met vakantie naaR zonnig oostenRijk i' 'i VORARLBERG Wenen, stad van romantiek en Strauss Waardevolle vakantie-tips: Voetklachten orthopedist, de heer B. J. Weliners. Oratls advies Van Dam's Schoenen Grensdocumenien Ais U soms gaat vliegen Meer rust meer comfort Reis in voor- of naseizoen Wanneer men naar Oostenrijk gaat mag een bezoek aan Wenen zeker niet op het vakantieprogramma ontbreken Een langer verblijf is echter noodzake lijk om iets te proeven van de sfeer van de tijd toen Wenen nog het Euro pese centrum van cultuur vormde. Toen keizers van hieruit de wereld re geerden. Wenen is beslist geen stad om zo maar even te gaan bezoekener herinnert nog zoveel aan het oude Europa dat een verblijf van meerdere dagen nodig is om het te leren ken nen. Wenen moet men ondergaan, men moet zich niet haasten, zoals de bewoners zelf ook niet doen. Als we even naar de geschlederis kij ken, dan blijkt dat reeds 400 jaar voor Chr. oude, Keltische, stammen op deze plaats een nederzetting hadden in het konikrijk Vedunia. Een tijd lang is Vindobona, zoals de stad later werd genoemd, garnizoensplaats geweest van de Romeinse legers. Eerst wanneer de Habsburgers aan de macht weten te komen, in de dertiende eeuw, gaat Wenen een periode van voorspoed te gemoet, al moet gevochten worden te gen de Turken en de Hongaren en de cimeert een pestepidemie de bevol king. Universiteiten en kerken worden gebouwd, de Universiteit van Wenen is een der oudste ter wereld. Ook het muziekleven krijgt steeds meer in vloed op het dagelijks bestaan van de stad. Napoleon doet ook al een greep naar de stad en hij huwt Marie-Louise. Het einde van de monarchie wordt feite lijk ingeleid door de moord op de Oostenrijkse troon opvolger Franz Fer- dinand. in Serajewo. waarmee de eer ste wereldoorlog werd ingeluid. Heel summier is dit de veelbewogen ge- vele kranten, die men er in grote getale aantreft, of kijk naar de men sen die zo als figuranten zouden kun nen optreden in de Slssi-films. Fraaie en vooral monumentale ge bouwen vindt men te over ln We nen. Het meest bekend zijn de Staats- opera, Burgtheater, de Stephansdom, het Stadhuis en de Hofbrug. Voorts vindt de toerist tal van monumenten als de Pestzull en, moderner, het beeld van de gevallen Russen uit de laatste wereldoorlog, een van de herinneringen aan de Russische bezetting. Ook het Dreimaderlhaus ls nog te vinden. Zaterdag 7 mei. tot 12 uur. houdt de zitting bij VAN DAM'S SCHOENEN. op gebied van SCHOENEN STEUN ZOt,EN BEUGETS enz Uitsluitend op afspraak, telefonisch of aan de zaak Dit wordt U aangeboden door Torenstraat 5 - Soest Telefoon 3473 Het reuzenrad aan de ingang van het Prater in Wenen. Vroeger een roman tisch wandelpark, nu één grote kermis. Theresia werd. in ongeveer 1750. het fraaie bouwwerk gesticht. Het bevat 1500 vertrekken en hiervan is een groot deel voor het publiek toegan kelijk, Prachtige zalen en niet minder mooie fresco's en wandtapijten zijn er te bezichtigen. De tuin van Schön- brunn is een wandeling meer dan waard. PRATER Een ander punt waarheen de toerist zijn schreden richt is het Prater, een pretpark, dat ongetwijfeld tegen zal vallen. Het is niets meer dan één grot? kennis, waar zelfs de patatkra- men zijn doorgedrongen. Dan is het beter een uitstapje te maken naar Grlnzing. Het zal iedere toerist meteen opvallen dat Wenen zo goed als geen nozem- probleem kent. De meeste jongelui gaan goed gekleed, wat men ook van de ouderen kan zeggen. Niet al te modern, men houdt alles graag een beetje bij het oude. hetgeen zeker zal opvallen bij de muziek die men hoort. Strauss ls in Wenen nog steeds wat de Beatles bij ons alweer geweest zijn. PIZ BUIN De Wlesbadenerhütte is een echte ..berghut", met houten tafels en ban ken en dito bedden, waar men een voudig maar heerlijk kan eten, waar bij de Wiener Schnitzel een vooraan staande plaats in neemt. Het is voor de echte liefhebbers goed te weten, dat men van hieruit een prachtige klimtocht (onder leiding van een gids) wand aan te binden. Het is inspannend werk en men ver* ll_est er gauw enkele pondjes gewicht bij, maar de schoonheid der natuur is onvoorstelbaar. DRIE LANDEN De top van de pjtz Buin biedt een groots vergezicht, want men kijkt van hier zowel naar Oostenrijk als naar Zwitserland en Italië. Eventueel kan men weer via de