IJ Soest toen - Soest nu Rhodesië krijgt het benauwderI I fff! I i Heropening Radio De Jono li Oplichter aan het werk Sint Joris 1966 Vier Duinkikkers-teams in de competitie Het oog gericht op een zwak argument 'i V.V.V.-nieuws Dinsdag 26 april 1966 45e jaargang no. 32 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 i ju i Inbraak Jongetje aangereden Dronken automobilist Tienjarig bestaan drumband „Crescendo" Nederl. Motet- en Madrigaalkoor Zuidpool-expeditie Defekte spoorbomen Mislukte aanranding SOESTER(ÏÏOURANT Abonn. p. kwart 12.75 - per post 13.25 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De grote vreugde in Rhodesië dat het olie-embargo doorbroken leek te wor den, is vrij snel weer bekoeld. Er was geen twijfel aan - dat bleek de radio- en dagbladcorrespondenten die nog niet het land uitgewezen -Waren - dat de olievoorziening zeer benauwd was geworden, ondanks de transporten uit Zuid-Afrka. Het was nodig dat langs de normale weg weer olie werd aan gevoerd en het leek er op dat de Joanna V inderdaad voor de oplossing zou zorgen door de haven van Beira in Portugees oost-Afrika binnen te lopen. De Britten konden hiertegen weinig meer doen dan de kapitein waarschu wen. Recht om met geweld op te treden, hadden zij niet. Na een wat merkwaardige zitting van de veilig heidsraad der V.N. hebben ze dat nu wel De tweede embargobreker, de tanker Manuela, heeft dat ondervon den en stoomde na entering door de Britten braaf verder naar het zui den. Engeland heeft kans gezien ook nu weer door de veiligheidsraad erkend te krijgen dat het hier zuiver en uit sluitend gaat om een Britse aangele genheid. Manipulaties Londen heeft enige misère met zijn kolonie, die onrechtmatig haar onaf hankelijkheid uitriep. Dat is - aldus Wilson - een zaak voor mij om op te knappen en anderen moeten zich er liever maar niet mee bemoeien. Voorzitter Keita uit Mali manipu leerde een beetje vreemd door uiterst traag de veiligheidsraad bijeen te roe pen, kennelijk om de Afrikaanse lan den gelegenheid te geven resoluties klaar te stomen waardoor de Ver. Na ties zelf partij in het Rhodesich ge schil zouden worden. De Afrikaanse landen menen dat er maar één oplos sing is: met geweld optreden, bij voorkeur samen. De methode-Wllson gaat hun te langzaam en bovendien twijfelen ze er aan of die wel ooit succes zal hebben De Afrikaanse poging had geen suc ces. En zelfs een Russisch of Frans veto. dat Wilsons poging zou heb ben doen falen, bleef uit. Rhodesië is en blijft een Britse zaak, waarbij de V.N. alleen de Britten de rechts grond verschafte om naleving van het olie-embargo af te dwingen. Nieuwe ronde Onvermijdelijk gaat het nu naar de volgende fase: grotere levering van olie via Zuid-Afrika. Theoretisch is die mogelijkheid er zeker, al zal dit Rhodesië door de hogere transport kosten bijzonder duur komen te staan Iets wat het land zich nauwelijks kan permitteren; de tabaksoogst die voor een derde van het nationale inkomen moet zorgen is onder grote geheim zinnigheid verkocht aan onbekenden die echter niet te hoge bedragen zul len hebben neergeteld. Bovendien is Zuid-Afrika het regiem van Smith wel goed gezind, maar het zal er ze ker geen prijs op stellen eventueel ook een olie-embargo te moeten on dergaan, een straf die het voor al te grote olieleveringen aan Rhodesië mag verwachten. Weliswaar heeft Verwoerd een paar 4J* troeven in handen - marinebases die de Britten niet graag zouden missen en zijn goudproduktle. die de grootste is in de westerse wereld - maar hij weet ook dat de haat van de Afri kaanse en Aziatische landen groot ge noeg is om toch zo'n embargo er door te drijven. Zeker wanneer deze lan den er zo in zouden slagen van de kwestie-Rhodesië inderdaad een zaak van de volkerenorganisatie te maken Zaterdag j.1. was het feest voor Ra dio De Jongh aan de Koninginnelaan 74. Deze zaak die reeds twintig