Wat houdt terbeschikkingstelling in Onze wielergroten Neo-nazi's top form w SWAGER in Zuid-Tirol in actie „Dynamiter" voor het gerecht ik word drukker! DRUKKERIJ SMIT meubelen Psychiater legt delinkwent beslist niet in de watten ZONNEBRILLEN TKJ Yerkeerscriminaliteit hebben een goede naam in Europa Piet Moeskops meeste trofees jij ook? m&m OPTIEK r.5.;,;,ïy™^nVP'.c" Jaarvergadering „Crescendo" SBBSSIH uitsluitend verkrijgbaar bij pezer dagen is tegen de moordenaar van Corrie Hofman acht jaar gevange nisstraf en terbeschikkingstelling van de regering geëist. Een man, die in Utrecht voor een soortgelijk delict terechtstond, werd veroordeeld tot 5 jaar plus terbeschikkingstelling. Een halve eenw geleden zouden beide verdachten tot levenslang zijn veroordeeld, en anderhalve eeuw geleden stellig tot de doodstraf. Helaas bestaat bij het grote publiek nog altijd de gedachte, dat een delin kwent er met een terbeschikkingstelling gemakkelijk afkomt. Kortom, dat de psychiater, op wiens advies de rechter tot het nemen van een dergelijke maatregel besluit, de beste advocaat voor de verdachte is. Deze gedachte is zo wijd verbreid, dat er een kortsluiting dreigt tussen publiek en rechter lijke macht. Daarom heeft het zin de doelstelling van de regeringsverpleging eens uiteen te zetten. Ook in het belang der samenleving In onze eeuw voltrok zich een grote omwenteling in ons strafstelsel. De op bloei van het sociaal bewustzijn gaf de stoot tot een machtige hervor mingsbeweging, die op velerlei gebied inzette. Zij deed ook haar invloed gelden op ons strafrecht. De verande ringen, die zich voltrokken, kenmerk ten zich door een streven de mens in het centrum te plaatsen. De persoon van de dader ging meer gewicht leg gen in de weegschaal van Vrouwe Justitia. De rechter zou voortaan niet alleen moeten weten welke zaak, maar ook welke persoon hij moest berech ten. De moderne psychiatrie heeft tot de ze vernieuwing van het strafrecht aan zienlijk bijgedragen. Zij heeft ons meer inzicht in de oorzaken van de criminaliteit verschaft. Zij leerden ons, dat een groot deel van de gestraften niet of slechts in verminderde mate verantwoordelijk kan worden gesteld voor zijn daden, die dikwijls een ge volg zijn van ernstige psychische trau ma's. geestelijke verwondingen, opgelo pen door een averechtse opvoeding of andere factoren. Door deze nieuwe in zichten geleid voerde de wetgever in 1925 de z.g. Psychopatenwetten in, waardoor het mog'elijk werd dergelij ke delinkwenten na het uitzitten van hun straf vast te houden en hen een dwangverpleging op te leggen. Doel. Doel van deze maatregel iart. 37 Wet boek van Strafrecht) was tweeërlei. Enerzijds bescherming van de maat schappij, anderzijds medische behan deling van degene, ten aanzien van wie de rechter deze maatregel had ge last. Kortom, deze maatregel diende zowel het belang van de samenleving als van de verdachte. Ten onrechte worden deze belangen vaak geschei den. De massa zegt „Het is in ons be lang, dat die man achter de tralies gaat". Dat is geen verstandige rede- Ook in dezelfde sterkte glazen als uw gewone bril. Ziekenfondsleverancier Burgem. Grothestraat 8 - Soestdijk Telefoon 3859 Vele maanden achtereen heeft men zich in Nederland zozeer met allerlei s cundaire problemen beziggehouden, dat er bijna niet meer werd gesproken over de gevaren, die onze samenleving wérkelijk bedreigen. Talrijke magi straten hebben hun zegje gezegd over de provo's en men zou willen dat zij die zelfde energie ook konden opbren gen wanneer het gaat over een ver schijnsel dat aanmerkelijk verontrus tender is: de verkeerscriminaliteit. Deze