joh. mn het helpt Eu lal ia Sturtewagen Venetië sterft langzaam verdrinkingsdood t SOESTER COURANT heus Reform-artikden S0ESTERBERG Een Nederlands meisje in de Egyptische mannenmaatschappij S.E.C.-zaterdao; B ATEXISI JBfï'S Erkende Auto- en Seooterrijsehool Stad zakt elk jaar 2Vï millimeter dieper in zee Ook voor Soesterberg-Kulan 3-5 Soesterberjr won met 2-1 van D.S.0. E.H.B.O.-nieuws ln onze collectie BRILMONTUREN Ea. F. V©BGT TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 P0LITIETEL. 4444 Miss Laila heet ze voor haar collega's op het kantoor van de Egyptische toe ristenorganisatie. Miss Laila heet ze ook voor een heleboel andere Egyptena- ren, want wie ook maar iets met de toeristenindustrie te maken heeft, weet, dat zij het is die de Nederlandse belangen vertegenwoordigt. Deze 23-jarige Nederlandse heeft het niet gemakkelijk in Cairo, de hoofdstad van het land van de farao's. In het afgelopen jaar zijn haar de problemen wel eens bijna te veel geworden, als er weer eens Iets niet georganiseerd bleek, als voor de zoveelste maal allerlei afspraken niet werden nagekomen en als zij steeds opnieuw moest proberen de eeuwige indolentie en de eeuwige af schuifsystemen te doorbreken en 24 uur per dag in touw was. Maar miss Laila voelt zich thuis in het nabije oosten. Worstelend met bureaucratie, corruptie en geheime politie Caïro is een stad waar een grotere te genstelling heerst tussen rijk en arm dan wij ons kunnen voorstellen, een stad waar de verkeerspolitie voor vijf piaster (veertig cent) er voor zorgt dat het verkerslicht op groen springt als je er aan komt, een stad waar rechts inhalen, snijden en zonder licht rijden de meest normale handelingen zijn van iedere automobilist, waar voetgan gers door aanhoudend claxongeloei op de vlucht worden gejaagd, een stad waar schapen en ezelwagentjes niet uit het straatbeeld weg te denken zijn en waar alle weggebruikers schij nen te hebben afgesproken zoveel mo gelijk lawaai te produceren. Cairo is ook de stad van de bureau cratie. Opdat er geen werkloosheid zou heersen heeft iedereen een baantje gekregen zodat nu iedere instelling, elk kantoor met een topzware bezet ting worstelt. Egypte is een land, dat op de rand van de kloof die het democratische westen van het oostelijk blok scheidt, balanceert. Geen wonder dat Nasser zijn dictatuur moet handhaven met een uitgebreid geheim leger. Egypte Is ook het land van zon en van historie. Een rijke schat van cul tuur-historische monumenten hebben vijftig eeuwen getrotseerd en ver schaffen het nu een bron van inkom sten als toeristische trekpleisters. Geen probleem te groot Om deze reden is het dat Eulalia *4, Eulalia, de Nederlandse „doordouwster" in Cairo. S.E.C. 1-BAARN 1 3-7 De voorspelling dat SE C. een moei lijke tegenstander aan Baarn zou hebben is uitgekomen. Baarn was de betere ploeg, maar on danks dat heeft Baarn toch wel met geflatteerde cijfers gewonnen. Baarn bracht de bal aan het rollen en al gauw bleek dat de gasten er goede zin in hadden Na 4 min. spelen was het Meiders, die. na een solorun. voor de eerste maal de bal achter keeper Van Ros- sum kon deponeren. S.E.C. ging ook direct in de aanval maar de achterhoede van Baarn was nog niet te passeren. Over en weer gingen de aanvallen, en meer malen kwam SE C in een po sitie om de score gelijk te maken, hetgeen in de 13e minuut gelukte. Sengers wist Stalenhoef te passeren en deze kon de stand voor S.E C. gelijk maken. 