Ard Schenk Anderlecht - Real Madrid DampObevHjdt Het schrikbeeld van de automatisering CYPRUS UIT DE IJSKAST Koude douche voor koning Boudewijn ook op onze beeldbuis Ook een greep naar de wereldtitel Zaterdag 19 en zondag 20 februari in Gothenburg ft- Kleine PIANO'S nieuwe en bespeelde Pianohandel W. VAN TOL NIeuweweg 103 - Telef. 2968 CHOCOLADE- MINTS Rentevergoeding 4% Nutsspaarbank Een bril die goed zit koopt u bij de vakman Ruime keuze MONTUREN altüdgoecU Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen Carnavalsmiddag voor R.K. bejaarden Filmavond Nederlandse Reisverenigins; Bijeenkomsten V.V.D. TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 P0LIT1ETEL. 4444 Zal Ard Schenk, Europees kampioen op de schaats, nu ook nog een beslis sende greep naar de wereldtitel doen? Negentien en twintig februari zal de 22-jarige kampioen uit het Noordhol landse Anna Paulowna het antwoord op deze vraag geven. Dan worden ln Gothenburg de ritten voor het wereld kampioenschap verreden en heel sport- llevend Nederland hoopt uiteraard dat deze boomlange militair de ijssporen van Henk v. d. Grift zal drukken en de wereldtitel ln de wacht zal slepen. Prima conditie, sterk moreei Ard Schenk mag dan op de smalle ijzers een wereldreputatie hebben op gebouwd, hij ls ontegenzeggelijk een allround sportman Zo ls hij doelman van het eerste elftal van de voetbal club Wlerlngerwaard en ofschoon hij ln het keepersvak Pieters Graafland niet heeft kunnen evenaren, heeft de schutterij van de concurrerende clubs kunnen ervaren dat Ard een rustige, betrouwbare sluitpost in de Wieringer defensie ls. Hij dient trouwens zijn club niet alleen als doelman, maar ook als condltietraUer. Doch ook de athletlek heeft Ard's liefde en hij be oefent die daadwerkelijk bij de plaat selijke vereniging Olympla. Noordhollanders die aan de weg tus sen Den Helder en Anna Paulowna wonen hebben reeds lang kunnen con stateren dat Ard Schenk niet alleen op het gladde ijs een verbluffend tempo kan ontwikkelen. Ard is ook in het bezit van een racefiets, waaimee hij dikwijls zijn ouders opzoekt. De Europese kampioen draagt namelijk sinds enige tijd de soldatenrok en ls gelegerd in Den Helder. Vier maanden heeft hij zich kunnen onttrekken aan zijn defensieve plichten om zich voor te bereiden op de Europese- en We reldkampioenschappen. Schaduwkant: Ard zal deze vier maan den moeten nadienen. Dat zit hem niet lekker. aeu3, keel en borst van vastzittend slflrr Bij eerste drie? In de gelagkamer van café Blokland, waar Ard reeds enkele jaren als stam gast wordt begroet, vormen de ko mende wereldkampioenschappen op het ogenblik het gesprek van de dag. Elke avond hokken hier de dorpsgeno ten van de gevierde kampioen samen om de kansen van hun favoriet te be spreken. Noch Ard, noch vader Klaas en moeder Bets. kunnen zich echter in deze gesprekken mengen. Zij zijn al enkele weken geleden met de schaats ploeg naar Davos vertrokken en reizen vervolgens door naar Gothenburg. Daarom neemt broer Jan (29) tijdelijk de honneurs waar in de nertsfokkerij van de Schenks, waar hij een halve dagtaak heeft aan het opvangen van telefoontjes en het sorteren van Ard's fanmail. Jan ls optimistisch gestemd over Ard's kansen ln Gothenburg. „U weet dat hij ln Davos nog een nieuw record op de 1500 meter heeft gevestigd. Eerlijk gezegd keek ik daar een beetje van op, want de affaire Hulskes was toen nog aan de gang en Ard heeft het zich bijzonder aangetrokken dat zijn coach het bijltje er aanvankelijk bü heeft neergelegd. Ik had verwacht dat dit wel eens een terugslag op de presta ties van mijn broer kon hebben, maar Ard is een taaie en laat zich niet. door een dergelijke teleurstelling ontmoe digen. Of Ard wereldkampioen zal worden? Ik durf het niet te zeggen. Laat hij ook maar goed op Kees Verkerk letten, want die ls ook tot geweldige dingen in staat. Maar lk heb toch wel