n Soest toen - Soest nu Soestenaar Jan Roest terug van de Zuidpool Bouw Molenschot' begonnen B.D.C. Handbal 1 afdelings kamp ïoen Oranje stempel tochten Het oog gericht op de sport Dinsdag 3 maart 1%fi 4Je jaargang 110.17 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weodestraat 29a. Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Bevestiging ds J. Smit in de Ichtuskerk Friese vereniging Freonskip en lenfald" je aangereden - m Hevige frontale autobotsing Candidatenlijst V.V.D. Bromfietser aangereden Fietsremmen Merkten niet Pop-art groep ,.Het" vrijdag in Eemland Stilstaande fietser naar ziekenhuis Bejaardenmiddag U.V.V. Aanbesteding riolering en wegaanleg plan Soesterveen SOESTER(l)OURANT Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post f 3.25 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Jan Roest, wonende Smitsweg 51a, Soest, oud 20 jaar. vertrok 2e kerstdag 1964 met een Zuidpoolexpeditie, be staande uit 6 Nederlanders en 12 Bel gen. en is zaterdagavond weer thuis gekomen. De voorbereiding begon al in juni 1964 en Jan. die werkzaam is bij het K.N.M.I. in De Bilt, behoorde vrijwil lig bij de 6 uitverkoren Nederlanders. Leider van de expeditie was de Belg ir. Winoc Bogaers. De eerste etappe ging per vliegtuig van België naar Kaapstad om de reis van 14.000 km af te leggen. U zult zich misschien afvragen welk doel heeft zo'n Zuidpool-expeditie. Nu. Jan ging mee voor de Meteorologie (het weer) Verder waren er mede werkers voor Geomachnetisme. voor Ionosfeer (radioverbinding). Radioac tiviteit. Topografie (landmeetkunde), Admosferische electriciteit. glasiologie (onderzoek ijs), astronomie (st ren), auroraad (lichtvlekken. Wij spraken reeds van het feit. dat in juni 1964 de voorbereiding begon en dat is wel nodig ook. want vergeet u niet dat er 500 vaten kerosin° (een brandstof) mee moeten en 280.000 kg proviand en materiaal. Koud was het er soms ook Jan heeft zelfs 44 graden onder nul meegemaakt en sneeuwstormen met een windsnel heid van 80 knopen. Maar onze sympathieke plaiatsgenoot had het toch niet graag willen mis sen. Verjaardagen waren hoogtijdagen en dan kwam de champagne ook op tafel. Op een vraag onzerzijds of er nog vrouwelijke deelnemers waren, was zijn snel antwoord, nee zeg. want dan was er misschien geknokt Een arts was wel aanwezig. Die hield zich niet alleen met de gezondheid van de expeditieleden bezig, maar ook met onderzoekingen op pinguins en zee honden. die daar volop leven Het enigste contact dat Jan met zijn ouders had was 2 maal per maand een telegram van 40 woorden en dat mocht ook van hier naar de Zuidpool ver zonden worden. En ga je nu weer naar het K.N.M.I in De Bilt? Ik neem eerst vakantie en dat zal Jan wel nodig hebben, hoewel hij er ge zond en gebruind uitziet. Hij heeft veel ervaring opgedaan en Jan gaat eerst alles nog eens overdenken nu hij 28.000 km afgereisd heeft en voorlopig weer het leuke oude boerenhuisje in de nabijheid van het Soesterveen als basis heeft gekozen. De Soester K.N.M.I.