1-1. Maar direct na de aftrap ging Baarn door naar het doel en nu was het Dinkelbeek die "oor Baarn doelpunt te. 1-2. De combinatie's van Baarn waren beter en mooier. De mannen van S.E.C. zwoegden als paarden, maar de winst wilde niet naar hun zijde overslaan. In de 16e min. was er weer een kans voor Sen gers maar ook nu wist de Baarn-doel- man onheil te voorkomen. Na 30 min. was het Meiders, die voor de derde maal keeper Van Rossum het nakijken gaf, hetgeen niet zo moeilijk was, want de S.E.C-keeper faalde volkomen. 1-3. Twee minuten later herhaalde Meiders hetzelfde spel letje. waardoor de rust inging met 1-4. Na rust nam SE C. het initiatief en er was nog maar zes minuten ge speeld toen de snelle linksbuiten Vink een prachtig schot loste wat door de paal werd gekeerd. Toch was het weer Baarn dat de voor sprong kon vergroten in de achtste minuut door Meinders. 1-5. S.E.C. bleef volhouden, maar werd door pech achtervolgd. In de 25e min. speelde back Van de Schacht de bal terug op keeper Van Rossum, die ook deze keer de bal niet onder controle kon krijgen, waardoor het 1-6 voor de gasten werd. Spil Staal trok nu zelf naar voren en in een volgende aanval was het Sen gers die de bal kreeg toegespeeld van Stalenhoef en Inschoot 2-6. Vijf mi nuten later was het weer raak. nu door Stalenhoef zelf, die de keeper uit positie speelde en beheerst in kon schieten. 3-6. Er waren nog 10 minuten te spelen en er kon nog van alles gebeuren, maar ln de 38ste minuut was het de inge vallen back Verwoerd die hands maak te en een strafschop tegen zich kreeg. Deze werd door de Baarn-speler On rust zeer slordig genomen maar ook hier faalde keeper Van Rossum vol komen en het werd 3-7. Met deze stand kwam het eindsignaal, Sturtewagen ln Egypte is beland. Zij is het die de strijd durfde aan te bin den tegen de Egyptische bureaucra tie, de laksheid en gemakzucht op een van de moeilijkste posten die haar als organisatrice van toeristentrips maar kon toevallen. Zij staat als meisje alleen in een mannenmaat schappij. De Egyptenaren zijn geneigd de neus op te halen voor een vrouw die de euvele moed heeft hun te ver tellen hoe het moet. Maar Eulalia weet wat zaken doen is. Zelfs de lastige Egyptische mannen kan zij als het nodig is om haar vin ger winden. ..Het berust allemaal gewoon op toe val, dat ik hier zit," vertelt ze zelf. Toen ik van de schoolbanken kwam wist ik nauwelijks wat ik wilde gaan doen Ik kwam achter de balie van een reisbureau terecht ln Eindhoven, mijn woonplaats. We organiseerden touringcarrelzen naar Oostenrijk en Zwitserland." Dat de reisbureaus de laatste Jaren een enorme groei hebben meegemaakt is algemeen bekend. Ook het Eindho- vens reisbureau bleef niet ln zijn oude vorm. Al spoedig bleek dat Eula lia Sturtewagen voor geen probleem uit de weg wilde gaan en haar stoel tje achter de balie werd verwisseld voor een zwervend bestaan. Ze trok naar Joego-Slavlë en Mallorca en de ervaring die ze daar op deed komt haar nu, als 23-jarig meisje, in Egyp te heel goed van pas. Station Harem In het land van de zon en de pirami den is Eulalia eveneens door toeval gekomen. „Ik zou naar Athene gaan, de koffers waren gepakt en het vlieg tuig stond klaar. Door wersomstandig- heden kon het toestel niet vertrekken en ik was nog maar nauwelijks van Schiphol terug of een telefoontje ver telde dat de zaken van het reisbureau in Cairo dreigden mis te lopen en dat er dringend iemand naar toe moest. Nou, een dag of wat later stond ik naar de zeilbootjes op de Nijl te kijken". Eulalia is nu alweer een jaar ln Egypte Ze kent de Egyptenaren en weet honderd Nederlanders per week een onvergetelijke vakantie te bezor gen. „Het gaat