hoop dat Ard bij de eerste drij zal eindi gen en dat is op zich al een enorme prestatie". Sportieve familie Broer Jan vertelt ons ook dat de sport altijd een belangrijke rol ln het leven van de familie Schenk heeft gespeeld. „U weet dat mijn ouders enthousiaste sportbeoefenaren waren. Mijn oudste zus Mleke was meermalen Nederlands kampioen vijf kamp en ook mijn broer Klaas beoefent tal van takken van sport. Ach ja, Ard zat het schaatsen van kindsbeen af al in het bloed. Zodra het maar enkele graden vroor, zag Je hem al op het Oude Veer, enkele honderden meters hier vandaan, over het ijs snellen. In Graft werd hij de vorige winter no. 1 bij langebaan- wedstrijden, waar enkele uitstekende renners aan deelnamen. Die jongen heeft een geweldige conditie en een enorm doorzettingsvermogen Die conditie, dat sterke moreel vor men de krachtige basis van de ijs- successen van deze 1,9° meter lange, 87 kilo wegende NoorJhollander. Of schoon hij zich straks in Gothenburg zal moeten meten met de beste rijders van de wereld, geldt hij in Zweden als een der grote favorieten voor de wereldtitel. In hem en Ie fanatieke 23-jarige Kees Verkerkt uit het Zuid hollandse Puttersh^ek beschikt de ln ere herstelde coach Anton Hulskes over twee geduchte troeven, die straks tienduizenden kijkers aan hun tele visietoestel zullen weten te binden. I LEGE MAAT AUTOVERHUUR IfViVSÊWtnTë N.V. Eemneaserweg 22, Baarn. te».: 02954-3100 (b.g.g.4340 van de Spaanse aanval een belangrijke rol spelen, die zelfs Anderlecht's troe telkind niet zal kunnen evenaren. Mocht hij als buitenspeler meedoen, dan zal achterspeler Plaskie een zware avond krijgen. Voorts zullen Gento en Puskas de Belgische achterhoede heel wat last kunnen bezorgen. Het verlies van de onlangs bij een verkeersongeluk omge komen stopper Verbiest kan zich hier laten gevoelen, nog afgezien van de vraag hoe de Anderlechtspelers dit verlies moreel hebben verwerkt. Natuurlijk zullen de Belgen proberen Puskas uit te schakelen (een onver biddelijke voorwaarde *>or een gun stig resultaat), maar hoe moeilijk deze opgave ls, kunnen ze de Anderlecht spelers in Rotterdam wel vertellen. trim chocolade-mints: van binnen hard/zachte mint, van buiten fijne chocolade. Verras uzelf - met trim! trim Een vorstelijke brief heeft niet ge holpen: de Belgische koning heeft toch het ontslag van het kabinet-Harmei moeten aanvaarden. Met andere woor den: de politici hebben het beroep van de vorst om niet onder pressie van buiten het kabinet te wijken aan hun laars gelapt, zodat na het vertoon van gezagloosheid bij de rege ring nu ook nog een demonstratie komt dat de koning zelf evenmin ge zag geniet. Een koude douche voor Boudewijn. En voor de Belgen. Vorig jaar heeft het 65 dagen lang ontstellend veel voeten in de aarde gehad voor socia list enen katholieken een coalitiekabi net konden vormen en intussen zijn de moeilijkheden alleen nog maar verscherpt. Voor geen van beiden is het aantrekkelijk verkiezingen te hou den. Immers het gevolg zou alleen maar zijn dat B.S.P. en CVP nog grotere verliezen leden dan vorig jaar. De twee groeperingen zijn dus ge doemd om samen te werken. Tenzij de katholieken met de liberalen in zee gaan. Id grote spanning ziet het Belgisch voetbalpubliek uit naar de 23-ste fe bruari. Op die dag zal in het ongetwijfeld tot op de laatste plaats bezette Heysel-stadion in Brussel kampioen Anderlecht aantreden tegen de gere nommeerde sterrenploeg van Real Madrid, die in het begin van dit seizoen Feijenoord zulk een gevoelige afstraffing toediende. De Belgen weten dat zij deze eerste ontmoeting met de Spaanse grootmeesters voor de kwart-finales van de Europacup voor landskampioenen moeten winnen, want veertien da gen later ln de uit-wedstrijd zal zelfs de meest optimistische Anderlecht-fan niet op een overwinning durven rekenen. Zal Anderlecht er voor de tweede maal in slagen de Madrilenen voor dit tournooi uit te schakelen En tot welke prestaties zullen Anderlecht's Neder landse spelers, centervoor Jan Mulder en eventueel rechtsbuiten Gerard Berg- holz, het brengen tegen hun geroutineerde tegenstanders? Een paar miljoen Nederlandse televiekijkers zuller hiernaar zeer benieuwd zijn. Verbittering Met hen samen zou het financieel- economisch saneringsplan uit te voe ren zijn, zij het dat dit uitermate moeilijk zou worden met een socia listische oppositie, niet alleen in het parlement, maar bovendien ook nog krachtig op straat. Bovendien zouden de C.V.P.