i De heer H. J. van Hal 25 jaar in gemeentedienst S.E.C. nieuws Peters' Baan44 breidt moge lijkheid tot selectie-training uit Troepen-puzzel voor Bonn ¥oor wegenkaarten SMIT'S KOPPIGHEID IN BRUSSEL ST. BARBARA „STURKA" J. HOPPENBROUWERS „AFTERMATST DE GOUDEN SNAAR SOESTERBF.RG RHÖDESISCH PERSPECTIEF REMISE VAN BUUREN Pockethall-Boekhandel R.K. Begrafenisvereniging Sportcolberls en Blazers v.a. 75. „Trevira" Pantalonsv.a. 39.75 Weekenders en Sportshirls Schaatstraining start in mei 14 Fonkelnieuwe Toppers, Medische dienst Intrede nieuwe predikant Gymnastiekw edstrijden Greeve speelt zijn beste troeven uit Autorijschool Na van 18 juli 1933 tot 1 mei 1941 volontair en arbeidscontractant ter secretarie van Soest op de afdeling registratuur en sociale zaken werk zaam te zijn geweest, werd de heer Van Hal bij raadsbesluit van 2 mei 1941 met algemene stemmen door de gemeenteraad benoemd tot secretaris penningmeester van de instelling voor maatschappelijk hulpbetoon en door Burgemeester en Wethouders ingaande 1 mei 1941 aangewezen als chef van de afdeling sociale zaken Op verzoek van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid werd hij in 1946 tot 1947 gedetacheerd bij de afdeling Contemplaire Sociale voorzieningen als adjunct consulent voor de provincie Gelderland. Ingaande 1 januari 1965 in verband met het in werking treden van de Algemene Bijstandswet benoemd tot directeur van de Gemeentelijke sociale Dienst. Hij is als zodanig secretaris van di verse commissies op grond van de Wet Werkloosheidsvoorziening en de rijksgroepregelingen voor de bijstand verlening o.m. secretaris van het Col lege voor de verlening van bijstand ter uitvoering van de Algemene Bijstands wet (van Noordkaap tot Gibraltar, van Griekenland tot Ierland) naar Steenhoffstraat hoek Raadhuisstr. Telefoon 2761 De heer Van Hal was destijds actief lid van de Luchtbeschermingsdienst, verzetsgroep van de O.Dpelotons commandant van de Binnenlandse Strijdkrachten. Hij werd door de Com missaris van de Koningin benoemd tot lid van de zuiveringscommissie voor ambtenaren, secretaris van Neder lands Volksherstel en de HARK, Stichting 1940-1945. Stichting politieke Delinquenten, Nederland Helpt Indië, Nikaproba, Demobilisatiecomité en Re classering. Hij werd aangewezen als hoofd van het evacuatiebureau voor geëvavueer- c'en als gevolg van de oorlogsomstan- deheden en de watersnoodramp in 1953 Hij organiseerde in de oorlog de voedselpakkettenactie voor gijze- Brussel wordt weer het toneel van druk onderhandelen door de minis ters der zes E E G -landen. En juist nu zijn de twee topfiguren van de Euro pese Commissie, president Hallstein en vice-president Mansholt door ziekte uitgeschakeld. Dat klemt te meer om dat juist belangrijke landbouwzaken aan de orde zijn - Mansholts plan nen - en Frankrijk juist bezig is met een nogal felle actie tegen de E.E.G.- commissie en president Hallstein per soonlijk. Zo af en toe verrast Parijs door een soepel gebaar, maar men rekent daar in dit geval niet op. Zolang het lijst je van landbouwakkoorden niet is afgewerkt, zullen de Fransen wel niet meewerken aan andere zaken. En toch zal de EEG. het eerst onderling eens moeten zijn voor spijkers met koppen geslagen kunnen worden in Oenéve, waar de Kennedyronde weer ter sprake komt. de grote internatio nale verlaging van onderlinge heffin gen aan de grens. Narigheden Bovendien is het door de vijf anderen met Frankrijk gesloten akkoord van Luxemburg nog altijd een onderwerp dat met de commissie besproken moet worden. De commissie zelf was bij dat voor Soest, Soest-Zuid en Soestdijk. Dir. J. M. A. Lustenhouwer Vredehoffstraat 5 - Soestdijk Telefoon 2327 compromis niet aanwezig en is er dus ook niet aan gebonden. Dat geeft al aanleiding