SWAGER Indonesiërs rode rakkers EEDRIJFSRRIMTE WIKKEL 1. kVAN D0RRESTEIJN V.V.Z. nieuws Bang voor Chinese bom? Het drama van de Duitse luchtmacht VAN WIEREN - Juwelier-Horioger 4r/« 3 maal mislukte reeds greep naar de macht Voet- en Schoenspecialist Rentevergoeding 47, 44-7, 57, Nutsspaarbank Amerikaanse deskundigen „Nog geen reden voor* Ned. Christen Vrouwenbond Aanrijdingen Sterrenveehter werd toestel van de dood oef even< Bond van bejaarden Vleesverkoop Slecht besin Papieractie voor India Van Weedestraat 40 - Soest - Telefoon 4301 In Indonesië is de toekomst even onzeker als de uitslag van een groot scheepse loterij. Ministers worden aangesteld en afgezet, belangrijke politici gearresteerd en een dag later gerehabiliteerd. Al deze bedrijvigheid mag „outsiders" de illusie schenken, dat er in het ei landenrijk belangrijke veranderingen plaats grijpen, „insiders" weten maar al te goed dat degenen die thans in Indonesië de leiding hebben, vooral de wonderlijke kunst van „moesjawarah" verstaan. Dat wil zeggen het debat teren zonder eind, zonder oplossing. In de kanselarijen der westelijke wereld wrijven diplomaten zich In de han den, omdat het leger zo krachtig tegen de communisten is opgetreden. Deze vreugde is ietwat voorbarig, want de P.K.Ï. met zijn miljoenenaanhang mag officieel verboden zijn, wie zal zeggen of de rode rakkers niet hun toe vlucht nemen tot illegale activiteiten Men vergiste zich vaker in de communisten. Er is op het ogenblik een heksenjacht in Indonesië gaande, niet alleen op communisten maar op alles wat te links is. In de geruchtenfabriek die Djakarta is. circuleren geruchten dat in de afgelopen maanden honderden rode „samenzweerders" voor Nasoe- tion's vuurpeloton de dood vonden. In Zuid-Sumatra is een communistische organisatie (Rode Mieren) door het le- Te huur of te koop gevraagd aan de hoofdweg.- 30 tot 75 m2 vloeroppervlak. Brieven onder letter MM 19 bureau Soester Courant ger opgerold. Tal van communistische voormannen zitten in de gevangenis. Het proces tegen Njono herinnert men zich. Dit alles wekt de indruk, dat het le ger de communisten een beslissende nederlaag heeft toegebracht. In Euro pa wordt dat gretig geloofd. Waar schijnlijk omdat men het daar zo graag geloven wilMaar zullen de 2*2 miljoen leden van de doodver klaarde Partai Komoenis Indonesia en zijn naar schatting minstens 10 mil joen sympathisanten dit alles lijdelijk blijven aanzien? Dat is een benau wende vraag. Wie de historische kronieken er op na slaat. zal ontdekken, dat men zich va ker in de Indonesische communisten heeft vergist en toen nog wel op een tijstip, dat hun rode kameraden heel wat geringer in aantal waren dan nu. Rebellie in 1926 Hendricus SneevlietMen ontkomt er niet aan de naam van deze Ne derlander te noemen, zodra de geschie denis van het communisme in Indo nesia aan de orde komt. Sneevliet was omstreeks 1910 hoofd van het Ko- zien men de organisatie nog niet sterk genoeg achtte. Deze waarschuwingen hadden geen resultaat. In november 1926 braken op geheel Java onlusten uit. De commu nisten bezetten o.a. het telefoon- en telegraafgebouw in Batavia. Het ko loniale bewind sloeg hard toe. De P K.I. werd verboden en een groot aantal leidende communisten werd verban nen naar een kamp aan de Boven-Di- ;oeI in Nieuw-Guinea. Tot 1945 zou men van de P.K.I. niet veel horen. De in 1922 naar Singapo re verbannen rode leider Musso