Soest toen - Soest nu Dodenherdenking op 4 mei De acht koninklijke onderscheidingen Viering bevrijdingsdag Het oog gericht op schapp en Op het zonovergoten, en met honderden bossen voor jaarsbloemen versierde bordes nam Hare Majesteit de hulde in ontvangst ter ere van haar verjaardag. Concert in de Oude Kerk Utrechts Byzantijns koor Bevrijdinssmars Bronswerk-Fijenoord Rowans naar vijfkamp Spreekuur burgemeester Eiermarkt De Snoekbaars in *65 Autotocht Ouden van Dagen Dinsdag 3 mei Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 1966 45e jaargang no. 34 De boeddhistische monnik Tri Quang heeft zich in korte tijd een enorm invloedrijke positie verworven in Zuid- Vietnam en een zeer grote aanhang. Maar premier Nguyen Khan Ky. de pittige kleine luchtmachtgeneraal. is de man er niet naar om onmiddellijk bij de pakken neer te gaan zitten. De demonstranten hebben bereikt dat de militarie regering allerlei voorbe reidingen is gaan treffen voor alge mene verkiezingen en Quang kan er zeker van zijn dat zijn fractie een der sterks ten zal worden. Ky echter is bezig ook een partij van de militaire junta op te richten, waar bij hij als goed tacticus allerlei tegen Tri Quang gekante boeddhistenleiders poogt op te nemen in zijn groep, die zeer nationalistisch zal zijn. Niet na te gaan is in hoeverre hij ge lijk heeft dat juist in Hué en Danang - de bolwerken van Tri Quang - noor delijke communistische elementen zich hebben geinfiltreerd in de beweging van de monnik met de oranje pij Zeker is wel dat de regering in Sai gon nog altijd niet het absolute ge zag heeft over deze twee steden. En trouwens, dat gezag is ook niet al te sterk elders in het zogenaamd door de wettige regering beheerste gebied. De demonstraties van katholieken te gen de te grote invloed van de hun al te fanatieke boeddhisten, nemen hier en daar een kracht aan die doet denken dat zij wel net als Tri Quang hun eigen bolwerkjes konden gaan vormen. Geen perspectief. Verdeeldheid tot op een burgeroorlog af - politiek en ook nog religieus - vormen het voorspel tot op zichzelf ook al weer lachwekkende verkiezin gen in een land dat voor een deel in handen is van de Vietkong en voor de rest ook nog een centraal gezag mist. Het lijkt niet moeilijk te voorspellen dat prompt na de stembusgang hier bij nog een extra ruzie komt over stembusfraudes, waarvan men elkaar over en weer zal betichten. Een trieste konsekwentie van een en ander is dat op deze manier bij lange na nog geen stabiele staat in het voor uitzicht komt. die genoeg innerlijke kracht heeft om zelfstandig overeind te blijven tegenover de door de noor delijken gestimuleerde rebellie. De strijd in Vietnam heeft nooit veel perspectief gehad, maar zelfs de hoop dat dit op den duur wel zou komen is niet in vervulling gegaan. Door de Amerikaanse krachtsinspanning is de militaire situatie aanzienlijk verbeterd, maar prompt is de interne structuur van de staat weer in een groter ver val geraakt dan ooit tevoren. Intensivering van de strijd. De kosten van het doden van één Vietkongstrijder worden thans geraamd op ongeveer dertigduizend dollar, een ton in guldens. Het is doodeenvoudig geen vraag of de V S. daarmee door zullen willen blijven gaan, in de we tenschap dat het mensenreservoir van de Vietkong in de miljoenen loopt. Op de een of andere manier zal een eind moeten worden geforceerd. Dat is gepoogd door Hanoi aan de vergadertafel te dwingen, wat niet is gelukt. De enige andere uitweg lijkt een nog verdere intensivering van de strijd met een nog groter risico dat de strijd niet langer via via maar rechtstreeks tussen V.S. en China zal gaan Een vooruitzicht waarvan de Zuitvietnamezen zo weinig plezier zouden moeten beleven dat ze hun on derlinge vechtpartijtjes maar opgaven. Een vooruitzicht ook dat - gepaard aan het gebleken Zuidvietnamese on vermogen om de boel in eigen huis wat te ordenen - voor de rest van de wereld weinig plezant is. In onze editie van vrijdag meldden wij reeds de toekenning van acht Konink lijke onderscheidingen aan Soester in gezetenen. doch hadden in verband met het tijdstip van afdrukken van ons blad, geen gelegenheid meer bij zonderheden te geven en doen dit daar om alsnog. De heer A. D. J. RIEMSDIJK trad op 8 oktober 1925 in dienst van de firma Tensen als autobuschauffeur, dus heeft hij deze onderscheiding