-zuidpooIvorser Jan Roest met zijn weelderige haardos, ure woensdag ddor de kapoer onder handen genomen wordt. In Kaapstad werd overgestapt op het Deense poolschip „Magga Dan-' en op onze vTaag of die reis met of zonder gevaar verloopt, antwoordde Jan, die op het ogenblik, met baard en lange zwarte haren, meer op een bosjesman lijkt, dat de eerste 2000 km over een normale zee gaat, maar dan "kernen de eerste ijsbergen in zicht en wordt het varen steeds moeilijker. De weg moet dan gezocht worden tussen vaar geulen, met aan weerskanten ijsvlak ten van 1,5 tot 2 meter dik. De zeereis, voorzover er van ..zeereis" kan worden gesproken, duurt 3 weken. Hoewel deze expeditie haar basis be reikt heeft, is het diverse malen ge beurd, dat men in het ijs vast kwam te zitten en onverrichter zake terug moest keren. Als u nu denkt dat die basis land is. dan heeft u het mis, want die basis bevindt zich op 200 meter dik ijs. De expeditie kwam op 15 januari op haar basis en tot 19 mei kreeg men normaal de zon te zien. maar hoe dichter men bij 21 juni kwam, dus hier de langste dag, hoe minder de zon zich liet zien, en vanaü die datum in 't geheel niet meer. Tot 19 juli is het dan aan een stuk donker. Na de droeve dag van het overlijden van ds Fokkema was het voor de wijkgemeente, Ichtuskerk. zondag j.1. een blijde dag door de bevestiging van ds J Smit In deze dienst ging voor ds A. O. Zijlstra, Hervormd predikant te Amers foort. Na het gebed zong de geheel gevulde kerk psalm 32 vers 3 „De hemel looft, O Heer. uw wond'ren dag en nacht". Ds Zijlstra stelde vast dat God be paald had, dat ds J. Smit de nieuwe dienaar van deze gemeente zou wor den Vervolgens las ds Zijlstra uit Het Heilig Evangelie Johannes I hoofdstuk 35 tot en met 43 voor. Na het zingen van psalm 23 de ver- sen 1, 2 en 3 „De God des heils wil mij ten herder wezen", begon ds Zijlstra zijn preek, waarin hij zich liet leiden, door Johannes 1 hoofdstuk 43 „En hij leidde hem tot Jezus". Hij liet in zijn preek o.a. uitkomen dat hij hoopte, dat het ds Smit zou ge lukken en dat hij hierbij door Jezus Christus geleid zou worden, de ge meente bloeiend te maken, naast zijn vele andere werkzaamheden, als zie kenbezoek, huisbezoek. catechesatie enz. Hij hoopte dat de nieuwe dienaar met. grote zegen zou arbeiden. Na het zingen van psalm 95 vers 4 „Want hij is onze God" volgde de bevestiging. Nadat ds Zijlstra de voorschriften had voorgelezen en aan ds Smit enige hieraan verbonden vragen waren ge steld, inhoudende of hij aan deze voorschriften wilde voldoen, antwoord de de nieuwe dominee Jacobus Smit „Ja, van ganser harte!" Nadat psalml34 vers 3 „Dat's Heren zegen op u daal" was gezongen en ds Zijlstra in zijn gebed de gemeente en haar nieuwe dominee alle zegen had toegewenst werd de dienst besloten met het zingen van psalm 138 de -rzen 1 en 4. Tes middags deed ds J. Smit zijn iat£ede. De dames sen. 1 van handbal B.D.C. speelden hun laatste en beslissende competitiewedstrijd zaalhandbal 1965- 1966 Nadat zaterdagavond eerst van S.V Achtervelc met 10-14 gewonnen werd, kwam zondag de grote beslissing. De dames speelden in totaal 10 zaal wedstrijden met een doelpuntengemid- delde van 55 voor en 33 tegen Aanvoerster Mary van de Deijssel had haar team stevig in de hand en wist allen tot groot enthousiasme te bren gen Ook de trainer en coach Otto Buis man was debet aan de successen en ook hij deelt in de eer van het kam pioenschap. In deze competitie werd slechts één wedstrijd verloren en wel tegen Oranje uit Utrecht Twee wedstrijden werden gelijkge speeld. zodat geëindigd werd met 16 punten. De kampioenswedstrijd ging tegen het zelfde Oranje, waardoor de verwach tingen hoog' gespannen^ warén. Een groot aantal B.D.C.