opstAnöinq Soest toen - Soest nu Het oog gericht op dieren E.H.B.0. SCHOOLGELD AFSCHAFFEN Vrijdag 8 april 1966 Uitgave Drukkerij Smit - Soest 45e jaargang no. 28 Bnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Bekroond Zonder rijbewijs Geen spreekuur Feestavonden Olvmpia Gevonden voorwerpen Paassamenkomsten Laat 't ook eens meevallen Militaire vrachtwagen in botsing Abonn. p, Irwart. f 2.75 - per post f 3.25 SOESTERifybuRANT post f 3.25 VerschlJ] Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Op de woensdag In Utrecht gehouden jaarlijkse ledenvergadering van de Politie Dierenbescherming is een aan tal besluiten genomen, waarvan één belangrijke genoeg is om nader be sproken te worden. Het congres heeft namelijk een reso lutie aangenomen, waarin het hoofd bestuur van de Politie Dierenbescher ming werd opgedragen stappen bij de betrokken ministers te doen onder nemen om kennis van dieren E.H.B.O. in het opleidingsprogramma van de politie-opleidingsinstituten op te ne men. Het staat er eenvoudig, even een voudig waarschijnlijk als de resolutie die werd aangenomen. Maar of aan deze wens gehoor zal kunnen worden gegeven, is nog een groot vraagteken. Het zal heel wat voeten in de aarde hebben om het zover te krijgen - als het ooit zover komt. Want er is na tuurlijk tegenstand te verwachten van die politie-opleidingsinstituten. Niet zozeer tegen de plannen, die zijn mooi genoeg, maar tegen de uitbreiding van het lesrooster. Op alle scholen (dus waarom niet op de politie-scholen?) wordt steen en been geklaagd over het overbezette lesrooster. Al aan het begin van het schooljaar staat menige onderwijzer zichzelf beklagend af te vragen: hoe moet ik ooit door m'n programma heenkomen? Het is tot nu toe geluk kig altijd nog gelukt, voorzover be kend althans, maar iedere poging om het lesrooster wat te ontlasten, worden door velen met grote instemming be groet. Zoals gezegd:dat zal ook op de politie scholen wel zo zijn. En nu komt men ineens met het voorstel om het les rooster nog wat uit te breiden in plaats van in te krimpen! Hoe loffelijk het initiatief van de Politie Dieren bescherming ook is, hoe velen het zullen toejuichen, als het ook inder daad uitgevoerd zal kunnen worden, veel kans maakt men mijns inziens niet. Meer kans daarentegen heeft men, dat een regeling van de controle op de vivisectie niet lang meer zal uit blijven. Een interdepartementale com missie heeft de regering advies gege ven over het opstellen van een rege ling. Al veel is er gesproken en geschreven over de vivisectie, "die in ons land blijkbaar welig tiert. In andere landen is er wel zo'n re geling en het is dan ook niet te ver wonderen, dat veel buitenlanders, die het in de eerste plaats om de ver diensten te doen is en die zich van het lot van de dieren weinig of niets aantrekken, naar ons land komen om „zaken" te doen. Het doet allemaal wat vreemd aan, dat dit kan gebeuren in een land, waar de liefde voor het dier groot is. Daarom is het opstellen van een regeling van de controle op de vivisec tie niet iets wat op de lange baan ge schoven dient te worden. Integendeel, die regeling moet er zo snel mogelijk komen, liefst vandaag nog. Zowel in het belang van de vloksgezondheid als van de dieren. KANTMAN. De heer J. Walter, Soesterbergsestraat 106, alhier, is één der vijf prijswin naars geworden in de rubriek B van de door de Ned Ford Automobielfa briek te Amsterdam uitgeschreven te- ken- en ontwerpwedstrijd „De auto van de toekomst De autobestuurder D. J. P. uit Am sterdam werd woensdagmorgen, om 4.30 uur, aangehouden in de Toren straat en bleek niet in het bezit te zijn van een rijbewijs. Bij nader onderzoek bleek dit in be slag genomen te zijn. Aan belanghebbenden wordt medege deeld, dat wethouder K. de Haan dins dag, 12 april verhinderd is zijn weke lijks spreekuur te houden. De Nederlandse Studentenraad heeft zich kortgeleden uitgesproken voor af schaffing van het collegegeld, dat mo menteel ƒ200.per jaar bedraagt. De raad vond schoolgeld als zodanig een verouderde instelling. Ze sprak zich evenseens uit tegen andere vor men van schoolgeld, zoals die bijvoor beeld bij het voortgezet onderwijs nog worden geheven. De studentenraad meende dat iedereen recht heeft op onderwijs en dat de bijdragen zo ge ring