n e 14 3 Soest toen - Soest nu Christelijke samenwerking Automobielshow van Gebr. van cITlaart Het oog gericht op heimw ee V'.V.V.-nieuws Advertenties ééra dag vroeger iRzenden Vrijdag 4 maart 1966 45e jaargang iio. 18 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Collecte Leger Des Heils The Fortunes in de cireusresidentie Lijk in de Eem Auto in de sloot •- L;£dlKB8 Verkeersovertreders opgepast Verloting Olvmpia Gevonden voorwerpen Auto in beslag genomen Kandidatenlijst P.v.d.A. SOESTER1 OURANT Abonn. p. kwart, f 2.15 - per post f 3.25 Verschijnt Iedere dinsdag en vrtjdaf Van tijd tot tijd komen er suggesties naar voren tot samengaan of althans samenwerken tussen de zogenaamde confessionele politieke partijen in ons land. Al vele jaren gaan er stemmen op bij de ARP. en in zekere mate ook in kringen van de C.H.U. die een samen- baan van deze beide protestants- christelijke partijen propageren. De animo om tot daadwerkelijke bespre kingen hkierover te komen is nog niet groot, naar het ons voorkomt het minst bij de C.H.U. Toch zwijgen de stemmen van voorstanders niet. zij het dat ze de laatste tijd weer erg bekoeld zijn nu de ARP. regerings partij is en de C.H.U. tot de oppositie behoort. Naar een eventueel samensmelten van deze partijen moet men natuurlijk groeien; ze is niet vanuit de besturen voor te stellen zo lang niet allerwegen de leden er over denken en er de be hoefte toe zijn gaan voelen, anders zou het slechts tot scheuringen en dus nog meer verdeeldheid leiden. Er wordt in Nederland ook gedacht aan de vorming van een christelijk democratische unie. zoals men die o a. in west-Duitsland heeft, waarin dus roomskatholieken en protestants-chris- telijken samengaan in één partij. Dat lijkt het nu. Maar de tijden verande ren en daarmede de inzichten in vele zaken. Zo goed als het oecumenisch cenken steeds sterker naar voren komt. er toch beweging is in de kerken om tot meer samenwerking te komen, zo is dat evengoed denkbaar op politiek ter rein. Nu is van katholieke zijde het idee geopperd om door een groep mensen uit de ARP, C.H.U. en K.V.P het probleem van de christelijkt politieke samenwerking eens te laten bestude ren En zowel de voorzitter van de C.H.U. als die van de A R P. staan daar niet onwelwillend tegenover. Een dergelijk gesprek is er nooit ge weest en het kan zeker geen kwaad om in een vaste groep eikaars opinie eens te peilen, al was het alleen maar om te zien hoe ver men nu van elkaar afstaat en welke punten van overeen stemming er precies zijn. Dat men bereid is zo'n studie te aan vaarden bewijst toch wel. dat er heel langzaam iets aan het veranderen is. Het kan door verschillende, ook poli tieke, oorzaken tot niets leiden, het kan ook zijn. dat men door de studie ervaart politiek toch niet zo ver uit elkaar te liggen - zoals het ogen schijnlijk ook lijkt - en dat een poli tiek samengaan ten langen leste dus niet tot de onmogelijkheden zou be horen. Het is eigenlijk wel opmerkelijk, dat in de landen van het oude Europa overal belangrijke politieke partijen voorkomen stoelend op het christelijk beginsel, terwijl dit in de Angelsak sische wereld helemaal niet het geval is. Men kan toch niet zeggen, dat in die Angelsaksische landen de landspo- litiek dan minder christelijk georiën teerd is dan hier of elders in Europa. Hier te lande staat de P.v.d.A. het Angelsaksische systeem voor en is van oordeel, dat de confessie niets te ma ken heeft met de politieke inzichten. Maar helemaal los van de confessionele instelling kon men zich bij de P.v.d.A toch ook niet houden, waarom men bij deze partij zowel een rooms- katholieke als een protestants-chris telijke werkgroep heeft ingesteld, dus toch ook verdeling naar confessie, zij het samenwerkend in één socialistische partij. Het lijkt daarom vrijwel on doenlijk om in Nederland politiek en religie volkomen te scheiden, al zou het theoretisch, gezien ook het Angel saksische voorbeeld, mogelijk kunnen zijn. Hoe ver het dan nu ook nog in het verschiet ligt, toch kunnen we