Soest toen - Soest nu Iets over Prins Carnaval Belgisch kabinet afgetreden Het oog gericht op geweigerde woning 3*Cinderpcót Boltini voorziet Drachten van stroom y Vrijdag 11 februari 1966 Uitgave Drukkerij Smit Soest lari 1966 45 45e jaargang no. 12 Bureau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Telefoon 2566 Postgiro 126156 Gevonden voorwerpen „Ik*8 graag"' Xlel vergplijjk«»n Veel steun Filmmiddag speeltuin „Het Hart" Friese toneeluitvoering Kousenautomaat leeggehaald Inbraak in de Eikenlaan Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post f 3.25 SOESTER (fiOORANT post f 3.25 Verschi Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Het Belgisch kabinet treedt thans defi nitief af. Hedenmorgen, na de terugkeer van koning Boudewijn uit Denemarken, heeft Harmei het ontslag van zijn ka binet de koning aangeboden. Zoals bekend is dit „de tweede maal binnen een week en werd de eerste ontslagaanbieding met een berisping door de koning afgewezen, doordat premer Harmel voor radio des konings, kregen we het merk- of andersom - constateerde dat de re- daarbuiten En dat parlement was nog vuren in acht werd genomen door de volgde en aan het werk bleef. Het is in België niet ongebruikelijk dat vorsten hun ministers gispen. Ko ning Leopold deed het voor de oorlog en zijn zoon Boudewijn deed het in 1963. toen hij het ontslag van het ka binet Lefévre niet aanvaardde Uit de weigering e.i een enkele uitlating kon men dan aflezen dat de koning zijn ministers rustig op hun plicht wees, namelijk te regeren. Dit keer is er 'n nieuw aspect aan deze Belgische politieke folklore toegevoegd doordat premier Harmol voor radio en televisie de brief voorlas waarmee koning Boudewijn hem schrobbeerde Een volgende keer zal het wellicht zo gaan dat de vorst zelf voor microfoon en camera de natie inlicht over de wijze waarop hij zijn ministers de les heeft gelezen. Het vreemde in deze situatie is niet d?t Boudewijn het ontslag van het kabinet niet aanvaardde, daar had hij foot gelijk in Het vreemde is dat hij zijn motieven zo onverhuld in de onenbaarheid bracht 'En aangezien het a'riid een minister is die verantwoor delijkheid draagt -'oor de uitlatingen des konings. kregen we het merk waardige beeld dat Boudewijn met in stroming van Harmel tegen Harmel zegt: je bent een slappeling. Bedenkelijk Het kan zijn dat het kabinet achteraf de verantwoordelijkheid voor Boude- wijns brief aanvaardde, maar het lijkt minstens zo waarschijnlijk dat pre mier Harmel voornamelijk het ontslag van zijn kabinet aanbood om op deze manier zijn positie door een koninklijk woord te laten schragen. Ongetwijfeld Is het dat voor een goed deel geweest, maar het heeft zijn bedenkelijke kanten. Immers: zo wordt de boven de partijen staande vorst be trokken in de partijstrijd. In een land dat nog maar amper van zijn konings kwesties is bekomen, is dit een gevaar lijk spel. De feiten zijn dat Harmel de kwestie van de ziekenfondsen niet kon oplos sen tot tevredenheid van de artsen, die met staking dreigden, of tot tevreden heid van socialistische instellingen voor gezondsheidszorg. Maar er was geen sprake van dat het kabinet in het parlement een nederlaag had ge leden. Boudewijn - en via hem Harmel. of andersom - constateerde dat de re gering te maken heeft met het patle- C.n ni, belangengroepen daarbuiten. En dat parlement was nog nergens In gekend; laat dat eerst maar eens ja of nee zeggen Zo is inderdaad ook de gang van za ken in een parlementaire democratie als België wenst te zijn Terecht wijst de koning er op dat als' ministers hun portefeuilles neerleggen omdat ze niet op kunnen tegen belangengroepen, ze de praktijk van die"parlementaire de mocratie met voeten treden. Miniem gezag De bedoeling van de koning - of in het andere geval de bedoeling van Har mel - ls geweest door de zaak zo van hoogste zijde scherp te stellen de par lementariërs en de belangengroepen beide er van te doordringen dat als de eerste zich niet op de bres stellen voor het landsbelang en de tweede zich niet matigen in hun ultimatums, er meer kapot kan gaan dan alleen een kabinet. Dan staat de hele demo cratische structuur van België op het spel. Het grove geschut heeft tot effect ge had dat althans een soort staakt het vuren In acht werd genomen door de dokters en ook door het kabinet