Armoede en ellende K?"T?Dampo Twee recht en twee averecht Toch maar praten met de Vietcong? 100 jaar Sicilië, en nog steeds is er niets veranderd L0CHTENBERG VOLVO - Veilig REVOLUTIES N.V. J. HOPPENBROUWERS voor vrouw GOR-RAY ROKKEN PARKGARAGE A. v. «1. Hoef Officiële mededelingen Kapperssucces Voor mij ligt een oud boek „De Luipaard", dat de toestanden schildert op Sicilië, zo rondom 1866, een eeuw geleden dus, toen Garibaldi met zijn vrij schutters vaste voet aan wal zette. Het boek werd geschreven door een na komeling uit een vorstelijk geslacht, de vorst van Lampedusa, die aan de zuidkust van Sicilië, in Palma di Montechiaro, zijn zomerresidentie had. Het boek spreekt van armoede en ergerlijke misstanden, over de Mafia en de bloedwraak en over ontvoerde jonge meisjes en vrouwen. Op mijn schrijfbureau ligt een ander boek, een „witboek" geschreven en sa mengesteld door de Romeinse wetenschapsman professor Pampilione, hoog leraar in de sociale wetenschappen te Rome. „Het „witboek" schildert de (wan)toestanden op Sicilië in het afgelopen jaar en bevestigt daarmede on gewild dat er in die verstreken honderd jaar niets is veranderd, wat als een verbetering van de toestand zou kunnen worden aangemerkt. Onderontwikkelde gebied Het witboek van professort Pampi lione, samengesteld op last van de regering, spreekt verschrikkelijk dui delijke taal. Er is in feite niets ver anderd in de oude zomerresidentie van de vorsten van Lampedusa. daar in en rond Palma di Montechiaro, waar slechts 7*2 procent der huizen van elektrisch licht is voorzien. Er bestaat ook geen riolering in het stadje waar de openbare wegen slechts ten dele van een bestrating zijn voorzier en dan nog zeer gebrekkig. Over dit alles stromen zeer rijkelijk, afval- en af- waswater en faecaliën, afkomstig uit de huizen waarin jonge kinderen spe len. De muren der woningen zijn vochtig, de daken lek. In een dergelijk soort behuizingen wonen constant vier tot tien personen met hun kippen, duiven, een hond. konijnen, ja in sommige gevallen nog met een muilezel Het stinkt er ondraaglijk Het eten wordt veelal bereid in kleine vertrekjes, waarin ramen ontbreken en waar zich ook de closets bevinden, onafgedekt, ooen en bloot opgesteld. Mannen, vouwen en kinderen slapen hier veel al op stro. dat wordt uitgespreid op tafels en de volgende morgen weer wordt weggeruimd; op de tafels wordt o^k het brooddeeg gekneed. In alle bewoond en zelfs in de niet- bpwoonde „ruimten", wemelt het van ongedierte, zoals vlooien, wandluizen, torren, ratten en muizen. Veel voor komende ziekten op Sicilië zijn om. de trachom. een oogziekte welke tot volslagen blindheid leidt, typhus en de z.g. Maltakoorts. Geen werk De bewoners kopen op de wekelijkse markten oude gedragen boven- en on- derkleding, daar het geld voor nieuw ontbreekt. Zo gaat het trouwens ook met schoeisel. Industrie bestaat er praktisch niet op Sicilië, in het zui delijk deel zelfs in het geheel niet. Wist u bijvoorbeeld dat Italië nog maar liefst 5 miljoen analfabeten heeft, vijf miljoen mensen die lezen noch schrijven geleerd hebben en wist u dat Palermo (de hoofdstad van Sicilië) 600.000 inwoners heeft, waar van 40 procent de lees- en schrijf kunst niet machtig is? Prof. Pam pilione doet ook over dit euvel in zijn „witboek" inderdaad een boekje open. De Sicilianen werden door de groot grondbezitters. die veelal in Palermo, Napels of in Rome woonachtig zijn en hun zeer uitgestrekte grondgebie den en andere bezittingen door "rent meesters laten 'beheren, in de gele genheid gesteld om wei- en bouwgrond te pachten Meestal zijn de te verpachten percelen echter niet groter dan gemiddeld 4 of 5 ha. waarbij zij opgemerkt dat deze ..rentmeester" in bepaalde gevallen ..rentmeesters" in bepaalde gevallen werken van de grond van de spa ge bruik moet worden gemaakt en niet. zoals bij ons, van moderne landbouw werktuigen en machines, dat er geen landbouw- en landarbeidersorganisa ties