Soest toen - Soest nu Interessante E.H.B.O.- ray on wedstrij den Goede wedstrijd van S.E.C.-a tegen J.S.V. Elegante revolutie in Djakarta Het oog gericht op onderhandelen Dinsdag 19 april 1966 45e jaargang no. 30 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Vechtpartij in café Baldadige vernieling Dreigende houding Eiermarkt Inbraken Auto tegen boom Hees verliest tegen S.V.P. K.P.S. bestaat 20 jaar. Drukbezochte receptie B.D.C.-Handbal Algemene Bond van Bejaarden SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post f 3.25 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Adam Malik, de nieuwe Indonesische minister van buitenlandse zaken, streeft naar herstel van de normale betrekkingen met het buitenland. En in het bijzonder met de Verenigde Naties, waaruit Djakarta anderhall jaar geleden boos wegliep omdat Ma leisië in de Veiligheidsraad werd ge kozen. Malik wenst dus kennelijk niet meer zo zwaar te tillen aan dergelijke prestigekwesties in verband met de confrontatiepolitiek, al houdt hij wel pro forma vol dat die als vanouds wordt voortgezet. Dat lijkt wat tegenstrijdig, maar het behoort bij de tact waarmee Soeharto en de zijnen de schijn wekken of alles op de oude voet doorgaat, terwijl ze in feite vaarwel zeggen aan het door Soekarno ingestelde systeem. Vandaar ook dat bijvoorbeeld minister Nasoetion eer lovende woorden wijdt aan het besluit van president Soe karno om het leger te belasten met het waken voor de handhaving van de grondwet. En dus dringt hij aan en zijn voorbereidingen begonnen om de grondwettelijke verkiezingen van een echt parlement weer uit te schrijven. Dat klinkt fraai, ook voor de presi dent. Maar feit is dat deze juist lach te om verkiezingen en zelf maar een hanteerbaar stel lieden aanwees tot volksvertegenwoordigers. D? nieuwe heren gaan kennelijk hun heel eigen gang met wat niets an ders is dan een totale omwenteling, waarbij zij er angstvallig zorg voor dragen da' het net lijkt of net als vroeger Soekarno de inspirereende factor is. De afgod Dat is niet alleen een kwestie van hoffelijkheid. Hoezeer ook de glorie van Soekarno is getaand in werkelijk heid. voor een groot deel van de natie is hij een -welhaast goddelijke figuur, de strijder voor de vrijheid en voor het Welzijn van zijn land Zeker, de studenten die in Djakarta demonstra ties hielden, denken daar heel anders over. Maar zij zijn een nog maar be- trekkeliik kleine, zij het denkende minderheid. Op die zelfde grond houdt het nieuwe bewind ook vast aan de zogenaamde konfrontasi met Maleisië. Het ,,ver- nietig-Maleisiëcommando" - formeel geleid door Soekarno - is opgedragen aan Nasoetion. Deze heeft zich overi gens over tal van zaken uitgelaten, zoals algemene verkiezingen, maar niet over zijn eigenlijke taak. Te verwach ten is ook dat de nieuwe machtheb bers de vrij vruchteloze confrontatie politiek geluidloos zullen laten varen. Niet dat leder nu zo blij is met het bestaan van Maleisië, dat is zeker niet het geval. Maar het is een realiteit en daarmee zal Malik rekening gaan hou den. Zoals hij zei: omdat die reali teit er nu eenmaal is, of we het leuk vinden of niet. Soeharto en de zijnen bedrijven zo op de elegantste wijze die ooit vertoond is, toch een echte revolutie. En ze doen het zeer deskundig Of ze zullen slagen zal er voornamelijk van afhan- Zondagavond, ongeveer 7 uur, ontstond