r VIJFTIG JAAR BMW Soekarno een gevangene De Engelse vloot PufOlbrengi Oude gezichten in Djakarta OMROEPSTRIJD IS VERSvILT) Einde van een mythe G. VAN EKRIS MET RAAD EN DAAD EMOTIES RONDOM PROVO'S Schilder goed en snel met JUWEEL ENAMEL Wie is Soeharto Boekenweek 26 maart - 2 april SMIT's Peskethall-Bgekhandel Bij S0ESTER GLAS- EN VERFHANDEL, Soesterbergsestraat 52, Soest Lenssen+de Wolff Voetklachten ortliopetlist, de lieer B. J. Welmers. Gratis advies Van Darri's Schoenen BMW! WAT EEN WAGEN WAT EEN WEGLIGGING Automobielbedrijf Soester Politie Sportver. M.H.C. „Soest' POLITIE TEL. 4444 Het begon op de 30stc september van het vorig jaar met een greep naar de macht door de communisten. Deze bolsjewistische revolte werd door het Indo nesische leger verslagen cn kostte aan ongeveer 100.000 mensen, voornamelijk communisten, het leven. Dat het tot een, door communisten geleide poging tot revolutie komen kon, was mede een gevolg van de door Soekarno in Indonesië gevoerde politiek, een zogenaamde verdeel- cn heerspolitiek, hij sympathiseerde immers met het in zijn land oprukkend cn steeds sterker wordende „rode front" en bovendien poogde hij met alle middelen de „communistenliaat" van het leger te bicken, doch het bleef in deze bij pogen alleen. Intussen werd bij insiders bekend, dat het Indonesische staatshoofd „voor het leven", ir. Soekarno, rekening hield met een gewelddadig aftreden en dat hij door hem aangewezen vertrouwenslieden, kwartier zou hebben doen maken en asiel zou willen zoeken in het neutrale Zwitserland. REEDS ZEVEN AANSLAGEN OP ZIJN LEVEN Van het moment van zijn ambtsaan vaarding als president af: poogde Soe karno door het in de praktijk toepas sen van een zekere balanspolitiek, het Indonesische volk in het gareel te houden, vooralsnog door woorden zo als: „Ik ben en blijf de leider van dit land cn volk en wie zich tegen mij keert, zal worden vernietigd". Ondanks deze woorden werden er in de loop van in de huid gezondheid en zuiverheid de tijd maar liefst zeven aanslagen op het leven van „de grote leider" gepleegd. Begin maart nam de roerigheid. vooral onder de jongeren en onder de studen ten in Djakarta onrustbarende vor men aan: er ontstonden vechtpartijen tussen nationalistische Indonesiërs en communisten, terwijl leger en politie zich aan de zijde van de anti-commu nisten plaatsten. Op 10 maart j.1. kwam de omroeper van de zich noemende ..Vrijheidszen der Indonesia" een anto-communis- tische en illegale radiozender) met de volgende opmerkingen over ir. Soekarno in de ether, ..O Heer. ver geef onze lieve vader zijn gedachte loosheden. want hij zit als een vogel in een kooi gevangen." Deze opmerkingen waren het gevolg van het optreden van ..de lieve vader" op 9 maart daarvoor, toen de laatste in Djakarta het verzoek der studen tenorganisaties om de pro-communis tische ministers uit de regering te OOK NU NAAR Steenhoffstr. 15a hoek Raadhuisstr. Telefoon 2161 In de dagen voor de verkiezingen heb ben vele politici weer aangedrongen op grote spoed met de totstandkoming van de omroepwet Met name de V.V.D en C.H.