smeets dicht in de buurt bleef. In de eindspurt was Cor v. Leij- enhorst net iets sneller dan zijn rivaal. Uitslag hier: 1. Cor v. Leijenhorst, 31.10 min., 10 p 2. M. Jamin, (9). 3. Henk Smeets (8). Totaal uitslagen: 1. Gerrit Ruttenberg 46 punten. 2. Cor Rutgers (40). 3. H. Faas (37). 4. Cor Hardeman (35). 5. V. Huenders (28). 6. H. Langelaar (21). 7. Krijn Voorn (19). 8. Cor Faber (19). Nieuwelingen: 1. D. Pos 63 punten. 2. Jaap v. d. Broek (53). 3. T. Mooi (46). 4. Rik Hees (38). 5. Arie Bakker (38). 6. E. de Graaf (34). 7. K. Keur (32). 8. H. Zeeman (20). 9. R. ten Have (14). 10. C. Pootjes (7). Aspiranten: 1. Cor v. Leijenhorst 64 punten. 2. M. Jamin 583. H. Smee- kes (38). 4. H. Hees (16). 5. J. Mater (12). 6. F. Hulsken (9). 7. J. W. de Lange (8). 8. H. Spakler (8). De heer Hoveling van de Adelaar reik te na afloop in het clublokaal bij de wielerbaan de prijzen uit. Op zaterdag 12 en zondag 13 februari geeft de gymnastiekvereniging „Cres cendo" een uitvoering in het St. Jo zefgebouw-Noord. Ongetwijfeld zullen vele belangstellen den één dezer avonden willen bezoe ken om de verrichtingen van de ver eniging te kunnen gadeslaan. De avonden vangen aan te 7.45 uur, ter wijl de voorverkoop van kaarten bij mevr. de Wit, Koninginnelaan 35, plaats vindt. Het was een goede gedachte van het bestuur de honkbalvereniging om voor de jeugdleden enige sprekers uit te nodigen, teneinde deze jongelui verder in te wijden in de geheimen van de honkbalsport. Jeugdtrainer Rob van der Gaast open de de avond en na enige mededelingen o.a. betreffende de training en het tweede honkbalkamp voor de bleesing- jeugd kreeg de heer Ronnenberg, hoofdscheidsrechter van de K N.H.B het woord en gaf een uitgebreide toe lichting op de spelregels. Het was een aangename afwisseling, toen de heer Van der Noen een film ver toonde, die gemaakt werd tijdens de eerste kampweek van S.E.C., die vorig jaar werd gehouden. Vervolgens kwam de bekende honk baller Herman Beidschat, speler van Harlem Nichols en werper van het Ne derlands honkbalteam, aan het woord. Spreker wees erop, dat het voor de jeugd van tegenwoordig een groot voordeel is. in tegenstelling met vroe ger, dat zij zo jong aan de honkbal- sport kunnen beginnen. Veel training is de aangewezen weg om iets te be reiken. De heer Beidschat wist de jeugd op geestige en begrijpelijke wijze te boeien en zijn raadgevingen zulten ongetwijfeld het nodige effect hebben. Op de hoek van de Lindenlaan en de Van Weedestraat verleende een onbe kend gebleven automobilist geen voor rang aan de Amersfoorter J. W. die in zijn auto op de Van Weedestraat reed. Een aanrijding kon nog net worden voorkomen, doch W. reed toch achter de onbekende automobilist aan om hem op zijn onjuist gedrag te wijzen. De auto's reden achter elkaar de Dal- weg in. Juist toen W. de onbekende wilde passeren om hem tot stoppen te dwingen, reed de eerste auto plot seling naar links, zodat een aanrij ding ontstond. De auto van W. liep nu vrij veel schade op, maar de onbekende auto mobilist ging er ook snel vandoor. De politie heeft de zaak onderzoek 1,

Soester Courant | 1966 | | pagina 1