ons in denken dat eens de voornaamste op de religie stoelende partijen tot een samengaan komen. Bij de K.V.P wil men immers ook reeds van de ker kelijke binding af, hetgeen mede een facet is in die groei naar een grotere samenwerking. Wat nu nog onmogelijk lijkt, kan men over tien of twintig jaar heel anders bezien. Het is nu maart de lokstem van de lente Zwelt uit de winternevel langzaam aan. Van onder 't witte kleed komen de bloemen Als door een wonder - God weet waar vandaan. Straks zullen alle velden bont en groen zijn En koeien zullen grazen in de wei; Uit ied're mensenkeel zal dan de zucht oprijzen Naar 't licht: ..Goddank! de winter is voorbij". En in de zon zijn wij het leed vergeten, Haar warmte drukt de ogen dankbaar toe, Eerst in die lentedromen zullen wij 't bemerken; Deez' strenge winter maakte ons zo moe. Wij hopen nu maar op een warme lente, Met bloemen rood op 't eigen balkon. Om dun gekleed de zomer af te wachten In 'n lange ligstoel, buiten in de zon! Toch kan ik niet De Genestet vergeten, Een van zijn verzen had dit slotrefrein, En sindsdien hebben wij het zelf geweten. Hij schreef de zin: „maart kan november zijn!" Maar deze dichter kan mij niet ontnemen De zekerheid dat het straks lente is En wij ons als ontslagenen gevoelen Uit 'n nare. koude vorstgevangenis. Straks zetten wij de kolenkit op zolder Geen vrouw die dan niet aan de schoonmaak gaat; O lente, kom! En weet u waar'k naar hunker? Kaar 'n ijsco-man. luid schreeuwend in de straat! Over het gehele land verspreid telt Nederland 107 korpsen (plaatselijke afdelingen), een aantal buitenposten. 4 jeugdcentra. 40 maatschappelijke centra. 17 reclasseringsbureaus. Baby's kleuters, jongens en meisjes, bejaar den. als ook ontspoorden en thuislozen vinden er hulp en een tehuis. Wilt u helpen, opdat deze geestelijke en maatschappelijke arbeid kan wor den voortgezet? De traditionele Nationale Inzameling van het Leger des Heils zal in Soest en Soestdijk worden gehouden van 7 tot 20 maart 1966 Het is algemeen bekend dat het leger - voor zover mogelijk - iedereen helpt, zonder te vragen wie of wat degene is, die hulp nodig heeft. Daarom vraagt het ook üe hulp van ledereen. Gaarne houdt het er zich van verze kerd. dat u met uw bijdrage rekening zult houden met de duurder wordende levensstandaard. Vraagt de heilssoldaat, die bij u aan belt. gerust om zijn haar identiteits bewijs en let op de „S" op de kraag van de uniform. Zaterdag 12 maart, 's avonds 8 uur. treedt in de circusresidentie van Toni Boltini te Soesterberg op The Fortunes uit Engeland en Danielle met haar Explotions en andere orkesten en ar- tisten. De gehele opbrengst van deze avond komt ten goede aan de actie „Eten voor India". Een schipper zag maandagavond, te gen 6 uur, in de Eem een lijk drijven. ■'>1 Op uitnodiging van het automobiel bedrijf Gebr van Kooy alhier, brach ten wij een bezoek aan het dierenpark te Amersfoort. Niet om te zien, hoe de dieren van dit oark hadden over winterd. zoals b v de koning der wilde dieren, zoals de majestueuze leuwen wel eens genoemd worden Echter konden wij wel de koning der automobielen daar bewonderen. Bij onderzoek bleek het een 55-jarige man te zijn. die reeds 3 weken in Amersfoort vermist werd Het stoffelijk overschot werd vervoerd naar de begraafplaats Rusthof te Amersfoort. Maandagmorgen werd in een sloot aan de Maatweg een auto aangetroffen. Bij onderzoek bleek deze het eigen dom te zijn van F. A. v. M alhier, die zondagavond van de weg was af geraakt en geen kans zag deze op het droge te brengen. De firma Gebr. van Kooij. dat vesti gingen heeft te Soest. Baarn, Naarden en Hilversum en zich zoals bekend in de tijd van haar bestaan heeft oogp- werkt tot een bedrijf, dat er zijn mag. houdt jn het restaurant van het die renpark een voorjaarsshow van de Mercedes-Benz auto's. De her J van Kooij. die ons met trots de diverse modellen van deze fabriek toonde en ons van de ene verwondering in de andere bracht door het enorme comfort, dat deze wagens bezitten, verteld