Hoeden \jt 4>A, dt U KUNT NIET ALLES WETEN! Korte rokken verzorg uw knieën Eet iedere dag wat rauwe groente Eerst iets over slasausjes Gemengde slaatjes Recepten voor 4 personen Heel stijlvol, heel elegant is deze op hoed van grot wit kant. Dit ontwerp hoeden. klederdrachten geïnspireerde behoort tot de „avant-garde" Hoeden, volkomen overbodig eigenlijk. U gaat naar de kapper, laat. uw haar buitengewoon mooi in model bren gen, maar zodra u op straat komt, zodat iedereen uw kapsel kan be wonderen, zet u er een hoed op en onttrekt het aan het oog. Maar met een hoed op voelt u zich zoveel zeker der, zoveel gekleder. U zoekt urenlang in winkels naar een U goed staande hoed, u past op en u zet at, gooit het hele vak door elkaar, brengt de verkoopster tot wanhoop en gaat de winkel weer uit zonder hoed. De volgende winkel, weer hoed op hoed af. u krijgt langzamerhand genoeg van uw eigen gezicht en uw haar gaat steeds ruiger zitten. Bij de vijfde of zesde winkel bent u het zo zat, dat maar een hoed koopt, of hij nu staat of niet, u heeft er dan toch eindelijk een gevonden.... Als u dan de volgende week weer boodschappen gaat doen in de stad, ziet u plotseling iemand met een veel leukere hoed op dan u vorige week hebt gekocht, eigenlijk loopt de vrouw dan met uw hoed op en u voelt u genomen en ziet verlangend uit naar het volgende seizoen, om dan maar weer geld en gelegenheid te hebben een nieuwe hoed te kopen. Zelf doen Om het u nog eens extra moeilijk te maken ziet u In de moderubriek van kranten en tijdschriften tussen de nieuwste ontwerpjes, enige hoedjes die u zó zoudt willen hebben. Maar dan wordt het helemaal moeilijk, want waar vindt u precies zo'n model? Het duurt namelijk altijd nog wel even voordat de nieuwste hoeden ook in de confectie verkrijgbaa zijn. U krijgt dan een idee en probeert zelf zo'n leuke hoed in elkaar te zet ten. Nu, vergeet het maar. Natuurlijk lukt het niet en nog bozer dan an ders en nog afgunstiger kijkt u naar de buitengewoon leuke hoofddeksels van andere vrouwen. Maar toch. als U maar volhoudt, dan lukt het wel U zag toch bij de warme wollen gehaakte astronautenmutsjes. dat u die ook zelf kon haken Hij was dan wel niet zo geschikt om op uw eigen hoofd te dragen, maar uw dochtertje heeft er de hele winter plezier van gehad en misschien draagt ze hem nu nog wel omdat ze koude oren zo vervelend vindt. Met een oude hoed Trouwens, van een oude hoed is ook nog heel wat te maken. Het blijft na tuurlijk experimenteren, maar daarom neemt u ook een heel oude hoed, die zelfs geen hond meer op wil. U kunt eerst proberen de hoed een ander kleurtje te geven, door hem te verven. Dat kan heel gemakkelijk worden ge daan, met die handige verfstoffen die tegenwoordig in de handel zijn. Dan kunt u het model veranderen, door bijvoorbeeld een stuk van dc rand te knippen, als er tenminste iets te knippen valt, of u kunt er een rand van een andere stof aanzetten, In dezelfde kleur, of In een sterk con trasterende kleur. Het ornament, de veren, het gaas, de band kunt u er af slopen, u kunt er iets anders op zetten. U hebt gewoon macht over uw hoed, mits u ook maar een beetje handigheid bezit. En als het u dan niet lukt, nou. jam mer dan. U neemt gewoon weer een andere hoed, iets minder oud en U probeert het opnieuw. Totdat u alle hoeden verknipt hebt. Dan hebt u tenminste een reden om een nieuwe te gaan kopen. Gracieus, grappig, charmant Tegen de Franse hoedenontwerpers zult u het toch niet kunnen opnemen, stelt u zich daar maar niets van voor. Zij hebben onlangs hun nieuwe voor- jaars- en zomerhoedencollectie gelan ceerd en wat wij zagen was bijzonder gracieus, grappig en elegant en ook wel eens vergezocht. Maar de moeite van het kijken waard zijn ze ln ieder geval wel. Het materiaal dat gebruikt werd, is niet zo opvallend, voorname lijk vilt en katoen. Strohoedjes, in welke vorm dan ook zagen we bijna niet. Een stap in de goede richting was een creatie uit de serie avant-garde hoe den van voorjaar en zomer 1966. Het was een kanten hoedje, kennelijk ge ïnspireerd op klederdrachten. De hoed, vervaardigd uit