-leden hebben de dames vergezeld. De wedstrijd stond op een zeer hoog niveau. Na 8 min. heen en weer te hebben ge speeld wist Anny Wigtman de score te openen (1-0), doch na 10 min. wist Oranje gelijk te maken Van de wisselspeelsters kwam nu Mie- ke van Leeuwen in het veld, die over een keihard schot beschikt Na 12 min. scoorde zij dan ook op voortreffelijke wijze (2-1). Na 13 min. wederom Mieke. (3-1). doch na 14 min. spelen wist Oranje uit een break-out te Vrijdagavond gaf de Friese vereni ging voor haar leden in he gebouw St Joseph een toneelvoorstelling. De heer J H de Jong, voorzitter van de vereniging, ODende de avond met een hartelijk welkom aan de aanwezi gen. die de zaal vrijwel vulden. Hoewel uw verslaggever geen woord Fries kent. kon hij toch uit het openingswoord op maken, dat het oor spronkelijk de bedoeling was een to neelvoorstelling te geven met „us eigen ploech" (met onze eigen ploeg), maar die hadden het „allegearre tedrok" (hadden het allemaal te druk). Amersfoort had us faker ut 'e need holpen" (had ons vaker uit de nood geholpen) en dat was de oorzaak, dat ook nu de Amersfoortse ploeg op voerde „Skroeide flerken". Alvorens het spel begon werden staan de 2 coupletten van het Friese volks lied gezongen. Fraperend. dat deze mensen in een geheel ander deel van Nederland, ver van hun geboortegrond, elkander toch weten te vinden en zich aanéén scha ren in een vereniging. In Limburg vindt men geen Utrechtse vereniging, in Groningen geen Gelder- landse, maar Friese verenigingen zijn er in den lande tientallen. De Friese vlag sierde het podium en avond als één familie, deze mensen vonden elkaar deze Het toneelstuk werd keurig en rolvast gebracht. De Friezen vermaakten zich en het bestuur kan met genoegen op deze avond terugzien Friezen, die nog geen lid zijn, kunnen zich opgeven bij de secretaris, de heer H. J. de Boer, Insingerstaar 59, tel. 3460. Leest u maar: ..Leden ha frije tagong, net-leden bitelje in daelder, maor hja kinne der ek forgees yn, as hja har as lid opjouwe. Gryp dizze kans!" Leden hebben vrije toegang, niet-le- den betalen een daalder, maar hij kan er ook voor niets in, als hij zich als lid opgeeft. Grijp deze kans!) Zo nu kent u ook Fries! Donderdag reed de bijna 70-jarige autobestuurde A. J. v. V. uit Amster dam met zijn auto in de Vredehof straat richting Soest. Toen hij bij park Vredehof bemerkte, dat hij verkeerd reed, draaide hij om het daar aanwezige zuiltje, niet één maal maar tweemaal, waardoor hij het 7-jarig meisje J. P. uit Baarn aan reed. Het meisje werd met een gebroken linker enkel en verdere verwondingen in het ziekenhuis te Baarn opgeno men. scoren en werd de stand 2-3, terwijl nog geen minuut later Oranje de stand tot 3-3 wist od te voeren. In de rust kregen de dames even een morele injectie van de trainer en weer begon de wedstrijd. Na 19 minuten spelen was het weer Mieke van Leeuwen die het Oranje- doel wist te vinden, stand 4-3. B.D.C. rook de overwinning en het kampioenschap, hetgeen tot gevolg had dat het tempo werd opgevoerd. Na 20 minuten was het weer Anny Wigtman. die weer aan het SDel deel nam en onhoudbaar de stand op 5-3 bracht, na 24 minuten op 6-3 en na 27 minuten op 7-3, waarna enkele mi nuten later het eindsignaal klonk. Bloemen werden aangedragen en de dames werden