Verkenning in de ruimte zonder zon BURENI Bronchi letten Modeshow P. van den Bral GROTE KOELKASTEN D00RSMEREN GARAGE BOSBOOM Autorijschool VAN BUUREN VAN WIEREN J. L. HILHORST GARAGE STAM Klaar terwijl u vvaeht BEVEROI. SMEERSTATIOX V.V.Z.-nieuws B.D.C.-nieuws Hees-nieuws Extra aanbieding Grothestr. 34 - Tel. 228(1 Hockevclub Soest Zeepost Show van landbouwmachines Vtcnauli dealer vtiÈÊê. De publiciteit die er is gegeven aan de prestaties der verkenningen in de ruimte der stratosfeer door bemande raketten heeft de aandacht afgeleid van een andere ruimte, die wel niet even groot is, maar op zijn minst even fascinerend en tot voor kort even onbekend. De ruimte zonder zon, dat is de ruimte onder het oppervlak der oceanen. Bij alle gebieden op aarde tot en met de hoogste top van de Mount Everest en moerassige binnenlanden langs de Amazone, moest voor de verkenning van de zeediepten worden gewacht op een technische ontwikkeling en even wetenschappelijk onderlegde als moedige mannen om deze duik te kunnen wagen Toch is het Idee om diep te duiken al eeuwen oud. Reeds Aristoteles in de 4e eeuw voor Chr. sprak over dui- kerskappen en de wiskundige Kaspar Schott uit Würzburg publiceerde in 1664 een beschrijving van een bruik bare duikerklok, waarmee enkele ja ren later de schatten van de Onover winnelijke Vloot werden opgehaald. Met het diepzieduiken hangt de ont wikkeling van de onderzeeboot samen. Het is een Nederlander en wel Corne- lis Drebbel, die als eerste een duik boot construeerde, die in 1620 ten aanschouwe van een duizendkoppige menigte een proefvaart in de Theems maakte. Dan duurt het tot in het begin der 20e eeuw als er in de per fectionering weer enige ontwikkeling komt. Thans kennen we door atoom kracht voortgestuwde onderzeeboten, zoals de Nautilus van de Amerikaanse marine. Tussen het duiken met een duikerklok model werd vervolmaakt door de Zwitserse prof. Auguste Piccard. Dit diepzeeduikapparaat noemde professor Beebe de bathysfeer en prof. Piccard de bathyscaaf. Ho»stdrank in tabletvorm. 95ct Bij het duiken onder water neemt de druk per 10 meter met 100 kg per dm2 toe Er zijn beroepsduikers die afdalen tot 60 m. Beneden deze grens werd het gevaar met elke meter groter. Afdalingen dieper dan 100 m. zijn zonder hulpmiddelen zo goed als uitgesloten en hebben met zekerheid de dood tengevolge. Maar 100 m. dui ken is een rimpeltje vergeleken met de kilometers diepte der oceanen. Voor het diepzeeduiken moeten dus twee belangrijke problemen worden opgelost. De tijd en daarmee de voorraad lucht, De duikschotel, die wordt voortbewogen met behulp van straalmotoren, ver licht de ruimte zonder zon met schijnwerpers en er vertoont zich een even fascinerende als fantastische wereld aan de verbaasde blik van de mens. of met cilinders samengeperste lucht en de duikboot in welke vorm dan ook ligt nog een constructie, die ont wikkeld is door de Amerikanen prof. William Beebe en ir D. Barton. Dit Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. Birkstraat 105 - Soest - Telef 3256 Voor a.s. zaterdag staat wederom een belangrijke uitwedstrijd voor V.V.Z. 1 op het programma. De groeen-witten gaan n.1. op bezoek in Baarn bij de club van die naam. Baarn heeft vier verliespunten meer dan V.V.Z. en verloor destijds in Soest met 2-0. De Baarn-spelers zullen alles in het werk stellen om revanche te nemen. De uitslag van deze wedstrijd is voor V.V.Z. van zeer groot belang aangezien medecandidaat voor de titel Eminent Boys op bezoek moet bij Dolderse Boys en zal daar waarschijnlijk op zware tegenstand stuiten. Door de elftalcommissie van V.V.Z zijn in het elftal geen wijzigingen aangebracht, zodat onderstaande spe Iers zullen trachten