De Prins-gemaal V t V Valentijndag BUREN 4r srirrs Robert Kennedy Man naast de troon heeft delicate positie VAN WIEREN BIJZAKEN ZIJN BELANGRIJK Ook voor buitenlandse tijdschriften Pockethall - Po?' 'vindel Zal hij eens president worden tegen bombardementen op Noord-Vietnam K.P.S. voorzitter "aans legt funktie ne?r Wanneer straks het huwelijk tussen Claus en Beatrix zal zijn voltrokken, zal de heer Von Amsberg de derde prins-gemaal in de geschiedenis van ons vor stenhuis zijn. Nu is de term prins-gemaal een omstreden titel, die formeel zelfs niet eens bestaat. Prins Bernliard heeft het nooit plezierig gevonden om zo te worden betiteld, en voordat koningin Willielmina met prins Hendrik in het huwelijk trad, heeft ze heftig tegen het woord prins-gemaal geprotesteerd. Haar schoon zoon noemde zij daarom zelf „prins der Nederlanden". Claus 3de Prins-gemaal Van de prins-gemaal, de man naast de troon, wordt in de le plaats een grote dosis tact vereist. Dat zei men in 1901 al, toen koningin Wilhelmina in het huwelijk trad met prins Hendrik van Mecklenburg. De koningin is immers het staatshoofd, deze rol mag haar echtgenoot niet overnemen. Maar ten slotte is hij getrouwd met deze vrouw, zodat hij in een delicate positie ver keert. Het is daarom voor een prins-gemaal niet gemakkelijk zich een eigen plaats temidden van het volk te veroveren. In andere landen heeft dit wel eens aanleiding tot ernstige moeilijheden gegeven. Koningin Victoria van Engeland (1819- 1901) was getrouwd met hertog Albert van Saksen-Coburg (1819-1861). Zij wilde haar man de titel koning-gemaal geven, ofschoon zij utdrukkelijk ver zekerde dat haar man zich niet met de staatszaken zou bemoeien. Maar de machtige Tories kwamen in verzet. Zij voelden er niets voor de positie van de Duitse hertog wettelijk te regelen en wilden hem ook geen inkomen uit de staatskas toekennen. Pas 17 jaar later zou het Victoria gelukken dat haar man de titel prins-gemaal ver wierf. Eigen plaats Ondertusen had Albert zich al zo in tensief met de staatszaken ingelaten, dat een moeilijke situatie ontstond. Victoria nam geen enkele beslissing zonder haar man. Dat gebeurde wel allemaal binnenskamers, maar ook de paleismuren hebben oren en zo ont stond er een sterke oppositie tegen Albert. Vooral het bekende dagblad „Times" had weinig goede woorden voor deze vorst over. Dergelijke onverkwikkelijke situaties rondom de persoon van de prins heb ben zich in ons land gelukkig nim mer voorgedaan. E.i prins Hendrik, en prins Bernhard wisten zich een geheei eigen plaats in onze volksge meenschap te veroveren. Nu heeft prins Hendrik, de ..landjon ker" het wat dit betreft heel wat ge makkelijker gehad dan prins Bern hard. Nooit gehoord! In het begon van deze eeuw had het vorstelijk gezin slechts een gering contact met de bevolking. Het volk wist weinig van het doen en laten van de leden der koninklijke familie. Men zag de koningin en haar gemaal slechts bij officiële bezoeken, of op de foto. Miljoenen Nederlanders heb ben de stem van Wilhelmina's gemaal zelfs nooit gehoord. Hoe anders is de situatie nu. De mo derne communicatiemiddelen nebben de barrière rondom het koninklijk huis doorbroken. Men ziet de leden van ons vorstenhuis geregeld op de televisie en de publiciteit onthult ons vele merseliike details van vorstelijke per sonen, die vroeger nimmer ir de open baarheid kwamen. Plet kon'nMijk huis staat dichter bij het volk dan vroeger. Maar dat im pliceert dat koningin, echtgenoot en princessen nu ok veel kritischer wor den