hier allemaal niet zo een voudig, als de Egyptenaren eens hun afspraken nakomen dan zijn er wel weer toeristen die problemen schep pen. Zo was er een dame, die de ra men van de bus stuk sloeg en de benen nam toen ze een station met hekken er omheen aanzag voor een harem en er voor paste daarin te worden opgesloten. Ze ls toen ln een inrichting opgenomen, maar wat daar al niet bij komt kijken en hoeveel handtekeningen er niet gezet moeten worden. Handtekeningen zetten is trouwens toch een geliefkoosde bezig heid van de Egyptenaren. Als je je een auto aanschaft hier moet je 27 handtekeningen hebben om een blauw Het valt niet mee 27 handtekeningen bij autoriteiten te halen, als niet alleen Egyptische ambtenaren, maar ook schapen je de weg versperren. nummerbord te krijgen, zoals dat van buitenlandse automobilisten wordt ver eist". Wantrouwen „En dan dat verschrikkelijke onder linge wantrouwen hier, dat een van de meest kenmerkende eigenschappen ls van de Egyptische samenleving. In een kapperszaak wordt bijvoorbeeld ieder kammetje en ieder schaartje achter slot en grendel bewaard". Miss Laila, zoals ze genoemd wordt, weet ook dat haar kamer geregeld wordt onderzocht door de geheime po litie naar aanleiding van een vals ge rucht dat zij een der grootste geld- smokkelaarsters van Cairo zou zijn Maar de geheime politie noteert zelfs op de straathoeken de nummers van passerende auto's om te kunnen na gaan wat de buitenlanders ln het land uitvoeren. C/9 Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 f02955) bgg 03498-1951 VERWARMDE LESAUTO U wordt gehaald en gebracht. Steeds weer stuit Eulalia Sturtewagen op problemen, maar geen er van gaat zij uit de weg. Zij is een van de Ne derlanders die hun werk ln den vreemde verrichten, onopvallend, maar nuttig. Vele Nederlandse toeristen hebben ln de afgelopen jaren Italië bezocht en zeer velen zullen dat ook in het ko mende vakantieseizoen doen. Venetië was en is een onderbrekings- punt op de reisprogramma's van hen, die een open oog hebben voor kunst schatten en historische schoonheden Geen wonder, want de betoverende stad. die uit het glinsterende groene water van de zee oprijst, laat bij ie dereen een onvergetelijke Indruk na. De parelgrijze en roze bouwwerken, de koepels van de kerken en de spitse schachten van hoge torens bieden de toeschouwer reeds van verre een im ponerende aanblik. De dagen van deze prachtige stad lij ken echter te zijn geteld, want de stad zinkt met een gemiddele snel heid van 2% millimeter per jaar in zee. In 1961 sloten ingenieurs een periode van twee jaar af, waarin zij opmetin gen hadden verricht vanaf een vast punt op het vaste land naar ongeveer honderd oriëntatiepunten door de hele stad verspreid. Hun bevindingen werden vergeleken met de berekeningen uit 1908. Daarbij kwam vast te staan, dat een stand beeld midden op de Campo San Ste- naar Van Weedestraat 90 - Tel. 2404 METS, ALLES VOOR UW AVONDJES fano maar liefst dertien centimeter was gezakt. Trouwens, op elk van de opgemeten plaatsen was enige verzakking gecon stateerd. De vooruitzichten voor de stad Venetië zijn niet bepaald roos kleurig te noemen. Als oorzaak wordt onder meer de fundering genoemd. Tijdens de periode tussen de vijfde en de negende eeuw vestigden zich op de eilandjes van de tegenwoordige stad de vastelandbewoners, die voor de bar baren op de vlucht waren geslagen. De uitgewekenen gebruikten voor de fundering van hun hulzen en gebou wen gepunte boomstammen, die zij ln de modder dreven. Daarna bouw den zij houten vloeren op de palen. Volgens