Financieel-economiscli onbe hagen tijdens verkiezingen VERHUUR 25 KORTING J. C. Rrouwer en Zn, MARCHAL - HAARMODE Wilson wil van de schopstoel al Verlovingsringen Ie of 2e klas zetter machinezetter Schilder goed en snel met JUWEEL ENAMEl^ SOESTER 01AS- EK VERFHANDEL, Soesterbergsestraat 52, Soest Openbare bibliotheek S.E.C.-nieuws S.EoC. zaterdag B.D.C.-nieuws DRUKKERS! SMIT Engeland neemt afscheid als wereldmacht Dames Fantasieringen Heren Zegelringen Het is bijna opvallend dat wij zo kort voor de belangrijke verkiezingen voor de provinciale staten in een soort politieke leegte tasten. Terwijl anders de politieke partijen zich uitsloven in het presenteren van een heel arsenaal van schone beloften, is er ditmaal sprake van een lege doos of een volle doos met oude leuzen. Betreurenswaardig is nog meer dat de politieke voorlichting heeft gefaald in een scherp omlijnde presentatie van het belang van het provinciaal bestuur. Men geeft er de voorkeur aan te hakketakken over landsproblemen, waarbij de eerste-rangs vraagstukken worden vermeden. Die eerste-rangs vraagstukken vinden wij in de ver snelde inflatie, in de kansen op een voortdurende welvaartsstijging, in de toekomst van de EE G om maar bij de economische problematiek te blij ven. En die problematiek zal onze landspolitiek blijven beheersen, al ma ken wij dan wel eens graag een uit stapje naar het radiobestel of naar de tegenstelling tussen confessionele of niet-confessionele partijpolitiek. van SERVIES - GLAS - BESTEK, STOELEN. TAFELS enz. enz. Met bijlevering van DRANKEN op SERVIES. GLAS EN BESTEK Vraagt onze prijscourant. WIJNHANDEL - SLIJTERIJ Steenhoffstraat 64 - Telefoon 2551 Louter tegenvallers? Uit de zwijgzaamheid in het koor der politieke voorzangers kan maar één conclusie worden getrokken in dit jaar zullen wij weinig meevallers krij gen voorgeschoteld, ongeacht de rege ringssamenstelling. De zittende rege ring voelt zich voorlopig veilig op haar zetels en er zou wel een formi dabele frontverschuiving uit de stem bus moeten komen om ons land voor een kabinetscrisis te plaatsen. Een re den om impopulaire maatregelen te verwachten, waarvan de belangrijkste wel na de gemeenteraadsverkiezingen zullen afkomen. Daarbij zal de vroeger beloofde belastingverlaging op het spel gezet worden. Niet alleen de voorzitter van de S E R De Pous heeft een balletje opgegooid over de mogelijkheid deze verlaging niet te laten doorgaan, maar in poli tieke kringen in Den Haag wordt er over gesproken. Daarnaast zijn wij er nu wel van op de hoogte dat het met de financiële situatie in een aantal vooral grote gemeenten zeer slecht is gesteld. Dit kan niet onbeperkt voort duren en zal er minimaal toe leiden dat de boog der gemeentelijke belas tingen zoveel mogelijk gespannen zal worden. In de derde plaats hebben enkele bewindslieden al gewezen op de noodzaak tot verdere aanpassing van het Nederlandse prijspijl. Niet veel goeds Dergelijke profetieën duiden op prijs verhogingen, die trouwens al aan de orde van de dag zijn en op komende verhogingen van indirecte belastingen, waarvan wij per 1 januari 1966 een flinke proeve hebben ondergaan. Voegen wij aan deze verwachtingen nog toe de fluisteringen in Den Haag over de grote financiële moeilijkheden van minister Vondeling in verband met de begroting van september a s. dan zal het duidelijk zijn dat er niet veel lekkers zal komen uit de potjes die nu op het vuur staan. Er waart een geest van financieel- economisch onbehagen door het land. Het hierboven gestelde vorme een il lustratie