Ü. gewaagden er van. dat het Nederlandse volk nog wacht op programma's van nieuwe omroep verenigingen en dat het bedrijfsleven nauwelijks zonder reklame in de ether kan leven. Zelden in onze parlementaire geschie denis hebben de sprekers zich zo druk gemaakt over een zaak. die de meer derheid van ons volk juist nu zo koud laat. Het aantal boze briefschrijvers, dat in dag-of weekblad aandringt op verandering van ons omroepbestel, is opmerkelijk gering, de aanwas van de T.R O.S leek formidabel te worden maar is sinds vele maanden vrijwel geheel tot stilstand gekomen, in tegen stelling tot de R.T.N., die zijn gele deren wel versterkte. Er wordt in bepaalde kringen scherp geageerd tegen de zuilen, maar het eigenaardige is dat verscheidene om roepverenigingen hun ledenverlies van enkele jaren geleden voor een niet on aanzienlijk deel weer goed maakten. De A.V.R.O. kan misschien het drei gend gevaar om tot B-omroep te de graderen nog tijdig afwenden, de Vara zag het laatste half jaar 20.000 nieuwe leden toestromen, en bij de KRO. en N.C.R.V. mag men hele maal niet klagen. Dat zal ook wel een gevolg zijn van de vertragingspolitiek van minister Vrolijk, die zo lang wachtte met de toewijzing van concessies aan nieuwe gegadigden dat de aanhangers daar van toch terugvallen op de bestaande programmabladen en weer als „lid" worden geboekt bij de zuilen. Natuurlijk houdt een en ander niet in, dat men over de programma's van de Hilversumse zuilen in alle opzich ten tevreden is. Er is de laatste tijd heel wat deining geweest rondom verschillende uitzendingen. Maar ken nelijk ondervinden de zuilen hier niet veel schade van. Tenslotte zorgen zij af en toe ook voor een flinke portie opwinding En dat zou een groot deel van het kijkerspubliek wel eens harder nodig kunnen hebben dan neutrale amusementsprogramma's. die mis schien wel de kool en de geit sparen, maar ook. geen beroep doen op de emoties. jagen, de communistische partij te verbieden en om meer rijst voor de hongerende bevolking ter beschik king te stellen verwiero en deze na tionaal getinte groeperingen ln Indo nesië betitelde met ..contra-revolutio nairen" en hen voorts verweet „te handelen in opdracht van de imperia listen" Hij stelde nog diezelfde dag de nationalistische studenten-organi saties buiten de wet en verbood een verder voortbestaan er van. Soeharto Op 12 maart j.1. werd echter de „grote leider" gedwongen om de staatsmacht over te dragen aan de luitenant-ge neraal Soeharto, welke laatste Soe karno - 65 jaar en dus rijp voor de a o w. - beroofde van alle macht en invloed en terzijde schoof. Aan de rand van Djakarta bevonden zich op de 12de maart eenheden van het Indonesische leger, bestaande uit acht bataljons, goed getrainde en van modern wapentuig voorziene solda ten. klaar om op het eerste sein van hun gemeenschappelijke aanvoerder, de luitenant-generaal Soeharto, in te grijpen. Uitgerekend op die dag ontglipten aan Soekarno de teugels van zijn macht, roem, eer en gezag, die hij wel moest overdragen aan de 45 jaar oude lui tenant-generaal Soeharto, met welke handeling Soekarno vooralsnog zijn leven redde. Wie Is Soeharto? Zeer zorgvuldig heeft Soeharto zijn militaire staatsgreep voorbereid en verwezenlijkt. Hij was de man, die de rebellerende legergroepen onder leiding van luitenant-kolonel Oentong (be velhebber van Soekarno's paleiswacht) tot het bitere einde en over gans Java vervolgde en vernietigde. Soeharto werd op 19-jarige leeftijd beroepssoldaat onder Japanse leiding en vocht daarna - tijdens de politiële acties - tegen de Nederlandse troepen In die jaren was hij reeds officier. Op 2 oktober 1965, na het mislukken en neerslaan van de communistische greep naar de macht, werd Soeharto door Soekarno bevorderd tot luitenant- generaal, tto