zijn, dat ze de staatskas toch niet erg ontlasten. Deze argumentatie houdt geen steek. Al die school- en collegegelden bren gen tezamen nog een aardig bedrag op. Wordt dit niet door de ouders van studenten en scholieren opgebracht, dan komen ze ten laste van de gehele gemeenschap. Dat lijkt ons niet bil lijk. Studenten en middelbare scholie ren hebben in velerlei opzicht zoveel voor op andere kinderen, dat van hun opvoeders gerust een bescheiden be drag mag worden verwacht. Met de draagkracht van de betrokkenen wordt ondanks het uniforme collegegeld toch wel in ruime mate rekening ge houden door kinderbijslag en fiscale verplichtingen. waren 2 bassins met 100.000 liter water op de Eng opgesteld. Men beschikt als het moet over 20 van deze bassins. Honderden meters slang werden van uit de bassins naar de plaats van de ramp gelegd en dit onderdeel slaagde uitstekend. In zeer korte tijd werd met 4 a 5 stralen water gegeven. Er waren diverse autoriteiten aanwe zig. o a. de burgemeester van Soest, het districtshoofd van de A-kring U.C. de heer J. H. Wilmink e.a. Of de hulpverlening aan de gewonden bij deze oefening geslaagd mag heten, is moeilijk te beoordelen. Aan meer dere slachtoffers werd met spoed eer ste hulp verleend, maar de vraag is of bij een werkelijk bombardement zo gemakkelijk en snel hulp verleend kan worden. De brandweer was er om een brand te bestrijden, dus was in de oefening een brand opgenomen. De B.B.-ers hadden echter weinig last van de „brand" en er kon zonder enige hin der gewerkt worden. Er was veel werk van de oefening ge maakt. maar het Is nu eenmaal nodig, dat, wil men in oorlogstijd paraat zijn, men in vredestijd oefenen moet, om. indien nodig goede hulp te kunnen bieden. In de loop der jaren hebben de Olym- pia-feestavonden zich in Soest een eigen faam verworven. Zij hebben steeds weer een weerspiegeling bete kend van een zeer levenskrachtige en enthousiaste vereniging, die zich in onze gemeente een geheel eigen plaats heeft verworven. Ook dit jaar zal Olympia twee feestavonden organise ren. en wel op 16 en 23 april a.s. in het St. Jozefgebouw. Er is alle reden om de komende feest avonden met enige spanning tegemoet te zien. Van de 5 afdelingen, die Olympia thans telt, hopen er 4 dit jaar een lustrum te vieren. De afdeling gymnastiek bestaat 20 jaar. de afdeling volleybal en de drumband beide 15 jaar en de wan delafdeling 10 jaar. De enige niet ju bilerende afdeling is de enkele jaren geleden opgerichte afdeling De Sna- renbrekers. Ondanks het vrijwel overal waarneem bare teruglopen van de belangstelling voor het verenigingsleven, is Olympia nog steeds zeer levenskrachtig. Ongeveer 700 leden, over de 5 afde lingen verdeeld, vormen samen de grote Olympia-familie. Deze vereniging, die uitgaat van Ge reformeerde en Hervormde jeugdra den in Soest, heeft het bestaansrecht intussen meer dan bewezen. Juist op de jaarlijkse feestavonden blijkt zeer sterk het gemeenschappe lijke element, dat de Olympianen bindt. Door een gezamenlijke inspan ning, die uitgaat boven het program ma van de eigen afdeling, blijkt deze vereniging steeds weer meer te zijn dan de organisatie van een groot aan tal leden. Het programma voor de komende feestavonden wijst opnieuw zeer dui delijk in deze richting. Naast een show van een uur en het optreden van De Snarenbrekers vindt een door leden en oud-leden opgevoerd toneel stuk op het programma een plaats. Hoewel wij op de komende feestavon den en op de diverse jubilea (die ove rigens groots, maar stijlvol gevierd zullen worden) nog uitvoerig zullen terugkomen, bieden wij reeds nu onze gelukwensen aan, aan het adres van deze vereniging, die in onze gemeen te zo'n belangrijke plaats inneemt. Men verzoekt ons intussen mee te delen, dat voor de komende feest avonden nog slechts een beperkt aan tal kaarten verkrijgbaar is. De in dit blad' afgedrukte advertentie raadplege men voor verdere gegevens. Bij de politie zijn als gevonden aan gegeven een herenrijwiel, paar wan ten, paar glacé handschoenen, rode gebreide handschoen, deel van ge hoorapparaat, groen-gele shawl, dames polshorloge, rechter kinderschoen, pad vinderschoen, twee paspoorten, draad tang, pukkel met schoolboeken, bruin gevlamde bril. Aankomen lopen zwart-witte hond. Kwam het door het