bestaan waar men met zijn grieven terecht kan en dat de pacht-, dijs". Het loopt over van armoede, bevolking moet haar bestaan in de land- en tuinbouw en in de veehou derij weten te vinden, daar er geen andere bronnen van bestaan mogelijk zijn Als gevolg daarvan zijn er vele duizenden Sicilianen werkloos en in de vroege morgenuren, die de ..goede God iedere dag weer schenkt", kan men deze mensen op de „Piazza" (stadsplein) aantreffen, waar zij - elkaar steeds onderbiedend - pogen werk te vinden. De misdaad Ook de zeden en gewoonten op Sici lië zijn nog steeds onveranderd de zelfde, gelijk aan die van 1866 en zo als in het boek „De Luipaard" opge somd en door de vorst van Lampedusa nader omschreven. We denken aan de bloedwraak, de ont voeringen van meisjes, de gevechten tussen maflaleden en de carabinièri (gendarmerie). Het is gewoon bescha mend en diep-bedroevend.Dege nen die uit de hiervoor weergegeven toestand een goede politieke munt slaan, zijn de communisten èn de Mafia. Het christendom (en met haar de Europese beschaving) lijdt steeds weer de nederlaag in optima forma; onbe grijpelijk maar waar. Buitenlandse bezoekers - ook uit Ne derland - komen, buitenlanders gaan. Zij rijden op goede wegen en in snelle auto's, kort langs de zelfkant var de beschaving, van de ellende en de armoede heen, zonder deze op te mer ken, zonder het zelfs maar te willen zien. „Una zona sottosvilupata" (on derontwikkeld gebied), midden tussen ons in, in een gemodernisee- 1 Europa, berstens vol van beschaving. De bezoekers bewonderen het schilder achtige Siclliaanse landschap, de „fraaie" oude huisjes de diep blauwe lucht, de bloeiende amandel bomen. de romantisch aandoende muilezel-karavaan, begeleid door stug uitziende en uit angst voor de wraak van de Mafia zwijgende boeren en daarbij bleef het. MAKELAARS- EN ASSURANTIEKANTOOR ONR. GOEDEREN HYPOTHEKEN ASSURANTIËN FINANCIERINGEN TAXATIES SOESTERBERGSESTRAAT 8 SOEST - TELEFOON 2064 B, G. G. 02950-1-7727 Sicilië is echter geen „toeristenpara- wetgeving nog zeer primitief is. De van ellende en van onr?cht. Wanneer senator William Fulbrlght spreekt, verdient het aanbeveling te luisteren. Hij is niet zomaar iemand, maar voorzitter van de senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen en als zodanig te beschouwen als een officieel aangesteld schaduwminister. Zijn invloed strekt zich dan weliswaar niet uit tot het kabinet van president Johnson, maar is des te groter in de senaat en vooral ook bij de publieke opinie. Ditmaal sprak Fulbright zich er voor uit dat de VS zich bereid verklaren de Vietkong te erkennen als een part ner met wie moet worden onderhan deld om ooit de strijd in Vietnam te beëindigen. Hij deed dat na een bij eenkomst van zijn senaatscommissie, waarbij ook minister Rusk aanwezig was, die de dag te voren nog had verklaard dat de Vietkong een onbe langrijk element was In de hele Viet namese problematiek Het standpunt van Rusk is in over eenstemming met de formele rechts opvattingen: het zijn* rebellen en daarmee praai men niet Fulbright zaat uit van de feitelijke toestand. En dan kan men de Vietkong bepaald niet als „onbelangrijk" betitelen - die doet aanvallen op grote schaal, die voert aanslagen uit en die beheerst nog al tijd zeer grote delen van het land, soms alle°~i 's nachts, soms volkomen. „Vertegenwoordigd" Bij het begin van het vredesoffensief verklaarde de permanente vertegen woordiger van de V S bij de Ver Na ties. Goldberg, dat er een mogelijk heid te vinden zou zijn om bij een gesprek ook de inzichten van de Viet kong vertegenwoordigd te krijgen Dat gaat minder ver dan regelrecht er kennen, maar et is wel e^n consta tering die daar dicht toe nadert. Vietnam begint voer de VS. een nij pend probleem te warden N et zozeer door de omvang van de kosten. Wel is Johnsuns begroting de forste uit de geschiedenis des VS, maa h 1 is niet zo dat het mes al te stevig wordt ge zet in andere tnlangiijkp zaken op