't Weekend in het Rusland van nu mm Zwervende volksstamnietjes Eig Stagnatie in Brussel LOCHTENBERG Nilfisk Stofzuiger GROTE KOELKASTEN D. ENGEL en risico DOORSMEREN GARAGE BOSBOOM Waarom zo ingewikkeld KWAK Voetklachten Gratis advies Van Dam's Schoenen J. L HILHORST Schilder goed en snel met JUWEEL ENAMEL ten UW SUCCES IS ONZE RECLAME Auto- en Scooterrijsrhool ■12BË3&1 autoverhuur«>s«rc#rinn e n.v. Klaar terwijl u wacht BEVEROL SMEERSTATION Bij SOESTER GLAS- EN VERFHANDEL, Soesterbergsestraat 52, Soest R.K. Instuif Junior vanaf f 130,- Cynisme en naiviteit Aanrijdingen biedt het meeste Greeve speelt zijn beste troeven uit! orthopedist, de heer B. J. Welmers, Extra aanbieding B. Grothestr. 34 - Tel. 2280 TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 april, SUC- \BU ïssen, jaar affi- elijk Als je op zaterdagmiddag te Moskou bij een van de spoorwegstations of op een steiger van de bootverbindin gen komt, lijkt het net of de stad haastig geëvacueerd wordt. Massa's jongeren bestormen de elektrische treinen die om de tien-vijftien mi nuten vertrekken, op de stationsplei nen is het een leven van jewelste: het is er vol mensen met rugzakken, breedgerande strohoeden, gitaren.... Snelle vleugelboten varen boordevol af Niemand klaagt, want ieder be grijpt „Het is zaterdag!" Men kan in Moskou natuurlijk in z'n eentje door de straten dwalen of, nog beter, met z'n tweeën. Maar het een zomin als het andere past voor een uitstapje buiten de stad. Niemand ver biedt het je natuurlijk om in je een tje de stad te verlaten en een boot tocht te maken, maar de trekkers vinden zoiets ongeveer even vreemd als wanneer Diogenes hier, midden oo het drukke plein, in zijn ton zou zitten. Trekkers geven de voorkeur aan ge zelschappen van zes tot dertig en meer personen. Ieder zo'n troepje doet denken aan een volksstammetje met niets vooruit weten hun credo, zij houden er soms zelfs van om te koop te lopen met hun onbekommerdheid. Waar ze heen gaan weten ze niet, waar ze moeten overnachten is nog onbekend. ..Wanneer ze naar Mos kou zullen terugkeren?" In antwoord op zo'n vraag halen ze alleen maar de schouders op. Dit toeristen leven in de ban van de improvisatie, voor hen is het heerlijke van het uitstapje nu juist dat zij niet weten wat er zelfs over een uur met ze gebeuren zal. BOSSTRAAT 5 - TELEFOON 2543 Het meest exotische van heel die op zet, van het week-end buiten, is om in de open lucht te overnachten. Als u mij zou vragen wat ik het liefst Vuuraanbiders Als er in de plaats van het woord „zwerver" een ander woord zou moeten worden gezocht met de betekenis „lief hebber van zulke trektochten", dan zou het beste woord wel „vuuraan bidder" zijn. Het vuur is het voorwerp van de zorg en de liefde van allen. Een vuurtje wordt met zorg en zonder overhaasting aangelegd, alsof een hei lig ritueel wordt verricht. Het wordt gepleegd als een kind, 's nachts houdt men er de wacht bij, bij lr.et avond maal en het ontbijt gaat men er in een kring omheen zitten. Rondom het vuur worden liederen gezongen of worden gedichten gedeclameerd Wanneer men het kampvuur met nat zand bestrooit, wil dat zeggen dat de trektocht ten einde is. En oneens wor den de mensen weer zakelijke stede lingen, die zich zorgen maken over het probleem hoe weer naar de stad terug te komen. Bij het opgaan van de zon wordt het ritme van het trekkersleven snel ler. Inderhaast wordt een ontbijt klaargemaakt, de vaat wordt gewas sen. opnieuw wordt een groot kamp vuur aangelegd, men