Soest toen - Soest nu Gladheid en sneeuw strooien gemeente geen zand in de ogen Carnaval Instuif Junior Leven met de bom Het oog gericht op brommen Dinsdag 15 februari 1966 45e jaargang no. 13 Uitgave Drukkerij Smit - Snest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Een en twintig jaar Vallende sneeuw is een prachtig gezicht, maar zodra het de aarde raakt begint voor velen de ellende Vereniging tot bescherming van dieren Weer inbrekers op pad Dansvereniging Eemland Ouderavond St. Theresiaschool Basketbal vereniging Red Stars Jubileum bij de Marechaussee Meesverkoop De gladheid deed zich ook in Soest gelden SOESTER(ï)OÜRANT Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post f 3.25 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Nog steeds wordt in Gèneve gespro ken over onwapening en dan wel in het bijzonder over het benauwendste wapen van de wereld: de kernbom Dat onderwerp is eigenlijk al sinds 1945 aan de orde, toen de V.S., En geland en Canada "oo^telden een commissie uit de Ver. Naties te stich ten. die het gebruik van de dat jaar voor het eerst toegepaste atoombom moest tegengaan. De 21 jaren van ontwapeningsoverleg in diverse steden voor de commissie van achttien eind 1961 zijn zetel koos in Genéve, biedt voornamelijk een reeks van voorstellen die dat stadium nimmer zijn ontgroeid. Het voornaam ste resultaat werd bovendien door rechtstreeks Amerikaans-Russisch overleg bereikt: het beperkte kern- stopverdrag van juli 1963. Toen kwam in 1964 v ar de burgerij, maar waarschijnlijk niet voor Krem- lin en Witri Huis, onverwacht de ont ploffing van de eerste Chinese kern bom. Voor iedereen.... Er is niet veel fantasie voor nodig om te beseffen dat wat de Chinezen kun nen. menige andere staat ook kan. Ook staten die er tevoren waarschijn lijk niet over hadden gedroomd Im mers: men kon misschien de dupe worden van een kernoorlog, maar men behoorde of tot het Russische of tot het Amerikaanse kamp en had dus een grote broer die de kernstrijd wel voor zijn rekening zou nemen. En de zo genaamde onverbonden naties hadden weinig reden aan te nemf- dat iemand tegen hen een kernoorlog zou begin nen. Dat laatste vooral is veranderd. Een goed voorbeeld is India, van nature haast een voorvechter van de geweld loosheid. dat plotseling te maken kreeg met een aanval van Chinese zijde Nu de agressor een kernwapen bezat, geingen in New-Dehli eveneens stem men op om te zorgen in dat opzicht niet achter te blijven. Frankrijk zorgde voor zichzelf. De Arabische landen schrokken van - vrijwel zeker onjuiste - geruchten dat Israels zogenaamd vreedzaam kerncentrum bezig zou zijn een kern bom te ontwikkelen. Moesten de Ara bieren dan tenminste ook niet zo'n wapen hebben? Wedloop Opeens barstte een neiging los de club van kernmogendheden te ver groten. Zolang in feite twee naties die beruchte bom bezaten, kon de wereld zich vermoeien in de gedachte dat de afschrikking wederzijds groot ge noeg was om het geb ak van kern wapens uit te sluiten: beiden wisten te goed dat zij hun trekken zo on genadig thuis zouden krijgen dat ze wel zouden oo^assc voor het begin nen van een kernoorlog. Maar nu het gevaar dreigt dat tal van landen kern wapens in hun bezit gaan krijgen, is die zekerheid verdwenen Vandaar dat een methode om de verspreiding ,-^n kernwapens tegen te gaan. de grootste voorrang heeft zowel bij de V S. als bij de U SSR. Premier Kosigin heeft aan de Ge- neefse conferentie een boodschap ge richt waarin hij zegt dat de cowjet- unie het sluiten van een dergelijk „non-proliferatieverdrag" wil verge makkelijken door een garantie te ge ven nooit als eerste kernwapens te gebruiken ei nimmer tegen onderte kenaars die zelf geen kernwapens op hun grondgebied hebben. Dat wil nog niet zeggen dat een ver drag tegen de verspreiding van kern wapens nu op het tekenen na Klaar is. Er zijn nogal wat problemen, bij voorbeeld over internationale controle en bondgenootschappen als de N A.V O waarin een nucleair