Dubbel feest ten paleize Soester welp won eerste prijs Angstwekkende bevolkingsgroei V.V.y.-nieuws Het oog gericht op straffen Reclame op beeldbuis Vrijdag 29 april 1966 45e jaargang uo. 33 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Vleesverkoop Winkels hedenavond tot 21 uur geopend Acht Koninklijke onderscheidingen Afscheid Ds Jalink Coöp. Raiffeisenbank opent filiaal in Soestdiik SOESTERÖfiOURANT Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post f 3.25 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Er heerst in de wereld een onmisken bare angst voor een volgende wereld oorlog en men zoekt die o.a. te voor komen door te ageren tegen het bezit en het verder aanmaken van atoom bommen. Maar niet het bestaan en het bezit van atoombommen zal de aan leiding zijn voor een eventuele vol gende oorlog, maar die zou noodzake lijkerwijs kunnen ontstaan door de zo snel, te snel toenemende wereldbe volking. Sinds het begin van deze eeuw is de wereldbevolking van twee miljard toe genomen tot drie miljard, maar men schat dat. de groei in de huidige om vang doorgaande, reeds omstreeks het jaar 2000, dat is dus over goed dertig jaar. de wereldbevolking zal zijn ver dubbeld, dus 6 miljard zal bedragen. Maar wat is 30-35 jaar? Wie thans ge boren wordt zal waarschijnlijk ook de daarop volgende vijendertig jaar mee maken, waarin de toeneming nóg weer meer zal zijn. Wij gaan daarmee naar een onleef bare wereld, waarin geen voedsel ge noeg zal zijn voor al die miljarden monden, geen ruimte meer om zich te bewegen. In een studie van de Ver. Naties over dit onderwerp, staat onomwonden „er zal zich iets voordoen om dat te ver hinderen". Natuurlijk zal zich iets voordoen. Want bij het groeien der bevolking zal de nood steeds hoger worden. De honger zal slachtoffers vergen, miljoenen, maar het zal niet helpen. De „struggle for life" zal steeds heviger worden. En daarin schuilt de diepste aanleiding tot oor log. Het is deze bijkans ongeremde groei der bevolking, die eerder en sterer bestrijding vereist dan al het strij den tegen bewapening, atoombommen en agressie. Men kan thans, zelfs in ons snel vol stromende landje, nog leven. Men kan nog „naar buiten" en daar frisse lucht happen. En de huidige genera ties, voor wie dit nog mogelijk is, kunnen zich niet of nauwelijks inden ken, dat er over enkel decennia nog eens een zelfde aantal Nederlanders bij gekomen is als er nu is en dat het aantal huizenblokken dan verdubbeld moet zijn, en daar plaats voor inge ruimd moet worden. Met de bevolkingsgroei neemt de ver stedelijking hand over hand toe. Dat schept steeds moeilijker oplosbare pro blemen ten aanzien van lucht- en waterverontreiniging. We menen nog heel gemakkelijk dat daar de deskun digen wel voor zullen zorgen. Maar zie eens naar Rotterdam, naar het Ruhrgebied, naar Londen, New- York, Tokio en men moet erkennen, dat de lucht daar, ondanks deskun dige ingrepen, al vervuild is, dat het bijkans ondoenlijk wordt er voor allen zuiver drinkwater te brengen. En deze situatie zal niet verbeteren doch steeds verergeren. Want met de bevolkingsgroei dient ook de industrie te groeien, waardoor het problem steeds erger wordt. En hoe kan de miljoenenbevolking uit de steden tenslotte nog recreatie vinden? Welke afstanden moeten daarvoor niet worden afgelegd, wat een wegen moeten daar niet voor zijn. Het is een natuurlijke zaak dat de agressivi teit der mensen door dit alle~ toe neemt en tot meer geweldpleging zal leiden en daardoor uiteindelijk ook eerder tot een bereidheid tot oorlog dan tot afweer daarvan. Waar ligt Liempde? Waar ligt het buitengoed Velder? Het buitengoed Velder ligt bij het dorp Liempde en dit dorp vindt men langs de verkeersweg 's Hertogenbosch-Eind hoven. Op 11 en 12 mei staat Liempde in het middelpunt der belangstelling, omdat op de terreinen van het bui tengoed een grote land- en tuinbouw- werktuigen-tentoonstelling met hier bij behorende demonstraties wordt ge houden. Een bijzondere gelegenheid