neemt een duik- je in de rivier, er worden ballen en rackets tevoorschijn gehaald. Er verschijnen pelgrims op het toneel, die om een zakmes of om een beetje zout vragen - dat zijn vertegenwoor- En een foto die ook aan de Nederlandse kust gemaakt had kunnen worden watersport op de Wolga De badpakken tonen niet veel verschil met die in het westen een eigen opperhoofd, dat is dan de gene, die het meest gezag heeft en het meest praktisch is; dat kan ook een meisje zijn. De leider wordt zomin bij geheime als bij openbare stemming gekozen, men kiest hem bij intuïtie. Hij, ofwel zij is, zó te zeggen de „ziel" van het gezelschap. Twee soorten De volksstammetjes die bij de sta tions en op de steigers bijeenkomen, kunnen in twee categorieën worden verdeeld: gezelschappen die van te voren een route hebben vastgesteld, en „zwervers". De eerste weten precies, waar ze hun bivak zullen opslaan en waar ze overnachten, welk dorp of gehucht ze bij het aanbreken van de dag zullen verlaten en zij hebben de di°nstregelingen van treinen en bus sen op zak. Dat zijn de zg. „gecivili seerde" toeristen. Zulke zijn er aan merkelijk minder dan .zwervers". Voor de laatste groep, die men in het westen trekkers zou noemen, is het CHEMISCHE-EN WIT WASSERIJEN .^"•V HAALT GRAAG UW WAS OP MAANDAG EN BRENGT DIE VRIJDAG SCHOON THUIS TELEFOON 08380-8050 ■Ka „G. Life, -r.' Vele artsen hebben zich gekant tegen de inbreng van het z.g. eigen risico in de vrijwillige en verplichte zieken fondsverzekering. Dat z.g. eigen risico vormt thans op het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid the ma van gesprek. Wij kunnen ons de bezwaren van de artsen voorstellen. Er wordt tegenwoordig nogal insi nuerend gesproken over de stijging van het aantal ziektegevallen. Men spreekt in de zelfde trant over men sen, die een aanzienlijk deel van hun werktijd in de wachtkamers van huis arts en specialist doorbrengen. Hier door kan gemakkelijk de uitermate misleidende indruk worden gewekt, dat de doktoren worden overstroomd met patiënten die feitelijk niet eens zulke ernstige klachten hebben. Het is zinniger eens zijn licht op te steken bij de mensen die het tenslotte beter weten, en dat zijn de artsen zelf. Hen frappeert het juist elke dag weer, dat talloze mensen doorlopen met allerlei min of meer ernstige klachten, zeker wanneer die op psy chisch terrein liggen. Maar ook met lichamelijke klachten lopen veel men sen minder vlot naar de arts dan in het belang van hun gezondheid wen selijk zou zijn. Men praat graag zijn eigen ongerust heid hierover weg en roept pas dan de hulp van de arts in, wanneer de klachten acuut worden. Zouden de fondspatiënten nu ook voor een huis artsenconsult een bijdrage moeten be talen, dan heeft juist dit soort zieken nog een reden meer om weg te blij ven. Ons inziens zijn de nadelen van het „eigen risico" aanmerkelijk groter dan de voordelen. zou willen, dan zou ik antwoorden: ..Eens een landschapsfilm van zulke overnachtingen van toeristen te ma ken". Ik zou niets hoeven te verzin nen, het enige wat er van mij geëist zou worden is dat ik die nacht niet slapen zou. 