Soest toen - Soest nu Ingebouwde tijdbom in het Belgische kabinet De lente probeerde al vaste voet te krijgen Drie Soester ingezetenen «edood bij een auto-ongeval Het oog gericht op het radiowonder Zwemlessen Soester Natuurbad Johannes Passion in Oude Kerk Ned. Vrouwen Electr. Ver. Vele diefstallen bij Boltini Expositie Maison Termonde Autodief gegrepen Sturen in elkaar Naar de Lichtenberg Gireren van abonnementsgeld Stichting Amersfoortse Muziekschool Fabrieksongeval Slachtoffer overleden Collectebusje ontvreemd W. Pureveen 25 jaar bij Zonnegloren Inbraak in restaurant Dinsdag 22 maart 1966 45e jaargang no. 23 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrcan voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Zelfs in België moet eens een eind komen aan een kabinetscrisis, al is het dan door een steeds als „onmo gelijk" betitelde combinatie van ka tholieken (C.V.P.) en liberalen (P.V.V.). Kenmerkend voor de situatie is dat beide groeperingen uiterst lauw zijn. Voor de C.V.P. is dat nog te zacht gezegd, daar werd uiting gegeven aan tegenzin en wantrouwen. Men wilde niet zo ver gaan om partijvoorzitter Vanden Boeymant-s af te vallen. Het nieuwe kabinet bevat een tijdbom, naar de C.V.P vreest, in het afwij kende standpunt van de liberalen ten aanzien van de taalwetgeving, waar over C VP. en socialisten het althans wel eens waren geworden. De combinatie C.V.P.-B.S.P. leek steeds de best mogelijke in Belgische verhou dingen. De eerste partij is het sterkst in Vlaanderen, de tweede in Wallonië. Men moet echter rekening houden met de Vakbonden en een grote vrees voor elke minister-president is steeds dat een vakbond buiten het parle ment om oppositie gaat voeren op straat en in de fabriek. Zou de soci alistische daarmee beginnen nu de B.S.P. niet meer meeregeert, dan moet de katholieke bond ook wel me*, eisen beginnen in een strijd om de werkers- aanhang. Dat vooruitzicht is inderdaad voor een regering onaantrekkelijk. Niette min bleek het gedwongen samengaan van C.V.P. en B S P ook allesbehalve aangenaam in de praktijk. Na een paar onplezierige gesprekken met de socialistische partner ging Vanden Boeynants dus toch maar contact zoeken met de P V V. I Hij heeft daarbij bijzonder vernuftig gemanoeuvreerd door de PVV. haast het hele programma te laten slikken, waarover hij het met de socialisten eigenlijk al eens was geworden, zodat de B S.P. haar oppositie telkens be antwoord kan zien met de opmerking „maar je wou het toen zelf ook". Dat geldt speciaal voor de sociale sector. Meningsverschil over de noodzaak de rijksfinanciën grondig te saneren is er tussen Üe twee "nieuwe partners betrekkelijk weinig, maar ook dat ga randeert nog -geen rustig regeren. Er heerst tenslotte 'nog altijd een taal strijd. De vooral- in Vlaanderen sterke linkervleugel van de C.V.P. heeft in dertijd die opvattingen van de P.V.V, hierover afgekraakt met de opmerking dat lieden die zo denken zichzelf voor jaren van deelnemen aan een regering uitsluiten. Dat was vooral omdat de P.V.V. - naar men aanneemt meer op gronden van verkiezingsopportuni- teit dan uit principe - op de bres ging staan voor Franssprekende Brusse laars. Het kabinet van Lefèvres en Spaak bezweek voornamelijk doordat de lin kervleugel van partner B.S.P. de coa litie zat was en in de ziekenfonds kwesties een fijne aanleiding zag voor een breuk die diepergaand toch al was ontstaan. Het volgende kabinet kan een derge lijke vrees koesteren wanneer bij de linkervleugel van de C.V.P. het besef van de noodzaak van deze coalitie wordt overwoekerd door de bij het begin al gevoelde onlust tegen de nieuwe partner. De organisatie van de zwemlessen in een recreatiebad als het Soester Na tuurbad is altijd een moeilijke aange- j legertheid, daar bij drukte van enige betekenis het toezicht voor de veilig heid van de bezoekers nu eenmaal de voorrang moet