voor boe ren en tuinders om de nieuwste vin dingen op gebied van land- en tuin bouw te bewonderen en om door mid del van de demonstraties de werking van tal van technische uitgedachte vernieuwingen waar te nemen. Een andere bijzonderheid is nog, dat men door medewerking van de N.S. op deze twee werktuigendagen (zoals men ze noemt) op speciaal gebouwde perrons bij het tentoonstellings-terrein kan uitstappen. Wie zich interesseert en er meer over wil weten, loopt maar eventjes bij ons binnen. We hebben uitgebreid folder-materiaal gekregen en tevens een dienstregeling van de N.S. over de stoptijden der treinen. Behalve de speciale tentoonstellingsstop zijn er nog extra treinen op deze dagen in gelast. 't Lijkt ons voor allen, die met land en tuinbouw iets te maken hebben een unieke gebeurtenis. Tevens voor hen, die belangstelling hebben voor een zich steeds meer toe spitsende techniek. Morgenochtend. 9 uur, heeft aan het alachthuis verkoop van vlees plaats roor de houders van de gele kaarten, genummerd van 1 tot 100. Een gemoedelijke jongeman met nuchtere oogopslag, rustige manieren en een verfrissende spontaneïteit. Dat is de indruk, die Pieter van Vollenhoven, de ver loofde van h.k.h. prinses Margriet nu reeds aller wegen heeft gevestigd. Deze zoon van de directeur van een Schiedamse zeilmakerij, die kortgeleden zijn rech tenstudie beëindigde en thans de wapenrok draagt, wordt morgen 27 jaar. Vrijwel moeiteloos heeft hij zich de sympathie van het Nederlandse volk weten te verwerven. De spor tieve inslag, die zijn levensstijl kenmerkt en zijn on- geknutseld optreden, spreken zowel het vrouwelijke als het manlijke deel van onze bevolking sterk aan. Creativiteit kenmerkt trouwens toch het leven van de aanstaande gemaal van prinses Margriet. Hij beoefent vele takken van sport en is een enthousiast muziek liefhebber. Hoewel de officiële huwelijksdatum nog niet bekend is gemaakt, wordt aangenomen dat het huwelijk tussen prinses Margriet en de heer Van Vol lenhoven begin 1967 zal worden voltrokken. De invloed van een constitutioneel monarch op de gang van in het land behoeft lang niet zo gering te zijn als men algemeen denkt. Veel hangt hierbij af van de persoonlijkheid, het karakter van de vorst en van de aandacht, die hij of zij geeft aan de volksbelan gen. H.M. Koningin Juliana, die morgen haar 58ste verjaardag zal vieren, heeft deze waarden te allen tijde onderkend. Zij heeft steeds levendige belangstelling aan de dag gelegd voor alles, wat er onder ons volk leeft. Een belangstelling, die altijd rechtstreeks uit het hart komt en die daarom steeds een positieve weerklank vindt bij alle groeperingen van ons volk. Maar niet alleen in de rol van vorstin, ook als moeder wist zij eer bied af te dwingen. Koningin Juliana heeft ons allen steeds een voorbeeld van goed ge zinsleven gegeven. Zij heeft haar dochters opgevoed in blijheid en ernst, zo nodig ook in gepaste gestrengheid. Onze koningin heeft een moeilijk jaar achter de rug. De verdeeld heid en de spanningen die twee huwelijken van haar dochters onder ons volk te weeg brachten, hebben haar zwaar beproefd. Maar onze koningin is moedige vrouw, die zich niet laat meeslepen door allerlei emoties en steeds in staat blijkt temidden van moeilijke omstandig heden een zekere nuchterheid te bewaren In deze lakonieke en be dachtzame benadering van de problemen schuilt juist de grootheid van deze vorstin, wier verjaardag weer uitbundig zal worden gevierd. De uitlevering door de Nederlandse re gering, op last van de Minister van Justitie, van de 59-jarige Duitse baron Von Koskull aan de Westduitse justi tiële autoriteiten, heeft velen een ge voel van onbehagen gegeven. Het is maar al te vaak voorgekomen, dat de berechting in Duitsland ons, Neder landers, geen bevrediging schenkt. De manier, waarop Duitsland oorlogsmis dadigers berecht, is anders dan bij ons. De maatstaven, de mate van schuld en aard van het misdrijf wor den (vanzelfsprekend) uit een heel ander gezichtspunt