daarvan in de sfeer der pu blieke financiën. Ook in de privaat rechtelijke hoek is het geen botertje tot de boom. Tal van bedrijven zitten met likwiditeitsmoeilijkheden door scherp gestegen rente, loonsverhogin gen en een niet te dempen put van investeringsbehoeften om tot bezuini gingen te geraken. Economische goocheltoeren door fusie leiden niet altijd tot het gewenste resultaat. Voorheen was een fusie een factor van toenemende kracht, nu voor een aantal bedrijven een zwaktebod. De lonen De stijging van de lonen boven de productiviteit zal het werknemers deel van het nationaal inkomen verder doen toenemen. Hoe ook over de wen selijkheid daarvan wordt gedacht, de consumptie wordt er sterker door be vorderd dan de spaardrang, die basis moet zijn voor elke investering. Reeds zijn de winstmarges in 1965 sterk on der druk gezet. Bi'j voortgaande inflatie kan het heden slechts een minderheid van aan de beurs opererende bedrijven tot een hoger divident komen. Bij een stij gende rentevoet kunnen d. meeste ondernemingen met pijn het divident van het vorig jaar handhaven Dit heeft een druk gelegd op de aandelen markt, die bepaald ongelegen komt. Door de dalende beurskoersen is de emissie-activiteit praktisch tot nul ge- reduceerd. De sterkste bedrijven komen met een obligatie-lening aan de markt. De rest probeert met onderhandse operaties door de moeilijkheden, heen te zwemmen. Intussen zweeft de geest van economi sche beperking over de wateren van de gehele westelijke wereld. Zij schijnt ook over de Britse eilanden te waaien, vooral na de aankondiging van de ko mende Engelse verkiezingen. Devaluatie Er duiken weer devaluatie-geruchten op in Londen. Mochten deze geruchten waarheid bevatten, dan wacht ons een periode van groot wantrouwen in elke munteenheid. Dit geldt temeer nu ook in de Ver. Staten het inflatkspook met zijn staart begint te slaan als gevolg van de geweldige oorlogskosten in Vietnam. Er begint zich daar een prijsstijging af te tekenen, die de des kundigen rond de vergadertafel roept. Het aantal stemmen voor een stijging van de inkomsten-belasting en winst belasting neemt toe. Dit geluid klinkt in een land waar het nationale inkomen per hoofd altijd nog tweemaal zo hoog is als in Neder land. Trouwens, in alle ons omringen de landen is dat inkomen per hoofd hoger dan bij ons. Bij komende rege ringsmaatregelen mogen wij dus ho pen op produktiviteitsverhogende ge dachten, want die hebben wij meer dan wie ook nodig. Tot heden pro beren wij onszelf zand in de ogen te strooien door een overbesteding te aan vaarden. Wij zeggen dit r.ict, maar wel een aantal financiële deskundigen buiten ons land die het goed met ons menen. Zonder pessimistische regels te willen neerschrijven, die ingegeven zouden kunnen zijn door overdreven berichten in mineur uit het bedrijfsleven, moeten wij toch wel constateren dat wij de welvaartsstijging in andere Europese landen alleen kunnen bijhouden wan neer wij ons veel zelfbeperkingen op leggen om een overbevolkt land tot een modern industrieland om te vor men. B.D C. zal deze wedstrijd in ieder geval moeten winnen, om van een mogelijke misstap van P.V.C. gebruik te kunnen maken. PVC. moet namelijk naar Barne- veld en zal het zeker niet gemak kelijk krijgen. Bij B D.C. zullen Van de Mast en Brouwer echter nog niet van de partij zijn en zullen worden vervangen door Egbers en Beijer. B D.C. zal in de vol gende opstelling in het veld komen: doel H. Kok: achter A. Voet en G. Egbers. midden M. v. Asch, A. v d. Hengel en B. Bakker: voor B. Wigt- man, J. Beijer, M. v. d. Lugt, J. Wes- terveld en D. Dorrestein. S.E.C. 3-B.D.C. 2 De B.D C.