't Natuurschoon ....De maan aan de hemel: eerst als wijnrood gloeiende bol. daarna als van gepoetst koper, dan bleek, ver der steeds meer grijzend, tot aan blauwachtig toe. Hij beweegt zich langs de hemel totdat hij wegsmelt ln het lichtblauwe gloren van de dage raad. De nachtegalen - zij lijken paradijs vogels. Hun trillers klinken wijd en zijd door het bos De onstoffelijke stem van de koekoek doet aan het slaan van de klok denken. Kampvuren.... Tegen de achtergrond van de donkere nacht verheffen zij hun vuurtongen, de vonken stijgen als een kolom die lijkt op de staart van een vliegende komeet. En 's mor gens smeulen de vuurtjes nog na, waarbij de paarsachtige rookpluimpjes naar de rand van het bos en naar de open plekken er ln kruipen om daar in de ochtendmist op te gaan. Iedere trekker geniet van dit natuur schoon. maar slechts heel zelden wordt daar over gesproken Ieder heeft min achting voor sentimentaliteit, hoewel iedere echte „zwerver" een lyricus van natuur is. digers van een naburige volksstam, zij hebben hun kamp op een honderd meter van het uwe opgeslagen, u hebt dat eerder niet gemerkt omdat het te donker was. Direct wordt er een afspraakje ge maakt om een vriendschappelijk par tijtje volleybal tegen elkaar te snelen of om tezamen een kanotochtje te maken. Dat is het ressort van de „buitenlandse betrekkingen", hetgeen zeer verantwoordelijk is en daarom in den regel aan het „opperhoofd" wordt toevertrouwd. En dan de liederen.Er worden er meer gezongen dan op trouwpartijen. Een kennis van mij, Anatoli Nowikow. die geologie studeert, zei eens dat hij er ongeveer 5000 noteerde die door trekkers zelf gemaakt zijn en ..in ternationaal" werden Ze worden door alle trekkers gezongen - door de geci viliseerde en de niet-geciviliseerde, door de watertoeristen en de wande laars. door degenen die alleen maar de moderne techniek erkennen, en door degenen, die bij de lyriek zweren Je hoort ze overal onderweg, maar bijzonder aan het einde van de tocht: als huistoe gemarcheerd wordt, als je ln de trein zit, of op de motorboot die je naar de stad terugbrengt, of in de bus. De rugzakken zijn lichter geworden - mondvoorraad zit er al bijna niet meer in, alleen nog de ballen en wat kleren. En om je hart voel je je net zo licht als de rugzakken zijn. I LEGffiMT» Eemnesserweg 22. Baam, tel.: 0 2954-3100 ib.g.g.4344) Al klinken uit Brussel dan niet de echo's van boze vuistslagen op de onderhandelingstafel, er is daar toch een probleem aan de orde van vol doende omvang om het een crisis te noemen. Of liever gezegd: niet één probleem maar een onontwarbare hoop van in elkaar gestrengelde problemen. Het is zo ingewikkeld dat de raad van ministers er niet uit is gekomen. En zelfs weinig vooruitzicht heeft er binnen korte tijd uit te geraken. Om te beginnen is een beslissing nodig over de landbouwfinanciering, het sy steem waarbij de EE.G. allerlei sub sidies overneemt en de kosten daarvan volgens een verdeelsleutel op de lid staten verhaalt. Maar voor men daar- Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. Blrbstraat 105 - Soest - Telef. 3256 toe kan overgaan, moeten eerst nog de prijzen vastgesteld worden voor een aantal Europese marktregelingen. De Duitsers zijn grote voorstanders van hoge prijzen, in de eerste plaats voor graan, maar de konsekwentie daarvan is dat ook tal van andere prijzen in proportie meestijgen, im mers de kippen worden gemest met graan, de koeien eveneens Dat Duit se verlangen wordt ingegeven door de vrees voor de agrarische kiezers. De nachtmerrie In zekere zin is dit wat merkwaardig, want een konsekwentie is ook dat Bonn dan enorme bedragen zal moe ten storten in de Europese pot Frank rijk zou van de hoge graanprijzen het meest profiteren, maar is toch niet bijzonder geporteerd voor :o'n hoogte als de Duitsers willen. In Parijs re kent men ook na dat die hoge prij zen