te danken aan 40-jarige trouwe dienst. Als bijzonder heid kan nog vermeld worden, dat de heer Riemsdijk ook op 8 oktober 1925 trouwde, dus op die dag een dubbel jubileum vierde. Aan hem werd toegekend de Ere-me- daille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in brons. De heer C. GEERESTEIN trad op de zelfde datum, dus ook 8 oktober 1925. bij de firma Tensen in dienst als bus chauffeur en kreeg eveneens de ere medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in brons toegekend. De heer A. P. WOLFSEN was op 22 maart 1965 veertig jaar in dienst bij de KAT emaillefabrieken in Soestdui- nen, waarvan vele jaren als chef van de controle-afdeling. Aan hem werd toegekend de ere-me- daille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver. Mej. A. M. NTJYTEN was 22 mei 1965 veertig jaar verbonden als onderwij zeres aan de Sint Carolusschool te Soesterberg. terwijl zij zich tevens verdienstelijk maakte op verenigings- gebied. Aan haar werd toegekend de ere-me- daille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in goud. De heer G. B. J. VAN DE ZEIJST ontving de ere-medaiüe verbonden aan de orde van Oranje Nassau in goud voor zijn buitengewone verdienste als hofmeester op de grote vaart bij de NV. Verenigde Ned. Scheepvaart Mij. te Den Haag. De onderscheiding werd door mevr. van de Zeijst in ontvangst genomen, daar haar man varende was. De heer T. DORRESTEYN was van 1933 tot 1960 plaatselijk bureauhouder, terwijl hij van 1947-1958 de Prot.Chr. partij in de gemeenteraad vertegen woordigde. Hij bekleedde meerdere kerkelijke funkties. Op grond van dit alles werd hem de ere-medaille ver bonden aan de orde van Oranje Nas sau in goud toegekend. De heer J. STERTEVELD werd Rid der in de orde van Oranje Nassau in verband met zijn verdienste als hoofd werktuigkundige bij de Kon. Rotterd. Lloyd N.V.. waarvan hij intussen ge pensioneerd is. De heer Mr J. VAN HASELEN is werk zaam als directeur van de Ned. Herv. Stichtingen voor Zenuw- en Geestes zieken, terwijl hij zich ook verdien stelijk heeft gemaakt op ander ter rein van de Volksgezondheid Hij werd officier in de orde van Oranje Nassau. De onderscheidingen werden vrijdag- morgen in de raadzaal met een toe passelijk woord en in het bijzijn van vele familieleden door de burgemees ter uitgereikt. Het lag in het voornemen van onze fotograaf alle onderscheiden personen op één foto te brengen, doch dit bleek niet mogelijk. Wij plaatsen daarom de twee foto's die zich het best voor re productie lenen. Gezien het grote succes van het be- vrijdings-concert in 1965 heeft het Oranje Comité Soest Maarten Kooy bereid gevonden, ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding, op donderdag as. wederom een concert te geven in de Oude Kerk aan de Torenstraat. Aanvang 20.15 uur- Uitgevoerd worden: Warum ist das Licht gegeben de Muhseligen, Joh. Brahms. Orgelconcert in Bes, G Fr. Handel; Stabat Mater, Joseph Hay- den. Medewerking wordt verleend door: Ned. Herv Jeugdkoor, Nederlandse Cantory. Maria van der Slikke, Ine Kooij, David Hollestelle en Rudi Grassmann. Ter gelegenheid van de bevrijding zal in de Julianakerk a.s. donderdag, aan vang 20 00 uur. door dit koor een feestconcert worden gegeven. Gaarne brengen wij het nogmaals onder uw aandacht. Over dit koor behoeft weinig te wor den gezegd In binnen- en buitenland heeft het triomfen gevierd. Het is een voorrecht dit koor in Soest te kunnen horen. Laat u deze kans niet ontgaan. In afwijking van de reeds aangekon digde route, welke het Korps Brons- werk-Fijenoord met Majorettes zal volgen op donderdagavond a.s. wordt Op de fusilladeplaats Soesterberg wordt des middags te 14.30 uur een herdenking gehouden. Hiervoor wordt te 14.00 uur verzameld bij het hoofd gebouw van de Vliegbasis te Soester berg. Het Soesterbergs Geme.igd Koor verleent hierbij haar medewerking. Des avonds wordt in de gemeente vanaf 2 plaatsen een Stille Tocht ge houden naar het Monument bij Braamhage. De vertrekplaatsen zijn: 1 Kerkplein bij de Petrus en Paulus Kerk aan de Steenhoffstraat. Vertrek om ongeveer 19.35 uur. Route Steen hoffstraat, Van Weedestraat. Burg. Grothestraat naar het Monument. 