week heeft men het weer kunnen lezen: een vrouw, die niet eens een rijbewijs had. neemt het stuur van haar beschonken echtgenoot over, veroorzaakt een ernstige aanrijding, zij rijdt door naar huis en beweert achteraf met een stalen gezicht dat zij van niets weet. Een dergelijke vrouw is voor de samenleving aanzien lijk gevaarlijker dan 1000 relletjes schoppende jongelui bij elkaar. In het laatste geval wordt de openbare orde in het gedrang gebracht, in het eer- ste geval worden mensenlevens be dreigd. Het wonderlijke is nu dat vele mensen wel precies weten hoe men die ver velende provo's moet aanpakken, maar zich niet uitlaten over de vraag hoe het crimineel gedrag op de weg be streden moet worden. Toch lijkt ons dat een veel belangrijker vraag. Inderdaad mag men dikwijls van „ver- keers criminaliteit" spreken. Tal van autobezitters etaleren op de weg een verbluffende nonchalance en een ont stellend gebrek aan verantwoordelijk heidsgevoel. Op die wijze zijn wij een potentieel gevaar voor andersmans le ven. Over de berechting van dit soort lie den zijn wij niet gelukkig. Vanouds wordt in het wetboek van strafrecht een onderscheid gemaakt tussen schuld- en opzetdelicten. De schuld delicten worden milder gestraft. Maar sedert 1886, toen het huidige Wetboek van Strafrecht in werking trad, is er in onze samenleving veel veranderd. Door het gemotoriseerde verkeer zijn de schulddelicten sterk in aantal ge stegen en dragen zij ook een veel ern stiger karakter. Het doet weinigen deugd dat lieden, die door hun nalatig gedrag met men senlevens hebben gespeeld, er soms met een weekje hechtenis en een boete af komen. Soms wordt het rijbewijs niet of slechts voor korte tijd ingetrokken, omdat het missen van een auto zo schadelijk voor de carière van ver dachte is. Wij zien liever een carrière vernietigd, dan dat de carrièremaker nog ooit weer de gelegenheid krijgt e«n mensenleven te vernietigen. nering. Want eenmaal wordt die man uit de gevangenis ontslagen, en wan neer hij dan als een verbitterd mens onder ons terugkeert, zal hij vermoe delijk recidiveren. De maatschappij heeft er juist belang bij, dat er iets aan zo'n man wordt gedaan, dat hij als een geestelijk volwaardig mens in de samenleving terugkeert. Daartoe is vaak een intensieve medische behan deling noodzakelijk. Vrees voor t.b.r. De terbeschikkingstelling duurt ln eer ste aanleg twee jaar maar kan steeds door de rechtbank met een of twee jaar worden verlengd. Zij is dus on bepaald van duur en juist deze on bepaalde duur wordt door alle delin kwenten gevreesd. Prof. Kloek, hoofd van de Observatie kliniek van het Nederlandse gevange niswezen zegt ,,Men denkt dat de delinkwenten er met een terbeschik kingstelling gemakkelijk afkomen. Niets is minder waar. Onze observandi in de kliniek vrezen niets zo zeer als een terbeschikkingstelling. Zij sme ken om deze maatregel niet aan de rechtbank te adviseren. Wij psychia ters prefereren nochtans de t.b.r. vaak boven de straf. In de eerste plaats omdat er mogelijkheden van medische bemoeienis ontstaan die er in de straf ternauwernood zijn. In de twee de plaats omdat t.b.r. een betere ba sis biedt voor intensieve nazorg. Als een gestrafte wordt ontslagen, let niemand meer op hem Als een terbe- schikkinggestelde met proefverlof wordt gestuurd, mag hij zich niet aan het toezicht onttrekken, want dan gaat hij terug naar de inrichting". Prof. Kloek acht de gevangenis niet de omgeving, waar geestelijk gestoorde delinkwenten geresocialiseerd kunnen worden. ..In de gevangenis is alles in gesteld op het voorkomen van moei lijkheden. De vrees