hebben. Daardoor kwam de regelmaat in het lesgeven wel eens in het gedrang. Ondanks dat werden door de inspanningen van de instruc- trices en instructeurs goede resultaten behaald. Om het effect van de zwemlessen te vergroten, wordt thans overwogen om, zoals reeds in vele andere openlucht- baden geschiedt, de zwemlessen uitslui tend op die uren te geven, waarop geen drukke toeloop van andere zwemmers is te verwachten. Deze uren zijn des morgens van 7.00 tot 8.30 uur. Daardoor wordt het mogelijk bij trouwe opkomst van de leerlingen de zwemlessen zon der onderbreking te geven tot minstens aan het begin van de vakantie. Gedurende de vakantieweken kan be zien worden of in de lesuren wellicht enige verandering kan worden gebracht. Vanaf heden is het mogeüjk de kinde ren schriftehjk voor deelname aan de lessen op te geven bij het secretariaat van het Soester Natuurbad, p a. Raad huis, Soest, onder opgave van naam. voorn aam f en), adres en geboortedatum Voor de indeling van de lessen is het gewenst aan te geven welke school door de leerling wordt bezocht en hoe laat deze school 's morgens begint. In tegenstelling tot hetgeen in de abonnementen-folder staat vermeld, kunnen vrijblijvend ook kinderen van 6 en 7 jaar voor zwemles worden op gegeven. Van het aantal aanmeldingen is het echter afhankelijk of aan deze kinderen inderdaad les zal kunnen worden gegeven. Ook dit jaar zal in de Oude Kerk te Soest de Johannes Passion van J. S. Bach worden uitgevoerd door het Her- vomd Kerkkoor o.l.v. Maarten Kooy, en wel op donderdag 24 maart a.s. De vocale solisten zijn Maria v. d. Slikke, sopraan; Ine Kooy, alt; Gerard de Vos, tenor en David Hollestelle, bas. Van de instrumentale solisten kunnen we u noemen Cor Coppens, hobo; Henk Brouwer, viool; Hans Bol; viola da gamba; Hans Hollestelle. luit (waarbij zich het zeldzame feit voor doet, dat in de aria „Betrachte" vader en zoon Hollestelle samenwerken). Het orgel wordt bespeeld door Willem Vogel. Orkest en Muziekkring de Ne derlandse Cantorij. Met een kleine orkest- en koorbezet- Ung hoopt men Bachs intenties zoveel mogelijk te benaderen. Mejuffrouw De Bruin, vertegenwoordig ster van de Maggi's Producten N V. te Amsterdam, hield voor de vele aan wezige leden van de N.V.E.V., afdeling „Eemland", een bijzonder aardige cau serie over de Maggi Producten In 1870 begon de heer Julius Maggi in Zwitserland met een arts het experi ment om snel te bereiden soepen te fabriceren, met een hoog vetgehalte en een zuiver vleesextract. De eerste fabriek kwa min Amsterdam in 1934 tot stand, de tweede in 1958. In mengmachines worden de ingrediën ten, t.w. vlees, kruiden, vetten en Amerikaanse tarwebloem tot soepen bereid in droge vorm en via liften in de aluminiumzakjes luchtdicht verpakt De groenten, die in de diverse soepen nodig zijn, worden niet verhit, doch bevroren en in molens fijngemalen. De tomaten worden uit Italië betrok- k. Ook de Nestlé poederkoffie is van deze firma. Enorme apparaten worden gebruikt om de verschillende soorten koffie samen te voegen en te keuren, waarna de beste melange wordt gekozen. De cof fëine-vrije koffie ondergaat een spe ciale bewerking. De Zwitserse chocolade „Nestlé", in grote en kleine verpakking, de slag room in blik en de witte (chrurch) chocolade wordt door Maggi geimpor- teerd. In de pauze kregen de dames een be ker koffie aangeboden en mochten zij de chocolade proeven Vervolgens ver telde mej. De Bruin dat alleen al voor de kippensoep per week 200 kippen door een molen worden verwerkt, tot tachtig graden worden verhit en tot poeder gemalen. Voor de erwtensoep worden gouderw ten gebruikt, met dezelfde voedings waarde als de groene, doch ze zijn vlugger gaar. Voor de aspergesoepen gebruikt men de groene asperges uit Amerika. De Maggi aromavloeistof is niet plant aardig, doch zuiver uit vleesbouillon, kruiden en vetten gemaakt, evenals de maggi