beide punten te gaan veroveren. De opstelling is: doel De Hiep; ach ter Pouw en Floormidden v. d. Bosch, H. van Kooij en v. d. Boven- kamp; voor Schaap. Demmers. Ha ment, Timmer en Van Doorn. De wedstrijd begint om 16 uur en wordt gespeeld op het sportpark „Ter Eem" te Baarn. De stand in de 3e klasse C is thans: V.V.Z. Em. Boys V.V.O.O. Baarn Dold. boys SJE.C. Verder speelt V.V.Z. 3 in Amersfoort tegen Posthoorn 2. Voor het derde elftal van V.V.Z. moet het mogelijk zijn haar positie aan de kop van de ranglijst te verstevigen. Opstelling: doei v. Össenbrugge; ach ter v. Velzen en Olling; miden Hil- horst, Wegerif en Van Ginkel; voor Onderstal, Duits, v. Wijk, Brunt en Kampen. Ook deze wedstrijd begint om 16 uur. De junioren spelen thuis om 16 uur te gen H.V.Cde aspiranten te 15 uur thuis tegen Quick en de pupillen te 13.15 uur uit tegen Quick. en leeftocht, die nodig zijn om een bepaalde diepte te bereiken en de druk van het water, die technisch overwonnen moest worden, waarbij re kening werd gehouden met het feit dat als een apparaat het moet kunnen op nemen tegen de enorme waterdruk in grote diepten, het uiteraard zwaarder zal zijn dan het door het apparaat verplaatste water; dat is die opwaart se druk, waardoor een onderzeeboot zonder ballast zou blijven drijven. De bathysfeer hing dan ook bij zijn afdalingen, de eerste al in 1930. aan een stevige kabel. Een niet te on derschatten gevaar was dat deze ka bel door de rukkende slingerbewegin gen van het moederschip, waaraan het hing, kon breken. Dat dit bij de proefnemingen van Beebe in de jaren 1930-'34 nooit is gebeurd, is puur ge luk De grootste diepte die zij bereik ten was ca. 900 m. Prof Picard wilde meer. Deze legendarische natuurkundige werd op 28 januari 1884 geboren en was op 33-jarige leeftijd hoogleraar in de fysica te Zürich. In 1931 trok hij de aandacht door zijn ballonvaart naar de stratosfeer met behulp van een luchtdichte cabine, waarmee hij en zijn assitent Kipfer een hoogte van bijna 16 km bereikten: voor die dagen een record en tevens een gedurfde technische onderneming, ofschoon de technische onderneming, ofschoon prof. Piccard een man was, die niets aan het toeval overliet. Opleiding voor luxe auto-, vracht auto- en Autobusrijbewijs. Alle inlichtingen geheel vrijblijvend. Laanstraat 20 - Telefoon 4685 11-20 F.A.K. 11-9 8-16 P.U.E.M. 9-8 8-14 B.V.C. 12-7 10-14 Levu 9-5 12-14 U.V.V.O. 10-2 13-13 AMERSFOORTSE BOYS- B.D.C. Voor zondag staat B.D.C weer een zware opgave te wachten. De blauw- witen zullen namelijk de strijd aan moeten binden in Amersfoort met Amersfoortse Boys. De kampioenskans van BDC is na de onverwachtte nederlaag van zondag j.1. tegen Kampong wel kleiner ge worden. maar geheel uitgeschakeld zijn de Soesters nog niet. BDC. heeft momenteel 5 verliespun ten meer dan lijstaanvoerder P.V.C uit Utrecht. Deze ploeg krijgt ook nog diverse moeilijke wedstrijden zo als o.a tegen E.M.M. en Kampong en zal wellicht wel een puntje verspelen. Voor zondag heeft trainer Kamphorst de B.D.C -ploeg op enkele plaatsen gewijzigd. Brouwer en v. d. Mast. die in de voorgaande twee wedstrijden wegens ziekte niet meespeelden zijn weer opgesteld. Brouwer is opgesteld als linksbinnen, terwijl v. d. Mast de midvoorplaats zal bezetten. Hierdoor verhuist v. d. Lugt naar de rechtsbinnen plaats, terwijl Wester- veld en Beijer door deze omzettingen hun plaatsen in het eerste team ver loren zagen gaan. Wanneer het speL- peil. zoals zondag j.1. reeds bleek, vooruit blijft gaan. geven we BDC. een redelijke kans op winst. De opstelling luidt: doel H. Kok: ach ter A Voet en G Egberts: midden M. v. Asch, A. v. d. Hengel en B Bakker; voor B Wigtman, M. v. d. Lugt. Th. v. d. Mast, J. Brouwer