-ers dan moeten afzien van een en ander dat hun op sociaal ge bied voor ogen staat, maar wat aan de liberale P.V.V. mishaagt. Een dergelijk samengaan zou dus de eigen aanhang waarschijnlijk verbit teren, en mogelijk naar de Vlaamse Volksunie drijven. De samenwerking C.V.P.-B.S.P. mag dan ln de praktijk niet aangenaam zijn gebleken, die met de P V V. be looft evenmin veel mogelijkheden voor een rustig bestuur De twee andere mogelijkheden - een .combinatie der drie. of een B.S.P. en* P.V.V. - lijken helemaal niet mogelijk, gezien de vij andschap tussen liberalen en socialis ten. En geen der partijen staat sterk genoeg om het in zijn eentje te pro beren. Het eindsaldo is dat België zo'n beet je op de rand van onregeerbaarheid wankelt, juist nu het met een berg problemen zit met als hoofdpunten de omschakeling van mijnen naar andere nijverheid, de artsenkwestle en nog altijd üe taalstrijd. Jan Mulder contra Santa Maria Het is Anderlecht tot dusverre nog niet gelukt door te dringen tot de halve finales van de Europacup voor landskampioenen. Beziet men de re sultaten van de Belgische kampioenen door de jaren heen, dan valt het op dat deze ploeg meestal strandde op teams van Britse bodem. De meest beschamende nederlaag die de Belgen ooit leden, was tegen het machtige Manchester United, dat ln het najaar van 1957 Anderlecht met 10-0 verpletterde. Maar ook tegen Dundee en Liverpool zagen Paul van Himst en zijn mannen hun cuplllusle in rook opgaan. Tegen Zuideuropese ploegen kwamen de Belgen daarente gen aanzienlijk beter voor de dag. Vorig jaar wisten zij ongetwijfeld tot veler verrassing de Italiaanse kam pioen Bologna uit de cupstrijd te wip pen. En in het begin van het seizoen 1962-'63 haalden onze zuiderburen het stoute staaltje uit door reeds in de eerste ronde de vijfvoudige cupwin naar Real Madrid van de heersers- troon te stoten. In Madrid trakteerden de Belgen hun superieur geachte tegenstanders op 'n onverzettelijk partijtje nuchter voet bal. dat onbeslist eindigde (3-3). En kele weken later sprongen alle voet balliefhebbers onthutst van hun stoel toen zij hoorden dat Anderlecht de Madrilenen met 1-0 had verslagen. Heel België hoopt natuurlijk dat An derlecht het dit seizoen wederom zal lukken Real Madrid uit te schakelen. Dieptepass. De Belgische kampioenen hebben het afgelopen seizoen goed gevoetbald. Wonnen zij kortgeleden niet met 6-0 van St. Truiden, dat maandenlang de eerste plaats ln de competitie had bezet. Laatst won Anderlecht een thuiswedstrijd met 2-0. De supporters waren toen verschrikkelijk veront waardigd. want men was aan zulke kleine overwinningen allang niet meer gewend. Technische de mindere van de Spaan se sterrenploeg zal Anderlecht straks de wapens van het enthousiasme en de strijdlust moeten hanteren om Real op de knieën te krijgen. De Belgen zullen zich vooral moeten hoeden voor de neiging om met kor te combinaties hun tegenstander te overrompelen. Een schutter als Jan Mulder, de lustig er op los scorende Groninger die dit seizoen de harten van het Brusselse Voetbalpubliek wist te stelen, moet gelanceerd worden met geraffineerde dleptepasses. zodat hij zijn grote snelheid kan uitbuiten. In het centrum van de Spaanse defensie staat immers Santa Maria, een der meest begenadigde stoppers die de wereld heeft