-reserves staan zondag een bijzonder zware opgave te wachten, namelijk de uitwedstrijd tegen S.E.C. 3 Zondag j.1. wonnen de B D C.-ers ver rassend de uitwedstrijd tegen Baarn 3 met 6-1 en er werd goed gespeeld. Dat de B D.C.-reserves over een schot- vaardige voorhoede beschikken bewij zen de doelcijfers van de laatste 4 wedstrijden wel. Er werd 33 maal ge scoord, terwijl de verdediging 6 maal moest capituleren. Het is echter jam mer dat B.D C. 2 niet op volle oorlog sterkte aan kan treden, daar doelman Smink wegens militaire dienst ver hinderd is en Egbers en Beijer het eerste elftal moeten completeren. We verwachten in ieder geval een spannende strijd, waarin SEC en B.DC. elkaar ongetwijfeld weinig zul len toegeven. Om haar kampioensillusies te behou den is B.DC. echter alleen gebaat met de volle winst. Opstelling: doel G de Beer; achter B. Schimmel en E. Hilhorst; midden W v, d. Hengel. H. v. d. Lugt en J. Spoelstra; voor NN.. F. v. d. Kant, R. Kleinegris, R. Brouwer en K. Verkerk. ILTRAJECT M 4-B.D.C. 3 B.D C. 3 gaat zondag proberen Ultra- jectum 4 in Utrecht van de punten af te houden. De laatste twee wedstrijde"» werden CHEMISCHE-EN WIT WASSERIJEN HAALT GRAAG UW WAS OP MA ANDAG EN BRENGT DIE VRIJDAG SCHOON THUIS TELEFOON 08380-8050 S.E.C. 13-18 Donar 13-13 Saestum 13-16 Fortltudo 12-12 Baarn 13-15 Vriendens. 11-11 Zeist 12-14 V.V.IJ. 13-11 V.V.O.G. 13-14 Veenendaal 13-9 Holland 12-13 C.D.N. 12-4 Nieuwe aanwinsten. Boeken over allerlei onderwerpen. Amsterdam omstreeks 1800. - Andersen. Lagune van het geluk. Baruch. Zeg ja tegen de liefde. Baumer, Kafka. Berkelbach van der Sprenkel, Oran je en de vestiging van de Nederlandse staat. De Beurs, In Rusland. Bochenski, Wegen van wijsgerig den ken. Van den Boomen. Beatrix- Claus. Booy, De levensavond van koningin Wllhelmlna. Buhler, Psy chologie der puperteltsjaren. Cartier. 50 X Amerika. La Chapelle. Grie kenland. Couvee. Leve de Willemien. Crozier, Het wreed ontwaken Dahl, Mn liefje, m'n duifje. Dono- van. De Vikingen. Drewes. Centrale verwarming. Van Eeghen, De gilden. Van Egeraat, Gids voor Londen. Flanagan, De eerste negen maanden van ons leven. Fromme, Seksualiteit, huwelijk en gezin. Fuks, Meesters der Jiddische vertelkunst. Gamow, De planeet die wij aarde noemen. Goullart. De geheimzinnige Lolo's. Helne. Buch der Lleber. De Jager. Grondbeginselen der sociologie. Jan- kowska. Bloemen voor de lens Juliana Reglna. 1958-1963. Kopplus, Moeder- schapszorg, zuigelingenzorg. Legrix, Gehandicapt geboren. De Magariaga, Latijns-Amerika tussen oost en west. Van der Mark, Papegaaien en par kieten als liefhebberij Mayer, Mees ters der Joegoslavische vertelkunst- Mellema. Het eiland Schiermonnikoog, Mlller, Na de zondeval. Molenaar, Topvoetbal. Norel, Prinsessen vinden partners. Van Orden, De broers en de moeders van koningin Wilhelmina. Pleisteren en pierewaaien. Van Raalte, Nederlandse vorstelijke huwe lijken. Remonstrantse broederschap. Van Rheenen, Wonen met clriren op een flat. De Rover. Calvijn. Rugoff. Marco Polo. - Ruppert. De welvaartsstaat. Van Rijswijk, Leer boek voor het machineschrijven. Van Santen, Public relation. Scha de van Westrum, Amsterdam pei vigi lante. Schellart, Kastelen vertellen hun verhalen. Scheps, Kontakt en kortsluiting tussen vorst, regering en volk. Schneiders, De trek van de struisvogel, V.V.O.G.