keer de in 1935 naar Indië terug en hij richtte een illegale communistische beweging op die samenwerkte met en kele andere nationalistische bewegin gen in het zogenaamde Volksfront. Opstand in 1948. De inmiddels in Indonesië terugge keerde Tan Malakka reorganiseerde te zamen met de later uit Australië te ruggekeerde Sardjono de P.K.I. Aan vankelijk was de partij erg gematigd in haar optreden. De overeenkomst van Linggadjati kreeg haar goedkeu ring. Maar de fanatieke Tan Malakka droomde van een Indonesië, dat door de communisten zou worden geregeerd. Het kwam tot een verwijdering tussen republikeinen en comunisten. Op 18 september 1948 brak in Madioen (oost- Java) een opstand uit tegen het re publikeinse gezag, welke werd neer geslagen. Tan Malakka wist de dans te ont springen (pas een jaar later wisten de republikeinen hem ter dood te brengen), maar de andere leider Moeso sneulde en de voormalige linkse re geringsleider Amir Sjarifoedin en Se- tiadjit van de linkse studentenbewe ging werden gefusilleerd. Naar IVz miljoen. De P.K.I. raakte evenals in de twin tiger jaren opnieuw in verval. De al gemene Indruk was, dat het commu nisme in Indonesië weinig kans maak te uit te groeien tot een machtsfac tor van betekenis. De opvolger van Tan Malakka was de slimme Dipa Aidit. Hij toonde zich nogal soepel ten aanzien van het be wind van Soekarno en kreeg in ruil veel bewegingsvrijheid. De agitator maakte handig gebruik van de onte vredenheid, die er als gevolg van de slechte economische toestand onder de bevolking heerste. Zijn standvastig be leid in de zaak om de terugwinning van Nieuw-Guinea droeg ook niet wei nig bij tot zijn populariteit bij de anti-Nederlandse gezinde Indonesiërs. En de P.K.I. groeideIn 1948 10.000 leden, in 1954 175 000. in 1959 IV2 miljoen, in 1961 2 miljoen, in 1965 2Vz miljoen 1 Gróótste partij. De massale wervingscampagnes in de dessa's hadden hun effect afgewor pen. De P.K.I. met zijn 2Vz miljoen ingeschreven leden en vele miljoenen sympathisanten had alle andere poli tieke groeperingen overvleugeld. Na de mislukte opstand van eind vo rig jaar is de P.K.I voor de derde maal in 30 jaar tijd in discrediet ee- raakt. AJdit is vermoedelijk omgeko men tegen Njono is de doodstraf ge ëist. vele andere communistische lei ders zijn gearresteerd en /of gefusil leerd. Maar men kan een partij met zoveel aanhang niet. onschadelijk maken, het is nauwelijks aan te nemen dat het communisme hiermee wérkelijk de kop zal zijn ingedrukt. De DOlltieke geschiedenis van Indone sië leert, dat de rode rakkers elke keer vanuit een schijnbaar verloren positie terugkomen om opnieuw een greep naar de macht te doen. Tenslotte lig gen de postzegels met opdruk „Re- publik Rakjal Indonesia" (Volksrepu bliek Indonesië) daarvoor klaar. onbele staan waar U rd gaan en In deze celfi leren molière, ook geschikt voor losse steunzolen. Zie ook onze Toonetalage VAN WEEDESTRAAT 47A Kqrte Brinkweg 10 - Telefoon 3195 Wij verstrekken Contant /egels minternkantoor voor het verre oos ten. dat in Sjanghai was gevestigd. In 1914 richtte hij de Indische So ciaal-Democratische Vereniging op. voorloper van de latere P.K.I., welke op 23 mei 1920 officieel werd opgericht. De partij kreeg direct veel aanhang. Het land maakte toen een algemene economische crisis door en vele onte vredenen zochten daarom heul bij de communistische organisatie, die onder leiding stond