Soest toen - Soest nu Circus Toni Boltini en 60-jari<r bestaan V.V.V. Het duivenvervoer economischer en moderner Openheid gewenst Het oog gericht op een t.v.-programma ïrijdag wel maar dinsdag geen Dinsdag 5 april 1966 45c jaargang no. 27 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Baireau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Oranj Ouderavond ie Nassauschool De Dierenbescherming vergaderde Kind van 3 jaar in Soest gevonden Ned. Motet- en Madrigaal- koor zingt le Paasdag Collecte Groesbeekse Tehuizen W. Pureveen neemt afscheid van Gemeentewerken Alsemene ledenvergadering Coöp. Raiffeisenbank Soest Dader gearresteerd Mutaties bij de Soester brandweer Dronken achter het stuur Zeven gekookte eitjes Eiermarkt SOESTER(I)OURANT Abonn. p. kwart, f2.75 - per post f 3.25 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag aangeven waarover precies, daardoor stem men ook niet bewust voor een andere politieke richting, Er xs ech ter in brede kringen, zoals nu is aan getoond, een gevoel van onbehagen. Dat heeft zich geuit in het stemmen voor P S P. en Boerenpartijvérder naar links en vérder naar rechts. De constructieve politieke partijen kunnen hieruit de les trekken, dat er iets hapert aan hun voorlichting. Die is inderdaad ook lang niet populair en algemeen genoeg. Men staart zich dood op de vaste aanhang van leden, maar verzuimt de veel grotere groep van niet zo geinteresseerde stemmers op populaire wijze duidelijk te maken wat men beoogt, wat men doet en De steen die bij de statenverkiezingen geworpen is in het bijna rimpelloze water van de Nederlandse politieke vijver, heeft niet alleen hoge golven veroorzaakt, maar die golven zetten zich voort tot alle oevers en heeft het gehele leven in en om de vijver op geschrikt. Al is de de P.v.d.A. in cijfers de grote verliezer, feitelijk kunnen alle vijf grote partijen zich tot verliezers re kenen, omdat zij niet hebben geprofi teerd van de bevolkingsaanwas en van de verlaging der kiesgerechtigde leef tijd zoals zij hadden verondersteld. Het is echter toch zeer de vraag of men uit de verkiezingsuitslag nu een grote ontevredenheid me' het rege ringsbeleid moet concluderen. Die be tekenis valt er gemakkelijk aan te hechten, dan zou daarmee de kous af zijn. Wanneer dit echter de oor zaak was van het door P.v.d A. en K.V.P. geleden verlies, dan zouden de afvallige stemmen niet voor het groot ste deel gegaan zijn naar de (repu blikeinse en uiterst linkse) PSP en de (rechtse) Boerenpartij doch naar een der grote oppositiepartijen, in casu de V VD. en C.H.U De winst van laatstgenoemde partij kan men misschien als echte opposl- tiestemmen zien, de ruim 200 procent méér stemmen die de Boerenpartij verwief, kunnen we echter moeilijk als tegen het regeringsbeleid zien, om de eenvoudige reden dat die partij geen positief alternatief voor dat be leid weet te stellen. Men is daar tégen dit en tégen dat. zonder te kunnen aantonen hoe het dan beter zou kunnen, en die zelfde tendens brak zich baan bij degenen die er nu hun stem aan gaven. Men is vermoedelijk meer ontevreden over allerlei bijzaken dan over de voornaamste politieke beleidslijnen. Tot die bijzaken rekenen we de om roep en daarvan vooral de televisie uitzendingen van ,,Zo is het" en de deining om het prinselijk huwelijk en de relletjes, de gestage prijsverhogin gen, de hoge belastingen enz., waar bij dan nog komen onbegrip over het landbouwbeleid, over de EE.G. en haar gevolgen en over het bouwbeleid. Het Nederlandse volk is eigenlijk niet zo erg politiek ingesteld. Tallozen wisten immers ook nauwelijks waar voor ze nu ter stembus gingen. Men houdt hier niet van politieke handig heidjes, samenspanningen en p'Mtieke gevoeligheden. En daavan toont onze TT politieke wereld juist verschillende 'V, I' ter bescherming van waarom, wat dit en wat dat betekent, zowel nationaal als internationaal ge zien. Aan de „public relations" komt vrijwel geen politieke partij toe. We hebben gezien