-.S.E.C. Eindelijk heeft onze voorhoede zondag weer een paar doelpunten gemaakt al hebben we wel tot na de rust moe ten wachten. Het zag er voor rust niet naar uit. dat de veranderingen die S.E.C. had aangebracht in de samenstelling van het elftal, een verbetering zouden zijn. Voor rust hebben we prachtige kansen gehad maar ze werden verknoeid Na de thee werd echter de achterhoede van Donar uit elkaar gespeeld en er werden doelpunten gescoord. Of de S.E.C. voorhoede na dit resultaat door zijn dieptepunt heen is. moeten we a.s. zondag nog bezien, tegen V.V O.G. uit Harderwijk. V.V.O.G. heeft vier punten achterstand op SE C en is moeilijk te verslaan," dit hééft zondag Hólland nog onder vonden. De voorhoede bestaat uit enkele ge vaarlijke schutters, die weten wat doelpunten maken is. Baarn, V.V.IJ. en Veenendaal werden met niet minder dan 5-1 verslagen, en we kunnen ons nog wel de eerste wedstrijd tegen V.V.O.G. herinneren toen we thuis met 2-0 achterstonden, maar dit nog om konden zetten in een drie-twee overwinning. We dienen op een warme ontvangst te rekenen, want V.Y O.G. zal dit ook nog niet vergeten z;jn. De S.E.C.-voorhoede dient voor deze wedstrijd wel goed te draaien en zal zeker drie doelpunten moeten maken, daar V.V.O.G. er wel twee tegenover zal stellen. De stand is momenteel: Het programma voor zondag luidt: Veenendaal-Donar. V.V O.G-S.E.C. Fortitudo-Holland. C.D.N.-Zeist. Saestum-Vriendenschaar. V.V.IJ.- Baarn. S.E.C. 3-B.D.C. 2 Dit. wordt een belangrijke wedstrijd zowel voor S.E.C. als voor B.D C S.E.C. heeft twee verllespunten en B.D.C. vijf, zodat er bij een overwinning van B.D.C. neg slechts een punt ver schil is. Gezien de grote overwinningen die B.D.C. behaald heeft, verwachten we opt het S.E.C.-terrein een spannende wedstrijd, die nog wel eens wat pu bliek zou kunnen trekken. De reserves van B.D.C. hebben j.1. zondag nog bewezen over een goed elftal te beschikken, ze versloegen Baarn 3, dat evenveel punten had, met maar liefst 6-1. De eerste ontmoeting werd een geflat teerde 4-0 overwinning voor S.E.C. doordat B.D.C. het in de tweede helft wel geloofde. Voor zondag zal S.E.C terdege uit moeten kijken, want B D.C. zal stellig alles in het werk stellen om te win nen. Een gelijkspel zou voor S.E.C., als we de uitslagen van B.D.C. van de laat ste wedstrijden in ogenschouw nemen, niet gek zijn. S.E.C. 4-AMSVORDE 4 De wedstrijd, die tegen Quick gespeeld had moeten worden vorige week, is op het laatste nippertje afgelast. Zondag kan S.E.C. 4, dat dit keer als er geen afschrijvingen komen, over een goed elftal beschikken. We verwachten dat de jongens zich voor honderd procent zullen geven, zodat er een gelijkspel voor mogelijk moet worden gehouden. S.E.C. 5-A.P.W.C. 4 Dit duel wordt zeer spannend, want beiden hebben een goede kans op het kampioenschap. A.P W C. heeft nog niet verloren, ter wijl S.E.C. enkele gelijke spelen heeft gehad. Deze wedstrijd begint om half drie en kan door vroegere speelgenoten als ze hier zin in hebben nog eens bij gewoond worden. Enkele spelers hebben reeds een leef- zullen nemen. Opstelling: doel A Pronk: achter A. Hilhorst en J v. d. Deyssel; midden H. Hilhorst, A. Roest en A. v. d. Bree- mer; voor T. Bunnik, W. v. d Mast, E. Westerveld, H. Wouters en J. v. d. Meulen. B.D.C. 4 heeft zondag een vrije dag. B.D.C. 5-Veense Boys 3 B.D.C. 5 krijgt zondag de kans om door een overwinning op het zwakke Veense Boys 3 zich van de laatste plaats te werken. Deze kans is er zeker voor de Soesters en we verwachten daarom ook een overwinning. Opstelling: doel W. Hilhorst; achter H. Slager en T. v. Fulpen; midden J v. d. Kant, C. Clausse en H. Sukel; voor E Bodewes, G Beiier, T. Jansen, A. Verhoeve en R. Balvers. B.D.C. 6-BARNEVELD 3 Ook B.D.C. 6 sneelt thuiswedstrijd, n.1. tegen Barneveld 3, die rp één na de laatste plaats staat. Daarom ver wachten we de volle winst. B.D.C 7. Van B.D C. 7. dat naar Ach terveld 3 gaat verwachten we een gelijkspel. B.D.C. 8. dat thuis speelt tegen Ams- vorde 6 zal ook zeker een punt uit de wacht moeten kunnen slepen. B.D.C. 9 is vrij. VICTORIA 9-B D.C. 10 Zondag aan de B D.C.