katoenen grove kant lijkt op een hoofddoek, die op een bepaalde, elegante manier om het hoofd is geknoopt. Dit fraaie hoofd deksel bestaat echter niet uit een grote lap, maar is wel degelijk een hoed. Wit kant wordt de komende zomer toch wel veel op het hoofd gedragen, l«t u maar eens op. Toon me uw woning en ik zal u zeg gen wie gij zijtOnze woning, het eiland van rust. in de nog al zenuw achtige bezigheid, die leven is, of het nu een eigen huis, een flat of een tij delijke kamer is. Daarom doen we wijs ons te omringen met een, op ons per soonlijk afgestemd, milieu, want een goed interieur is rustgevend. We kiezen hiertoe in de eerste plaats meubelen die zijn aangenast aan onze levenswijze, aan de fysieke en psychi sche behoeften en aan onze menselijke maat. Verder moeten we een klein beetje kunnen toveren. Toveren met meetlat en potlood, met het oog op de rulmteverde'lng, de plaatsing van de meubelen en de verdere attributen van een huls, en bovenal toveren met kleuren en materialen, die nu een maal het aanvullende en decoratieve element uitmaken. Het geheim van gezelligheid? We kun- Deze opvallende hoed wordt „Abitre" genoemd en is vervaardigd van een witte vilten stof. Het oog van de draagster van deze panama wordt geaccentueerd door enorme wimpers van stro, die op de hoed zijn aangebracht. ,.Tal]y Ho" is de naam van dit ontwerp dat uit gevoerd werd in rood organza en tot de modellen van Nicki Ross behoort. Door de grote kokarde middenvoor doet deze hoed soldatesque aan. nen geen gezellig interieur maken door meubelen te kopen, die op zich zelf gezellig zijn. De sfeer wordt im mers in hoofdzaak bepaald door de opstelling van de meubels, het karak ter der kleuren en materialen .het juist in de praktijk brengen van nieu we ideeën, het liefdevol uitzoeken en door onze fantasie te gebruiken. Dit alles bij elkaar drukt de eigen stem pel op onze woning. Een intieme op stelling van de meubels. Is wel be langrijk en warme kleuren geven warmte en beslotenheid. Bezit! Wonen betekent ook bewonen, bezit ten. Het betekent dat we het ons bij voorbeeld heerlijk gemakkelijk willen maken met bonte kussens ln vrolijke kleuren op een bank of zelfs, quasi nonchalant, op de vloer. Jonge mensen kiezen hiervoor vaak bizarre natronen naast effen tinten, om steeds weer nieuwe combinaties te kunnen maken. Geheel in de geest van de tijd. afwisseling en beweegliik- held' Dit betekent niet. dat we niet degelijk moeten overleggen bij het kiezen van decoratieve stofjes want tenslotte moet, wat ons nu bevalt, ook morgen nog aan onze wensen vol doen. Wie graag veel luimte om zich heen keeft een Draktisch interieur wil, dat weinig onderhoud vraagt, doet een keus uit moderne meubelen en mate rialen. Wie liever een heel intiem in terieur hepft met knusse hoekjes, een gezellige, sfeervolle verlichting, warme tapijten en comfortabele zitmeubelen, kan ook gerust uit moderne modellen kiezen, maar kan daar ook wat antiek bij plaatsen. Een paar antieke voor- wernen kunnen een heel mooi contrast geven. Voorzichtig! We moeten alleen niet overdrijven. Al te grote dessins, hoe betoverend ook, kunnen een ruimte te veel „verklei nen", aan de ande-e kant „verdwij nen" zeer sierlijke dessins in heel grote ruimten. We kunnen met kleuren weinig fouten maken, als we zorgvuldig elke klen- van een gekozen gedessineerde stof. een effen toepassing herhalen. voorbeeld hiervan zouden we willen noemen een beige, groen en rood ge dessineerd gordijn, waarvan we het beige in het kleed, het groen in de -meubelkleding en het rood in de kus sens zouden willen herhalen. Spreien met grote dessins kunnen aan slaapkamers een verzorgd aanzien en vriendelijke noot geven, behalve na tuurlijk als ook de toilettafel en de gemakkelijkleunstoel met de zelfde stof bekleed zijn, want overdaad schaadt. Zelf proberen Zo bestaan er tientallen mogelijkhe den, die zowel in sfeer als ln artistieke waarde niet voor elkaar behoeven on der te doen. Een smaakvolle inrichting is echter echt geen kwestie van geld alleen. Goede artistieke oplossingen kunnen een eenvoudig interieur, dat het luxe