vleesjuspoeder, die ook voor Het was op de wegen wel te merken, de eerste tekenen van het nieuwe voor jaar, een stralende zon lokte zondag de talloze auto-, motor-, scooter-, bromfiets- en fietsbezitters achter de ramen bij de kachel weg. Van de door de Nederlandse toeristische verenigingen uitgezette routes werd een druk gebruik gemaakt De gezellige drukte op de diverse iï de routes aan gebrachte pick-nickplaatsen wees dat wel uit. Dat de natuur nog niet helemaal ge reed was, de speelweiden stonden nog onder water, was voor velen geen be lemmering om in vakantie-stemming te komen. Menig adspirant-kampeerder probeer de zijn gloednieuwe uitrusting, terwijl de ouderen, beschut door de glooiingen in het terrein, zich door de zon lieten koesteren. sausjes over verschillende groenten gebruikt kan worden. Tot slot ontvingen de dames een beker warme goedsmakenoe groentesoep en verschillende receptenblaadjes. Met welgemeende dankwoorden bood de presidente van de N.V E.V.. mevr. Van Veeren, mej. De Bruin de ge bruikelijke attentie aan. Op 5 april hoopt deze vereniging haar leden een bijzondere lezing aan te kunnen bieden over vlaggen, de bete kenis daarvan enz. en op 14 april ho pen de dames een bezoek te brengen aan het Ned. Zuivelbureau te Rijswijk. Bij Boltini in Soesterberg zijn zater dagavond diverse diefstallen gepleegd. Niet alleen dat Boltini zelfs een reser ve-automobiel met band mist, zijn uit diverse auto's van bezoekers goederen ontvreemd, o.a. een overjas, hoofdsteun enz. Bovendien zijn uit een aantal auto's de rotors verdwenen C O Gisteravond, te ongeveer 5.30 uur, had onder de gemeente Rens- woude een ernstig auto-ongeval plaats, waarvan 3 personen uit onze gemeente het slachtoffer zijn geworden. De heer D. J. Wagenaar, wonende aan de Van Lenneplaan, alhier, reed op de Utrechtseweg, niet ver van Hotel „De Dennen", in een Peugeot 1964, waarin ook zijn echtgenote en 34-jarige zoon waren gezeten. Hoewel het verkeer op genoemde weg niet druk was. botste de auto op onverklaarbare wijze zo hevig frontaal tegen een boom langs de weg, dat mevrouw Wagenaar en haar zoon op slag werden gedood. Zij werden naar het ziekenhuis te Veenendaal overgebracht. De heer Wagenaar, die de auto bestuurde en nog tekenen van le ven gaf, werd overgebracht naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort, doch ook hij is daar in de loop van de avond over leden. De auto werd geheel vernield. De heer Wagenaar Sr was bedrijfschef afd ketelbouw bij Brons- werk te Amersfoort. Hij had meer dan 40 dienstjaren bij dit be drijf en zou binnenkort met pensioen gaan. Maison Termonde. aan de Burg. Gro- thestraat 36, alhier, houdt een voor- jaars-expositie. Wij brachten een be zoek aan deze expositie en kunnen de dames adviseren ook eens een kijkje te gaan nemen; het is de moeite waard. Een keur van dameskleding kunt u bewonderen en daartoe wordt u de gelegenheid geboden vanaf heden tot en met 31 maart, des morgens van 9-12 en van 2-5 uur des midags. De toegang is vrij en U kunt onder het genot van een kopje koffie of thee. rustig de uitgelezen collectie voorjaars- en zomermodellen, getoond door onze mannequins, in ogenschouw nemen. Zaterdagnacht, om 1 uur. zagen de in zittenden van een politieauto, die een surveillancerit maakte, twee mannen bij het Soester Hoogt weglopen, toen zij bemerkten, dat een politieauto de schijnwerper op hen richtte. Zij verdwenen in het bos en de politie zette 'n achtervolging in. Hierbij werd J. D. M. de G uit Utrecht gegrepen. Bij nader onderzoek ter plaatse, vond men in het bos een Volkswagen, die zij in Doorn gestolen hadden, terwijl bovendien op G. nog in portemonnee mc zilveren beugel werd gevonden. De tweede dader is nog voortvluchtig. Zondagmiddag, ongeveer 4 uur, reden twee vrienden E. J. K. en H. R. v. G. genoeglijk op de Rademakerstraat in Soesterberg met hun bromfietsen, toen