stafchef en tevens tot minister van landsverdediging. Soe karno zag kans om. tegenover de drie machtige groeperingen in het land, te weten het leger, het commu nisme en de diverse mohammedanse sekten volgens zijn principe der ver deel- en heerspolitiek meester van het terrein te blijven en alle macht aan zich te trekken. Deze situatie duurde tot aan de 12e maart j.1., toen luite nant-generaal Soeharto de militaire voorbereidingen voldoende achtte om de macht over te nemen, hetgeen in tussen heeft plaats gehad. Hij effende daarmee de weg voor de terugkeer van de vorige maand door Soekarno ontslagen generaal Nasoe- tion. die door het volk als de grote redder van 't land wordt beschouwd en vermoedelijk do opvolger van Suekarno als staatspresident zal zijn. Een der eerste maatregelen van ge neraal Soeharto was wel het verbieden van de communistische partij en van mantel- of nevenorganisaties daar van. Het nieuwe Indonesische bewind van generaal Soeharto ls weliswaar anti-communistisch en niet pro-wes ters. doch wel nationalistisch georiën teerd. terwijl een socialistische ten dens daarin niet valt te ontkennen. 1914 en 64 kruisers tegen honderd een kwart eeuw te voren. Zeer zwaar was de taak van de Navy tijdens Wereldoorlóg II: ze verloor ruim 3200 schepen, waaronder 5 slag en 5 vliegkampschepen. Tc hoge tol Ook na deze oorlog werd de Marine drastisch gereduceerd, een groot deel van de vloot ging „ln de mottenbal- lcn" Evenals in Amerika, vochten ook in Engeland marine en luchtmacht om de suprematie. Voor de marine man is het aanzien van zijn land iden tiek aan de betekenis van zijn marine Dat het hier echter niet om de ver vanging van slagschepen, maar om vliegdekschepen gaat, is niet alleen maar een triomf van luchtmacht over zeemacht Het ls een symbool, dat de Royal Navy niet langer de hoofdrol speelt in de defensiepolitiek van Groot Brittanlë. Een symbool ook van de mate. waar in Engeland aan betekenis als we reldmacht heeft ingeboet. Niet de Britse, maar de Amerikaanse vloot beheerst thans de zeeën, waarbij nog een vraagteken blijft staan achter Onder de hoede van de generaals mag de heer Soekarno zich nu wijden aan onschuldig tijdverdrijf Dat de Britse regering besloten heeft, drie verouderde vliegdekschepen niet door nieuwe te vervangen. Is van zo ver reikende betekenis geweest, dat zowel de Minister van Marine als het Hoofd van de Marinestaf het bijltje er bij hebben neergelegd. Want het gaat niet alleen om die drie schepen. Het gaat om de erkenning van het feit. dat Engeland niet langer de zeeën beheerst en beheersen kan' Engeland beheerst de zeeën en zolang Engeland de zeeën beheerst, zo luidt dit zo vaak en zo hartstochtelijk ge zongen lied. zullen de Britten nimmer slaven zijn. Engeland is een eiland. Zijn scheep vaart en als konsekwentie daarvan -V .7—7 E$ P&' - oritoëfren.dé goederen MJMJ taxaties mmwmmmpr hypotheken aésUraritiën v Steenb.offstraat 67 - Soest Tel. 2169 zijn marine zijn immer van levens belang geweest. Maar het trotse Bri- tisch Empire viel uiteen. Niet langer behoefden „levenslijnen" de bescher ming van de vloot. Historische bases als Malta en Aden verliezen aan bete kenis of verdwijnen. Hoe lang zullen Singapore en Hong Kong het nog houden? Is in Engeland de traditie een heilig huisje, ze is een hoogheilige tempel bij de Royal Navy. Ir. ieder land neigt de marine tot het conserveren van door de tijd gevestigde gebruiken, want een schip