2. Christelijk Gereformeerde Kerk aan de Juilianalaan. hoek Soesterengweg. Vertrek om ongeveer 19.35 uur. Route Julianalaan, Anna Paulownalaan naar het Monument. Ingevolge de landelijke aanwijzingen vindt daarna te 20 uur precies de herdenking plaats van de gevallenen. Het plaatselijk Mannenkoor „Apollo" verleent hierbij haar medewerking. medegedeeld dat het tengevolge van stagnatie in bestratingswerkzaamhe den nog mogelijk is een wat betere route te volgen. Het korps met majo rette-groep zal dan beter tot zijn recht komen. De gewijzigde route is nu als volgt. Start 20.00 uur bij Nieu- werhoekplein, Koninginnelaan, Nieuw- straat, Beetzlaan, Waldeck Pyrmont- laan. Julianalaan, Julianaplein. Prins Hendriklaan, Albert Cuyplaan, Tal- malaan, Rube.islaan, Ruysdaellaan, Jan Steenlaan, Dalweg. Van Goyen- laan, Saenredamo'antsoen. Rubens laan, Dalweg pl.m. 21.00 uur. Show op de Dalweg Het is een voorrecht dit prachtige korps met majorettes te mogen zien en horen. Laat u dit niet ontgaan. Vier rowans van afdeling 9 der St. Don Bosco Groep hebben het afgelo pen weekend deelgenomen aan de Na tionale Rowan vijf kamp. Dit evenement, de „Pentathlon 1966", werd dit jaar georganiseerd door R A. 30 van het St. Gabriëlscollege te Mook. Uit heel het land waren 182 deelne mers bijeen gekome*. om elkaar te be kampen in een groots duel. Onze beste man was Hein Ceelen met plaatsnum mer 49 in het algemeen klassement. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de burgemeester zijn wekelijks spreekuur morgen, (woensdag) niet zal houden van 11-12 uur, doch van 9-10 uur. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 40.000 stuks in prijzen van f 11.tot 11,50 Middenprijs 12, Prijs per kg 1.90. De heer A. M. v. d. Berg. brigadier van politie te Soest zal morgen, 4 mei, de dag herdenken, dat hij voor 25 jaar bij de politie in dienst trad. Na vanaf zijn 14e jaar tot 1939 bij zijn vader in het slagersbedrijf te hebben gewerkt, ging hij in 1941 in politiedienst. Tot 2 november 1949 deed hij dienst aan de politiepost te Soesterberg. Na dien deed hij dienst aan het bureau van politie te Soest. De heer Van den Berg, die successie velijk in rang omhoog is geklommen, is sinds 1 februari 1958 bevorderd tot brigadier van politie. De jubilaris, die gekenmerkt wordt door zijn rust en betrouwbaarheid is ingedeeld bij de afdeling recherche. Hoewel de heer Van den Berg wars is van elk uiterlijk vertoon, zal het hem morgen niet aan belangstelling ontbreken. Er zijn in Nederland nogal wat schap pen. Het schap, dat het meest in het nieuws is, is zonder twijfel het Land bouwschap. Hiertegen werd en wordt met klem geprotesteerd door bepaalde groeperingen, vooral door de Boeren partij. Het landbouwschap is echter niet het enige w^t kritiek te verduren krijgt. Er is namelijk ook een schap voor fotografen, waartegen fel geageerd is. Niet onbegrijpelijk voor wie weet, dat dit schap slechts geld verslindt zonder daar iets positiefs tegenover te stellen. Het verslindt niet alleen het geld van de ledpn, maar ook van niet leden. Het fotografen-schap is er gekomen door de goedkeuring, die een handjevol fo tografen gaf aan de Nederlandse Foto grafen Patroons Vereniging. Het on redelijke doet zich echter voor, dat zij, die geen lid zijn van de N.F.P.V. en derhalve ook geen contributie be taalden, wél aan het schap moeten betalen. Anders lopen ze de kans, dat hun inboedel verkocht wordt. Overi gens: het schap heeft onlangs zelf om opheffing verzocht. Het Landbouwschap is ouder. Het stamt uit de oorlog, toen dit schap veel goed heeft gedaan, zonder twijfel, maar dat na de bevrijding bleef voort bestaan. Zeer tot ongenoegen van vele boeren, maar blijkbaar tot grote vol doening en tevredenheid van alle na oorlogse regeringen. Er is wel eens wat kritiek geweest op het Landbouw schap, dat door velen ook als een grote geldverslinder wordt gezien, dat bovendien volkomen overbodig is en alleen maar hopen geld kost aan het voor de tegenstanders van het schap wat onduidelijke werk van een over stelpend aantal ambtenaren. De Boerenpartij en de regering zitten elkaar over het voortbestaan van het Landbouwschap regelmatig in de ha ren. De B.P. laat niets na om het schap zo zwart mogelijk af te schil deren, de minister van Landbouw daarentegen benut zoveel mogelijk kansen om het handhaven van het schap te verdedigen. Erg duidelijk is de regering In deze nooit geweest, zeer tot ongenoegen der vele tegen standers van het schap. Het is een merkwaardig verschijnsel, dat