plotseling hun sturen verward raakten, met het gevolg, dat zij beiden vielen. K moest met een hersenschudding in De Lichtenberg worden opgenomen. De 16-jarige C. Broesaart is bij wie lerwedstrijden op het Industrieterrein aan de Koningsweg gevallen en met een hersenschudding in het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort opge nomen. f 2.75 voor Soest, Soestduinen en Soesterberg en f 3.25 voor andere gemeenten. Zij, die het abonnementsgeld van de Soester Courant voor het tweede kwartaal per giro willen voldoen, verzoeken wij beleefd dit thans te doen. Bij ontvangst van de giro-over schrijving na 1 april kunnen wij niet voorkomen, dat toch nog een kwitantie wordt aange boden, daar de kwitanties dan in het bezit zijn van de incas seerders. Bij betaling voor 1 april wordt tevens dubbele betaling voor komen. Betaling per giro en per incasseerder komt n.1. veel vuldig voor. Tevens verzoeken wij hen. die bij de laatste overschrijving 0,25 voor het eerste kwartaal, of 0,50 voor het eerste en tweede kwartaal of 1,- voor het gehele jaar 1966 te weinig gireerden, dit alsnog te voldoen. De stichting Amersfoortse Muziekschool gaf. ter viering van haar 10-jarig bestaan, een feestavond in de zaal van „Amicitia" te Amersfoort en we kun nen zeggen met groot succes. Een goed bezette zaal heeft met veel interesse geluisterd en gekeken naai de opera „De keizer en de nachtegaal". De uitvoerenden en al de personen, die hieraan met veel interesse gewerkt hebben, kunnen met veel genoegen aan deze opvoering terugdenken De muziek, de decors, de tekst, de zang. het was allemaal keurig verzorgd en als we bedenken, dat dit vrijwel geheel door de eigen leerlingen werd gebracht, dan willen wij enkele kleine misluk kingen gaarne over het hoofd zien. Men kan alleen maar respect hebben voor de prestaties en het kan niet an ders of deze stichting verschaft haar leerlingen een gedegen opleiding. Wethouder K de Wilde te Amersfoort woonde ook de opvoering bij en aan het begin van de avond sprak hij een welkomstwoord in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Amersfoortse Mu ziekschool. Donderdagmiddag heeft op het bedrijf van de fa. Meijer aan de Beckeringh- straat een ongeval plaats gehad. De arbeider H. D 34 jaar, uit Eem- dijk. was bezig een tankauto te vul len toen plotseling de slang brak, ten gevolge waarvan hij het vloeibare ka- belteer in zijn gezicht en over zijn handen kreeg, waardoor brandwon den ontstonden. Dokter Kuiper verleende de eerste hulp, waarna D. naar zijn woning werd vervoerd. De heer A. v. B uit Baarn, die vorige week werd getroffen door een 12 tons zware rol papier is aan de gevolgen hiervan overleden. In de schoenenhandel van de Bata aan de Kerkstraat is een collectebusje ontvreemd van de N B.S. (voor suiker patiënten). Wij staan er eigenlijk nooit meer bij stil, dat de radio toch eigenlijk een „wonder-instrument" is. Het beste be wijs hiervoor is, dat u zulk een op merking al wonderlijk vindt. Het is toch zeker doodgewoon, dat we maar een knop behoeven om te draai en om de mooiste - of de afschuwe lijkste! - muziek door onze kamers te laten ruisen ofknetteren. Er zijn mensen, die beweren, dat zij niet meer buiten de radio zouden kun nen - die het toestel van des morgens vroeg tot 's avonds laat laten brullen. Muziek terwijl zij werken - muziek en toespraken terwijl zij de krant le zen of terwijl zij eten. Zij verbeelden zich, dat hun leven leeg zou zijn, als de luidspreker niet op de achtergrond zou schetteren. Zij zouden de achtergrond van lawaai, waaraan zij gewend zijn, vreselijk missen, meer niet. Want u hoeft niet te geloven, dat zij altijd naar die eeuwig aanstaande radio luisteren. Kortgeleden was ik in een werkplaats, waar de hele dag een radio-toestel z'n best stond te doen. toen een em ployé de heren vroeg, of zijdat rokje nu nóg niet hadden geknipt. De heren hebben