op zee is een wereld op zich zelf, de commandant is de hoogste en enige autoriteit, de discipline moet strikt, het schip tot in de puntjes in orde zijn. De Barbaarse toestanden van vroeger tijden, het ronselen van zeelieden, de draconische straffen, slechte rantsoenen en lage gages zijn verdwenen, maar angstvallig wordt gelet op de handhaving van oude gebruiken en eerbewijzen en op een schip, waar alles moet blinken en glimmen, heeft de bemanning nooit gebrek aan werk. Navy beheerst dc zeeën De liedende positie van de Engelse vloot is deels verkregen door c5 ach teruitgang der concurrenten (waarvan Nederland als eerste) maar ook door de vernietiging ervan, waarvan Nel sons executie van de Franse Vloot bij Trafalgar in Napoleons tijd wel het sterkste voorbeeld was. Niet voor niets troont deze zeeheld nog altijd hoog boven Trafalgar Square en is zijn op- roep ..Engeland verwacht dat iedere man zijn plicht zal doen" nog steeds grondtekst voor iedere preek, waarop de commandant zijn mannen meent te vergasten. Voor Wereldoorlog 1 heeft het ambi tieuze Duitse vlootprogramma iVon Tirpitz en de Flottenverein) Engeland tijdig de ogen geopend en kwam de beroemde dreadnoughts in actie, maar bijna te laat ontdekte men het gevaar van de duikbotenoorlog Toch wisten Engelse schepen de Duitse vloot van de zee te vegen of in haar havens op te sluiten, tot het restant door de Duitsers zelf bij Scapa Flow tot zin ken werd gebracht. De Engelse vloot droeg de zwaarste lasten van de oorlog ter zee. Maar in 1918 kon het ..Britain rules the wa- ves" triomfantelijk opklinken, al leid den de na-oorlogse jaren, niet het minst tijdens de wereldcrisis, tot aan zienlijke versobering Van de 1350 oorlogsschepen verdwenen er ruim 1000, de bemanningen werden tot op ruim eenderde teruggebracht. Zodoen de had de Royal Navy in 1939 15 slagschepen en kruisers tegen 68 in Zaterdag 2 april, tot 12 uur. houdt de zitting bij VAN DAM'S SCHOENEN. op gebied van SCHOENEN. STEUN ZOLEN. BEUGELS enz Uitsluitend op afspraak, telefonisch of aan dc zaak. Dit wordt U aangeboden door Torenstraat 5 - Soest - Telefoon 3473 het maritiem vermogen van de Sowjet Unie. Minister van Marine Mayhew heeft, toen hii zijn ontslag aankondigde, de dincen bij de naam genoemd. Met deze beslissing houdt Engeland op een wereldrol te spelen. Het ls vooral dc Royal Navy. die deze rol vroeger vervulde Waar ergens ter wereld Britse onderdanen of belangen werden bedreigd of niet voldoende ge respecteerd verscheen de spreekwoor delijke kruiser. Meer nog dan onder de Union Jack voelde de Brit zich overal ter wereld veilig onder de Blue Ensign. de vlag van de Navy Geen havenstad ter wereld of te eniger tijd kwam een Britse oorlogsbodem er een beleefdheidsbezoek brengen en dit vlagvertoon had méér betekenis dan alleen een hoffelijk gebaar! Dietijd is voorbij Vooral voor de Britse Marineman ls het een hard gelag, dit te moeten erkennen. De Britse Marine speelt nog slechts een rol als assistent van de geweldige Amerikaanse vloot. En het ls de simpele geldnood, die Engeland tot deze harde erkenning brengt. Het heeft al moeite genoeg, zelf op de been te blijven. Het kan zich de kostbare luxe niet veroorloven, de rol te spelen van de wereldmacht, die het niet langer is Sic transit gloria mundithans het passende opschrift voor Nelsons gi- gantiche monument op Trafalgar Square. LEVERINGSPROGRAMMA; BMW 1600 TWEE DEURS BMW 1600 BMW 1800 BMW 1600 