tot narigheidjes op ont stellende benepen niveau, zoals het aanbieden van geloofsbrieven door de leiders van vreemde missie's bij de EEG. Hallstein nam die steeds in ontvangst als een soort president van Europa, tot groot misnoegen van De Gaulle. Dus werd overeengekomen dat de voorzitter van de Raad van Ministers en de president van de commissie dit voortaan samen zouden doen. Hall stein weet officieel van niets en laat de zaak dorogaan als vanouds. Koppigheid Frankrijk geeft zijn agrément ter be krachtiging van de vreemde missles niet, omdat het nog niet op de nieu we manier is gebeurd Parijs wenst bovendien dit tegenstrijdige niet uit te praten met dez commissie, maar met de nieuwe die voor alle drie de Europese organen geldt. Echter, die kan nog niet worden gevormd, aan gezien niet alle landen deze fusie der executieve commissies hebben gerati ficeerd. Een botsing van koppigheid over in feite onbenullige zaken. Het gaat nu om een reeks missielei ders uit Afrikaanse, Arabische en Zuidamerikaanse staten, die niet aan de slag kunnen door deze ruizie. Maar pijnlijker en belangrijker wordt het als dezelfde porcedure gevoerd moet worden voor de nieuwe leider der Amerikaanse delegatie. President Johnson heeft geen haast een opvolger aan te wijzen voor de huidige leider. Tuthill. Waarschijnlijk omdat hij geen zin heeft een Amerikaan tot speelbal te maken van dit pietluttige prestigecon- flict. Het is veemd dat de Fransen met dergelijke kleinigheden grote po litiek denken te kunnen maken. laars en krijgsgevangenen. Voorts was hij belast met de regeling van de adoptie van de gemeenten Ubbergen en Oosterland en voerde de ruitenactie voor Berlicum. Hij regelde voorts de laatste moeilijk heden bij de tot stand koming van het oorlogsmonument in Braamhage en had een werkzaam aandeel in de onderbrenging en verzorging van ge allieerde militairen en onderduikers in de oorlogsjaren. Momenteel is hij secretaris van de stichting Verzorgingshuis „De Malva- hoeve". lid van het bestuur van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting, lid van het regionaal revalidatieteam voor Soest. Baarn en Eemnes. waar nemend secretaris van het stichtings bestuur van het te bouwen bejaarden centrum „Molenschot". Voorts is hij adviserend lid van het bestuur van de Centrale Amersfoortse Werkplaats voor Aangepaste Arbeid, lid van het bestuur voor het Sociaal Charitatief Centrum, secretaris van het R.K kerk- en schoolbestuur pa rochie Soest-Zuid Lid van het hoofd bestuur van de Cupertinostichting (sociaal pedagogische zorg voor gees telijk gehandicaptenlid van het be stuur van de stichting voor Sociaal pedagogische zorg Oost-Utrecht, lid van het bestuur van .Van Harte" tot oprichting van vakantiemogelijkheden VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK voor geestelijk gehandicapten en hun ouders. Gedurende een tiental jaren was hij verbonden als docent aan de Stichting voor Opleiding voor Sociale Arbeid te Haarlem. Van 1945 tot 1958 was hij voorzitter van de afdeling Soest van de Katho liek Volkspartij en voorts enige jaren secretaris van de Woningbouwvereni ging St. Joseph. Hij organiseerde de belangrijke in zamelingen in Soest in het kader van de nationale acties als Volksherstel, Stichting 1940-1945, het monument op de Dam. de watersnoodramp, Ons dorp en Eten voor India. Ook de vluchte- lingenactie werd tot een uitstekend resultaat gebracht C.D.N.