en D. Dorrestein. B.D.C. 2-A.P.W.C. 2 B.D.C. 2 zal zich zondag naar alle waarschijnlijkheid revancheren van de destijds geleden nederlaag tegen A.PW.C. 2. Deze uitwedstrijd werd voor de blauw-wjtten een zware 8-2 nederlaag. Na het gelijke spel (0-0) van zondag j.1. tegen S.E.C. 3, zijn de kampioenskansen van de B.D.C--re serves danig verkleind. Met nog slechts vier wedstrijden voor de boeg is de achterstand op leider S.E.C. 3 punten. A.P.W.C de tegenstander van BD C. heeft echter 2 punten achterstand op voor G Beijer. G. Bodewes. A. Ver hoeve.- H. v. Dalen en E Bodewes. B D C. 6-QUICK 6 B.D.C. 6. dat zondag j.1 een ruime overwinning heeft behaald op Bar- neveld 3. zal nu trachten Quick 6 van de punten af te houden We rekenen zeker op een puntenverdeling. B.D.C. 8-B.D.C. 9 B.D.C. 3 en B D C 9 zullen elkaar gaan bekampen. Dit zal wellicht een prestigeslag worden, want BDC. 3 staat in de middenmoot, terwijl B D.C 9 lijstaanvoerder is. In deze wedstrijd zullen de spelers van B.D.C. 8 willen gaan bewijzen, dat "ij echt niets voor hun broeders onder behoeven te doen. B.D.C. 10-ACTIF 8 BDC. 10 heeft zondag j.1. tegen leider Victoria een steek laten vallen en 'zal' nu moeten trachten deze misstap weer goed te maken door middel van een overwinning op Actif 8 PROGRAMMA B.D.C. Zondag Amf.-Bovs 1-B DC. 1. 2.30 uur. BDC. 2-APW.C. 2, 2.30 uur. V.V.Z A 3-B D C. 5. 12; uur. BDC 6-Quick 6, 2.30 uuY B.D.C. 8-B D.C. 9. 12 uur. B.D.C. 10-Actif 3, 12 uur. Zaterdag. IJselmeervogels A-B D C A. 2.30 uur. B.D.C. C-Woudenberg A. 4 uur. BD C. E-Puick E. 4 uur. B D C. a-SE.C. a. 3 uur Spakenburg b-B.D C. b. 3 uur. (Terrein B.D.C.) S.E.C. b-B.D.C c, 3 uur B D C. d-K.V V A. d, 2 uur Quick ee-B.D.C. ee, 3 uur. Pupillen. Woudenberg 1-BD.C. 1. 1.15 uur. Roda '46 2-B.D.C. 2. 1.15 uur A.P.W C. 4-B D C. 3. 1.15 uur. Na de uitslagen van zaterdag j.1. is de positie van Hees 1 er niet beter op ge worden. Posthoorn uit Amersfoort verloor welis waar. maar SVP. uit Veenendaal slaagde erin een overwinning te beha len. As. zaterdag is er weer een zeer belangrijke wedstrijd voor Hees: een thuiswedstrijd tegen NS.VS. uit Vee nendaal, dat een voorsprong op Hees heeft van drie punten. Bij een overwinning gaat het er voor Van Weedestraat 40 Telefoon 4361 Hees wat beter uitzien, maar bij een nederlaag dalen de kansen op behoud van het 2e klasserschap aanmerke lijk. Er zullen n.1. aan het eind van het seizoen twee ploegen moeten de graderen. Stand wat betreft 5 laatste plaatsen: r.O.V. 12-11 HEES 13-7 N.S.VS. 13-10 Posthoorn 13-4 5.V.P. 12-7 Opstelling Hees 1: doel Tempelaars; achter Jekel en De Jong; midden Walet. Geijtenbeek en P. Kok: voor Buddins. Bosman, Van Veen, Van Es en H. de Bree. Hees 2 speelt eveneens een thuiswed strijd tegen De Posthoorn 2 uit Amers foort. Het nog ongeslagen zijnde Hees 2 zal stellig ook voor eigen pu bliek proberen het record te hand haven. Als Hees 2 nog 5 punten haalt uit de resterende 5 wedstrijden mogen zij zich kampioen noemen van de res 3e klasse c. Dit kampioenschap geeft dan recht op promotie naar de res. 2de klas. Opstelling Hees 2: doel R. Altena, achter De Ruyteren Jansen midden H. Kok, De Boer en Van de Blom; voor H Altena. Burgstede. Hop. Vee nendaal en Wijnands. Het derde elftal mag na de grote over winningen van de laatste weken uit rusten. Programma voor zaterdag: 14.00 uur: Hees 2-De Posthoorn 2. 