voor complicaties beheerst de sfeer. Mensen, die telkens blijk geven van hun onvermogen tot het dragen van verantwoordelijkheid, komen voor maanden of jaren in een omgeving waar op hun verantwoorde lijkheidsgevoel nauwelijks een beroep wordt gedaan, omdat alle leefregels door het regiem zijn vastgesteld. Delinkwenten wier misdaden uitdruk king zijn van een diepe karakterpa- thologie, kunnen jaren meesukkelen in het dagelijks egareel. Datgene wat hen ongeschikt maakt voor het maat schappelijk leven, wordt in de gevan genis niet opgemerkt". Behandeling. In de gevangenissen worden de delin kwenten geleefd, in de inrichtingen voor terbeschikkinggestelden moeten zij zelf de last der verantwoordelijk heid torsen. Het duidelijkst is dat ln de dr. van der Hoevenklinlek, het in middels wereldberoemd geworden psy- cho-therapeutische centrum voor de linkwenten. Alle verpleegden krijgen hier een dieptepsychologische behan deling. terwijl een groot aantal maat schappelijk werkenden zich concen treert op het sociale gedrag van de de linkwenten. Deze intensieve behande ling eist het uiterste van de ver pleegden. De behandeling roept enorme span ningen op en heeft soms zelfs geleld tot allerlei lichamelijke reacties, tot maagkwalen en longaandoeningen toe Men kan dus niet zeggen, dat deze mensen door de psychiaters in de wat ten worden gelegd. In de afgelopen tien jaar heeft deze behandeling stel lig effect gesorteerd bij verschillende delinkwenten, die door sombere re- classeerders en officieren van justitie reeds als hopeloos waren opgegeven. In Nijmegen wordt nu gebouwd aan 'n tweede kliniek, waar op deze wijze delinkwenten behandeld zullen wor den. (De prof. Pompe-kliniek) Helaas is de therapeutische sfeer in de an dere inrichtingen voor terbeschikking gestelden minder goed. Met name de rijksaslels zijn nog te zeer gebonden aan een strak, door het rijk voorge schreven systeem, terwijl bovendien de gestichtsbevolking zo heterogeen is, dat er moeilijk een behandelingssfeer kan worden gecreëerd. Toch doet ook de leiding van deze in richtingen al het mogelijke om de verpleegden iets mee te geven, dat hun aanpassing aan de maatschappij kan bevorderen. Een der asiels, dat te Gro ningen, is Inmiddels ook al als een psycho-therapeutisch centrum inge richt. Al met al mag geconstateerd worden dat de nogal omstreden maatregel der terbeschikkingstelling ln onze rechts- Is trouwens de wijze, waarop een volk bedeling niet gemist kan worden, zijn justitiabelen behandelt, niet te kenend voor de beschaving van dat volk? Nederland heeft als wielernatle een grote naam op te houden. Reeds lang voor de Koninklijke Nederlandse Wlel- ren Unie werd opgericht (1928), had den Nederlandse wielrenners op de in ternationale wielerbanen voor specta culaire successen gezorgd. In de komende maanden zullen onze hedendaagse cracks als Jan Jansen, Arie de Hartog, Peter Post en vele anderen trachten nieuwe roem te ver werven in de grote nationale en in ternationale coursen, waaronder enke le „klassiekers" en - uiteraard - de Ronde van Frankrijk. Onze vaderlandse wielersport heeft 'n roemruchte geschiedenis gekend, en daarom hebben wij nog eens ijverig gebladerd in de stoffige kronieken van de Nederlandse Wlelren Unie, waar wij de schimmen ontmoetten van sportcracks, wier naam eens op aller lippen lag. Kampioenen van vroegrr en nu De gehele wielergeschledenis door heeft Nederland naast Frankrijk, Italië en België steeds een zeer belangrijke rol gespeeld In totaal veroverden onze landgenoten 38 regenboogtruien bij de wereldkampioenschappen Voor Frankrijk, Italië en België be- dragen