Soest toen - Soest nu Schade van f. 30.000 door felle uitslaande brand V.V.V.-nieuws •!r> Schoolkinderen planten bomen Ernstig verkeersongeluk Meisje aangerand Het oog gericht op de vakbeweging Vrijdag 1 april 1966 45e jaargang no.26 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Garage met auto. crossmotor en speedboot ging verloren Groente- en fruitzaak j j gemoderniseerd M'Mik ff B.D.C. -nieuws Mg# De Soester Vogelvrienden Eerste bedrijfsbrandweer in Soest doet examen Leeuwentemmer Aad de Vries maakt het goed Bestuurswisseling bij de V.V.D. SOESTERldOURANT Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post f 3.25 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Tot gisteravond laat was het In Soest vrij rustig wat betreft het aantal branden en de omvang ervan. Gisteravond omstreeks tien over half elf werd echter groot alarm gegeven voor een felle uitslaande brand, die woedde in een garage naast de wo ning van het echtpaar E. Westerveld aan de Veenzoom 1. De brandweer, die op de ladderwagen en een nevelspuit na met het volledi ge materieel was uitgerukt, kon niet voorkomen, dat de garage en de daar in gestalden personenauto, crossmotor, speedboot en gereedschappen geheel verloren gingen. Toen de brandweer arriveerde, stond de garage al in lichterlaaie. Het vuur werd aanvankelijk met vier hogedruk- stralen van de nevelspuit bestreden, later gevolgd door 3 lagedrukstralen. De spuitgasten moesten bovendien het vlak bij de garage staande woonhuis nathouden, evenals het aan de andere kant van de weg gelegen huis, dat is voorzien van een rieten dak. In het begin had de bewoner hiervan met een straal op de waterleiding het dak natgehouden. De brandweer streed een vergeefse strijd tegen het vuur, dat gretig voed sel vond in de voertuigen en het dak van de garage. Weliswaar was men binnen een half uur het vuur meester, maar toen was er van de garage en de Inhoud weinig meer over dan een rokende puinhoop. De vuurzee, die veel bekijks trok en aanvankelijk tot ver in de omtrek was te zien, trok on danks het late uur nog veel belang stelling. Op het terrein van de brand waren aanwezig hoofdinspecteur H. Scholt- meijer en adjudant Pasman van de recherche. Uit een onderzoek naar de oorzaak van de brand, die volgens de euvel verhelpen en wilde daartoe een nieuw leidinkje aanbrengen. Het slan getje bleek echter tekort te zijn. Hij - verliet.- de ggj.age om wat gereed- Be'heer .J van Dasselaar achtte ook de. tijd" gekomen om zijn zaak in groente, fruit en aanverwante artike len aan de Van Weedestraat. te mo derniseren. Dat moet men waarderen, vooral van een kleine middenstander, die ook in deze veeleisende tijd zijn weg tracht te vinden. Waar wij tevens respect voor hebben is, dat de heer v. Dasselaar de gehele verandering zelf tot stand heeft ge bracht. Ongetwijfeld zal deze verbe tering door de cliëntèle zeer zeker gewaardeerd worden. De heer Van Dasselaar wil het niet bij het interieur laten en hoopt ook aan het aanzicht van zijn zaak in de toekomst nog veel te verbeteren. Duszaterdag 2 april, 's avonds 20.00 uur, zien alle V V V.-leden elkaar in de grote tent van circus Boltini. Daar begint het verjaarsfeest van onze zestig-jarige V.V.V. Maar hier blijft het niet bij. Ook voor de kinderen zal de verjaardag van de V.V.V. een speciale herdenking wor den, alleen zullen zij nog even geduld moeten hebben tot het zonnetje zó warm is, dat het openluchttheater geopend kan ■worden. Maar.... dan wordt het een fijne middag! Daar zullen we later nog over schrijven. Dussteeds goed het V.V.V.-nieuws lezen! Alle V.V.V.