van Tan Malakka. Het Nederlandse bewind probeerde het communisme te verlammen. Zo werd Malakka verbannen naar het buiten land. Deze vestigde zich in Manilla, waar hij contact met zijn partijgeno ten in Nederlands-Indië onderhield. Tegen Moskou in. De Indonesische communisten kregen vanuit Moskou instructies om nog geen greep naar de macht te doen, aange- V.V.Z. 1-V.V.O.O. 1 Zaterdag speelt V.V.Z. 1 op haar ter rein aan de Ferd. Huycklaan tegen VVO.O. 1 uit Utrecht De uitwed strijd werd destijds met 0-1 gewon nen, maar toen al bleek dat V.V.OO. over een goede ploeg beschikt. De te genstander van zaterdag heeft nog kampioenskansen zodat zij alles in het werk zal stellen om V.V.Z. een ne derlaag toe te brengen. V.V Z. zal ech ter alle krachten inzetten om de volle winst te behalen. Verder is van groot belang de wed strijd Baarn-Eminent Boys, want ook deze. elftallen hebben nog een kans op de leidersplaats. De verliezer van deze wedstrijd kan als uitgeschakeld wor den beschouwd. Gelukt het V.V.Z. dus beide punten te veroveren dan worden de kansen steeds gunstiger. Door de elftalcommissie zijn na de ne derlaag tegen Baarn enkele wijzi gingen aangebracht. De wedstrijd be gint om 16 uur. Het V.V.Z.-team is als volgt samenge steld: doel Van Kooij: achter Floor en Haage; midden Van de Bosch, Van Kooij en Van de Bovenkamp: voor Schaap, Demmers, Hament, Timmer en Van Doorn. ZUIDVOGELS 3-V.V.Z. 2 De thuiswedstrijd werd door V.V.Z. enkele weken geleden met 2-3 verlo ren. Deze nederlaag kwam op voor VV Z ongelukkige omstandigheden tot stand. Voor a.s. zaterdag behoort een gelijkspel tot de mogelijkheden. Aan- van 16 uur. V.V.Z. 3-S.O.V.A. 3 Na de nederlaag tegen SE.C. is de voorsprong van het 3e elftal op de volgende teams verminderd. De wed strijd van zaterdag kan het zelfver trouwen van de V.V.Z.-ers weer doen terug keren. Wij houden het op een overwinning voor V.V.Z. Aanvang 14 uur. RUBO 2-V.V.Z. 4 Eindelijk komt ook het 4e elftal weer eens in aktie. Zij gaan in Den Dol- der op bezoek. Gezien de stand op de ranglijst moet ook hier winst mogelijk zijn. Aanvang 14 uur. V.V.Z. ASPIRANTEN De aspiranten gaan in Achterveld op bezoek bij Roda. Deze wedstrijd wordt gespeeld om 11 uur. zodat de jeugd 's middags de senioren kan aanmoe digen. De V.V.Z. pupillen spelen om 13.15 uur op eigen terrein tegen K.V.V.A. V.V.Z. POOLNIEUWS Voor de voetbalpool voor de nieuwe competitie kan nu reeds worden in geschreven. Sportliefhebbers die op deze manier V.V.Z wensen te steunen kunnen dit doen door poollid te wor den. Bij onderstaande adressen kan men zich laten inschrijven en formu lieren inleveren: Sigarenmagazijn Rouwendaal. Konin- ginnelaan 9; Sigarenmagazijn Elze naar. Steenhoffstraat 62. Sigarenma gazijn De Toren, Torenstraat: A. v. d. Broek, Dorresteinweg 29: A de Kruyff, Klaarwaterweg 29; A. Snijders. Birk- stra.at 63: B Koppen, Ossendamweg en M. Olling, Molenstraat 47. Wanneer men zich thans laat inschrij ven als poollid kan behalve in de nieuwe competitie ook het resterende deel van de huidige competitie worden mee gepoold. voor geld dat u niet dlrekt nodig hebt op spaarrekeningen van de Jeugdspaarwet (Zilvervloot) en ambtenarensparen op termijnrekeningen met 3 maanden opzeg ging. Eerste Inleg I 500. verder In ronde bedra gen van I 100,-.)