hoe stuntelig ook de propaganda wordt gevoerd bij ver^ kiezingen, terwijl het dan vaak toch al tc laat is om nog veel stemmen te winnen. In deze zo op reclame in gestelde tijd zou zelfs een regering, een provinciaal- en een gemeentelijk bestuur zich niet behoren te generen om propaganda te maken voor de taken die zij zich gesteld hebben. Men is in deze kringen veel te geheimzinnig en en dat is juist in strijd met de mogelijkheden en verlangens van deze tijd voorbeelden. Het echt bedrijven van politiek ligt ons volk niet. Wij willen hier graag open kaart ge speeld zien. weten waaraan we-aan toe zijn, zowel met de een als met de ander en ten aanzien van leder onder werp. Maar onze politieke partijen hebben juist de neiging om onaange name zaken te verbloemen, uit angst stemmen te verliezen: anderzijds pous seren ze dan weer voor bepaalde groe pen aangename dingen in de hoop daarmee stemmen te winnen Daardoor krijgt men dan de indruk, dat er geen lijn gevolgd wordt in het algeméén belang doeh uitsluitend voor bepaalde, zij het wisselende bevoorrechte groe pen. De massa ziet daar geen lijn en geen weg in. Dat leidt tot een onbestemde ontevredenheid. Men kan nauwelijks Het hoofd van de Oranje Nassau school, de heer W. J. Gerritse opende de eerste van de twee ouderavonden met het zingen van een psalm, gevolgd door gebed. Na een gedeelte uit Romijnen 12 voorgelezen te hebben, gaf de heer Gerritse een uiteenzetting over de ge varen waarvoor de jeugd op dit ogen blik staat. Zeker de ouders moeten hun kinde ren met liefde omringen, maar dat wil niet zeggen, dat dit 'n zekere slap heid tot gevolg moet hebben. Uiteindelijk moeten zij tot volwaar dige mensen in de maatschappij op groeien. Wij, ouderen, worden door de jeugd als ouderwets versleten. Laat ze in die waan, laat ze tot op zekere hoogte ..deze jeugd" uitleven. Er komt op een bepaald moment ook bij hen het inzicht, dat ze wat moe ten presteren om in hun onderhoud te voorzien. Laat echter uw liefde niet dusdanig zijn, dat u alles goed vindt, wat zij u vragen. Het zou wel makkelijk zijn om overal in toe te geven, maar op bepaalde ogenblikken moet u uw ou derlijke macht laten gelden. Zij zullen u er later dankbaar voor zijn. Hierna werd het programma afge werkt, dat ons in vele variaties werd geboden. Zang, muziek, show van de door de leerlingen gemaakte kleding, voor drachten enz. Zelfs kwamen de leraren in een ko misch toneelstukje ten tonele. Wij kregen in de pauze de gelegen heid een tentoonstelling te bezichti gen van wat de meisjes en de jongens op deze school gemaakt hebben. Uit deze tentoonstelling bleek ons overduidelijk, dat de leerlingen van deze school onder deskundige leiding op diverse terreinen goed geschoold worden. De heer Gerritse liet in zijn openings woord dan ook duidelijk uitkomen, dat deze school zich beweegt op het terrein van Lager Economisch Admi nistratief Onderwijs en Lager Alge meen Vormend Onderwijs, afgekort met L.E.A.O. en L.A.V.O. Deze eerste ouderavond werd zeer druk bezocht; er was geen plaats onbezet. Hoofd en leraren kunnen met trots op deze avond terugzien. In de geheel uitverkochte en aan ruim 5000 personen plaats biedende nieuwe tent van circus Boltini heeft de V.V.V. Soest haar 60-jarig bestaan gevierd. Dit feit wilde men vieren, maar de V.V.V. telt ongeveer 1000 le den en een zaal of andere ruimte om deze 1000 leden en hun dames een feestavond aan te bieden is in Soest niet te vinden. Het bestuur ging daarom eens praten met de heer Boltini. Wellicht kon hij een tent beschikbaar stellen, waarin het feest gevierd kon worden. Toni Boltini wist echter een betere oplossing. Ik geef, aldus de heer Bol tini, mijn voor-premiére in Soest en uw leden krijgen vrije toegang. De V.V.V.-bestuursleden werden wit om de neus en konden hun oren niet geloven. Deze voorgeschiedenis vertelde de voorzitter van de V.V.V. de heer Brouwer in de piste, terwijl de heer en mevrouw Boltini de eigenlijk niet onder woorden te brengen dank van het V.V.V.