-S.E.C. De spanning welke in deze afdeling dit jaar heerst zal wel nooit weer terugkeren. Voor de eerste plaats acht kandidaten met nog vier te spelen wedstrijden, terwijl de laatste twee wedstrijden nog lang niet definitief zijn. S E C zal tegen het laagst geplaatste C D N alweer een hele zware strijd tegmoet gaan We kunnen wel stellen dat het de laatste kans zowel voor SEC als voor C DN is. Wil SEC. zijn komende drie thuiswedstrijd0!! met veel publiek spelen, dan is dit alleen mogelijk door zondag eerst te winnen Tegen Baarn heeft S E.C. een record aantal bezoekers getrokken en de laat ste nederlaag is mede. doordat de andere concurrenten ook een steek lieten vallen, nog enigszins meegeval len. Voor zondag zijn er weer enkele soan- nende ontmoetingen. Saestum speelt te gen Holland en Baarn tegen Vrien denschaar. Aan de kop kan er wel weer eens een verandering komen, alhoewel deze wel klein is. De te spelen wedstrijden voor zondag in de derde klasse D zijn: Veenendaal-V.V O G - Fortitudo-Do- nar. - C.D.N.-S.E.C - Saestum-Hol- land. - V.V.IJ.-Zeist. - Baarn-Vrien- denschaar HERCULES 3-S.E.C. 2 Vorige week heeft ons tweede elftal het gepresteerd, na een nogal twijfel achtig begin, het tot een verdiende overwinning te brengen tegen Forti- tudo uit Culemborg. Deze twee punten zijn van groot be lang, want Vriendenschaar 3 heeft ook weer gewonnen en heeft nu op Zeist 3 medecandidaat voor de laatste plaats nog maar twee punten achter stand S.E.C kan zondag Hercules definitief achter zich laten en zal bij deze overwinning meteen geen last meer hebben van degradatiezenuwen. Aanvoerder Dick Hooijer is er op ge brand om zeker nog te eindigen bij de de eerste vier VEENSCHE BOYS 2-S.E.C. 3 S.E.C. 3, dat nu reeds gepromoveerd is naar de res. Ie klas. moet na deze wedstrijd alleen nog spelen tegen het Amersfoortse A P.W.C. 2 De jongens van aanvoerder Wim de Vries hebben dit seizoen nog geen ne derlaag gekend en dienen dit record te behouden. Na afloop van de wedstrijd zal het gehele derde elftal met inbegrip van de jongens die niet het gehele seizoen hierin gespeeld hebben, naar de Bos straat vertrekken om daar het kam pioenschap met de dames te vieren. S.E.C. 4 is vrij. VEENSCHE BOYS 3-S.E.C. 5 Zondag zullen zowel het derde als het vijfde naar Nijkerk gaan om daar te spelen tegen Veense Boys. De Boys spelen n 1. op het N.S C -ter rein. waarschijnlijk in afwachting dat ze zelf een goed terrein zullen krij gen. Voor ons vijfde is dit een ge makkelijk karweitje want de Boys kunnen nauwelijks drie elftallen op de been brengen. Vorige week werd het vijfde onaange naam verrast doordat VV.O G. 3 voor een sterk elftal zorgde Er waren zelfs vijf spelers-passen niet aanwezig, iets wat de scheidsrechter niet nam en maakte rapport op. De bond zal dit nu weer controleren en als het inderdaad juist is, zal V.V.O.G 3 twee punten in mindering krijgen en t.z.t. wanneer het van be lang mocht zijn, de wedstrijd in Soest moeten komen overspelen. Voor het vijfde zit de kans van een kampioenschap er nog volledig in. L.E.V.U.-S.E.C.-ZATERDAG Het zaterdagteam kan zijn plaats op de ranglijst iets verstevigen, want te gen deze tegenstander moet het voor mogelijk worden gehouden om te win nen. L.E.V.U. staat op de een na laatste plaats terwijl S.E.C op de vijfde staat. JEUGDTRAININGEN S.E.C. Met ingang van 1 mei a.s. zijn er en kele wijzigingen aangebracht in de S.E.C. jeugdtrainingen. De pupillen groep 1, onder leiding van de heren M. v. d Broek en P. v. d. Brakel, trainen voortaan op de maandagavonden van half zeven tot half acht. Voorheen was dit op de dinsdagavonden. De aspiranten nemen de plaats op de dinsdagavonden van de pupillen in en daarom vanaf 1 met a.s. voor de wat grotere S.E.C. voetballers (aspiranten) training op dinsdagavQnd van half zeven tot half acht. De pupillen-training op de donderdag avonden, onder leiding van de heren A. Brugman en J Veldhuizen, blijft gehandhaafd van half zeven tot half acht. OPSTELLING DER ELFTALLEN S.E.C. 1. Doel Van Hattem, achter De Rooij en Hooijer. midden Krijt, Ruttenberg en Van Breukelen; voor Dorrestein, Van