ongetwijfeld weerspiegeld zullen worden in de kosten van levensonder houd - een nachtmerrie voor alle zes trouwens - die door onvermijdelijke looneisen het de industrie moeilijker zullen maken te concurreren met lan den waar de kosten van levensonder houd niet zo kunstmatig omhoog zijn gejaagd. Bovendien vreest men in Frankrijk ook dat hoge graanprijzen de Franse boeren vooral in de verleiding zullen brengen maar aan te produceren, met als gevolg dat overschotten geëxpor teerd moeten worden. Dat gebeurt dan met subsidie van de E.E.G. waarvoor Duitsland het leeuwendeel bijdraagt. Maar dat houdt toch wel in dat Frank zeer afhankelijk wordt van de De R.K. instuif Junior wordt weer ac tief en heeft voor de komende maan den een aantrekkelijk programma op gesteld. Op donderdag 14 april wordt begon nen met een Paasbal met medewerking van „The Miseries", terwijl op don derdag 28 april een speelavond wordt georganiseerd. Het verdere programma luidt: 5 mei. bingo-avond; 12 mei. filmavond; 26 mei, puzzelrit voor fietsen en brom fietsen, en tot besluit op 2 juni het slotbal. markenvloed uit Bonn en daar zit voor de op onafhankelijkheid beluste pre sident De Gaulle we', wat griezeligs in. De anderen zijn ook niet zo erg hap py. voorlopig is niet te zien welke sommen wel in die landbouwpot moe ten gaan bij dit systeem van hoge prijzen. En de landen waar de kosten van voedingsmiddelen het meest zullen stijgen (dat zijn alle. behalve Duits land dat al het duurst was) vrezen ook een beetje dat de loonkonsekwen- ties wel eens erger konden zijn dan men voorziet. Twee mogelijkheden Men voelt zich ook een beetje onge lukkig doordat men op twee gedachten hinkt: voor de industrie gaat men er van uit dat die bedrijven die het goed koopst en het best kunnen werken daartoe ook de kans moeten hebben en dat wat niet rendabel is maar moet sluiten - in recent geval; de mijnen. Volgens deze zuiver economische ge dachte zou men ook het voedsel moe ten produceren waar dat het voorde ligst kan en daar gaat men wel een eind vandaan als de Europese graan- priis zo'n zestig procpnt boven de we reldmarktprijs komt te liggen. Wanneer men daarbij denkt aan de V S is dat om nog een reden. Er is altijd nog zoiets als de Kennedy-ronde tot verlaging van de onderlinge tarie ven tusen de grote industriële produ centen. Parijs wenst zich ten aanzien daarvan aan niets te binden voor het landbouwprobleem is geregeld: Bonn wenst zich over de landbouw niet vast te leggen voor de Fransen wat hebb°n toegezegd over die Kennedyronde En Intussen stagneren zowel de EEG. als de onderlingen over die interna tionale tariefsverlaging voor industri ële produkten. VAN DE MODERNE v. WEEDESTRflflT 40 TEL:4361 - SOESTDUK MAKELAARS- EN ASSURANTIEKANTOOR ONR. GOEDEREN HYPOTHEKEN ASSURANTIËN FINANCIERINGEN - 'TAXATIES SOESTERBERGSESTRAAT 0 SOEST - TELEFOON 2064 8.G.G. 02950-17727 Om de goede naam. Mislukt de Kennedy-ronde dan is dat niet alleen een belediging van de V.S. maar het zal buiter. de EEG. ook - en met reden - worden uitgelegd alsof de Zes zich geen snars aantrekken van de moeilijkheden van landen bul ten hun clubje Dat is een bederf van goede naam dat de Euromarkt zich slecht kan permitteren, daar ze toch voor haar inkomssten ook aan gewezen is op handel met de buiten staanders. Het onderhandelingsmandaat dat de Amerikaanse president voor de Ken nedyronde kreeg van het Congres, loopt medio volgend jaar af. Er kan dus niet al te veel tijd meer ver knoeid worden. De Fransen