-bestuur aanhoorden. Zelfs P.V.O. en de Soester boerendansgroep omlijstten deze hulde voor het echt paar Boltini. Het echtpaar Boltini ontving uit de handen van de V.V.V.-voorzitter, geas sisteerd door het medebestuurslid, de heer H G Scholtmeijer bloemen en een fraaie antieke koperen keteL Het werd een indrukwekkende hulde voor Toni Boltini, die in zijn dank woord vertelde, dat hij blij was, iets terug te kunnen doen voor het vele, dat de gemeente Soest voor hem nu en ook vroeger voor de familie Boltini had gedaan. Er werd aan de 1000 V.V.V.-leden en de ruim 4000 overige toeschouwers een uitgebreid en op goed peil staand programma geboden en wij zijn er van overtuigd, dat Boltini met zijn enige van de zestien in Nederland overgebleven circussen op zijn zwerf tocht. waarbij in 240 plaatsen zal worden opgetreden, veel succes zal boeken. Deze voorpremière zal aan de pre mière op a s donderdag in Den Haag, veel goed hebben gedaan, daar de nieuwe circustent met de verhoogde piste hoge eisen aan de artisten en het piste-personeel stelt, welke echter nu reeds bij de eerste voorstelling vrijwel overwonnen werden. Dieren, afd. Soest, hield haar jaarver gadering in het Oranje-hotel, alhier. De voorziter, de heer P. M Wijsmuller opende de vergadering en deelde mede, dat het jaar 1965 in alle aspecten een goed jaar is geweest. Speciaal het grote bedrag aan girten, waaronder een gift van 2500,door twee da mesleden. waardoor diverse belang rijke verbeteringen aan het dieren tehuis konden worden aangebracht, stemt tot grote tevredenheid. Helaas konden twee aftredende be stuursleden. t.w. mevr. Rutgers en de heer Koopmans zich niet herkiesbaar stellen. In de plaats hiervan werden gekozen mevr. C. Hoeksma en de heer G. van de Bor. De penningmeesteresse, mevr. Van Woerkom verdient dank voor het zeer vele werk dat zij voor de vereniging verricht. De vereniging tel 960 leden en dona teurs en 3600 begunstigers van de Paardenkamp en dat vereist veel tijd van diverse medewerkers (sters). Mevr. Van Woerkom en de heer 't Hart werden gehuldigd in verband met hun resp. 12^-jarig en 10-jarig bestuurder schap. Zij werden geëerd met bloemen en cadeaus. Het dierentehuis, dat zoals gezegd, een belangrijke verbetering heeft onder gaan, heeft aan 150 pensionhonden en 75 pensionkatten resp 1836 en 1136 dagen logies verleend. De heer De Heus gaat zijn werkzamheden lang zaam verminderen en het uur van afscheid is gekomen. De heer Wijsmuller stelde het vele werk dat de heer De Heus. zowel voor het Dierentehuis als voor de Stichting „De Paardenkamp" heeft ge daan, in het daglicht en overhandigde hem een grote foto, alsmede een ro kertje. Aan de heer en mevr. Kok werd har telijk dank gezegd voor hun buiten gewone medewerking aan het periodiek verschijnende blad door het stencil- werk en de afwerking van het blad zo keurig te verzorgen. Ook mevr. Wijsmuller kreeg een pluim voor het regelmatig schrijven van ■*'X 960 adressen Mej. Eva Kramer zal als remplacant van de heer De Heus gaan optreden. Uit het jaarverslag bleek voorts nog, dat, inclusief de nachten verschaft aan zwerfhonden en -katten, totaal 18647 overnachtingen waren verstrekt. Uit het verslag van de inspecteur, de heer Van Renswou bleek, dat hij di verse ontoelaatbare handelingen met betrekking tot handel en zwendel in honden had geconstateerd, waardoor diverse mensen werden opgelicht. Zijn voortdurende actie had tot ge volg, dat de rechtbank enige honden- hc adelaren een boete oplegde van 1875.en een voorwaardelijke straf Hij schonk ook aandacht aan het on vakkundig berijden van gehuurde paarden en met de vervuiling van de Eem. waardoor honderden vissen de dood vonden. Meerdere postduivenverenigingen waren reeds lang niet meer content met het duivenvervoer. dat tot dusverre per auto geschiedde naar de Belgische grens en vandaar per spoor naar plaatsen in België en Frankrijk. Niet alleen werd het vervoer hiervan steeds duurder, maar ook het over