A BMW 1800 Tl BMW 2000 BMW 2000 Tl BMW 2000 CS BMW 2000 CA VRAAGT UW DEALER OM EEN PROEFRIT Radcmakerstraat 31 - Soesterbcrg Telefoon 03463-1496 Dealer voor Soesterberg, Soest en omstreken. Op woensdag 30 maart 1966 organi seert de Soester Politie Sportvereniging de 3e veldloop voor het kampioen schap van het distrikt „West" der Ne derlandse Politie Sportbond. De veldloop wordt gehouden in het mooie bos- en duingebied te Soestdui- nen. in de nabijheid van het „Jessu- runkamp" aan de De Beaufortlaan (legerplaats Koninklijke Luchtmacht). Ontvangst en prijsuitreiking vinden plaats in de onderofficiersmess van voornoemd kamp. De start van de eerste loop is vast gesteld op 13.30 uur. De prijsuitreiking is gepland op ongeveer 16 uur. waarbij aan alle aanwezigen een bord snert zal worden aangeboden. Bijna alles is nog zeer onduidelijk in Djakarta Op één ding na: generaal Soeharto gaat rustig zijn gang bij het hervormen van de regeringstruc tuur. Zo ls n-» eindelijk minister van buitenlandse zaken Soebandrlo van het toneel verdwenen en vervangen door een veteraan in de diplomatie, Malik Bepaald geen erg aan het „westen" verknochte figuur, maar zeker wel Iemand die de politiek ziet als ma- nouvreren met het mogelijke. Hij was ambassadeur in Moskou, wat over zijn Instelling niet alles zegt. hoewel van hem bekend ls dat hij de sympathie van zijn voorganger voor Peking niet deelt Het verdwijnen van Soebandno en nog een reeks ministers gaat overi gens weer op zijn Indonesisch. For meel zijn ze onder bewaking gesteld om hun veiligheid te garanderen. Dat klint ook niet geheel onlogisch, want de opstootjes van studenten en scho lieren - vooral de overval op Soe- bandrio's ministerie in Djakarta - waren duidelijk tegen zijn persoon gericht. Maar in de praktijk is er weinig verschil te zien tussen een regelrechte arrestatie en deze be scherming". Zoals ook niet precies valt na te gaan in hoeverre de soldaten die om Soekarno zwermen, de presi dent beletten te gaan waar hij wil of hem behoeden tegen belagers. Weer op de been. Intussen heeft Soeharto nieuwe mi nisters geïnstalleerd onder wie er ver scheidene zijn die indertijd behoorden tot organisatie die Soekarno verbood omdat ze naar zijn smaak niet pasten in zijn Nasakom-politiek, dat systeem om onder de naam van eenheidsbewe ging de diverse groepen van religieuze structuur, de nationalisten en de com munisten tegen elkaar uit te spelen. De bekendste nieuwelingen zijn sultan Hamengkoe Boewono van Djokjakarta, Lelmena van Roeslan Abdoelgani, na men die van vroeger een klank van Integriteit en ook bekwaamheid heb ben. Deze ploeg staat voor de zeer ondank bare taak Indonesië, geplaagd door in flatie van schrikbarende afmetingen en door uittreden uit de Ver. Naties en andere organisaties zeer geisoleerd, weer op de been te helpen Te ver wachten valt dat zij dit niet zullen pogen te doen door de emoties op te zwepen voor nutteloze zaken als de confrontatie met Maleisië. Te ver wachten valt ook (uitlatingen van Soeharto maken dit duidelijk) dat de koers links zal zijn en dat men de geest van de revolutie levend wil hou den. Vlag op de lading Een vraag blijft bij dit alles de po sitie van de president. Te oordelen naar het met horten en stoten oprui men van het oude kabinet, de vele be sprekingen met ministers die later „voor hun bestwil" werden gearres teerd en enkele uitlatingen van Soe karno zelf. verliep alles niet even vlot. Dat