deel genootschap nog altijd een onderwerp van gesprek is ..Waarom heeft de gemeente toch nog steeds niet gestrooid?", een vraag dié men elke winter weer op straat op kan vangen. Nu in heel Nederland de wegen zijn bedekt door ijzel en een flink pak sneeuw komen de mensen, die er voor zorgen dat wij zonder al te grote moeilijkheden van onze vervoermidde len gebruik kunnen blijven maken, dagelijks in het nieuws In onze ge meente zijn het de gemeentearbeiders die. zodra er een waarschuwing bin nenkomt. zorgen dat de Soester wegen bereidbaar blijven of worden Om enig idee te .krijgen in de werkelijk om vangrijke taak van deze mensen, zijn wij ons licht eens gaan opsteken bij de voor een goede organisatie verant woordelijke personen. De telefoon stond roodgloeiend. Ieder- Donderdagavond beleefden de leden van de R.K. Instuif Junior een voor proefje van het Carnavalsfeest. Het is echter niet bij proeven gebleven, want de jeugd genoot met volle teu gen van de leut. Hierbij werden zij geholpen door Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Leut VI, die met zijn leden van de raad van Elf een bezoek bracht aan de zaal van het verenigingsgebouw Hier waren de leden van de Instuif Junior verkleed als Tweeling, Harten Troef, juffrouw Charleston, politie agenten, Beatles, leden van de Klu IvLux Klan enz., die hosten en spron gen op de muziek van „The Huskys" uit Soest (de nieuwe naam van The Twangy Strings). De dames en heren van de jury ston den voor een moeilijke taak maar kenden uiteindelijk de prijzen toe aan: Individuelen 1. Belphegor (Het spook van het Louvre), 2. Heks, 3. Spaanse Schone. Voor de paren gingen de prij zen naar: I. „Het" (te lui om op te staan), 2. De Zwervers, 3 Mop en Moortje (een poesenpaar). De prijsuitreiking geschiedde door Prins Leut VI, waarna hij een drietal onderscheidingen uitreikte aan leden van het bestuur. Na het zingen van het Carnavalslied 1966 barstte het feest in alle hevig- OPROEP VOOR VOEDSEL! In verband met de grote nood. die onze dieren door de slechte weersom standigheden bedreigt, doet bovenge noemde vereniging een beroep op de inwoners van Soest deze nood te ver zachten en voedsel af te staan. Dit voedsel kunt u op twee plaatsen in Soest bezorgen, n.1. op de boerde rij van de paardenkamp. Birkstraat 96 en het asyl, Klein Engedaalweg 36. De vereniging van dierenbescherming zal dan voor een goede distributie zorg dragen. Mochten de weersomstandigheden voortduren of nog verergeren, dan zal deze vereniging in overleg met de politie-autoriteiten tot nog uitgebreider maatregelen overgaan. heid los. precies half elf Kwam het einde, hetgeen voor vele tieners te vroeg was. daar de „enregie" nog niet verbruikt was. Prins Leut spoorde hen aan deze ener gie te bewaren en mee te doen aan de optocht, voorafgaande aan het Car navalsfeest van de Instuif R K. Jong Soest op a.s zaterdag 19 februari. Het bestuur van de Instuif Junior kan terugzien op een zeer gezellige en ge slaagde avond. Donderdagavond is bij de heer F aan de Koninginnelaan ingebroken. Een geldkistje met ongeveer 300.en spaarbankboekjes werden ontvreemd Van de dader voorlopig geen spoor. Het zal onze jeugdige lezers opgeval len zijn. dat bovengenoemde vereni ging haar uiterste best doet voor de Soester jongelui een regelmatige ont spanning te brengen op zaterdagavond door op die avond dansavond-en te or ganiseren. De vaste band van deze vereniging, die regelmatig op zaterdagavond in de grote zaal van Eemland optreedt, is ..The Snobs" en de belangstelling voor deze avonden is zeer bevredigend. Wel een bewijs, dat deze dansavonden bij de Soester jongelui in de smaak vallen. De organisatoren van deze avonden, Frans van de Braak en Fred van Dijk. willen echter nog meer en wel beken de bands naar Soest halen. Zo zijn zij er in geslaagd de bekende band de pop-art-groep ..Het" (stage-ma- nager Bob Bouber, bekend van Z.Z en De Maskers) te engageren en wel op vrijdag 4 maart. Verder zijn reeds