dat deemoedig de koninklijke boodschap volgde en aan het werk bleef. Een en ander getuigt overigens wel sprekend dat het eigen gezag van het kabinet zeer miniem is. dat het de koning er bij moet halen om zich te laten gelden En zodoende hc' enige eenheidsaspect dat België nog heeft, de kroon, het gevaar laat lopen die kwaliteit te verliezen door in de par tijpolitiek betrokken te geraken Door J. van Stecndelaar Bij de politie zijn als gevonden aan gegeven: contactsleutels Renault, lin ker kinderwant, 3 paar dames hand schoenen (bruin), dames portemon nee, bril, kinder portemonnee, actetas, paar grijze kinderwanten. Lourdes me daille, portemonnee, kindermuts met wanten, plastic regenjas (zwart), twee bankbiljetten van f 10,baby schoen tje. paraplui en kinderwant. Aan komen lopen bruine boxer met groene halsband en 2 zwarte honden. Een paar dagen in bet jaar voelt hij zich prinsheerlijk, de Soester dames kapper W Butzelaar Dat is in de tijd, dat hij er eens echt uit is. of ..in", het ls maar hoe men het bekijkt. Dan laat hij de salon voor wat ze is om zich aan een andere belangrijke taak te wijden, die van heerser over een groeiend rijk. Hij ls dan prins, hoewel hij geen blauw bloed in de aderen heeft. Dat hoeft ook niet carnavalsvierders hebben wel zoveel fantasie, dat ze het er bij denken - of er helemaal niet aan denken en het blauw-blauw laten. Twee dagen in het jaar draagt kapper Butselaar de koningsmantel met bij behorende kleding- en andere stuk ken en is hij Prins Leut. van 't jaar zelfs al voor de zesde achtereenvolgen de keer Met zijn Raad van Elf is hij de grote gangmaker 00 het carnavals feest. dat de r.k instuif ..Jong Soest" jaarlijks houdt Prins Leut de Zesde is met zijn naas te medewerkers al druk in de weer om op het korr°nde feest voor andere en zo mogelijk nog grotere leut te zor gen dan op de (geslaagde) voorgaande feesten. De Prins heeft er in toegestemd deze keer met een helicopter te landen Hij is er wel een beetje huiverig voor (..ik ben niet zo'n hoogvlieger"), maar hij doet het, omdat hij er graag aan meewerkt, het de jeugd naar de zin te maken. Of hij daar steeds v/eer in slaagt „Ik denk het wel. anders zeg gen ze wel Die barbier willen we niet meer Prins Leut, tijdens het carnaval groot handelaar in grappen en grollen en de enige in het Gooi en Sticht die iets van zijn rol van Prins Carnaval weet te maken, in het gewone leven een serieus man die krullen en krulletjes in het haar van z'n cliëntèle echt niet aanbrengt onder het eindeloos tappen van moppen. Maar zodra hij de lol- scepter zwaait, gebeurt dat goed, daar hoeft niemand aan te ^wijfelen Hij heeft niet voor niets van de carna valsverenigingen in Limburg ..Het grootkruis van verdienste in de Orde van de G'-Men Humor" gekregen, de zelfde onderscheiding, die ook aan aan Toon Hermans uitgerijkt werd. Het was een verrassing voor hem. toen hij in 1960 voor het eerst het ver zoek kreeg om Prins Carnaval te worden Aanvankelijk weigerde hij, maar tenslotte stemde hij toe, op voor waarde evenwel, dat er het volgend jaar een ander zou worden benoemd Het is allemaal anders geloüen Hij is nog steeds prins hij heeft er overigens geen spijt van ook de vol gende keren ..ia" te hebben gezegd. en de Raac. geeft wel sfeer aan het feest. En dat is heel belangrijk Hoe lang hij noE prins denkt te kun nen blijven? „Zolang ik het contact met de feestvierden houd, zolang lk en de Raad van Elf erin slagen de jeugd tot enthousiasme te brengen" Het scheppen van sfeer en het tot een climax brengen van het enthousiasme - dat ziet prins Leut als zijn voor naamste taak Hij is daar nog steeds ln geslaagd En hoe! Zelfs in het zuiden is het carnaval van Soest bekend De onderscheiding bewijst dat wel „Echte zuiderlingen, die het feest met ons meevierden, zei den ..Bij ons vieren we 't niet zo Dat kan ook niet Daar is het drie da gen door elkaar en los van elkaa. fees ten Hier vier je het allemaal samen, 't Is eigenlijk niet te vergelijken". Kanoer Butzelaar voerde (en voert) op bruiloften en partijen altijd het hoog ste woord Hij wist altijd voor de juis te stemming te zorgen, dus die eerste rol van prins Carnaval viel hem niet te zwaar Bovendien is hij 25 jaar aan het toneel geweest Hij was lid var de toneelvereniging „Kunst en Vermaak", die onder leiding stond van wijlen