- bijzonderheden worden geregeld daar in verteld. En nu maken wij meteen bekend, dat mejuffrouw Willy Jacobs uit Ulicoten (N.B.1 winnares is geworden van de prijsvraag, die wij, ook al weer ter gelegenheid van het zestigjarig be staan hebben uitgeschreven. In het programmablad van circus Boltini stond een rijmpje over de toeristische aantrekkelijkheden van Soest. Enkele niet in gevulde letters moesten geraden worden en daarbij moest een toepasselijke slagzin inge stuurd worden, waarin Soest als va kantieplaats geroemd werd. Uit alle inzendingen kwam mejuffrouw Willy Jacobs te voorschijn met het kernach tige: ..Vakantie in Soest een top! Ontspanning, natuurschoon en rust volop!" Mejuffrouw Jacobs zal spoedig haar prijs in ontvangst komen nemen, die bestaat uit een week gratis vakantie in Soest met inbegrip van diverse at tracties. Naast de feestelijkheden gaan de toe ristische belangen door. Wij kregen folders binnen van Harderwijk, o.a. van het Dolfinarium. In het Dolfinarium wonen vier jolige dolfijnen, die vijf maal per dag de monstraties geven. Wist u, dat dol fijnen bekend staan als zeer intelli gente dieren? Wie Flipper kent van de televisie zal zeker wel eens willen gaan kijken naar die vier andere Flippertjes, die in werkelijkheid minstens zo boeiend zijn. Komt u het foldertje halen? Dan weet n er alles van, als u straks naar Har derwijk koerst. schap te halen en bij zijn terugkomst werd hij plotseling geconfronteerd met een steekvlam, die het interieur van de garage in een ommezien in lichterlaaie zette. In het begin wilde de heer Wes terveld proberen het vuur zelf te blus sen, maar daar kwam hij niet aan toe. De oorzaak van de steekvlam moet ge zocht worden in het feit, dat benzine dampen in aanraking zijn gekomen met een brandende oliekachel in het eerste schattingen een schade van ruim dertigduizend gulden heeft aan gericht. leek, dat benzinedampen de brand hebben doen ontstaan. De heer Westerveld was bezig met re paratiewerkzaamheden aan de perso nenauto. een Mercedes Het overmatig benzineverbruik van zijn auto was voor de heer Westerveld aanleiding om de oorzaak te achterhalen. Hij consta teerde een lek in de benzineleiding, hetgeen trouwens de plas benzine on der de auto tevoren reeds deed ver moeden. De heer Westerveld wilde het achterste deel van de garage, waar van de deur openstond. Omdat de benzine uit de lekke ben zineleiding van de auto bleef door stromen, kon het vuur zich snel uit breiden Aan zelf blussen viel dan ook niet te denken. Ook voor de brand weer was in deze weinig eer wegge legd. Wel slaagden de brandwachts erin de belendingen te sparen Nadat het vuur geblust was, duurden de nablussingswerkzaamheden nog ge ruime tijd. Daarna heeft de brand weer de muren omver gehaald van wege het instortingsgevaar. Ook de hoge schoorsteen werd naar beneden gehaald. S- V. i •T- i De hitte was er verantwoordelijk voor. dat enkele ruiten van de woning van de familie Westerveld sneuvelden, maar gelukkig konden de vlammen geen verdere schade aanrichten. Doordat de eerst uitgerukte en met twee brandwachts bemande nevelspuit aanvankelijk de Smitsweg opreed, van waaruit men de Veenzoom niet kan bereiken, en de wagen eerst gekeerd moest worden op de door het uitvoe ren van rioleringswerkzaamheden sterk versmalde Smitsweg, gingen en kele kostbare minuten verloren. De als tweede uitgerukte autospuit arri veerde zodoende gelijk met de nevel spuit. In kou en regen hebben 300 school kinderen gisteren 180 bomen geplant in Soesterberg, Soest en Soestdijk. Dank zij de voorbereidende werkzaam heden van de Plantsoenendienst werd het karwei snel verricht, waarna de jeugdige boomplanters in ,,De Hoek steen" te Soesterberg en in het Sint- Jozefgebouw te Soest voor hun dien sten werden bedankt door de direc teur van Gemeentewerken, de heer H. J. van der Dussen. Werden 's morgens in Soesterberg de Simon Stevinlaan, de Fokkerstraat, de Plesmanstraat en de Christiaan Huygenslaan beplant met lijsterbes sen, berken en hazelaars, woensdag middag waren 220 zesdeklassers in de weer met het poten van lijsterbesbo men op de Koninginnelaan en de Den Blieklaan. De heer van der Dussen wees erop, dat in 154 gemeenten 33.000 kinderen een honderdduizendtal bomen aan 't plan ten waren. Over enige jaren zal deze sinds 1957 durende actie uitlopen op het feit, dat ieder kind in Nederland een eigen boom heeft geplant. De boomplanter- tjes kregen een film te zien van de aanleg van een vliegveld in Suriname, waarvoor heel veel bomen in het oerwoud moesten worden gekapt. Voorts waren er versnaperingen en herinneringsvaantjes. B.D.C.