de Broek, De Bruin, Duijst en Verhoeve. Duijst en Verhoeve. Reserves Van Es sen en J A. Brouwer. SEC 2. Doel Van Essen; achter Hooijer en Rodermond; midden Van Remmerden, Dorrestein en W. Brou wer: voor Lenarduzzi. Hanasbei, De Jong. Aalberts en Van Berkel. Reserves Lultelaar en Huizinga. SEC 3 Doel Bakker; achter Wil genburg en De Vries: midden De Jong. Valero en Pureveen. voor Van Rijn. Strumpel. Lüschen, Hoek en Veldhuizen. Reserves Heijnen en Kan- ters. S.E.C 5. Doel Van de Brink: ach ter L van Klooster en Hoed. midden Meeder. Baltus en Westerveld; voor Belt, Dasselaar, Kareisen. Ten Hove en Abbel. Reserves Van de Broek en Wiss S E.C.-zaterdag Doel H Kramer, achter A. v. d. Schagt en J. Verwoerd; midden G. Beijer. A Staal en W Kraaij: voor T. van Klooster. A Sta lenhoef, H. Sengers, A. Hodde en K. Vink. In mei a s. start de door het bestuur van de Soester ijsvereniging ..Peters Baan" opgezette zomertraining voor schaatsers. Voor degenen, die geen andere bemoeienis met deze sport heb ben dan alleen het rijden van een baantje in de „ijstijd" is dit misschien een reden om onbegrijpend met het hoofd te schudden, voor hen die het in deze sport verder willen brengen dan het gebruikelijke baantje rijden in de winter zal het initiatief van Peters Baan een welkome gelegenheid zijn om de conditie ook in de ijsloze periode op peil te houden en zo mo gelijk te verbeteren. Het intitiatief van de Soester ijsver eniging is niet nieuw. In vele andere plaatsen kent men reeds lang de zogenaamde selectiegroepen. In Soest is dat ook het geval geweest; de heer Entrop was er leider van. Maar om standigheden waren er oorzaak van. dat deze training niet voortgezet kon worden. Vorig jaar is men, op aan drang van de leden, op nieuw gestart met het houden van een zomertrai ning. Onder leiding van de Amersfoortse schaatstrainer Dick Vervloet. zelf een bekend beoefenaar van deze sport, heeft een selectiegroep van twaalf se nioren uit Soest, Baarn, Hoogland en Hoevelaken het afgelopen seizoen ge traind. De prestaties gingen zichtbaar vooruit, de deelnemers hadden er zelf veel plezier in en het bestuur van Peters Baan was uiterst tevreden over hun prestaties en die van trai ner Vervloet. Het succes van deze selectietraining is voor het bestuur van Peters Baan aan- ROLLING STONES TEENER ELPEE VAN HET JAAR o.a. Flight 505, High and dry, I'm waiting, etc. etc. Leverbaar vanaf zaterdag a.s. bij Steenhoffstraat 15 - Telefoon 2132 (Zaterdag, Koninginnedag, na 1.00 uur gesloten.) Vrijdag tot 9 uur geopend. leiding geweest om de trainingsmoge lijkheden uit te breiden. Met ingang van de zomertraining, die in mei a s. begint, kunnen ook dames zich aan melden Bovendien wordt een selectie- groep van schaatsers tot 16 jaar opge richt. Het streven van het bestuur is namelijk om zoveel mogelijk de jeugd de gelegenheid te geven hun (onge twijfeld aanwezige) talenten te ont wikkelen. Men zal voor deze jeugdse- lectiegroep een beroep doen op de schooljeugd. Het bestuur van Peters Baan is ervan overtuigd, dat er in Soest veel talent is, dat evenwel onvoldoende gelegen heid heeft zich te ontwikkelen. Buiten het ijsseizoen is er geen mogelijkheid om in georganiseerd verband te blijven trainen. In andere plaatsen wel. want daar bestaan meestal wel selectiegroe pen. Om nu de jeugd en belangstellen de senioren in de gelegenheid te stel len in eigen gemeente onder deskun dige leiding een zomer- en najaars training te volgen, heeft het bestuur besloten om met ingang van mei a.s. de trainingsmogelijkheden uit te brei den. Het bestuur wijst er daarbij op. dat de kans om in provinciale of lande lijke selectie te worden opgenomen, veel groter is als men al in georgani seerd verband aan een schaatstraining deelneemt. Immers, de