vergevorderde on- derhr 'lelingen gaande met niet min der dan „The Golden Earrings", die dan in de loop van maart in Soest zullen optreden. Er zijn dus mooie avonden op komst en men vergete vooral niet het gTote Carnavalsbal op zaterdag 19 februari in Eemland, met drie bands. Dat be looft een ongekende avond te worden. Soest zal zaterdagavond bruisen van Carnavalsaktiviteiten. een wilde vertellen hoe glad en ge vaarlijk het was, en dat er maar gauw daar en daar gestrooid moest worden voor er ongelukken zouden gebeuren. ..We doen wat we kunnen" was het steevaste antwoord, en dat is heel wat! 130 kilometer is de afstand die de gemeente moet strooien, een stuk weg dat overeenkomst met de afstand Soest-Der Helder Wanneeer het K.N.M I te De Bilt in zijn laatste weerbericht ook maar een geringe toespeling maakt op eventuele te verwachten gladheid, verzetten de I heren Hoogmoet en Ravenhorst hun wekkers, die hen dan om 4 uur uit het warme bed roepen, om te controleren hoever het weerbericht juist was, met in hun achterhoofd de gedachte „dat ze het maar mis mogen hebben' Is dit echter niet het geval, dan waar schuwen zij direct de volgens het rooster diensthebbende personeel. Bij lichte gladheid rijden er twee wa gens, ieder met twee chauffeurs. «Van- neer de situatie, zoals in het afgelopen weekend, hopeloos is dan rijhen er vier wagens. Er is totaal 12 man beschikbaar voor de strooiwagens, die afwisselend hun werk doen. Op het terrein van gemeentewerken aan de Lange Brinkweg staan twee Jacobsladders, een voor het zand. en een voor het gele, voor consumntieve doeleinden ongeschikte wegenzout. Het zout, wat in normale gevallen wordt aangevoerd vanuit Hengelo, kan echter ook wanneer men krap komt te zitten, gehaald worden in Muiden, terwijl men voor het zand de gemeen te niet behoeft te verlaten, dit komt namelijk uit Soesterberg. Speciaal voor de automatische zand- strooiers heeft men op het terrein van gemeentewerken twee portalen met takels opgesteld, waarmee deze van de auto's getakeld kunnen worden, zodat deze weer voor normaal ge bruik gereed zijn. Wanneer het gewaarschuwde personeel op het terrein komt, rijdt het de auto's onder de portalen, laat de stroiers zakken, en laden het zand dat ge mengd is met zout, met behulp van de hydraulische grijper, die zich op de vrachtwagen bevindt. Allereerst gaan zij zich bezig houden met het berijdbaar maken van de diverse autobusroutes, waarna zij zich aan de „hellende" wegen gaan wij den. Het Soester Hoogt. Julianalaan. Emmalaan enz. Hierna komen de toe gangswegen naar onze gemeente aan de beurt. Stadhouderslaan. Peter van de Breemerweg, Birkstraat. Soester- bergsestraat enz. We noemen een aan tal van de vele werkzaamheden klak keloos achter elkaar, zonder ook maar even in te gaan op de enorme moei lijkheden die de ..strooiers" onder weg ondervinden. Want je mag dan wel een pracht van een automatische zandstrooier achter je wagen hebben die geheel op eigen kracht werkt, die vanuit de cabine bediend kan worden, en wat erg belangrijk is men kan de strocibreedte regel -n. .naar hij staat achter de auto. dus men rijdt, en vaak als eerste, op spiegelgladde wegen Theoretisch O'- men dus achteruit rijdend moeten s" "ooien, vooral de hellende wegen. Een oo de Van W:ede- straat slippende strooier deed dit vrij dag j Ij. nog eens extra komen. In de praktijk komt er van dit tijdro vende I :hteruitrijdende" strooien niets terecht Dat de s' '•ooiwagen ook kans op pech onderweg heeft is uiteraard logisch, een van de redenen k-n zijn dat het strooimechanisme onklaar geraakt door het leem wat zich soms in het zand bevindt en dat alles tot een niet strooibare brei maakt, men moet stop pen en proberen de storing te verhel pen. Ook ..bolle" wegen als de Wieksloter- weg stellen de strooiwagens voor bijna onoplosbare problemen Men is daar verplicht om uit te stappen, om eerst door met de schop te stfoüSrèn. "de weg enigszins bereidbaar te maken, daarna kan men met de