binnenlands gebied Johnson biedt karr>rmen èn boter Dat ken in een periode van economische opbloei ook wel Maar drukt de oorlog materieel niet on aghj1- <p d VS, psychisch zijn er verschijnselen waar te nemen die Washingtrn niet welkom zijn. Dat zijn niet de demonstraties van „Haal de mariniers uit Vietnam terug" en het verbranden an oproe- pingskaarten door dienstplichtigen. Maar wel het voortcurend erger wor dend bes f dat Johnson de huidige manier niet veel verder komt Verschil Korea was in dat opzicht ander. Daar was een land dat onder de voet gelo pen dreigde te wo: i door een com munistische buur en nu huln zocht om zijn zelfstandigheid en eigen be stuur te handhaven. In Vietnam is er echter weinig sprake van een eigen Bovendien zal op dinsdag 22 februari as., des voormiddags 10 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden Ingebracht. Soest, 4 februari 1966. WEDEROPBOUWWET Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan Th. H. van Dijck, Steenhoff- straat 14 te Soest, op zijn daartoe ge daan verzoek op grond van het be paalde in artikel 20 van de Wederop- bouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van een garag» op het perceel, gelegen aan de Steenhoff- straat,, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nummer 7007. zulks in afwijking van het bestemmingsplan, regelende de bestemming voor gron den gelegen langs de Rijksweg te Soest, vastgesteld door de raad op 28 mei 1952, afd. 1, nr 744 Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binner termijn van één week na de dagte kening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter ge meentesecretarie ter Inzage. Soest. 4 februari 1966 Amaliaiaan 19/21 Baarn Telefoon 02954-2323 MISTER „SLAPSTICK" BERRY IN SOESTERBERG 5 februari komt Dave Berry naar Ne derland om ln het winterverblijf van Circus Toni Boltini ..El Paradiso" in Soesterberg op te treden. Toni Boltini heeft Dave Berry exclu sief voor Nederland over laten komen, en er de eis aan verbonden, dat hij vóór zijn optreden en één week daarna niet elders in ons land zal optreden. In een show. waaraan o.a medewer ken Johnny Kendall and The Heralds, The Jay Jay's Margie Ball en haar Combo, en tal van andere beat-bands, zal Dave Berry 30 minuten optreden voor een publiek van ruim 1800 perso nen. Voor ieder optreden zal hij 10 000, ontvangen. Vanuit Amsterdam. Rotterdam en Den Haag zullen speciale treinen naar Amersfoort, rijden De „matinee" be gint om 15 uur en de avondvoorstel ling om 20 uur Het is altijd een ideaal van Fidel Castro geweest om revoluties te ex porteren. Hij begon daar al vrij snel mee nadat zijn eigen revolutie was geslagd, maar het succes stond bepaald niet in verhouding tot de moeiten en de kosten. Die kosten bleken trouwens al snel hoger op te lopen dan Castro zich kon permitteren en sindsdien merkt men voornamelijk nog slechts mondelinge Cubaanse steun aan re bellen elders in het Caraïbische ge bied. met een enkel geweertje als toe gift op de ophitsende geschriften en brallende radio-uitzendingen. De „solidariteintsconferentie van de drie continenten" die in Havana is gehouden, leverde ook aan woorden weer vrij wat op. Onder meer een toe zegging van Castro dat hij bereid was vrijwilligers te sturen naar waar dat maar voor een revolutie nodig was. Bovendien kondigde hij aan dat het in Latijns-Amerika binnenkort warm zou toegaan en hij gaf de vol keren daar de raad om allemaal tege lijk in opstand te komen. Krijgshaftige taal die overigens uit stekend past nu de Cubaanse hoofd stad ook de eer krijgt ^en soort hoofd stad van de revolutionaire bewegingen te worden. Deze conferentie immers, bijgewoond door guerilla-strijders en communistische partijen uit Azië. Afri ka en latijns-Amerika, die aldus ge acht worden via de organisatie nauw samen te werken, stichtte hier een secretariaat. China China is wellicht niet zo gelukkig met deze ontwikkeling. Dat heeft liever dat opstandige bewegingen naar Pe