* 2 /o ®sn opzegtermijn van 6 maanden)* als voren maar met een opzegtermiln van 12 maanden Opzegtermijn vervalt bij aankoop van huis, vla onze bemiddeling gekochte eflekten en aflossing van hypotheek Ruim een jaar geleden, in maart 1965, ontplofte boven een verlaten Chinese landstreek de tweede atoombom, die Peking-China had geproduceerd. De nucleaire explosie zorgde voor een verrassing in de top van de Ameri kaanse en naar men aanneemt ook de Russische regering Luchtmonsters, genomen door hoog vliegende Ameri kaanse verkenningsvliegtuigen, toonden aan dat deze tweede Chinese A-bom niet van het primitieve Hirospima-ty- pe was, maar veel weg had van cle „schone" monderne A-bommen, die slechts een geringe radlo-aetieve neer slag geven. De Amerikanase deskun digen werden zich er van bewust, dat China op het gebied van de nucleaire techniek verder vooruit was gegaan dan menigeen voor mogelijk had ge houden of voorspeld Zij werden er wat bleek van om de neus. Sindsdien heeft men tijd gehad de schok te verwerken en rustig de ge volgen te bekijken. De gemoederen zijn inmiddels merkbaar gekalmeerd. Want, en daar zijn de Amerikaanse militai re specialisten het voorlopig wel over eens, de Chinese bom betékent nog lang geen bedreiging voor de Ameri kaanse of westerse macht. De Ameri kaanse minister van defensie. Robert S. McNamara. vertelde onlangs aan de commissie voor de atoomenergie uit 't Amerikaanse congres, dat China bin- len twee of drie jaren in staat zal zijn een atoomaanval uit te voeren op landen, die niet verder dan vijf honderd mijlen van China af liggen, maar dat het nog minstens tien ja ren zal duren voor communistisch China in staat zal zijn een A-bom in de buurt van het Amerikaanse vas teland te deponeren. De nucleaire kracht van China, voor zover die van militaire betekenis is, hangt af van twee factoren de hoe veelheid A- of H-wapens en de mid delen om deze over te brengen naar het doel, dat zij zouden moeten ver nietigen. Vooral op dit laatste punt staat China nog zeer zwak, menen de Amerikaanse deskundigen. Waarschijnlijk zullen de twee Chinese A-explosies nog dit jaar worden ge volgd door een experiment met een H-wapen, een waterstofbom, die vele malen krachtiger is dan een atoom bom. Splijtbaar materiaal wordt nu overal in China verzameld - tot nu toe ls op een vijftal plaatsen in Chi na uranium gevonden. De politieke belangstelling van China voor Afrika wordt ook verklaard uit het Chinese verlangen een greep te krijgen op de Afrikaanse uranium- mijnen. De hoeveelheid splijtbaar ma teriaal, waarover China op het ogen blik beschikt, zou voldoende zijn voor tien tot vijf en twintig atoombommen van twintig tot vijftig kiloton. (De Amerikaanse strategische A-wapens hebben een kracht van gemiddeld tien megaton. De Russische bommen zou den nog zwaarder zijn.) In twee of drie jaren zou China honderd van de ze kleinere kernwapens kunnen bezit ten. Amerikaanse militaire deskundigen ha len hierover de schouders op. Zij kun nen deze kernmacht nauwelijks in drukwekkend nomen. Militair heeft zij dan ook weinig betekenis. Politiek des te meer. Op de Aziatische landen, de buurnatles van China, zal het feit, dat Peking over honderd A-bommen beschikt, een enorme indruk maken De Amerikaanse regering maakt zich daarover dan ook grote zorgen. De Chinese A-bom betekent voor de Amerikanen nauwelijks een bedrei ging omdat China niet over de mili taire middelen beschikt om de A-wa pens op hun doelen te brengen Vrij wel het enige middel, dat Peking daarvoor op