dit systeem heeft men voor vrijwel elk gebouw in Venetië de fun damenten gelegd. De Salute-kerk, een gigantisch bouw- wertt, schijnt op meer dan anderhalf miljoen door mensenhanden geplaat ste palen te rusten. Door de invloed van het water zijn de palen nu voor het groot deel vergaan, waardoor de benedenverdiepingen van de huizen in natte, onbewoonbare ruimten zijn veranderd. Dit heeft onder meer tot gevolg, dat de bevolking van het his torische deel van de binnenstad, die nu ongeveer 125.000 inwoners telt, de wijk naar andere oorden neemt. De laatste vijftien jaar hebben vijftig duizend mensen Venetië de rug toe gekeerd. Wel een bewijs, ,dat de stad een periode van verval doormaakt. De vraag is nu hoe de toekomst er voor Venetië, dat op honderdtwintig vlakke eilandjes is gebouwd en wegens het ontbreken van auto's, bussen, motoren en fietsen, een waar paradijs voor de voetganger is, uitziet. Overstromingen. Het water van de Adriatische Zee komt de lagune, waarin Venetië ligt, door drie Ingangen binnen. Als een krachtige wind samenvalt met hoog tij en een lage barmoterstand, wordt het water hoog opgestuwd. Het water blijft dan zolang in de lagune, dat de vol gende vloed daar nog bovenop komt. Het wereldberoemde San Marcoplein wordt dan een zilt meer van soms 75 centimeter diepte. De bewoners waden dan door het slijk of laten zich door potige kruiers op de rug dragen. Het zoute water stijgt in de lobby's van de hotels langs het Ca- nal Grande tot kniehoogte. Karpetten, sofa's, stoelen, kortom alle verplaatsbare meubelen worden ijlings naar hoger gelegen oorden gebracht. Het openbare vervoer wordt gestaakt, omdat zelfs kleine motorbootjes niet meer onder de laagste bruggen door kunnen varen. Schoolkinderen ver zuimen hun lessen: zij moeten thuis wachten tot het eb wordt. Allerlei koopwaar wordt waardeloos, omdat het water de magazijnen binnenstroomt en aangezien dergelijke overstromingen zich regelmatig voordoen, is geen ver zekeringsmaatschappij bereid tegen deze calamiteiten te verzekeren. Tot voor kort kwamen deze overstro mingen zelden voor. Tussen 1867 en 1947, een periode van tachtig jaar, waren het er twintig. Tussen 1958 en 1965, binnen tijdsbestek van zeven jaar dus, werd Venetië vijfentwintig maal overstroomd. Indien de bodem- verzakkingen blijven voortduren, zoals dit de afgelopen twintig jaar gebeur de, staat het vast. dat het aantal overstromingen zich zal uitbreiden. De meeste Venetiaanse hulzen zullen bin nen veertig jaar gelijkvloers bijna voortdurend onder water staan. Miljarden lire nodig. Venetië bevindt zich in een wanhopige situatie. Het is duidelijk, dat vrijwel alle fundamenten dienen te worden vervangen. De reparaties zijn echter In de thuiswedstrijd tegen Kulan heeft Soesterberg met 3-5 verloren. Die uitslag had men aanvankelijk niet verwacht, gezien het succes waar mede de thuisclub de wedstrijd in zette. Reeds na vijf minuten nam Soesterberg door een voltreffer van middenvoor Koppen de leiding. 1-0. Na een kwartier verhoogde dezelfde speler de voorsprong tot 2-0. Daarna was het de beurt aan de te genpartij om het doel te vinden, 2-1. Rechtsbuiten Verkuilen voerde de stand op tot 3-1. Het volgende doelpunt scoorde Kulan. 