in café S. aan de Laanstraat een vecht partij, die eigenlijk aan een misver stand te wijten was. De heren R J. G. en J. S. stapten samen genoemd café binnen en G bood S. een glas bier aan, waarom hij 2 pils bestelde. De caféhouder zette de heide glazen op de toonbank en S. nam zijn glas van de toonbank en ging aan een tafeltje zitten, zonder dat G. dit zag. Tegelijk besteld ene P. H. B een glas pils en de caféhouder zette dit naast het glas van G. G. nam beide glazen op met de be doeling aan het tafeltje van S. te gaan zitten, niet wetende, dat S. zijn glas reeds had meegenomen en dat hij het door B. bestelde biertje meenam. Hierdoor onstond een vechtpartij met het gevolg dat G. aangifte deed wegens mishandeling en vernieling van kle ding. De politie kreeg zondagnacht, om on geveer 1 uur, bericht, dat verkeersbor den in Soesterberg waren vernield. De politie ging daarom op onderzoek uit, doch boekte geen resultaat. Toen men later weer een melding kreeg uit Soesterberg van vernieling van ter rasmeubelen. werd opnieuw een onder zoek ingesteld. Toen ontdekte de politie in de omge ving waar de vernieling had plaats ge had een persoon, die bij de nadering van de politie in het kreupelhout ver dween. doch gearresteerd kon worden. Het bleek de 21-jarige E. van 't H. te zijn. Bij ondervraging beweerde hij aan het stropen te zijn geweest, samen met een woonwagenbewoner. Hij had met de woonwagenbewoner afgesproken, dat, als hij betrapt zou worden, het geweer naar een zwager in Oudewater gebracht moest worden en aangezien de woonwagenbewoner onvindbaar was, ging men naar Oude water, waar inderdaad bedoeld geweer in beslag kon worden genomen. Daar men H. echter te voren bij het onderzoek in verband met de vernielde verkeersborden in café T. in Soester berg aangetroffen had met nog ande re knapen, kon men eveneens F. v. d. B 19 jaar, en N. S., 15 jaar, beiden uit Soesterberg, arresteren, daar zij ook aan de diverse vernielingen hadden deelgenomen. Van de woonwagenbewoner heeft men echter nog geen spoor gevonden. gen of ze de razende inflatie - en de oorzaak daarvan: de onttuigde eco nomie - de baas kunnen worden. Soe karno beteugelen is hun gelukt zonder enige hulp. Voor hun hoodprobleem zullen ze wel hulp nodig hebben uit het buiten land. Komt die niet. dan mag men vrezen dat de nu geboden allereerst ste kans om in Indonesië weer een re delijk staatsbestel te vestigen, opgaat in de rook van een nieuwe revolutie. In Soesterberg aan de Amersfoortse- straat hoek Kampweg stond zaterdag nacht een auto op een verboden par keerplaats. Dit ontdekten surveilleren de politiemannen, terwijl op enige af stand de 17-jarige M. v. d. B. uit Soesterberg stond. Op een vraag van de politie of dit zijn auto was, gaf hij een brutaal antwoord, terwijl hij bovendien wei gerde zijn naam te noemen. Daar hij naar drank r.ook, werd hij medegenomen naar het bureau, doch verscheurde als tegenmaatregel zijn belastingkaart, De auto was Inderdaad zijn eigendom. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 37.500 stuks in prijzen van 12.tot 13,Middenprijs 12,75 Prijs per kg 2,02. Het district Utrecht van de Kon. Ned. zijn. opdat de deelnemers zich volledig Ver. ..Eerste Hulp Bij Ongelukken", op hun werk konden concentreren, hield vrijdagavond in gebouw St. Jo- Elke groep kreeg 20 min. werktijd en speh een rayonwedstrijd, waarvan de hij adviseerde de deelnemers vooral organisatie ih handen was van de af- hun hersens te gebruiken en niet in deling Soest. paniek te geraken Spr. deelde mede, Onze plaatselijke afdeling met als dat iedere afdeling met 3 personen dagelijks bestuur dr. W. J Schutte, deelneemt, terwijl de afd. Soest voor mevr. Van Kooten en de heer W. P de winnende ploeg een beker beschik- Hilhorst en o.a. het bestuurslid de baar heeft gesteld en de beste leider heer H E. J Smit. in wiens handen of leidster een zilveren tak krijgt de leiding van die avond berustte, toegewezen. kan met zeer veel genoegen op deze Met de wens. dat de beste ploeg zou wedstrijden terugzien. mogen winnen, eindigde de heer Smit Voor de aanvang van de wedstrijden, zijn welkomstwoord, hield de heer H E. J. Smit een korte De deelnemende ploegen warden in toespraak, waarin hij de aanwezigen een aparte ruimte van de zaal onder- hartelijk welkom heette en vervol- gebracht, daar de „Ongevalstoedracht" gens de uitslag der loting, in verband voor hun geheim moest blijven, hoe met de volgorde van optreden, be- wel deze wel nadien aan de belang- kend maakte. stellenden per circulaire werd bekend Deze was: 1. Bilthoven 2. Baarn. 3. gemaakt. Soesterberg. 4. Zeist. 5. Amersfoort en De ongevalsopdracht luidde: Twee Soest. Spreker verzocht de aanwezigen voor al tijdens de wedstrijden rustig te metselaar hebben de opdracht een raam dicht te metselen In de kleed kamer achter het toneel van dit ge bouw. Visser heeft een stapel stenen op de schouder en Van Dijk een em mer specie in de hand en samen gaan .ze het trapje op naar de toneelruim- In de nacht van vrijdag op zater- te dag werd ingebroken bij v. A. in de AIs Vlsser bijna boven ls gUjdt het Ferdmand Huycklaan trapje echter onderuit, waardoor hij De dader verschafte zich toegang door met recbter borsthelft op de rand indrukken van een ruit van een ach- van het toneel terecht kom£ teraeur I Hij klaagt over een heftige benauwd- Een schrijfbureau werd doorzocht en heid en fcan nlet d adembalen, we- een bedrag aan Duitse marken ter gens ijn in de borst waarde van ƒ170, ontvreemd. i Bij onder2oek blijkt ter hoogte van In het kantoor van het bejaarden- de ^ve^e rib rechts een wond te be- centrum Engendaal aan de Dalweg staan, waarin een botpunt zichtbaar werd eveneens in de nacht van vrijdag is j^en treft hem aan liggend op de op zaterdag ingebroken. Via een raam aan de achterzijde verschafte men zich toegang, doch bij onderzoek bleek niets vermist te zijn. linker zijde Van Dijk is vanaf de onderste trede gevallen en daarbij op zijn linker arm terecht gekomen Verder "werd in dezelfde nacht in- £>e onderarm vertoond een abnormale gebroken in het kantoor van de garage stand terwijl een wond zichtbaar is. van de firma H. aan de Birkstraat De buit was een geldkistje met 250,—. Vrijdag reed G. H. A. A., alhier in een personenauto op de Soesterbergsestraat en raakte bij de Eikenlaan de macht over het stuur kwijt met het gevolg, dat hij tegen een boom botste. Hoewel A. geen letsel bekwam, werd de auto totaal vernield. Tijdens de val is hij met zijn hoofd met de emmer in aanraking geweest, waardoor hij een matig bloedende wond aan het voorhoofd heeft. Men treft hem zittend op de grond aan. De deelnemers worden geacht te behoren tot het personeel van dit ge bouw. De wedstrijden konden nu