-HOOGLAND Zondag a.s zal B.D.C. aan de Bos straat Hoogland ontmoeten. Daar deze wedstrijd gezien moet worden als een streekderby, verwachten we een span nende wedstrijd. De Hooglanders zijn er n.1. altijd fel op gebrand geweest om B.D.C. te verslaan. Hoogland staat momenteel in de buurt van de rode lantaarn en zal ongetwij feld alles op alles zetten om te pro beren een kostbaar winstpunt bin nen te halen. De destijds gespeelde wedstrijd eindig de in een 2-2 gelijk spel. In deze ont moeting was B.D.C. over alle linies sterlrêr, doch de Hooglanders boden felle tegenstand wat soms gepaard ging met hard voetbal. We achten B.D C., dat technisch goed voetbal speelt, zeker in staat, om een fel spe lend Hoogland te weerstaan. Bij B.D.C. zal Brouwer, die zondag j.1. uit het veld werd gestuurd weer op- Het pleintje Soesterbergsestraat in 1921 3*12 «f Het pleintje Soesterbergsestraat in 1966 gesteld worden, zodat de blauw-witten met een ongewijzigde ploeg zullen aantreden. De opstelling luidt: doel Kok; achter Voet en Egberts; midden Van Asch, Van de Hengel en Bakker; voor Wigt- man, M. v. d. Lugt, Van de Mast, J. Brouwer en Dorrestein. AMERSFOORTSE BOYS 2-B.D.C. 2 Nu B.D.C. 2, zondag j.1. tegen A P.W.C. 2, weer een punt verspeeld heeft zijn de kampioenskansen van de blauw- witten vrijwel verkeken. De achter stand op leider SE C. bedraagt nu 4 punten met nog slechts 3 wedstrijden te spelen. Om haar sportieve plicht te vervullen, zullen de B.D C.-ers zondag bij Amersfoortse Boys gaan proberen twee winstpunten weg te slepen. B.D.C. 2 kampt zondag echter met een keepersprobleem, daar Smink wegens militaire dienst verhinderd is. Het doel zal nu verdedigd worden door W. Schimmel. Al met al verwachten we een overwinning voor de B.D.C.-reser ves. Opstelling: doel W. Schimmel; achter B Schimmel en E. Hilhorst; midden W. v. d Hengel, H v. d. Lugt en J. Spoelstra; voor J. van Fulpen, J. Beijer, N. Gros, R. Brouwer en R. Kleinegris. De vereniging „De Soester Vogelvrien den" houdt op vrijdag 1 april, des avonds 8 uur, een ledenvergadering in het Verenigingsgebouw, Steenhoffstr. 30. Op deze vergadering bestaat voor de laatste maal gelegenheid voor het op geven voor de „derby", zowel kana ries als tropische vogels en parkieten, terwijl die avond ook opgave kan geschieden voor de voliérekeuring. Op de Amersfoortsestraatweg in Soes terberg heeft donderdagmorgen, om 5 uur, een ernstig verkeersongeluk plaats gevonden. Een vrachtauto, bestuurd door J. W. G. B uit Eefde, reed in de richting Amersfoort, toen met grote snelheid een MG. bestuurd door de Ameri kaanse militair C. S., 20 jaar, uit de zijweg bij Boltini kwam en geen voor rang verleende. Met grote kracht botste de M.G. sportauto tegen de vrachtwagen. De Amerikaanse militair werd in ernstige toestand overgebracht naar het ziekenhuis te Zeist en vandaar naar het Academisch Ziekenhuis te Utrecht. De mede inzittende Amerikaanse-mili- tair S.. 23 jaar. werd minder ernstig gewond en naar het hospitaal te Soes terberg overgebracht. De sportauto werd vernield, terwijl de vrachtauto beschadigd werd. De be stuurder van de vrachtauto bekwam geen letsel. Dinsdagmiddag, omstreeks 2 uur, is in de Gentiaanlaan een meisje van 11 jaar aangerand. De aanrander had het meisje met touwen vast gebon den en later weer los gesneden. De Soester politie liet direct een telex bericht uitgaan, met als resultaat, dat de politie te Enschede, als gevolg van de gegeven omschrijving meende de dader te kunnen aanwijzen en zond op snelle wijze een foto van de vermoe delijke dader naar Soest. De politie stelde onmiddellijk een on derzoek in en aan de hand van deze foto wist men de dader woensdag in de direkte omgeving te arresteren. Het bleek de 15-jarige D. J. N. te zijn, die uit Enschede afkomsting is en alhier werkzaam is. Er zijn in Soest meerdere bedrijven, die een eigen brandweergroep hebben, maar de 12 man sterke groep van Foxboro aan de Koninginnelaan is de eerste bedrijfsbrandweer, die zich don derdagmorgen door de Rijksbrand- weerinspectie aan een examen heeft onderworpen. „Gelukkig zal in ons land niemand van honger omkomen, maar een re delijk bestaan in een welvaartsstaat houdt nog iets anders in dan honger stillen", aldus een uitspraak van de heer J Schotman, voorzitter van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale in Nederland, gedaan tijdens de ope ning van de gisteren in Scheveningen gehouden algemene vergadering van de C.B.C. De heer Schotman