de heer J Alders, oud-gemeentesecretaris. Toen hij een jaar of zeven, acht was, stond hij al op de planken Toen hij twaalf jaar was. stond er over hem in de krant: „Hij belooft een reuze artiest te worden". Het is er niet van gekomen, hoewel hij -het wel heeft ge wild. Maar vroeger kwam men er nu eenmaal niet zo gemakkelijk toe om naar de toneelschool te gaan. Kapper Butzelaar - pardon, prins Leut, heeft veel respect voor de wijze waar op het aktieve bestuur van de instuif er tenkenjare in slaagt het carnavals feest op touw te zetten. Hij ondervindt altijd veel steun van het bestuur, even als hij trouwens veel steun heeft van de wijze mannen van de Raad van Elf en ijn vrouw. „Als ik -gewoon een avondje wegga, wil ze nog wel eens mopperen, maar als het vooi het car naval is, is het in orde". Dat prins Leut in de afgelopen zes jaar van zijn tweedaagse heerschappij (kort, maar hevig!) succes heeft ge had. blijkt ook wel uit het enorme plakboek - een behangboek - dat hij heeft aangelegd. Het is nog niet hele maal vol. maa' dit jaar komt er na tuurlijk weer een hele serie foto's bij van het gezellige feest. Dat het weer gezellig zal zijn staat bij voorbaat vast. Want waar kapper But zelaar als prins Leut dë scepter zwaait, vieren humor en lol hoogtij. De oplossing van het woningtekort laat nog lang op zich wachten. Het komt praktisch niet voor. dat jongelui wanneer zij trouwen over 'n zelfstandige woning kunnen beschik ken, het is dan ook zo langzamer hand de gewoonste zaak van de we reld dat de iongelui óf bij een der ouders intrekken, óf gemeubileerd of ongemeubileerd op kamers gaan wo nen. Als regel blijft het jonggetrouwde vrouwtje haar baan aanhouden en zo lang blijft de verstandhouding tussen hoofdbewoner en onderhuurder meest al wel goed Zodra er een baby is en de vrouw een hele dag thuis is beginnen de na righeden. Er zijn twee aparte gezinnen, die er ieder andere gewoonten op na hou den. Het ene gezin wil bijvoorbeeld vroeg naar bed, omdat de man de volgende morgen weer vroeg naar z'n werk moet Het andere gezin daaren tegen heeft tot 's avonds laat visite en er wordt druk gepraat en gelachen. De visitie gaat laat weg. de huizen zijn gehorig endan voelt men de inwoning als een last waar men graag zo gauw mogelijk een einde aan wil maken. Zo kan ik mij ook heel goed voor stellen dat het gezin van de chauf feur in Amsterdam (man, vrouw en kind)dat al drie jaar op een zolder kamertje woont en in het bezit is van een urgentieverklaring, dolgelukkig was een woning van Volkshuisvesting toegewezen te krijgen, die juist voor hun gezin uitermate gekniüt was. De huurprijs van f91,20 voor een drie kamerwoning met douche en keuken is voor deze tijd goedkoop U hebt het geval reeds gelezen. Om- Dat de man zijn brood als chauffeur verdient, werd hij door de huiseige naar als huurder geweigerd. De huis eigenaar ging bij Gedeputeerde Sta ten in beroep en deze stelde de huiseigenaar in het gelijk, mede om dat in dat perceel een expediteur en een commissaris van politie wonen en een chauffeur beneden de stand van deze huurders is. B en W. van Amsterdam beraden zich nu om tegen de beslissing van Gede puteerde Staten bij de Kroon in be roep te gaan. Het is algemeen bekend, dat een en dit is ook een misstand tengevolge van de woningnood, dat mensen met een betrekkelijk laag inkomen een huis moeten bewonen, dat wat de huurpenningen betreft, boven hun kracht gaat en daarentegen mensen die een zeer behoorlijke Dositie en een hoog asalaris hebben, huizen bewo nen. waarvan de huur naar verhou ding veel te laag is. Als daar eens een onderzoek naar zou worden ingesteld, zouden er ook in dit opzicht heel wat misstanden aan het licht komen en het wil mij voor komen. dat dit eveneens het geval is met de huidige bewoners van het per ceel dat aan de chauffeur werd ge weigerd. KANTMAN. L'eve Heertje - luister even. Vóórdat ik dit briefje post: 'k Heb u zó-maar eens geschreven, 't Heeft me wel een traan gekost. Lieve Heertje - misschien heb ik Hier en daar een fout gemaakt. Maar wil mij dit maar vergeven, 'k Ben wat in de war geraakt. Want mijn broertje zat te grienen Omdat Moesje niets meer zei Toen de dokter stil zijn handen Op haar kouwe voorhoofd lei. 't Was zó stil toen in de kamer En de dokter keek mij aan, Toen sloot hij de deur heel zachtjes, Voelde ik opeens een traan. 