laden van de duiven maakte de dieren zeer onrustig. Een andere handicap was, dat de duiven nooit tegelijk ge lost konden worden. Een duitse firma heeft hiervoor een radicale oplossing gevonden en de Een kind van 3 jaar, M. v L. dat de gehele dag door de ouders in Amers foort werd gezocht en hiervan ook de plaatselijke politie in kennis stelde is door een dame bij de Plasweg in Soest aangetroffen. De peuter bracht vanuit Amersfoort op zijn autoped een bezoek aan Soest. firma A. v. d. Dijssel uit Soest kreeg toestemming deze vinding in licentie te bouwen. Het betreft de bouw van zeer grote vrachtwagens met aanhanger, waarop containers zijn gebouwd en deze kun nen 3000 duiven vervoeren naar elke gewenste bestemming. In deze con tainers bevinden zich aluminium la den en door een druk op een knop kunnen de duiven gelijktdig gelost worden. Om deze moderne lossing en veel vervoer in te luiden, waren een groot aantal duivenhouders uit Eemland, het Gooi en Brabant naar Soest gekomen met als punt van bijeenkomst het clublokaal van de Soester postduiven vereniging „De Zwaluw". Onnodig te zeggen, dat met de aan koop zeer grote bedragen zijn gemoeid, maar de hoofden werden bij elkaar gestoken en men is tot een bepaalde financiering gekomen. Zelfs de televisie had belangstelling en zo kwam Soest vrijdagavond in het nieuws. le Paasdag viert de parochie ..Maria Onbevlekt Ontvangen" te Soestdijk haar 40-jarig jubileum. Ter gelegen heid van dit jubileum is er 's avonds om 7 uur een -speciale Eucharistie viering, waaraan het „Nederlands Mo tet- en Madrigaalkoor" haar mede werking verleent. Het koor zal onder leiding van haar dirigent Carel Laóut een uitvoering geven van de „Achtstemmige Mis in E_ mineur" van de Oostenrijkse com ponist Anton Bruckner. De orgeipartij in deze mis, die feitelijk de begelei ding van een orkest overneemt, wordt vertolkt door de bekende organist Meindert Boekei. De vernieuwing en aanpassing aan de moderne tijd, welke ook sinds enige tijd in de katholieke kerk doorgang vindt, biedt steeds minder plaats voor een uitvoering van werken zoals boven vermeld. Een rede temeer voor belangstellen den en liefhebbers van deze muziek om op le Paasdag dit concert te be zoeken. De Groesbeekse Tehuizen pogen te zijn een ware Centrale voor Practi- sche Hulpverlening: bijna 400 kinde ren en volwassenen worden er ver zorgd in deze protestantse instelling in 14 apart staande tehuizen en ge- zinspaviljoentjes: kinderen die om enigerlei reden hun ouderlijk huis moeten missen (vnl. voogdijkinderen) en volwassenen die zich wegens over gevoeligheid. een moeilijk karakter of een geestelijke of lichamelijke handi cap niet goed zelfstandig in de harde maatschappij kunnen handhaven. Voor dit veelzijdig werk is veel geld nodig. In Soest zal voor dit doel een open bare inzameling worden gehouden in de week van 11 tot 17 april a.s. De heer W. Pureveen heeft afscheid genomen van de dienst gemeentewer ken. daar hij de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. De direkteur van gemeentewerken de heer H. J. van der Dussen en de ad junct-directeur, de heer P. de Bos uit ten zich in zeer waarderende woor den over zijn werkzaamheden. Beiden wensten hem nog een lange tijd van rust toe met de wens, dat hij nog lang van zijn pensioen mocht genieten. De technisch-opzichter de heer A. La gerwerf, overhandigde de heer Pure veen. namens het juibileumfonds, een enveloppe met inhoud, terwijl de heer B J. Koppen namens de personeels vereniging een fruitmand aanbood. C cl Donderdag 21 april a.s. zal de jaar lijkse Algemene ledenvergadering van de Coöperatieve Raiffeisenbank Soest worden gehouden. De vergadering wordt gehouden in de ..Gouden Ploeg", Middelwijkstraat 74. Aanvang 8 uur. C Door de arrestatie van de 45-jarige H R te Meeden (Gr.) zijn ook diverse inbraken, die enige tijd geleden in Soest werden gepleegd .opgehelderd. R. bekende de inbraak op Soester- bergsestraat 49, Amersfoortsestraat 134 en bij ..K I P