dit moment ter beschik king staat, is de oude Russische straalbommenwerper IL-28. Dit toestel, dat nauwelijks sneller vliegt dan een Spitfire uit de tweede wereldoorlog, heeft een actieradius van slechts duizend kilometer. De vraag is bovendien of China op dit moment de kernwapens zo klein kan maken, dat zij door deze lichte bommenwerpers kunnen worden mee genomen. Anders zou Peking de onge veer honderd zware TU-4 toestellen moeten gebruiken. Dit rijn Russische versies van de oude Amerikaanse B-29 bommenwerpers. Viermotorige. met propellors uitgeruste vliegtuigen, die tegen een moderne luchtbescherming geen vijf minuten in de lucht zouden kunnen blijven. Heel weinig is bekend over de Chi nese raketstrijdkrachten. Het feit, dat China eeuwen geleden al vuurpijlen gebruikte in de oorlogvoering is een te kinderachtig argument om te zeg gen, dat men voorzichtig moet rijn met beweringen over Chinese rakettèn van het primitieve V-l type. Langs de kust en in Noord-Vietnam schijnen moderne systemen te wor den toegepast, die echter alleen be stemd lijken voor verdediging tegen vliegtuigen en schepen. Volgens de Amerikanen zal het nog zeker tien jaar duren voor de Chinese technici er in zullen slagen een bal listische raket te produceren, die in staat is een A-wapen over een be hoorlijke afstand te transporteren. „Tot dan behoeven we nog niet bang tezijn", lijken ze te verzuchten. Maar wat gebeurt er daarna De afdeling Soestdijk houdt op don derdag 14 april a.s., des avonds om acht uur, haar maandelijkse vergade ring ln gebouw Credo. Deze vergadering zal een huishoude lijke zijn, met o.a een discussie over de arbeid buitenshuis van de gehuwde vrouw, en een film over het leven van de Eskimo's. Ik heb al vogels liefdesliedjes horen fluiten. Ik heb de eerste lammetjes in 't veld gezien. Een tak vol gele bloesem staat voor onze ruiten. Het was als ieder jaar 'n ontroerend wederzien. Nog even en w'aanschouwen weer de groene weiden, De prille kleuren van het jonge lentefeest, Zoals de bloem zich van haar bolster gaat bevrijden. Zo waait 't gesloten hart ook open en geneest Ik kan de jubel over 't wonder niet bedwingen. Het wonder dat zich ieder jaar opnieuw voltrekt. Ik wil in 't gouden voorjaarslicht mijn liedjes zingen, En ied're dag wordt er iets schoons in mij gewekt. De dagen rekken zich naar 't licht van vreugde dronken, Ze schudden mist en kou en wintervlagen af. Want dra wordt ons het milde voorjaar weer geschonken, Wordt de natuur beroerd door lente's toverstaf. En als een jonge bruid met bloemen in haar armen, Gaat zij door 't land de witte sluier voor 't gezicht, Om ieder zonder enig onderscheid te warmen. En wij wij zijn haar dankbaar voor dit blijde licht. Maandagmiddag wilde A. M. de R. uit Baarn, zijn bestelwagen de garage van Gebr. Van Kooij aan de Soester- bergsestraat inrijden. Hij hield geen rekening met het fietspad, waardoor de bromfietser J. v. R„ alhier, tegen de bestelauto botste. J v. R. werd met een hersenschud ding naar „Zonnegloren" vervoerd, terwijl de medelnzittende van de be stelauto door glasscherven aan een oog werd gewond en naar het zieken huis te Baarn werd overgebracht. Dinsdagmiddag, 5 uur. reed de autobestuurder W. J. S. alhier in de Beukenlaan, terwijl de wielrijdster M.T.O., eveneens uit Soest, de Ver lengde Talmalaan afkwam. Door hevig remmen door S. was slechts een lichte botsing het gevolg. De afdeling Soest