jaar be staat en acht en een half jaar gele den door de heer A Wittebol werd overgenomen, moest reeds na 4 jaar door de grote vooruitgang verbouwd worden. Nu weer 4 jaar later groeide de heer Wittebol wederom uit zijn zaak en waagde hij de stap zijn winkel te verbouwen tot een tweemaal zo grote ruimte. De geweldige uitstallingsruimte die ra dio's, T.V.'s, koelkasten, wasautomaten enz. vorderen, maakte dit alles nood zakelijk. Ook is thans ruimte bschikbaar ge komen voor demonstratie, o.a. voor wasautomaten, terwijl er nog betere en snellere service geleverd kan wor den door uitbreiding van de werk plaats. De aannemersfirma Van Rouwendaal heeft er iets moois van gemaakt. De heer Wittebol had tijdens de ope ning over belangstelling niet te kla gen, hetgeen alleen al blijkt uit de meer dan 70 bloemstukken die de zaak. voorlopig omtoverden tot een bloementuin. Vrijdagavond is in de Vosseveldlaan bij de familie S. ingebroken. Door vernieling van een keukenruit wist de inbreker zich toegang te verschaffen. De gehele woning werd doorzocht met als resultaat, dat een portefeuille met 150,en een spaarvarken met onge veer 5.worden vermist. Uit het feit. dat de klok door verplaat sing op 915 uur is blijven stilstaan, moet de inbraak op dat uur gepleegd zijn. Vrijdagmiddag, omstreeks half twee, reed de heer J. F. G. v H. alhier mt zijn auto op de Dalweg, richting Soes- ter Engweg. toen de 5-jarige N.S., wo nende Daldweg 14, plotseling van rechts naar links de weg overstak. De autobestuurder kon het jongetje niet meer ontwijken en een aanrijding was niet te voorkomen. Met een linker o »ur.•beenbre"'- werd hij naar ..Zalm—..,.r vervoerd. donderdagavond, omstreeks 6.30 uur, vervoegde zich bij het bloemenmaga zijn C. Kraayenhagen aan de Steen- hoffstraat alhier een heer, die voorgaf van een bloemenmagazijn uit Utrecht afkomstig te zijn. Een zaak, die de heer Kraaijenhagen wel hekend was. Volgens zijn zeggen had hij met zijn auto pech gekregen in Den Dolder, een spoedreparatie zou op f 200.komen en aangezien hij dit bedrag niet bij zich had, verzocht hij de heer Kraaij enhagen hem dit bedrag even te lenen. De heer Kraaijenhagen was hiertoe wel bereid, en liet hem eer. schuld bekentenis tekenen. Toen hij echter de vraag stelde hoe hij van Den Dol der naar Soest was gekomen en daar op als antwoord kreeg „met de bus" kreeg de heer K. argwaan Er is im mers geen busverbinding Den Dolder- Soest. Toen de heer K aanbood hem met zijn auto naar Den Dolder te brengen, voelde hij dat de zaak mis ging en nam de benen zonder de 200,—. De heer Kraaijenhagen stelde de po litie in kennis, die op onderzoek uit ging en de oplichter aantrof in het bloemenmagazijn van de heer G Geijtenbeek in de Burg. Grothestraat, waar hij bezig was het zelfde spel letje te spelen. Onnodig te zggen, dat hij gearres- Zondagavond, om 10 30 uur, reed een dronken automobilist het 16-jarig fietsende meisje G. de J. op de Nieu- weweg aan. Omstanders wisten het autonummer te noteren en de politie ontdekte de auto, die bovendien lichte beschadi gingen vertoonde, op de Klaarwater- weg. Het bleek de 34-jarige P. D. uit Hilversum te zijn. die aldaar bij familie was aangeland. Het meisje kwam er gelukkig met enige schaafwonden af, terwijl haar fiets licht beschadigd werd. De autobestuurder moest verder rijden uistellen, daar al zijn bescheiden hiervoor nodig'in beslag werden ge nomen. teerd werd. Het bleek een zekere R. L. te zijn, uit Haarlem afkomstig, die in meerdere plaatsen o.a. Deventer, Sassenheim, Zeist en Utrecht zijn op lichterspraktijken had uitgevoerd en hier en daar met succes. Hij is zonder beroep, gescheiden en hoewel zijn domicilie Haarlem is. was hij doorlopend ..op reis" en bivakeerde dan hier en dan daar. Bijzonder slecht troffen het zaterdagochtend in alle vroegte de padvinders en welpen van de gezamenlijke Soester groepen toen zij in de stromende regen in carré stonden opgesteld voor de vlaggenparade bij gelegenheid van Sint Jorisdag. De zwemvereniging De Duinkikkers hield de jaarvergadering in De Rank Op verzoek van de voorzitter, de heer G. Dietrich, werd één minuut stilte in acht genomen ter nagedachtenis aan het overleden lid B. Willemsen. