Soest toen - Soest nu Frankrijk en de veertien 't Goed voor pak op de broek Waterbeheersingfs - plan Het oog gericht op de komende verkiezingen V.V.V.-nieuws Vrijdag 18 inaarl 1068 Uitgave Drukkerij Smit - Soest 11066 45« 15e jaargang no. 22 ■tureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 20a. Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 3c eerste Soester kievitseieren Het afscheid van controleur Maatman Ernstig fabrieksongeval Collecte Reumabestrijding Gluurder gegrepen Dame onwel geworden Nog een gluurder Cursus ..Het Kleuter en Kinderlied" Weer een dreiging voor de Soester boeren V oor jaarsbloemen- tentoonstelling Filmmiddag Katli. Bejaarden Filmmiddag speeltuin ver. „Het Hart" Abonn. p. kwart. f 2.75 - per post f 3J25 SOESTERtiiOURANT DOSt f 3.25 Verschu Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Natuurlijk zijn er tijdens en na de huwelijksvoltrekking van prinses Bea trix met Claus van Amsberg toch nog relletjes in Amsterdam voorgekomen We noemen dit ..natuurlijk" omdat zo'n feestelijke stoet gaande door een strenge afzetting van militairen en politie een prachtige gelegenheid voor een wat losbandige jeugd betekent om zich daarbij ook te laten gelden en er wat relletjes bij uit te lokken. Dit te meer omdat men al lang van te voren was opgestookt door de te genkantingen die tegen dit huwelijk ontstonden, zodat het de schijn kon wekken alsof men herrie maakte uit politieke overtuiging. Niets is minder waar. want hier waren hoofdzakelijk langharige, ongewassen, wat losbandige jongelui aan het werk, die de oorlog niet of althans niet be wust hebben meegemaakt, die nog nauwelijks een politiek inzicht heb ben. maar zich wel geruggesteund wisten door tegenstanders van dit huwelijk en of het koningschap. In ieder geval bood alle gewichtigheid rondom deze huwelijksvoltrekking een dankbare gelegenheid voor de grote- stadsjeugd om kattekwaad uit te ha len Dat is de opgeschooten jeugd eigen bij massale gebeurtenissen Even vanzelfsprekend is het .dat de Amsterdamse politie hiertegen door tastend moest optreden Men kan op zo'n dag en bij zo'n gelegeneid, waar vrijwel het gehele volk in meeleeft, de jeugd natuurlijk niet haar gang laten gaan en relletjes doen veroorza ken. Dat weet die jeugd ook heel goed. maar ze probeert eenvoudig tot hoever men kan gaan en de politie toch wat te treiteren. Wij achten het in zekere zin toch een prestatie dat men kans heeft gezien om bij het naderen van de stoet rookbommen op de weg te gooi en Daar is zelfs een zekere moed voor nodig, want de daders konden begrijpen dat ze bij ondekklng hard handig opgepakt zouden worden. Even vanzelfsprekend begrepen al die jongeren, dat bij het veroorzaken van andere relletjes in de stad de politie, die een spannende dag beleefde, niet al te lankmoedig kon optreden om ordeverstoringen de kop in te druk ken Dus werd er. na voldoende waar schuwing. dan ook lustig gebruik ge maakt van de gummistokken en hier en daar rake klappen uitgedeeld. Dat was niet anders dan hun verdiende loon, waneer men zich na de waar schuwing niet terugtrekt. Dat geldt evenzeer ten aanzien van ouderen die het geval staan aan te zien en zich daardoor min of meer vereenzelvigen met de alom zich ver spreidende jongeren. Ook politieagen ten zijn maar mensen en wanneer ze getergd worden, kunnen zij natuurlijk niet eerst nagaan of men toeschouwer of mededader is Zij maken ruim baan. zoals hun plicht is. onverschillig wie hen in de weg staat. Deden zij dit niet, traden ze te lankmoedig op, dan zou de po litie meer blaam trefJen dan bij een onder zulke omstandigheden begrij pelijk energiek optreden. Toch zijn er weer mensen, die dit politie-optreden aan de kaak willen stellen, die het willen doen voorko men alsof de politie veel te hardhan dig is opgetreden en ..met wellust" heeft toegeslagen. Een Jan Wolkers heeft er om te ken nen gegeven zijn van de gemeente Amsterdam ontvangen literatuurprijs te willen terugsturen. De man geeft er slechts temeer door te kennen, dat hij inderdaad niet volwassen is. zoals uit zijn boeken ook valt op te merken. Een raadslid stelt er net college vragen over. Zo