gekend. Bij deze Uruquees gaan de jaartjes echter steeds meer tellen. In het straf schopgebied heerst hij nog altijd met dezelfde superioriteit als vroeger, maar met scherpe dleptepasses wordt hij er gegarandeerd uitgelopen. Aan bekwame strategen als Hanon, Jurion en Van Himst de taak deze mogelijkheid ten volle uit te bulten. Voorts zullen de Belgen ln de voor hoede veelvuldig moeten switchen, want in het bijzonder hun vleugel spelers Puis en Stockmans (of toch Bergholz) zullen moeite hebben zich aan de traffe dekking van Miera en Sanchls, de twee Spaanse achterspe lers, te onttrekken. voor geld dat u nlel direkt nodig hebt op spaarrekeningen (Zilvervloot) en embtenarensparen 4J_0 op termijnrekeningen 4 /o met 3 maanden opze. ging Eerste Inleg I 500.- verder In ronde bedra gen van 100.-. 41 0 als voren, maar met "7 o ©0" opzegtermijn van 6 maanden)* 5 a's voren maar met 0 een opzegtermlln van 12 maanden Opzegtermijn vervalt bi| aankoop van huis, via onze bemiddeling gekochte eMekten en aflossing van hypotheek We komen er zo langzamerhand wel achter, dat Amerika niet alleen het land ls van de miljonairs, maar dat in dit welvarende land ook zeer velen zwarte armoe leiden. Die armoe is vaak een gevolg van werkeloosheid en men vreest nog toeneming daarvan naarmate de be drijven steeds meer gaan automati seren. Veel zware en soms moordende arbeid kan in deze tijd door de machine wor den verricht en als het goed is, krijgt de mens daardoor een meer mens waardig bestaaji. CHEMISCHEEN WIT WASSERIJEN HAALT GRAAG UW WAS OP M A ANDAG EN BRENGT DIE VRIJDAG SCHOON THUIS - - - v'. -?*•*.--• v*-- TELEFOON 08380-8050 Schade beperken. Maar ook Real Madrid heeft zijn vorm te pakken. Door een 3-1 over winning op stadgenoot Athletico Ma drid, dat sinds oktober de ranglijst in de Saanse competitie aanvoerde, hebben Puskas en zijn mannen hun kandidatuur voor een nieuw kam pioenschap duidelijk gesteld. Real mo ge niet meer het wonderteam zijn van een jaar of zes, zeven geleden, nog altijd is het een van de briljantste voetbalcombinaties die Europa op de been kan brengen. Het ls wel zeker dat de Spanjaarden er in Brussel vooral op uit zijn de schade zoveel mogelijk te beperken, zodat men in Madrid zijn slag kan slaan. Dat is de Madrilenen in dit seizoen al tweemaal gelukt in het cuptournooi. De kleine nederlaag te gen Feijenoord ln Rotterdam werd in de thuiswedstrijd ruimschoots goed gemaakt. In de tweede ronde speelde Real uit tegen het Schotse Kilmarnock gelijk, maar de thuiswedstrijd werd gewonnen met 5-1. De Spanjaarden zullen echter terdege beseffen dat Anderlecht meer ln zijn mars heeft dan Feijenoord en Kil marnock en dus in Brussel zeer at tent spelen. Pas op Puskas! Van doorslaggevende betekenis zal zijn, of Real op het middenveld de Belgen zozeer partij kan geven, dat men niet ln een benauwde defensie- positie wordt gebracht. Kanthalf Zoc- co, Spaans internationaal, is beslist de evenknie van Jurion of Hanon, maar van groot belang is of Amancio van de partij zal zijn Deze rappe vleugelspeler, die alsmaar sukkelt met blessures, werd door trai ner Munoz de laatste tijd als binnen- speler opgesteld en op die plaats ont wikkelde hij eveneens zeer grote kwa liteiten. Met zijn snelheid en fabel achtige techniek kan hij als strateeg Dat is echter niet het eerste doel van de automatisering. Daarbij gaat het om kostenbesparing en vergroting van de concurrentiemogelijkheid. Wanneer alleen hiernaar wordt geke ken, profiteert de mens niet, maar wordt hij van dit proces de dupe De techniek is echter niet tegen te houden en men kan bv. niet vergen, dat!