regentje bij het begin van de week en het uitwijken voor een grote waterplas, dat we in eens aan de watersport moesten den ken? We gingen eens neuzen In onze voorraad folders op dit gebied en we waren bar in ons nopjes, want de watersport is dit jaar goed voor de dag gekomen met materiaal. Opvallend leuk ziet het foldertje, uit gegeven door V.V.V. Terhorne, er uit en als u leest, wat u in dit watersport- centrum geboden wordt, gaat uw hart open. Trouwens wij kunnen u nog meer bieden in verband met de Friese wateren. Maarook in de andere streken lokken de kabbelende golfjes. Met ge noegen hebben we het vouwblad van de zeü-instructiekampen „De Meeuw" te Brielle bekeken. Jonge mensen van 13-20 jaar kunnen een fijne vakantie beleven, wanneer zij zich aldaar ver trouwd willen maken met de zeilkunst. Kom de folder maar eens bekijken. Af en toe spreken wij met U over het bezoeken van tentoonstellingen. Zon nehof, Amersfoort: Singer Museum, Laren. Als U ervan houdt zo nu en dan eens een „kunstoogje" te wagen, gaat U dan eens op de zolder van het raad huis te Naarden kijken. In dat aar dige, oude vestingstadje, in deze da gen vooral bekend door de Mattheus Passion-traditie, vindt U dus ook een alleraardigste tentoonstellingsruimte, direct onder de pannen van het Raad huis. Het betreden van dit gebouw is al de moeite waard. Diverse exposities wis selen elkaar af. Op het ogenblik vindt U er de kunstgroep „De Ploegh" uit Amersfoort. Prachtige poppen van Martin Brink en émailwerk van Jan de Valk, verrukkelijk mooi van kleur, verder schilderijen, aquarellen en gra fiek. Hierbijelk wat wils Ons boeide het abstracte werk het meest. En Gaat U er eens heen. Nu vragen ze naar iets meer. naar iets anders. Dat meerdere en dat andere betekent voor hen niet een auto of een boot of een mooier huis, onbewust maar wezenlijk zoeken zij naar een ideaal om zich aan vast te klampen, een geestelijk ideaal. Dat geldt niet speciaal voor die Neder landse jongen, dat geldt voor de jeugd over de hele wereld. Als men hun geen geestelijk ideaal weet te bieden, Van Weedestraat 1921 Van Weedestraat 1966 Pasen, Opstanding: lente, jong leven - nauw verbonden - een eeuwigdurende zich altijd weer herhalende evolutie. We hebben wel eens moeite met de wijze waarop het jonge leven zich aandient, de wijze waarop de jeugd zich presenteert. Maar dat komt om dat de meesten zich zo gauw en zo ge makkelijk aan een levenspatroon wen nen en dan geneigd zijn om hetgeen daarvan afwijkt te veroordelen. Die gewenning aan het levenspatroon ontstaat vooral na het dertigste jaar, maar dan komt er alweer een nieuwe generatie op. Zodra die generatie zich ook een oordeel gaat matigen, wil zij zich laten gelden. En de ontwikke ling van onze tijd en beschaving leidt er nu eenmaal toe, dat wij die jon geren niet meer in het bestaande keurslijf willen dwingen doch hen de vrijheid gunnen een eigen oordeel en een eigen weg te vinden. Dat is de tendens van deze tijd, die ook wel 'n beetje voortvloeit uit de gemak zucht van de ouderen. Een gemak zucht inherent aan de welvaart. Als die jongeren zich dan uiten op een voor de ouderen haast ongekende bru tale en indringende wijze, dan schud den we ons hoofd en vergeten dat het ook aan ons ligt dat zij zich op deze wijze manifesteren. Niet alleen hun ouders, wij allemaal met elkaar maken hen het leven te gemakkelijk en verlenen hun een vrijheid, die wij feitelijk voor ons zelf ook willen. Wanneer het gedrag van de jongeren ons ergert en irriteert, mogen we nooit vergeten dat zij een produkt zijn van onze tijd, van de mede door ons gemaakte maatschap pij. Ook Christus leidde een revolutionaire periode in. De uitbouw van het chris tendom greep veel dieper in dan nu bijvoorbeeld de propaganda voor een communisme, omdat het toen om een geloof ging. een geestelijk goed, en nu om een materieel idee. Een sy steem, waarvan nimmer de intensiteit kan uitgaan als van een geloofsover tuiging. Na twintig eeuwen christendom zijn we er aan gewend en aan vertrouwd geraakt: misschien te gewend en te vertrouwd, waardoor het een sleur werd voor velen. Zodra dit verschijn sel optreedt, komt er altijd een weer spannigheid en een zoeken naar iets nieuws. Dat proces is feitelijk reeds tientallen jaren aan de gang. Men heeft nog niets