zowel het Landbouwschap, als het schap voor fotografen zoveel protes ten opwekken, terwijl beide schappen onverminderd doorgaan met voort bestaan en zelfs van hogerhand nog worden beschermd tegen „de onrede lijke kritiek van buitenaf". De minister van Landbouw houdt maandelijks een bespreking met ver tegenwoordigers van het Landbouw schap. Dat stuit ae Boerenpartij tegen de borst. Wat haar ook niet „lekker" zal zitten is het feit, dat het Land bouwschap de minister heeft gevraagd, geld uit de schatkist beschikbaar te stellen voor bepaalde taken van het schap, zoals het adviserend werk aan de centrale overheid. Wat bij de Boe enpartij ook kwaad bloed zal zetten, is de lovende wijze, waarop minister Biesheuvel zich bij het afscheid van schap-voorzitter Biewenga over diens werk en kwaliteiten heeft uitgelaten. „U hebt een bijzonder moeilijke funk- tie op bekwame wijze vervuld. Dank voor de wijze, waarop u de belangen van de Nederlandse landbouw in de afgelopen jaren hebt behartigd". Het klinkt wat overdreven voor wie steeds weer de kritieken op het (werk van het) Landbouwschap leest. Mis schien is het wel een onderdeel van de koude-oorlogvoering tussen de Boeren partij en de minister! KANTMAN. De hengelsportvereniging De Snoek baars heeft in café Onder de Linden te Baarn zijn jaarvergadering ge houden. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer H. Mans, bleek, dat in het verslagjaar het ledental steeg tot 756. Tot de uitgezete vis behoorde brasem, karper, voorn en snoek. Het jaarverslag van de penningmees ter, de heer W. van Amerongen sloot met een batig saldo op een totaal aan ontvangsten van ƒ7.452,01. De begroting voor 1966 werd vastgesteld op ƒ8.385,68. Besloten werd dit jaar voor een bedrag van 1500,aan pootvis uit te zetten. Bij de bestuurs verkiezing werden de heren F. Pos thumus, K. Veenkamp en H. Rietveld bij acclamatie herkozen. In de vaca ture ontstaan door het overlijden van de heer Van Gelder werd voor zien door de benoeming van de heer C. de Rond. Voortzitter J. Posthumus reikte de kampioensbeker 1965 uit aan de heer C. Limóe, die het hoogst aantal pun ten behaalde. Afscheid werd genomen van de heer Zwart van de Visserij In spectie. De voorzitter overhandigde hem een luxe kist sigaren. Met zijn opvolger, de heer Drost werd kennis gemaakt. De voorzitter ver zocht aan het eind van de avond de leden erop toe te zien dat de Eem, niet zou vervuilen. Het Comité „Autotocht Ouden van da gen", dat reeds gedurende tal van ja ren deze autotochten organiseerde, stond dit jaar voor een moeilijke be slissing. Moest ook dit jaar weer een beroep gedaan worden op de Soester automobilisten, oi moest een tocht georganiseerd worden met uitsluitend autobussen. Het steeds intensiever wordende auto verkeer maakte het ieder jaar moei lijker een rij van ongeveer 50 auto's bij elkaar te houden. Bovendien werd in verscheidene plaatsen het doorkrui sen van wegen en het in colonne rij den in de plaatsen verboden. Noodgedwongen heeft het comité de beslissing moeten nemen de vroegere opzet prijs te geven en dit jaar een tocht te organiseren met autobussen, met alle consequenties van dien. Het comité is er zich ten volle van bewust, dat vele automobilisten te leurgesteld zullen zijn dat zij aan de ze tochten hun belangeloze medewer king niet meer kunnen verlenen. Het was voor velen een evenement dat zij niet gaarne zullen missen. Het contact tussen de automobilisten onderling en met de oudjes was van een geheel eigen karakter, dat ook het comité slechts node prijs geeft. Het wordt echter een dringende nood zaak. Het kan niet anders. Alle automobilisten hartelijk dank voor de medewerking, in de afgelopen jaren verleend. Er zijn echter ook financiële conse quenties. Een voorlopig opgemaakte begroting wijst uit. dat de kosten be langrijk hoger zullen komen. Slechts door een intensief gevoerde collecte voor dit doel zullen deze kos ten opgevangen kunnen worden, en het is hierom, dat het comité een dringend beroep doet op de lezers, zich als collectant of collectrice op te ge ven voor de in de week van 9-14 mei te houden collecte, aan één der adres sen, in de advertentie voorkomende in dit blad. SOESTER OURANT Abonn p. kwart, f 2.75 - per post 13.25 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag

Soester Courant | 1966 | | pagina 1