ons vele bijzonder heden omtrent de fabrikatie van deze tot in de kleinste details geperfectio neerde auto's. Hier kan men eigenlijk constateren dat er auto's en auto's zijn. De goed kopere auto's kan men betitelen, zon der de bezitters hiervan jaloers te wil len maken, als ..vervoermiddelen" en deze Mercedez Benz als werkelijke auto's. Vergeet u echter niet dat deze fabriek in Duitsland, waar 105.000 mensen werken, uitsluitend auto's levert in de prijsklassen van pl.m. 16.000,tot pl.m. 90.000, De heer Van Kooij verteld ons, en dat komt u misschien ongelovig voor. dat de fabriek nog een levertijd moet aanhouden van 3 tot 4 maanden! Er zijn in Nederland 58 dealers en de firma Van Kooij bestrijkt vanaf Diemen het gehele Gooi en een bepaalde strook tot Harderwijk. Het zou nns te ver voeren alle snuf jes en de volmaakte techniek en uit voering hier te beschrijven. Wij kun nen u alleen maar aanraden, ga eens een kijkje nemen. De show is nog geopend heden tot 22 uur en morgen (zaterdag) van 10-18 uur. U zult er geen spijt van hebben, voor al niet als u nu of in de toekomst zo'n wagen wilt aanschaffen. 'm Splitsing Korte Brinkweg-Van Weedestraat 1921 V ftJÉMfi» T' Y Splitsing Korte Brinkweg-Van Weedestraat 1966 Van 14 tot en met 27 maart a.s. zal de politie in het gehele land weer streng gaan optreden tegen verkeers- overtreders. speciaal tegen hen. die door geel of rood licht rijden, of die de borden nadering voorrangsweg- kruising, inhaalverbod. verbod rechts- of linksaf of verplicht rijwielpad ne geren. Mede gelet op het feit. dat de ver keersdeelnemers in de weken vooraf gaande aan de 14e maart door mid del van de pers. de T.V. of andere communicatiemiddelen reeds op deze landelijke politionele actie gewezen worden en gewaarschuwd worden voor de gevaren, die door overtreding van de hierboven genoemde geboden en verboden kunnen ontstaan, zal de po litie bij constatering van overtredin gen op dit gebied beslist niet meer waarschuwend optreden maar onher roepelijk overgaan tot het opmaken van een proces-verbaal. Dat hierboven enige data alsmede eni ge overtredingen met name zijn ge noemd. houdt beslist niet in dat op andere tijden en in andere gevallen de politie een oogje dicht zal doen Zij blijft zoals altijd en in alle ge vallen, ook buiten deze genoemde da ta en genoemde gevallen, controle uitoefenen De trekking van de verloting die de gymnastiekvereniging „Olympia" heeft georganiseerd, wordt morgenavond (zaterdag), te 8 uur. gehouden in ge bouw „De Rank", Soesterbergsestraat 18. Vakantieplan Beek-Montferland. wan delingen over berg en dal met prach tige vergezichten in een verrukkelijke, gezonde lucht. Aldus schrijft de V.V.V. Beek over de door haar georganiseerde 8-daagse vakantie in het schone Montferland. U zult misschien denken: nou ja. het Montferland is wel mooi, maar ieder prijst natuurlijk zijn eigen streek aan. Wij kunnen hierop als commentaar geven, dat wij sinds enige jaren goede ervaringen hebben geboekt met het vakantieplan Montferland. Wij weten, dat zelfs mensen, die in het voorjaar een buitenlandse reis maken, nog graag in het meer gevorderde seizoen een 8-daags uitstapje naar het Mont ferland op hun programma zetten. Misschien is dit een tip, die u graag ter harte neemt. Foldermateriaal ligt voor u klaar. Firma Ruys en Co. ons reisbureau, maakt u erop attent, dat in de bouw vak vacanties vele reizen al zijn volge boekt. Wie nog een kans wil hebben moet werkelijk geen week langer meer wachten met informaties en reser veringen, want eerdaags wordt het onherroepelijk „nee" verkopen Wij meenden u deze waarschuwing niet te mogen onthouden. Het is nog niet zo lang geleden, dat ik er generlei bezwaar tegen zou heb ben gehad te emigreren. Waarom niet? „Er wordt overal brood gebakken", placht mijn moeder altijd te zeggen en ofschoon wij heel dierbaar zingen van ons dierbaar plekje grond, waar eens ons aller wieg op stond - als je in de winter door de sneeuw loopt te baggeren - dan ben je niet dankbaar en dan voel je voor die