bekeken. Dat maakt de taak van prins nog moeilijker dan ze toch al was. Hun belangstelling Prins Hendrik en prins Bernhard heb ben zich zelden of nooit ingelaten met het staatsbestuur in engere zin Wel maakten zij zich op verschillende terreinen verdienstelijk. Prins Hendrik had vooral belangstel ling voor de agrarische sector Vooral de land- en bosbouw had zijn inte resse Hij is meer dan 30 jaar erevoor zitter van de Nederlandse Heidemaat schappij geweest. Prins Bernhards belangstelling is voor al economisch gericht. Dat bleek al in de dertiger jaren, toen hij enige tijd bij de Nederlandse Handelmaatschap pij heeft gewerkt om zich daar snel in te werken in de economische pro blemen van ons land. Claus von Amsbergs belangstelling gaat vooral uit naar culturele zaken en ontwikkelingshulp. Hij is werkzaam geweest op verschillende diplomatieke posten in het Afrikaanse continent en kent de nood van de bevolking van deze onderontwikkelde gebieden dus uit eigen ervaring. Het heeft jaren geduurd, voor er in ons land heel aarzelend werd gespro ken en geschreven over Valentijndag. Het heeft nog langer geduurd voor er enkele tastbare bewijzen kwamen, dat er iets aan gedaan werd. Maar de laatste jaren merken we meer en meer, dat er enige belang stelling komt voor die merkwaardige datum. Misschien vooral omdat die dag een aantal verdienstelijke Neder landers in de bloemetjes worden gezet. Van Weedestraat 40 Telefoon 4361 Toch is die Valentijndag al een heel oud begrip. De Romeinen hebben er al iets aan gedaan, al noemden zij het in hun taal Lupercalia (het wol- venfeest) ter ere van Pan of Luper- cus, hun beschermer tegen de wolven. Hier werd een verdienstelijke figuur geschapen, die als een godheid werd vereerd. Dat feest is ingesteld door Faunus, de derde koning van Rome. Vele navorsers van de romeinse my thologie vereenzelvigen hem met ko ning Evander, die de kolonie stichtte op de plaats waar Rome verrees en de Romeinen de godheid Lupercus gaf, maar zelf ook later als een godheid werd vereerd onder de naam Faunus. Hij is weer verwant met de Griekse god Pan en met Satyrs, met welke z.g. Faunen later werden verward. Door het huwelijk van koning Faunus met zijn zuster Fauna werd de ver warring compleet Doch de verering van de verdienstelijke figuur was ge boren en zou eeuwen lang in vele vormen blijven bestaan. Tienerfestijn Voor de Tieners moet Lupercalia hele maal „het einde" hebben betekend, want op deze feestdag konden jonge meisjes haar namen op kleitabletjes in een grote urn op het forum depo neren en gingen de jongens om de beurt hun „lot" trekken. Het werd als een veelzeggend voorteken beschouwd indien een romeinse tiener een be paalde naam trok en niet zelden bleek daarna het lot van beiden bezegeld. Op 14 februari 270 werd echter bis schop Valentine van Rome onthoofd. Dit op aanklacht van hulp aan de verfoeide en vervolgde christenen. Maar Valentijn was in Rome bekend als de zachtmoedigste en hulpvaardig ste prediker. Menigeen had hem zijn nood geklaagd en velen waren door hem met raad en daad geholpen. De overlevering wil, dat ieder die bij hem kwam een klein boeketje bloe men uit zijn weelderige tuin mee kreeg. Als troost, als talisman, als aandenken of als eenvoudig geschenk. Die bloemen nu zijn in vele landen oorzaak geworden van een blijvende verering van Valentijn. Een andere Vali. De Engelsen hebben een heel andere mening over Valentijnsdag. Zij me nen, dat op 14 februari de vogels pa ren en voeren de oudgermaanse fi guur Vali ten tonele. Het merkwaar