deze cijfers resp. 69 64 en 45, terwijl Duitsland en Engeland met i resp. 32 en 33 triomfen achter ons land bleven. De eerste Nederlander, die ooit een regenboogtrui veroverde, was de le gendarische Jaap Eden, die ln 1894 en 1895 wereldkomploen werd op het nummer sprint voor amateurs. Een tijdgenoot van Jaap Eden, Ma- thleu Cordang, werd in 1895 wereld kampioen op het nummer achter grote motoren voor amateurs. De eerste Nederlandse prof. die zich mocht hullen in de regenbooitrui was Piet Dickentman, die in 1903 zich ach ter de grote motoren ln het begeerde wielertextiel reed. De andereNederlanders, die een of meer regenbooitruien veroverden, wa ren Sprint Amateurs Maurice Peeters (1920), Jaap Meijer (1925), Antoine Mazairac (1929), Jacques van Egmond (1933), Arie van Vliet (1936), Jef v. d. Vijver (1937 en 1938) en Jan Derksen (1939). Sprint Profs Piet Moeskops (1921, 1923. 1924 en 1926), Arie van Vliet (1938, 1948 en 1953) en Jan Derksen (1946 en 1957). Persoonlijke achtervolging Amateurs Piet van Heusden (1952), Henk Nij- dam (1961) en Tiemen Groen (1964). Profs Gerard Peters (1946), Gerrit Schulte (1948) en Henk Nijdam (1982) Achter grote motoren Amateurs Cor Blekemolen (1914), Arie Houwe- lingen (1959), Leen v. d. Meulen (1961) en Jaap Oudkerk (1964). Profs: Jan Pronk (1951). Wegwedstrijd Amateurs Kees Pelle- naars (1934), Henk Faanhof (1049) en Frans Mahn (1956). Profs: Theo Mid delkamp (1947) en Jan Janssen (1964) Meer cracks. Onze grote kampioen is dus nog al tijd Piet Moeskops (1893-1964), een der grootste sprinters aller tijden. Hij behaalde vijf wereldtitels. In de twin tiger jaren was in ons land alleen Ge rard Leene een tegenstander van for maat. Als sprinter is Moeskops later slechts geëvenaard, maar nooit over troffen door de Belg „Poeske" Sche- rens, Arie van Vliet en de Italiaan Maspes. Een belangrijk figuur in de Nederlandse sprinterswereld van zo'n veertig jaar geleden was de fietsende jonkheer Bosch van Drakenstein, die als „Ulysses" altijd tot de besten be hoorde. Een legendarische figuur is natuurlijk ook Arie van Vliet, die eenmaal als amateur en drie maal als prof de we reldkampioenschappen voor sprinters won. En de felle Jan Derksen deed etappe op zijn naam schreef. En dat niet veel voor hem onder. Wie het lijstje van regenboogtrul-wlnnaars be kijkt, zal overigens vele grote namen missen. Want Nederland heeft ook veel grote wielrenners voortgebracht (denkt u eens aan de befaamde Pij nenburg) die weliswaar nimmer we reldkampioen is geworden, maar die toch als coureur een grote naam had den te verliezen. Denkt u maar eens even aan een stoere renner als Wlm van Est, de vasthoudende Woutje Wagtmans, die ln de Ronde van Frankrijk altijd zulke prachtige pres taties behaalde, aan de gebroeders Voorting, en aan de enige klimmer van formaat, die ons land ooit heeft voortgebracht Jan Nol ten. Het was deze Nolten, die op de toppen der Pyreneeën zelfs Fausto Coppi een keer te vlug af was. Ronde. Aan de ronde van Frankrijk, waar mee in 1903 werd gestart (winnaar de Frasman Garln) heeft Nederland pas vanaf 1936 deelgenomen. De eerste Nederlander die een etappe won was Theo Middelkamp, die ln 1937 de 7de was nog wel een bergetappe. Verschillende Nederlanders hebben ln de gele trui gereden. Maar noch Wlm van Est noch Wout Wagtmans, noch Gerrit Voorting of Ab Geldermans slaagden er in de trui tot Parijs te behouden. Wlm van Est heeft de meeste Rondes gereden, wat de Nederlandse deelne mers betreft. Hij startte negen maal in de Tour en reed deze 7 maal uit. Jan Nol ten en Jaap Kersten reden de Ronde 5 maal entevens uit. Maar dit