'k Wist dat Moesje was vertrokken Naar de hemel - waar u wcont, Achter al die witte wolken, Waar u op uw zetel troont. Maar nu is het huis zo eenzaam, En mijn broertje grient steeds meer, Lieve Heertje, geef mijn Moesje Aan mijn lieve broertje weer! 'k Heb U dit hier in dit briefje Zó-maar vriendelijk gevraagd, 'k Was wel dikwijls ongehoorzaam, Toch heb ik het maar gewaagd, 'k Wist alleen niet wat ^oor zegel Ik er op moest doen - en 'k wou 't Ook aan niemand anders vragen: 't Is een brief van mij aan Jou. Stuur mijn Moeske gauw terug, want Alles ligt in huis nu stil, Vraag haar eerst of zij het goed vindt, Maar ik denk wel dat zij 't wil. Lieve Heertje in de hemel. Als U dan zo goed wilt zijn, Zal ik altijd erg mijn best doen, En een heel groot meisje zijn. Voordat ik de brief er in doe, In die grote brievenbus, Geef ik aan de acht rzijde, Voor mijn Moes een lieve kus. Lieve Heertje-van-hierboven, 'k Had mijn Moesje heel erg lief, Maar U moet mij dit beloven: ZEG HAAR NIETS VAN DEZE BRIEF! „Of ik er al rekening mee houd. dat ze weer bij me komen Nee. dat niet, al hoop ik in stilte dat ik het weer zal zijn. omdat ik het zo graag doe 't Is trouwens ook een kwestie van groeien met de vereniging" zegt de heer Butzelaar. Hij filosofeert wat over de jeugd van tegenwoordig. „Ik vraag me met verwondering af hoe het mogelijk is, dat zang..sterren" tienduizenden gul dens durven vragen voor een optreden En dat ze dat nog krijgen ook En dat wij, die ons voor honderd procent inzetten, er geld op toe moeten leggen Begrijpt u goed, ik zou niet anders willen, maar 't verbaast me". „De jeugd juicht niet voor doktoren, die door een knappe operatie een mensenleven redden, juicht niet voor verpleegsters, die zulk mooi werk doen. Ik vind het vreemd, maar 't is nu eenmaal zo Gelrkkig is het ook mogelijk om de jeugd in een normale sfeer te brengen. Het is gelukkig nog steeds mogelijk een f st te bouwen, dat niet onderdoet voor shows. Bovendien is de viering van een ..eigen" feest veel intensiever." Prins Leut houdt steeds voor ogen, dat niet hij of de Raad van Elf het ls, die het feest maken, maar de jeugd zelf. De aanwezigheid van de prins Het bestuur van de speeltuinvereniging „Het Hart" houdt morgen zijn derde filmmiddag voor de kinderen van de leden der vereniging in gebouw „Cre do" aan de Julianalaan. Er is nog een beperkt aantal plaat sen beschikbaar voor kinderen van niet-leden. O Op vrijdag 25 februari a.s., des avonds 8 uur, zal een toneluitvoering worden gegeven in het Verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat. georganiseerd door de Friesche Vereniging. Medewerking hieraan verleent het Amersfoortse toneelgezelschap. Soesterbergsestraat hoek Birkstraat 1921 Soesterbergsestraat hoek Birkstraat 1965 CO In de nacht var, woensdag op don derdag werd de kousen itomaal aan perceel Soesterbergsestraat 56 aan de voorzijde gesloopt De inhoud, 8 paar kousen werden ontvreemd. De familie W. in de Eikenlaan, die enige dagen afwezig was, bemerkte woensdagavona bij hun thuiskomst, dat er ingebroken was. Men hac. zich aan de achterzijde dcor het indruk ken van een ruit toegang tot de wo ning verschaft Alle laden :.i kasten werden grondig doorzocht en het bleek dat een hoeveelheid artieke lepels en vorken ontvreemd wan n. Bovendien werd een bedrag van 2000,gesto len, alsmede een hoeveelheid sigaren en cigaretten en een verzameling gou den sieraden Van de dader(s) geen spoor. De directie van Boltini werd woensdagavond door het gemeen tebestuur van Drachten opgebeld, dat deze gemeente, tengevolge van de barre weersomstandigheden, zonder stroom zat, dus van een noodtoestand sprake was. Boltini. als altijd actief, is on middellijk met zijn agregaten, die des zomers het circus van stroom voorzien, met enige tien- taUen wagens des nachts naar Drachten gereden. Deze agregaten, die nog in het pakhuis opgeslagen waren, moes ten hals over kop opgeladen wor den. Reeds donderdagmorgen kwam het verheugende bericht bij Boltini binnen, dat Drachten weer stroom had door deze snelle hulp. Behalve de vele andere gevolgen, die het uitvallen van de stroom tot gevolg had, konden diverse in dustrieën, waaronder de Philips Fabrieken met 3000 werknemers, het werk voortzetten.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1