van de Bond van Bejaarden houdt op zaterdag 9 april, des middags 2 uur. haar jaarlijkse feestvergadering in gebouw „Eltheto", Soest-Zuid. Leden hebben toegang op vertoon van lidmaatschapskaart. Zij. die niet lid zijn, doch dit willen worden, zijn ook welkom. Morgenochtend, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats aan de houders van de nummers 31 tot en met 65 van de grijze kaarten en de nummers 1 tot 150 van de gele kaarten. Grote opschudding is in Duitsland ontstaan over talrijke tragische onge lukken. die het leven hebben gekost van Duitse straaljagerpiloten. De man nen vonder) allen de dood in de F 104 Starfighter („Sterrenvechter") een Amerikaanse jager-bommenwer per, die de Westduitse luchtmacht tot de sterkste van West-Europa moet maken. Terwijl dit jaar de overscha keling van de Bundeswehr" op dit nieuwe supersnelle vliegtuig voltooid zou moeten worden en de Duitse vlie gers tot „een van de best uitgeruste luchtmachten van de wereld" zouden moeten behoren, vraagt men zich in Duitsland met de handen in het haar af, wanneer aan de ramp eindelijk een eind zal komen. Sinds eind 1961 de eerste Duitse piloot boven de Bondsrepubliek in een starfighter vloog, zijn eenenvijftig van zijn col lega's in dergelijke toestellen neer gestort. Als men weet dat elke Star fighter 5,5 miljoen gulden kost. dan betekent dit dat ruim 260 miljoen uit de lucht is komen vallen. Alleen vorig jaar stortten 26 machi nes neer en vijftien piloten kwamen om het leven. De affaire dreigt een politieke kant te krijgen doordat de ramp langza merhand zulke vormen heeft aange nomen, dat het parlement er een voudigweg niet meer buiten kon blij ven. De Duitse belastingbetalers hebben voor de opbouw en instandhouding van de Starfighter-luchtvloot tot nu toe acht miljard mark betaald. De vraag moet nu beantwoord wordeh of dit een verantwoorde uitgave was. Andere Europese Nato-landen - ook Nederland - gebruiken eveneens de Starfighter, maar zij hebben er opmer kelijk minder moeilijkheden mee. De Nederlandse luchtmacht heeft vorig iaar geruime tijd beperkte maatrege len afgekondigd voor het vliegen met de Nederlandse Starfighters. Èr had den zich enkele gevallen voorgedaan, waarbij de vliegers tijdens de vlucht ziekteverschijnselen vertoonden, die waarschijnlijk werden veroorzaakt door een storing in de zuurstof appara tuur. Het aantal ongelukken is ver houdingsgewijs echter veel minder dan in Duitsland. Vele Duitse kritici leiden uit de voor Duitsland zo ongunstige cijfers af, dat de jonge Duitse luchtmacht niet vol doende ervaring en organisatievermo gen bezit om zevenhonderd inge wikkelde Starfighters te onderhouden en te vliegen. Het vliegtuig wordt om zijn slanke vorm en verbazend kleine vleugels „de vliegende raket" genoemd, maar het heeft evenveel recht op de bij naam „vliegende computer". Het handboek voor het vliegen van de Starfighter, dat de piloot van vo ren naar achteren en van achteren naar voren moet kennen, is even dik als een interlokale Nederlandse tele foongids - zeven centimeter. De in- moesten ze dertig uren per week „pa raat staan". Ongeveer een derde van het grondpersoneel bestaat uit dienst plichtigen, die na achttien maanden - juist als ze iets van de ingewikkelde techniek van de Starfighter hebben geleerd - de dienst weer verlaten. De Duitse Starfighter-plloten krijgen hun eerste opleiding in Amerika, daar na volgen zes maanden