dierbare klie- dergrond niet zo héél veel. Maar ik zal de enige wel niet zijn. bij wie zo vaagjes de idee op kwam: als ik er eens uit ging. Ze zeggen altijd, dat het de energieken en de doorzetters zijn, die tot emigre ren komen en als je hoort, wat voor moeilijkheden die doorzettende pio niers hebben te overwinnen, dan moet dat wel zo zijn. Het is ook mogelijk dat bij hen de sneeuw nog wel een halve meter hoger lag dan bij ons en dat ze helemaal geen schoenen meer aan de voeten hadden. Ik las ergens, dat emigranten zwart en het uitverkoren land wit zien, als ze nog niet zijn vertrokken. In dat nieuwe vaderland zien ze de zaken dan weer omgekeerd Dan komt er een be geerte naar dat verre, niet meer of niet meer direkt bereikbare vaderland, die met het moie woord heimwee wordt aangeduid. Wat moet je met die heimwee-klan- ten? Dat was ue vraag, die bij me opkwam, toen ik dezer dagen van een geëmigreerde vriend de mededeling ontving, dat hij wel weer terug zou willen. De vraag heb ik alsvolgt beantwoord: ...Beste jongen, we zitten hier in de winter, het is koud en het sneeuwt. Op zo'n afstand is het in jouw ogen hier natuurlijk allemaal rozegeur en maneschijn. Je bent er glad naast, kerel. Jij hebt nu eenmaal de lof ver diend van onze minister, die zei, dat jeer wel aan deed 't land te verlaten. Hou het nu zo. Laat de herinnering toch mooi blijven. Want het zou je heel erg tegenvallen, als je hier terug zou komen Hierbij stuur ik je een paar kranten van de laatste weken, waaruit je kunt merken, dat het leven hier heus niet zo plezierig is. Voor een paar -mldens slaan ze je dood. het rattekruïd is goedkoop en wordt veelvuldig door het eten ge strooid. Het gevolg is dat we hier tegenwoordig ..mooiere" rechtzaken hebben dan in Frankrijk. Vrouw ver giftigt haar man. echtgenoot van hospita vermoord Enfin je leest 'twel Ik ben ervan overtuigd, beste jongen, dat je rustig blijft zitten waar je zit, al noem je het daar ook de rimboe. Als je de door mij aangestreepte be richten hebt gelezen zal je het heus niet in je hoofd halen, om in zo'n wespennest terug te keren. Ten slotte daarom een goede raad: eet je heimwee op Dat is heus het beste Blijf in je rimboe. Als die jongen nu maar naar een goede raad wil luisteren! KANTMAN. Donderdag a.s., de feestdag ter gelegenheid van het huwelijk van onze Prinses, zi.in onze drukkerij en kantoor de gehele dag gesloten. Daar ons blad vrijdag in de ko mende week op de gewone tijd moet verschijnen, verzoeken wij H.H. adverteerders de adverten ties voor de courant van vrij dag èèn dag vroeger in te zen den. Op het politiebureau zijn als gevon den gedeponeerd een halsdoek, sleu tels. verkeersbord (opgebroken weg), blauwe overjas, sleutels, rood lint, tasje met een paar dameshandschoe nen, een step (rood-wit), Junker he renrijwiel, heren winterjas, damesrij wiel (Gazelle), zwarte dameshand schoen. groene meisjeshandschoenen, schaatsbeschermers, wollen shawl, grij ze wollen das, ring met steen, blauw geblokt kinderrokje, schoudertas met voetbaluitrusting, herenbril, kinder- schep. witte boodschaptas, blok hout met de letters GGD. 24. C e De plaatselijke politie heeft één dezer dagen een auto in beslag genomen, die als 'n gevaar op de weg moest worden aangemerkt. Het betrof een Rover 1954, waarvan de eigenaar B. H. v. d. H. te Baarn was. De afdeling Soest-Soesterberg van de Partij van de Arbeid heeft de volgen de personen geplaatst op de candida- tenlijst voor de komende gemeente raadsverkiezing: I. K de Haan (Soest): 2. mevr. S. M. Polet-Musler (Soest): 3 P. C Pieren (Soesterberg); 4. P. Grift (Soest): 5. Mevr. P. M. v. Kleef-Beck (Soest): 6. S. B van Rijs (Soest): 7. D. J. Klin kenberg (Soest). 8. mevrouw A. M. Mullers-De Klerk (Soest); 9. M. A. Hermsen (Soest): 10. mevr. A. M. Beernink-Colenbrander (Soest); 11. mevr. T A. Paulides-De Vries (Soester berg); 12. J. J. v. d. Brakel (Soest); 13. G. Lenderink (Soesterberg); 14. J. Scholten (Soest); 15. J. v. Loveren (Soesterberg).

Soester Courant | 1966 | | pagina 1