gefeliciteerd met het Gistermorgen zijn werklieden begonnen met hel uitdiepen van de bouwstraat voor het te bouwen bejaardencentrum „Molenschot". Deze bouwstraat. van gemeentewege uitgezet, zal uitsluitend dienst doen als aanvoerweg van alle materialen welke voor de bouw van het veelbesproken bejaardentehuis be nodigd zijn. Hoewel de aangevoerde stenen gistermorgen de eerste waren, zullen de „eerste" stenen voor de bouw van ..Molenschot" pas kunnen wor den aangevoerd, als de stenen op de foto zijn samengevoegd tot de vier meter brede bouwstraat. behalen van het kampioenschap 2e klasse B. Om een plaats in de eerste klasse moeten nu promotiewedstrijden worden gespeeld tegen de kamnioe van 2A, te weten Olympia uit Hilversum Daar B D.C in het promotie spelen nooit sterk is geweest, willen wij ons nog geen illusies maken, doch alleen maar hopen op een goede uitslag. In het kampioensteam spelen de dames Mary v. d. Deijssel (keepster en aan voerster). Anny Wigtman. Barry en Mieke van Leeuwen. Nel Brons, Thea Spijker. Lida Kok. Wil Tolboom. Diny Lucas, Wil Verlaan, Wil Smeeing en Tilly Huurdeman. Ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Beatrix met Claus von Ams- berg zal op donderdag, 10 maart a s., 's morgens om 9.00 uur. op drie plaat sen in onze gemeente gelijktijdig star ten de Oranje stempeltochten. In navolging van de bekende dorpen- tochten voor schaatsliefhebbers zijn deze tochten opgezet uitstluitend voor kinderen en moeten ze te voet worden afgelegd. De route gaat langs diverse binnen wegen (kruisingen van hoofdwegen worden vermeden) welke liggen in de wijken Soestdijk, Soest-Centrum en Soest-Zuid. Gestart wordt bij de openbare school aan de Beetzlaan, de Da Costaschool aan de Prins Bernhardlaan of de Sa- Vrijdagavond had op de Nieuweweg en hevige autobotsing plaats, welke nog betrekekliik goed is afgel pen. Bij pianohandel Van Tol stond een truck met oplegger geparkeerd. De heer H I v d. Wbestuurder van een bestelauto, passeerde de truck, toen juist op dat moment uit de rich ting Ossendamweg een auto naderde, bestuurd door de Amerikaanse kap. O. L. W. Van de W. trachtte de botsing nog te voorkomen, maar de beide auto's bot sten frontaal tegen elkaar. Wonder boven wonder liep de Ameri kaan slechts een snijwond aan een been op. terwijl de bestuurder van de bestelauto een gekneusde enkel en enkele gekneusde ribben van de bot sing overhield Onnodig te zeggen, dat beide auto's totaal vernield werden, terwijl de vornin Lohmanschool aan de Drie- hoeksweg. De tochten duren pl.m. 1 uur. Bij de start wordt een deelnemerskaart uitge reikt. vermeldende aan de ene zijde de route van één dr wijken. Op de andere zijde van de kaart wordt bij de controleposten een stempelafdruk geplaatst van een afbeelding van per sonen uit de geschiedenis van het Huis van Oranje. Tijdens de wandeling wordt aan de deelnemert.jes iets uitgereikt, terwijl aan degenen die de tocht goed vol bracht hebben en de kaart vol stem pels hebben, een beloning wordt toe gekend. Alle kinderen van de lagere scholen kunnen aan deze Oranje stem peltochten meedoen. Aangezien kinderen van de le en 2e klasse nog niet of moeilijk de route beschrijving kunnen lezen, wordt aan de ouders of verzorgers van deze kin deren vriendelijk verzocht te zorgen voor een goede begeleiding Op die manier kunnen de jongste kin