bekeken en het is dan ook niet te verwonderen, dat de straffen daaraan zijn aangepast. Velen vragen zich dan ook af of de moeite van de Nederlandse justitie geen vergeefse moeite is geweest. Het uitleveren van een Duitse oorlogsmis dadiger aan het land waarvoor hij die misdaden beging, staat in veler ogen gelijk aan vrijlating. Want is het niet zo, dat het er steeds meer op begint te lijken, dat in Duitsland vrijheid als de zwaarste straf voor oorlogsmisda digers wordt beschouwd? Wij, Nederlanders, kunnen nog steeds niet begrijpen, dat men in Duitsland, dat toch immers een rechtsstaat is, blijkbaar de oorlogsmisdadigers nog steeds de hand boven het hoofd houdt. Daarvan zijn veel voorbeelden te noemen. Het is overbodig dat te doen: regelmatig duiken in de pers berichten op van op touw gezette processen tegen oorlogsmisdadigers, die plotseling om de een of andere reden niet doorgaan. En als zo'n proces wel doorgaat, komt de verdachte er in de meeste gevallen van af met een straf, die in geen verhouding staat met de gepleegde misdaden. Wij in Nederland verbazen ons er over, winden ons er misschien wel over op. In Duitsland is zoiets echter niets opzienbarends. Streden ze niet voor het land? Een voorbeeld van dat ..hand boven het hoofd houden" is de vrijlating van drie beulen van Auschwitz. Op een grond, die lachwekkend zou zijn als het niet zo'n in-treurige zaak betrof: de heren zijn namelijk ziek. Hun gezondheid laat te wensen over en daarom mochten ze de ruimte tussen de vier muren verwisselen voor de vrije ruimte, waarin zij eens an dere zieken op beestachtige wijze aan hun einde.-hifilpÊ». Het is typisch een Duitse aangelegen heid: men heeft nu een „gegronde" reden (in het oog van de Duitsers althans) om deze mensen vrij te la ten. Dat dit met „gewone" moorde naar niet gebeurt, dringt blijkbaar niet tot de massa door. En dat is misschien nog wel erger dan de vrij lating van de drie beulen van Ausch witz! KANTMAN. Aart Rheijneck Leyssius is tien jaar en zijn hobby's zijn de padvinderij en knutselen. Vooral met de figuurzaag kan hij goed overweg, wat niet weg neemt, dat hij ook op andere manie ren zijn inspiratie gestalte probeert te geven. Die padvinderij en de handenarbeid heeft hij onlangs kunnen combine ren, toen een nationale handenarbeid- wedstrijd werd uitgeschreven ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan van het weipenwerk. Aart is welp bij de Hopman Massel- mangroep, waar hij een flinke tijd lid van is. Toen hij van de wedstrijd hoorde, besloot hij ook mee te gaan doen. De figuurzaag kwam er nu eens niet aan te pas Hij besloot om een hout snijwerk te maken. Aart sneed een fraaie uil en de afwerking gebeurde met behulp van was. Het is een fraai werkstuk geworden, zo fraai zelfs, dat hij er een eerste prijs mee heeft ge wonnen. Uit het district Amersfoort, waaronder ook de Hopman Masselmangroep res sorteert, kwamen veel inzendingen binnen, waarvan er tien werden ge selecteerd voor de nationale tentoon stelling Creatie '66. In totaal zijn uit het voor de wedstrijd ingezonden werk ongeveer vierhonderd handenar- beidstukjes gekozen. Daaronder is ook de uil van Aart Rheijneck Luyssius, die de eerste prijs verwierf. Aart, scholier op de Van der Hucht- school, is met de andere prijswinnaars een dagje in Amsterdam geweest, waar de prijsuitreiking plaatsvond. De eer ste prijs leverde hem een grote verf doos met tubes verf op. Met de overige 24 padvinders heeft hij en gezellige dag gehad, met o.a. een bezoek aan Artis. De padvinders mochten zelf kiezen wat voor werk ze wilden inzenden. Er waren werkstukken van papier, hout, karton, gips en klei De tentoonstelling reist het hele land door, al is ze jam- mergenoeg in Soest niet te zien. Ze kreeg het motto „Creatie '66" mee. Creatie, omdat het accent van deze tentoonstelling ligt op de creatieve prestatie, die de inzenders leveren, veeleer dan op de technische perfectie. Het „bezig zijn" is immers primair ge steld, het eindresultaat was