-veteranen pro beren Victoria 9 de punten te ontne men. Gelukt de blauw-witten dit, dan komen zij op d* tweede plaats terecht, met 2 punten achterstand, doch een wedstrijd minder gespeeld, op de leider. SCHRIKSI.AAN 19 Sof STUUK tijd bereikt die tegen de vijftig loopt, maar ze spelen nog alsof ze dertig zijn. S.E.C. 2 ZONDAG VRIJ S.E.C. heeft zondag een goede wed strijd gespeeld tegen Nijenrcdes en deze gewonnen met 5-1. Door deze overwinning is de positie van S.E.C. op de ranglijst weer een beetje verbeterd. Onze cuncurent Vriendenschaar heeft zondag weer verloren zodat de voor sprong op t moment zes punten be draagt. echter nog niet genoeg om degradatie te ontlopen. OPSTELLING DER ELFTALLEN S.E.C. 1. Doel Van Hattum; achter De Rooij en Hooijer; midden Krijt, Ruttenberg en Van Breukelen; voor De Bruin, Van de Broek. Verhoeven, Duyst en Van Berkel. Reserves Van Remmerden en Dorre stein. S.E C. 3. Doel Bakker; achter Wil denburg en De Vries; midden De Jong, N.N. en Pureveen; voor Lenarduzzi, Van Rijn, Aalberts, Pothoven en Veld huizen. S.E.C. 4. Doel Van de Vaart; achter Strumpel en Van de Linden; mid den Buitenhuis. Hoek en Legemaat; voor Heinen, Abbel, Servellen, Lage- maat en Wiss. S.E.C. 5. Doel Van de Brink: ach ter Van Klooster en Hoed: midden Meeder, Baltus en Westerveld; doel Belt. Ten Hove, Kareisen, Dasselaar en v. d. Broek. B.V.C.-S.E.C. De grote overwinning op L E.V.U. doet veel goeds vermoeden voor de strijd tegen B.V.C. uit Bilthoven voor zater dag. Wanneer de Seccers nog zo op dreef zijn is een kans op een over winning niet uitgesloten. B.V.C. neemt op de ranglijst de op twee na laatste plaats in. S.E.C. kan nog wel een paar plaatsen stijgen al is de plaats die op dit moment wordt ingenomen al reeds hoopvol voor de toekomst. S.E.C. 2-POSTHOORN 3 Na de overwinning van vorige week op deze tegenstander meteen alweer de returnwedstrijd. Automatisch gesproken moet dit weer een overwnining worden vooral nu we thuis spelen. Hier zijn we echter nog niet van overtuigd als we de uitla tingen van enkele spelers van j.1. za terdag moeten geloven Oud vierde elf tal speler Kramer verdedigt het doel van de zaterdag en schijnt dit voor treffelijk te doen. Aanvoerder Rien van Ginkel zal zijn mannen ongetwijfeld trachten te lei den naar een overwinning. OPSTELLING DER ELFTALLEN S.E.C.-zaterdag 1. Doel Van Ros- sem: achter Van de Schagt en J. Hodde; midden G. Beijer, Staal en Kraaij: voor Baptist, A Hodde, Sen- gers, Stalenhoef en Vink. S.E.C.-zaterdag 2. Doel Kramer; achter H. de Boer en J. Verwoerd; midden Cornelisse, Duinkerken en Van Ginkel; voor R. Stalenhoef, Van de Broek, Dobben, Van Delden en L. Tol boom. B.D.C.-KAMPONG Zondag a.s. krijgt B.D.C. bezoek van het Utrechtse Kampong. Dit zal weer een zware opgave worden voor de Soesters. Kampong Is technisch een bekwame ploeg en laat de tegenstanders ook spelen. In de uitwedstrijd speelde B.D.C. bijzonder goed voetbal tegen de Utrechters en deze wedstrijd werd dan ook gewonnen met 3-1. Wanneer de blauw-witten zondag hun goede spel weer kunnen ontplooien verwachten we een goede en spannen de wedstrijd. 