zijn namen die u allemaal kent. Nederland heeft nog veel meer wie- Iergrootheden gekend, die wel nooit wereldkampioen werden en evenmin aan de Ronde van Frankrijk hebben deelgenomen, maar die ln hun spe cialiteit nochtans een zeer grote klasse demonstreerden. Laten we er één noe men, namelijk Plet van Kempen. Hij was ln zijn tijd (1914-1938) de man, die de befaamde Zesdaagse volkomen beheerste. Hij reed er 119 en daarvan won hij er liefst 32. In Zuid-Tirol heersen al jaar en dag een grote ontevredenheid en een anti- Italiaanse stemming onder de daar wonende Duitssprekenden. Deze bevol klngsgroep wil zelfbestuur en aanslui ting bij Oostenrijk. Om de reeds lang bestaande haard van onrust en onze kerheid in het midden van Europa te slechten, werd bij herhaling overleg gepleegd en naar een compromis ge zocht zowel door Italië als door Oos tenrijk. Ook de UNO heeft zich in het nabije verleden bij herhaling met de kwestie zuid-Tirol bemoeid, tot nog toe eveneens zonder kans op succes. BURG. GROTHESTR.^5 TEL: 3917 SOESTDIJK Het geschil in zuid-Tirol vormt voor de daarbij betrokken landen min of meer een probleem, dat een deel van de bevolking zelf probeert op te los sen, eerst met vreedzame middelen en toen een oplossing uitbleef, langs de weg van het geweld, door spring stofaanslagen, vernieling, brandstich ting, gewapend verzet tegen de Ita liaanse politie en militairen, moord en doodslag en poging daartoe. Nationaal-soclalistlsch georiënteerde personen en groepen, de „neo-nazi's", afkomstig uit Oostenrijk en de West- dultse bondsrepubliek, hebben zich thans meester gemaakt van de kwestie zuid-Tirol. Zij wilden de aandacht van het wereldgeweten op deze kwes tie vestigen en zij meenden zulks het beste te kunnen doen door het plegen van aanslagen. De moeilijkheden dateren overigens niet van vandaag of gisteren, doch vingen reeds in 1946 aan. Toen ont brandde het vuur in de vorm van reeksen daden van geweld en terreur ,*f'0Wmoe!ll|k meer tegenwoordig. De vraag Geld verdienen? Dat kan ?daverdienenl Je kunt van alles kiezen. Is alleen: hoe ga |e v |<Busl Belangrijk voor. Ant.terdam. Fotterdam, "w* ^***7 W Wl. in of M lT..d7kl» d» drikk.rek.nt op) Dn. J,.r.v.tahool.d«rn. VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 02955-2566 De Italiaanse politie, bijgestaan door eenheden van het Italiaanse leger, poogden dit verzet te breken, hetgeen slechts ten dele gelukte. Vele arresta ties werden ln de loop der Jaren ver richt en zo vond op 9 december 1963 het eerste „zuid-Tirol-proces" plaats, medio Januari van dit Jaar gevolgd door een tweede. Het „Bevrljdingscomlté zuid-Tirol" Het Bevrijdingscomité zuid-Tirol („Be- frelungsausschusz Sudtlrol" BAS.) telde vijf leiders, te weten: Luis Am- platz, de man die Andreas Hofer als lichtend voorbeeld voor de strijd ln zuid-Tirol koos en die onder zeer geheimzinnige omstandigheden werd neergeschoten: Kerchbaumer, die en kele jaren geleden stierf ln een Ita liaanse gevangenenis. de hoofddader in het eerste proces: Welser, eerst voortvluchtig en ln 1965 ln Wenen overleden: dr. Norbert Bürger, te We nen op vrije voeten en prof dr. Gün ter Andergassen uit Salzburg. hoogle raar in de muziek en muziekgeschie denis en componist. In een in Mailand gehouden proces het tweede dus, gaat het in hoofdzaak om de voornaamste verdachte: prof. Andergassen, 35 Jaar, ln zuld-Tlrol ge boren. doch sinds enige Jaren van Oostenrijkse nationaliteit. Ten over vloede zij opgemerkt, dat van de 58 verdachten er tien terecht stonden van de anderen zijn er 16 die in het buitenland - Oostenrijk en de bonds republiek - verblijven en 