maakt men over dit alles weer een misbaar alsof er iets afschuwe lijks is gebeurd, terwijl er niets an ders aan de hand was dan het uitha len van kattekwaad en het uitlokken van relletjes door een stel jongeren, waarvoor deze jongeren zeker een pak slaag toekwam. Wat zijn het toch voor gefrusteerde figuren die hieruit weer munt willen slaan voor hun eigen belangrijkheid door zich openlijk tegen dit politie optreden te keren? Het sop is de kool niet waard, maar zo maakt men die jeugdrelletjes weer belangrijker dan ze zijn. Politieke be tekenis is er bepaald niet aan te hech ten. de heer Pardijs, hoofdcontroleur P.M.D de heer J v. d. Goot. inspec teur N.R.S., de heer T Verbree, na mens de bond van melkcontroleurs en de heer K Lam, die allen het werk van de heer Maatman in zeer waar derende woorden schetsten en deze woorden vergezeld lieten gaan met de aanbieding van diverse cadeaus. De heer Maatman dankte voor de hul de en verklaarde zijn werk altijd met plezier gedaan te hebben er dit niet anders als zijn plicht beschouwde. Dit jaar niet één eerste Soester kie vitsei maar drie. die in één nest wer den gevonden door de 12-jarige Jan van Schaffelaar, Koekoeksweg 7, leer ling van de 6e klas van de Groen van Prlnstererschool Jan heeft alle 3 exemplaren aan de burgemeester aan geboden. Zoals wij reeds in onze vorige editie mededeelden heeft de heer J. Maatman zich teruggetrokken na een 25-jarige staat van dienst als controleur van de Rundveefok- en Controlevereniging Soest. Op de laatste vergadering heeft men dat niet ongemerkt voorbij laten gaan. Ér werden zeer waarderende woorden aan zijn adres gericht. U heeft, aldus de voorzitter, de heer L J. Dooper onze vereniging tot grote bloei gebracht. Het lag niet aan u, dat door teruggang, een fusie nood zakelijk was met de fokvereniging Baarn-Eemnes. Wij hebben steeds als vrienden samen gewerkt en ik ben verheugd, dat wij als vrienden scheiden Als afscheidscadeau kreeg de heer Maatman een elektrisch scheerappa- raat en een platenbon, terwijl mevr. Maatman bloemen kreeg aangeboden. Ook de rijksveeteeltconsulent ir. Van Ooijen. prees de scheidende funktio- naris en stelde vast. dat de heer Maat man zich altijd een eerlijk en be trouwbaar controleur had getoond. De rijksveeteeltconsulent overhandigde •en vulpenset met inscriptie. Vervolgens voerden nog het woord De crisis in de N A V O is niet zo zevr van militaire aard, maar daarom des te meer van politieke Immers: mill- tair was het Franse lidmaatschap van I de N.A.V O al geruime tijd amper meer symbolisch. Er komt nu alleen 'bij dat de hoofdkwartieren, luchtbases, aanvoerlijnen moeten worden ver- plaatst. Dat zal veel geld en wat moeite kosten, maar het is te doen. Een N.A.V.O zonder Frankrijk is zeer wel mogelijk en het hoeft niet eens 1 zo'n verzwakking te betekenen Dat zal dan ook wel zo gebeuren zelfs het NAVO.-lid dat de meeste moei lijkheden zal hebben. west-Duitsland heeft dat bij monde van onderminister Von Hase al laten verluiden. Deze zei ..beter een N A V O zonder Frankrijk, dan geen N.A.V.O." De veertien overige leden zullen in die zin dan ook wel een Franse uittocht opvangen En Intussen ook wat harder gaan denken over een hervorming van die collectieve defensie-organisatie, want het is zeker niet alleen president De Gaulle die meent dat die nodig herzien moet worden Slechts zijn deze veertien het zeker niet met hem eens over het hoe. Al jaren heeft president De Gaulle in de N A V O. gewurmd om een reorgani satie te bereiken die hem - of Frank rijk. maar is in zijn ogen waarschijn lijk hetzelfde - daarin meer zeggen schap biedt. Om de macht Het steekt hem kennelijk dat Frank rijk als N A V O -lid niet dezelfde vrij heid van handelen heeft in de wereld politiek als de V Szelfs niet nu er ook een Franse kernbom is. Dat die inderdaad bestaande Ameri kaanse vrijheid tot handelen bestaat, is echter niet een kwestie van het meer soevereiniteit bezitten, maar zuiver en uitsluitend een gevolg van de enorme militaire en economische macht die Washington, plus - en daar zal presi dent Johnson lang niet in alle geval len zo gelukkig mee zijn - een enorme