- de -spoorwegmaatschappijen hun lokomotieven met kolen blijven stoken (en dus een machinist en een stoker in de cabine zetten) terwijl men bij het gebruik van diesels of electrische trac tie met een bestuurder kan volstaan. Arme Blanken. In Amerika is succes altijd het levens doel geweest en wie geen succes had, had dat aan eigen schuld of nalatigheid te wijten. Er waren voorbeelden genoeg van arme jongens die schatrijk gewor den waren, ieder had de maarschalks staf in de ransel en wie de mogelijk heden niet wist te benutten, was op zijn best aangewezen op de publieke weldadigheid. Maatschappelijk zijn deze „arme blanken" al even weinig in aanzien als de negers. Er leven van deze arme blanken honderdduizenden, zo niet miljoenen, onder omstandigheden, die men in ons land wellicht nog bij uitzondering vindt, ln vervallen huizen, zonder sa nitair, zonder waterleiding soms. on voldoende gevoed en gekleed, hope loos en zonder uitzicht, de oudere ver vallen ln een doffe lethargie, de jon geren zonder kansen op een betere toekomst. In bepaalde mijngebieden zijn de mijnen, enige bron van be staan, gesloten omdat hun outillage verouderd ls. Andere zijn gemoderni seerd, maar dit heeft het uitstoten van overbodig geworden werkkrach ten ten gevolge. Het zijn vooral de vakbonden, die zich hiertegen ke en en daardoor weer de misstanden in het leven roe pen, die onder de naam „featherbed- ding" zowel in Amerika als in Enge land bekend staan. Het veren bed Dan komt men tot de uitgekiende taakverdeling, waarbij vier man het werk moeten doen, dat één alround- vakman zou kunnen verrichten, waar door de loonkosten worden verhoogd en de produktie vertraagd. Dan krijgt men de verschijnselen als een over bodige stoker op een dieselloc. Leverancier van alle ziekenfondsen En het ls juist onder de „arme blan ken", dat men zo vele voorstanders van de ..blanke suprematie" aantreft want alleen hun huidskleur geeft hun nog een pré boven de negers. Bij een so ciale gelijkschakeling zouden ze met deze negers moeten concurreren en dan hebben de negers nog betere kan sen. Vrijheid bovenal Het is dan ook het streven van de regering een situatie te scheppen, die president Johnson de „Great Society" noemt en die tot doel heeft te voor komen, dat de toenemende welvaart ook een toenemend aantal slachtoffers maakt. Men moet hier echter ook opboksen tegen de mentaliteit. Er zijn nog altijd vele mensen, die van geen overheidsbemoeiing willen weten, die alleen maar met rust gelaten willen worden en dan de armoe op de koop toe nemen In zekere zin zou men hen a-soclalen kunnen noemen. Met die armoede kopen ze hun vrijheid om net te leven zoals ze zelf willen. We herkennen de mentaliteit van de land loper, die liever op een bank in het park slaapt dan zich te onderwerpen aan de „regels van het huis". Het probleem wordt nog ernstiger wanneer men moet constateren, dat ondanks alles juist in deze kringen de bevolking toeneemt en het sloppen- proletariaat, hetzij in de grote steden het zij in gebieden als West-VirgLnia op het platteland, steeds trlrijker wordt. Aan de regering is thans gevraagd speciale maatregelen te nemen ten bate van de slachtoffers van de auto matisering. wier aantal iedere maand op angstige wijze toeneemt. Maar dit betekent een verzwaring van de belas tingdruk en hoe meer de Amerikaan verdient, hoe minder geneigd hij is veel belasting te betalen. Een ver schijnsel, dat overigens niet tot de U.S.A. is beperkt. Ook hier kon men wel eens aan het dempen van de put gaan denken als het kalf verdronken ls.... waarbij het gevaar niet denk beeldig is, dat men zelf als kalf fun geert. wegens familie-omstandigheden haar functie van tweede secretaresse neer en zal worden vervangen door me vrouw Stuyvenberg. Na het zakelijk gedeelte zorgde mevr. Oranje voor vrolijkheid en ontspan ning. Zij bracht humoristische schet sen en enige weinig bekende moderne fabels. Er werd flink gelachen en ge applaudisseerd. Het was een zeer geanimeerde mid dag: de vereniging gaat vol vertrou wen de toekomst en vooral het Jubi leumjaar 1967 tegemoet. Er is namelijk te weinig opvangmo- gelijkheid (o.a. in de vorm van om