beginnen. Als wedstrijdleider fungeerde de heer Knegjens, districtsbestuurslid terwijl de heer W. van Diermen, de twee slachtoffers, de heren J. H. Visser en W, F. Emmelot, op echte" wijze met de zgn. verwondingen schminkte. Deze twee „slachtoffers" waren leden van de „Lotus", de Landelijke Organisatie Tot Uitbeelding Slachtoffers Zij deden hun werk voortreffelijk De jury was samengesteld uit de vol gende doktoren J C Rip, J Borst, beiden uit Soest en Tekelenberg uit Baarn. Daar iedere groep de toegewezen 20 minuten praktisch gebruikte, werd met inbegrip van het oponthoud tus sen iedere groep, ruim 2 uur „eerste hulp" verleend en trachtte iedere groep vanzelfsprekend er het beste van te maken. Tegenover fouten, werd er ook zeer goed gewerkt. Wat ons in hoge mate verraste was, dat alle aanwezigen, niet-deelnemers zo enthousiast medeleefden De jury had een moeilijke taak, maar het was duidelijk, dat de ploeg uit Amersfoort de zege zou behalen, het geen voor een belangrijk deel te dan ken was aan de voortreffelijke leid ster. Het was dan ook geen wonder, dat deze de leidsterpri]s kreeg toegewezen. De totaaluitslag was: 1. Amersfoort. 238V2 punt. 2. Zeist 228. 3. Soesterberg 188. 4. Bilthoven 180. 5. Baarn 169. 6 Soest 160. De uitslag van leidei- of leidsterschap was: 1. Amersfoort 84 pnt. 2 Zeist 66. 3. Soest 61. 4 en 5 Baarn en Bilthoven, beiden met 60 punten. 6. Soesterberg 54 pnt. Nadat de heer H E J Smit de prij zen met een toepaselijk woord had uitgereikt en ook d? juryleden en de leden van de „LOTUS" had bedankt, gepaard gaande met een attentie, bracht de voorzitter van de jury, dok ter Rip nog. mede namens zijn mede juryleden, een verslag uit en wees o.a. op een aantal fouten, die door diverse groepen waren gemaakt. Het districtsbestuurslid de heer Buurs- ma dankte nog de organisatoren, in dit geval de afd. Soest en tenslotte de jury en alle medewerersfsters). In het bijzonder dokter Wim Kan, zoals hij dokter Rio betitelde, dit in verband met zijn inderdaad van veel humor doorspekte uiteenzetting. Met de mededeling, dat op zaterdag 7 mei de districtswedstrijden in Soest zouden worden gehouden, besloot de heer Smit deze succesvolle avond. De A-juniorenelftallen van S.E.C. en J.S.V. hebben zaterdagmiddag een aantrekkelijke wedstrijd gespeeld, die door de Soesters met 4-1 werd ge wonnen. Het was een verdiende zege. want de groen-witten speelden snel- ner en doortastender. S.E.C. ging me teen in de aanval en dat resulteerde in de eerste vijf minuten al in twee schoten tegen de paal. die de zeer goede doelman van J.S.V. A (eerste elftalkeeper) overigens wel meer te hulp kwam. Toch kon succes niet uitblijven en de eerste treffer viel na ongeveer een kwartier, toen Van Luytelaar succes had met een goed schot. (1-0). Midvoor De Jong, die zijn schorsing er op had zitten, loste enige harde en gevaarlijke schoten, maar doelpun ten bleven verder uit. J.S.V. ontwor stelde zich aan de druk, maar kon het de S.E.C.-achterhoede niet moei lijk maken. Ook al, omdat de midden veldbezetting door beide kanthalfs Bosman en Veenendaal zeer goed was. De laatste 15 minuten voor rust het- zefde spelbeeld als in het begin een goed aanvallend S.E.C., dat echter met z;n schoten weinig geluk had. De J S.V.-doelman was bovendien goed op dreef. Na de pauze weer een groot S.E.C.