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. Het ledental bleek gunstig te zijn 124. Dames 1 werd in 1965 kampioen maar promoveerde niet. De kas van de pen ningmeester sloot met een voordelig saldo. De heer Dietrich moest wegens vertrek zijn functie neerleggen. De heer J. Brink werd tot voorzitter be noemd. Tweede secrtaris werd de heer G. v. d. Bor. In de technische commissie werden benoemd mej. A. Jak en de heren G. van de Bor en J. Hilhorst. In de materiaalcommissie kregen zitting, de heren E. Bouma, P Kok, J. Vrakking en H. Wijnmalen. De nieuwe voorzitter deelde mede, dat een koninklijke goed keuring zal worden aangevraagd. Op 21 en 22 mei a.s. wordt in het natuur- Heden is het 10 jaar geleden, dat de drumband „Crescendo" werd opge richt. In verband hiermede zal zondag a.s., 1 mei, in het St. Josephgebouw aan de Steenhoffstraat, van 11-12.30 uur, een bijeenkomst worden gehouden van oud-leden. In aansluiting hieraan zal van 12.30 tot 2 uur een reeptie plaats vinden waarop belangstellenden het bestuur kunnen feliciteren. DE DRUMBAND HEEFT NOG TROMPETTEN BESCHIKBAAR Het bestuur van de drumband „Cres cendo" verzoekt ons mede te delen, dat nog een aantal trompetten be schikbaar zijn. waarvan jongelui ge bruik kunnen maken om onder vak kundige leiding deze instrumenten te leren bespelen. Voor verdere inlichtingen kan men zich wenden tot de heer A. de Rond sr, Zwaluwenweg 17, alhier. bad het jaarlijkse heren waterpolo- tournooi gehouden. Dit seizoen zullen aan de competitie deelnemen: 2 he ren-teams, 1 dames-team en 1 meis jes-aspirantenteam. Aan het eind van het seizoen, zal in verband met het derde lustrum een dames-waterpolotournooi worden ge houden en zo mogelijk ook aspiran- tentournooi. Tenslotte volgt een gezel lige feestavond. De dirigent van het Nederl. Motet en Madrigaalkoor, de heer Carel Laóut te Baarn. heeft vorige week wegens ziekte zijn werkzaamheden moeten neerleggen. Voor de tijd. dat zijn ziekte duurt, wordt de leiding overgenomen door de heer B. van Beinum. De heer van Bei- num is een zoon van de welbekende Eduard van Beinum t-ot voor enkele jaren dirigent van het Concertgebouw orkest te Amsterdam. Het R.K. Charitatief Centrum, afde ling Bejaardenzorg, heeft onze plaats genoot de heer J. Roest tegen woens dagmiddag a.s., te 2 uur. verzocht over zijn belevenissen en onderzoekingen in de zuidpool, waarvan hij deze winter is teruggekerd. te willen vertellen en met dia's toe te lichten. Alle bejaar den worden verzocht deze belang rijke middag te komen bijwonen in het Verenigingsgebouw Zuid, Steen hoffstraat, alhier. Dat ieder mechanisme niet volkomen betrouwbaar is, bleek uit het feit. dat het afgelopen week-end de spoorbo men bij de spoorwegovergangen aan de Van Weedestraat, Dalweg en Tal- malaan slechts half sloten en zo bleven staan. Door het seinen met vlaggen wist men het verkeer gaande te houden. Een ziekte, waaraan volgens het hoofdbestuur van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde 99 procent van het mensdom lijdt, is tandbederf. De Utrechtse tandheelkundige-hoog- leraar prof. dr. H. M. J. Scheffer heeft dienaangaande de noodklok ge luid voor wat het gebit van de N- derlander betreft. De slechte toestand ervan heeft verschillende oorzaken: onjuiste voeding, gebrekkige hygiëne, onvoldoende zorg voor het eigen gebit en ten slotte een tekort aan tandart sen. Nu zijn die eerste drie punten een moeilijk probleem, dat slechts (en dan nog maar gedeeltelijk) op te lossen Is door goede voorlichting. Het dagelijks op de een of andere manier