wekt het vermoeden dat de gene rale staf toch nog met een niet onbe langrijk verzet te kampen heeft ge had en misschien nog kampt.en tot dusver als de sterkste. Het kan overigens net zo goed zijn dat Soeharto met opzet de zachtere weg kiest en zijn doel poogt te berei ken met zowenig mogelijk schade aan de nationale status van de presi dent. hoezeer die ook geleden heeft de laatste maanden De generaals zouden dan alle schuld voor voorgaan de misère op een ander kunnen af schuiven om Soekarno weer beter te kunnen gebruiken als de vlag onder welke de nieuwe regering en de hele natie de revolutie voortzetten. Dat Soekarno ooit nog kans zou zien meer te worden dan zo n vlag die de lading moet dekken, lijkt haast on mogelijk. BELASTING. 1 Hoe wordt de grondbelasting berekend? 2 Hoe wordt de straatbelasting berekend? Antwoord: 1. De grondbelasting wordt berekend naar de belastbare opbrengst van het onroerend goed. Deze wordt geschat, op de zelfde wijze als de huurwaarde voor de personele belas ting wordt geschat. 2. De straatbelasting is een gemeen telijke belasting en de verschilllende gemeenten hebben verschillende ta rieven en maatstaven waarnaar de belasting wordt berekend. De belasting is als regel een bijdrage in kosten van de wegen, als aanleg, onderhoud, verlichting, riolering e.d De straatbe lasting wordt geheven van de eige naren der onroerende goederen. DE BISMARCK. Waar. wanneer en hoe is het Duitse oorlogsschip de Bis- marek vergaan. Antwoord: Op 14 mei 1941 raakte de Bismarck op de Atlantische Oceaan ten zuiden van IJsland in gevecht met Engelse zeestrijdkrachten, waar onder de slagkruiser ..Hood". Deze kreeg een voltreffer in de kruitkamer en vloog de lucht in. De Engelse slag kruiser King George V werd bescha digd. waardoor de snelheid van het schip zodanig werd geremd dat het de strijd niet meer kon voortzetten Ook de Bismarck werd getroffen Met alle mogelijke middelen die de Britse admiraliteit ten dienste stonden, wist men de Bismarck weer op te sporen. Bij een aanval met vliegtuigen werd het schip ernstig beschadigd door een luchttorpedo. waardoor de snelheid van het schip sterk verminderde. Op 26 mei 1941 werd het schip op 750 km ten westen van Brest opnieuw door twee luchttorpedo's getroffen, waar door het roer werd vernield In de strijd tegen de daarop van alle kan ten opdagende Britse zeestrijdkrach ten ging de Bismarck in de morgen van 27 mei ten onder. Dames 1 speelt zaterdag in de 4e ronde om de Amsterdambeker tegen Aeolus te Rotterdam en zondag a s tegen S.C.H C. 2. Nu de dames 1 zaterdag a s. aantre den voor de 4e ronde van de Amster dambeker gaan onze gedachten on willekeurig terug naar de jaren 1958 en 1959. toen Soest als derde klasser doordrong tot de halve finale in het topjaar 1959. toen Soest op 10 mei voor de finale moest aantreden tegen Ring Pass uit Leiden, die toer kam pioen 2e klasse was en al was gepro moveerd naar de promotieklasse, het geen inhield, dat Soest tegen een 2 klassen hoger spelend elftal moest op tornen. In de hockeywereld gaf niemand Soest ook maar enige kans op een behoorlijk resultaat. Slechts de dames zelf dachten er an ders over en toen op die gedenkwaar dige dag in het Wagener stadion te Amsterdam met stralend zonneweer de wedstrijd begon, bleek al direct dat Soest van plan was meer te doen dan voor mogelijk was gehouden. Met een ontembare aanvalsdrift druk te Soest het sterke Ring Pass terug en wist