16.00 uur: Hees 1-N.S.V.S 1. Ballontochten, behalve als sport, zijn uit de tijd en worden dagelijks alleen nog onbemand toegepast, voor mete- reologische onderzoekingen, waarbij men thans de hulp heeft van de mo- derne elektronica voor het automa-JjjE C en zal alIes °P a,Jes tisch doorseinen van gegevens. De ruimte in de kosmos wordt nu ver kend door satelieten. Prof. Piccard had met h°t succes van de ballen- tochten naar de stratosfeer bewezen, dat wat theoretisch goed wordt uitge dokterd. ook praktisch uitvoerbaar kan zijn en hij dacht eraan het principe van de stratosfeercabine om te wer ken voor de bouw van de bathyscaaf, daarbij lering trekkend uit eigen er varing op grote hoogte; de experi menten van Beebe en Barton en de bestudering van de onderwaterzwem kunst van de dolfijnen. Met de werkelijke constructie moest worden gewacht tot na de Tweede Wereldoorlog. De geldelijke middelen kwamen, evenals voor de ballontoch ten, van het Belgische Fonds National de la Recherche Scientifique. Na proeven met de eerste twee ba- thyscaven, werd de derde, de Triëst ontworpen samen met zijn zoon Jacques en gebouwd met medewerking van de Italiaanse industrie, waarmee in 1952 werd begonnen. Het jaar daar op werd gedoken tot een diepte van 3150 m. in de Thyrrheense Zee. In haar kans, om van een eventuele mis stap van S.E.C. gebruik te maken, haar kampioens kans te behouden. Dit is echter ook het geval met B.D.C dus kunnen we een spannende wed strijd verwachten, waarin we de goed spelende reserve-ploeg van B D.C. een goede kans geven op de volle winst. Opstelling: doel A Smink; achter B. Schimmel en E. Hilhorst; midden T. v. d. Hengel. H. v. d Lugt en J Spoel- stra; voor J. v. Fulpen. F. v. d. Kant, R Kleinegris, R. Brouwer en K. Ver kerk. BDC. 3 en BDC. 4 zijn vrij. V.V.Z.A. 3-B.D.C. 5 B D.C. 5. dat zondag met duidelijke cijfers, n.1. 8-2, van Veense Boys 3 heeft gewonnen, gaat zondag proberen bij V.V.Z.A. 3 een of twee winstpun ten weg te halen. Deze kans zit er zeker in voor de blauwwitten. V.V.Z.A. heeft slechts 2 punten meer vergaard dan B D C. 5. Opstelling: doel W. Hilhorst; achter H. Hagen en F. v. Fulpen; midden H. Sukel, C. Clarisse en R. Balvers; Woensdagmiddag werden in de koepel- verloop had. werd door een ^koe- zaal van „De Karseboom" te Hilver- sum, in de grote modeshow van de firma P van de Brul, enige honderden exclusieve modellen van japonnen, da- mesjassen, mantelpakjes enz. uit de nieuwe „Boutique Pierre"-colleetie ge toond. Het is werkelijk verbijsterend wat er op dit gebied dit jaar te koop is en uit een gesprek met één der leiders van de show bleek ons, dat de firma Van den Brul. behalve een groot aan tal eigen ontwerpen, ook veel impor teert uit het buitenland, o.a. Duits- lan den Frankrijk. De show, die uitstekend was georga niseerd en daardoor een zeer vlot pelzaal met belangstelling gevolgd, terwijl een charmante dame achter de microfoon op duidelijke en verhelde rende wijze de bijzonderheden van de kleding aanstipte. De mannequins toonden niet alleen voorjaars- en zomermodellen. alsmede diverse nieuwe creaties voor slanke dames en meer gezette jonge dames, maar ook de leeftijd van 35 tot 50 jaar haar deel. U kunt bij P van de Brul met vesti gingen in Hilversum, Amsterdam. Den Haag. Groningen. Leeuwarden. Hoorn en Arnhem volop terecht en hoewel u wellicht de show niet gezien heeft de etalages geven u ook een goede indruk. Wedstrijdprogramma 'oor zaterdag. 14 30 uur Aeolus-Dames 1. Programma voor zondag 27 maart. 12.30 uur: Dames 1-SCHC. 2. 12.30 uur: Soest Vet-B.MHC B. 14 uur: Heren 1-Hilversum 4. Uit. 12 uur: Kampong 13-Heren 4. 14 uur: Maarn 1-Dames 3. 12 uur: Shinty 1-Dames 2 Jeugdprogramma voor zaterdag. Thuis. 