2 ongelu':'- ge nederlagen voor de blauw-witten. wel1 zeker gelijke spe len hadden kunnen zijn. Laten ;e ho- Den dat het zondag de B D.C-ers een beetje meer mee zal zitten, want dan zijn we ervan overtuigd dat zij minstens e^ punt mee nair Soest PROGRAMMA B.D.C. Zaterdag: B.D.C. A-H.V.C. B. 5 uur Quick C-B D C 4 uur. B D.C. D-Achterveld R.S A, 4 uur. B.DC. E-Amf. Bovs B. 3 uur. B D.C. a-KVV.A. a. 3 uur. B.D.C. c-Ouick c, 2 uur HV C ee-B.D.C d, 2 uur. K V.V A. ee-B.D.C. ee, 4 uur. B.D C. f-H.V.C. g, 2 uur Pupillen: BD.r, l-H.V C. 1, 10 uur. B.D.C. 2-S.EC. 2, 1.15 uur TEl F.FOON 3990 B D.C. 3-Achterveld 1, 1.15 uur. Zondag: B.D.C. I-Kampong 1, 2.30 uur. SEC 3-B.D.C. 2. 12 uur Ultrajectum 4-B D.C. 3, 12 uur. B.D.C. 5-Veense Boys 3, 1.45 uur. B.D.C 6-Barneveld 3, 12 uur. Achterveld 3-B D.C. 7, 2.30 uur. B D C. 8-Amsvorde 6. 12 uur. Victoria 9-B D.C. 10. 12 uur. Wij hebben plaats voor een die opgeleid wenst te worden tot Mn of meer schokkend is de beslis sing van de Britse Labourregering geweest op 31 maart a.s. verkiezingen te doen houden. Het is kort dag en dat is maar goed ook, anders wordt het beleid te lang doorkruist door de verkiezingsstrijd. En hoe het ook afloopt, het is te hopen dat Engeland een regering krijgt, die niet langer op de schop stoel zit, maar weer een beleid op lange termijn kan voeren. Labour balanceerde in het Lagerhuis op het scherp van de snede met een meerderheids van slechts 3 stemmen. Waren er door een toeval leden te wei nig aanwezig, dan kon de oppositie van die gelegenheid gebruik maken om de regering te doen vallen. Ze heeft het al eens gedaan, maar Wil son weigerde te vallen. Ieder ogenblik kan die meerderheid worden bedreigd. Een tussentijdse verkiezing ln een of ander district kan haar nog verder reduceren. Wilson heeft een zwaar programma voor zich, zowel voor het buitenland als voor het binnenland. Hij kan zich daar niet toe zetten als hij voortdu rend moet oppassen in evenwicht te blijven. Daarom heeft hij nu de knoop door gehakt en vraagt hij de kiezers een uitspraak. Willen ze hem weg hebben? Goed, dan moet een ander het doen, als hij denkt het te kunnen. Moet hij blijven? Goed, maar dan dienen ze hem een zodanig votum van ver trouwen te geven, dat hij weet, waar hij met zijn Britten aan toe is en dat ook het buitenland dit weet. Ingreep noodzakelijk Wilson zegt, dat de onverwacht gun stige uitslag voor Labour van de tus sentijdse verkiezing in Huil bij zijn beslissing geen rol heeft gespeeld, maar die zal hem er toch wel de móed toe gegeven hebben. Huil was 'n echt doorsnee-district, waar van alles kon gebeuren en Labour had het door hel optreden van een dissidente can- didaat verre van gemakkelijk. Toch heeft het een klinkende overwin ning behaald. Dat geeft de burger moed. Kan Wilson de kiezers veel beloven? Iets anders dan dat ze nog iets méér de tering naar de nering moeten zet ten? Hun duidelijk maken, dat het er met Engeland slecht voor staat en dat chirurgisch ingrijpen noodzakelijk is? Zal hij niet de vakbonden moeten duidelijk maken, dat het nationaal belang boven alles gaat en dat ze een toontje lager moeten zingen die vakbonden, die in de Labour-partij zoveel invloed hebben? Anderzijds? Wat kunnen de Tories beloven? In feite heeft Wilson hun failliete boedel overgenomen, want de moeilijkheden, waarmee Labour nu ruim anderhalf jaar worstelt, zijn niet van vandaag of gisteren. Onder de leus ,,U hebt het nog nooit zo goed gehad" heeft de Conservatieve Partij