dige is echter, dat Vali volgens de germaanse sagen de boertige zoon was van Rindr (ook wel Rinda genaamd) Odina, die alleen maar zou opgroeien om een andere legendarische figuur met zijn pijlen neer te schieten. Hoe dit te rijmen valt met het gebruik om verdienstelijke mensen met bloemen te gedenken, is menigeen duister. Wel trokken ook de Engelsen lootjes, zij het voor een korte valentijnsvriendschap van een enkele dag. Shakespeare getuigt van het bestaan door Ophelia in Hamlet over Valen tijnsdag te laten zingen. Hoe het ook zij, reeds vóór wij Kerst mis vierden is er al Valentijnsdag ge vierd en voor er kerstkaarten in om loop kwamen, stuurde men elkaar ge- Steenhoffstraat - hoek Raadhuisstr. Telefoon 2761 In het politieke leven van Nederland heeft men altijd de kunst verstaan zich druk te maken over bijzaken met voorbijzien van de hoofdzaken. Dat is een van de redenen dat er in ons land voortdurend kleine partijtjes wor den geboren die zich toeleggen op en kele programmapunten die zelden de kern van het landsbelang raken. Met de statenverkiezingen in zicht is er een republikeinse partij opgericht die de constitutionele monarchie moe is, naast de reeds bestaande P.S.P. die zich al eerder als republikeins heeft uitgesproken. Voorts is er een Nederlandse C.D.TJ. geboren, waarin rechtsdenkende ka tholieken en protestanten hun geluk kunnen beproeven. Het lijkt heel oecumenisch, maar de zaak van de oecumene zou er wel heel beroerd voorstaan als deze partij een voet aan de grond kreeg. Haar leider, de Amsterdamse advocaat mr. Zeegers, zou zelfs door negentien- de-eeuwse politici voor conservatief zijn utigemaakt en het programma van dit minuscule groepje legt een onverdraagzaamheid aan de dag, die zich noch met democratie, noch met christelijk laat rijmen. Men wordt met droefheid geslagen als men ontwaart dat er nog mensen zijn die een dergelijk programma durven onderschrijven. Alleen K.V.P. en Partij van de Arbeid hebben reden zich in de handen te wrijven. Als gevolg van de Neder landse kieswet gaan alle verloren stemmen naar de grootste partijen. Wettelijke regeling Voor het huwelijk van koningin Wil helmina en prins Hendrik werden des tijds vier wetsvoorstell i ingediend Gedebatteerd over dit huwelijk werd er in de Kamer niet. De wetsvoorstellen hielden natuurlijk in de eerste plaats de goedkeuring van het huwelijk in Voorts de natu ralisatie van prins Hendrik. Tenslotte de toezegging van een jaargeld na de eventuele dood van de koningin en de regeling, dat de prins werd be noemd tot p^eraal-majoor a la suite van het Nederlandse leger. Na het huwelük van koningin Wilhel mina en prins Hendrik wprd er nog een K.B. opgesteld, dat bepaalde dat de kinderen van het vorstelijk paar allereerst prins(es) van Oranje-Nassau zouden zijn en pas daarna hertog (in) van Mecklenburg. Met deze wetten is ook de juridische positie van prins Bernhard geregeld. Wel werd in 1938 een andere regeling terzake van het inkomen van de prns- gemaal in de grondwet opgenomen. Sinds dat jaar ontvangt z.k.h. een eigen inkomen. Voor het huwelijk van Beatrix en Claus zijn zoals u weet slechts twee wets voor steller ingediend. De eerste beoogde de goedkeuring van het hu welijk. de tweede de naturalisatie van de heer Von Amsberg. Van Weedestraat. 7Tel'. 