15.15 uur: Meisjes A-Voordaan A 15,15 uur: Meisjes B-Schaerweijde C. 14.15 uur: Jongens B-S.CHC C 14 15 uur: Jongens O-Amersfoort D Uit. 15.15 uur: Shinty A-Meisjes C 15.30 uur: BeFair A-Jongens A 15 uur: Maarn B-Jongens E Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms Lago Traful' 28 rnrt. Australië: ms „Orcades" 27 mrt. en ms ..Linkmoor" 30 mrt. Brazilië: ms „Louis Lumiere" 29 mrt. Canada: ms „Harpefjell" 30 mrt. Chili: ms „Werrastein" 27 mrt. Indonisië: ms ..Essen" 27 mrt Kenya. Oeganda en Tanganjika: ms „Europa" 1 april. Ned. Antillen: ms „Hercules" 29 mrt. Nieuw-Zeeland: ms „Orcades" 27 mrt. Suriname: ms „Pericles" 30 mrt. Ver. Staten van Amerika: ms „Schie- dijk" 30 mrt Z.-Afrika (Rep.1 m.i.v. Z-W.-Afrika: ms „Edinburgh Castle" 27 mrt en ms „Andijk" 30 mrt. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Uit de wereld zonder zon. De duikers van hel dorp onder water bij het huis op 25 meter diepte in de oceaan. Want tot dan heeft het grote publiek het moeten doen met boeken en fo to's van prof. Beebe en Piccard, en het eigen voorstellingsvermogen. Jacques Yves Cousteau, de gezagvoer der van een drijvend laboratorium voor oceanografie heeft met twee gro te films getracht ons van het geruis loze leven in de oceanen mee te la ten genieten. In „De wereld der stil te" nam hij ons mee naar die ge heimzinnige wereld en naar vreemde bewoners, die nog zo ongeveer onder de invloed van het gefilterde zonlicht leefden. In kleurenfilms „De wereld zonder zon" doken zij verder weg in dit raad selachtige gebied De opnamen wer den het resultaat van een gewaagde onderneming. Een groep onderzoekers onder leiding van Cousteau verbleef een maand lang ln een dorp-onder-water. Dit dorp bestond uit een stervormig huis met een apparatenkamer. twee slaapkamers. keuken, laboratorium, een dofiche, verkleedruimten voor de duikers. Op een diepte van 25 m. nog een kleiner buis, een ga rage voor de duikschotel, een 2-per- soons duikboot en een onderwater scooter. Bijna anderhalf uur lang kijken we naar een fascinerende wereld, waar van de onvoorstelbare werkelijkheid in de bschrijvingen van Jules Verne in „Twintigduizend mijlen onder zee" het beste wordt benaderd Op een diepte van 300 meter krioelt het van leven in allerlei fantastische vormen. De mannen in het huis op 25 m diepte leven in een luchtdruk van 3,5 atmosfeer Zij verliezen elk tijdsbegrip en praten met hoge kin derstemmen De belangstelling voor de buitenwereld verzwakt. De nachten onder water zijn onheilspellend. Kort om, de mens is op een plaats waar hij krachtens zijn natuurlijke eigen schappen niet thuishoort: doch waar hij zich wel, dank zij de techniek, zijn vernuft en aanpassingsvermogen eni ge tijd ter wille van het experiment kan ophouden Dit geldt voor de ruimtevaarders in de kosmos en in de diepte van de oceanen. Op vrijdag 1 april zal op het L. Vrou wekerkhof te Amersfoort 'n show wor den gehouden van landbouwmachines, zoals tractoren, melkmachines etc. Voor belangstellenden, juist met het oog op het komende seizoen, een mooie gelegenheid het nieuwste op dit gebied in ogenshouw te nemen. Renault R 4 Luxe v.a. f 4.495. Dauphine Gordini v.a. f 5.385. Renault R 8 v.a. f 5.960. Renault R10 Major v.a. f6.495. Renault R 16 v.a. f 8.650. Caravellc Coupé v.a. f 10.530. Renault Rambler v.a. f 14.450. Nieuwerhoekpleln 1 - Soestdijk Telefoon 2850 1960 wordt een nieuwe kogel gecon strueerd. Hiermee dalen Jacques Pic card en de Amerikaanse zeeofficier Walsh af tot in het diepste punt der oceanen, de Marianentrog in de Grote Oceaan, 11.500 m. De professor heeft deze overwinning nog net kunnen meemaken en ook ondervonden dat zijn onderzoekingen grote belangstel ling krijgen van de Franse en Ame rikaanse marine. Hij overleed op 24 maart 1962 te Lau- sanne. dezelfde stad. -waar tijdens de Nationale tentoonstelling in 1964 het publiek eindelijk de kans kreeg met een grote onderzeeboot ook een kijkje onder water te nemen. 1

Soester Courant | 1966 | | pagina 5