verantwoordelijkheid die de V S. in vele gevallen terstond aanwijst om iets te doen wanneer er in de wereld iets ge beurt. Frankrijk is noch door macht in staat, noch door zijn politiek leiderschap ge noopt een dergelijke rol van grote mo gendheid te vervullen. Dat is de rea liteit. maar die zint president De Gaul le niet, weshalve hij zijn eigen reali teit maakt. En die is dat hij kan ope reren in 'n zekere veiligheid, die door de N A V O. ontstaan is, en onder be scherming van een stevige kernpara plu. die van Amerikaanse makelij is. Zonder deze zou hij niet in staat zijn zijn eigen weg zozeer te gaan alc hij dcet. Over soevereiniteit gesproken Een duidelijk punt hierin is ook wel. dat Frankrijk er de nadruk op legt. dat zijn uittocht uit de N.A.V.O., dat is de organisatie, niet betekent dat het ook afziet van het Noordatlantische verdrag zelf Eén belangrijk element kan hij namelijk niet missen het vroege waarschuwingssysteem van ra darposten e.d. dat is opgezet en dat de informatie moet geven die hij nodig heeft om ooit zijn eigen Force de Frap pe in actie te brengen. Voor het overi ge is het zo - de Britse minister van buitenlandse zaken. Stewart, heeft het al gezegd - dat het verdrag niets is zonder de organisatie. Het verdrag is een stuk papier, inderdaad.... het machtselement dat het verdrag inhoud geeft, is die collectieve organisatie die Parijs nu wil verlaten. Terwille van Moskou. Het is niet onmogelijk dat De Gaulle Bij de NV Golfcarton- en Papier Industrie ..Mercurius" heeft een ern stig ongeluk plaats gevonden. De 51- jarige A v. B. uit Baarn, die bezig was met een vorkheftruck rollen pa pier van 12.000 kg te verplaatsen, kwam plotseling, door verschuiving der rollen, onder zo'n zware rol te recht en moest in zorgwekkende toe stand naar het Academisch Zieken huis te Utrecht worden overgebracht. Een reumapatiënt is een mens zoals u en wijAlleen weet hij echter wat het betekent reumapatiënt te zijn. Het is uw zaak er aan mede te werken deze mensen hun moeilijke bestaan zo veel mogelijk te verlichten. Dit kan door het Nationaal Reumafonds te steunen. Door met uw financiële bijdrage een klein deel van uw geluk te schenken aan hen die het zo dringend nodig hebben Met uw bijdrage kunnen vele reumapatiënten weer genieten van die kleine dingen, die voor een gezond mens zo vanzelfsprekend zijn. Alleen met uw hulp kan het Reuma fonds zijn zware taak blijven uitvoe ren en een leger van artsen, verpleeg sters. masseurs en maatschappelijk werksters in staat stellen tegen deze gevreesde ziekte ten strijde te trekken. Toon uw medeleven door steun aan de collecte die in de komende week (van 21 tot en 26 maart) huis-aan- huis in Soest wordt gehouden. eerder dan men verwacht met dit of fensief tegen de N.A V.O. is begonnen omdat hij binnenkort op bezoek gaat in Moskou en daar een goede beurt denkt te maken met zijn losheid van de voornaamste militaire factor aan de Russische westgrens. Of dat zo zal zijn is nog de vraag. De N. V.O. is opgericht met het voor uitzicht van een onafhankelijk west- Duitsland en de organisatie was ook een methode om het leger van die nieuwe staat terstond in te kapselen dat het voor niemand een bedreiging kon zijn Zo ligt de situatie nog het Duitse le ger is vrijwel geen zelfstandige een heid. maar een onderdeel van de N A VO. dus ondergeschikt aan het inter nationale commando Bewoners van het buurtschap Het Hart betrapten maandagavond de 18-Jarige J W M van E uit Baarn bij het begluren van hun woningen Buurtgenoten achtervolgden dc man en konden hem staande houden Zij waarschuwden de politie die M arres teerde De 75-jarige mevr. B E. v. d B-B werd door buren op de gang van haar woning in de Rubenslaan in bewuste loze toestand aangetroffen en vervoerd naar Zonnegloren Zij lijdt aan sui kerziekte. Dc verpleegsters van „Zonnegloren" hadden de laatste tijd herhaalderlijk last van een persoon, die hen op de een of andere manier begluurde. De politie werd hiervan in kennis gesteld, die J M V nuit Amersfoort hierbij op heterdaad betrapte. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. Wat gebeurt, wanneer Frankrijk hele maal uitvalt Logisch te verwachten is, dat de Amerikanen dan in sterkere mate relatie zoeken met de enige an dere macht van betekenis op het con tinent en dat is dan Bonn Een nauwer aanhalen van die trans atlantische band moet haast wel lei den tot een grotere Duitse invloed in het geheel, iets wat de Amerikanen als het ware kan worden afgeperst onder de dreiging dat ze anders hun laatste bruggehoofd in west-Europa verspelen. Tot dusverre konden dultse verlangens afgewimpeld worden met de medede ling, dat iets onmogelijk was omdat dan automatisch het zelfde ook aan Frankrijk moest worden toegestaan, maar die barrière voor Bonn's eisen gaat vervallen. Of men dat in Moskou, met zijn grote vrees voor Düitslands militaire mogelijkheden, graag ziet? Het is zeer onwaarschijnlijk. Trouwens - ook in Engeland en in de rest van Europa zou een ontwikkeling in die geest niet gewaardeerd worden Voorlopig kan men dan ook wel stel len dat De Gaulle zijn mede-Europe anen niet zo'n beste dienst heeft be- Muziek kan in het Jonge mensenleven een grote betekenis hebben, zowel in algemeen vormend opzicht als voor de ontwikkeling van het gevoelsleven. Muziek kan tevens later een onmis baar bezit betekenen. Geef daarom u kind de kans muziek of zang te leren Te dien einde heeft de Amersfoortse Muziekschool een cursus van 10 les sen ingesteld, die vanaf 21 maart tot 6 juni as. op iedere maandag zullen worden gegeven. U kunt nadere inlichtingen bekomen aan de Amersfoortse Muziekschool. Zuidsingel te Amersfoort of telefonisch onder nr. 14141 en 18427. Dc waterhuishouding in de ingelanden van dc waterschappen De Langelnd- sche Maten en Isselt-Middelwijk komt waarschijnlijk tot een oplossing. De. leden machtigden hun bestuur een plan voor de waterbeheersing op te laten stellen en daarvoor een cre- diet van maximaal 15 000.— uit te trekken. De Nederlandse Heide Mij berekent voor de opstelling van het plan 9000,-• terwijl het technisch bureau van de Unie van Waterschappen de bema ling voor haar rekening neemt voor 6000.-. Men hoopt nog dit Jaar met de werk zaamheden te beginnen De kosten van de verbeteringen zullen volgens een bepaald systeem moeten worden opgelost. Als alles verder naar wens verloopt, zal een concreet plan over vier maan den ter tafel komen De vergadering, die in De Gouden Ploeg werd gehou den. besloot ook nog contact op te nemen met de Ned Spoorwegen ten einde de gevaarlijke overgangen te beveiligen. De heer A P Hilhorst heeft op de jaarvergadering van de A.BTB een niet zo'n prettig geluld laten horen voor de boeren in Soest. Volgens de heer Hilhorst krijgt de nieuwe rijksweg lb een tracé, dat nabij de Maatweg de spoorlijn Amsterdam-Amersfoort kruist en na een grote bocht tot de rotonde bij Amersfoort parallel zal lopen aan de spoorlijn. Onnodig te zeggen, dat de Soester boeren weer gronden zullen moeten offeren Een voorlopige pleister op de wonde is. dat de heer Hilhorst de ver werkelijking van deze plannen niet binnen de 10 jaar vorwacht In oktober van het vorige jaar hebben de leerlingen van de Openbare Lagere School aan de Beetzlaan bloembollen mee naar huis gekregen in een pot, om in de tuin te overwinteren. Eind februari zijn die potten weer opgegraven, teneinde de narcissen, tul pen. hyacinten en blauwe druifjes in de kamer in bloei te trekken Zaterdag a s., van 3-6 uur en van 7-8 uur. zijn de resultaten daarvan te zien in de school, waar geurende bloem perken en bloeiende voorjaarsheesters u uitnodigen een poosje van de nade rende lente te genieten. Woensdag 23 maart, des middags 2 uur. geeft de R K. bejaardenzorg, in het St Josephgebouw aan de Steen- hoffstraat, een culturele middag voor bejaarden. Vertoond zal worden een gelulds-kleu- renfilm over de Folklore in Duitsland. De toegang is vrij Pleintje Soesterbergsestraat met molen 1921 Pleintje Soesterbergsestraat 1966 O Het is een feit, dat oudere mensen de verleden tijd veel en veel beter vinden dan de huidige Toch ben ik er altijd een beetje huiverig voor te zeggen, dat er iets anders was in mijn tijd, om dat ik mij verbeeld, dat ook deze tijd mijn tijd is. Als ik dit voorbehoud maak. dan moet ik zeggen, dat ik, zo