32 die voort vluchtig zijn. onder wie de Duitse Herbert Kuhn, 24 Jaar, die kort gele den door de Oostdultse politie werd gearresteerd en door een rechtbank ln de D D R. tot levenslange gevange nisstraf was veroordeeld. Aan het licht kwam ook dat het be vrijdingscomité regelmatig bijeenkom sten en oefeningen in het gebruik van vuurwapens en ln de omgang met springstoffen hield ln Innsbruck, waar de thans als hofdverdachte terecht staande prof dr. Andergassen als lei der optrad. Schieten? Onder de leiders van de B A S. heerste vooral ln het begin nogal wat jnenlg held over het feit of men bij ontdek king op heterdaad al dan niet het vuur op de Italiaanse politiemannen moest openen. Het werd tenslotte - met algemene stemmen - toch „schie ten". Op de terechtzitting werd ook steeds de naam genoemd van een zekere Ludwig. Verschillende verdachten ken den alleen de naam, anderen wel de persoon doch weer niet de naam. Tenslotte bleek dat onder de naam Ludwig de hoofdverdachte schuilging, die op 2 april 1965 op het Marcus- pleln ln Venetië door rechercheurs van de Italiaanse veiligheidsdienst werd gearresteerd. Gelijktijdig met prof. Andergassen werd te Rome ln arrest gesteld en naar Mailand overgebracht Hans Dietl de volksvertegenwoordiger van zuid- Tirol en lid van de Italiaanse kamer voor afgevaardigden. Zijn zaak zal afzonderlijk worden behandeld. Ook Dietl maakte deel uit van de B A S zijn politieke imunitelt werd intus sen opgeheven. Dietl wordt onder meer opruiing en voorbereiding voor een staatsgreep ten laste gelegd. De „Bürger-Kreis" Een geheel zelfstandige groep vormt de „Bürger-Kreis", die echter, zo bleek ter zitting, nauw samenwerkte met de B.A.S. De „Bürger-Kreis" dankt haar naam aan de leider van die groep: Norbert Bürger. De 25-jarige - eveneens terecht staan de - in Wernlgerode geboren doch thans in Stuttgart wonende Joachim Lothar Dunkel, van Duitse nationali teit. student en plaatsvervanger van dr Bürger is een rechtsgeoriënteerde extremist van het zuiverste water. Hij maakte in 1962 deel uit van de in west-Dultsland verboden „Vaderland se jeugdbond". In het tweede zuid- Tirol-proces is hij medeverdachte, in feite een minder belangrijke persoon lijkheid, doch wel een interessante fi guur. Joachim Dunkel gaf ln een uitvoerige verklaring ter zitting zijn zienswijze weer over het gewelddadige verzet in zuid-Tirol tegen de Italiaanse over heersing. Hij sprak voortdurend over een „vierde rijk", in navolging van het ter ziele zijnde derde van Hitier. waarvan Duitsland, Oostenrijk en Ti- rol deel van zullen uitmaken. Een the orie die de laatste tijd wordt voorge staan en verdedigd door dr. Norbert Bürger in een reeks uiteenzettingen ln het Duitse weekblad „Neue Politik" en ln de „Deutschen National- und Sol- datenzeitung", welke bladen worden uitgegeven door de Duitse uitgever Peter Kleist. Springstof aanslagen De student Joachim Dunkel vertoeft vanaf 9 december 1963 ln voorarrest, Vrijdagavond hield de gymnastiek- en turnvereniging „Crescendo" haar jaar vergadering in het St. Ludgardlsge- bouw. De vice-voorzitter, de her F. de Rond heette bestuur en leden hartelijk wel kom. Hij herinnerde aan het vreugdevolle feit, dat de drumbandafdeling 26 april a.s. 10 jaar bestaat, welk feit op enigs zins feestelijke wijze herdacht zal worden. Hoewel de vereniging ln het afgelopen jaar een gewelidige toeloop van le den kreeg, kampt zij ln hoge mate met de nodige bestuursleden, temeer daar 3 bestuursleden t.w de heren F. de Rond, G. Schoonhoven en A. Valk we gens drukke werkzaamheden hun funkties moesten neerleggen. Er zal dus getracht moeten