training be staat niet alleen uit droog-oefenen, maar ook uit praktijktraining, die in september begint en die op de kunst mogelijkheden daartoe zijn beperkt en niet snel uit te breiden. Bovendien is dit een vrije dure grap. De Rhodesiërs zullen heel zuinig moeten zijn en dan nog kost het de schatkist enorme be dragen die overigens niet worden aan gevuld. Die weg via Zuid-Afrika betekent ech ter toch dat het embargo nooit finaal een tot de dood knellende greep kan krijgen. Dat zou pas kunnen als het embargo tot Zuid-Afrika werd uitge breid. Dat is in feite echter onmoge lijk. In de eerste plaats beschikt Zuid- Afrika over olie-voorraden die vol doende zijn voor meer dan een jaar en een eventuele blokkade zou dus jaren moeten duren. Maar de kustlijn van Zuid-Afrika is te lang om die met succes af te grendelen. Bovendien zou Groot-Brittannië een zeer belangrijke klant voor zijn ex port kwijt raken en kan Zuid-Afrika het de rest van de wereld zeer on aangenaam maken door zijn goud niet langer via Londen te verkopen, maar er een soort zwarte markt mee te beginnen En Zuid-Afrika is nu eenmaal de grootste en toonaangeven de goudleverancier van de vrije we reld. Verwoerd heeft geen lust zich helemaal achter Smith te stellen, maar hij zal het zeker doen als het niet anders kan. Crises. Terwijl de Britten enerzijds niet al te veel verder kunnen langs de nu In geslagen weg en Zuid-Afrika aan de andere kant ook niet al te veel meer steun kan verlenen aan Rhodesië, is de enige oplossing dat op de een of andere manier een gesprek aan de gang komt tussen Britten en Rhode siërs. Het verbreken van de diploma- tikele banden vergemakkelijkt zulks niet. maar maakt het ook niet on mogelijk. Een dergelijk gesprek krijgt te meer zin doordat Afrikaanse landen net door een reeks van de penibelste crises zijn gegaan chaos in Ghana, staatsgreep in Nigeria, een merkwaardig soort eenmansregering in Kongo en bestuur lijke merkwaardigheden in vrijwel ie der ander land. Ook in Londen be koelt dit de geestdrift om de blanke Rhodesiërs van vandaag op morgen 'n politiek systeem op te dringen waar door de 'gekleurde meerderheid het absoluut bewind krijgt. Er moet wel Dokter A. Th. M. Splinter, Amers- foortsestraat 3, Soesterberg. tel. 03463 1432, neemt het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen J. C. Lucas te Soesterberg. W F. van den Helm te Huis ter Heide en D. J. R Jellema te Den Dolder. Dokter A. J. W. Hagedoorn, Oude Tempellaan 6. tel. 03463-517, neemt de dienst waar voor dokter L. H. Brandt te Den Dolder. Zondag 1 mei a.s., om tien uur, heeft in de Hervormde kerk „De Hoeksteen" door ds W. H Poot de bevestiging plaats van de nieuwe predikant van de Hervormde gemeente in Soester berg, ds F J. Th. van Boven. Des middags. 3 uur houdt ds Van Boven zijn intrede. De jaarlijkse gymnastiekwedstrijden tegen B A T.O., Zeist, werden dit jaar te Soesterberg gehouden. De einduitslag was 'n kleine overwin ning van de jongens van B.A.T.O 126 punten tegen 123 punten voor A G A.V.S Tijdens de wedstrijden van de meisjes bleek, dat de A.G.A V.S. meisjes op permachtig waren en geen last van wedstrijdzenuwen hadden. De meisjes wonnen dan ook met een grote voor sprong, 194 punten voor AG. A.V.S. tegen 174 punten voor B.A.T.O. De A G A.V.S. meisjes en jongens be haalden samen 317 punten en de meisjes en jongens van B A.T.O. 300, waardoor A.G.AV.S. de wisselbeker kon behouden een waarborg komen dat op de duur de normale toestand ontstaat van één burger één stem. Maar op de duur. Dat wil zeggen dat de basis voor een gesprek nu breder is dan bijvoorbeeld een jaar geleden. En tot ee~ gesprek zal het moeten komen, niet uit sym pathie. maar omdat de economische dwang nu eenmaal niet verder kan gaan dan ze nu is