kort voor die grote gebeurtenis, nog maar steeds enthousiast kan worden voor de ko mende verkiezingen Dat was toch heus anders in „mijn" tijd! Lieve deugd, wat hebben we met ons plak- en smeerwerk destijds een ple zier gehad op onze nachtelijke toch ten door ons slapende dorp Soms beleefde je nog de sensatie te worden nagezeten door de politie. Ik geloof niet dat al dat kalken en plakken van enige invloed was op de uitslag van de stemming, maar je had in elk geval het gevoel, dat je meehielp je deed wat Met hoeveel plezier ging je de volgen de ochtend de 's nachts bewerkte stra ten langs, om met genoegen vast te stellen, dat de plaat, die je zoveel moeite had gegeven er nog zat - of niet natuurlijk. Dat was heel wat anders dan de of ficiële borden, die tegenwoordig op officieel aangewezen plaatsen worden geplant en waarop rustig partij naast partij pronken. Ik vroeg me af waarom voor de ver kiezingen niet een moderner reclame wordt toegepast Ik denk, dat onze reklame-experts te nuchter zijn om aan politiek te doen. of.... dat zij te hoge financiële eisen stellen om voor de een of ander eens een „lekkere" reklamekampagne op touw te zetten. Die heren zouden het - gezien hun prestaties in de gewone reklame - waarschijnlijk over een heel andere boeg gooien. Even heb ik mij ingedacht hoe zo'n reclame zou worden gevoerd Ik geef u de verzekering dat de beeltenis van een of andere meneer - al had hij ook nog zulk een vertrouwenwekkend of stoer voorkomen, op geen enkele reklameplaat zou verschijnen. Onze reklame-expert zou wel wijzer wezen. Neen. een lieftallig meiske zou met haar bloemzoetste glimlach verzekeren, dat zij die en die kandidaat zou stem men en zij zou zo dringend en zo lief kommanderen. dat wij dat ook moes ten doen. dat het sterke geslacht daar zeker niet onverschillig onder zou blij ven. En gelooft u maar. dat ook onze stemgerechtigde dames door dergelijke platen zouden worden geimponeerd. Vast wel, want als ik in mijn krant zie, hoe aardige jonge dames elkaar opwekken, dit of dat bleékpoeder te gebruiken - als ik in de praktiijk zie en konstateer. dat zij het doen ook en dat die dure advertenties met die lieve meisjes altijd weer hun geld op brengen, dan zou ik willen adviseren laten we d«i volgende keer de massa zo eens aanspreken. Voor deze keer is het natuurlijk te laat - daarvoor zijn wij al te ver in ..het seizoen" Maar voor de volgende reis zou ik toch willen vragen: „Kunnen de re- klame-vaklui die propaganda niet ver zorgen?" KANTMAN. Het bestuur van de speeltuinvereni ging „Het Hart" houdt morgen zijn 4e en laatste filmmidag voor de kin deren van de leden der vereniging in gebouw „Credo" aan de Julianalaan Er is nog een beperkt aantal plaatsen beschikbaar voor kinderen van niet leden. Er zijn .veer een drieal wandelingen voor u samengesteld, zodat wij de wandelenthousiasten nu zeven uitge stippelde tochtjes kunnen aanbieden. Onze V V V-leden kunnen deze ge gevens gratis bij ons krijgen. Van de niet-leden wordt een kleine vergoe ding gevraagd. De grootste wandeling neemt ander half uur in beslag, de kleinste drie kwartier. In een vouwblad „Schipper mag ik overvaren", worden u gegevens ver strekt over boottochtjes in het rivie rengebied van Merwede. Maas en Waal en bezichtiging Slot Loevestein. Het slot is geopend van maart t.m. okto- ger van 9 tot 18 uur. Bisbostochten kunnen uitsluitend in de maanden juli en augustus gemaakt worden. In genoemd vouwblad wordt u uitvoe rig ingelicht. Komt u het tijdig halen, want in de zomer is het misschien uitverkocht. Wie gewend was bij ons te boeken voor buitenlandse busreizen met de firma Lindbergh, kan zich nu wenden tot ons reisbureau, buurman Ruys Co die deze boekingen graag voor u verzorgt. U weet hetGezellig door onze V V V.-deur naar „de poort tot de ge hele wereld". Dagelijks binnenwippen tussen 9 en 12 uur. Tot slot willen wij uw nieuwsgierig heid prikkelen. Er gaat namelijk weer iets bijzonders gebeuren in ons V.V.V.- leven. Leest u vooral ons V.V.V -nieuws de eerstvolgende weken, waarin wij een tipje van de sluier zullen oplichten.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1