echter zeggen dat nu eenmaal is afgespro ken dat het landbouwprobleem ln de EE.G. voorrang zou krijgen en daar houden zij zich aan. of de anderen nu van zorg om de Kennedyronde opge geten worden of niet. Dat is de pin die ze de anderen op de neus zetten. Die kunnen zich revancheren door Parijs te dreigen met een uitblijven van de voor Frankrijk zo belangrijke graansubsidies. En zo ontstaat een heerlijke situatie met dreiging over en weer. die wel moet uitlopen op of een koortsachtig regelen van alle problemen in één grote klap, of in een nieuwe, felle crisis die alles overtreft wat Brussel op dat gebied al heeft be leefd. En dat wil wat zeggen. Wat men na de jongste, nogal opzien barende statenverkiezingen veel heeft kunnen horen is de opmerking, dat de politiek zo ingewikkeld is geworden dat ze slechts door weinigen kan wor den begrepen. Het is de vraag of dit waar is. Wel licht zeggen vele politici de zaken zo ingewikkeld, dat het volk hen niet meer kan verstaan. Een groot gedeelte van onze cultuur bezit slechts één functie ten opzichte van de fundamentele levensvragen en de problemen op economisch, politiek en etisch gebied: het eigenlijke pro bleem te versluieren. Zulk een rookgordijn vindt men in de bewering, dat de problemen te ge compliceerd zijn om door de gemid delde mens te kunnen worden be grepen. terwijl het tegendeel waar is. Feitelijk zijn de meest fundamentele problemen van het individueel en maatschappelijk leven zo eenvoudig, dat ze door iedereen worden begrepen. De voorstelling dat alleen een „spe cialist" ze kan begrijpen, en dan nog alleen op zijn beperkt terrein, oefent een ontmoedigende werking op de mensen uit, zodat zij geen vertrouwen meer bezitten in hun eigen vermogen om over deze belangrijkste problemen na te denken. De meeste mensen voelen zich hope loos verloren te midden van de feiten, waarmee zij worden geconfronteerd en wachten met aandoenlijk geduld op het commentaar van de specialisten, die hun de weg wel zullen wijzen. Deze vorm van beïnvloeding heeft tweeledig gevolg. Het ene resultaat ligt ln een scepticisme jegens alles wat van hogerhand wordt gezegd, terwijl als tweede een kinderlijk ge loof in alles, wat met gezag wordt verklaard, optreedt. Deze combinatie van cynisme en na iviteit is zeer karakteristiek voor de huidige mens en heeft tot gevolg, dat hem de moed wordt ontnomen om zelf te denken en te besluiten. Onze politici zouden moeten beseffen, dat het volk niet in de eerste plaats beloften over belastingverlagingen etc. nodig heeft, maar wat meer vertrou wen in eigen oordeel, wat meer geloof in zichzelf. Maandagmorgen, om half acht. reed E. R. uit Woudenberg per auto op de van Weerden Poelmanweg in de richting Soest, toen hij voor de geslo ten spoorbomen moest stoppen. De achter hem rijdende auto, be stuurd door J. J. S. uit Terschuur reed hem van achter aan, met het gevolg, dat R. tegen een verkeersbord botste. Belde auto's werden beschadigd. Maandagmiddag, om ongeveer 5 uur, reed de bromfietser Y. S uit Amersfoort op de Korte Brinkweg. nadat hij uit de Stadhouderslaan deze weg was ingereden en hierbij geen voorrang had verleend, zodat een botsing met de auto. bestuurd door J. K. uit Baarn, het gevolg was. Beide voertuigen werden beschadigd. Maandag, omstreeks half zes. reed W. E. alhier met een autodriewieler in de Laanstraat in de richting van de Beckeringhstraat. toen uit de te genovergestelde richting de bromfiet ser L. F. S. uit Amersfoort kwam, die geen voorrang verleende aan een auto. die uit de Dorresteinweg kwam. S. wilde de auto ontwijken en ging te veel naar links, waardoor hij met bo vengenoemde autodriewieler in botsing kwam. Geen lichamelijk letsel, wel beschadigingen. Dinsdagmorgen. 