king kijken voor hulp en advies. Cas tro heeft in een van zijn vele, lange redevoeringen daarom een aantal Chi nese aantijgingen moeten weerleggen. Aan de andere kant is wel opmerkelijk dat Moskou geen behoefte had de bundeling der revolutionaire krachten in drie werelddelen naar zich tot te halen. Die eer werd aan satelliet Castro gegund, waarschijnlijk om eventuele blamages, die gemakkelijk kunnen ontstaan, niet tegelijk een smet te laten werpen op de sowjet- unie Tenslotte is het Kremlin in de wereldpolitiek een heel andere en zeer nieuwe weg aan het bewandelen. Het treffendste voorbeeld is de be middeling die premier Kosygin ver leende bij het gesprek in Tasjkent tussen India en Pakistan. Rusland Daarmee was geen regelrecht Russisch belang gemoeid, noch had een revo- lutie-in-wording er iets mee te ma ken. De U S S R gedroeg zich hier als een respectabele grote mogendheid die zich er van bewust is da ze door zo groot te zijn ook een zekere verant woordelijkheid draagt voor wat er in de wereld gebeurt en uit dien hoofde ook moet trachten om recht te trek ken wat krom dreigt te gaan. Het zo consciëntieus uitvoeren van die morele verplichting als Kosygin deed, is gewoon niet te rijmen met een cen trale werkplaats voor revoluties. En dus krijgt Castro die taak toegewezen, wat dan voor de Russen toch de aan gename kant heeft dat ze via hun vazal voldoende invloed blijven uitoe fenen, eventueel om al te gortige op zetten te verijdelen door ze dood te laten praten. En bovendien kan Moskou zich in vele opzichten meer als Tasjkent blijven gedragen, zonder dat het gevaar dreigt dat degenen die er op willen slaan uit teleurstelling over de Russi sche netheid automatisch terecht ko men bij de Chinezen. bestuu. en het gaat ook minder om een aanval van 1 n dan cm een van binnenuit. Zc'"~ a1 zou men e ln slagen de Vietkcng met wortel en tak uit te roeien - en daarop is geen schijn van kans dan nc^ is er geen sterk gezag dat op eigen benen kan staan. Het dilemma van nu is dat Noord- Vietnam niet heeft gereageerd op het vredesoffensief. De bombardementen op het noorden zijn hervat en de strijd in het zuiden is w^r feller op gelaaid. Bovendien er" m de bombar dementen ook averechts doordat ze juist de getroffen be olking stijven in hun verzet, eer vercl 4nsel dat ook in de tweede wereldoorlog herhaaldelijk is waargenomen. Nieuwe weg Waarom terug tot een strijdtactiek die eerder al bleek niet effectief te zijn? Liever dan iets nutteloos herhalen om dat men niets beter weet - aldus een aantal Amerikaanse stemmen moet men proberen de z -ik anders aan te Dakker in de hoop dat men zo succes heeft. En dan beginnen in Saigon zelf door de basis van de regering, en daarmee haar gezag, te verbreden. Zo kan men een poging doen een Zuid- vietnamees bestuur te vestigen dat de volksaanhang krijgt, die nodig is om ooit de Vietkong in te dammen. De verdeeldheid van nu geeft de Viet kong juist kansen. De richting die Fulbright wijst kan zelfs nog verder gaan. eventueel tot deelneming van de Vietkong in de regering. Het zijn allemaal geen garanties dat zo de rust terugkeert in zuidoost \zië en zeker niet dat de communistische invloed daar zal slinken. Maar zo kan mis schien nog wel een uitweg worden gevonden uit het slop. Door de Viet kong „onbelangrijk" te noemen zeker niet. AFSLUITING GEDEELTE KONINGINNELAAN Burgemeester en wethouders van Soest gelet op het bepaalde in artikel 6 van het Wegenverkeersreglement, maken bekend, dat het gedeelte van de Ko- ninginnelaan. gelegen tussen de Biltse- weg en de Beckeringhstraat. in ver band met riolerings- en verbeterings werkzaamheden vanaf 8 februari 1966 tot nader orde is gesloten voor alle verkeer. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1. sub b. der Hinder wet. ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter in zage is gelegd een verzoek met bijla gen van Coenens Oliehandel N.V., Hamseweg 58 te Hoogland, om ver gunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een berizine-installatie in het perceel Veldm. Montgomeryweg 25 te Soester- Soest, sectie E. nr. 2720. Gedurende tien dag^n na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der ver gunning in te brengen bij het ge meentebestuur. Te Zeist werd de eerste ronde gehou den voor het landskampioenschap da- meskappen, waaraan 30 kappers(sters) deelnamen, w.o. onze plaatsgenoot Bonny Rademaker. Hij wist in deze wedstrijd eerste te worden en legde tevens beslag op het clubkampioenschap van Zeist. VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK Een fijne warme trui met een kabelsteek. Heel uniek zult u zijn met zo'n leuke pompoen voorop. Een overhemdbloes van dralon-jersey in de kleu ren grijs en oranje. Gemakkelijk te wassen en weer snel droog Een dikke U zult vast en zeker een trui gebreid hebben. Wat duurt het dan lang voor dat zo'n ding af is, hé? En als u dan eindelijk alle panden en mouwen klaar hebt en de trui in elkaar hebt genaaid, is het u dan ook wel eens gebeurd dat die mouwen er dan wat bobbelig bij hangen en dat de hals te strak is uitgevallen? L zit in zo'n geval niets anders op dan de boel maar weer los te tornen en over nieuw te doen. Als het dan nog niet goed zit, zult u vast en zeker zeggen: „Nou zo moet het maar, ik heb geen zin meer om het wéér eens een keer uit te halen." Hebt u dan ook ge merkt dat u die trui dan helemaal niet met plezier draagt en hij ge doemd is de langste tijd van zijn leert men en bij de trui die u dan in de volgende winter gaat breien, zal dit niet meer gebeuren! De steek! Vindt u het ook altijd zo moeilijk om een bepaalde steek uit te zoeken? ..Een ribbeltje is wel leuk, maar hoe brei je zoiets? Het zal vast en zeker wel moeilijk zijn ook, dan maar ge woon twee recht en twee averecht, dat kan ik tenminste," denken velen. Maar het resultaat is niet zo als voor hun geest zweefde toen ze de wol gingen kopen. kunt dan beter aan de mevrouw in de wolwinkel vragen of ze een be schrijving van die bepaalde steek die u zo leuk leek, heeft of dat ze hem even voor wil doen, dan is dat ten minste voor elkaar. Modellen in over vloed kunt u vinden in de breigids. maar als u door dat kleurige blad zit te bladeren, kunt u opeens helemaal niet vinden wat u zocht. U probeert zelf een model te ontwerpen, wat meestal hopeloos mislukt of heel an ders uitvalt dan u zo al bedacht had Ja, ook het breien van een trui kan nog moeilijkheden met zich meebren gen. Een zwarte draion pullover die warm en zacht is met een goudgele draion pantalon. Heel apart zijn de leuke bretels. Dat u een trui in de winter nodig hebt, zult u in de afgelopen maand wel bemerkt hebben. En dan ni^t een trui van dunne wol, die zo netjes staat, maar een fijne dikke trui, waar u in naar de wintersport kunt gaan. In de sneeuw kan het koud zijn. dat weet u. Als de zon eventjes achter een wolk verdwijnt en er komt een felle oostenwind aan, dan zoudt u het liefst maar twee van die dikke truien over elkaar heen aanhebben. Denkt u daar ook aan als u wol gaat uit zoeken. Breit u dan niet te los, want gaatjes in een trui weet de wind zo te vin den. Als u na het skiën of schaatsen in een chalêt lekker Iets warms gaat drinken moet u iets anders arn kun nen doen en een fijne wollen bloes is daar heel goed geschikt voor. Die bloesjes zijn in allerlei soorten te koop en natuurlijk ook van allerlei soorten wollen stof, bedrukt of on bedrukt, zelf te maken. Zelfs o\jer een dun truitje heen ook heel elegant. Troost u, de winter is nog niet voor bij, u kunt nog aan het breien slaan en zo'n warme wollen bloes kunt u nog heel lang dragen. bestaan in de kast door te brengen? Dat is voor u en voor de trui aller minst een prettige gedachte, dus pro beert u het nog eens. Haal de mou wen er weer een keer uit en zet ze wat dieper er in of knip desnoods de draad weer los bij het boord en brei het nog eens over. Al doende i k i

Soester Courant | 1966 | | pagina 5