het water maar over de akker laten lopen en nu blijkt alles blank te staan en is het: pompen of verdrinken. Bloed, zweet en tranen Misschien zal Labour kunnen profite ren van de typisch .jelse mentaliteit, die het vertrouwen schonk aan Chur- chill toen die niet anders dan „bloed, zweet en tranen" kon beloven. Mis schien wil men deze regering de kans geven, het werk voort te zetten en af te maken. Dat is een moeilijke en ook ondankbare taak, want zelfs Chur- chlll werd. toen hij de grootste presta tie van zijn leven succesvol beëindigd had, door de kiezers aan de kant ge zet! Het is mogelijk, dat de kiezers zeggen: als deze regering er dat voor over heeft, dan willen we haar daartoe in staat stellen. Het alternatief is: een terugkeer van de Tories en bezitten die het vertrouwen van de natie? Weliswaar is de partij (na het geval- Profumo, zo verdeeld) weer in rij en gelid teruggebracht, maar betekent dit nu ook. dat men een beter pro gramma dan Labour kan brengen om 's lands economie weer op de been te helpen? ONR, GOEDEREN HYPOTHEKEN r- ASSURANTIËN FINANCIERINGEN -TAXATIES De laatste slag De beslissing, die op 31 maart valt. is niet alleen voor Engeland van belang, maar voor heel de wereld. Het minste is nog wel. dat, als Wilson blijft, hij binnen enkele jaren het decimale stelsel zal invoeren. Het bete kent ook. dat de Britse regering een standpunt kan bepalen en een koers kan sturen in netelige kwesties als Rhodesië, de N.A.T.O. en E.E.G. Veel belangrijker nog dan wie het wint, is de score in deze wedstrijd. Het is nu wel bewezen hoe riskant het is, gebruik te maken van een overwin ning met de hakken over de sloot, zoals Labour het eerverleden jaar deed. Het merkwaardige is, dat Wilson deze beslissing niet neemt omdat hij sterk genoeg is om de strijd aan te binden, maar omdat hij in de toekomst ster ker wil staan. Hij gokt op het vertrou wen van het kiezersvolk. Hij gokt op een duidelijke stellingname. En dat in een tijd. waarin de lonen nog steeds bij de prijzen ten achter blijven, nu de bevolking de gevolgen van de eco nomische situatie aan den lijve onder vindt en zéker niet kan worden ge lijmd met de leus, dat ze het nog nooit zo goed heeft gehad, maar veel eer wellicht met de harde waarheid; het moet nog slechter worden, wil het ooit beter worden Wilson gokt op het realisme van zijn landgenoten. En op hun diep gewor teld vertrouwen, dat Engeland gewend is. alle slagen te verliezenbehalve de laatste. Van Weedestraat 29A - Tel. 2566 Engeland beheerst de golven. Deze overbekende woorden, tijdens de laat>- ste wereldoorlog neergelegd in een nationaal lied, dat de Engelsen even hartstochtelijk zingen als wij het „Oranje boven", symboliseerden En geland als wereldmacht. Groot Brittannië ls inderdaad eeu wenlang een van de machtigste na ties ter wereld geweest. Die rol begon het te spelen toen het - na verbit terde gevechten - in de zeventiende en achttiende eeuw de heerschappij ter zee van de Nederlandse Republiek overnam. Wie de oceanen beheerst, beheerst de wereld. Dat is eeuwen lang de gou den regel van de strategen geweest. De oceanen, de uitgestrekte zeeën, vormen de verbindingslijnen tussen de verschillende continenten. Het zijn de slagaders van de wereld. Wie met eigen machtsmiddelen deze verkeers wegen zijn regels kan opleggen mag zich met recht een wereldmacht noe men. Dat is Engeland eeuwen gelukt. De verhoudingen zijn echter veran derd. De Britse marine is niet meer de sterkste ter wereld. Het is niet meer de Engelse vlag, die op de ocea nen de lakens