- overwicht. Na tien minuten rondde Van Boeijen het offensie doeltreffend af (2-0). Na een half uur kwam er 'n J.S.V-uitval. waarbij een Jutphase speler in het strafschopgebied werd aangevallen en daarbij ten val kwam. De scheidsrechter zag er een straf schop in, wat wel te zwaar gestraft was. Kamphorst werd van elf meter gepasseerd (2-1). de laatste 10 minuten ging S.E.C. nog even fel in de aanval, omdat de voorsprong in gevaar zou kunnen ko men en dan weer met een gelijkspel genoegen genomen moest worden. Zo ver is het evenwel niet gekomen, want uit twee van de nog talrijke aanvalen maakte midvoor De Jong nog twee doelpunten, waardoor hij de eind stand op 4-1 bracht. De situatie in Vietnam wordt er niet beter op. Nu de „sterke" man van de Zuidvietnamezen. generaal Ngoeyen Cao Ky. zijn greep op het politieke leven begint te verliezen en zijn po pulariteit steeds meer afneemt, begint de toestand precair te worden, zowel voor de Zuidvietnamezen zelf als voor de Amerikanen. En die laatsten zijn met de gebeurte nissen in Zuid-Vienam vanzelfspre kend niet zo erg ingenomen. Immers, president Johnson heeft tijdens een bijeenkomst van Vietnamese leiders op Honoloeloe in het begin van dit jaar gezegd, volkomen achter de politiek van generaal Ky te staan, blijkbaar in de veronderstelling verkerend, dat de Zuidvietnamezen zelf de generaal ook als een krachtig en goed politicus zien. Het is allemaal anders gelopen. Pre sident Johnson heeft min of meer een klap in het gezicht gekregen, nu ge bleken ls dat de Zuidvietnamezen een ander bewind willen. Generaal Ky moet weg; of dat inderdaad gebeurt, staat nog lang niet vast. Over een paar maanden worden er verkiezingen gehouden en dan zal pas blijken of de tegenstanders van generaal Ky een grotere meerderheid vormen dan de voorstanders. Dat zou best eens kunnen zijn, want het verzet groeit. Verzet tegen de po litiek van generaal Ky en van de Amerikaanse regering. Én daarom kan het best gebeuren, dat de generaal aan z'n laatste maanden als sterke man bezig is. De kans is groot, dat over een tijdje de politici in Saigon de touwtjes in handen krijgen en dat die een heel andere politiek gaan voeren. Vooral op aandrang van de boeddhisten, die een stevige vinger in de pap hebben. Velen zullen die veranderde politiek toejuichen, want hun duurt de strijd in Vietnam al veel te lang. Het is niet alleen de burgerbevolking, die zich steeds meer verzet, ook aanzien lijke delen van de strijdkrachten heb ben generaal Ky de rug toegekeerd. En de generaal staat machteloos, want ingrijpen zou wel eens een complete burgeroorlog kunnen betekenen en dat is het laatste, waar men in Zuid-Viet- nam en in Amerika behoefte aan heeft. De verdeeldheid in Zuid-Vietnam is een kolfje naar de hand van de noor delijken. die de ontwikkelingen met voldoening gadeslaan-. Die politieke verscheurdheid heeft nog een andere consekwertie: de Amerikaanse positie in Zuid-Oost Azië wordt danig ver zwakt. Als generaal Ky inderdaad van het politieke toneel verdwijnt en er komt een burgerregering, dan zou dat wel eens kunnen betekenen, dati die gaat onderhandelen met de Vietvong, bul ten Amerika om. Dit zou de Amerikaanse positie volko men onmogelijk maken. Het enige, dat de Amerikanen kunnen doen. is: zelf beginnen met onderhandelingen. Als dat gebeurt, is het vertrek van generaal Ky toch nog ergens goed voor. KANTMAN. Hees dat zeer slecht