gletschers terug, maar ook dat eist een flinke inspan ning. Een andere tocht voert vanuit Ga- schrun naar de Tüblngerhütte, een bepaald niet malse klim, waarbij wij in het halfduister arriveerden, begroet door de snerpende gil Van de zoge naamde Murmeltiere. die ijlings het hazenpad kozen bij onze nadering. Hoe heerlijk is dan de ontvangst door een hartelijke gastvrouw, die maar al te goed weet wat iemand op dat mo- ment toekomt, vooral als die iemand uit een vlak land als Nederland komt. Goed ls het te weten, dat al wat in de hutten als proviand aanwezig is, met aparte bergpaarden naar boven moet worden gebracht een paar maal per week in het seizoen. Dat maakt het duidelijk dat men geen hotels mag verwachten op die grote hoogten en het is juist de grote eenvoud die maakt dat alle klimmers en klimsters elkaar daar vriendschappelijk en har telijk tegemoet komen, ^ne rangen en standen vallen er weg. Vanuit de diverse hutten kan men verder trekken naar weer een andere hut, want er liggen er verschillende. Het is een geheel aparte ervaring te midden van de machtige bergen te vertoeven, waar geen voertuig bestaat en de mens de natuur het meest nabij Vraag proefrit bij: AUTOMOBIELBEDRIJF ALEX VAN KEULEN N.V. Amsterdamseweg 29 - Amersfoort Telef. 03490-14243 IEDERE ZATERDAG SIMCA-SHOW Geldig paspoort voor alle landen van Europa behalve voor Oostenrijk en Italië: voor deze landen kunt U vol staan met een „Toeristenkaart". Voor Joegoslavië is te vens een visum vereist, dat aangevraagd kan worden bij de Joegoslavische Ambassade. Formulieren worden op aanvraag verstrekt. Voor reizen naar Israël dient uw paspoort bij aankomst ter plaatse nog tenminste een geldigheidsduur van 6 maanden te hebben. Voor de verschillende typen vliegtuigen mogen de vol gende aantallen kilogrammen vrij aan bagage mede genomen worden DC 8. Boeing, Lockheed Electra en Caravelle 20 kg p. p.; DC 7, Convair en Fokker 15 kg. Het gebouw der schiedenis van Wenen, een geschie denis. waar men al wandelend steeds weer mee wordt geconfronteerd. Wan delen kan men, niet op de laatste plaats in één der fraaie parken die de stad telt. Overal komt men beelden tegen van beroemde componisten. Wenen is im mers de stad van de muziek! Hier was het dat Mozart zijn Zauberflöte en Figaro schiep. Beethoven, Schubert en Brahms verkeerden dikwijls in de stad. die voorts ook Wagner, Mahler en Bruckner binnen zijn grenzen heeft gehad. STRAUSS De meest bekende componisten, vader er. zoon Strauss, lieten hun wereldbe roemde werken var. Wenen uit de triomftocht over de wereld beginnen. Een van de drukste en gezelligste stra ten is ongetwijfeld de Kartnerstrasse, een ontmoetingspunt voor iedereen. Na het werk en op zondag ziet men iedere Wener hier voorbij trekken De verschillende koffiehuizen zijn des midags vól mensen. Neem rustig plaats in een koffiehuis en lees een van de Weense Staatsopera. OPERA Met een beetje moeite, graag gedaan door de hotelportier, is het mogelijk kaarten te krijgen voor de opera. Wanneer men hier niet van houdt, moet men niet verzuimen om eens te gaan kijken vóór een premiere begint. Een beetje geluk en men ziet de cre aties van de grote modehuizen, Nog meer moeite kost het om een plaats te bemachtigen voor de kerkdienst in de Hofbrugkapel, waar de zang wordt verzorgd door de Wiener Sangerkna- ben. Een van de tochtjes die men maakt is ongetwijfeld een bezoek aan het slot „Schönbrunn", waar men wel minstens een halve dag nodig heeft om alles te kunnen bekijken. Volgens een overlevering ontdekte keizer Mat- thias in het begon van 1600 een mooie bron op die plaats, vandaar Schönbrunn. Keizer Leopold wilde op deze plaats een zomerverblijf gebouwd zien op de ruïnes van een oud jacht slot. Het verblijf van Leopold werd echter niet gerealiseerd-, het plan was te kostbaar. Pas in de tijd van Maria Naast een bezoek aan de grote steden Wenen en Salzburg of het merenge bied Karlnthië kan men voor een goe de ontspanning en flink wat inspan ning ook genieten van de bergen. Wij willen daarom ook wijzen op een niet druk, niet duur maar bijzonder imposant deel van Oostenrijk, waar de naar rust hunkerende, het gehele jaar door hardwerkende mens, echt kan bekomen van zijn of haar besog nes en waar de natuur, als een bij zonder zorgzame moeder, een ieder tegemoet komt in de