béters kunnen vinden, het is de vraag of men dat ooit zal vinden. Maar de jongere behoudt de onvrede met wat is en hoe het is. Waarschijnlijk vooral omdat wij in kracht van geloof en van daden te kort schieten om hen daarmede ver trouwen in de toekomst te schenken. We hebben misschien te veel ge meend, dat vertrouwen in de toekomst kwam met het materieel verzekeren van de toekomst. Maar dat is een armelui's toekomst, dat verzekeren van vlees bij de aardappels en niet al leen van brood maar ook van kaas op het brood. Dat is een toekomst waarop men gauw is uitgekeken. Al die jongens met hun brommers kénnen dat beeld al. dan klampen zij zich vast aan poli tieke, maar dat Is dan uit armoede, omdat zij niets dieper grijpends weten te vinden. Ondanks al onze zorgen op materieel en sociaal gebied heerst er feitelijk een angst voor de toekomst. Het uit zich in angst voor een atoomoorlog in wezen wortelt het veel dieper. Ach ter de angst voor een verwoesting van de wereld door atoombommen schuilt de eigenlijke angst van een lege wereld door het ontbreken van een Ingrij pend geestelijk ideaal, een geloof en vertrouwen in iets wat we alleen maar geloven en vertrouwen kunnen. De kerk van vandaag schiet daarin misschien tekort, haar instelling en instellingen zijn bij de tijd ten achter gebleven. Toch. menen wij, zal de opstanding van daaruit moeten komen, wil de we reld, wil de jeugd weer vertrouwen in de toekomst krijgen. Op tweede Paasdag wordt in de Julia- nakerk en de Oude Kerk een samen komst gehouden uitgaande van het Interkerkelijk Evang. Comité. Spreker in de Julianakerk is ds A. J. Kret, Herv. pred. te Leiden, en in de Oude Kerk ds J. Overduin, Geref. pred. te Veenendaal. Medewerking verlenen het Juliana- kerkkoor en het zangkoor „Sursum Corda". Aanvang 10 uur. Voor bijzonderheden zie men de ad vertentie in dit blad. Uit de gemeenterekening over het jaar 1962 blijkt, dat deze rekening sluit met een batig saldo van 134.050,85. Dit is een gevolg van te laag geraam de ontvangsten, terwijl diverse uitga ven te hoog waren geraamd. Een aardige meevaller, maar meer als een appeltje voor de dorst Is het niet, als men de geweldige bedragen In aanmerking neemt, die tegenwoordig de gemeentelijke huishouding vraagt. Dinsdagmiddag, omstreeks 12.30 uur, kwam een militaire vrachtauto op de Nieuweweg in botsing met een perso nenauto. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. De verdere afhan deling van deze aanrijding, waarbij zich geen persoonlijke ongelukken voordedén. werd in handen gegeven van de militaire politie te Soesterberg. Dinsdagmorgen hield de B B van dit district in Soest een uitgebreide oefe ning. De gehele leiding berustte bij de heer J. Stalerman, hoofd van de BB De adj.-comrn. van de ABC.-dienst, de heer J. van Doorn en de heer B. J. Lenting, adj.-comrn. Reddingsdienst, waren zo vriendelijk ons de opzet van deze oefening te omschrijven. Er werd voorgesteld, dat er een bom bardement in de Rubenslaan had plaats gevonden, waarbij vele mensen gewond waren. De kundige schminker, de heer W J. van Diermen had in de Technische school 60 tot 70 jongens dusdanig van „wonden" voorzien, dat ze zwaar gewond leken. Zo echt, dat toen deze „slachtoffers" zich nestelden op de gangen van de flats, zonder dat de bewoners hiervan iets wisten, een oudere dame een „slachtoffer" wegjoeg met de woorden „Wat doe je hier, ga weg!" Toen de jongen antwoordde, dat hij daar moest blijven en niet weg mocht van de BB zei de boos geworden dame: „De BB.! Wat is de BB.?". Maar tegelijk veranderde haar boos heid toen ze zag dat de jongen „ern stig gewond" was „Maar jongen, wat is er met jou gebeurd?" vroeg ze medelijdend. Dat was dan even de komische kant maar het geheel kreeg spoedig een ernstiger karakter De burgemeester van Soest had direct na het bom bardement de hulp van de BB. inge roepen en zeer spoedig arriveerden hulptroepen met manschappen en ma teriaal in een aantal auto's. Ladders, brancards, verbandtrommels lenz., werden met spoed uitgeladen en tie E.H.B.O. begon haar werk met perste hulp. terwijl de zwaar gewonden 'naar noodhospitalen vervoerd werden. De brandweer kwam in actie en daar men schijnbaar niet op andere wijze over voldoende water kon beschikken,

Soester Courant | 1966 | | pagina 1