3-2. Met deze stand brak ook de rust aan. In de tweede helft kwam Soesterberg niet meer tot doelpunten. Die waren voor Kulan. dat in een serie aanval len nog driemaal voor het einde doel trof. 5-3. In haar thuiswedstrijd tegen D.S.O. heeft Soesterberg met 2-1 gewonnen. Alle doelpunten werden reeds voor de rust gemaakt. Het was D S.O, dat uit een penalty reeds spoedig de score opende, 0-1. Door een goede voorzet van rechtsbuiten Geers maakte mid- voor Borg na een kwartier voor Soes terberg gelijk, 1-1. Weer een kwartier later bracht rechtsbinnen Huisman Soesterberg aan de leiding, 2-1. Met deze stand brak ook de rust aan. In de tweede helft werd er niet meer gescoord. Wel kreeg Soesterberg nog vele kansen, maar ze werden niet benut. De afdeling Soesterberg der E.H B O. heeft vrijdag 15 april deelgenomen aan de rayon wedstrijden in Soest. De Soesterbergse ploeg is weer als derde geëindigd. Een fraai resultaat, in aanmerking genomen, dat uit de omringende plaatsen veel ploegen wa ren afgevaardigd. Het ging er om wie het snelst en het meest effectief kon helpen bij enkele gefingeerde onge vallen. De Soesterbergse afvaardiging bestond uit de dames: B. Oudenes. J. Kremer en R. Blind. Ons nieuwsblad »t ln de bus. Mei él hel plaatselijk nieuws èn de vele advertenties van winkeliers. Dat boeit hem zo, det hij zijn vaderlijke plicht erdoor verzaakt. Dat kan. Want wat In de naaste omgeving plaats heeft en wat déar te koop Is, dat wil geen ingezetene missen. Men wacht op die krant I Adverteren In dit blad het kan niet anders moet wel succes geven. van deze krant wil men niets missen, geen letter -BtV ls er zeker een naar uw keus. Burgem Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier Publikatlo van do Nederlandscho Nieuwsbladper» kostbaar. Om deze te kunnen uitvoe ren, moet de huiseigenaar wachten op de schoonmaakbeurt, die zijn kanaal elke paar jaar van gemeentewege krijgt. Gedurende die tijd zou hij dan de fundering moeten laten repareren, als hij het tenminste kan betalen. De overheid komt.de huiseigenaren tege moet door veertig procent van de kos ten bij te dragen, maar de meesten kunnen de resterende zestig procent niet opbrengen, zodat dergelijke werk zaamheden maar zelden worden uit gevoerd. De afgelopen tien jaar heb ben rijk en gemeente 300 miljoen lire verstrekt (ongeveer 1% miljoen gul den). Men zal echter begrijpen, dat voor het behouden van de stad geen miljoenen maar miljarden lire nodig zijn. De tijd dringt, want eentiende deel van alle huizen is al niet meer te red den: een zesde deel moet radicaal wor den gerestaureerd, terwijl de rest aan reparatie toe is. In januari van dit jaar heeft de Ka mer van Afgevaardigden van het Italiaanse parlement een wetsont werp goedgekeurd, waarbij der tig miljard lire (ongeveer 175 miljoen gulden) werden bestemd voor nood zakelijke publieke werken in Venetië en voor het behoud en herstel van het historische centrum van de stad. Het wetsontwerp is thans bij de Senaat in behandeling en men verwacht, dat de goedkeuring niet lang op zich zal la ten wachten. Toch is ook dit bedrag niet voldoende om 't voortgaande ver val van de stad een halt toe te roe pen. Dit karwei is te omvangrijk om alleen door Venetië zelf te worden verricht. Het is dan ook begrijpelijk, dat er stemmen opgaan, die wijzen op de noodzaak van een grote geldinza meling over de gehele wereld, want het bestaan van de stad met al zijn kunstschatten en historische bouw werken is niet alleen een zaak van Ve netië alleen en zelfs niet alleen van Italië: het is een wereldbelang. Een dergelijk plan heeft men voor het be houd van een aantal Nubische tem pels op initiatief van de Unesco reeds voor een groot deel kunnen verwezen lijken. Wel dient er onverwijld te worden gehandeld, anders kan men wellicht over enkele decennia Venetië nog slechts in de fotoboeken bekijken. ïj. - - - -F- *St'.

Soester Courant | 1966 | | pagina 3