deren. die wel in staat zijn 3% km af te leggen, de tocht volbrengen. Ouders of verzorgers, bezorgt uw kind een leuk begin van de Oranje huwe lijksfeestdag. Indien ook oudere kinde ren voor deze stempeltocht interesse hebben, dan mogen zij daar gaarne aan meedoen Meisjes en jongens, met honderden naar de startplaatsen Zorg dat je ertijdig .bij komt. Donderdagavond hield de V.V.D., afd. Soest, een vergadering, o.a ter vast stelling van de candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezing vrachtauto vrijwel onbeschadigd bleef. De voorzitter mr Raedt opende de ver gadering met de aanwezigen welkom te heten, terwijl hij de leden atten deerde op een bijeenkomst, die op dinsdag 15 maart a.s. in het Oranje Hotel te Soestdijk zal worden gehou den. Oud-minister mevr. dra. J F. Schou- wenaar-Franssen zal dan spreken over: ..Waarom de V.V.D. Vervolgens kwam de candidaatstelling voor de gemeenteraadsverkiezing aan de orde met het volgende resultaat: 1 J. K. de Bruin. Soest. 2. A. S. Wes- tra. Soest. 3, J. J. Ebbers, Soesterberg. 4. J H Faber. Soesterberg. 5. Mevr. P. J Oranje-Entink. Soest. 6. Mevr. G G. A Alting-Abrosius, Soest. 7. J. G v. Dockum, Soesterberg. 8 J A. Detraar, Soest. 9. B Vermeulen. Soes terberg. 10 H. J v. d. Veen. Soest. 11. P Gaaf, Soest. 12. Mevr. J C. B. F. Hohner-Appeldoorn. Soest. 13. A. J. H. Koopmans, Scest 14 J Bakker. Soest 15. Drs J W H. Geerlings. Soest. 16. G. T. Haneveld. Soest. De heer Mr D J. P Oranje, die thans nog zitting heeft in de raad, heeft zich als zodanig teruggetrokken. De eerste 7 candidaten werden, over eenkomstig het reglement, met grote meerderheid na schriftelijke stem ming gekozen. De heer J. K. de Bruin zelfs met algemene stemmen. De overi ge candidaten werden, op voorstel van het bestuur, zond^ op- of aanmerkin gen op de lijst geplaatst. Na de pauze werd over de agenda van het partijcongres, dat op vrijdag 11 en zaterdag 12 maart in Amsterdam zal worden gehouden, van gedachte gewisseld. O Zaterdagmiddag, te ongeveer 1 uur, reed een auto, bestuurd door mevr. A. C. F uit Soest op de Soesterbergse- st.raat. richting Soest en wilde bij de KOPAK het rijwielpad over steken Zij gaf geen voorrang aan bromfietser C D. eveneens uit Soest, die dan ook door de auto werd aan gereden Het bleef bij materiele scha de. Mevr M. H v. L die donderdag per rijwiel op het Nassauplantsoen rich ting Van Weedestraat reed, bemerkte tot haar schrik dat haar remmen niet werkten. Dat is op deze snel aflopende weg wel zeer gevaarlijk. Zij kwam op een hoop stenen terecht en moest met ver wondingen per politie-auto naar haar woning worden vervoerd. fl Laat ik nu in de eerste plaats vertel len dat Ik dol ben op sport. Als jongen waren voor mij bijvoor beeld de schcolwpdstrijden of het nu voetbal of honkbal was iets waar ik weken van tevoren me al op verheug de. Kon een vastgestelde wedstrijd door weersomstandigheden geen doorgang vinden, dan probeerde mijn moeder, meestal zonder volledig sukses mijn te leurstelling hierover een beetje te ver drijven door mij aan verschillende spelletjes mee te laten doen. Later op de middelbare school waren mijn sporthobbies uitgebreid tot vol leybal. honkbal, voetbal en basketball. Bovendien trok de schaaksport mijn aandacht. De sportprestaties overtroffen meer dan eens de prestaties die ik met m'n huiswerk leverde. Het woord