er geen van allen erg in gehad, dat een schelle dames stem hun al haast een uur lang trachtte bij te brengen, hoe zij een rok moesten knippen. Zo'n .lidspreker is ook een wonderlijk ding. Die geeft maar door - of we luisteren of niet. Zó komt er een verhandeling over bladluis en dade lijk daarna een top-hit of een lekker deinend deuntje, dat mensen die ple zier in het leven hebben vanzelf mee- neuriën. Dat komt vaak voor bij liederen, die geen top-hit zijn. bij liedjes die zo'n 40 of 50 jaar geleden ook al populair waren. Dat waren zij dan onder de gegoede burgerij en niet onder de massa. Kijk. dat is nu de grote vooruitgang, die de radio heeft gebracht. De radio heeft ook voor de gewon- r. in de mogelijkheid geop deel te nemen aan 's levens plezierige dingen - aan cultuur, aan ontwikkeling. De radio haalde ook het platteland uit z'n isolem t. En terwijl ik dit zo neerschrijf, moet ik er aan denken, dat er zo heel veel mensen zijn, die nog geen ridio-toestel waard zijn - die eigenlijk nog moeten worden op gevoed, die moeten leren, hoé zij naar de radio moéten luisteren. Het de hele dag laten aanstaan van het toe stel is natuurlijk uit den boze. Helaas zijn er nog al te veel mensen, die dit doen. Straks komt weer ae zomer met open ramen en open deuren. Daar moet het zijn uitgesloten, dat de radiotoestellen zó hard aan staan, dat men .een straat doorlopend, het gevoel krijgt over een kermisterrein te gaan omdat er een cacaphonie van klanken op ons af komt. Zomers op het strand of in de bossen. De verschillende stations knal len door elkaar.... De tijd is al lang voorbij, dat wij thuisblijven, cmdat er diezelfde avond een goed programma over de radio werd gegeven. Wij zetten ons niet meer tut luisteren, zoals wij in de eerste tijd van de toen nog nieuwe vinding deden. Wij vinden het allemaal heel gewoon, dat wij uit alle delen van de wereld de klanken kunnen opvangen - wij staan zelfs niet meer met verwonde ring voor een t.v.-toestel. We leven im mers in de tijd der techniek? En toch toch zou ik soms wel de wereld van vroeger eens terug wensen - een wereld zonder die eeuwige mechani sche muziek, waarin een schlager, een echte schlager was, die je op de piano of op een ander muziekinstrument zélf ten gehore bracht oftrachtte te brengen. Tegenwoordig wordt een suk- seslied veelal door de vaste radio- kwelers gemaakt. En of het nu een akelig, vervelend, saai en onbenullig liedje is - het word een sukses, als de luisteraar het maar vaak genoeg hoort. Waarmee ik maar wil zeggen, dat.... nou ia, dat we in sommige opzichten met die radio niet vooruit zijn gegaan. KANTMAN. Het was voor de geneesheer-directeur, dr. J. A. W. Berghauser-Pont van het ziekenhuis „Zonnegloren" terecht aanleiding om de tuinman de heer W. Pureveen van die inrichting een receptie aan te bieden. Dr. J. A. W. Berghauser Pent schetste de jubilaris als een plichtsgetrouw werker en goed vakman. Het is dikwijls gebeurd, dat de uitbouw van het ziekenhuis uw werk weer te niet deed, maar u zorgde steeds weer met uw collega's, dit alles weer pri ma in orde kwam. Namens bestuur en leden bood spre ker een enveloppe met inhoud aan. Namens het gehele personeel sprak de heer H. Figee, die eveneens een enveloppe aanbood, terwijl de heer Pureveen van het SE.C.-bestuur een geldbedrag ontving. In zijn dankwoord liet de heer Pure veen duidelijk uitkomen, dat de pluim die hem door dr. Berghauser Pont op de hoed was gestoken, ook voor zijn collega's bestemd was, want gezamen lijk werd het werk in de tuinen ver richt, Hij dankte allen voor de pret tige woorden en de vele cadeaus. Zondagnacht is er ingebroken in het Restaurant „De Soesterhoogte". De po litie stelt een onderzoek in. SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, f 2.15 - per post f 3.25 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag

Soester Courant | 1966 | | pagina 1