in een oplei dingskamp bij het Duitse Oldenburg, vlak over de Nederlandse grens bij Groningen. Daarna krijgen zij verdere praktijk-oefeningen bij de elf parate Starflghter-squadrons, die in West- Dultsland zijn gestationeerd. Volgens het opperbevel van de Nato moet elke piloot per jaar minstens 240 vlieguren maken, twintig per maand. De Duitse vlieger brengt het gemid deld per maand echter niet verder dan zes tot acht uren Voor elk vlieguur van de Starfighter zijn 38 tot 45 „gronduren" nodig, waarin het toestel wordt nagekeken: acht uren zijn alleen al nodig voor het afstellen van de electronische ap paratuur. De elf Duitse squadrons rijn verdeeld in twee marine-eenheden, twee ver- kennings- en twee jachtgroepen en vijf eenheden van jachtbommenwer pers. Bij een eventuele aanval zal echter elke Starfighter van elke eenheid on der de romp een „tactische atoom bom" dragen. Volgens de beschikbare gegevens heeft dit wapen een ge wicht van nog geen duizend kilo en een vernietigingskracht die vijfmaal zo gTOOt is als die van de bom op Hi- roschima. Afhankelijk van de vlieghoogte (bij lage hoogte neemt het brandstofver bruik snel toe) heeft de Starfighter een actie-radius van 520 tot 1250 kilo meter. Dit is de afstand, waarop het doel maximaal mag liggen, wil het toestel nog naar zijn basis kunnen terugkeren. De Duitse Starfighters kunnen, ge zien de ligging van hun bases, nog luist een klein deel van Europees Rusland bereiken. Hun Nato-taak zou zijn het uitschakelen van het lucht- wapen van de vijand op de vliegvel den in Oost-Europa In Duitsland vraagt men zich nu echter af of de Bundeswehr. gezien de huidige stand van zaken, hiervoor nog wel geschikt ls. S v_ Toen de 55-jarige K. M. uit Naarden maandagmorgen, om V 30 uur. bij de Beckeringhstraat uit de bus stapte, kwam hij te vallen en brak zijn rech ter onderbeen. Hij werd naar het zie kenhuis te Naarden vervoerd. De Mariaschool te Soestdijk is onge veer 6 weken geleden gestart met een oud-papieractie ten bate van honge rend India Het onderwijzend personeel had een wisselbeker beschikbaar gesteld voor de klas. die het meeste papier verza melde. Er was grote rivaliteit tussen de 2e en 5e klasse, maar uiteindelijk werden de leerlingen van de 5e klasse de winnaars. De totale opbrengst was pl.m. 650, en het geld wordt na Pasen aan de desbetreffende instantie overgemaakt. structieboeken voor onderhoud van toestel en uitrusting vullen een forse archiefkast. Om het vliegen mogelijk te maken zijn meer dan dertig mensen nodig: de piloot, twintig gespecialiseerde technici voor het grondonderhoud, vliegveiligheidspersoneel, bewaking enz. De Duitse luchtmacht heeft niet vol doende grondpersoneel en miste bo vendien de tijd om de mannen gron dig op de komst van de Starfighter voor te bereiden, menen nu de kritici. Zij vergelijken de huidige periode met die tijd van razende opbouw van Gö- rings ..Luftwaffe", kort voor het uit breken van de tweede wereldoorlog. Ook toen moest het aantal veronge lukte vliegtuigen groot: in 1937 385, een jaar later al 572. Feit is, dat het grondpersoneel van de Bundeswehr inderdaad onder zware druk moet werken. Een moderne lucht macht met een sterkte van honderd duizend man heeft 36 duizend technici nodig, de Duitse luchtmacht heeft er slechts twintigduizend. Monteurs maakten tot voor kort meer dan zestig uren per week, daarnaast

Soester Courant | 1966 | | pagina 11