sportief lag ons voor op de tong bij alles wat wij deden. Een jongen, die zich niet sportief ge droeg werd uit onze kringen geweerd. Wij speelden hard en fel, dcch bleven sportief. Mijn jongens weten ook nu te vertel len welke klub en welke spelers zich sportief en welke onsportief gedroegen. De sportieve spelers hebben meer hun sympathie, ook al is hun spelpeil min der dan die van de onsportieven. Toch heb ik het gevoel, dat minder sportief wordt gespeeld dan vroeger het geval was. Toen ging het alleen om de eer van het winnen voor de klub En ik vraag mij af. of het ruwe spel. dat wij tegenwoordig zo dikwijls te zien krijgen, toch ook niet een beet je het gevolg is van de financiële kant die er b.v. bij betaald voetbal naar- voren komt. Dit kan niet alleen aan de spelers worden verweten, doch ook het publiek eist nu eenmaal waar voor zijn geld. Hoe de reaktie van een mislukt schot of - bij honkbal - een gemiste vang- kans is, merk je het best. als je te midden van het publiek zit. aan de opmerkingen die lang niet altijd zacht_ jes worden gezegd, waneer een speler faalt Er wordt zo dikwijls vergeten dat er slechts één winnende ploeg kan zijn en iedere speler zal voor zijn klub zijn uiterste best doen deze tot winst te brengen, bij falen is dit voor de be treffende speler wel het meest ver drietig. Het is daarom niet alleen van belang dat de speler in het veld sportief is, doch ook het publiek moet het verlies van hun favoriet sportief kunnen dragen. Dan pas kan men van „sport veredelt" spreken. KANTMAN. Het gaat gebeuren Vrijdagavond. 4 maart, 8 uur, zal het bekende radio- en televisie-ensemble „Het" in hotel Eemland optreden Dit wordt dus wel een gebeurtenis voor Soest en hiervoor lal ongetwijfeld veel belangstelling be staan.- Hoewel ..Het" het leeuwenaandeel van de dansmuziek voor haar rekening zal nemen, zullen ook de „Snobs" zich laten horen. Wel een avond, die geen enkele jonge Soestenaar zal willen missen. Om teleurstelling te voorkomen, kunt u reeds nu kaarten verkrijgen bij Ho tel „Eemland" en de heer F. van de Braak. Aagje Dekenlaan 33, Soest, Zaterdagavond. 9 uur. stond de 62- jarige W. J. J uit Soesterberg met zijn fiets stil op het rijwielpad van de Van Weerden Poelmanweg. Uit de richting Soesterberg kwamen 3 bromfietsers. De eerste twee ont weken de stilstaande fietser, maar de derde, de 16-jarige J A. T. reed W. J. J aan. die omver werd gereden en op de weg bleef liggen. Dokter Splinter, die de eerste hulp verleende, liet J naar het ziekenhuis overbrengen. De U.V V. organiseert voor alle be jaarden een ontspanmngsmiddag op zaterdag 5 maart, des middags 2 uur, in de zaal van de Emmakerk, Regen- tesselaan. Aan deze middag werkt mede de to neelvereniging A.M.V.O. met het blij spel „Pension Drie" De toegang is gratis, terwijl in de pauze thee zal worden geschonken. Door de directeur van Gemeentewer ken werd gistermorgen bovenstaand werk aanbesteed. De navolgende inschrijvingen werden ingediend M.T.S., Soest ƒ405.000.—. H. van Asch, Soest, 410.000. A. W. Kuyer, Soest. 418.000. H. S. Hendrikse, Soest, 434.000, Fa. Schuier. Soest, 459.000, Gooise Wegenbouw. Nw. Loosdrecht, 468.000, Stichtse Wegenbouw, Hilversum, ƒ474.000, G Hulsebos, Bloemendaal, 479.000, Fa. Hogenbirk, Laren, 517.000, Fa Kosterman. Wijk bij Duurstede, 563.000,

Soester Courant | 1966 | | pagina 1