7.45 uur. reed de Amerikaanse militair H. L. H., wonen de alhier, in de Emmalaan in een personenauto en teneinde voorrang te willen verlenen aan het verkeer in de Burg. Grothestraat, bleef hij op het rijwielpad staan, terwijl de bromfietser G. A. W. uit Laren na derde. W. trachtte de auto te ontwijken, maar raakte met zijn voet de bumper van de auto. Bij de eerste hulp, die dokter Stro band verleende, bleek dat W. een mid denvoetsbeentje had gebroken, waarom hij naar het ziekenhuis in Laren werd overgebracht. Dinsdagmorgen, omstreeks 9 30 uur, reed A. J. A. H. alhier op de Den Blieklaan. maar nam bij de kruising Den Blieklaan-Bosstraat de bocht te kort. Mede door het feit dat de automobilist G v. D. alhier geen voorrang ver leende. was een botsing het gevolg. De auto van D. werd aan de linker zijde ernstig beschadigd, terwijl de auto van H dusdanig beschadigd werd, dat deze moest worden weggesleept. De autobestuurder J. S. B. alhier reed op de Lange Brinkweg en nam de bocht bij het inrijden van de Eem- weg zo kort, dat hij met de naderende auto. bestuurd door W. K K uit Baarn in aanraking kwam. De schade was van zeer beperkte omvang. Soesterbergsestraat 51C - Tel. 2379 Voortreffelijke combinatie van Deens ontwerp met Hollands vakmanschap. Ruimtelijke werking door open vormgeving. Geheel op schuimrubber gestoffeerd en met keerbare zitkussens! Drie-zitsbank met twee fauteuils: compleet 795, Meerprijs fauteuil met hogere rug ƒ25, HILVERSUM: KERKSTR. 20-26 TEL. 16255 BUSSUM: NASSALLALN 23 TEL. 132SR Gewoon Nederlands Het zou ons niet verbazen wanneer de avond vóór de verkiezingen nog duizenden kiezers het besluit hebben genomen hun stem aan de Boeren partij of de PSP te geven, nadat zij de voormannen van de vijf grote partijen op het scherm hadden bezig gezien. Het was geen hartverwarmen de vertoning, deze televisieuitzending. De heren Toxopeus en Nederhorst ver vielen in een nietes-welles spellet ja en de fractievoorzitters Roolvink en vraag, wie van beiden nou wel „het Beernlnk bakke leiden zó over meest Oranje" was, dat geen enkele cabaretier hen dit nog zou kunnen verbeteren. Het meest opvallend was echter, dat de heren termen gebruikten die voor het merendeel van de kijkers te hoog waren gegrepen. De meeste politici verkeren zelden in milieus, waar de mensen in eenvoudige bewoordingen moeten worden toegesoroken Dat wreekt zich ln een dergelijke televisie- uitzending. Niet alle Nederlanders hebben econo mie gestudeerd of zijn voldoende in de terminologie van de sociale weten schappen onderlegd om de taal te kunnen verstaan, waarvan onze po litici zich bedienen. Het succes van de heer Koekoek kan ten dele verklaard worden uit het on miskenbare feit. dat hij spreekt zoals de gemiddelde Nederlander dat ge wend ls. Bovendien was hij zo slim de televisieuitzendingen van zijn par tij op te sieren met een beeldschone fBoereni deern, ex-omroepster van de R.E.M. En met gewoon Nederlands en wat sex komt men tegenwoordig een heel eind! Zaterdag 2 april, tot 12 uur. houdt de zitting bij VAN DAM'S SCHOENEN. op gebied van SCHOENEN. STEUN ZOLEN, BEUGELS enz. Uitsluitend op afspraak, telefonisch of aan de zaak. Dit wordt U aangeboden door Torenstraat 5 - Soest - Telefoon 3473

Soester Courant | 1966 | | pagina 7