caravans" te Soester- berg gepleegd te hebben. Het satirische televisieprogramma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" niet meer Of dat maar tijdelijk zal zijn of voorgoed is nog niet be kend Maar dit seizoen zullen we het in ieder geval niet meer op de beeld buis krijgen. Hoe die mededeling door velen ont vangen zal zijn. laat zich niet moei lijk raden. „Zo ls het...." heeft veel wat kritiek gehad: dat was na iedere uitzending raak. Er was altijd wel een bepaalde groep, die zich door een bij drage in het programma „gekwetst" voelde. Nu dient men dat laatste niet al te zwaar op te nemen. Het is tegenwoor dig „in" om je ergens over te bekla gen, net zoals het „in" is om een ver eniging of zoiets op te richten, die ijvert voor het behoud van hetgeen verdwijnen gaat. Dat is ook met betrekking tot „Zo is hetgebeurt. In Utrecht werd een afdeling van de „Vrienden van Zo ls hetopgericht, die al dadelijk liet weten, te zullen proberen het pro gramma te handhaven. „Zo is hetwas bedoeld als pro gramma, waarvan de makers de vinger wilden leggen op „zere plekken" Dat kan goed zijn, want maar al te vaak worden dingen verzwegen. Een eer lijke, objectieve kijk op een zaak kan helemaal geen kwaad. De makers van ..Zo is het...." heb ben. mijns inziens, echter hun doel gemist. Ook al, omdat bijna elk pro gramma-onderdeel die indruk wekte, dat de programma-makers tégen een bepaalde toestand waren.' meermalen bevolkingsgroepen kwetsten en zelfs de Koninklijke familie niet ontzagen. De aanleiding van het niet uitzenden van het programma van vorige week is bekend; de makers hadden aan dacht willen besteden aan de relletjes in Amsterdam Het is niet moeilijk te raden, dat dit onderdeel gericht zou zijn tegen de politie en tegen burge meester Van Hall. En dat nu juist is een heel zwak punt van „Zo is het", want hier komt de eerlijkheid van be oordeling in het 'gedrang. Het zou worden, zoals de makers denken over de gebeurtenissen in de hoofdstad - er. ze staan bepaald niet aan de kant van de politie! Wat dat betreft zijn ze net zo onvol wassen als de jongelui, die de relle tjes in Amsterdam hebben veroor zaakt. Het maken van een satirisch program ma :s geen gemakkelijk werk. Hoe moeilijk het is, hebben we steeds weer kunnen zien en merken aan de reac ties. Hoewel er uiteraard ook veel ..geveinsde gekwetstheid" bij was van mensen, die steeds tegen alles en nog wat willen ageren ,Zo is hetwas een bij uitstek geschikt programma om dat te doen. Het feit, dat de makers van „Zo is hetde moed opgebracht hebben met dit programma te beginnen, ver dient waardering. Maar ze hebben de juiste vorm nooit kunnen vinden en daarom is het verdwijnen van „Zo is het...." geen ramp. Men kan nu zoeken naar een andert, juistere vorm. KANTMAN. Bij de Vrijwillige Soester Brandweer hebben 5 personen met goed gevolg voor de rijksbrandweerinspectie exa men afgelegd. De heren L. v. d. Hoed en H.C. Schoe- maker, behaalden de graad 2e klas, terwijl de heren C. J. van Doorn ,H. J. Rademaker en D. A. Stolk tot le klas brandweerwacht bevorderd wer den. Zij werden door eigen instruc teurs opgeleid. A.s. vrijdag (Goede Vrijdag) verschijnt de Soester Courant normaal, maar dinsdag na Pa sen verschijnt onze courant niet. Heren adverteerders en zij die bijdragen voor de redactie wen sen in te zenden, verzoeken wij hiermede rekening te willen houden. In de Laanstraat werd de 22-jarige H C. B alhier die in dronken toestand in een auto reed, aangehouden. Onnodig te zeggen, dat de politie hem gratis logies verschafte. Zondagavond, 9 uur, werd een kook ster in de keuken van Braamhage opgeschrikt door twee jongelui van ongeveer 20 jaar. Op haar alarm namen zij de benen met de jas over het hoofd getrokken. Er bleken zeven gekookte eieren ver mist te zijn. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 37.500 stuks in prijzen van I 13— tot 14,25. Middenprijs 13,75. Prijs per kg. f 2,18.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1