element dus mist, immers heel gezellig en sfeervol maken? Ook het zelf-doen kan een bijzonder gezellige inrichting tot gevolg heb ben. „Zelf gemaakt" zijn twee sim pele woordjes waarin een geheime trots schuilt, als de gasten vol bewon dering zijn over het smaakvolle inte rieur. Welk jong echtpaar is niet trots op de beeldige kleine woning, die met veel handigheid, smaak en weinig geld een „home" geworden is? Hij heeft er menige vrije avond en menig vrij week-end voor opgeofferd en zij ontdekte haar smaak voor kleuren en decoreren. Als resltaat ontstaat een absoluut per soonlijke en originele inrichting, deels gemaakt uit oud meubilair, deels be staand uit voor weinig geld gekochte meubelstukjes. Schroeivlekken in een linnen stof kunt u verwijderen door de plek voch tig te maken en in de zon te leggen. Zonodig herhalen. Marmer kunt u weer opknappen met een papje van poestpoeder en citroen sap. Nawassen met water en zeep en goed afspoelen. Tenslotte als het marmer goed droog is. nabehandelen met witte was en opwrijven met een flanellen doek. Tergalmantel met witte ondergrond en marine blauwe ruiten. Deze kraag wordt vlinderkraag genoemd. De lage ceintuur accentueert de aangegeven taille. Ze zijn al niet zo nieuw meer, die korte rokken Ungaro, de grote Franse mode-ontwerper is er mee begonnen en het is intussen al geheel in Neder land doorgedrongen Hier en daar zien we de bottlge knieën al onder de rok uitsteken en, omdat deze winter nogal koud uitvalt, zien we hier en daar ook al leuke, zij het onelegante, kniewar- mers. Als de zomen van de jassen hoog hangen, moet vanzelfsprekend ook de rok er onder kort zijn. Maar zo wijs waren we al, als hier en daar een stuk rok oncler de jas uitkomt, staat dat onverzorgd en dat moeten we beslist zien te voorkomen De Neder landse vrouwen zien er trouwens toch niet al te netjes uit. Onlangs hadden we een Fransman op bezoek, die nooit eerder hier geweest was. *n he eerste dat hem opviel aan de Nederlandse vrouwen in het algemeen was dat ze er zo slordig bij liepen. Afgetrapte schoenen bij het winkelen, een oude hoed of een raar gebloemd hoofd doekje en vaak nog een kleurloze regenmantel. Het is zeker, dat het stadsbeeld totaal zou veranderen ten gunste als we alle maal eens kleding kochten in leuke vrolijke kleuren. Maar zorg er dan wel voor dat u er verzorgd uitziet, want anders lijkt het nog nergens op. De oplossing Maar om weer terug te keren tot de korte rokken, men heeft er al iets op gevonden, op die b-ttig? knieën. Er zün speciale masseurs, die dag in dag uit knieën masseren, zodat ze een mooie vloeiem"- lijn krijgen gerust gezien kunnen worden. Trouwens, als u al een korte -ok hebt aangeschaft of met plannen roondloopt het alsnog tc doen, omdat iedereen er langzamer hand toe overgaat, dan zult u het nog drukker krijgen met uw lichaamsver zorging. want nu moet er ook extra aandacht worden besteed aan de knie. De huid van de knie is meestal, voor al in de winter, enigszins rood en ruw. Als u dan met een korte rok nadruk kelijk uw knieën wilt tonen, moet u er ook voor zorgen dat ze inderdaad het tonen waard zijn. Zo brengt elke verandering in de mo de steeds weer iets moeilijks met zich mee. Niet alleen de lengte van de rok of van de jas ió erg afhankelijk van de ideeën van de ontwerpers, ook de stof waarvan de kleding wordt vervaardigd, verandert nog al eens. De laatste tijd horen we steeds vaker de naam tergal vallen. Dat is een soort wollen stof met een katoen achtig uiterlijk. Het draagt erg pret tig en is zeer sterk. Er worden niet alleen japonnen van gemaakt maar ook mantels en pantalons, een uitge breid aantal mogelijkheden dus. Als maar nieuwe dingen worden ver zonnen op het gebied van onze kle ding, nieuwe lijnen, nieuwe modellen en nieuwe stoffen. U kunt dus ruim schoots uw keuze maken in de mode magazijnen. Benut u deze mogelijk heden daarom en kies voor het ko mende voorjaar iets vrolijks en iets dat u heel leuk staat. Wist u dat u daarmee onbewust de mensen om u heen een groot plezier doet? Appelmoes zonder suiker maakt u van half om zure en zoete appelen. De