minder belangrijk. Toch is het aan de werk stukken te merken hoe intensief de welpen hun werk hebben beleefd. Elke welp in Nederland heeft een werkstuk afgeleverd. Op de tentoonstelling zijn de beste 400 tekeningen, foto's en werkstukken te zien. Aart Rheijneck Luyssius was één van de gelukkige prijswinnaars, al was ook bij hem het winnen van een prijs niet de opzet, maar juist het bezig- zijn. En dat is misschien wel het mooiste geweest van de hele tentoon stelling. Burgemeester cu Wethouders ran Soest hebben toegestaan, Jat, in verband met bijzondere omstandigheden, de winkels hedenavond tot 21 uur geopend mogen zijn. Hedenmorgen werd door de Burge meester, ten gemeentehuize, aan de navolgende 7 personen een Koninklij ke onderscheiding uitgereikt: J. Sterteveld, ridder in de orde van Oranje Nassau. Mr. J. van Haselen. officier in de orde van Oranje Nassau. T. Dorresteijn, eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Mej. A M. Nuyten, eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau. A. P. Wolfsen, eremedaille in zilver, orde van Oranje Nassau. C. van Geerestein, eremedaille in brons orde Oranje Nassau. A D. J. Riemsdijk, eremedaille in brons orde Oranje Nassau. Wegens verblijf buiten hét land was niet aanwezig G. B. J. van der Zeijst. eremedaille in goud verbonden aan de orde Oran je Nassau. Aan hem zal de orde later worden uitgereikt. Zondag 1 mei neemt ds Jalink in de morgendienst afscheid van „Zonneglo ren", waaraan hij sinds 12 juni 1955 verbonden is geweest als geestelijke verzorger van het sanatorium. Zoals bekend heeft hij een beroep naar Hoorn op Terschelling aangenomen. Hoewel ds Jalink eigenlijk alleen aan Zonnegloren verbonden was en geen ambtelijke band met de Hervormde Gemeente te Soest had. heeft hij in de 12 jaar die hij hier woont veel voor de Hervormde Gemeente gedaan. Wij denken aan de vele predikbeur ten, die hij vervuld heeft, waardoor hij de plaatselijke predikanten veel ontlast heeft en hoe hij bij vaka- tures steeds tot helpen bereid was. vooral toen er enkele jaren geleden, ineens twee vacatures waren. Veel heeft hij ook gedaan als voorzit ter van de Interkerkelijke en Her vormde Evangelisatie commissie. Ook zagen de collega's predikanten hem altijd als een welkome gast op de vergadering. Voor dit alles is men ds Jalink zeer dankbaar. Zondagavond preekt ds Jalink voor het laatst in de Emma- kerk. sj In onze vorige editie stond aan de kop van het verslag van de jaarver gadering, dat de Coöp. Raiffeisenbank binnenkort een filiaal in Soesterberg zal openen. Dit is niet juist. De bedoeling is dat in Soestdijk een bijkantoor geopend zal worden, zoals ook in het verslag vermeld stond. Vermoedelijk zal per 1 oktober van dit jaar worden begonnen met het uit zenden van reclameboodschappen via radio en televisie. Dat heeft oud-mi nister dr. J. E. Andriessen. voorzitter van de Stichting tot uitzending van reclame, deze week medegedeeld. Bedrijven, die per televisie of radio willen adverteren, zullen fikse som men uit hun budget moeten vrijma ken, want deze vormen van reclame zullen bepaald niet goedkoop worden. Zo zal de prijs voor televisiereclame 13.per minuut per duizend aange sloten toestellen bedragen, hetgeen bij het huidige aantal toestellen neer zou komen op een prijs van 11.000.per t.v.-reclameminuut. Dit is evenwel slechts een basisprijs. De prijs wordt verder bepaald door het tijdstip, waarop de boodschappen worden uitgezonden. Adverteren op het tweede net zal goedkoper zijn. In de zomermaanden is een korting moge lijk. De prijzen voor het adverteren per radio zullen minder gedifferentieerd zijn. Hier geld 3000— per minuut. Dat betekent dat. Hilversum aanzien lijk duurder zal zijn dan radio Vero- nica. Toch zal het moeilijk worden om 1 ok tober als startdatum aan te houden. De bedrijven hebben hun reclamebud getten voor dit jaar immers allang ingedeeld en zouden nu plotseling hun plannen weer moeten wijfcigen.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1