gegaan. ijsbaan in Amsterdam plaats vindt. Daar zijn steeds kenners aanwezig, die de geselecteerden gadeslaan en hun van dien aard dat zij in een hogere selectieploeg meekunnen, dan bestaat de kans. dat zij hiervoor inder daad in aanmerking komen. Het bestuur van Peters Baan is van mening, dat juist nu de tijd rijp is om met selctiegroepen te starten, omdat de belangstelling voor de schaatssport in de laatste seizoenen sterk is toe genomen. vooral dank zij de prestaties van de Nederlandse toprijders in We reld en Europese Kampioenschappen. Om nu degenen, die zich anders in ijsvrije maanden niet meer met de schaatssport bemoeien, hoewel ze dat misschien best zouden willen, in staat te stellen zich reeds voordat het win terseizoen begint op de schaatssport voor te bereiden, is de trainingsmoge lijkheid uitgebreid. Voor de ijsvereniging heeft dat wel problemen met zich gebracht. Het be stuur heeft dan ook het bestuur van de Stichting voor Lichamelijke Opvoe ding en Sport „Soest" een brief ge schreven met het verzoek om meer zaalruimte beschikbaar te stellen. Ook heeft men verzocht om na afloop van de buitentraining gebruik te mogen maken van de douches in het Soester Natuurbad, zodat men zich na afloop van de oefeningen kan verfrissen. De selectiegroepen komen eenmaal in de week bijeen om te trainen in bos sen. duinen of in de zaal In de pe riode, dat er (kunst)ijs is, van sep- i tember tot en met februari, gaat men bovendien één keer in de week (za terdagsmorgens) naar de kunstijsbaan J in Amsterdam voor praktijktraining. 1 deze baan is 's morgens alleen geopend voor georganiseerde training. Het is dus voortaan niet meer nodig, dat Soester schaatsers naar andere plaatsen gaan om er de schaatstrai- ning te volgen. Het bestuur van Peters j Baan hoopt nu maar. dat zij inder daad dichter bij huis zullen blijven. Om belangstellenden in te lichten over de mogelijkheden in de selectiegroe pen, heeft het bestuur voor maandag avond a.s. in het St. Josephgebouw 'n informatieve bijeenkomst georgani seerd. Leden en niet-led°n, die ge ïnteresseerd zijn in het velgen van de selectie-training worden er voorge licht Bovendien zal een aantal films worden vertoond. Teak en palissander, twee geliefde houtsoorten in hel moderne inte rieur. Uit onze grote collectie tonen wij u hier een uitmuntend voor beeld in moderne Italiaanse stijl. Exclusieve tafel van 210 x 100 cm. die door het halfronde afklapbarc blad vele mogelijkheden biedt: in teak 390.in palissander 425. Stoelen in diverse prijzen en uitvoeringen, evenals bijpassende dres soirs en bergmeubelen. HILVbRsL M: KEKKSTR. 20-26 TEL 16255 8LSSUMN \SS AL LA2? TEL 13255 Premier Ian Smith heeft boos alle banden met Londen verbroken nadat het hem was mislukt via Mozambique het olie-embargo te doorbreken. Hij is verbolgen op de „verraderlijke" Britse regering, hoewel die niet meer heeft gedaan dan wat ze had aangekondigd. De boosheid van Smith is ook niet best te rijmen met zijn verder betoog, dat ondanks het falen van de mis sie der tankers Ioanna V en Manuela de Rhodesiërs niet bezorgd behoeven te zijn. Wanneer de Britse maatrege len dan zo weinig invloed hebben, waarom dan zo boos In feite begint inderdaad voor Smith de toestand te nijpen. De tabaksver koop kwam er op neer dat zijn rege ring zelf de hele oogst heeft opge kocht en er ongeveer mee is blijven zitten. Wat weggegaan is reist via Zuid-Afrika en de handelaren hebben - van hun kan terecht - bepaald niet te veel betaald. Omgekeerd levert Zuid-Afrika olie. maar premier Ver- Woerd in Pretoria doet dit zo onop vallend mogelijk. Hij is Smith welge zind, maar wenst terwille van hem voorlopig niet al te veel risico te lo pen. Beperkt. Zuidafrikaanse olie gaat naar Rhode sië over de weg en per trein, maar de De crisis in de N.A.V.O. suddert maar door met wel veel gesputter, maar nog geen klappen waarvan men opschrikt. Dat is ook de opzet van de veertien die het voortaan zonder Frankrijk zul len moeten gaan doen. De V.S., die /oornamelijk te maken hebben met de Franse eis dat de N.A.V.O.