2792 Opiniepeilingen hebben het ons kortgeleden geopenbaard bijna 48 van de Amerikaanse bevolking zou Robert Kennedy een goed president vinden. Ruim 22 der Amerikanen wilde vooralsnog geen oordeel uitspreken. Alleen het feit al, dat dergelijke peilingen hebben plaatsgevonden, duidt er op hoe een belangrijke figuur de 39-jarige broer van de vermoorde pre sident in de Amerikaanse politiek is geworden. „Robert Kennedy ziet New- York alleen als een operatiebasis voor zijn toekomst. Hij wil president wor den en dan is deze staat een goede springplank", zo schreef een journalist van The New York Times in 1964, toen Bobby zijn sterke tegenstander Kenneth Keating ruim versloeg bij de verkiezingen voor de senaatszetel van de staat New-York en weinig Amerikanen zullen geloven dat dit een boude veronderstelling was. Koel denker, soepele geest. Robert Kennedy praat graag over zijn eerste tijd in de politiek. Dat was in 1952, toen zijn broer John zich in Massachusetts kandidaat had gesteld voor een senaatszetel. Iedereen spotte looflijke gebeurde. John wist de on verslaanbare Henry Cabot Lodge te verslaan in de strijd om de senaats zetel. Deze gave om anderen te inspireren bezit deze jonge ex-minister en se- tekende valentijnswensen. De hertog van Orleans heeft er al een aan zijn vrouw gestuurd van uit de Londense Tower, waarin hij eeuwen geleden ge vangen zat. Een kans. Een oud gebruik dus, niet erg in zwang in ons land. Maar toch wel een gelegenheid om een persoon die zich speciaal verdienstelijk maakte voor uw gezin, voor uw zaak of voor u per soonlijk eens op spontane wijze en in bescheiden vorm te huldigen. Geef eens een paar visistekaartjes bij de bloemist af en geef hem de adressen op van mensen die anders zouden denken dat u zo ondankbaar bent hen totaal te vergeten. Raad pleeg eens uw herinnering, of - nog beter - uw zavboekje. Beter 14 fe bruari iets op tijd hersteld, dan (la ter) uw dank te (hebben) vergeten. De voorzitter van de vereniging K P.S (Koninklijk Paleis Soestdijk), de heer J A Paans heelt wegens gezondheids redenen bedankt. In zijn plaats is be noemd de heer J. J. Kraaijenhagen. Ook het secretariaat heeft een wijzi ging ondergaan, doordat de huidige se cretaris, wachtmeester Schiering zijn dienstverband bij de Kon. Marechaus see heeft beëindigd. In zijn plaats werd gekozen onderofficier S. Jonge- pier. De heer Kuiten werd als penning meester herbenoemd. Verder werden gekozen de heren L. Koedam tot 2e secretaris en C. Koedam tot 2e pen ningmeester. Vermeldingswaarc. is, dat de aftreden de voorzitter d ze funktie 20 jaar, vanaf de oprichting in 1946. heeft ver vuld. De redactie van het offcieel orgaan blijft de heer Paans vervullen. K.P.S. zal met twee elftallen aan de zomeravond-competitie deelnemen. toei. de 26-jarige Robert door zijn broer werd aangezocht de verkiezings campagne te leiden. Maar Bob Ken nedy werkte. Hij belde aan deuren, sprak met de mensen en zorgde er voor dat alle anderen in de organi satie het zelfde deden. En het onge- nator in hoge mate. Robert behoort tot het type van de „manager", dat in het economische leven van de Verenigde Staten zulk een grote rol is gaan spelen. Zijn jeugdig uiterlijk en zijn ietwat nonchalante optreden is in dat opzicht bedrieglijk. In deze Kennedy zijn verschillende ogen schijnlijk tegengestelde eigenschappen verenigd. Hij is bescheiden èn verstrooid maar in het bezit van een koele analytische geest. Zo op het oog niet meer dan een jofele jongen die een hekel heeft aan formele zaken en plechtigheid en die zich rustig me' zijn voeten op zijn bureau laat fotograferen, ontwik kelde hij als minister van justitie zulke grote capaciteiten, dat men in 1962 in de V S. reeds zei, dat John F. Kennedy zal worden opgevolgd door Robert