bedoelde daarmee uiteraard te zeggen, dat lang niet iedereen kan profiteren van de „wel vaart". om de eenvoudige reden, dat zij nog moeten rondkomen van een bedrag, dat geen uitgaven mogelijk maakt, die voor velen gewoon, maar voor hen abnormaal zijn. Er zijn maar al te veel gevallen be kend van „gewone" mensen, die aan huur of andere noodzakelijke behoef ten een groot deel van hun verdien sten moeten besteden. Voor hen blijft er haast geen mogelijkheid over om eens iets „extra's" te doen. Ondanks alle pogingen, die daartoe in de loop der jaren door vooral de vak bonden zijn ondernomen, is het nog lang niet voor iedereen rozegeur en maneschijn Het is zoals de heer Schotman zei: honger hoeft er niet meer geleden te worden, maar voor velen is daar alles mee gezegd! De vakbewegingen hebben zonder twijfel goed werk gedaan in de achter ons liggende jaren. Ze hebben blijk gegeven van verantwoordelijkheids besef. Er is niet zoveel fantasie voor nodig om te weten hoe de situatie momenteel zou zijn als de vakbe wegingen zouden hebben ontbroken of nu zouden ophouden te bestaan Het zou een sociale chaos zijn of dat zeer binnenkort worden. De vakbeweging doet nog steeds veel, al gebeurt het wel eens, dat men zich afvraagt of haar voortbestaan nog wel nut heeft. Het minder od de voor grond treden door de vakbeweging is evenwel een logisch gevolg van de ver anderde opvattingen. Haar taak is in de loop van een halve eeuw veran derd: overleg kwam in de plaats van strijd Dat laatste valt uiteraard meer op dan de voortdurende bespre kingen, maar de aktiviteiten' yan- de vakbeweging zijn er niet minder om. De vakbeweging probeert nog steeds om het voor ieder mogelijk te maken van de welvaart te profiteren. .Ze strijdt voor iedereen, georganiseerden en ongeorganiseerden. Dat laatste stemt de vakbeweging bit ter: ook de ongeorganiseerden hebben geprofiteerd van het werk van de vakbeweging, waarvan ze zich, om welke reden dan ook, afzijdig houden. Behalve als het gaat om sociale ver beteringen! Het is dan geenszins verwonderlijk, dat er stemmen zijn opgegaan en be sprekingen zijn geweest over „maat regelen" tegen de ongeorganiseerden. Want de vakbeweging, en met haar de georganiseerden en andere betrokken instanties, zijn van mening, dat de cost voor de baet moet uitgaan! De ongeorganiseerden zijn gewaarschuwd! KANTMAN. Deze mensen werden opgeleid door de brandweercommandant de heer J. F. Groart, hierin bijbestaan door de heren J. van Dasselaar en G. de Rooy. De 12 brandweerlieden van de Fox boro, die thans de graad 2e klasse behaald hebben zijn: W. Kersten, H. J. van Assen, C. T. de Bruin. J. B. de Boer, C. van Essen, J. P.vander Grint, E. A. Hammelberg. G. van Konkelen- berg, E. J. H. Ligthart. H. Visser, C. van Altena en J. Starink. De heer Boltini deelde ons mede, dat zijn leeuwentemmer Aad de Vries het goed maakt. moest reeds viermaal bloedtransfusie Doordat een slagader open was en hij daardoor veel bloed verloren heeft, toegepast worden. Het is een groot geluk voor de heer De Vries geweest, dat in de nabijheid een timmerman aan het werk was. die een E.H.B O.-cursus had gevolgd en door doeltreffende eerste hulp het leven van de leeuwentemmer redde. Waarschijnlijk zal de leeuwentemmer Jos Uyterlinden tijdelijk als leeuwen temmer bij Boltini komen werken. Helemaal zeker is dat nog niet. De leeuw zal niet worden afgemaakt, deels op verzoek van het slachtoffer, maar ook om het feit, dat Sultan de heer De Vries niet aangevallen heeft, maar door een missprong op de tem mer terecht kwam. Zoals wij reeds in onze vorige editie mededeelden treden twee bestuursleden bij de V.V.D afd. Soest, af wegens gevorderde leeftijd, t.w. de voorzitter mr. Th. F. Raedt en de secretaresse mevr. E. C. van Goor-Cleton. Op de dezer dagen gehouden vergade ring werd in deze vacatures voorzien door verkiezing van de heer J. H. Fa- ber, Foekenlaan 5. als voorzitter en mevr. G. G. A. Alting-Ambrosius, Vre dehofstraat 12, tel. 4815, als secreta resse. Bij monde van het gemeenteraadslid de heer J. K. de Bruin, werd mr. Th. F. Raedt benoemd tot lid van ver dienste van de partij met de titel van erevoorzitter afd. Soest.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1