wensen. We be doelen hierde zuidwesthoek van Oos tenrijk. Vorarlberg, waar het bijzon der goed kuren is. Een mooier gebied kan men zich moeilijk denken. Daar bij denken we in het bijzonder aan de plaatsjes Gaschurn fn Partenen, aan het einde van de Montafon vallei, respectievelijk 1000 en 1050 meter bo ven de zeespiegel. Het zijn heerlijke, rustige dorpjes, be reikbaar met trein en Postbus, maar ook met eigen auto. Weliswaar eist echter dit laatste grote voorzichtig heid. want het rijden in de bergen is een ervaring apart. De hier genoemde plaatsen liggen namelijk in het Sil- vretta-gebergte en de weg erheen, de Silvretta-strasse, is een aaneenscha keling van haarspeldbochten, terwijl de breedte van die weg doorgaans slechts twee auto's toelaat. Vanuit ons land kan men via de autobaan over Ulm naar Bregenz aan het Bo- denmeer en vervolgens via Dornbirn, Feldkirch en Bludenz naar Schruns. Men zit dan al midden ln de Monta fon en na de laatste inspanningen be reikt men het doel van de reis. Zowel in Gaschurn als Partenen (met de enorme dam en het grootste water krach tstation) wordt het oog verrast door tal van heerlijke gezichten. Ver rukkelijke bergweiden met op de ach tergrond de als door een ijstapijt be dekte hoge bergwanden. Daarnaast de lieflijke woningen, de gezellige hotels en de veelal knusse pensions, met Steeds weer een gemoedelijke en gast vrije bevolking, die u in winkel, op straat en bij iedere ontmoeting met een eenvoudig maar hartelijk „Grüss Gott" zal verwelkomen. De omgeving is overweldigend en het klimaat is er. zelfs tijdens de grootste hitte, aange naam en gezond. De toerist is hier aanstonds op zijn gemak en vindt er tal van mogelijkheden tot ontspan ning en vermaak. HUTTENTOCHTEN In de landelijke omgeving kan men letterlijk alle kanten uit: wandelen, tennissen, zonnebaden, zwemmen, een rondvaart maken, met de kabelbaan reizen, maar ook huttentochten ma ken. Hiertoe kan men bijvoorbeeld met de auto naar de Bielerhöhe rei zen, op welke grote parkeerplaats aan de Fermunt Stausee men de wagen gemakkelijk kwijt kan. Hier kan men ook allerlei snuisterijen en herinne ringen kopen. Per bootje steekt men de Stausee over. waarna men vanaf de andere kant bijvoorbeeld een tocht kan gaan maken naar de Wiesbade- nerhütte, gelegen op 2523 meter hoog te. Het is een stevige wandeling van rond twee uur, maar totaal anders dan in ons vlakke land. De steeds stij gende weg, vaak niet meer dan een nauw pad, eist een bijzondere loop techniek, langzaam, met knikkende knieën), waarbij de ademhaling, voor al aanvankelijk, flink geweld wordt aangedaan. Hardlopers zijn al gauw uitgeteld. Op de onderste foto is duidelijk hetslingerend karakter te zien van de Sil- vretta Strasse, waar twee auto's elkaar kunnen passeren, maar ook niet meer. Uiteraard heeft ook hier het stijgende verkeer voorrang. Overigens is op de foto ook duidelijk de imposante combinatie van berg en bos te onderkennen. De toerist die Vorarlberg bedoekt t,i Yuoiai nij ui 213 ine van plan is om de bergen in te trekken of een zogenaamde huttentocht te gaan maken, kan onder meer gemakkelijk de auto plaatsen op de Bielerhöhe, een uitgestrekte parkeerplaats nabij de Stausee. Links boven op de foto ziet men nog net de top van de 3312 meter hoge Piz Bun en rechts het begin van de enorme stuw. Via de Stausee (per motorbootje over te steken) komt men aan het beschei den bergpad dat voer naar de Wiesbadener Hütte. kan maken naar de 3312 meter, be sneeuwde Piz Buin. gekroond met een groot kruis. Het is een flinke tocht van enkele uren, waarbij de gids op een gegeven moment de klimtouwen onder uw oksels zal bevestigen om zo, met het groepje aan elkaar gebonden (meestaai niet meer dan zes tot acht personen) de strijd tegen de berg- is. Groots, overweldigend en impone rend. maar ook vol rust en van een verrassende schoonheid. SCHITTERENDE PARH We zouden over deze en andere erva ringen nog veel meer kunnen schrij ven. De prachtige bergweiden, de flora en fauna, de bossen, het helblauwe water, de klederdrachten. In alles zal men moeten erkennen dat deze hoe* van Oostenrijk een bijzondere edel steen betekent, kleurrijk en fascine rend. flonkerend in het licht van de zon en stralend temidden van sneeuw en ijs. Een bezoek meer dan waard.

Soester Courant | 1966 | | pagina 13