herinnerd worden aan de zorg. die aan voeding en gebit besteed dient te worden, zou al een stap in de goede richting bete kenen. Het is uiteraard niet zo, dat de resultaten hiervan al dadelijk merk baar zijn Dit is een proces van vele maanden, misschien wel van jaren. Maar alles wat kan helpen de gebitten te verbeteren, moet ook inderdaad aangewend worden. Iimmers, het is bekend dat een slecht gebit nare gevolgen voor het hele li chaam kan hebben. Hartklachten enz. zijn allemaal een (indirect) gevolg van een slecht gebit - kunnen dat althans zijn. Daarom is het zaak, aan het gebit de grootste aandacht te beste den. Een veel moeilijker punt is het tekort aan tandartsen Prof. dr. Scheffer weet ook wel, dat dit een niet gemak kelijk op te heffen iets is. Hij heeft daarom gepleit voor een opleiding van schooltandverzorgsters, voor wie een eenvoudige opleiding, gericht op de specifiekte taak, waarvoor zij worden gesteld, voldoende zal zijn. Het lijkt mij een uitstekende suggestie, die de strijd tegen het tandbederf alleen maar ten goede kan komen. Vooral ook. omdat die strijd al begint bij de jeugd. Nu is het bekend, dat voorstellen van deze aard nooit met enthousiasme door de tandartsen ontvangen zijn. Zo ook dit voorstel niet. De argumenten van de tandartsen zijn in de meeste gevallen wel steekhoudend. Ditmaal echter heeft het hoofdbestuur van de Ned. Mij. tot Bevordering der Tand heelkunde zich wederom tégen het voorstel gekant, maar op gronden, die het instellen van een opleiding voor schooltandverzorgsters beslist niet in de weg mogen staan. Het hoofdbestuur heeft namelijk ge zegd, dat het een utopie zou zijn te veronderstellen, dat aan de totale behoefte ooit zou kunnen worden vol daan. Qua mankracht en financiën is het, waar ter wereld ook, onmogelijk om ieder individu tandheelkundig gezond te maken. Dat nu is een argument, dat alleen maar de noodzaak tot in stelling van de eerder genoemde op leiding nog eens duidelijk onder streept. Men moet altijd rekening hou den met het „tegen" van de tandart* sen, maar nu blijkt, dat de volksge zondheid er schade onder lijdt, moet men daar niet meer te zwaar aan tillen! KANTMAN. Hoerawe hebben zon gezien En nogmaals hoerawant we kun nen met de firma Tensen naar de bollen U kunt hiervoor bij ons boeken. De tochten worden gehouden op 28 en 30 april, op 1, 4, 7 en 8 mei. De prijs is 6.per persoon. Vertrekpunten Garage Tensen om 9 uur, bij V.V.V. om 9.15 uur. Behalve de tocht van 7 mei. die spe ciaal het Bloemencorso tot doel heeft, daarom een uur eerder vertrekken Dus 8 uur bij Garage Tensen zijn, of 8.15 uur bij V.V.V. En danbusconcert-gangers, aan staande donderdag gaan we weer naar Utrecht. We zullen daar in Tivoli kun nen genieten van het Utrechts Svm- fonieorkest onder leiding van Paul Hupperts. Solist zal dit maal Herman Krebbers wezen. Zij, die geen abonnement op onze busconcerten hebben en die toch dit concert zouden willen bijwonen, kun nen van de concertbus gebruik ma ken. wanneer zij zich hiervoor bij ons opgeven. Het entreebiljet moet men dan aan de kassa in Tivoli kopen (ƒ6.— en daar bij het bij ons verkregen bewijs to nen. Wij wensen U een mooie avond en ho pen, dat wij U volgend jaar weer tot onze concertbezoekers mogen rekenen. Vrijdagmiddag, om 5 uur, reed het 15-jarig meisje Y. B. met haar fiets op het fietspad Amersfoortsestraat richting Soestduinen, toen plotseling op het rijwielpad een man verscheen, die haar wilde laten stoppen. Toen zij daaraan niet voldeed, trachtte hij een stok tussen haar achterwiel te steken, wat hem niet gelukte. Hij gooide haar de stok achterna, doch deze raakte haar niet. In de vlucht verloor ze haar tas met school boeken, maar wist te ontkomen. Van de aanrander is tot dusverre geen spoor. De tas met boeken is bij Jt politie in Amersfoort als gevonden ge deponeerd. 1

Soester Courant | 1966 | | pagina 1