scholing) voor deze mensen en velen van hen zijn trouwens te oud om nog een nieuw vak te leren. Voor ongeschoolde arbeidskrachten komt er steeds minder werkgelegen heid. Zij toch verrichten meestal juist die arbeid, die in steeds grotere mate door de machine wordt overgenomen. Dit is ook een der voornaamse pro blemen van de negerbevolking, die door onvoldoende onderricht niet aan een behoorlijke opleiding is toegeko men. Op dinsuag 15 februari had de jaar vergadering van bovenstaande vereni ging afdeling Soest-Baarn en omstre ken plaats. De voorzitster opende de vergadering met hartelijk welkom aan de vele leden, die. ondanks het slechte weer. waren gekomen. Na enige mededelingen over het ko mende programma gaf zij het woord aan de secretaresse, die het jaarverslag voorlas, waarvoor zij een hartelijk komplLment mocht inkasseren. Met vreugde werd gekonstateerd, dat het ledental zowel ln Baarn als in Soest weer gegroeid ls. De jaarverslagen van bloelende onder afdelingen als bridge-club, toneelclub, handwerkclub. wandelclub en zang koor getuigen van enthousiasme en onderlinge saamhorigheid. De handwerkclub droeg in het afge lopen jaar 200,bij aan het Blin dengeleidehondenfonds en hoopt in de toekomst nog zoveel meer te storten totdat een hond ten volle is bekostigd. Bovendien werd een flink gedeelte van de winst gemaaakt op de verkochte handwerken op de Wintermarkt ge stort voor het a.s. gouden jubileum van de afdeling in 1967 Wat het zangkoor betreft, dat op het concours in Woerden de tweede prijs behaalde, kan gezegd worden dat het ln mei van dit jaar weer haar beste krachten zal geven ln Rotterdam, dat de beker won en ditmaal een concours zal organiseren De excursieleidster, mevrouw Kruik, gaf een overzicht van de in 1965 ge maakte excursies. 18 in getal. Dit ls een record-aantal. De financiële positie bleef gezond on danks de prijsverhogingen, die natuur lijk ook Invloed hebben op zaalhuur en honoraria. De kaskommlssie bestaande uit de dames Alting en Jansen verklaarde alles ln de beste orde te hebben be vonden; zij werden bedankt voor hun werk. De nieuwe kascommissle zal nu bestaan uit de dames Jansen en Dol- stra. terwijl mevrouw Mulder zich als plaatsvervangster beschikbaar stelde. Als afgevaardigd' met vrij mandaat naar de algemene ledenvergadering op 10 en 11 mei in Eindhooven werd be noemd mej Waszink, mevrouw Oranje als plaatsvervangend afgevaardigde. Mevrouw Heilbron, correspondente van het Instituut voor Huishoudelijke Voorlichting wees de dames nogmaals op de mogelijkheid Inlichtingen over huishoudelijke artikelen te vragen, die door het Instituut zijn gekeurd. Het bekende groene goedkeuringsmerk geeft steun bij de aankoop. Niet alleen kwaliteit maar ook de prijs van het betrokken artikel zijn daarbi, in aan merking genomen Over het studie-onderwerp „De bejaar den en de huisvrouw" werd verslag uitgebracht. Dit verslag wordt doorge zonden naar het hoofdbestuur, dat uit alle verslagen der 163 afdelingen een résumé samenstelt, dat op de al gemene vergadering wordt uitgebracht. In de bestuurssamenstelling komt eni ge verandering. Mevrouw Astro legt Ook de bejaarden mochten bij de Car navalsviering niet worden vergeten waarom het R.K. Vrouwencomité dins dagmiddag in St. Jozef, onder leiding van mevr. Van Dijk een middag voor de bejaarden organiseerde. Uiteraard was de stemming bij deze oudere mensen niet zo luidruchtig als men mag verwachten bij de jonge garde, maar mevr. Van Dijk wist toch spoedig door samenzang van bekende oude liedjes de stemming er ln te brengen, onder goede begeleiding op de piano door de heer Piet de Geus. Ter afwisseling vermaakte mevr. De Beer de aanwezigen met 'n carnavals lied en een voordracht. Mevr. T. M. van Roomen vertolkte ln Soester dialect enige voordrachten, waarin ook de aanwezige 90-jarige A. Kamerbeek werd genoemd. Hoewel minder als vorig jaar waren er toch