-instal laties uit Frankrijk weg moeten, ma ken er niet al te veel drukte over. Ze voldoen aan de eis en zullen wel zien of het tijdschema passend is te maken met De Gaulles verlangens. Maar ze gaan zeker niet over tot trei terpartijtjes uit wraak. In ieder geval wil men voorkomen dat de gewone Fransman de indruk gaat krijgen dat die Amerikanen zo onaangenaam zijn dat hun president wel gelijk had. Het is misschien een beetje pijnlijk voor De Gaulle, maar men rekent bui ten Frankrijk maar vast op zijn opvol ger nu met hem in geen enkel opzicht meer te praten schijnt. En dat is nu eenmaal onmogelijk met een man die verdragen maar opzegt als ze hem niet langer zinnen: zaken doen - in de handel en in de politiek - is slechts mogelijk wanneer men ach ter zijn eenmaal genomen beslissingen blijft staan. Op De Gaulles handteke ning valt nu kennelijk niet meer te vertrouwen. Of de volgende Franse president - wie dat dan ook worden mag - betrouw baarder is en bovendien nog in staat tot een krachtig gezag, dat is een tweede punt. De Franse oppositie heeft zich weer van zijn allerslechtste kant laten zien door in de parlementaire oehandeling van De Gaulles opzeggen van de N.A.V.O.-verplichtingen onder ling te gaan harrewarren, vaak over naargeestige overwegingen van partij politiek profijt bij de komende verkie zingen. Bij voorbeeld de heer Molet die zijn socialisten toch maar liefst samen ziet marcheren met de communisten om ooit eens een sterke linkse fractie te krijgen. En de C.P.F. is uiteraard niet erg tegen wat De Gaulle zijn gemin acht parlement voorschotelt. De meeste aandacht krijgt voorlopig het concrete punt hoe het verder moet met de Franse troepen in west-Duits- land. Het zogenaamde Staatsverdrag dat bij de stichting van de bondsre publiek werd gesloten, impliceert dat het Duitse leger, evenals andere ge vechtseenheden op Duitse grond, onder bevel van de N.A.V.O. zouden komen te staan. Wat er aan Franse eenheden blijft zou dus - bijvoorbeeld via een Duitse commandant - in nauwe coördinatie met de resterende troepen moeten wer ken. Waarschijnlijk is dat net te veel voor de Fransen die zo prat gaan op hun soevereiniteit, die in hun praktijk zoveel mogelijk neerkomt op zelfdoe- nerij. Een Duits-Brits-Amerikaans conclaaf heeft hierover eerst in Bonn beraad slaagd en daarna deden Fransen en Duitsers het nog een keer overVoor de Duitsers werd het gesprek er niet gemakkelijker door nu net de Ameri kanen een forse kluit ervaren militai ren hebben teruggeroepen in verband met de opleiding voor Vietnam En met de sterkte van het Britse Rijnleger is het al sinds onheugelijke tijden huilen. Dat maakt de aandrang er niet ster ker op dat de Fransen hun hele ze ventigduizend man sterke troepen macht zonder meer heel vast binden aan de regering in Bonn. Bovendien is er nog een apart Frans-Duits ver drag, dat inderdaad zuiver en uitslui tend tussen die twee landen is geslo ten. Waarom, zo zal Parijs aanvoe- 10 LESUREN f55,— MET DE NIEUWSTE V.W. 1300 Laanstraat 20 Telefoon 4685 ren. kunnen we dat militaire geval niet daarin onderbrengen, zodat we verder met die hele N.A.V.O. niets te maken hebben. Het pijnlijke is dat dit Frans-Duitse verdrag zo'n ver- verschrikkelijk dode letter is geworden. Kortom een ingewikkelde toestand. Maar gelukkig hoeft die niet een, twee. drie opgelost te worden. Tenzij de generaal - als gebruikelijk - weer eens met een ultimatum komt.

Soester Courant | 1966 | | pagina 5