F. Kennedy. Energiek. Senator Kennedy ontwikkelt ee: ver bluffende energie. Toen hij in 1960 minister van justitie werd. bleven wrijvingen met het ambtelijk appa raat niet uit. Dit was door 8 jaar re publikeins bewind aan een bepaalde routine gewend. Een zekere traagheid in de besluitvorming was veelal het gevolg. Maar aan deze „trial and error" periode maakte Kennedy snel 'n einde. Ook als senator werk hij zeer hard. Robert Kennedy staat elke morgen om zeven uur op, speelt en praat wat met zijn zeven kinderen, Kathleen (13), Joseph (12), Robert (10). David (9), Mary (7), Michael (6) en Mary Kerry (4) en gaat dan meestal met zijn charmante 36-jarige echtgenote Ethel Skakel paardrijden. Daarna leest hij de kranten, voert besprekingen, bezoekt vergaderingen, houdt redevoeringen etc. Hij werk 15 uur per dag en hoewel hij lichamelijk niet het type van de superman is .blijft hij goed in con ditie. Hij rookt nooit, drinkt meer melk dan whiskey en doet veel aan sport (golf, tennis, zwemmen). Krijgt hij 't weekend bezoek, dan kunnen de gasten er op rekenen dat 6 uur in de ochtend een redelijke tijd is om met de eerste athletische oefeningen te beginnen. Bobby gaat ook als redenaar altijd op de man af. Hij etaleert nocht de salon gevoeligheid van allerlei mooipraters, noch de verstopperijtjes achter inge wikkelde filosofische zinnetjes als zovele anderen. Hij is tenslotte een van de weinige jonge Amerikaanse oolitici die mét een goede scholing en een grote intellectuele cultuur, voortdurend op menselijke waarden letten. Souplesse "•obert Kennedy is ambitieus. Dat hij ~neelt met de gedachte nog eens de 'rider van zijn volk te worden, staat vel vast. Tegen Johnson's politiek koestert hij grote bezwaren. Zo heeft hij zich krachtig verzet tegen de her vatting van de bombardementen op Noord-Vietnam. Maar welk een grote openheid hij ook voor nieuwe ideeën aan de dag legt. toch neigt Kennedy meer naar een fundamentele her-ori ëntering van de belangrijkste opvat tingen. Hij beseft veel te goed dat slechts een diepgaande wijziging in de aarde en de dynamiek van het communisme tot een door onderhandelingen ver kregen oplossing zou leiden. Maar hij pleit wel voor een grotere souplesse met betrekking tot eventuele onder handelingen met de sowjet-unie, en zelfs met China. Intelectueel Robert is in tegenstelling tot Johnson ^en intellectueel. Maar dan dient men dit woord niet te associëren met het "egrip kamergeleerde. Kennedy kent 1e „toon" van het intellectuelenmilieu m weet er zich te bex agen, maar hij oekt er geen heul, geen beroepsbesef, rileen de uitkomsten van intellectuele arbeid, voor zover hij die kan gebrui ken. Hij is in de eerste plaats een man van de daad, die zijn handelingen wenst te baseren op zo groot mogelijke informatie van mannen, in wier oor deel hij vertrouwen stelt. Op die ma nier hoort hij een mobilisatie van in tellect te bewerkstelligen, waarbij de ..brain trust" van Roosevelt en het dy namisch, op snelle beslissingen geba seerde beleid van zijn broer John als voorbeeld dienen. Door zijn bewondering voor en steun op figuren uit de academische wereld onderscheidt Robert Kennedy zich eveneens van Johnson, die geen band legt tussen politiek en wetenschap. Maar ondanks deze koel-wetenschap pelijke instelling weet deze Kennedy door zijn eenvoud en informele hou ding ook het grote publiek aan te spreken, en dat juist zal zijn kansen om ooit president van 's werelds mach tigste staat te worden stellig aan zienlijk vergroten.

Soester Courant | 1966 | | pagina 5