zelfs onze spil Loor v. d Sterren het le doelpunt te scoren. Ring Pass echter liet zich evenmin onbetuigd en wist gelijk te maken. Toen de officiële speeltijd was ver streken was de stand nog steeds 1-1 en moest het spel 74 min. verlengd worden Ook in deze verlenging werd geen doelpunt gemaakt en weer moest er 74 min. verlengd worden, maar toen maakte de oSester verdediging een klein foutje door bij een aanval van Ring Pass te blijven staan voor een vermeende overtreding Er werd echter niet gefloten. Ring Pass speelde door en scoorde, waar door de wedstrijd na bijna 85 minuten enerverend hockey was geëindigd. Soest kon. ondanks de nederlaag, te vreden zijn Het elftal had zich ge- heeel gegeven en prima gespeeld. Bij het uitreiken der beker verklaarde mevr. Josselin de Jong het jammer te vinden, dat zij ook Soest geen beker kon uitreiken, daar Soest dat dik had verdiend. Bij deze nabeschouwing speelt de ge dachte thans onwillekeurig in ons achterhoofd, dat een finale plaats niet onmogelijk is. daar het elftal met volledige inzet instaat moet zijn het weer zo ver te brengen. De capacitei ten zijn er Aan het elftal om het waar te maken Overige wedstrijden: Dames 2-Shintv 1 Dames 3-Baarn 1. JUWELIER - H0RL0GER van Weedestraat 40 Soest tel.4361 Recente relletjes in Amsterdam hebben de provo's andermaal in het nieuws gebracht. En dat is nu juist hetgeen zij beogenDe Amsterdamse po litie zag zich wederom genoodzaakt hardhandig in te grijpen en de hand having der openbare orde vereist zulks ook zeer zeker. Is het provocisme als maatschappelijk verschijnsel nogal verontrustend, even verontrustend vinden wij de nogal emotioneel geladen uitlatingen van vele ouderen over dit verschijnsel, dat hierdoor alleen maar gestimuleerd wordt. Als men sommige ouderen moet geloven, dan zou het provocisme met de gummiknuppel en zware straffen kunnen worden uitgeroeid. Daarop dringen zij dan ook aan. Een en an der wordt gemotiveerd met allerlei ta melijk sombere filosofieën over de moderne jeugd, die niet bepaad stro ken met de inzichten die de weten schap zich omtrent dit probleem heeft gevormd. Vele ouderen zeggen dan: „Ach. al die psychologen en sociologen, die kletsen maar wat". Maar zulke verwijten hoort men natuurliik altijd uit de mond van lieden die het zelf nooit zover hebben gebracht. Ofschoon wij de waarde van het ge zond boerenverstand niet in twijfel willen trekken, zouden wij wat betreft een tamelijk complex verschijnsel als het provocisme toch iets meer willen vertrouwen op de inzichten van hen. die zich beroepshalve in deze proble matiek hebben verdiept. Zij praten het gedrag van de provo's evenmin goed. maar leggen er de nadruk op dat de jongeren opgroeien in een we reld. waar de ouderen hun geen pas sende idealen hebben geschonken. De moderne maatschappij, waarin zij opgroeien, is opgebouwd door de ou deren Wanneer zij alleen maar kun nen ageren tegen het excessieve ge drag van sommige jongeren, dan ont trekken zij zich aan hun verantwoor delijkheid. De Drovo's worden dan de zondebokken, die moeten worden uit gebannen opdat men niet langer wordt herinnerd aan eigen tekorten. Men behoeft bepaald geen bewonde ring te hebben voor het gedrag van allerlei provo's en nozems, maar men kan nochtans vaststellen dat de wijze waarop vele ouderen dit probleem be naderen. gekenmerkt wordt door een tekort aan liefde en een te veel aan eigenliefde.

Soester Courant | 1966 | | pagina 9