zoet appelen moeten eerst gekookt worden .Naderhand voegt u er de zure bij. Moet u andijvie een paar dagen be waren, wikkel de kroppen in een stuk nat papier. Een nieuwe aluminium ketel kunt u het best een paar keer uitkoken met water waarin u een flinke scheut azijn hebt gedaan. Natuurlijk goed naspoe len met schoon water. Last van uienlucht aan uw messen? Haal ze na het gebruik even door een (gas)vlam en de lucht is ver dwenen. Prefereert u een roodachtige glans op uw koperwerk, wrijft het, na het schoongemaakt te hebben, op met een prop papier met as van kool of turf Honing smaakt lekkerder als u het sap van een h^-lve citroen door de inhoud van het potje roert. Is de tomatensoep te scherp, doe er dan wat koffiemelk of room in. Fluwelen stoffen kunnen behandeld worden als wollen stoffen, zij mogen niet gewreven of geknepen worden ook niet tussen weken, wassen of spoelen in. Een wollen vest, dat wijder geworden is door het wassen, kunt u weer nor maal krijgen door het vest goed nat te maken in lauw water en het op een badhanddoek in model te laten drogen. Ranjavlekken in een wollen vloerbe dekking kunt u verwijderen met alco hol of eau de cologne. Goed blijven wrijven tot dc vloeistof geheel ver vlogen is. Een eenvoudig uitgaangsjurkje van tergal met een dessin van onregel matige vierhoeken. Het oorsierraad is vervaardigd door Michel Berchot. Een geometrisch model van Fouks vervaardigd van tergal. Het jasje Is helemaal afgezet met een marine blauwe bies. De plissérok is evenals het jasje wit. Rauwe groente heeft de meeste voe dingswaarde en is net smakelijkst wanneer zij: zorgvuldig maar vlug is gewassen en niet enige tijd fijngesneden in water heeft gestaan; voldoende fijn verdeeld is; hoe har der de groente, hoe fijner zij ver deeld dient te worden; metzorg aangemaakt en op smaak gebracht is (bij harde groente het sausje enige tijd laten intrekken). Men kan sla aanmaken met: een mengsel van 1 a 2 d ®n sla olie, 1 deel azijn of citroensap, een snufje suiker, zout (en peper) en eventueel tuinkruiden en/of fijn gehakte ui; een fijngemaakte gekookte aardap pel, vermengd met olie, azijn of citroensap, zout (peper, mosterd en tuinkruiden) een hard-of zachtgekookt ei, fijn- gedrukt en vermeng met azijn of citroensap, olie, zout (peper, mos terd en tuinkruiden); enige lepels karnemelk of (uitge lekte) yoghurt m^t een snufje sui ker. zout (peper) en tuinkruiden; klaargekochte slasaus, al of niet vermengd met tomatenketchup of tuinkruiden; mayonaise, naar verkiezing ver mengd met tuinkruiden of fijn gehakte augurkjes. De tuinkruiden, die men kan gebrui ken, zijn. fijngesneden peterselie, sel derij. bieslook, dille, kervel, bonen kruid, marjolein en venkel. De hier volgende recepten dienen slechts om u een Idee te geven van de wijze, waarop men rauwe groente toebereiden kan. Zelf kunt u nog talloze andere com binaties van groenten bedenken. Of het gerecht smakelijk wordt, hangt in hoofdzaak af van de zorg waarmee de sla wordt toebereid en op smaak af gemaakt. SLA VAN WITLOF EN BIET 12 kg witlof. 2 rauwe of gekookte bie ten, peterselie of selderij, een slasaus. Het witlof schoonmaken (de buitenste bladeren zodanig afschrappen of weg snijden, de stronk afsnijden en het bittere merg verwijderen), wassen en zo kort mogelijk voor de maaltijd zeer fijn snijden. Een slasausje ma ken. De bieten schillen of stropen en fijnraspen De bieten en het lof met het sausje aanmaken en zonodig nog wat zout toevoegen. De sla in een schaal overdoen en met fijngehakte peterselie of selderij bestrooien. Andijvie met appel of tomaat 1 struik andijvie, 2 zure appelen of 2 tomaten, een slasaus. Bruine delen van de andijvie verwij deren. De andijvie wassen, zeer fijn snijden en goed laten uitlekken. Een slausaus maken. De appelen schil len en raspen of de tomaten (schillen en) in blokjes snijden. Appel of to maat met de slasaus en de fijnge sneden andijvie vermengen. Zonodig nog wat zout toevoegen. De sla ln een schaal overdoen. Andijviesla smaakt bijzonder goed bij bruine bonen, aardappelen en spek saus.

Soester Courant | 1966 | | pagina 11