wagen verder. Uiter aard vereist het strooien een bepaalde techniek, strooien en strooien is twee. De mensen die bij gladheid wel eens in een der grote steden hebben gereden zullen wel eens ervaren hebben dat een passerende strooiwagen hen door een fikse lading zand op de voorruit het uitzicht op de weg ontnam, en in het ongunstigste geval een serie kras sen op ruiten en lakwerk bezorgde. Het is beslist geen pretje wanneer er zo nonchalant gestrooid wordt, dat de weggebruiker, of het nu een voetgan ger of een auto is, een lading van dat gemene zout over zich heen krijgt. Het is natuurlijk onmogelijk om te zeggen dat zoiets in Soest iet gebeurt, maar wel kunnen wij zeggen dat met de regelbare strooier de kans op der gelijke voorvallen zeer klein is. Hoewel veel mensen met de gedachten lopen dat de Rijksweg ook door de gemeente Soest gestrooid wordt, een veronderstelling die gevoed wordt door het feit dat een Soester firma, de Fa. Van Asch. dit uitvoert, is dit echter niet het geval. De Rijksweg wordt ge strooid door Rijkswaterstaat, die met de firma Van Asch een contract heeft voor het strooien van de Rijkswegen in het Gooi en omgeving. Dat men, wanneer er een chaos is zo als in het afgelopen weekend, over loopt van het werk laat zich begrij pen. Er is dan werkelijk geen tijd om even rustig te eten. ja zelfs de bij de gemeentewerkers bekende „koffieadres- sen" worden dan genegeerd. Tot besluit van deze korte blik op „gemeentelijke wintermoeilijkheden" willen wij een eresaluut brengen aan deze stille maar bovenal vroege me dewerkers, die steeds maar weer al les in het werk stellen om er voor te zorgen, dat wij zo veilig mogelijk, en op tijd. onze bestemming kunnen be reiken. Niet minder dan drie avonden zijn nodig om alle belangstellenden voor de ouderavond van de St. Theresia school te herbergen. Deze avonden worden gehouden op dinsdag 15. woensdag 16 en donderdag 17 februari in de school. Door de leerlingen van deze school zal opgevoerd worden „De wereld rond", de droom van een jonge tiener Wij hopen in onze volgende editie een verslag van één dezer avonden te geven. Het eerste juniorenteam is de laatste paar weken niet meer te stuiten en behaalt overwinning op overwinning Zondagavond j.L hebben zij in de Utrechtse Beatrixhal hun opmars voortgezet met een zeer duidelijke 73-34 -overwinning op S.N.E -B. dat één plaats onder onze junioren staat. Het was een bijzonder aantrekkelijke wedstrijd met bijzonder goed samen spel tussen onze junioren, waarin de verdediging niet werd verwaarloosd. Zeer goed in de verdediging waren Bart Jansen. Schippers. Henri Ortlep en Harrij Versluys. De doelpunten wer den gemaakt door Hans Bosboom (24), Wim Jansen. Schippers (17). Bert Ma joor (10) Harry Versluys (10) en Hen ri Ortlep (2). Ongetwijfeld bereikt dit team zijn goede resultaten door de zeer goede teamgeest die er heerst in dit team en de uitstekende coaching van de heer Tinlin. De heer Tinlin geeft de junioren tij dens de wedstrijd constant aanwij zingen welke ook op correcte wijze worden nagestreefd. Als de junioren zo doorspelen is er een zeer goede kans op een hoge plaats in hun afdeling. „Opper" van der Kaden is 25 jaar in politiedienst. Hij was gisteren de ju bilaris en doet dienst als opperwacht meester der Kon. Marechaussee van de Eigenlijk behoeft u mij over de bromfiets niets te vertellen - mis schien weet u er alles van. Maar toch Reeds in 1931 was ik de geluk kige eigenaar van een bromfiets en ik moet hier of daar nog het Rijvaar digheidsbewijs hebben liggen, het be wijs. dat ik met goed gevolg examen had gedaan en dientengevolge gerech tigd was op mijn brommer te rijden. Nu ik het jaartal opschrijf - wat is dat al weer lang geleden - kom ik te vens tot de ontdekking, dat degenen, die tegenwoordig onze rijwielpaden onveilig maken voor een goed deel nog in de luiers lagen of zelfs nog geboren moesten worden. Die bromfiets van vroeger had alleen maar een ILO-motor op z'n bagage