worden in deze vacatures te voorzien, maar het ziet er naar uit dat wij hierin niet direkt zullen slagen, aldus spreker. Hij ga£ hierna de heer C. v. d. Dijssel, secretaris, gelegenheid de notulen van de vorige vergadering voor te lezen. Deze uitgebreide en goed gestelde no tulen werden zonder bemerkingen door de vergaderng goedgekeurd. Uit het jaarverslag van de penning- meesteresse mevr. E. de Wit, bleek dat de financiële toestand van de vereni ging belangrijk verbeterd was. Had men ln 1964 nog een tekort van ruim 200 gulden, het jaar 1965 gaf een voor delig saldo van 967,88 aan. Dit was hoofdzakelijk te wijten aan de ver hoogde gemeentelijke subsidie en de grote toeloop van nieuwe leden. Verder bleek uit het jaarverslag van de secretars, dat „Crescendo" in vele opzichten actief was geweest. Het aantal leden is in een jaar gegroeid van 275 tot 418. De her A. de Rond, leider van de 10-jarige drumband, gaf een verslag van de activiteiten van de drumband en o.a. bleek dat deze dertienmaal naar buiten was opgetreden. Hoewel de band financieel niet sterk is. was er toch nog een kassaldo van 77,22, welk bedrag met het oog op reparaties en aanschaf nieuwe Instrumenten veel te laag is. De her De Rond sr. weet echter nog steeds de eindjes aan elkaar te kno pen, waarvoor hij de dank van de voorzitter ontving, die tevens de se cretaris en penningmesteresse dank bracht voor het vele werk door hen verricht. Het gebrek aan bestuursleden kon slechts gedeeltelijk worden opgelost. Aftredend waren de heren F. de Rond, G Schoonhoven en A. Valk en niet herkiesbaar. De twee candidaten, de heren F. Engbering en G. van Dam werden bij acclamatie gekozen, doch bij de voor een voorzitter kon nog geen oplossing worden bereikt, waar om de heer F. de Rond, mededeelde het vice-voorzitterschap voorlopig nog. te zullen waarnemen. De voorzitter huldigde daarna beide aftredende bstuursleden G. Schoon hoven en A. Valk, die resp. 16 en 20 jaar de vereniging hadden gediend. Beiden werden tot erelid benoemd en mochten een tafel-gasaansteker in ontvangst nemen. De waarnemend voorzitter werd even eens verrast met een tafelaansteker, welke bij monde van de heer G. van Dam werd jverhandigd. De rondvraag bracht nog enige vra gen naar voren van meer interne aard, waarna de vice-voorzitter te on geveer half elf de vergadering sloot. OP KONINGINNEDAG GEEN GYMNASTIEK Men verzoekt ons mede te delen, dat door Crescendo" op 30 april (Konin- op 30 april (Koninginnedag) geen ginnedag) geen gymnastieklessen zul len worden gegeven. INTERIEURVERZORGING HILVERSUM./kerkstraat::. TEL1625S BUSSUM.'naSSAULAAN 23. TEL 1325S officieel TOP-FORM adviseur toen in de door hem bestuurde volks wagen een grote hoeveelheid ontplof bare stoffen en stafkaarten van zuid- Tirol werd aangetroffen waarvan Dun kel de herkomst niet kon verklaren. Ook hij was betrokken bij springstof- aanslagen in zuid-Tirol Van zijn groep maakten ondermeer deel uit: Ulbrtcht Becker, 21 jaar. af komstig uit Marhach'Duitsland. Hein- rich en Fritz Bünger, tweelingbroers. 30 Jaar oud, afkomstig uit Düsseldorf; Dietman Froschle. dertig jaar, afkom stig uit Esslingen Duitsland: Peter Wittinger, 28 jaar, afkomstig uit Oos tenrijk en nog enkele anderen. De hiervoor genoemde personen waren allen betrokken bij de springstofaan slagen en verneillngen aan de sta tions en spoorlijnen te Verona. Mai land en Triënt. tengevolge waarvan doden en gewonden vielen De processen van het Hof zullen wel geregeld blijven voortduren zolang Italië dit deel van Oostenrijk, dat het ln 1918 bezette, in bezit houdt. I

Soester Courant | 1966 | | pagina 9