genoteerd staat op de ranglijst, had bezoek van S.V.P. uit Veenendaal, dat er niet beter voor staat. Na een kwartier loste linksbuiten Spies van S.V.P. een keihard schot, dat doel trof. 0-1. Hees kwam enige malen gevaarlijk voor doel. maar het juiste schot ontbrak. De rust ging in met de stand 0-1. Daarna weer een hard werkend S.V.P. en een moeizaam op gang komend Hees. Dank zij de uitstekend op dreef zijnde keeper van Hees, bleef de stand 0-1 tot een kwartier voor het einde. Toen werd de linksbuiten Spies even „los gelaten" en het werd 0-2. Hees pro beerde het nog met een paar uitval len. maar gaf zich ten slotte gewon nen. De sportvereniging K.P.S. (Koninklijk Palels Soestdijk) bestaat twintig jaar. In verband hiermee hield het be stuur zaterdagmiddag in de kantine van de Koninklijke Marechaussee, brigade Soestdijk, een bijzonder druk ke "en gezellige receptie. Namens de KNVB., afdeling Utrecht waren aanwezig de heren A P. G. M. Kerstens en D. v. d. Brink Volgens de heer Kerstens beweegt K.P.S. zich op velerlei gebied, maar de voetbal sport is wel de hoofdzaak. Wij heb ben altijd prettig met u samenge werkt en vooral met uw oud-voor zitter, de heer Paans. De heer Paans. die door een ernstige ziekte is getroffen, kwam ook ter receptie. De ere-voorzitter van K.P.S. Jhr. Mr. C. Dedel, oud-intendant van Paleis Soestdijk, waardeerde het, dat de heer Paans de kracht kon opbren gen om bij dit 20-jarig bestaan aan wezig te zijn. ,,U hebt een bijzondere gave en daarvan heeft KP.S. geprofi teerd en niet alleen K.P.S. maar ook veel liefdadige instellingen. Wij betreuren het, dat u om gezond heidsredenen genoodzaakt was uw funktie als voorzitter neer te leggen. Ik wil u bedanken voor alles wat u voor K.P.S hebt gedaan", aldus mr. Dedel die de heer Paans een boekwerk aanbood. Verder kwamen hun gelukwensen aan bieden, Jhr. J. A. G. von Schmidt auf Altenstadt, majoor der Koninklijke Marechaussee, de heer W. J. Geert- sema, burgemeester van Wassenaar, namens het Rheumafonds. Verder de heer J. Jurriëns, oprichter en ere-lid van K.P.S de heer W. F. Buhrmann, scheidsrechter, besturen van voetbalverenigingen, o.a. van Baarn, B.D.C, S.E.C., S.P.S.V., Centu- rion uit Amersfoort, en veel particu lieren. Velen lieten hun gelukwensen gepaard gaan van een cadeau of bloe men. De heer R. ten Hove bood namens SP.S.V. een nieuwe bal aan. De voorzitter van K.P.S., de heer J. J. Kraaijenhagen, sprak aan het slot van deze geslaagde receptie een dank woord. Ondanks de koude en natheid zijn er toch nog enige wedstrijden van B.D.C.-handbal doorgegaan. Heren sen. U.D 3-B.D C. 6-10. Dames Jun. Spirit 2-B D.C. 2 3-5. Heren Jun. Fidelitas-B.D C. 6-7. Dames asp. S.V. Achterv.-B.D.C. 3 6-3. Heren jun. B.S.V.-B.D.C. 3-8. Programma voor zondag 24 april Daar B.D.C. nog steeds het veld moet delen met de korfbalver. „De Meteo ren" en deze op 24 april de beschik king heeft over het terrein, speelt B.D C. zondag alleen enige uitwedstrij den en wel 12.00 uur dames Sen. Amersfoort- B.D.C. 1. 12.00 uur dames Jun. Sport Vereent- B.D.C. 1. 12.00 uur dames asp. U.D.-BD C. 3. In het verslag van de door de afd. Soest van deze bond gehouden verga dering, in ons blad van vrijdag j.1., werd abusievelijk gemeld, dat de bus tocht voor de leden zal worden gehou den op 14 juli. Dit moet zijn Êi juni.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1