drager. Waarschijnlijk omdat de benzinetank een glimmende blikken bus was, werd beweerd, dat het een fiets was met een keteltje achterop en daar het woord bromfiets nog niet was uitge vonden. spraken we van een hakkepiof. Die hakkepiof van toen viel niet in de smaak en het moest tot na de oor log duren, voor het beginsel: fiets-met- hulpmotor werd aanvaard. Aan mijn rijbewijs merkt u wel. dat de hakkepiof van toen heel wat se rieuzer werd genomen dan de huidige brommer. Rijwielpaden waren voor deze brom mers verboden Wij moesten op de grote weg en ik herinner me nu nog. hoe op die grote weg zeer veel doden vielen, omdat de bestuurders van de ook toen reeds lange vrachtauto's er plezier in schenen te hebben zo'n hak- keploffertje de kant van de weg in te drukken. Die hakkepiof werd echter de veel ver beterde bromfiets - een voertuig, dat stukken sneller werd, dat nu.... zo'n 85 of 90 km per uur kan halen en dat ook rijdt. Die veel verbeterde bromfiets werd te vens een probleem, dat nu onoplosbaar schijnt te zijn. Rijbewijs is niet meer nodig. Iedereen wordt geacht het bromfietsen te ken nen. zodra hij zo'n ding heeft ge kocht of gehuurd. Heeft de dokter een oud man het fietsen verboden, omdat de oude baas het aan zijn hart heeft, dan is het een uitgezochte gelegenheid om te gaan brommen. Of opa daarmede het verkeer in ge vaar brengt - of opa niet vlug ge noeg bij èen onverwachte situatie kan reageren.... daarop zal minder wor den gelet. Opa behoeft niet meer te trappen. Opa spaart zr'n hart. En wat een geluk dat opa met z'n brommer niet op die gevaarlijke grote weg mag. Dat hij nu. met de jonge mensen, die met een snelheid van ten minste 30 of 40 kilometer hem tege moet knetteren, het verkeer op de rij wielpaden levensgevaarlijk heeft ge maakt. daar wordt evenmin op gelet. De oude hakkepiof mocht niet op het rijwielpad, ofschoon zijn snelheid hooguit en met pijn 30 kilometer kon zijn. De nieuwerwetse brommers die op onze smalle fietspaden, vooral langs de hoofdweg, „als maar" fietsers in halen, mogen dat wel. Ja ja, helaas KANTMAN. veiligheidsdienst van het Koninklijk Paleis. Zonder twijfel is deze dag niet onge merkt voor de heer M. C. van der Kaden voorbij gegaan. Morgenmiddag. 2 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats aan de houders van gele kaarten num mer 101 tot 210 en van de grijze kaar ten de nummers 1 tot 65. Donderdagmiddag reed de heer H. V alhier met zijn autot op de Betje Wolf f laan en slipte bij het parkeren tegen een geparkeerde auto van de heer J. S. Ook de heer T. B uit Baarn, die voor deze aanrijding moest remmen slipte, met het gevolg dat de automobilist G. R. en genoemde T. B bij de eerstgenoemde botsing betrok ken werden en een algehele ketting botsing het resultaat was met min of meer beschadigde auto's zander per soonlijk letsel. Vrijdag reed dt heer J R. R. alhier op het Van de Veldeplantsoen met z'n auto. slipte plotseling door de gladde weg en reed tegen een lan taarnpaal. die afbrak. De auto werd beschadigd. Eveneens op vrijdag moest de heer G. W. C. alhier op de Soesterengweg plotseling uitwijken voor spelende kin deren. Door de gladheid slipte hij en sloeg met zijn wagen over de kop. De auto werd geschadigd doch per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Vrijdag is de heer J. v. O. met de fiets door de gladheid gevallen. Hij moest met een gebroken reehterboven arm naar Zonnegloren worden ver voerd. Zondag reed de heer T. E. M. G. met zijn auto op de Biltseweg, nabij de grens Soest-Zeist, in de losse sneeuw en kwam daardoor in de sloot terecht. Wonder boven wonder geen beschadiging aan auto en geen licha melijk letsel. Zondag reed de heer T. E. MG. met zijn auto over de Stadhouders laan, slipte door de gladheid en reed tegen een lichtmast van de P.U.E.M. De mast werd verbogen, terwijl de armatuur afbrak. De auto we-d be schadigd. terwijl genoemde hee: geen lichamelijk letsel opliep.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1