enige oude dames, die zich verkleed hadden en dat viel natuur lijk in de smaak en verhoogde de feestvreugde. Het hoogtepunt was vanzelfsprekend het bezoek van Prins Carnaval, waar door de stemming zo steeg, dat de oudjes nog polonaise gingen lopen Maandag 21 februari geeft de Ned. Reisvereniging, afd. Soest .een film avond in de zaal van Hotel „De gou den Ploeg". Het belooft een interessante avond te worden en de volgende films zullen worden vertoond: Wijd en Zijd, een Nederlandse film over zee- en Rijnvaart. Gluckskafer, Zwitserse film met Duits commentaar; Welkom in Duitsland, Duitse film met Nederlands commentaar; Royal River, Engelse film over de Theems met Nederlands commentaar: Samen op reis, een N.R.V.-film waarin opge nomen eigen homes en de Bergland Expres. Vooral met het oog op de komende vakantie lijkt het ons interessant deze avond, die om 8 uur aanvangt, te be zoeken. De plaatselijke afdeling van de V.V.D. houdt op donderdagavond 24 februari a.s., een ledenvergadering in het Oran je Hotel. o m. voor de vaststelling van de candidatenlijst voor de gemeente raad. Op dinsdag 15 maart a.s. zal oud-mi nister drs. Schouwenaar-Franssen - eveneens in het Oranje Hotel - spre ken over het onderwerp „Waarom de V.V.D." Voor het ogenblik ls het altijd prettig een kwestie in de ijskast te schui ven, maar er komt altijd een moment dat die ijskast toch weer eens open gaat. Als er een probleem is kan men de oplossing wel even uit stellen, maar slechts bij hoge uitzondering lost een probleem zich zelf op. De narigheid in Cyprus is zeer zeker niet met het verstrijken der maar.Jen verdwenen. Na het debat der Ver. Naties en mede dank zij de blauwhelmen is het grote gevecht vorig jaar voorkomen. De situatie zit bovendien vol met in trige. Na een bezoek van president Makarios klonken opeens geluiden als zouden de Cyprische en Griekse rege ring uiteindelijk inlijving van het ei land bij Griekenland - de befaamde enosls - toch maar het beste achten. Een ietwat merkwaardig bericht, want Makarios is nu juist een figuur die de zelfstandigheid als bijzonder be langrijk neemt, al was het alleen maar voor zijn eigen standing. Maar het bleek genoeg om de Turken tegen de haren in te strijken: uit Ankara klonk terstond de waarschuwing dat het nog wel eens tot een Grieks-Turkse oorlog zou kunnen komen over het eiland. Het ligt de Turken toch al niet lekker dat hun stamgenoten op het eiland hun na de Britse aftocht verworven voorrechten en garanties hebben ver loren. Ze menen dat ze dit verlies heb ben geleden door te veel inschikkelijk heid. die onder meer inhield dat An kara niet meer stond op een deling van Cyprus. Toch deling? De nieuwe Turkse klanken betekenen dat Ankara terug wil komen op een deling. Maar veel waarschijnlijker is het dat Makarios het vuurtje weer even heeft» aangeblazen om zijn zelf standigheid wat sterker te funderen: het is nauwelijks aannemelijk dat Athene het op Cyprus tot een gewa pend conflict met de Turken zal laten aankomen. Dan laten de Grieken Ma karios en de zijnen nog liever in hun eigen sop gaar koken, rustig wachtend tot Cyprus vanzelf Grieks wordt. Want ondertussen lijdt het geen twijfel dat dit - hoe zeer het ook indruist tegen de Turkse gevoelens en die van Ma karios - nog de beste oplossing is. De belangen van een minderheid lij ken inderdaad bij de president niet al te veilig. Athene heeft daarentegen al lang ervaring met minderheden en die minderheden met Athene Daarbij ontstaan wel eens spanningen, maar die zijn zelden van grote omvang. De Turkssprekende Cyprioten kunnen heel wat meer staat maken op een belofte uit Athene, dan op een van Makarios. Intussen blijkt de tijd nog niet rijp. En dus zullen de VN. nog een tijdje moeten fungeren als scheidsrechter en politie-agent. Waarbij het probleem weer is hoe dat betaald moet worden en door wie.

Soester Courant | 1966 | | pagina 9