uitdeelt De huidige re gering in Londen heeft dit nu inge zien. De militaire plannen, die eind febru ari in Londen zijn ontvouwd, laten voor het eerst duidelijk zien. dat de Engelsen ook zelf zich hiervan be wust zijn geworden. Denis Healy, de minister van defen sie, zei het duidelijk „Een tweede Suez is vandaag de dag niet meer mogelijk". De Engelse actie, gericht tegen Egypte met het doel het stra tegische belangrijke Suez-kanaal on der internationaal toezicht te houden, was de laatste zelfstandige stap van Londen in de wereldpolitiek. „Engeland kan niet langer een grote militaire operatie uitvoeren zonder de steun van haar grootste bondgenoot - de Verenigde Staten", aldus minister- Healev. De zon boven het Britse we reldrijk was met deze woorden sym bolisch ondergegaan. Voor goed. De Britse regering heeft duidelijk de konsekwenties getrokken Het meren deel van de Engelse defensie-uitgaven gaat voortaan niet meer naar de Navy maar naar de luchtmacht. De marine krijgt geen nieuwe vliegdekschepen, de tot nu toe onbetwiste meesters van; de zee. maar zal het met meer be-t schelden kruisers en fregatten moeten doen. Deze nieuwe schepen zullen met geleide wapens worden uitgerust. De electronische systemen zullen ge deeltelijk ook door Nederlandse be drijven worden geleverd. De Britse marine zal. als ln de jaren zeventig deze omwenteling heeft plaats gehad, nog slechts een rol kunnen spelen als zij in geallieerd verband optreedt, met steun van de Ameri kaanse vliegdekschepen. Het was voor de Britse minister voor marinezaken, Christooher Mathew. reden ogenblik kelijk zijn ontslag aan te bieden. Ook de hoogste marinebevelhebber, Admirai Sir David Luce. trok zich te rug. Zij blijven fervente voorstan ders van een zo sterk mogelijk En gelse marine. „Als het zo doorgaat, zijn wij noe niet eens in staat onze eigen kustlijn te verdedigen", ver klaarde Mavhew somber. Engeland zal in 1968 zijn basis in Aden ontruimen ,het laatste grote mi litaire steunpunt van de Britten in het Midden Oosten. Een nieuwe er kenning van het feit. dat Londens rol in de wereld is uitgespeeld. Wel blijven de militairen steunpunten ge handhaafd in Singapore en Gibraltar. Het ontruimen van Gibraltar zou te veel gezichtverlies betekenen. Singa pore is een belangrijk militair knoop punt. dat een rol speelt bij het tegen houden van Roodchinese en Indone sische agressie. TANJA, SONJA en GLAP, van 3 tot 7 mm. Graveren klaar terwijl U wacht. Ruime keuze. De Britse luchtmacht zal danig wor den versterkt. De verouderde strate gische V-bommenwerpers worden ver vangen door Amerikaanse F-lll toe stellen. Dit peperdure vliegtuig (25 miljoen per stuk) is het nieuwste snufje van de vliegtuigindustrie. Het heeft verstelbare vleugels, waardoor het met verschillende snelheden en op diverse hoogten steeds goed bestuur baar is. Engeland zal voorlopig vijf tig van dez eais atoombommenwer pers te gebruiken toestellen aanschaf fen. In ruil hiervoor zullen de Ame rikanen Engelse oorlogsschepen kopen. De nieuwe Engelse defensiepolitiek is heel duidelijk gericht op samenwer king in Atlantisch verband Dit staat in een opvallend scherpe tegenstelling met de Franse houding. President De Gaulle verkondigt steeds vaker, dat Parijs zich uit de Nato terug wil trekken en zijn eigen rol in de we reldpolitiek wil spelen als een van de grootmachten. De Engelsen zijn, wat dit betreft, realisten gebleken. Zij heb ben ingezien, dat een Westeuropees land hiervoor niet de financiële mid delen kan opbrengen.

Soester Courant | 1966 | | pagina 3